Droom van duizend jarig rijk voorbij Kwarteeuw na de bevrijding Nog steeds hulp nodig aan slachtoffers van de nazi's INDUSTRIETERREIN 4 mei 1945: Direct beschikbaar: (vlakbij Haarlem) (Van onze correspondent) HAARLEM Vijfentwintig jaar na de bevrijding is het verenigingsleven van de ex-politieke gevangenen een aflopende zaak. Geleidelijk aan kan voor de vergaderingen met kleinere zalen worden volstaan en zal het wat stiller worden op reünies en herdenkingssamenkomsten. KRITIEK i „ANNEXATIE" BIJ DE FOTO'S van links naar rechts: De eerste stap naar de capitulatie. Duitse officieren ontmoeten Britse onderhandelaars op een weg bij Quickbom ten noorden van Hamburg. Daarna reden de Duitsers naar Montgomery's hoofdkwartier om de capitulatievoorwaarden aan te horen. In zijn tent op het hoofdkwartier van de Britse 21ste legergroep leest veldmaarschalk Montgomery de capitulatievoorwaarden voor aan de Duitsers. Naast Montgomery de leider van de Duitse delegatie, admiraal Von Friedenburg, bevelhebber van de Duitse zeestrijdkrachten. Veldmaarschalk Montgomery in gesprek met de Duitse delegatie die namens admiraal Dönitz en veldmaarschalk Keitel de capitulatie overeenkomst moesten ondertekenen. Terwijl veldmaarschalk Montgomery toekijkt ondertekent de infante- rie-generaal Kinzei de capitulatiedocumenten. Montgomery bekrachtigt met zijn handtekening de Duitse overgave in zijn tent op de Lüneburger Heide. EXPOGé AFGESTOTEN In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. :fc Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam M F. I MAANDAG Gaat het er voornamelijk om, vriendschapsbanden te bewaren, dan zal men hoe wel met spjjt en met smart berusten in deze nu eenmaal onvermijdelijke loop der dingen. Maar het ligt anders wanneer zo'n organisatie een gedachte uitdraagt, een doel nastreeft, waarvan de waarde niet vermindert naarmate de afstand tot de be zettingstijd groter wordt. deeld, zodat een herdenking van deze slachtoffers op een ander tijdstip en een andere plaats voor de hand had gelegen. Bovendien is het nu zo. dat het nationale comité Herdenking Militaire Gevallenen de bovenste plaats op het briefpapier in neemt en pas nadat alle militaire kran sen zijn gelegd de bloemenhulde van het Voormalig Verzet en de Expogé bij het monument wordt geplaatst. „Ik kan me voorstellen, dat de jeugd van vandaag bij het aanschouwen van al het militair vertoon zegt: Moet je dat nu zien, is dat nu het verzet geweest? En dan hebben ze nog gelijk ook", aldus de NFR-secre- taris. De Nationale Federatieve Raad Voor malig Verzet Nederland nam het vorig najaar in een stichting resulterende initiatief om de geestelijke weerbaarheid te bevorderen ter uitvoering van één der belangrijkste opdrachten, die de NFR zichzelf in de statuten verleende: bij de jeugd de gedachten en ideeën levendig houden die tot het verzet hebben geleid. Want dit verzet was zoals elke weer stand tegen onvrijheid vóór alles een geestelijke zaak, een kwestie van over tuiging en mentaliteit. De vooral door toedoen van NFR-voorzitter C. C. van den Heuvel tot stand gekomen stichting Geestelijke Weerbaarheid is er voortdu rend op uit, die mentaliteit te verster ken als schild tegen niet-democratische, de vrijheid uitbannende invloeden. In deze stichting participeren ook de vereni ging Expogé en het Veteranenlegioen Ne derland. Maar alle organisaties met de zelfde doelstelling zijn welkom. In het begin van de jaren vijftig kwam nogal kritiek los toen de zorgvuldig bui ten de partijpolitiek blijvende NFR zijn communistische leden buiten de deur zet te. „Zij stelden zich volkomen achter de anti-democratische daden van de Russi sche regeringsleiders en probeerden in onze besturen te infiltreren", zegt secre taris M. A. Ph. Janssen. Nu is niet ieder een gelukkig met de nauwe samenwer king binnen de stichting met het Vete' ranenlegioen Nederland. Commentaar van de NFR-secretaris: „Tot voor een jaar of tien liet het VLN vrij radicaal en uitermate rechts gericht veel van zich horen, maar dat is sindsdien afgezwakt. Scherpslijperijnen zijn uitzondering gewor den. Het is best mogelijk, dat sommige leden persoonlijk een andere instelling hebben, maar de organisatie stelt zich positief op." Dat de stichting een rechtse signatuur heeft, bestrijdt de heer Janssen. „Wij ke ren ons tegen dictatuur, van welke kant die ook komt, tegen anti-semitisme, ras- sendiscriminatie, neo-fascisme, tegen al- les wat strijdig is met de rechten van de mens, tegen de vrijheidsbeknotting achter het IJzeren Gordijn evenzeer als het bewind in Griekenland en Portugal". Niet eerlijk tegenover de bevolking en tegenover de aanvankelijke organisatie vindt de heer Janssen de „annexatie" door de militairen van de nationale do denherdenking op de Dam in Amsterdam, „Het monument, waarbij dit gebeurt, werd met giften van het Nederlandse volk opgericht als gedenkteken voor de in het verzet en de kampen gevallenen. Later zijn op verzoek van het Veteranen- legioen naast de militaire oorlogsslacht offers ook de gesneuvelden in Indonesië en Korea in de jaarlijkse herdenking op de vierde mei betrokken. De