De fondspremies zijn voor de meeste AOW-ers te zwaar W&jang in-t-kuipje. 58ct Vrije beroepen achten zich fiscaal in het nadeel Britse abortusklinieken raken vergunning kwijt KAN Geldzaken ook na 3 uur. RODIER PARISH Moeder is O U d waard De Kleine Wereld PIETER VAN VAALEN WIL BEJAARDEN PARTIJ: Tribune stort in tijdens taptoe in Schiedam Minister gaat onderzoek instellen Op 14 mei weer loonoverleg PTT-sorteerder s Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen geld meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 uur 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook "s avonds open zijn. Bijna 1.3 miljoen man in midden- en kleinbedrijf Stokvis verwacht geen lagere winst voor 1970 Ontvoerde Brit teruggevonden PTT WOENSDAG 6 MEI 1970 21 waja^p Vijf gewonden Driftig Dictatuur Defensie 3 bekertjes of driekantjes voor JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 31 02 02 - HAARLEM In paperback-uitvoering Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwljkse Courant In Oeganda MOEDERDAG -4 Si (aVn onze correspondent) VAASSEN Nederland telt een groot aantal bejaarden. En evenals bij zovele andere groeperingen broeit er iets bij hen. Zij willen zich verenigen om zo doende voor hun eigen belangen op te komen. Maar een typisch Nederlands verschijnsel is de verscheidenheid der geesten. Zo ook onder de 65-plussers. In iedere provincie is wel een plaatselijke bejaardenpartij te vinden. Amsterdam heeft zijn Bejaarden Partij, Hilversum heeft Ons Belang en zo zijn er vele splin ters. De 71-jarige Pieter van Vaalen uit Vaassen wil daar nu een einde aan ma ken. Hij wil een landelijke partij voor bejaarden oprichten. Van Vaalen: „Er zijn nog wel een paar aanverwante partijtjes in ons land, maar dit moet de eerste landelijke par tij worden. En dat wordt wel tijd ook, want al jaren bestaat het gevoel dat het afgelopen moet zijn met het achterstel len van de bejaarden. Het moet toch niet nodig zijn dat een bejaarde op zijn oude dag nog naar de bijstand moet". Waaruit bestaat dat achterstallige dan? Van Vaalen: „Uit de onmogelijk hoge ziekenfondspremies die wij moeten be talen. Ik zal u een voorbeeld geven. Me neer A heeft zijn AOW plus een klein pensioentje. Stel: samen zo'n 6000 per jaar. Daarvan moet hij dan een dikke 450 betalen aan ziekenfondspremies. En een werknemer die het dubbele vangt? Juist meneer, die betaalt hetzelfde. En dat is allemaal mogelijk in een demo cratisch landje als het onze. Kijk, de AOW is veel te laag. Ze moet opgetrok- ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. (Van onze correspondent) SCHIEDAM. Tijdens een taptoe op bevrijdingsdag is in Schiedam een tri bune, waarop ongeveer 150 mensen zaten ingestort. Vijf gewonden werden paar een ziekenhuis vervoerd, van wie er twee na verbonden te zijn naar huis konden gaan, Stutten van de tribune schoten weg toen enkele jongelui eraan gingen han gen. De heer P. van Vaalen achter zijn schrijfmachine waarmee hij de ad ministratie van zijn op te richten partij te lijf gaat. ken worden naar het netto-minimumloon. Maar het vervelende is -en dat is tot nu toe wel gebleken dat, wanneer de AOW omhoog gaat, 't ziekenfonds min stens met evenveel verhoogd wordt". Pieter van Vaalen windt zich nogal op, wanneer hij over de ziekenfondspremies praat. Driftig loopt hij heen en weer, of ficiële en minder officiële papieren to nend. Van Vaalen: „Hier, dit is een brief van een oud-KNIL-militair. Hij krijgt 450 AOW en een pensioen van 500, sa men dus 950 per maand. Maar mooi dat daar weer 350 vanaf gaat. En dan schrijft hij dat een oud-KNIL-kolonel die ook een AOW-pensioen krijgt