IN AMSTERDAM IS 5 MEI MET RELLEN „GEVIERD" Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Ook huizen gekraakt in vele andere steden Voor MOEDER „Wij worden ter verantwoording geroepen door de levenden van nu" Zondag MOEDERDAG!! Vrijheid om mee is moeilijk te leve Posthume hulde voor sergeant Meijer PONTIAC Veertien gewonden, 137 arrestanten Krakers bekogelen politie Ongeregeldheden in Den Haag Prins Bernhard in Ridderzaal tijdens dodenherdenking: KONINGIN JULIANA: Vijf jaar voor man die grootmoeder doodde TREINBOTSING: ééN GEWONDE Marokkaan vermoord K HANDTAS GADE AD WOENSDAG 6 MEI 19 70 2 AMSTERDAM Tenminste veertien gewonden, onder wie drie politie mannen, 137 arrestanten, meer dan dertig bezette panden en een nog niet te schatten materiële schade vormen de balans van de bevrijdingsdag in Amsterdam. De dag begon met de bezetting in de vroege ochtenduren van het voormalige 's Heerenlogement aan de Keizersgracht. De politie die bij aankomst door de krakers werd bekogeld met zakjes talkpoeder en rook bommen ging kort daarna over tot ontruiming van het pand, waarbij ge bruik werd gemaakt van traangas. B CHARGES I BOTSINGEN Huishouddusters Cocktail-schortjes A msterdam W esterbork 99 „De weg" Vrijheid Om 600 gulden Wigbold hoofdredacteur van Het Vriie Volk Wij kopen voormoeder een natuurlijk bij: Fa ORIESSEfS ierenvjjftig krakers belandden in het hoofdbureau, viif daarvan werden later op de dag vrijgelaten, tn de loop van de morgen werden in verscheidene delen van de stad woningen gekraakt en bezet De politie liet de bezetters ongemoeid. Om twee uur verzamelden zich bij ..Het Lieverdje" op het Spui de verschillende actiegroepen, die gezamenlijk optrokken naar de Herengracht. Hier was een pand bezet naast het Be volkingsregister tegenover de ambtswoning van de burgemeester. De gracht werd afgezet en de politie dreef de samengestroomde jongeren uit een. Politiebus.ies die langs het bezette grachtenhuis reden werden vanuit de ra men begooid met zakjes talkpoeder, ste nen en planken. Korte tijd later ging de politie over tot ontruiming. De agenten gingen naar binnen via een met een pistool ingeslagen ruit naast de voordeur De bezetters die naar de bovenste etage waren gevlucht werden van de ramen verdreven door de stralen van een water- werper. Ongeveer zeventig jongelui wer den uit het pand gehaald en overgebracht naar het hoofdbureau. Deze ontruiming ADVERTENTIE was het begin van de onrust in de bin nenstad, die met een onderbreking tus sen vijf en acht uur tot het middernach telijk uur voortduurde. In de Vijzelstraat bij de Herengracht bleef het onrustig en daar werden voor het eerst grote charges door de politie uitgevoerd. De botsingen met de politie verplaatsten zich toen naar het Leidse- plein en de Leidsestraat. Hier werden de politiemannen bekogeld met stenen en fietsbellen, de gebruikelijke projectielen bij rellen in de hoofdstad. Motoragenten en manschappen van de mobiele een heid veegden enkele malen het plein en het begin van de Leidsestraat schoon. Omstreeks half vijf trokken zij zich terug en lieten het terrein over aan de enkele honderden jongeren. Een half uur later deed de politie een inval bij het actiecentrum van de BBK op de Nieuwe Herengracht op vermoeden van overtreding van de Vuurwapenwet. Wapens werden niet gevonden, wel twee dozen kaliumchloras, twintig kilo talk poeder, elfhonderd zakjes gevuld met een nog onbekend wit poeder, twintig zakjes groene inkt, een blik geel poeder en tien rookbommen. Twaalf personen, onder wie enkele BBK-bestuursleden, werden gearresteerd. Tegen acht uur werd de Dam door een grote