Executie sergeant Meijer staat niet alleen Ook twee in Breda wegens desertie militairen gefusilleerd Slachtoffers nazi's herdacht Afkeurende reacties op Nederlandse verklaring Tien bezetters verdreven uit nieuwe flats in Bijlmermeer Brand gesticht in leegstaande sloophuizen Vier doden bij botsing Engeland ongerust over uitlating Franse minister Leger hoeft politie niet te helpen Fa. B. ENGELENBERG T axichauffeurs in stoet naar wanbetaler Amerika's optreden in Cambodja m Man neergestoken die zijn vrouw wilde beschermen Schumann in juni naar Bonn HOOFDINSPECTEUR KOK OVER AMSTERDAMSE RELLEN: Politiebureau uit auto beschoten MAANDAG 4 MEI 1970 ITHO V? Verbrand AMSTERDAM In Nederland zijn tijdens het voorbije weekeinde reeds verscheidene herdenkingsdiensten ge houden in verband met het feit dat Nederland vijfentwintig jaar geleden werd bevrijd. In de voormalige Hol landse Schouwburg in Amsterdam, van waaruit tijdens de bezetting de opgepakte joden werden weggevoerd, hebben negen joodse jeugd- en stu dentenorganisaties uit ons land zon dagnamiddag een plechtige bijeen komst gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van het nazi regime en de gevallenen van de drie Israëlische bevrijdingsoorlogen. Hier bij was de zaakgelastigde van Israel, de heer Y. Yannay, aanwezig. Ere graven In Den Haag Van Randwijk OP TIJD TRAINING OFFIGIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN 1885 85 JAAR VERF 1970 In Hoogeveen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Haagse taxichauf feurs zijn in de nacht van zaterdag op zondag gezamenlijk met hun auto's naar de woning van een 37-jarige op perman gereden om hem te dwingen zijn rekening te betalen. De taxi's re den in optocht de straat in en bleven demonstratief stilstaan voor de wo ning van de wanbetaler. De opperman zou bedreigingen heb ben geuit, en de politie nam de man in zijn onderbroek mee naar het bu reau. Bij huiszoeking vonden achter gebleven agenten in de woning van de opperman een cilinderrevolver, die prompt in beslag werd genomen. De financiële moeilijkheden tussen de op perman en de chauffeurs werden op het bureau na tussenkomst van de wachtcommandant gladgestreken. I (Van onze correspondent) BREDA Op 12 mei 1940, toen geheel Breda met bijna 60.000 inwoners op last van een Franse generaal werd geëvacueerd en in en om de stad een onoverzichtelijke en chaotische situatie was ontstaan, werden in de tuin van het politiebureau aan de Bredase Veemarktstraat in de vroege morgen omstreeks vijf uur twee Nederlandse militairen door een beroepssergeant, die inmiddels is overleden, op last van hun superieuren doodgeschoten wegens desertie. ADVERTENTIE Zij waren de 20-jarige ongehuwde J. van Wingerden uit Zwijndrecht en de 31-jarig gehuwde H. Steenbeek uit Gouda. Beiden droegen burgerkleding. Van laatsgenoem- de is de weduwe nog in leven. De executie van beide militairen was spoedig in vrij brede kring bekend en is nu opnieuw ter sprake gekomen naar aan- leding van de terechtstelling in 1940 van de beroepssergeant Johannes Meijer uit Dieren, die door een krijgsraad werd ver oordeeld omdat hij bij de strijd op de Grebbeberg onvoldoende zijn plicht zou hebben gedaan. Oud-politieofficieren uit Breda, o.w. de oud-hoofdinspecteur J. Blokdijk en oud hoofdinspecteur P. Greve, hebben inder tijd de fusillering in Breda van nabij mee gemaakt. Zij hebben, nadat beide militai ren in de nacht van 11 op 12 mei in de cel van het politiebureau hadden doorge bracht, nog getracht hun executie tegen ie houden. Als niet-militair hadden ze ach ter geen zeggenschap in deze zaak. In Breda liepen in die dagen honder den Nederlandse militairen in burgerkle- dij, die op terugtocht waren. Ook Franse militairen, die op de vlucht sloegen, wis selden in vele gevallen hun uniformen voor burgerkleding. Het executeren van de twee Neder landse militairen was één van meer der gelijke gevallen in die oorlogsdagen in de Baroniestad. Ook op de weg van Breda naar Meerseldreef zijn militairen neerge schoten door meerderen op grond van wat toen door deze meerderen beschouwd werd als desertie. twee jaar. Toen verhuisde