VAN DAG TOT DAG Mogelijke Russische hulp voor Jordanië HOESSEIN: „PARTIJDIGE POLITIEK VAN DE VS" Incidenten in Amman RODIER PARIS? Weinig succes bij actie in Betoging voor Bobby Seale uit elkaar geslagen Cambodja Knoeier«en met VONDST IN CAMBODJA Oostduitsers morgen Brandt wenst gesprek in Bonn derde m najaar Griekse generaals vierden verjaardag regime commentaar op actuele zaken Grote suikeroogst in Cuba Kennedy zal zich niet kandidaat stellen Moordaanslag op Amerikaanse kolonel HOOFDKWARTIER VIETCONG NOG NIET GEVONDEN Amerikaanse straaljagers Vlaggen verplicht Bommen in Athene MAANDAG 4 MEI 1970 danië er niet in zou slagen uit andere Leider Zwarte Panters bron het materieel te krijgen, waaraan Een platenbon is altijd raak MOEDERDAG Presidentsverkiezingen in de VS van 1972 is altijd raak (Van onze redacteur in Bonn) BONN Bondskanselier Brandt zal de Oostduitse premier Stoph tij dens hun tweede ontmoeting, op 21 mei in het Westduitse Kassei, voor stellen in het najaar opnieuw bijeen te komen. Voordien zouden gemeen schappelijke commissies van deskun digen uit de beide Duitslanden kwes ties waarover Bonn en Oost-Berlijn tot een vergelijk hopen te komen, moeten bespreken. Hun rapporten kunnen onderwerp van het derde top- gesprek zijn. Een platenbon is altifd raak Bommen Pamflet Tegenspraak r Met een plaat vindt iedereen z'n draai i 1 In een sfeer van herdenking van oor logsslachtoffers, zoals die vandaag in Ne derland en andere Westeuropese landen wordt ervaren, past het nieuws over de felle opleving van de oorlog in het voor malige Indochina des te slechter. Het is nieuws dat ontmoedigt en bekommert. De veldtocht van de Amerikanen en Zuid-Vietnamezen in Cambodja geeft de oorlog in dit deel van Azië een ander as pect dan hij voorheen had. Cambodja is een zelfstandig en onafhankelijk land, dat tot voor kort door middel van veel diplo matieke inspanningen buiten de oorlog was gebleven. De steunpunten die de Vietcong in dit land had ingericht, maakten het neu traliteitsbeginsel van prins Sihanoek wel iswaar zeer wankel, maar het Cambod jaanse leger probeerde in ieder geval de communisten zoveel mogelijk in hun acti viteit te belemmeren. Nu is de situatie ontstaan, dat Zuidviet,- namese troepen op Cambodjaans gebied burgers van dat land arresteren en op de hun eigen wijze verhoren, om uit te vinden of zij de Vietcong hebben gesteund. In fei te hebben de Zuid-Vietnamezen in Caim bod ja geen enkel autoritair recht. Zij be vinden zich op het grondgebied van een buurstaat en de gedragingen van de bur gers in die buurstaat vallen niet onder de bevoegdheid van hun oordeel. In Vietnam zelf kan samenwerking met de Vietcong nog worden beschouwd als landverraad, maar in Cambodja kunnen Zuidvietnamese militairen moeilijk als bevoegde scherp rechters worden beschouwd. Toch treden zij als zodanig op en hun methoden zijn niet zachtzinniger dan die, welke zij in hun eigen land tegen Vietcongstrijders of ver meende collaborateurs gebruiken. Deze, naar de maatstaven van interna tionaal recht ontoelaatbare praktijken wor den onder bescherming van de Amerikaan se troepen en volgens de regels van het recht van de sterkste uitgeoefend. Als men dan ook nog de nieuwe uitbarsting van luchtbombardementen op Noord-Vietnam in aanmerking neemt, kan men onmogelijk tot de conclusie komen dat de uitkomsten van de Tweede Wereldoorlog na vijfen twintig jaar tot een grotere civilisatie van internationale gebruiken hebben geleid. De herdenking van de doden, die vandaag met de nodige plechtigheid plaatsheeft, bevat weinig elementen die de dankbaarheid te genover de gevallenen enig relief kunnen geven. De vruchten van hun offer zijn na een kwarteeuw nauwelijks te zien of ma gertjes gerijpt. Het ontmoedigende van de huidige situ atie is ook, dat de controverse tussen „pro" en „anti" onvermijdelijk weer zal oplaaien. De tegenstellingen