Kaap Verdische eilanden leveren veel werkgrage „zeelieden Rotterdams arbeidsbureau past strenge regels toe ABN Spaarbiljet 1970176 Algemene Bank Nederland Jetty Paeri is nog altijd Jetje van Radio Oranje „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" f100.- groeit naar f155.- in vijf jaar en acht maanden „DAT ETIKET IS AAN MIJ BLIJVEN KLEVEN" uw matras Haarlems matrassenhuis WOENSDAG 6 MEI 1970 19 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Met een brede grijns op hun donkere gizcht springen twee mannen kwiek op van hun bank, openen de deur met het opschrift „be middeling" en staan dan oog in oog met de man, die net met een krakende microfoonstem heeft laten weten, dat een Duits schip een stoker en een messboy vraagt Natuurrampen Regels Wc htkamer dat is een samengestelde interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, ais u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de (Van onze correspondent) AMSTELVEEN Voor de vele Nederlanders, die de oorlogsjaren be wust meemaakten, is Jetty Bant- zinger Paerl, dertig jaar na dato, nog Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar «vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen ebn afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt u alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. °ooo° Maak in't weekend géén foto's.» U mocht er eens plezier in krijgen. steeds Jetje van Radio Oranje. Een naam, verbonden aan een stem van een jong zangeresje dat van 1940-1942 vanuit Londen opereerde en liedjes met simpele opruiende teksten voor de illegale zender bracht. Liedjes, die haar, gezien in die tijd, nog ten zeer ste aanspreken en die ze met liefde onlangs op de plaat zette en weder om, op verzoek, voor de microfoon zal brengen op 5 mei in het nationaal be- vrij dingsprogramm a ,Je had een junctie In hulpkorps 4 Taferelen als deze omschreven spelen zich al sinds 1914 dagelijks af in Rotter dam in het arbeidsbureau scheepvaart, dat aanvankelijk was gevestigd in een voor malig schoolgebouw maar dat nu een eigen onderkomen heeft aan de Willem Buyte- wechstraat. De mannen met de donkere gezichten zijn de laatste jaren duidelijk ;n de meer derheid. Een paar cijfers. In 1964 lieten zich '2279 Nederlandse zeelieden inschrij ven. Het aantal Spanjaarden liep tegen de 3.000 en er waren in dat jaar 1724 Portu gezen, die via Rotterdam op een schip wilden aanmonsteren. Vijf jaar later waren deze cijfers: 1020 Nederlanders, 2339 Spanjaarden en 2765 Portugezen. Een duidelijke verschuiving dus ten gunste van de Spanjaarden en Portugezen. Van de Portugezen weet de chef van het bureau scheepvaart, de heer L. Braveboer, dat negen van de tien afkomstig zijn van de Kaap Verdische eilanden een eilan dengroep voor de Westpunt van Afrika. De deze week gepubliceerde (en aan de Tweede Kamercommissie van Justitie aan geboden) nota van de werkgroep Rotter dam van de Stichting dr. Eduardo Mond- lange geeft er deze informatie over. De Kaap-Verdische archipel bestaat uit negen grote en vijf kleine eilanden met een ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis v 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h de graaff grote houtstraat 103 Haarlem - telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot 25,- voor uw oude spiraal of ledikant. totale bevolking van ongeveer 200.000 men sen. Aanvankelijk werden deze eilanden door de Portugese regering gebruikt als verbanningsoord voor politieke tegenstan ders en misdadigers. Van de bevolking is 30 percent Afrikaan, 67 percent Mulat en 3 percent Portugees. Deze eeuw zijn op.de Kaap Verdische eilanden naar schatting 210.000 mensen verhongerd bij zeven natuurrampen: in 1901, 1903, 1921, 1942, 1948, 1952 en 1959. Honderdduizenden Kaap Verdianen zijn in de loop van de jaren geëmigreerd, vooral naar de Verenigde Staten, Brazilië, Argen tinië en het naburige Senegal. In Rotterdam werken aan de wal onge veer 600 Kaap-Verdianen. Op schepen van de Nederlandse koopvaardij varen er 1500 en nog dagelijks melden zich nieuwe ge gadigden. Geen wonder als je als land bouwer op je eilandje een rijksdaalder per dag verdient, terwijl een kilo aardappelen er een hele gulden kost. Een van hen is de 26-jarige Benvindo Serapiao Mosso-Ramos, geboren op het eiland Sal. Hij komt