politiemacht afgezet en dreven man schappen van de mobiele eenheid, ruiters en agenten met honden het mibliek het Rokin en het Damrak op. Bij het ont ruimen kwam het op het Rokin enkele malen tot botsingen tussen de agenten en relschoppers. Op het Damrak hadden de eigenaren van patates frites- en ijs kramen inmiddels ingepakt omdat zij on bereikbaar waren geworden voor hun klanten. De grootste moeilijkheden deden zich daarna op het Damrak voor. Hier werden voortdurend charges uitgevoerd DEN HAAG Niet alleen in Amster dam, maar ook in andere plaatsen in het land zjjn woningen gekraakt. In Rotterdam bezetten vijftig jongelui een nieuwe flat. Zij protesteerden tegen manifestatie C '70, waarmee Rotterdam zjjn bevrijding en wederopbouw herdenkt en tegen het feit dat er dure woningen worden gebouwd hoewel de woningnood voor de laagst be taalden het hoogst is. In Den Haag werden door kabouters eveneens huizen bezet. Op de avond van de vierde mei en gisteren deden zich enige ongeregeldheden voor. Een auto werd in brand gestoken. Zowel maandag- als dins dagavond kwam de politie in actie. Er werden enkele charges uitgevoerd. In to taal werden elf personen gearresteerd. Een brandweerman werd in de nacht van maandag op dinsdag aan zijn oog gewond toen twee stenen door de voorruiten van zijn brandweerauto werden gegooid. Tientallen krakers in Utrecht hebben in de nacht van maandag op dinsdag een groot leegstaand bejaardentehuis en der tien huizen verspreid over de hele oude stad van Utrecht gekraakt. De politie kwam surveillance-wagens tekort om alle groepjes te achtervolgen. ADVERTENTIE charmant en practisch een combinatie die u in onze kollektie kunt vinden NYLON - NO-IRON - TERLENKA vanaf 9.90 fleurige dessins en tinten vanaf 4.00 PAARI AARSTEFR - HAARLEM Tel. 023-32 67 50 Tussen het bestuur van het bejaarden tehuis en de krakers is afgesproken dat men over eventuele tijdelijke bewoning gaat praten totdat een koper voor het pand is gevonden. De bezetting van een nieuw maar nog niet in gebruik genomen kantoorpand heeft dinsdagmiddag tot een omvangrijke oploop geleid. Tussen de 400 en 600 men sen juichten de zeven bezetters, leden van de Socialistische Jeugd, toe. De politie kon met moeite het gebouw, dat geheel was gebarricadeerd, binnendringen. Een jongerenorganisatie in Den Briel bezette op 5 mei een leegstaand militair gebouw. De jongelui gaven te kennen in het gebouw te zullen blijven, tenzij de burgemeester hun last geeft om te ver trekken. Ze hebben vergeefs aan de over heid om een eigen gebouw gevraagd. Daarom zijn ze tot bezetting overgegaan. Acht Baamse kabouters hebben uit pro test tegen de naar hun mening hoge huren en slechte sanitaire voorzieningen in Baarn dinsdagmorgen een bij Philips Phonogra- fische Industrie in Baarn gebruik zijnd gebouw bezet. De politie zette de kabou ters met zachte drang op straat. Vjjftien .jongelui hebben dinsdagochtend het gemeentehuis in Broek in Waterland bezet. De leiding hiervan zou hebben be rust bjj twee zoons van de burgemeester. De bezetting werd tegen de middag op geheven. Niemand werd eearresteerd. om de telkens opdringende en met stenen gooiende jongelui terug te drijven in de richting van het Centraal Station. Op de rijweg werden grote vuren ontstoken, zo dat de brandweer in actie moest komen. Om tien uur leek het of de rust zou weerkeren maar kort daarop ontstonden opnieuw botsingen met de jongeren. Een kwartier later werd de afzetting van de Dam ineens opgeheven. Niemand begreep waarom. Van een politiebusjes werd een ruit ingegooid waardoor twee politieman nen gewond raakten. Een van