Russen tegen Geneefse conferentie THANT WIL GESPREKI OVER INDOCHINA Bambi wil niet terug naar het bos Labour wint in Schotland Stoph: „Geen discriminatie in Kassei" Voor vriendschapsverdrag Russische leiders in Praag aiailrési Cambodja zaait tweedracht in V.S. Aanslag op Israëlische ambassade |X ROYAL ALBERT Pulitzerprijs voor Hersh Senaatscommissie keurt voordracht Blackman goed EEN ECHTE KOPEN SCHOTEL VANAF FL.7.45 ^MOEDERDflG^ 3 Engeland Kosygin Regering'Sihanoek Opperrechter in de VS 0 GESTOOFDE GEPANEERDE WIJTINGROLLETJES Brief aan Willy Brandt (Van onze correspondent in Washington Henk Leffelaar) WASHINGTON De uitbreiding van de oorlog in Indochina, de ge welddadige dood van vier studenten op het terrein van de Kent-universi- teit in Ohio, en de ongevoelige en zelfs uitdagende reacties daarop van zowel president Nixon als van vice-president Agnew, hebben een defini tieve breuk veroorzaakt in de Amerikaanse samenleving. Nog afgezien van twintig miljoen negers, vertegenwoordigt de Nixon-regering voor miljoenen jongeren het land alleen nog maar in naam. Zij voelen zich om die reden ook niet meer gebonden aan wat de regering zegt, doet, of verlangt. Machtsmillieu Blunder V ietnamisering In Paraguay Grote Houtstraat 26-30 Haarlem -.X-xS WASHINGTON (AFP en Reuter) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vandaag opgeroepen tot een internationale conferentie over de oude oorlog in Vietnam en de nieuwe in Cambodja. Volgens Thant moeten alle landen die strijden voor vrede en rechtvaardig heid een dergelijke conferentie steu nen. In een in Washington uitgegeven ver klaring zegt Thant dat een nieuwe en kritieke fase is bereikt in de oorlog in Vietnam. Hij voorziet een nog verdere escalatie van het conflict die fatale ge volgen kan hebben. „Ik heb jarenlang gezegd dat er geen acuut gevaar bestond dat de oorlog in Vietnam zich zou uitbreiden of zelff de grenzen van andere landen zou over schrijden. Voor onze ogen gebeurt het nu echter wel en we zitten nu met een si tuatie die gevaarlijker is dan tijdens het conflict dat voor 1954 in Indochina ont stond. Een land dat zeer sterk heeft ge tracht neutraal te blijven, schijnt nu in het conflict verwikkeld te zijn. De recen te berichten over de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam ge ven nog meer reden tot ernstige bezorgd heid" Thant wilde ook wel kwijt dat hij be zorgd is over de opvoering van de ge vechtsactiviteiten in Laos. Hij zei: „Ik vrees dat de betrokken partijen dringend definitieve en moedige besluiten moeten nemen om de oorlog te beëindigen omdat het anders bijzonder moeilijk zal zijn een bedreiging van Indochina en van de ge hele mensheid af te wenden. Alleen in de geest van geven en nemen, van weder zijds respect en van de wit tot het nemen van de nodige risico's kunnen wij ont snappen aan de tragische gevolgen die onvermijdelijk zullen komen." zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen door de inval In Cambodja. De Russische regering zal er de noodzakelij ke conclusies uit trekken voor het te vol gen beleid. „In de ontstane situatie zijn alle staten wie vrede en vrijheid van de volken dierbaar zijn, geroepen een groot verant woordelijkheidsgevoel aan de dag te leg gen voor het verdere verloop van de ge beurtenissen en er vastbesloten toe bij te dragen, dat de agressor een nederlaag wordt toegebracht. Volgens Kosygin heeft de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië ten doel pro gressieve regeringen te liquideren, natio nale bevrijdingsbewegingen te wurgen, de sociale vooruitgang van de volkeren te verhinderen en de binnen- en buitenland se politiek van de landen van Indo-China dienstbaar te maken aan de eigen impe rialistische doelen. De premier werd gevraagd of Moskou over weegt het gesprek met de Amerikanen