Wim Van Hanegem:winnen!" Ajacieden geen rust kregen bij NAC Trainer Ernst Happel van Feijenoord: „NOG PUNTJES OP DE I" 1 K VEROORZAAKTE REL IN VELSEN Feijenoord hand in hand naar Ibiza Van der Kuylen naast Kindvall Legioen moet zelf bed opmaken VVCS wil sanering van transferregeling ERE-DIVISIE IN CIJFERS f jfi Werkstuk Peijs in bestuur rmm (Van onze sportredactie) MILAAN. Zaterdagmiddag dronk Willem van Hanegem nog twee flesjes donker bier en rookte hij, ontspannen onderuit gezakt in de kussens, een si garet. Feijenoords traditionele pers conferentie had hij gemeden, omdat hij ook bij vorige gelegenheden bewust verstek had laten gaan en de respec tieve Europa Cup-wedstrijden toen succesvol verliepen. Wat de ijs koude Van Hanegem in zijn bijgeloof sterkte. Ook in de huiskamer, zater dagmiddag dus, wrikte hij nog niet alle problemen rond de finale los. „Maar toen ik in het vliegtuig stapte", bekende Willem gisteren boven de Alpen, „kwam het toch wel op me af." Op de vlucht naar Milaan groeide ook het zelfvertrouwen van de profes sionele middenvelder. Toen mompelde hij alsof het de gewoonste zaak van de wereld is: „Nu je in de finale zit, moet je ook winnen. Anders had je beter in de eerste ronde uitgeschakeld kunnen worden. Als we verliezen en misschien ook nog slecht spelen, kan ik de eerste weken geen bal meer goed schoppen. Wij moeten die cup mee naar Rotterdam brengen." Wat volgens Wim van Hanegem ook zal gebeuren. Want hij steunt op een sterk voorgevoel. „En dat;', herinnert hij zich maar al te graag, „heeft me nog nooit in de steek gelaten. Tot nu toe zijn mijn voorgevoelens altijd uit gekomen. Ik heb trouwens ook een grenzeloos vertrouwen in Happel. Hij heeft ons voor alle grote wedstrijden perfect klaargestoomd. Happel is een kei van een trainer, waardoor we als ploeg tot de beste van Europa gere kend moeten worden." De toonaangevende kanthalf (voor wie Anderlecht bereid is een miljoen te betalen) signaleert bovendien nog andere voordelen. Nuchter redeneert hij: „Celtic is beslist niet zwaarder dan Vorwarts of Legia. Tegen die Duitsers en Polen was er immers de druk van het moeten winnen, omdat je door die overwinning op AC Milan favoriet was. Die last is nu weg. En ik beweer ook, dat Feijenoord in zijn geheel en dan speciaal in de grote wedstrijden professioneler is dan bij voorbeeld Engelse clubs. Wij hebben gewoon meer individuele klasse, die we kunnen bundelen tot een eenheid. Van Hanegem zélf speelt in dat laat ste punt een grote rol. Omdat juist hij zich, treiterig en irritant voor de te genpartij, ondergeschikt kan maken en dus in dienst kan stellen van de ploeg. „Zo'n opdracht ligt me eigenlijk niet zo erg, maar omdat Happel het zegt, doe ik 't graag", geeft hij toe. „Van hem accepteer ik de opdrachten blin delings. Het zal me dan een zorg zijn wat en hoe ik moet spelen, als we er maar mee winnen". De overwinning tegen Celtic ligt vol gens Willem van Hanegem binnen handbereik. Want hij gelooft niet, dat de Schotten gewend zijn aan dat spe cifieke Feijenoord-voetbal, dat zich vaak manifesteert in het ontregelen, het storen, het uit balans brengen van zelfs de sterkste tegenstanders. „Daar liggen onze mogelijkheden", oordeelt hij vakkundig. „Eerlijk, het zou een grote teleurstelling voor mij zijn als ik niet met de cup over de Coolsingel kan lopen." (Van onze sportredactie) MILAAN. Nog altijd manoeuvreert Ernst Happel laconiek, ogenschijnlijk nonchalant en aldus natuurlijk aanwezi ge spanningen camouflerend langs een groep voetballers, die hij binnen een jaar naar de Europese top tilde. En ook nu nog prevelt hij, vliegend naar de plek die ook voor hem een mijlpaal in zijn carrière betekent, in opperste oprechtheid de zin nen die synoniem zijn aan het speechje dat een nieuwe periode voor Feijenoord