hen, een inspecteur, kreeg glassplinters in het ge zicht. Weer ging de politie over tot het uiteenjagen van de mensen op de inmid dels weer volgestroomde Dam. Groepen jongelui waren op het Damrak en in de omliggende straten, evenals op koningin nedag, begonnen met het uit de grond rukken van parkeermeters en verkeers borden. Ook werd een poging gedaan de deuren van de Nieuwe Kerk aan de Dam, waar de expositie „Mooie vrijheid" wordt gehouden, te forceren. «iHW Bij het kraken van een pand aan de Herengracht in Amsterdam werd door de bezetters kwistig met speksteenpoeder gestrooid. (Van onze correspondenten) DEN HAAG. Wij ouderen hebben tot nu toe 4 mei gezien als een dag waarop wij onze doden herdenken en tegenover hen verantwoording afleggen over wat wij deden met het leven dat ons gelaten en met de vrijheid, die ons geschonken is. Maar juist op deze vijfentwintigste vierde mei worden wij ter verantwoor ding geroepen door de levenden van nu, de ongeborenen van toen. Zij kennen de slavernij, de honger en de ellende uit de oorlogsjaren, alleen uit de geschiedenisles sen. Zij willen er ook niet meer van ho ren en weten: het gebeurt vandaag in zo veel delen van de wereld toch net zo?" Dit zei prins Bernhard maandag tijdens de nationale dodenherdenking in de Rid derzaal in Den Haag, welke ook door de koningin en de prinsessen Beatrix en Margriet werd bijgewoond. Bij de geno digden was generaal G. G. Simonds, die bevelvoerder was van het tweede Cana dese bevrijdingsleger in 1945. Tijdens deze herdenking zong de voorzanger van de Nederlands Israëlitische Gemeente in Den Haag, de heer M. Mossel, een gebed voor de omgekomenen in de kampen. De actrice Elisabeth Andersen declameerde uit brieven van ter dood veroordeelde studenten uit het Europese verzet. Bij de nationale herdenking op de Dam in Amsterdam, na herdenkingsdiensten in drie kerken hebben de koningin en prins Bernhard een grote krans van witte an jers aan de voet van het monument ge legd, daarna volgden in een lange stoet vertegenwoordigers van alle geledingen van het Nederlandse volk en buitenland se oud-strijdersorganisaties, die de treden met bloemen overdekten. Maandagavond hebben enkele duizen den Amsterdammers op de Dam de doden herdacht na een stille stoet met aan het hoofd burgemeester en mevrouw Sam- kalden. Burgemeester Samkalden zei in zijn herdenkingstoespraak, dat de ge schiedenis van het verzet een bron van inspiratie moet blijven. Twee jongelui werden gearresteerd met een bord waarop stond: „Oorlogsslachtof fers vallen nog steeds" en twee jongelui wegens het verspreiden van pamfletten. Er bestond 's avonds zeer grote belang stelling voor het „alternatief bevrijdings feest" dat door de stichting „J'accuse" en het „Comité Vredesweek" was georgani seerd. Sprekers waren de heren H. Wie- lek, G. van Benthem van den Bergh, J. Schaeffer, dr. A. L. Constandse en dr. J. Pluvier. Voorts werd de film „Vier Mu ren", die vijf jaar geleden over het wo ningprobleem werd gemaakt; vertoond. De actrice Nelly Frijda declameerde ge dichten. In tal van andere plaatsen zijn even eens de velen die in de oorlog het leven lieten, herdacht. In Westerbork legden de koningin en prins Bernhard bloemen bij het herinneringsteken in het voorma lige doorgangskamp voor joden, ontwor pen door de Haagse joodse graficus Rolf Prins, een oud kampbewoner. Het bestaat uit 60 meter spoorrails met op het eind daarvan een stootblok. In een herdenkingsbijeenkomst in Doorn heeft ir. S. Wiesenthal gewezen op de grote verantwoordelijkheid, die de overlevenden ook in de toekomst hebben jegens de 11 miljoen