tussen degenen die door dik en dun de Amerikaanse politiek in het Aziatische conflict willen goedpraten daartoe behoort ook blijkbaar onze rege ring en hen die het nutteloze van een verdere vernieling en geweldstaktiek besef fen en daarvan getuigen, komen nu weer in alle scherpte voor de dag. Die tegen stellingen leven in de eerste plaats in de Amerikaanse samenleving en de Ameri kaanse politieke wereld, maar wij zijn er langzamerhand aan gewend geraakt dat ook voor het forum van de Nederlandse samenleving „Vietnam" als kenmerk en brandmerk wordt gebruikt. Meestal noemt men degenen die critiek hebben op wat in Azië gebeurt, „links" en de voorstanders van een zo hard mogelijke voortzetting van de oorlog „rechts". Het probleem is echter in een zodanig stadium geraakt dat de politieke kleuronderschei- dingen niets meer met dit „pro" of „anti" te maken hebben. De herdenking van oor logsslachtoffers zou weinig zin hebben, wanneer men bij de monumenten zou ver wijlen met de gedachte dat oorlog altijd en overal het middel voor de kwaal is. Politieke verschillen, ook al lopen zij uit' een van uiterst links tot uiterst rechts, mo gen de elementaire menselijkheid niet aan tasten en kunnen op het punt van die men selijkheid elkander heel goed vinden. Slechts de ontmenselijkte geweldsaan bidders, of zij nu van links of rechts ko men, plaatsen zich buiten de gemeenschap van redelijke mensen. Vandaar dat zovelen teleurgesteld zijn over de inhoudloze, van oorspronkelijkheid gespeende regerings verklaring over Cambodja, waarin minis ter-president De Jong van „begrip" getuig de voor wat daar plaatsheeft inplaats van enige bezorgdheid kenbaar te maken voor de ongetwijfeld tragische en gevaarlijke ontwikkeling die de situatie in Azië ken merkt. IfWVIfVIf'WWVVIflAfVVVl/VVVVVVVVVVVVVVVVtnfVVVVVinAnM/IMfMtlVVVVIfVIAfVVtfVVl/VMVVVVVIAAAIWtAfW'IAfVIAfVVlftfVV' VVAiVWVWVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAVANNA (Reuter). Cuba neeft de grootste suikeroogst binnengehaald sinds de revolutie van 1959, zo is officieel in Havanna meegedeeld. Zaterdag waren 6.781.858 ton suiker geoogst. Er zal zeker nog 74 dagen wor den gewerkt. Het vorige record onder Fi del Castro van 6.767.000 ton werd in 1961 bereikt. mando-eenheid onderschept en beschoten. De gevechten werden geleverd in het dal van de Jordaan. Daarbij werden van Jor daanse zijde tanks en artillerie ingezet. In Israel hoorde men tot diep in de nacht het gebulder van kanonnen. o,.T,r.,rr/,»T /T> /»ÜD\| Het „commando voor de gewapende WASHINGTON (Reuter en AFP) I paiestijnse strijd" gaf in Beiroet een ver- Koning Hoessein van Jordanië klaring uit, waarin wordt gezegd dat dit heeft in een vraaggesprek met de optreden van de Jordaanse troepen be- Amerikaanse televisiemaatschappij wijst dat bepaalde legerbevelhebbers - V", „blijven samenzweren tegen de Palestijn- ABC gezegd, dat de situatie in het 's'e ^vdutie" Midden-Oosten meer en meer het as pect krijgt van een conflict tussen de Solidariteit grote mogendheden. Jordanië zal zich I jn de jordaanse hoofdstad Amman heeft wellicht genoodzaakt zien, aldus zaterdag het openbare leven een half uur Hoessein de voorstellen tot militaire stilgestaan door een actie voor solidari- hulpverlening van de Sovjet-Unie te teit met de Arabische gevangenen in Is- 1 J raelische gevangenissen, die sinds dins- aanvaarden. dag in hongerstaking zijn wegens beweer- c„i,„iu,-crf ,i„ v«>r de mishandeling. Tot de staking was op enfgde Sen „van onverschilligheid en geroepen door de vakverenigingen in Jor- van een partijdige politick van sdeun te Egyptische zware artillerie heeft in het genover Israel Vo g J1.... n;f.is weekeinde Israëlische stellingen met gra- hebben de VS in de afgelopen tijd mets beschoten^ In Tel Av% werd be voor zijn land ged n. kendgemaakt dat Arabische guerrillastrij- Hoewel Jordanië tot dusver nog