hij waarbij hij zijn archief niet kon meenemen. Om dat het naar zijn zeggen geheime zaken betrof heeft hij alles verbrand, omdat hij zulke stukken niet kon meegeven aan de vuilnisman. Het origineel van het procesverbaal moet volgens hem nog bij het ministerie berusten, waaronder destijds de mare chaussee rssorteerde. Personen in Breda, die na de oorlog bij Oorlogsdocumentatie hebben gewerkt en duizenden rapporten door hun handen lieten gaan, zijn ervan overtuigd dat er nog meer van dergelijke gevallen bekend zullen worden. Het ministerie van Defensie heeft me degedeeld dat de krijgsgeschiedkundige afdeling van de Koninklijke Landmacht deze zaak in onderzoek heeft. Het staat niet vast of dit te zijner tijd voor publi catie bestemde gegevens zal opleveren. Bezetters van nieuwe flats in de Bijlmermeer worden weggeleid. Rede dr. W. Drees. Op vrijdag 8 mei herdenkt de stichting 1940-1945 in Zuid- Holland haar vijfentwintigjarig bestaan in de aula van de technische hogeschool te Delft. Oud-minister-president dr. W. Drees zal een herdenkingsrede houden. Niet op de Dam. Alle manifestaties die op 5 mei op de Dam in Amsterdam zou den worden gehouden, zijn, om ongeregeld heden in de binnenstad zoals op koningin nedag te voorkomen, verplaatst naar het Museumplein in Oud-Zuid. In de zaak van de beide in de tuin van het politiebureau neergeschoten Neder landse soldaten is nog wel een onderzoek ingesteld, maar dit heeft geen gevolgen gehad omdat de Duitsers zich er niet voor interesseerden. Er zijn ook nergens docu menten met betrekking tot deze kwestie gevonden. In de registers van de Burger lijke Stand in Breda staat op de over lijdensakte „Doodsoorzaak onbekend" Een oud-brigadier van de Bredase po litie heeft destijds de executies gezien, volgens hem samen met nog vijf of zes andere mensen. Hij heeft van het gebeur de toen procesverbaal opgemaakt. Een afschrift daarvan bewaarde hij tot voor Ter nagedachtenis van de zes miljoen ÉMMMM DEN HAAG De verklaring van de Nederlandse regering dat z(j begrip heeft voor het Amerikaanse optreden in Cambodja heeft een aantal afkeurende reacties uitgelokt. S,'T omgekomen joden ontstaken zes jongeren een fakkel. Zondagmorgen hield in de synagoge aan het Jac. Obrechtplein in Amsterdam het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap een landelijke plechtigheid. Opperrabijn A. Schuster, voorzitter van het opperrabbinaat voor Nederland, die zelf in het concentratiekamp Bergen Bel- sen heeft gezeten, leidde de bijeenkomst. Onder het motto van het Nationaal 5- mei-Comité Vrijheid, ook voor de ander" hebben honderden jongeren zon dag in Den Haag een alternatief vrij- heidsfeest gevierd. Te voet toog men van Ockenburg discussiërend door de zon overgoten duinen naar het Nederlands Congresgebouw, waar een bijeenkomst met zang en sprekers plaatsvond. Rabbijn A. Soetendorp jr. leidde in Ockenburgh de gespreksstof in. De oud-burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van het Nationaal Comité wees er in een toespraak in het congresgebouw op, dat ook nu nog het monster, dat de vrijheid bedreigt, niet is getemd. Hij hield zijn auditorium voor, dat de armoede en hon ger, waaraan twee miljard mensen lij den, een situatie scheppen die onze wel vaart welhaast tot een aanklacht maakt. Het hoofdbestuur van D'66 zegt in een verklaring dat het met verontwaardiging kennis heeft genomen van deze verkla ring. D'66 meent dat deze militaire interven tie, onder andere vanwege de oorlogs uitbreiding die eraan verbonden is. moet worden afgekeurd. D'66 is steeds van mening geweest dat moet worden gestreefd naar een vermin dering van de spanning in Zuid-Oost-Azië. Door zijn beslissing heeft president Nixon een gevaarlijke uitbreiding aan het con flict in Indo-China gegeven. Van de Ne derlandse regering had oo zijn minst ver wacht kunnen worden, dat zij van haar critische bezorgdheid had blijk gegeven, aldus de verklaring van D'66. De Politieke Partij Radicalen heeft ver klaard „anders dan de Nederlandse re gering niet het minste begrip te kunnen opbrengen voor het militaire ingrijpen van de Verenigde Staten in