onschuldigen, onder wie 6 miljoen joden, die in Hitiers con centratiekampen zijn omgebracht. Ambassadeurs van een aantal Oosteuro- pese landen legden kransen bij de graven en monumenten van in Nederland omge komen Russische en geallieerde militai rne in Amersfoort en op Texel. In Amers foort woonde de Russische gene raal Alexei Fjodorow een reünie bij van de Raad van Verzet en oud-gevangenen van het concentratiekamp Amersfoort. In Londen ondernamen ongeveer hon derd nabestaan-den van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Engeland of op zee zijn omgekomen, een pelgrimstocht naar het in Noord-Londen gelegen Nederlands ereveld. ADVERTENTIE Een is een pracht Maar dan natuurlijk van ANEGANG 48 hk. KI. Houtstraat Vrijdag 8 mei avondverkoop tot 9 uur. ROTTERDAM. D<* St. Laurenskerk in Rotterdam, vorig jaar weer in ge bruik genomen na in de meidagen van 1940 vrijwel geheel te zijn verwoest, was de plaats waar de bevrijding, 25 jaar ge leden, officieel in een door de televisie uitgezonden bijeenkomst werd herdacht. Tevoren ontstak de koningin een bevrij- dingsvlam bij de kerk met een fakkel welke door estafettelopers uit Wagenin- gen naar Rotterdam was gebracht. Eerste spreker in deze herdenkingsbij eenkomst zou oorspronkelijk zijn de his toricus prof. dr. J. Presser. In verband ech ter met diens overlijden op 30 april werd zijn reeds op schrift gestelde rede met als motto „Vooruitziend in gedenken" voorgelezen door zijn stiefzoon, dr. J. Bijlsma. „In deze jaren, waarin dankzij de mo derne communicatiemiddelen onze pla neet tot een wereldwijd dorp is gewor den", aldus de tekst van prof. Presser, „dringen de verstoringen, de verbijste ringen, de verschrikkingen *-an alle dag zo onweerstaanbaar en onophoudelijk ons bewustzijn binnen, dat het waarlijk verantwoord lijkt te spreken van een le ven in de schaduwen van vandaag. De ze zijn zo somber dat zich als het ware het psalmvers lijkt op te dringen, dat spreekt van een dal der schaduwen des doods. Het is duidelijk dat wij voor onze verdediging van het behoud der mens- DIEREN. Het graf van de op 12 mei 1940 gefusilleerde sergeant Johan Chris- tiaan Meijer is maandagavond tijdens de dodenherdenking door familieleden uit het gehele land, door oud-Grebbeberg- strijders en door vroegere buurtgenoten onder een zee van bloemen bedolven. Dieren's herdenkingsplechtigheid was geheel rond dit graf geconcentreerd als gevolg van de actie van het comité, dat voor de sergeant volledig eerherstel eist. Sergeant Meijer trok zich reeds na de eerste dag van de Duitse aanval op ons land met een aantal van zijn soldaten uit de vuurlinie op de Grebbeberg terug. Op last van de toenmalige generaal-majoor J. Harberts werd hij voor een geïmpro viseerde krijgsraad gebracht en doodge schoten. Het actiecomité eist dat er alsnog maatregelen worden getroffen tegen ge neraal-majoor Harberts. Bovendien wil het bewerkstelligen dat sergeant Meijer postuum wordt onderscheiden om het onrecht voor zover mogelijk nog te ver zachten. Bij de honderden belangstellenden, die om het graf stonden, bevond zich ook mevrouw Boer uit Heemstede, wier vo rig jaar overleden eehtffenoot deze zaak in een boek in de openbaarheid heeft gebracht. De wacht bij het graf werd be- In Den Haag werd m de Theresia- straat naast de woning van de vroe gere generaal Harberts dit bordje bij het straatnaambord aangebracht. trokken door een /iert.al oud ',li°berg- strijders in uniform van het vooroor logse Nederlandse leger. heid, niet zullen kunnen buiten een arse naal en dat onderhouden wij slechts door het ononderbroken scheppen van nieuwe cultuurwaarden. Er