in Wenen over beperking van de strategi sche bewapening niet af te breken. Kosy gin zei dat dit overleg op vertrouwen is gebaseerd en dat dit niet bepaald wordt versterkt, als een der partijen „overeenkomsten verscheurt". „Het is moeilijk een voorspelling te doen over het lot van de komende onderhandelin gen", aldus Kosygin. In antwoord op een andere vraag over de mogelijkheid van een nieuwe Geneefse conferentie verklaarde hij, dat Cambodja deze vraag moet beantwoorden, samen met Vietnam en Laos. Overigens vond hij dat de tijd niet geschikt is voor confe rences. Er moet nu worden gehandeld, en wel om een einde te maken aan de „Amerikaanse agressie". Een soortgelijke reactie gaf de premier op een vraag over het nut van een weer optreden van de internationale controlecommissie in Cam bodja. Hoewel de Britse regering uiterst be zorgd is over de uitbreiding van de oor log tot Cambodja en ook over de situatie in de Verenigde Staten zelf, weigert zij de Amerikaanse actie te veroordelen, zoals Labours linkervleugel gisteravond in het Lagerhuis had geëist. Wilson voelt er niets voor de Britse betrekkingen met de Verenigde Staten op het spel te zetten. Bovendien is Wilsons standpunt realis tisch. Hij zei, dat een veroordeling van Amerika's optreden de vrede niet nader bij brengt. „De hele wereld en zeker West-Europa", aldus Wilson, „heeft be lang bij een gezond en sterk Amerika en men moet zich verre houden van woor den en daden, die Amerika's eenheid zou den verzwakken." Labours linkervleugel was over de wei gering van Wilson en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart om Amerika te veroordelen, zo verbolgen, dat zij aan het einde van het debat een stem ming over een protestmotie inzake Cam- bodja forceerde, waarbij de regering de overhand hield met 278 tegen 68 stemmen, een meerderheid van 210. Het was de grootste linkse revolte sinds het optreden van deze labourregering, die door de li beralen en een aantal tot het centrum behorenden werd gesteund. Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft maandagmiddag op een persconfe rentie in Moskou gezegd, dat Amerika een De Chinese regering heeft officieel de koninklijke regering van nationale een heid die gisteren door de afgezette prins Norodom Sihanoek in ballingschap is ge vormd, erkend en zal alle diplomatieke betrekkingen met de regering van gene raai Lon Nol verbreken. De gehele staf van de Chinese ambas sade in Pnom Penh zal worden terugge roepen. Dit is gisteren door radio-Peking bekendgemaakt. De radio las een boodschap voor van de Chinese premier Tsjoe En Lai aan Sihanoek waarin werd gezegd dat door het uitroepen van de regering in balling- schap een nieuwe fase was ingetreden in de strijd tegen de Verenigde Staten. De boodschap luidde letterlijk: „De Chi nese regering verklaart plechtig dat zij formeel het Cambodjaans verenigd front en de nieuwe regering erkent als de enige wettige gering van Cambodja. De Chinese regering verbreekt formeel alle betrek kingen van de rechtse kliek Lon Nol-Si- rik Matak en zal de gehele staf van de I Chinese ambassade in Pnom Penh terug- trekken." In de boodschap wordt tenslotte nog I gezegd dat de regering in Peking ervan overtuigd is dat de nieuwe regering en het volk van Cambodja samen met de Vietnamese, Laotiaanse en andere vrede- I lievende volkeren in de wereld de totale I overwinning zullen behalen in de strijd te- gen de Amerikanen. WASHINGTON, (Reuter) De vaste commissie voor Justitie van de Ameri kaanse Senaat heeft de voordracht van president Nixon van rechter Harry Blackman tot opperrechter goedgekeurd. De twee vorige voordrachten van de Amerikaanse president werden na he vige debatten in de Senaat afgewezen. De voorzitter van de commissie senator James Eastland verwacht dat de zaak morgen formeel naar de Senaat wordt gestuurd. ADVERTENTIE Wrijf 800 gram wijtingfilets zuinig met zout in. Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappelpuree, sperziebonen of doperwtjes bij I Vraag recepten bij uw vishandelaar of bi] het«roduktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag Eind vorig jaar raakte een jong hert zijn moeder kwijt. Een boer uit de Noordfranse plaats Willems vond het dier en nam het mee naar huis. Daar groeide „Bambi" op tussen de koeien. Toen men het hertje enige tijd ge leden wilde vrijlaten weigerde het naar het bos terug te keren. Bambi voelt zich hélemaal thuis in de wei tussen zijn „pleegfamïlie". GLASGOW (Reuter). De Labourpartjj die in Groot-Brittannië aan de macht is, heeft bjj plaatselijke verkiezingen in Schot land een grote overwinning behaald. Labour ging in totaal 55 zetels vooruit, waarvan zes in Glasgow, waar een einde is gemaakt aan het overwicht van de coalitie van conservatieven en progressieven. Deze coalitie die drie jaar de absolute meerderheid in Glasgow na Londen de grootste stad van Groot-Brittannië heeft gehad, verloor in totaal elf zetels. De Schotse Nationalisten raakten zelfs 21 ze tels kwijt. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Bondskanselier Brandt heeft een brief ontvangen van de Oostduitse premier Stoph, waarin wordt geëist dat de delegatie uit de DDR op 21 mei zonder enige discriminatie in Kassei wordt ont vangen. Stoph wijst in dit verband op het feit dat tegen hem een aanklacht is inge diend in de Bondsrepubliek en dat deze door de justitie is geaccepteerd. Deze situatie bewijst, volgens de Oost duitse regeringsleider, dat de verklarin gen die Brandt in Erfurt aflegde in tegen spraak zijn met de werkelijke politiek in West-Duitsland. De Bondskanselier zal de brief beant woorden. Regeringswoordvoerder Ahlers zei gisteravond: „Vanzelfsprekend wordt de delegatie uit de DDR in Kassei als gast van de regering behandeld. Het ge sprek kan in alle rust verlopen". De tech nische en protocollaire voorbereidingen tussen de ambtelijke delegaties uit beide landen beginnen vandaag in Bonn. De Westduitse regering beschouwt Stophs brief als een onderdeel van die voorbe reidingen. Vandaag wordt een Westduitse brief in Oost-Berlijn overhandigd. In dit geval betreft het een schrijven van het West duitse vakverbond, de DGB, die gisteren heeft besloten voorstellen van de Oost duitse organisatie (FDGB) voor een ont moeting in Maagdenburg van de hand te wijzen. PRAAG, (DPA). Een Russische dele gatie onder leiding van partijleider Brezj- nev en premier Kosygin is in Praag aan gekomen, waar een nieuw vriends^haps- en bjjstandsvedrag zal worden getekend. Ook minister van Buitenlandse Zaken Gromyko is van de partij. Het is voor het eerst sinds de interventie van augustus 1968 dat bijna alle Russische leiders Tsjecho-Slowakije bezoeken. De delegatie is met veel vertoon in Praag ontvangen. Schoolkinderen marcheerden of reden met bussen naar de voor hen be stemde plaatsen langs de route. Personeel van overheidsinstanties, voorzien van Russische en Tjechoslowaakse vlaggetjes, verliet 's morgens om acht uur zijn bureaus om de gasten te verwelkomen. In de om geving van de burcht, waar de regering zetelt, stonden tientallen onopvallende he ren in burger die een oogje in het zeil hielden. Slechts een kleine groep journalisten uit het Westen had toestemming gekregen de aankomstplechtigheid op het vliegveld bij te wonen. Alle Praagse kranten vermeldden met grote koppen de aankomst van de Rus sische delegatie. Het partij orgaan „Rude Pravo" had als kop: „Weest hartelijk wel kom, dierbare vrienden". Husak zei in een korte toespraak dank baar te zijn voor de hulp die de socialis tische landen Tsjecho-Slowakije hebben verleend „Daardoor is voorkomen dat het land