Op 23 mei gaan duizend man zich in Harlingen ergeren r PONT1AC IRookwachter houdt mogelijke luchtvervuilers in de gaten Goden en vliegende schotels QïatiS oudecpreqt bifBoldoot dD aeodoraqt Onderzoek naar drugs blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f900,- POHTIAC TIJD JUISTE TIJdL 't wordt tijd, dat u er óók een draagt TROEF VAN DE WEEK [3 weken Haarlems dagbladB 0 l3 weken ijmuider courant^ 0 WERELDKAMPIOENSCHAP MENS-ERGER-JE-NIET EENZAME FUNCTIE OP SHELL-GEBOUW m mm Gouden 14 karaats ARMBAND =3 weken Beverwijkse 0ourant= 0 WOENSDAG (Van onze correspondent) HARLINGEN Harlingers hebben er blijkbaar een speciaal zintuig voor. Waar anders zouden ze ooit op het idee zijn gekomen om het kampioenschap „Mens erger- je-niet" uit te schrijven? Ach, zegt de 27-jarige Piet Karsten, je moet wat uitvinden om in de publiciteit te komen. Omdat het een oorspronkelijk ideetje bleek te zijn, loopt het met die publiciteit wel los. GEEN GRAP Mm mmi mt It i 'C li IA! EEN HEERLIJK speculatief ter rein, de afkomst van onze „goden" en het verschijnsel van de vliegen de schotels. Er zijn zo nog wel een paar onopgeloste raadsels, zoals Atlantis, de pyramiden, de zond- Troefprijs.. 69,- (ƒ89,-) 'T SILVER-STOEPKEj vloed, het verschijnen en verdwij nen van volken, de gelijkluidend heid van mythen en legenden uit gebieden die ogenschijnlijk geen contact kunnen hebben gehad en nog vele, vele raadsels meer. Schuif deze legpuzzel in elkaar en talrijk zijn de mogelijkheden tot verkla ringen en oplossingen. Alleen jam mer, dat er nog steeds te veel ont brekende stukjes puzzel zijn, zodat niemand met dé verklaring op tafel komt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op „hoog niveau" oefent hij zijn unieke vak uit. Vanuit een speciaal voor dat doel gebouwde kleine cabine neergezet op het dak van het tien verdiepingen tellende hoofdkantoor van de Shell-raffinade- rij in Pemis moet hij er op letten dat de meer dan vijftig rokende schoorstenen van de raffinaderij het niet te gek maken. Met andere woor den: de 55-jarige rookwachter P. Ver wij waakt metterdaad tegen luchtver ontreiniging. En naar de praktijk heeft uitgewezen niet voor niets: zijn visuele taak blijkt een juiste greep te zijn geweest. "^^.i i E3 O L_DOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. of of Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u of Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. MEI f Piet Karsten heeft ondertussen al ontdekt dat hg de zaak stevig moet aanpakken. Voor zover bekend is het aardige familiespel een geheel vrije sport. Niemand zal hem èen strobreed in de weg leggen als hij het door hem en zijn medewerkers uitgeschreven kampioenschap het predikaat „natio- taal" meegeeft. Wat let hem eigenlijk om er meteen een internationale wed strijd van te maken met een wereld titel? Piet Karsten, die een winkel in be hang en verf heeft, lanceert zijn plan netje vorig jaar in de boezem van de christelijke muziekvereniging „Hosan na". De belangstelling voor het korps is enigszins tanende, maar de jeugd groep is springlevend. Dat moet zo blijven en om de interesse gaande te houden, vond het bestuur het nodig een stunt je te bedenken. Het idee om een „Mens-erger-jg-niet"-toernooi te houden heeft men een jaar laten be tijen, maar toen waren de geesten er rijp voor. Op 23 mei gaat het gebeuren. „Ho sanna" heeft het hele hotel Anna Cas- parii afgehuurd en daar worden dui zend mensen verwacht, die zich al ergerend willen ontspannen. De inzet is een kleurentelevisie-toestel plus een wisselprijs. De winnaar wordt vorste lijk gehuldigd. In een open wagen met muziek voorop wordt hij door de stad gevoerd. „Nee, het is geen grap. Sommige dachten dat het iets met 1 april te maken had, maar, zo zegt Piet Karsten, we gaan het enorm serieus en gewich tig opzetten. Maar ook weer niet zo serieus, dat het geen gezellige dag wordt. Vandaar dat in de toernooizaal de hele dag bandjes optreden. Mens erger-je-niet vraagt niet zoveel concen tratie, dat er niet wat muziek bij kan. Het is de bedoeling dat aan een paar t 'i'M DEN