is geen enkele reden aan te nemen, dat wetenschap, techniek en kunst voortaan tot onvruchtbaarheid zullen zijn gedoemd, wij zullen ze bitter nodig hebben, omdat slechts voor een mensheid, zich verrijkend en verjongend met nieuwe waarheid en schoonheid, de kans bestaat, te overleven" Critisch was de toespraak van drs. Ma ria de Groot, die nog door prof. Pressei was gevraagd in deze bijeenkomst te spreken. Zij zei o.m. ..Voor mij is de be vrijding een weg. Dat was zo in 1945, toen de Canadese tanks door onze weg ploegden en dat is dat nog zo in 1970 nu de lijken gelost worden in de Mekong" En verder: „Als ijzeren krokodillen tranen glippen overai de tanks, bom menwerpers en raketter uit ons gezichts veld in de richting van de anderen. De regeringen zijn diep geschokt over de moorden in Indonesië, Vietnam, Angola, Cambodja en Griekenland, maar hun cli chés zijn overeind gebleven". „Er is de weg van het woord en de weg van het geweld. De weg van de ge weldloosheid. van de verdraagzaamheid. Geen gemakkelijke weg, want Jezus werd ervoor aan het kruis genageld. Het geweld is gemakkelijker", aldus drs. De Groot. Koningin Juliana zei in haar rede o.a. dat na de bevrijding veel oude begrippen zijn afgestorven of overboord gezet. Er is veel scherpe critiek en vooral de jon geren zien te weinig verandering ten goe de. „Vrijheid is echteT moeilijk om er goed mee te leven, want het is noodza kelijk rekening te houden met de vrij heid van de medemens en hem je eigen wil niet op te leggen Wie een ander zijn vrijheid afneemt om zelf alle vrijheid te bezitten, is eigen lijk een rover. Maar tenslotte komt hij altijd ten val. De kleine agressor even goed als de grote. Laten we echter niet vergeten, dat het tiranniseren ons men sen in 't bloed zit °n dit druipt waar 't niet gaan kan en dat dit gebeurt ten koste van andermans bloed. Eigen vrij heid kan men alleen behouden als men anderen vrijheid gunt Ons aller vraag is- „Wat nu. waar gaan we heen? Waar n -ner we op? Wei nig zullen de jaren ze- entie heoher. ver welkomd als een periode van beloften aldus de koningin. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft vijf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling opgelegd aan een 30-jarige Haagse met selaar die op 14 maart vorig jaar in dron kenschap zijn 79-jarige grootmoeder met een bij] heeft gedood om 600 gulden te kunnen bemachtigen, welk bedrag zijn oma in een linnen zakje onder haar rok droeg. UTRECHT. Tijdens de twee minuten stilte voor dodenherdenking is bij Baren - drecht de sneltrein BrusselAmsterdam achterop een stilstaande trein gereden. De machinist heeft volgens de spoorwe gen het rode sein niet gezien De botsing vond met matige snelheid plaats. Een 40-iarige vrouw in de snel trein werd gewond. De schade is gering. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In een doodlopend steegje in de Amsterdamse „donkere buurt" is vanmorgen een ongeveer 35-jarige man vermoord gevonden. Het is vermoedelijk een Marokkaan, wiens identiteit nog niet is vastgesteld. De man is door messteken om het leven gebracht AMSTERDAM. De raad van commis sarissen van de NV De Arbeiderspers heeft besloten de heer Herman Wigbold, thans eindredacteur van de VARA-tv-m- briek „Achter het Nieuws" per 1 sep tember te benoemen tot Hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Hij volgt de heer E. Messer op, die is benoemd tot directeur van dat blad. De benoeming heeft plaats gevonden op voordracht van het curatorium van Het Vrije Volk. ADVERTENTIE ANEGANG i HAARLEM Tel. 3210 64

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2