uit een gezin van ne gen personen. Hij heeft vijf broers en een zuster van 23. Benvindo hielp zijn 64-ja- rige vader in de handel. Hij doorliep de lagere school en twee klassen van de mid delbare school. Hij hield op met leren, om dat hij mee moest helpen de kost voor het gezin te verdienen. Zijn zuster doet dat ook. Zij werkt in Italië en stuurt 800 escu- dos (dat is honderd gulden) per maand naar huis. Eenzelfde bedrag als de rest van de familie gezamenlijk verdient. Omdat hij de armoede niet langer kan aanzien, besluit Benvindo op een 'zekere dag om te gaan varen. Op Kaap-Verde kan hij geen paspoort krijgen. De Portugese regering geeft daar geen paspoorten uit. Dus verlaat hij illegaal zijn geboorteland. Voor 375 gulden een reusachtig kapitaal, hij moest dan ook geld lenen van een neef die op een Nederlands koopvaardijschip werkt maakt hij in een klein scheepje de overtocht van 500 kilometer naar Sene gal (een vroegere Franse kolonie, nu een onafhankelijke republiek). Benvindo gaat met zijn papieren (iden tificatiebewijs, militaire papieren en een voorlopige vergunning tot verblijf) naar de Zwitserse consul in Dakar. Deze behartigt de belangen van de Portugezen. Portugal zelf heeft geen diplomatieke betrekkingen met Senegal. Na een maand krijgt hij een paspoort. Hij moet er 200' escudos voor betalen: 25 gulden. Via een shipchandler monstert hij aan op een Grieks schip. De bemiddeling kost hem 2.000 escudos: 250 gulden. Als het schip 15 maart '70 weer in Dakar is, monstert hij af. Het schip heeft tech nische mankementen. Er breekt herhaal delijk brand uit. De volgende reis zal naar China gaan. Benvindo beproeft elders zijn geluk. Op 11 april 1970 komt hij per trein aan op het Centraal Station in Rotterdam met nog 350 gulden op 'zak. Zijn „Hollandse" neef Augustinho Mendes Neves stelt zich garant voor kost en inwoning. Maandag 13 april meldt Benvindo zich bij de vreemde lingendienst van de Rotterdamse politie. Hij moet om te beginnen een waarborgsom van 200 gulden storten. Er rest hem daar na dus nog 150 gulden. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Scheepvaart aan de Willem Buytewech- straat zit Benvindo de volgende dag te midden van landgenoten. Als hij via de zwart marmeren balie in contact treedt met de dienstdoende ambtenaar, krijgt hij te horen dat men hem geen bemiddeling kan verlenen. De vreemdelingendienst trekt daaruit hkar conclusie en zet Benvindo donderdag de 16e op de trein. Waarom kon Benvindo via het Geweste lijk Arbeidsbureau geen schip vinden? Bureauchef L. Braveboer („Als mens trek ik me het lot van deze mensen wel aan maar als ambtenaar moet ik de regels toe passen") legt uit, dat men in het algemeen alleen zeelieden bemiddelt, zeelieden, d.w.z mannen die kunnen aantonen, dat zij zee man zijn. Dat hoeft niet altijd met een monsterboekje. „Als iemand zegt dat hij matroos is, kun nen we met enkele eenvoudige standaaard- vragen zijn kennis testen van knopen en kompas", zegt Braveboer, „als wij de over tuiging hebben met een echte zeeman te doen te hebben, schrijven wij hem in". In april is dat tot nu toe met .319 Portu gezen gebeurd. In maart bereikten 220 Por tugezen de registers van het arbeidsbureau. In dezelfde maand werden 114 Portugezen geschrapt. Dat waren er zeventien meer dan er op een schip waren geplaatst in die maand. Wat is er met die zeventien gebeurd? Braveboer: „Er zijn er bij die zelf een schip zoeken Voor anderen is de inschrijvingstermijn verlopen. Wij hebben geen zicht op de mensen die worden afgevoerd van de lijs van werkzoekenden". De 23-jarige Osvaldo Oliveira was er zo een. Hij heeft twee jaar gevaren op een Grieks schip, daarna ongeveer drie maan den op een Nederlandse kustvaarder. Begin maart '70 moest hij afmonsteren in Rotter dam. Hij was zeeman, dat stond wel vast en dus schreef het arbeidsbureau scheepvaart hem in. Dagelijks zat hij in de wachtkamer aan de Willem Buytewechstraat; een beetje sla pen, een beetje praten, een sigaretje roken en maar wachten tot de microfoon zou gaan kraken. Wachten tezamen met tien tallen andere Kaap Verdianen. Wie het langst staat ingeschreven wordt het eerst geholpen Toen Oliveira ruim een maand had ge wacht, meldde h(j zich, volgens voorschrift, weer bij de vreemdelingendienst. Voor con trole. Omdat hij inmiddels zeer krap bij kas zat, ging hij de volgende dag in de Botlek wat werken. Schoonmaakbedrijven in de Rotterdamse haven kunnen elke ar beidskracht gebruiken. Maar daarmee overtrad hij de Neder Iandse wet. Hij werkte aan de wal, zonder werkvergunning. Toevallig hield de politie die dag de bus, waarin hy zat, aan. Met nog 15 gulden op zak zette de vreemdelin gendienst hem op 12 april op het vliegtuig naar Portugal. De ambtenaar in het arbeidsbureau scheepvaart trok een streep in zijn register. Weer was een Portugees afgevoerd. Een brede grijns was er deze keer niet bij. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Jetty Bantzinger—Paerl laat tijdens het gesprek in haar gezellige woning aan de muur werk van echtgenoot Kees en por tretschilder Sierk Schroder aan een rustige Amstelveense laan weten, blij te zijn met een dergelijke herleving. Bijna bescheiden: „De naam Jetje van Radio Oranje schijnt me tot in 't graf bij te blijven. Het blijkt eeuwig en maakt een deel van een mens zijn leven uit. Het etiket is altijd aan mij vast blijven kle ven". „Wat deed een toenmaals 17-jarig meis je besluiten om liedjes te zingen, die in de huiskamer met veel bijgeluiden stoorzenders overkwamen?" Jetty Paerl, slank en uiterst smaakvol gekleed: „Alles wat een beetje geluid kon geven deed in die tijd aan Radio Oranje mee. Naast alle politieke verhandelingen was er wel degelijk een functie. In die tijd had ik nog niet zo gek veel gedacht. Wel gezangen, maakte revues voor scholen en speelde gitaar". De familie Paerl, die via Frankrijk naar Londen vluchtte, kwam in contact met de Prins-Irenebrigade. Men vroeg dochter lief op te treden voor de jongens. Vader Paerl, het schrijven van teksten niet vreemd „hij schreef vaak liedjes voor studenten en had een verduveld goed ge voel voor humor" maakte voor deze gelegenheid een vertaling van het „We'll meet again". Een functionaris van de BBC hoorde ,We zien elkaar weer" en vroeg zich af: .Waarom gebruiken jullie dat meiske niet.Het werd van toen af Radio Oranje waarmee de BBC European Servi ce in contact stond. Vader Paerl schreef teksten op bekende melodietjes. Eenvoudige teksten, niet wars van een ondertoon, die velen in be zet Nederland deden besluiten de moeite en het risico te nemen op Radio Oranje af te stemmen. De vertolkster Jetje „meer was niet bekend. Ik had twee broers en nog familie in Nederland. Men mocht niet precies weten wie je was. Er kon gedonder mee komen" werd een begrip. Het hoofdstuk Radio Oranje eindigde voor Jetty Paerl in 1942. Het Vrouwelijk Hulp Korps werd in Ei geiand opgericht. Jetty vertrok naar Wolverhampton, kreeg instructies en werd klaargestoomd om in bevrijd gebied te gaan werken. In novem ber 1944 landde ze met een drietonner in België en trok kort daarna het zuiden van Nederland binnen. „Af en toe vlogen de kogels om je oren" weet ze zich nog te herinneren. Het was niet het avontuur dat haar trok. „Het was meer de „next best" wat je kon doen in plaats van met het geweer te lopen" zegt ze over de tijd, die haar confronteerde met de ellende die de oorlog te weeg had gebracht. Al spoedig ontdekte men, dat de hard werkende Jetty Paerl „het meissie was dat voor Radio Oranje had gezongen". Grote steden engageerden Jetty Paerl in de bioscooptheaters. Een geweldige tour nee volgde. Ze zong bij het orkest van Dolf van der Linden, Tom Erich, bij Les gars de Paris en Frans van Cappellen. In 1958 trouwde ze met tekenaar Kees Bantzinger. 't Schatje, troetelnaampje van dochter Anne-Rose (11), kwam in haar leven. Jetty Paerl vestigde zich met haar gezin in Amstelveen en besloot de showbusiness op te geven. Een «nodig moeten", hiermee doelend op 'n verschijn- nen in radio- en tv-programma's, heeft Jetty Paerl nooit gekend. „Het Dorp" open. Op vrijdag 29 en za terdag 30 mei wordt „Het Dorp" Arnhem, dat dan geheel afgebouwd zal zijn, offi cieel in gebruik genomen. Burgemeester Roeien van Arnhem zal het dorp op de eerste dag openen als nieuwe wijk van Arnhem. Op de tweede dag zal het dorp door de minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr Klompé, in gebruik gesteld worden als nationaal pro ject. Eén en ander zal gepaard gaan met een aantal festiviteiten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19