inluidde. Aan de woorden, die Happel sprak toen hij Ben Peeters afloste als lei der van een formatie, die juist gekroond was als kampioen en bekerwinnaar en alleen nog maar het grote internationale succes begeerde. Toen, amper tien maanden geleden, vatte de Oostenrijker, in intieme kring, zijn opdracht samen met de toch wel verrassende uitspraak: „Ik neem een ploeg over, die de landstitel en de beker heeft gewonnen en die zijn grote concurrent Ajax de finale van de Europacup zag halen. Wat rest mij dan anders dan met Feijenoord die Europa cup te winnen. Alleen dan heb ik het goed gedaan." Hoewel de oefenmeester de onredelijk heid van die overigens nooit door de Feijenoord-leiding opgelegde plicht er kende, zag hij het zelf wel als zijn enige taak. „Want", legde hij later vaak genoeg uit, „Feijenoord is wereldklasse. Wij heb ben geweldig materiaal en kunnen het tegen iedere tegenstander opnemen." Om dat, zo bleek al vlug, de spelers onvoor waardelijk in de „meester" geloofden, op timaal geïnspireerd werden en zijn tac tische plannen in volle concentratie stipt uitvoerden. Nu, op weg naar het einddoel in Mi laan, waar Feijenoord al eerder dit sei zoen tot ieders verbazing de wereldkam pioen afremde, signaleert Ernst Happel, licht schokkend met de schouders, nog altijd de kwaliteiten die zijn équipe aan de absolute top kunnen brengen.,, We moeten nu alleen de puntjes nog op de i's zetten", oordeelt de trainer. „Dan is het werkstuk af." Waarna hij wat dieper ingaat op het belangrijkste karwei in Feijenoord's geschiedenis. „We krijgen natuurlijk met een bekwame topploeg te maken. Maar dat is logisch, eigenlijk was toch alleen Reykjavik een zwakke tegen stander in dit toernooi. Celtic is echter absolute top. De Schotten spelen harder dan wie ook, in een enorm hoog tempo, met fantasie en raffinement. Maar wij (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Afgezien van een even tuele beslissing op 6 mei tegen Milaan heeft het Feijenoord-elftal besloten geza menlijk op vakantie te gaan. Men heeft hiervoor het Spaanse eiland Ibiza uitge- kozen Het is de eerste maal in de geschiede nis van Feijenoord dat men na het sei zoen gezamenlijk hand in hand op va kantie gaat. zijn zeker niet kansloos. Indien we de juiste instelling hebben, zoals tegen AC Milan, en zonder zenuwen kunnen spelen, hebben we mogelijkheden. Ik heb het volste vertrouwen in ons elftal. Die finale moet een hoogtepunt worden, zoals bij de wedstrijden tegen AC Milan en Ajax. Want je maakt het misschien geen tweede keer mee. Die gedachte zal het moreel van de spelers waarschijnlijk óók ver sterken." En wat een nog grotere rol moet spelen: „Indien Feijenoord niet wint, is het voor het volgend seizoen alle troeven kwijt. Landstitel en KNVB-beker zijn al verspeeld en als daar de cup der cups niet voor in de plaats komt, resteert hoogstens op internationaal niveau het jaarbeursstedentoemooi, de revanche te gen Celtic in de oefenperiode en wat andere vriendschappelijke wedstrijden. Dan kan Feijenoord net als Leeds United helemaal opnieuw beginnen. „Ja", weet Happel, „dat moeten we voorkomen. De spelers beseffen dat ook. We hebben natuurlijk wat voordelen in die eindstrijd. Celtic is favoriet, en dat ligt ons wel. Bovendien spelen we in San Siro, dat herinneringen oproept aan het grote duel tegen AC Milan. En dan kunnen we ook nog, dacht ik, rekenen op de steun van de Italianen." De oefenmeester ziet echter niet alleen pluspunten in het morele vlak. Ook tij Het gedrag van grensrechter Habold was zacht gezegd niet naar de zin van de spelers van Sparta. Op de foto boven roepen Van Beveren, Eijken broek en Visser hem ter verantwoor ding. Op de foto beneden links wil Eijkenbroek ten koste van alles nog eens met hem spreken. En op de foto rechts moet