HAAG. Staatssecretaris Kruisin- ga van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan het sociologisch instituut van Groningen opdracht verstrekt om het on derzoek naar het geneesmiddelengebruik uit te breiden. Men wil een inzicht krijgen in de houding van de bevolking ten op zichte van het gebruik van drugs- De opdracht was in eerste aanleg gericht op het onderzoek naar het gebruik van ge neesmiddelen, slaapmiddelen en kalmeren de middelen. Daarbij zal worden getracht dit gebruik in casu misbruik zo nauwkeurig moge- lijk vast te stellen. Uit de gegevens zal men trachten na te gaan of het gebruik of misbruik varieert afhankelijk van specifieke bevolkingsgroe pen als leeftijdsgroepen, stad of platteland, mannelijke of vrouwelijke, of dat er wel licht verschillen zijn in de beroepsgroepen of in de verschillende godsdienstige rich tingen. Nieuw ziekenhuis. Staatssecretaris Kruisinga heeft aan de besturen van de Gerefeormeerde Vereniging voor Zieken verpleging en de Lutherse Diakonessenin richting in Amsterdam in beginsel zijn medewerking toegezegd voor de gemeen schappelijke bouw van een nieuw zieken huis in Amsterdam, ter vervanging van het Juliana-ziekenhuis en het Luthers Diako- nessenhuis. De capaciteit van het nieuwe ziekenhuis zal 330 bedden bedragen. Naar Roemenië. De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschapplijk Werk, mej. dr. Klompé brengt een vierdaags be zoek aan Roemenië, op uitnodiging van de voorzitter van de Roemeense Staatscom - missie voor Cultuur en Kunst. De minister zal maatschappelijke instellingen in Boe karest bezoeken en kloosters in Moldavië. ADVERTENTIE honderd borden tegelijk wordt gespeeld. Waar die allemaal vandaan 'moeten komen? „Hosanna" hoopt ze her en der te lenen, maar de deelnemers moeten ze als het kan ook zelf meenemen. Want zelf al die borden met toebe horen kopen, dat wordt een te dure grap. En al is dat niet de hoofdzaak, het is toch wel de bedoeling, dat de kas van de muziekvereniging er een beetje beter van wordt. De eerste aanmeldingen zijn al bin nen, tot van ver buiten Harlingen. Alle PIET KARSTEN deelnemers krijgen de instructies voor de massale ergerniswedstrijd en dan verder maar afwachten wie het op 23 mei wint. Is Piet Karsten zelf misschien zo'n enthousiaste liefhebber van dit spel dat hij liefst duizend anderen mee wil laten genieten? Ik heb het nog nooit gedaan, bekent hij eerlijk. Hij speelt in zijn vrije tijd liever trompet of orgel. „Maar je moet wel eens wat". 1 lOWIMI!' m ADVERTENT1E 14 Closed for ever, waarvan de schakels een facetten be werking hebben, in massie ve uitvoering, en geschikt om munten e.d. aan te dra gen. (deze aanbieding is 1 week geldig). J JJWELIERSBEDRIJE Grote Houtstraat 49 Haarlem tel. 321915 Die levert ook Peter Kolosimo niet in „Zij kwamen van andere planeten", uitgegeven door Hollandia N.V. in Baarn. Na het succes met „Waren de goden astronauten" van Danicken, was dit boek te verwachten, de ene best seller lokt de hoop op een volgende uit. Op een eensluidende oplossing van al die raadselen vanaf de prehistorie tot nu hebben al veel schrijvers de tanden gebroken. Hoe zij dat doen heeft mij altijd bijzonder geïnteresseerd. Uit mijn vroegste jeugd herinner ik me, hoe ik „met rode oortjes" bij Paul d'Ivoi las over de wonderen in de Gobi-woestijn, die ik later terugvond bij Spalding (met zijn orde van Shamballa, waarover ook Rijckenborch inlichtingen verschaft) en nu weer bij Kolosimo. Natuurlijk moet ik ook Bettex vermelden, die in de vorige eeuw als theoloog Bijbel en wetenschap trachtte te verzoenen en daarbij natuurlijk op de Bijbelse Enaks kinderen stootte, de toren van Babel en vele andere zaken, tot aan de muziek der sferen toe. Bettex trachtte zo wetenschappelijk mogelijk te zijn, evenals later bijvoor beeld Ouspensky. Paul d'Ivoi leverde duidelijk science fiction, evenals Pierre Benoit met zijn Atlantis-roman. Flam- marion deed er het zijne bij en dan komen we trecht bij „De stenen spre ken" over de pyramiden, natuurlijk Adamski met zijn verklaring voor de vliegende schotels en tenslotte in de laatste jaren „De dageraad der Ma giërs" van Bergier en Pauwels. Ik zal ze blijven lezen als er weer nieuwe boeken op dit gebied verschij nen, want vaak bieden ze een enorme massa materiaal aan wetenschappelijk nieuwsgierigen. Soms erger ik me dan aan zeer oppervlakkige verklaringen, zoals van Danicken en Adamski, soms zijn er ook zeer diepzinnige conclusies als bijvoorbeeld bij Ouspensky. On danks de bedenkingen vind ik nog altijd „De dageraad der magiërs" een top in de serie, wat het aandragen van materiaal betreft. Zo ongeveer tussen de twee laatst genoemden klasseer ik dan „Zij kwa men van andere planeten". Kolosimo verfoeit de schotel-theorieën van Adamski, tracht het zelf wetenschap pelijker te doen en pretendeert boven dien niet met buitenaards ontvangen bewijzen te komen. Hij legt wel de be kende verbindingen, maar laat de op lossingen open. Hij heeft ook wel wat nieuw materiaal, zelfs geput uit de maanlandingen, maar voor alles zullen de liefhebbers van het genre hem wil len lezen omdat hij een zeer vlot cau seur is die hoofdzakelijk pseudo-weten- schappelijke ontspanning biedt. HEIN STEEHOUWER Gemiddeld zo'n tweemaal per dag moet hij de chef van een bepaalde installatie bellen dat 't mis is: dat de rook die uit de schoorsteen komt niet het kleurtje heeft die het moet hebben. De ervaring heeft 'm geleerd wanneer hij de telefoon- haak moet opnemen, maar om zeker te zijn hanteert hij dan eerst nog even de „smokescope", een speciale rookkijker, die twee kleurnuances grijs aangeeft. „Hoe zwarter hoe gemener", verduide- lijkt hij. Nadeel van dit voor ons land unieke systeem van rookwaameming is dat t J alleen overdag werkt. In het donker is de ze manier van werken onmogelijk. En ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 verschillende prenten. Stuur het gouden zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaande thuis. apparatuur om dat te kunnen doen is er op dit moment niet voor. Die zou waar schijnlijk ook te kostbaar zijn. Niettemin werkt deze controle van bovenaf psycho logisch goed op de mensen beneden die verantwoordelijk zijn voor wat de schoor stenen de lucht insturen. De heer Verwij: „Ik merk dan ook dat het steeds beter wordt ,er komt steeds minder rook. Ern stige dingen in de twee-en-half jaar dat ik dit nu doe, heb ik nog niet meege maakt. Ik kan rustig zeggen dat de Shell een schoon bedrijf is. Er wordt hier zeer veel aan gedaan". Rookwachter Verwij houdt niet alleen de schoorstenen van raffinaderij en che mische fabrieken in de gaten, maar ook de schepen die in de diverse havens lig gen: „Gisteren had ik 'r nog twee die te zwart spul loosden. Een telefoontje naar de wachtslieden beneden en het kwam voor elkaar". Zijn werk is dus vooral controlerend. In de goede zin van het woord. Want hoe wel men in de fabrieken strenge instruc ties heeft om „schoon" te werken, kun nen er zich altijd situaties voordien waar- bij de een of andere schoorsteen gaat ro ken zonder dat het personeel er erg in heeft. En daarvoor is nu de functie van rookwachter ingesteld. De heer Verwij beschikt in zijn cabi ne over foto's waarop alle schoorstenen staan, compleet met de produktie die de fabrieken leveren en de telefoonnummers die gebeld moeten worden als er iets aan de hand is. Nieuw voor de Shell is het „rook wach ten" niet. In 1965 begon men er mee, toen nog vanuit een kamer op de tiende verdieping. De nadruk die men er echter op is gaan leggen (vooral raffinaderij directeur ir. Th. P. van den Bergh is Jaar zeer attent op) heeft het (uit de Verenig de Staten overgenomen) systeem steeds meer geperfectioneerd. Een aparte cabi ne met „vrij uitzicht" is er het bewijs van. Verveelt hij zich niet ,zo eenzaam? „Als ik twintig jaar zou zijn, was ik 'r nooit aan begonnen zei hij. Nu vind ik het plezierig op mijn leeftijd. Ik zit nog vijf jaar van mijn pensioen, maar ik zal het tot die tijd graag blijven doen". U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 opA B C. NAAM m mm .-. ADRES: WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. e e e-e

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17