van 450 maar een pensioen van 2500 per maand, precies hetzelfde bedrag kwijt is 350). He<t is niet zo dat ik die kolonel dat geld niet gun, maar ik gun het die „gewone' militair net zo goed". Had u zich dan niet beter tot een be staande partij kunnen wenden, die nivel lering (van pensioenen) voorstaat? Van Vaalen: „Nadat de partij voor be jaarden-in-oprichting enige bekendheid kreeg, begonnen de andere partijen op eens belangstelling te krijgen. Ze zijn bang dat ze stemmen zullen verliezen. Kijk maar naar de partijprogramma's, daar troont nu opeens hulp aan bejaar den en zo op. Ik geloof er niet zo in, ik denk eerder dat het verkiezingspropa ganda is. Wat wij nodig hebben is een eigen partij, die de belangen van de be jaarde behartigt. Wij willen zoveel zetels krijgen dat de politieke partijen van ons afhankelijk worden". Een soort één-partij-stelsel onder de partij voor bejaarden? x Van Vaalen: „Nee, dat is dictatuur Maar wij zijn het gekrakeel van de po litieke partijen zat. Men weet niet meer wat men wil. Wanneer er een voorstel van links komt hoe goed ook dan wordt het toch verworpen, omdat het van links komt en andersom gaat het precies hetzelfde". Maar wordt U niet gewoon de zoveel ste politieke partij? Van Vaalen: „Welnee, elke bejaarde heeft er belang bij. Er zijn 1.200.000 be jaarden en dat zou (aangenomen dat ze op ons stemmen) omgerekend neerko men op 24 zetels. Dan ben je niet zo maar een partijtje. Je hebt ook de poli tieke macht om iets te doen". Maar, aangenomen dat u 24 zetels krijgt, dan zult u in de kamer toch niet alleen over bejaarden kunnen praten? Van Vaalen: „Ja", (stilte). „Ik ben natuurlijk ook voor ontwikkelingshulp maar eerst zullen we de bejaarden moe ten helpen, die beneden een bestaansmi nimum leven. En dan niet met goedkope tram- en voetbalkaartjes. Daarmee maak je een apart ras van de bejaarden. Wat wij willen, is een structurele verande ring, zoals met de ziekenfondspremie. Daarom doen wij ook niet mee aan de gemeenteraadsverkiezingen „daarmee bereik je geen structurele verander in gen". Nu praat u toch weer alleen over be jaarden? Van Vaalen: „Nou, de economie bij voorbeeld. Ik ben er wel voor Verolme te helpen, want daar zijn ontslagen mee gemoeid. Waar dat geld vandaan moet komen? Van defensie misschien? Misschien? Van Vaalen: „Ja, misschien. Wij zijn toch allemaal tegen oorlog". De partij voor bejaarden-in-oprichting zal officieel gestalte moeten krijgen op een waarschijnlijk in mei in Utrecht te houden vergadering. Daar zal ook het ledental („dat wordt de grote verras sing, maar ik kan u nu wel zeggen dat het er enige duizenden zijn") bekend worden gemaakt. En daar zal de partij ook met een programma moeten komen. Op het ogenblik is de heer Van Vaalen nog voorzitter, maar hij houdt wel em stig rekening met een toekomstig parle mentarierschap. Niet een beetje te oud? van Vaalen: „Ik zal het ook niet lang doen. Ik doe het ook niet voor me zelf, als u dat misschien mocht denken, Ik heb een goed pensioen. Ik ben bank employé geweest in Amsterdam en de bank heeft me een goed pensioen gege ven. Daarnaast heb ik nog mijn volledi ge AOW. Dat gun ik anderen ook. Daar om heb ik deze partij op poten gezet Vóór bejaarden dóór bejaarden". ADVERTENTIE SiSi Sinas 99 DEN HAAG. De Stichting Federatie Organisaties Intellectuele Beroepen in Den Haag, waarbij 23 organisaties van intellectuelen werkzaam in vrij beroep of dienstverband zijn aangesloten, heeft een rapport uitgegeven over: fiscale ach terstelling vrije beroepen. Hieraan heeft een commissie gewerkt, die een speciale studie heeft gemaakt van „de fiscale ach terstelling van