buiten het socialistische gezin is ge raakt'' aldus de Tsjechoslowaakse partij leider die de gasten verzekerde dat zij in „een verbonden land bij werkelijke vrien den" waren. Brezjnev dankte voor- de ontvangst. Hij zei dat het te tekenen verdrag door het gehele socialistische kamp wordt toege juicht. ADVERTENTIE KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 Gen. Cronjéstraat 143 Telefoon 31 26 23 Telefoon 2513 93 De Amerikaanse journalist Seymour Hersh van de „Dispatch News Ser vice" in Washington, die de aandacht van de wereld vestigde op het bloed bad van My Lai in Vietnam, heeft de Pulitzerprijs voor internationale ver slaggeving gekregen. Omgekeerd heeft de Nixon-regering met het besluit om oorlog te gaan voeren in Cambodja getoond dat ze zich op haar beurt niet verplicht voelt aan het Amerikaanse volk, hoogstens iets aan de fictie van een „zwijgende meerderheid". Een exacte omschrij ving van deze „zwijgende meerder heid" is nooit gegeven, maar de Nixon-regering blijkt er die Amerika nen onder te verstaan, die het rege ringsbeleid blindelings steunen, geen vragen stellen en geen critiek hebben. President Nixons rede van 30 april waarin hij de acties aankondigde, was nauwelijks uitgesproken of twee orga nisaties voor opinie-onderzoek belden een paar duizend Amerikanen op en kwamen tot de conclusie dat een meer derheid van de bevolking achter Nixon stond. (Het hoofkwartier van de Repu blikeinse Partij had enkele uren voor dat Nixon sprak een zorgvuldig gese lecteerd aantal Republikeinen opge beld en hun gevraagd de rede te vol gen en er hun mening over te geven. Deze partijleden dienden op him beurt tien anderen op te bellen met een soortgelijk verzoek, en die tien dien den er weer tien op te bellen. De aldus gevormde sneeuwbal, pro-Nixon uiter aard, was een handig projectiel om binnen bereik te hebben voor de critici.) Ondanks deze public relations-op- vattingen over hét bespelen van het nationale sentiment en de manier waarop een regering van een groot land zich van supporters probeert te verzekeren, begint steeds duidelijker te worden dat president Richard Nixon zich niet het meest op zijn gemak voelt in het gezelschap van de be dachtzame, academisch georiënteerde adviseurs, die. zijn regering ook telt, maar dat zijn temperament uitgaat naar het machtsmilieu dat door het ministerie van Defensie wordt verte genwoordigd. Niet alleen president Johnson, maar ook president Kennedy heeft ondervonden hoe moeilijk het is om, eenmaal in de greep van de gene raals geraakt, de invloed van het Pen tagon te breken. Zoals met Kennedy's fatale avon tuur in Cuba's Varkensbaai (een avontuur dat hem was aangepraat door de buitenlandse inlichtingen dienst, CIA), lijkt Nixon het Cambod jaanse offensief op slecht advies en slechte inlichtingen geopend te heb ben. De Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben tot nog toe al leen een aantal opslagplaatsen van de Vietcong gevonden. Van het door Nixon dramatisch aangekoftdigde Viet- cong-hoofdkwartier is nog geen spoor gevonden. Gevechtscontacten met de Vietcong zijn er nauwelijks geweest. Senator Allen J. Ellender, een De mocraat uit Louisiana, heeft het niet vinden van het hoofdkwartier „de grootste blunder van de militaire in lichtingendienst" genoemd, sinds gene raal Douglas Mc Arthur voorspelde dat China zich buiten de oorlog in Korea zou houden. Dat het inderdaad een blunder blijkt te zijn, blijkt uit de omstandigheid dat Amerikaanse of ficieren in Saigon en woordvoerders op het ministerie van Defensie al be gonnen zijn om het „succes" van het offensief in andere bewoordingen weer te geven. Ze hebben het nu niet meer over een hoofdkwartier, of over aan tallen gedode tegenstanders, maar over het vernielen van vijandelijke voor raden en fortificaties als het