zaak waar voor zij vielen was een geheel andere en wordt ook zeer verschillend beoor HITLERS DUIZENDJARIG RIJK In april 1945 was de Tweede We reldoorlog bijna voorbij. De door de Duitsers bezette gebieden waren bevrijd en de Amerikaanse en Britse troepen uit het westen had den de Russen uit het oosten ont moet. Hannover. Saksen en Beie ren, delen van Oostenrijk en Bohe- men waren reeds in handen van de geallieerden. De Russen hadden bezit genomen van Warschau, Boe dapest en Wenen. In ondergrondse bunkers in Berlijn poogde de lei der van het Derde Rijk met niet meer bestaande legers nog strijd te voeren. Op 2 mei bereikten de Russen Berlijn. De volgende dag bereidden de Duitsers zich voor op de onvoorwaardelijke capitulatie van Hitiers „duizendjarige rijk". De eerste ontmoeting ter inleiding van de capitulatie had plaats in Quickborn, waar vier Duitse offi cieren Britse officieren ontmoetten. In het plaatsje ten noorden van Hamburg werd de basis gelegd voor de uiteindelijke capitulatie. De Duitsers, admiraal Von Frie denburg, commandant van de Duit se vloot en leider van de capitula tie-delegatie, infanterie-generaal Kinzei, schout-bij-nacht Wag-ner en een SS-officier werden daarna naar het hoofdkwartier van de Britse een-en-twiniigste legergroep ge bracht om veldmaarschalk Mont gomery's eisen voor de overgave aan te horen. Zwijgend luisterden de Duitsers naar Montgomery. Na een korte bespreking waren de over eenkomsten gereed. De voorwaarden voor de capitu latie werden om kwart voor zeven in de avond van de vierde mei 1945 voorgelezen in een kleine legertent op de Lüneburgerheide. Het docu ment, dat de capitulatie betekende van de Duitse land-, zee- en lucht macht in Noord-Duitsland, Neder land en Denemarken werd daar on dertekend. De verschrikkelijkste oorlog die de mensheid had gekend was voorbij. De droom van een korporaal over een duizendjarig rijk was ten einde. De Nederlandse vereniging van.ex-po litieke gevangenen „Expogé" ervaart dat nu nog, een kwarteeuw na de bevrijding, behoefte bestaat aan „het wegnemen of verzachten der schadelijke gevolgen van de gevangenschap", zoals een der doel stellingen van de organisatie luidt. Daarbij gaat het niet alleen om hulp aan mensen met een concentratiekamp syndroom. „Je kunt soms iemand met een betrekkelijk gering bedrag een heel eind op weg helpen, bijvoorbeeld een minder valide, die een autootje moet hebben, maar het niet helemaal kan beta len", zegt Expogé-secretaris T. Stamer. Op allerlei manieren kan de vereniging haar mensen terzijde staan. Zo kreeg Ex pogé van de Rijksverzekeringsbank ge daan, dat de politieke gevangenen voor wie in de oorlog geen rentezegels wer den geplakt, daarvan geen schade onder vinden. Soms wordt ook detectivewerk verricht om oud-kampbewoners van al lerlei nationaliteiten in contact te bren gen met lotgenoten, die zij graag nog eens zouden ontmoeten, maar van wie zij menigmaal de naam niet meer weten. Ook plaatst men in het maandblad „Aan treden" wel eens een oproep als een ouder lid de hulp van het bestuur vraagt om een betrekking te vinden. Sommige activiteiten vergen bijzonder veel tijd. Zo hield de vereniging een enquête om na te gaan, hoeveel gemeenten elk jaar op de vijfde mei ambtenaren en de school kinderen een hele of halve dag vrijaf geven. Dit bleek slechts in 79 van de 728 reagerende gemeenten (8 percent van het totaal) het geval te zijn. Secretaris Stamer zegt daarover: „De regering maakte met haar beslissing om de be vrijding maar ééns in de vijf jaar te vieren de herdenking kapot." De Expogé met haar 3000 leden en veel donateurs wijkt niet af van haar gewoon te om in de meidagen bijeen te komen op de erebegraafplaats in Overveen. Daarnaast is het jaarlijks congres bij uit stek geschikt om de bijzondere banden tussen de oud-politieke gevangenen te be stendigen. Allerlei mensen van verschillende reli gie en uiteenlopende politieke richtingen, komen er bijeen. De meningsverschillen zijn soms niet mals, maar bedanken voor het lidmaatschap, waartoe een Nederlan der toch al gauw geneigd is, doet men niet. „Het bewijst hoe sterk de onder linge vriendschap is", zegt de heer Sta mer. Het afstoten in de bewogen koude- oorlogsdagen van 1948 van C.P.N.-leden heeft de Expogé ook vele niet-commu- nistische leden gekost. Secretaris Stamer wil dit echter niet geïnterpreteerd zien als een stellingname tegen het commu nisme. „Men vergeet, dat wij een niet- politieke vereniging zijn. Wij keren ons dus niet tegen het communisme als zo danig, maar wél tegen een communisti sche regeringsvorm, die zich van dicta tuur bedient, zoals wij tegen elk dicta toriaal regime gekant zijn: Griekenland, Spanje en Portugal". Dat de Expogé zich rechts opstelt ontkent de heer Stamer nadrukkelijk. „De eerste doelstelling van Expogé is de geestesgesteldheid, die de basis vormde voor het verzet om vrijheid en recht in stand te houden te ver sterken. Die geestesgesteldheid kent geen rechts, geen links en geen midden." ADVERTENTIE Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. 1970

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9