Van Beveren worden vastgehouden door Van Essen van Telstar, die in de tweede helft werd vervangen omdat hij na een voet blessure nog niet de conditie had om een hele wedstrijd te spelen. dens zijn speltechnische analyse sprok kelt Happel voordelige feiten bijeen: „Celtic past geen consequente mandek king toe en wil steeds aanvallen. Het Britse voetbal is in elke situatie snel. Wij moeten dus rekening houden met een nor maal en een abnormaal hoog tempo en wij dienen alleen op de juiste momenten snel te spelen. Dat maakt voor de Schot ten verschil. Want Feijenoord tegen Cel tic is natuurlijk heel wat anders dan twee Engelse ploegen tegen elkaar. Ik betreur het alleen, dat Jock Stein ons tegen Ajax heeft zien voetballen. Want toen consta teerde hij uiteraard onze succesvolle break-outs en hij zal zijn verdediging daar dus wel op attenderen." Stein zal bijvoorbeeld, bedoelt Ernst Happel, de brute Brogan wel bij Kindvall posteren en de moedige Murdoch niet al te veel vrijheid voor de offensieve daden gun nen. „Ik reken er ook op", redeneert de Oos tenrijker, „dat de gevaarlijke Johnstone vanuit het middenveld zal opereren.Hij zal dan door onze middenvelders opge vangen moeten worden. Zoals de Engel sen deden in de interland tegen Schot land." En verder is Feijenoord's trainer alleen maar benieuwd naar hoe de Ita liaanse scheidsrechter Lo Bello reageert op de Engelse en de Nederlandse sliding: Want dat kan van essentieel belang zijn." Happel heeft besloten Geels niet mee te nemen naar Milaan. Hij vond dat de aanvaller zich de laatste weken te weinig heeft ingezet. Geels motiveerde zelf die geringe inzet met: „Ik ga toch weg bij Feijenoord."' (Van onze sportredactie) BREDA. De smadelijke 7-0 neder laag van NAC op koninginnedag tegen Twente werd uitgewist door het 1-1 ge- lijke spel tegen de toekomstige kampioen Ajax. In Breda ging men zelfs zo ver dat een 2-1 overwinning van NAC op zijn plaats zou zijn geweest, want er werd zwaar gedelibereerd over de afge keurde goal van Ad Brouwers na de rust. Zeker was dat Michels onomwonden toe gaf, dat hij met die verdeling van de punten bijzonder tevreden was. Dat is niet zo met zijn denkwijze over zijn ploeg van deze middag die geenszins de indruk I heeft gewekt een kampioensploeg te zijn. „Ik ben niet naar Breda gegaan met een gewijzigde opstelling, omdat NAC te gen Twente met 7-0 had verloren. Bij NAC hebben wij nooit een zacht eitje gehad en dat verwachtte ik ook nu aller minst. Mijn middenveldspelers, Mühren en Rijnders, en zelfs ook Piet Keizer, die de laatste weken enorm veel werk hebben verzet, wilde ik rust geven. Daarom heb ik Pronk en Muller opgesteld en is Kei zer na rust ook vervangen." In de voor hoede had hij Van Dijk uit de ploeg ge laten en om Hulshoff ook wat te laten bekomen van een werkzame eerste helft ging Vasovic in de tweede helft een aan vallende rol spelen. Dat „Vasco toch nog werd vervangen, dat Mühren en Rijn ders toch weer na rust binnen de lijnen wenden gehaald, zat hem in het feit dat de ploeg niet draaide, zoals mocht wor den verwacht. Scheidsrechter Boogaerts was het na af loop niet eens met de algemene opvat ting, dat het doelpunt van Brouwers, dat hij afkeurde, een regulier gescoorde goal was. „Ik stond er vijf meter vandaan, Bals had de bal volledig in zijn bezit en ik heb het doelpunt afgekeurd niet niet is veranderd en aai zu er m i omdat Brouwers hands maakte wegens zullen de Feijenoordsupporters zelf hun onreglementair aanvallen van de doel koffers naar de kamer van het hotel man DEN HAAG. Door zijn treffer in de wedstrijd tegen GVAV is de PSV-er Willy van der Kuylen gelijk gekomen met Ove Kindvall aan de kop van de topscorers- lijst. Na de wedstrijden van gisteren ziet de lijst er als volgt uit: 1. Kindvall (Feijen oord) en Van der