Cambodja, dat door haar even fel wordt veroordeeld als het Russische ontreden jegens Tsjecho- slowakije in 1968". „Voor de zoveelste maal", aldus de ver klaring, „is weer gebleken dat de Neder landse regering liever de slippendraagster is van de Amerikaanse politiek met alle daaraan verbonden treurige gevolgen zo wel ten aanizen van de wereldvrede als voor wat betreft het menselijk leed, dan dat zij vanuit een eigen visie en een eigen beleid de Amerikaanse politiek beoordeelt en zo nodig veroordeelt". INCASSO WEEKABONNEMENTEN Da incasso van Het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE De Nederlandse regering gedraagt zich volgens de P.P.R. in dezen meer dan welke andere regering uit westelijke landen ook, als de ijverige aanhangster van de Ver enigde Staten. Het hoofdbestuur van de P.P.R. begrijpt niet hoe door een uitbrei ding van de oorlog, welke ook blijkt uit de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam, Amerika deze wil be perken. „Er is geen enkele rechtvaardi ging voor de Amerikaanse inmenging in Cambodja, zo min als elders in Zuid-Oost Azië. Slechts de onverwijlde terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit dat ge bied kan de vrede dienen, aldus de P.P.R. Het bestuur van de stichting „Kerk en Vrede" zegt in een telegram aan de Ne derlandse regering dat het met grote ont steltenis kennis heeft genomen van het feit dat de Nederlandse regering begrip heeft voor Nixons besluit tot ingrijpen in Cambodja, temeer daar in de V.S. zelf dit besluit in brede kring ter discussie staat. Herziening van het regeringsstand punt lijkt het bestuur van „Kerk en Vre de" noodzakelijk. Voorafgaand aan de herdenking van het lustrumcongres van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers de bond bestaat 25 jaar heeft het hoofdbestuur een krans ge legd bij hel monument voor de ge vallen grenadiers en jagers aan de Johan de Wittlaan in Den Haag. Tijdens het congres maakte minister Den Toom van Defensie bekend dat de voorzitter van de bond, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, benoemd was tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij reikte hem de daarbij behorende versierselen uit. Koningin Juliana en prins Bernhard woonden het congres bij. Prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven hebben zon dagmiddag tijdens een herdenkingsplech tigheid op de Canadese erebegraafplaats in Groesbeek een krans gelegd aan de voet van het witte herdenkingskruis. Voor deze herdenkingsplechtigheid, waarbij ook de Canadese minister J. E. Dube voor zaken van oud-strijders en de Canadese ambassadeur in Nederland mr. A. Piek aanwezig waren, waren ruim 12.000 men sen samengestroomd. Zondagochtend werd een herdenkings plechtigheid gehouden op het Britse kerk hof „Jonkerbos" in Nijmegen, waarbij naast militairen en burgers een groep van tachtig nabestaanden van in Nederland gesneuvelde geallieerde militairen aanwe zig was. Deze groep Engelsen verblijft tot en met 5 mei bij een aantal Nijmeeg se en Groesbeekse gezinnen, die worden samengevat onder de naam „Familie Goedhart". door de weduwe van de oud-verzetsstrij der. Het Tweede Weteringplantsoen, waarin de muur staat, zal voortaan H. M. van Randwijkplantsoen heten. De Russische oud-partisanenleider en minister van Sociale Zaken van de Oekraïne, de 69-jarige Alexei Fjodorov, brengt als gast van de Vereniging Ne- derland-USSR vandaag tot 10 mei een bezoek aan Nederland. De heer Fjodorov zal op 5 mei aanwezig zijn op een bij eenkomst van de voormalige Raad van Verzet in de St. Joriskerk in Amers foort en de daarop volgende kranslegging bij drie monumenten en daarna in De venter bij een bevrijdingsdefilé, waar bij ook aanwezig is de Canadese generaal Gibson. Op Hemelvaartsdag zal de parti- sanenleider op de herdenkingsdag van de geallieerden spreken op C 70 in Rot terdam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Straatvechters heb ben dit weekeinde op de Heiligeweg in Amsterdam een 20-jarige bouwvakker neergestoken, toen deze het opnam voor zijn vrouw, die door drie mannen werd lastiggevallen. De bouwvakker kreeg een vrij ernsti ge won-d in de borst. Hij is in een zieken huis opgenomen. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft zaterdagavond een einde ge- maakt aan de bezetting door leden van de Socialistische Jeugd van twee wonin gen op de negende etage van een bijna aan oplevering toezijnd flatgebouw in de Bijlmermeer. Tachtig man van de mobile brigade omsingelden het flatgebouw en enkele politiemannen gingen vervolgens naar de negende etage, waar zij eerst de gebarricadeerde toegangsdeur moesten rammen om toegang te krijgen tot de omloop tot de flats. Nadat daar aangebrachte spandoeken met leuzen tegen de woningnood en twee rode vlaggen waren verwijderd, drongen de politiemannen de woningen binnen. De nog aanwezige bezetters, acht jongens en twee meisjes van de zeventien personen waarmee het avontuur vrijdagavond was begonnen, lieten zich zonder tegenstand te bieden naar beneden brengen. Het tiental, dat eerder een ultimatum om vóór half zes de bezetting vrijwillig op te geven hadden genegeerd, werd onder ge joel van vele medestanders, die zich bui ten hadden verzameld, met politiebusj es naar het hoofdbureau gebracht. Daar werden zij nog enkele uren vastgehouden. DEN HAAG. In Den Haag hebben in saneringswijken branden gewoed in vijf reeds leegstaande panden. Ook in een pensionbedrjjf ontstond brand. Veelal trof de brandweer by de huizen blikken aan met een restant van afgewerkte olie. De branden waren niet altijd onge vaarlijk. Zo was in de Kamperstraat het risico niet denkbeeldig, dat een bedrijfs pand, dat bij een broodfabriek in gebruik is, eveneens een prooi van het vuur zou worden. Gevaar voor het overslaan van een brand aan de Gortmolen naar een autospuiterij was eveneens aanwezig. Voor de brandweer staat het vast dat de branden zijn gesticht, temeer daar bij enkele in brand gestoken huizen kopspij- kertjes op straat waren gestrooid. In Nieuwe Pekela is de garage van het expeditiebedrijf Kroon volkomen uitge brand. Een vrachtauto met aanhanger en een personenauto gingen in de vlam men op. De schade bedraagt een kwart miljoen. Een 41-jarige werknemer van het expeditiebedrijf liep zeer ernstige brandwonden op. In de oost-Brabantse gemeente Veghel zijn twee gezinnen dakloos geworden, door dat twee, onder één kap gebouwde oude huisjes in vlammen opgingen. GRAVE. Een frontale botsing tussen twee auto's op de weg GraveCuyck on der Beers in de nacht van zaterdag op zondag, heeft aan vier mensen het leven gekost. Vier andere inzittenden van bei de wagens werd gewond. Drie van hen zjjn in een ziekenhuis opgenomen. Zaterdagmiddag is het Van Randwijk monument aan het Weteringcircuit in Amsterdam officieel aan de gemeente overgedragen. Hendrik M. van Randwijk, die op 13 mei 1966 overleed, is de op richter geweest van het illegale blad „Vrije Nederland". Het monument een muur met de woorden van Van Randwijk „Een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen" werd onthuld DEN HAAG. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, heeft in een gesprek in Londen met de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer De Koster, uiting gegeven aan een zekere ongerustheid over de houding van de Franse^ regering ten aanzien van Groot-Brittannië's deelneming in een vroeg stadium aan de politieke consul tatie van de landen van de Europese Gemeenschappen. Dat heeft de staatsse cretaris na zijn terugkeer in Nederland gezegd. De Britse minister had het oog op een uitlating van zijn Franse collega Schumann dat dlie consultatie niet zoda- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „In 1966 is ernstig overwogen of bij de rellen in Amster dam het leger te hulp zou worden ge roepen. Dat is nu niet meer nodig. Zoals op koninginnedag is aangetoond kan de politie de zaak zelf oplossen", aldus de 51-jarige hoofdinspecteur M. J. Kok van de Amsterdamse politie, die sinds 1967 is belast met de opleiding van de mo biele eenheid. De mobiele eenheid, ten onrechte vaak „oproerpolitie" genoemd, bestaat uit on geveer 300 man, acht pelotons. Het mo ment waarop de mobiele eenheid aan het werk moet worden gezet is moeilijk te bepalen. De