geen ders vanuit Jordanië en Libanon Israeli- wapens van de Sovjet-Unie heeft ont- sche nederzettingen met granaten hebben vangen, zou het Russische aanbiedingen bestookt. zeer zorgvuldig bestuderen, ingeval Jor- het dringend behoefte heeft. De Jordaanse vorst, die gewoonlijk doorgaat voor de Arabische leider, die nog het meest voor de VS voelt, vindt, dat de recente afzegging van het bezoek, dat de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco aan Amman zou brengen, een belediging was. Het incident, dat zich zaterdag heeft voorgedaan tussen Palestijnse comman do's en Jordaanse troepen is opgelost. Na onderhandelingen die de gehele nacht van zaterdag op zondag tussen leden van de Jordaanse regering en het verenigd op perbevel van de Palestijnse guerrilla's in Amman zijn gevoerd. Dit deelde een offi ciële Jordaanse woordvoerder gisteren mee. Zaterdag werd uit Beiroet gemeld dat twee Palestijnse commando's en acht bur gers die dag werden gewond bij een ge vecht tussen Palestijnse en Jordaanse mi litairen. De Jordaniërs hadden een com- AD VER TENTIE 15,-7,SO 10,-15,-20,-85,- ADVERTENTIE Maak haar blij met een leuk artikel van RODIER. U weet wel allerlei kleu ren kniekousen, panty's, vesten en jumpers. GR. HOUTSTRAAT 26 HAARLEM WASHINGTON (Reuter) Senator Ed ward Kennedy heeft opnieuw gezegd, dat hij zich niet kandidaat zal stellen bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1972. Hij wil evenmin vice-president wor den. Kennedy stelt wel belang in zijn aan blijven als senator. STANFORD, Californië (AFP). Een onbekende heeft zaterdag vanuit een rij dende auto driemaal gevuurd naar het huis van de commandant van de oplei ding voor reserve-officieren bij de uni versiteit van Stanford in Californië, kolo nel Stanley Ramey. De kogels raakten een deur een raam en de garage. Bij de universiteit van Stanford hebben vrijdagnacht 300 studenten gedemon streerd tegen de militaire opleiding aan de universiteit en tegen de Amerikaanse interventie in Cambodja. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- NEW HAVEN, Connecticut (DPA). Een spontane demonstratie in New Haven van ongeveer 2000 jongeren voor de Zwar te Panterleider Bobby Seale en acht an deren die van moord en ontvoering zijn beschuldigd, is vrijdagavond door politie en leden van de nationale garde met traangas en bommem uiteengejaagd. Tal rijke betogers moesten zich laten behan delen wegens traansgasvergiftiging e n twee politiemannen werden gewond. Elf personen zijn gearresteerd. Enige tijd later ontplofte op het terrein van Yale een bom. Hierdoor &ijn volgens de politie verscheidene studenten gewond Een universiteitsgebouw is beschadigd. De ongeregeldheden kwamen na een vreedzaam verlopende demonstratie van circa 15.000 studenten van de Yale-univer- siteit en vele studenten van de universi teiten van Boston en New York. De stad New Haven leek op een bele gerde vesting. De winkeliers hadden hun etalageruiten geblindeerd en op iedere hoek van de straat stonden nationale gar disten. Tijdens de betogingen zijn in to taal 1500 leden van de nationale garde en politiemannen ingezet. In de omgeving van New Haven stonden 4.000 parachutis ten en mariniers gereed om in te grij pen. Er waren meer daan 500 journalis ten aanwezig. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON (Reuter/AP) Inmid dels hebben de Amerikaanse troepen bij hun offensief in Cambodja versterkte bunkers ontdekt maar niet 't hoofdkwar tier van de Vietcong dat Nixon wil laten vernietigen. In het gebied in Cambodja dat de „Vishaak" wordt genoemd is nog geen spoor gevonden van een communis tisch hoofdkwartier van waaruit de oor log in Zuid-Vietnam volgens de Amerika nen wordt geleid. In de Vishaak en de ten zuiden daarvan gelegen „Papegaaiensnavel", waar voor al Zuidvietnamezen vechten, zijn volgens een Amerikaanse opgave in de eerste drie dagen van de operatie meer dan duizend tegenstanders gedood, te weten 575 in de Papegaaiensnavel en 519 in de Vishaak. De meesten kwamen om als ge volg van luchtaanvallen. De eigen verliezen zijn volgens de Ame rikanen elf doden en 32 gewonden in de Vishaak. In de Papegaaiensnavel vielen volgens een regeringswoordvoerder in Saigon tot gisteren 86 Zuidvietnamezen. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft meegedeeld dat Amerikaanse soldaten gisteren een tweede punt op de strategisch belangrijke verkeersweg nr. 7 hebben bereikt. Deze weg, die naar het noordoosten van Cambodja leidt, is een be- FORT WORTH, Texas (AFP) Drie employés van General Dynamics en vier onderaannemers zijn beschuldigd van sa langrijke aanvoerroute van de tegenstan der. India heeft Indonesië laten weten dat het niet de conferentie van Aziatische lan den zal bijwonen die Indonesië nog deze maand in Djakarta wil beleggen in ver band met de situatie in Cambodja. West-Duitsland heeft zaterdag verklaard menspanning om onderdelen van slechte dat de uitbreiding van de oorlog in zuid- I kwaliteit te leveren voor de jachtbom oost-Azië de vrede in dit gebied nog meer I menwerper F111 zal bedreigen en in dit verband een beroep sedert 22 december staan ruim 200 toe op alle betrokken partijen gedaan om stellen aan de grond na het ongeluk met maatregelen te nemen ter beëindiging van een jachtbommenwerper van dit type bij de strijd. bas Vegas, waarbij twee vliegers omkwa- De Franse president Pompidou heeft, te- I men- Uit het onderzoek bleek, dat het gen alle tradities in, op de gebruikelijke ongeluk te wijten is aan een fout in ee 1 mei-ontvangst van een deputatie van de deel van de vleugel. De aanklacht maa sjouwers uit de Hallen een directe toe- onder meer melding van het aanbrengen speling gemaakt op de nu opgetreden ver- van nieuwe serienummers op onderdelen hoging van het oorlogsgevaar. die eerder door de commissie voor mate I riaahnspectie waren afgekeurd, teneinde Vier Amerikaanse senatoren hebben za- deze voor nieuwe onderdelen te laten terdag op een persconferentie in Washing- doorgaan, ton bekendgemaakt dat zij binnenkort een stemming in de Senaat zullen force- I MOSKOU (AFP) De publicatie van ren met het doel alle voor de oorlog in redevoeringen en artikelen van de Rus- Vietnam bestemde gelden te blokkeren. sische partijleider, die sinds 1963 was ge- Dit viertal, de Democraten George staakt is dit jaar hervat. De kranten heb- McGovern en Harold Hughes en de Repu- I ^en zaterdag aangekondigd, dat twee e blikeinen Mark Hatfield en Charles Good- len zUn verschenen met toespraken en ell, zeiden dat het Congres een veto over geschriften van partijleider Breznjev Het de oorlog moet uitspreken. De enige ef- eerste deel beslaat de periode van 1964 tot fectieve manier om dit te doen is het blok- I 1967, het tweede de periode van 196 o keren van het geld, zo meenden zij. I 1970. Amerikaanse soldaten staan bij een grote kuil ergens in Cambodja waar communistische troepen een voorraad wapens en munitie hadden opgesla gen. De voorraad is later door de Amerikaanse troepen vernietigd. De voorbereidingen voor de ontmoe ting in Kassei beginnen overmorgen. Een Oostduitse commissie komt dan naar Bonn om technische en protocollaire kwesties te bespreken. Inmiddels is opnieuw e en facet van ADVERTENTIE f 5,-7,50 10,-15,-20,-25,- (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL Het Griekse regime had de viering van zyn verjaardag ditmaal uitgesteld tot 3 mei omdat 21 april in de stille tijd voor orthodox-Pasen viel. Toch is deze viering stil uitgevallen vergeleken met vorig jaar toen er twee opeenvolgende avonden grote manifestaties waren in het Olympisch stadion Op de tweede daarvan hield Papado- poulos toen een speech voor een opge trommeld publiek van schoolkinderen van boven de veertien jaar, die hij toeriep dat hij hun aller