Kuylen (PSV) 22, 3. Cruyff, Van Dijk en Keizer (allen Ajax) en Nagy (FC Twente) 18, 7. Roggeveen (H. Sport) 17, 8. Berg (ADO) en Brokamp (MVV) 16, 10. Jendrossek (NEC) 13, 11. Ko- walik (Sparta) 12, 12. Swart (Ajax), Mraz MVV) en Jeuring (FC Twente) 11. MILAAN. Terwijl gisteren de eerste Celtic-supporters gewapend met petten en hoeden, in Milaan aankwamen, be gon het „lagere hotelpersoneel" er een staking. Wanneer deze situatie volgende week niet is veranderd en dat zit er in moeten brengen. Zij kunnen er boven dien op rekenen, dat zij zelf hun bedden moeten opmaken. De kamermeisjes eisen namelijk ook hogere lonen en een kor tere arbeidstijd. Het Cruyff-doelpunt was in feite de enige keer dat Bakker bij NAC geen vat kon krijgen op zijn directe tegenstander. Toch was er veel waardering bij Michels voor Bakker die correct speelde als scha duw van Cruyff. Pogrzeba was de man die bijzonder veel plezier beleefde aan de gelijkmaker, twee minuten voor het einde uit een voorzet van Brouwers, die vaak aan Wim Suurbiers bewaking wist te ontkomen. „Maar dat is het nu juist' zei Michels, „dat lukt niet in september, maar wel nu het einde nadert." (Van onze sportredactie) ZEIST. De VVCS (Vakvereniging van betaalde voetballers) wil dat U bekend af van de transferregeling. Za terdagmiddag tijdens een jaarvergadering stelde de bond een oplossing voor, die zou kunnen leiden als tot uitvoering wordt overgegaan tot een sanering van de regeling binnen vijf jaar. De VVCS wil daarvoor het basisjaar salaris van de spelers in het eerste jaar vermenivuldigen met tien om te komen tot een transferwaarde, die niet zou mo gen worden overschreden. In het tweede jaar moet met acht worden vermenigvul digd, in het derde jaar met zes. etcetera. Het is een spiegelbeeld van de huidige regeling. Thans wordt het basissalaris van de spelers berekend door tien per cent van de transfersom te nemen. Overigens is de WCS overeengeko men met de FBO en de KNVB. dat er hangende de onderhandelingen door de voetballers niet zal worden geageerd te gen de transferregeling. Gerrit Peijs van Haarlem zal in het bestuur van de VVCS worden opgenomen Zaterdag stemde hij in principe toe plaats te nemen in het bestuur. In september, wanneer zijn studie is afgelopen, zal Peijs de VVCS zijn definitief besluit mee delen. Eredivisie: ADOMVV 11, SVV— Go Ahead 0—3, Telstar—Sparta 1—1, DWS NEC 1—1, NAC—Ajax 1—1, DOS—Haar lem 2—1, FC Twente—Holland Sport 3—0, PSV—GVAV 2—0. Ajax Feijenoord PSV FC Twente ADO Sparta MVV Holl. Sport Go Ahead' NEC NAC AZ '67 Haarlem Telstar GVAV DOS DWS SVV 30 29 30 30 30 30 29 30 30 29 29 28 30 30 30 30 30 30 25 18 16 15 12 13 10 13 9 8 10 8 5 5 6 6 6 3 4 11 7 8 11 9 13 5 12 12 7 9 14 11 7 7 6 5 I 0 7 7 7 8 6 12 9 9 12 II 11 14 17 17 18 22 54 47 39 38 35 35 33 31 30 28 27 25 24 21 19 19 18 11 82—20 64—15 60—32 52—32 50—30 46—33 40—35 42—49 34—38 26—29 32—46 27—40 18—30 29—43 17—41 21—54 21—44 23—75 Programma voor HEMELVAARTSDAG GVAV—MVV, Go Ahead—ADO, Sparta —SVV NEC—Telstar, Ajax—DWS, AZ'67 —NAC, Holland Sport—DOS, PSV— FC Twente. r ui# i t1 T- (Van onze sportredactie) VELSEN. Loog grensrechter M.W.F. Habold toen hij zich na de wedstrijd Tel starSpiarta onder het wakend oog van de voorzitter van de scheidsrechterscom missie Martens achter arbiter Frans Derks schaarde en hij zei: „Jan van Be veren sloeg de bal achter de lijn weg"? Volgens Sparta's aanvoerder Hans Eijken broek was de in de veilige kleedkamer zo zelfverzekerde grensrechter een leuge- genaar. „Hij zei tegen me: is die Derks nou helemaal gek. De bal was minstens zo'n stuk voor de lijn". Eijkenbroek maakte daarbij een gebaar, dat minstens een halve meter omsloot. De situatie, die in de vijfenzeventigste minuut van de wedstrijd ontstond en die uiteindelijk leidde tot de bij Telstar zo