vuistregel is, aldus de heer Kok, „als mensen in lijf en goed worden bedreigd". Hij voegt eraan toe dat in Amsterdam de bepaling van dat moment vaak later ligt dan elders in het land zou gebeuren. Zo lang mogelijk wil de politie con frontatie vermijden. Zo snel mogelijk moet ook de mobiele eenheid, compleet met helmen, rieten schilden en lange wapenstok of gummiknuppel, weer in rukken. „Er is de politie veel gelegen aan een goede verstandhouding met de burgerij", zegt de heer Kok, „daarom moet zij zo kort mogelijk op straat zijn." Het blijft dus discutabel of de mobiele eenheid al dan niet te laat op het toneel verschijnt en al dan niet te vroeg ver trekt. De man die op koninginnedag één van de twee waterwerpers had bediend en om elf uur voor het paleis de tiental len deuken in zjn auto stond te bekij ken, zei over de oproerkraaiers van die dag: „Wat zij wilden was politie. Als wij niet komen worden de winkelruiten ver nield." Inderdaad werden politiepeïten van politiehoofden gegooid, nadat het tram verkeer over de Dam was stilgelegd. Maar de ontruiming van de Dam" werd pas gevraagd toen een politieman was ge vloerd, en met onverholen enthousiast geloei werd de mobiele eenheid op de Dam begroet, zo vertelt de heer Kok. Om kwart over vijf die middag bleef de politie na een charge op het Rokin lang genoeg weg om de honderden die vanaf het Spui en uit de vele steegjes over het Rokin zwermden, gelegenheid te geven tientallen verkeersborden, parkeer- meters en straattegels uit te rukken om er het Rokin mee te barricaderen. Hoofdinspecteur Kok zegt over de trai ning: „Het parate peloton krijgt een vooropleiding van ruim een jaar. De man schappen wordt het gebruik van geweld bijgebracht en hun wordt geleerd hoe ze bij ongeregeldheden moeten optreden. Veel wordt gedaan om de teamgeest te bevorderen: zij moeten een groot incas seringsvermogen krijgen en vooral wordt aandacht besteed aan onderdrukking van emotionele gevoelens als eenmaal de ver moeidheid een rol gaat spelen." Intussen gaat de Amsterdamse politie bij de training niet zo ver als de Japanse, die groepen agenten tegen elkaar laat vechten om bij rellen toch maar zo ade quaat mogelijk op te treden. „We willen ook niet wat vorig jaar in Rotterdam is gebeurd, toen de oefenden agenten elkaar zo erg in de haren vlogen dat een com missaris de vechtenden moest scheiden", aldus de heer Kok. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 nig moet worden gevoerd dat zij te vèr vooruit loopt op economische samenwer king. Staatssecretaris De Koster zei dat de Britse minister met nadruk had gesteld, dat de Britse regering het economische en politieke samengaan even belangrijk vond. De Britse minister en de Nederlandse staatssecretaris waren het er over eens, dat het een positief punt was dat Frank rijk niet alleen weer deelneemt aan de ministeriële conferenties van de West- uropese Unie. maar dat het op de eerst komende conferentie, die op 5 en 6 juni in Bonn wordt gehouden, vertegenwoor digd zal worden door de minister van Buienlandse Zaken. Dat is in lange tijd niet gebeurd. Voordat Frankrijk besloot niet meer deel te nemen aan de discus sies in de raad van de Westeuropese Unie was het in de laatste jaren in de mini steriële conferentie vertegenwoordigd door een staatssecretaris. Met de Britse minister is voorts ge sproken over EEG-kwesties en met na me over die van de landbouwfinanciering, door Groot-Brittannië als de belangrijkste moeilijkheid wordt beschouwd. Groot- Brittannië wenst een overgangsperiode meer dan twee of drie jaar of een andere regeling ter bescherming van Groot-Brittannië's handelsbalans. HOOGEVEEN. In de nacht van za terdag op zondag is kort na middernacht uit een rijdende auto met een jachtge weer een schot gelost op het politiebureau in Hoogeveen. De wachtcommandant, een hoofdagent, had juist het bureau verlaten om te as sisteren bij hetverhoren van een gearres teerde automobilist, die onder invloed was van sterkedrank. Had de wacht commandant op zijn plaats gezeten, dan zou hij waarschijnlijk getroffen zijn.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2