hoofd doel van „Operation Total Victory". Uit berichten blijkt verder dat de Amerikaanse opmars in Cambodja slecht getimed is en ernstige vertra ging ondervindt, gezien de zware tro pische regens die het begin zijn van de natte moesson. Een Amerikaanse divisiecommandant in Cambodja zei: „Ik weet niet wie de president in deze onderneming heeft geadviseerd, maar het moet dezelfde man zijn geweest die hem het advies gaf bij de voor dracht van Haynsworth en Carswell voor het Hooggerechtshof". (Hayns worth en Carswell werden afgewezen door de senaat.) Wat heeft Nixon ertoe gebracht de relaties met de Sovjet-Unie op het spel te zetten, en de kemgesprekken in Wenen, de vredesonderhandelingen in Parijs, en de vredespogingen in het Midden-Oosten in gevaar te brengen? Zijn argumentatie voor het offensief is dat de veiligheid van de Amerikaan se troepen in Vietnam bedreigd werd door de Vietcong-bases langs de grens. Aangezien hij in diezelfde rede ook zei dat deze bases er al vijf jaar wa ren geweest, blijkbaar zonder de Ame rikanen te bedreigen, moet de eigen lijke reden elders gezocht worden. Het wordt steeds waarschijnlijker dat de president niet zonder reden be zorgd is geworden over het welslagen van zijn plan voor de „vietnamise- ring" van de oorlog het gevechts- klaar maken van het Zuidvietnamese leger om de taken van de Amerikaan se strijdkrachten over te nemen. Het falen van deze opzet zou Nixons voor nemen om binnen het jaar 150.000 man troepen terug te trekken onmogelijk maken, en zijn eigen politieke toe komst in het Witte Huis vrijwel zeker voortijdig beëindigen. Het Cambodjaanse offensief blijkt een wanhoopsbesluit te zijn, waarvoor de president de geloofwaardigheid van zijn tot nog toe gevoerde beleid heeft opgeofferd. Voor zelfs zijn critici leek het dat hij erin kon slagen om het explosieve oorlogssentiment af te koe len de ironie wilde dat de belang rijkste „moratorium"-groep tegen de oorlog zich juist had ontbonden. De bitterheid onder de jongeren, vooral na de dood van de vier studen ten in Ohio, en de verbetenheid die overal in Amerika is waar te nemen, zijn nu zo groot en zo fel dat het ernaar uitziet dat president Nixon zijn laatste kansen om het land te verenigen heeft verspeeld. De jongeren voelen Nixons nieuwe oorlogsbeleid als verraad. Het verontrustende hierbij is dat Nixons opmerkingen over het „schorriemor rie" aan de universiteiten, en Agnews niet aflatende provocerende aanvallen op de liberalen, het land in een situa tie hebben gebracht die alleen te ver gelijken is met de jaren 1952-1954, toen senator Joseph McCarthy met zijn heksenjacht op communisten de Ver enigde Staten terroriseerde. Waarbij als verschil met die periode genoteerd moet worden dat Amerika toen nog geen kennis had gemaakt met het ge weld dat deze samenleving nu al ja ren beheerst. ASUNCION, (Reuter) Twee Arabie ren hebben bij een overval op de Israë lische ambassade in Asuncion, de hoofd stad van de Zuidamerikaanse staat Pa raguay, de vrouw van de eerste ambas sadesecretaris gedood en een secretares se ernstig verwond. Na een jacht kon de politie de twee Arabieren aanhouden. Zij zouden afkom stig zijn uit Gaza en op 10 april in Para guay zijn aangekomen. Een derde Ara bier wist te ontkomen. De twee aangehouden Arabieren dron gen de wachtkamer van de ambassa deur binnen en begonnen daarna te schie ten. Mevrouw Erna Peer, een Israëli sche, werd gedood en mevrouw Diana Sablat, van Paraguese nationaliteit, zwaar gewond. De ambassadeur, Benja min Varon, bevond zich elders in het ge bouw. ADVERTENTIE Maak haar blij met een mooi vest of een blouse. (ook grote maten). Beide artikelen kunt u bii ons in grote verscheiden heid vinden. Een vrijblijvend bezoekje is echt de moeite waard.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3