welkome gelijkmaker is achteraf moei lijk geheel te reconstrueren. Jan van Beveren zorgde voor de inleiding. De nationale doelman vermaakte zich wat met de bal, nadat Telstar achter het doel van Sparta had geschoten. Van Beveren treuzelde. Sparta stond immers met nog vijftien minuten te spelen met 1-0 voor. Lange trap Na langzaam aarzelen trapte de doel man uit naar Eijkenbroek. De libero ving de bal bij de rand van het strafschopge bied op en speelde terug. Na nog wat met de bal gejongleerd te hebben schoot Jan van Beveren tenslotte met een lange trap uit. Zijn rechter voet belandde bui ten het strafschopgebied. Scheidsrechter Frans Derks was zeker van zijn zaak. Jan van Beveren had de bal buiten de zestienmeterlijn geraakt en dus floot hij. Telstar mocht een vrije schop nemen. Middenvelder Van der Lugt nam die taak op zich. De bal vloog via de voet van de rechter vleugelverdediger Ver schoor het door Sparta opgetrokken muur tje in en kaatste terug. Verschoor schoot nog eens. Dit keer bereikte de bal het blonde hoofd van Telstar-spitsspeler Dick Beek. Beek kopte in. Tot aan dit moment liepen de verkla ringen van de betrokkenen niet veel uit een. Over wat daarna gebeurde was Sparta het echter volledig oneens met de heren Derks en Habold. Derks en as sistent zeiden na de wedstrijd: Jan van Beveren stompte de bal weg achter de lijn. Volgens S'parta (en vooral Jan van Beveren, Jan van Veen en aanvoerder Hans Eijkenbroek) raakte de doelman de zachte kopbal van Dick Beek duidelijk voor de doellijn. Vast staat dat het fluitsignaal van Derks en zijn besliste wijzen naar de middenstip een complete verrassing was voor het publiek. Zelfs voor veel toe schouwers, die achter het doel van Van Beveren zaten. Er werd laat gejuicht. De reactie van Sparta was fel. Grensrechter Habold werd geattaqueerd evenals Derks: een gooi- en smijtpartij die uiteindelijk re sulteerde in een geheim topoverleg tussen Derks en Habold op de zijlijn. Derks wijzigde daarna zijn beslissing niet. Het verdriet van Sparta, dat zich een overwinning die belangrijk was met het oog op de Runners Up-cup-zag ontglippen, was groot. Jan van Beveren maakte drei gende gebaren naar de grensrechter die zich in het veld aanmerkelijk minder dapper gedroeg dan later in de kleedka mer. De sprint tussen grensrechter en de doelman, na het laatste fluitsignaal van Derks, werd gewonnen door de heer Ha bold. De grensrechter bereikte als eerste de kleedruimten. Daar spuiden Van Beveren, Van Veen. Eijkenbroek en trainer Pim Visser hun gal. Visser: „Die man (Derks; Red.) kan niet fluiten. Laten ze hem eens een paar maanden naar Engeland sturen op, kosten van het Leo van der Karfonds. En dan nog zal hij slechts goed genoeg zijn voor het leiden van dameswedstrijden". Van Beveren: „je mag zetten wat je wilt als je er maar bij schrijft dat'ie moet gaan fluiten in Oebele" (voor niet t.v.-kijkers: Oebele is een kinderprogramma). Telstar was aanmerkelijk milder ge stemd. Trainer Jan Rab kwalificeerde TelstarSparta als een goede wedstrijd. Sparta noemde hij een sterk team met als uitblinkers vleugelspeler Kristensen en middenvelder Jan Kleinjan. TelstarSparta was tot aan die ge denkwaardige vijfenzeventigste minuut een loom duel zonder al te veel uitschie ters. Sparta kwam aan het eind van. de eerste helft op een gelukkige maiier aan het eerste doelpunt, nadat aciterspeler Van Essen de bal niet goed onder con trole kreeg en Venneker dairvan profi teerde. Telstar werd door ie treffer ge dwongen in de tweede heVt aan te val len. De Velsenaren deden dat met vier spitsen (Clement, Theunissen, Beek en Bond. Later werd Bond varvangen door Monne de Wit). Sparta kreeg daardoor veel mogelijkheden, die eclter niet wer den uitgebuit.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13