de vrije beroepsbeoefe naar". De commissie constateert, dat de pro gressie in de inkomstenbelasting hoog op loopt en vrij steil is, en dat de progres sielijn relatief nadelig voor de midden groepen verloopt. Deze bezwaren gelden, volgens het rap port, voor allen In ons land met middel grote inkomens. De commissie heeft de voorschriften onderzocht die in dit ver band speciaal de beoefenaren van de vrije beroepen in het nadeel brengen. De stichting voornoemd heeft met de verschijning van dit rapport de strijd willen aanbinden tegen „de fiscale ach terstelling van de kleine ondernemer en de vrije beroepsbeoefenaar in Neder land". Het ligt in de bedoeling van de stichting om in het najaar een congres aan deze „fiscale misstand" te wijden. Het rapport is ter kennis gebracht van de staatscommissie-Van Soest. (Van onze redacteur in Londen) culiere klinieken het recht om abortus uit te voeren zou verliezen, als er in be- LONDEN. Richard Crossman, de I paalde toestanden geen verbetering Britse minister van Sociale Zaken, heeft kwam. maatregelen genomen in verband met klachten over twijfelachtige toestanden in sommige particuliere abortusklinieken. Voor één kliniek werd een verbod uitge vaardigd om abortusoperaties uit te voe ren. Twee andere klinieken mogen gedu rende drie maanden geen abortusbehan deling uitvoeren. De adjunct-directrice van de zich in Ealing (West-Londen) bevindende verbo den klinieken zei dat de regering geen re kening heeft gehouden met de vrouwen die al voor behandeling hadden geboekt. De meesten van hen zijn Engelsen, maar velen komen ook uit het buitenland, zelfs uit Canada. Er bestaat volgens haar vrees voor wanhoopsdaden onder de we gens het verbod afgewezen meisjes. Voor 45 klinieken werd de vergunning slechts met drie maanden verlengd in plaats van met één jaar. zoals gebrui- m j kelijk. De vergunning voor een andere I f± DOVTliSrlOOJuSluu kliniek is slechts voor één maand ver- lengd. Vorig jaar stierf een 18-jarige gehuw- Van de klinieken die tijdelijk werden de vrouw uit New York na een operatie goedgekeurd bevinden er zich 26 in Lon- in deze kliniek. Crossman zei in een in den en Zuid-Oost Engeland. Aangenomen terview dat niemand buitenlanders kan mag worden dat'de minister een verder verbieden particuliere abortus of welke onderzoek naar de klinieken over welks andere particuliere medische behande- praktijken ongerustheid bestaat wenst in ling in Engeland te ondergaan, maar te stellen. dat het verkeerd zou zijn als Lon In verband met vaak ernstige klachten den als de hoofdstad van de abortus zou is de regering onder druk gezet om stren- worden beschouwd. fwu^l]nXnnuitVOt°er vïardigenCUAearn Door allerhoogste eisen te stellen niet hof van deze maand waarschuwde alleen wat verzorging maar ook wat me- VllT datTen Aantal p^ti- dische uitrusting betreft, heeft de rege- mimster Crossman dat een aantal para misschien me(Je g?tr<acht de toevloed van vrouwen en meisjes uit het buiten land enigszins af te dammen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het overleg in de bij zondere commissie van de PTT over de loonpositie van de PTT-sorteerders, die op de kantoren werken, zal op donder dagavond 14 mei worden hervat in het bijzijn van minister Bakker (Verkeer en Waterstaat). Dit is het resultaat van besprekingen in het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken, die tot doel hadden het overleg in de bijzondere commissie opnieuw aan de gang te krijgen. De PTT-sorteerders, die op de kantoren werken, hebben er bezwaar tegen dat er verschil wordt ge maakt tussen hun werkzaamheden en die van hun collega's op de treinen, die