vader was. Uit verschil lende vakken van het stadion, ook daar waar de leerkrachten „te vertrouwen wa ren," weerklonk toen een langdurig „pap pie, pappie" en de dictator moest om herstel van de orde verzoeken. Dit jaar beperkte Papadopoulos zich aan de vooravond tot een proclamatie over radio en televisie. Hetzelfde deden regent Zoitakis en de opperbevelhebber Anghelis, van wie opviel dat hij poneerde dat het militaire bewind een tussenfase is, iets wat men het laatste jaar van de leden van de eigenlijk junta niet meer had gehoord. Overigens was het dit jaar weer dezelfde aankleding: 's morgens een mis in de metropoolkerk, verplicht vlaggen en op de radio marsmuziek af gewisseld met leuzen die deze keer een opvallend anti-buitenlands stramien ver toonden. Men probeerde de „21ste april" voorts een vrolijke bijklank te geven door een grootscheepse amnestie van alle nog niet betaalde verkeersdelicten begaan tussen 21 april 1969 en 21 april 1970. Tot voldoening wellicht van diegenen die hun boetes altijd meteen afdoen, explodeerde er de dag te voren een bom voor het hoofdkwartier van de verkeerspolitie, evenals trouwens voor dat van het algemeen vakverbond dat de dag daarvoor de eerste mei-vie ring geheel in junta-stijl had geleid. Van het verzetsfront valt voorts te melden dat er pamfletten circuleerden van een zich noemende Democratische Beweging (EDK), waarin gepleit wordt voor verwezenlijking van het negenpun- tige programma van Theodorakis onder een binnen Griekenland functionerende or ganisatie. Vanuit Toronto in Canada stuurde An dreas Papandreou telegrafisch bericht dat hij akkoord ging met het idee van de componist tot vorming van een nationale raad van het verzet. Brandt's „oostpolitiek" onderwerp ge worden van felle binnenlands-politieke strijd in de Bondsrepubliek. De bereid heid van de regering-Brandt om in een overeenkomst met Polen een r egeling voor de Oder-Neisse-grens te treffen, die neerkomt op definitieve erkenningl is door de oppositie fel bekritiseerd. Van regeringszijde is verklaard dat een overeenkomst met Polen onmogelijk is als de huidige westgrens van het land niet definitief wordt erkend. De aanvan kelijk aangeboden „respectering" is voor Warschau onvoldoende, aangezien daar mee geen garantie voor de toekomst wordt geboden. De regering heeft de re delijkheid van de Poolse eis aanvaard. De oppositie van CDU en CSU wenst echter de nadruk te leggen op verbete ring van de contacten tussen de bevol king van beide landen en op bepaalde ga ranties voor bewoners van de Poolse ge bieden die eens tot het Duitse rijk be hoorden. Erkenning van de grens zou tot een vredesverdrag voor het gehele voor malige Duitse gebied moeten worden uit gesteld Dit standpunt wordt gehandhaafd ondanks de Poolse verlangens. De houding is in tegenspraak met vroe gere uitlatingen van twee leidende CDU- politici, fractieleider Barzel en plaats vervangend partijvoorzitter Stoltenberg, die volgens berichten uit Warschau na de regeringsverklaring van Brandt in per soonlijke gesprekken met Polen hebben verklaren dat de kanselier in zijn aan bod verder had kunnen gaan, aangezien de Westduitse bevolking zich bij het de finitieve karakter van de huidige grens zou hebben neergelegd. Duidelijk is dat de oppositie, die zich volgens regeringswoordvoerder Ahlers soms van nationalistische taal bedient waardoor de oplossing van het gehele probleem in gevaar zou kunnen komen speculeert op bezwaren van conservatie ve politici in de regeringspartijen. Met name in de kring der „verdrevenen" be staat ook binnen Brandt's SPD critiek op het aanbod aan Polen. Een in Westduit se ogen weinig aantrekkelijke overeen komst met Warschau zou in het parle ment te Bonn onvoldoende steun kunnen krijgen, gezien de kleine meerderheid waarop de regering steunt. ADVERTENTIE WT

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3