meer salaris krijgen. Zij willen een gelijke po sitie. Het conflict heeft al geleid tot een mo delactie van de PTT-sorteerders op de kantoren. Zij weigerden overwerk op vrij willige basis. ADVERTENTIE Nu In boekvorm door Jot Lodewijks Een keuze uit de gelijknamige rubriek die eindt 1948 in onze bladen ver schijnt. Prijs 3.64 p. stuk, afgehaald aan onze loketten. Wilt u het boekje per post gezonden hebben, maakt u dan 3,64 1,— verzendkosten f 4,64 over op post giro 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Gr. Houtstraat 93 Haarlem Vermeldt u dan op het biljet „De Kleine Wereld". Een speciale uitgave voor de abon nees van ROTTERDAM. Stokvis verwacht voor 1970 geen langere winst. „De reor- I ganisatie had over 1969 minder nadelige gevolgen voor de omzet dan werd ver- j wacht", zegt de directie in het jaarver- slag. De concernomzet steeg van circa 680 min tot circa ƒ700 min. De omzet van het moederbedrijf bedroeg 474 min (.v.j. ƒ441 min). De bedrijfswinst van de moedermaatschappij steeg van ƒ264.000 tot ƒ2,3 min. Het saldo van de resultatenrekening beloopt 2,5 min te gen ƒ819.000 over 1968. Voorgesteld wordt het dividend te passeren en van de winst 2,3 min te doteren aan de al gemene bedrijfsreserve. Het restant ad 184.000 zal worden overgebracht op nieuwe rekening, waardoor het saldo ter beschikking van aandeelhouders zal stij gen tot 209.000. Over 1968 werd even eens het dividend gepasseerd. „Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zal 1970 geen lagere winst voor de moeder maatschappij opleveren", aldus de raad van bestuur. Verwacht mag worden, dat ook het saldo van meederheidsdeelnemin- gen in 1970 positief zal zijn. KAMPALA. (Reuter en AFP) De I Britse diplomaat Brian Lea, die zaterdag in Kampala verdween, is teruggevonden. De waarnemend Britse hoge commissa- I ris in Oeganda, Charles Booth, zei begin deze week dat hij Lea gesproken had in het bureau van president Milton Obote I van Oeganda. Lea verdween zaterdag toen hij zijn I huis had verlaten om twee mensen te ontmoeten die hem telefonisch inlichtin gen over paspoorten hadden gevraagd. Mevrouw Lea kreeg daarna een telefoon tje met de mededeling dat haar man ont voerd was. DEN HAAG Naar schatting waren eind 1969 begin 1970 in het midden- en kleinbedrijf bijna 1,3 miljoen personen werkzaam, ruim 60.000 meer dan in 1963. het laatste jaar tot nu toe waarin het CBS een bedrijf stelling uitvoerde. Dit blijkt uit een rapport over de beroepsstructuur van het midden- en kleinbedrijf dat in de ver gadering van woensdag 20 mei van de raad voor het midden- en kleinbedrijf aan de orde komt. Dit rapport is het tweede van een serie van drie over een oriënterend onderzoek naar de beroepsstructuur van het midden- en kleinbedrijf, de plaats van het midden- j en kleinbedrijf in de gehele beroepsstruc tuur en de voornaamste kenmerken van de beroepsbeoefenaren die werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf. Van het bovengenoemde geschatte totaal I van bijna 1,3 miljoen werkzamen in hel midden- en kleinbedrijf is het aantal zelf standigen (ondernemers, meewerkende eigenaren en gezinsleden) 437.330 en het I aantal werknemers 856.353. Dat getal werknemers is bijna een kwart van alle werknemers in ons land. Een verdere uitsplitsing laat zien dat in I het grootbedrijf naar schatting in totaal eind 1969 begin 1970 1.509.859 personen werkzaam waren, waarvan 1.506.669 werk- I nemers. ADVERTENTIE Maak haar blij met een leuk artikel van RODIER U weet wel allerlei kleu ren kniekousen, panty's, vesten en jumpers. GR. HOUTSTRAAT 26 HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21