Indrukwekkende herdenkingen op diverse plaatsen in Velsen Herenploeg van Suomi derde in Den Helder Bedrijven herdachten gevallenen i Aktiecomité Buitenhaven IJmuiden wil meer openheid en informatie Manifestatie op Plein 1945 TASSEN Nëderiands meest veifeochle brommer EJLG.10:419.- G. INI A - IJMUIDEN WILMS FLOET fflobulette Op Hemelvaartsdag opening kinderboerderij Havenberichten Verontrust over milieuhygiëne IN DE VTSHAL \qnaf353- RIJWIELEN BROMFIETSEN v. BUGNUM KAPTE IN SIMCA 1301! SIMCA1301 HFHOöMl IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op verscheidene plaatsen in de gemeente zijn maandag de gevallenen in de oorlog herdacht. Het waren manifestaties, grote en kleinere ter nagedachtenis aan de militairen, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, de slachtoffers en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrij heid van het koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of Neder lands onderdaan ten gevolge van vijandelijke acties tegen hen gericht, zijn omgekomen. De 25ste herdenking in Velsen en zeker niet de laatste naar het gemeentebestuur ons verzekerde. Stille tocht VOOR MOEDER PRUIS BERTUS De Simca 1301 is niet alleen comfortabel, ruim, zuinig en onverslijtbaar, maar door een nieuwe sterkere motor (bij de 1301 Special 70 DIN PK) nu ook zeer snel geworden. Vanzelfsprekend blijven alle „oude" eigenschappen volledig gehandhaafd. Ook wordt de 1301 als combinatiewagen geleverd: de Simca 1301 Tourist Special. Belt u ons voor een proefrit. Kennemerlaan 222 - 226 Tel. 02550-14324- 16238 Dealer voor de gemeente Velsen X ADVERTENTIE Planetenweg 40 [Jmuiden Tel. 15290 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op Hemelvaartsdag, des middags om twee uur, wordt de kinder- J boerderij in het park Velserbeek weer opengesteld. Gedurende het zomerhalf jaar kan de boerderij op zon- en feestda gen en op de woensdagmiddagen van twee tot vijf uur worden bezocht. Schoolklassen en verenigingen kunnen des gewenst ook op andere dagen en tijdstip- I pen terecht. Maar dan dient er 'n afspraak te worden gemaakt met de administratie van het Plantsoenbedrijf, Velserduinweg, tel. 02550-10143. In de grote schoolvakantie is de kinder boerderij elke middag, behalve zaterdags, van twee tot vijf uur open. De belangstel- ling op de zaterdagmiddagen bleek in voorgaande jaren nagenoeg nihil te zijn (Van onze atletiekmedewerker) DEN HELDER Tijdens de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen, zon dag j.l. te Den Helder, heeft de herenploeg van de Velser atletiekvereniging Suomi een redelijk resultaat bereikt door met een puntentotaal van 11.512 op de derde plaats te eindigen. Hoewel de ploeg op enkele nummers door blessures was ge handicapt, kon er vooral door enkele zeer goede prestaties toch een aanvaardbare score worden genoteerd. Wim v. d. Werff behaalde bij het hoog springen de overwinning met - een zeer goede 1,85 meter. Ook zijn speerworp van 46.02 meter was van behoorlijk gehalte, hoewel Bernhard Buitenhuis hem op dit nummer met 47,70 meter nog ruim wist te overtroeven. Theo Hille was op de 400 meter heer en meester. Met opvallend ge mak liep hij weg van zijn tegenstanders, onder wie cracks als Vellinga en v. Halen. Hij finishte in 51,3 sec., drietiende seconde sneller dan vorige week in Heerenveen. Ook Nico Vinke was sneller: 53.0 sec. De zelfde Nico Vinke liet op de 100 meter 11.3 sec. noteren, doch verrassender was dat op dit nummer ook John Smit tot deze tijd kwam. Deze zou trouwens nogmaals verrassend voor de dag komen: bij het verspringen wist hij een zeer verdienste lijke 6,23 meter te behalen, een verbete ring van zijn persoonijk record met 21 cm. De estafetteploeg verloor tenslotte met ere van de ploeg van Hollandia uit Hoorn. Bij de finish noteerde men een verschil van tweetiende seconde. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Bij de Papierfa briek Van Gelder heeft de herdenking van de gevallen medewerkers maandag om half vijf plaats gehad bij de bronzen ge denkplaat aan de muur van PM 18. De Bedrijfsdirecteur ir. J. C. Coops legde hier uit naam van het bedrijf een bloemstuk. Het was een korte plechtigheid, welke werd bijgewoond door de fabriekskern, vrijwel alle hoofden van dienst en een aantal personeelsleden. Bij Stork-Plaatwellerij heeft ondanks het feit, dat de fabriek tot 11 mei gesloten is, de herdenking maandagmorgen om negen uur plaats gehad bij de bronzen gedenk plaat aldaar. Ofschoon het gehele perso neel een verplichte vakantie genoot, was er toch een vrij groot aantal aanweizg bij de bloemlegging door de directie en de Ondernemingsraad. Bij dit bedrijf is de herdenkingsplechtigheid voor de laatste maal geschied. vijf oorlogsjaren, waaraan men in het da gelijks leven wel voorbij moet gaan, doch die zich op dagen als deze naar voren dringen. Beelden veelal van vrienden en familieleden die zijn omgekomen, men sen, die men niet kan en mag vergeten. Daarom ook, dat de herdenkingen zullen blijven voortbestaan. Tijdens een indrukwekkende Her denkingsmanifestatie op Plein 1945 hebben verenigingsleven en burgerij, voorafgegaan door het gemeentebe stuur kransen en bloemen gelegd bij het Monument. Leek het er op, dat vorig jaar de deel neming aan de Stille Tochten wat tanen de was, de nu gehouden Stille Tocht in Velsen beleefde een ongekend grote op komst. Er waren drie a vier maal zo veel deelnemers als verleden jaar. De opkomst van de jeugd was flink, het aan tal ouderen uiteraard nog groter. Voor hen is er dan ook de herinnering aan die vijf oorlogsjaren, die elk op zijn eigen wijze heeft doorgemaakt. Even vanzelf sprekend is bij hen ook de herdenking intenser geweest. Juist op deze vierde mei worden beelden opgeroepen uit die Maandag te IJmuiden aangekomen: Kormoran Isle, Bremen; Arisaig, Port Talbot; Ardeas, Bar celona; Lagunillas, Gulfkaon: Kai, Hamburg; Odin. Kirkeness; Loudima, Dakar; Regina Olden- dorff. Monrovia, IJmuiden; Otello Husum; Moray Firth, Temeuzen; Tweed, Leith; Nora Halmstadt; Sterlingbrook, Kotka. Maandag van IJmuiden vertrokken: Hoegh River, Las Lanuf: Silva, Gothenburg; Ectonia. Newcastle; Acadia Forest, New Orleans; Prinses Margriet, Hartwick; Main, Rotterdam; Viscount Great Yarmouth; Gazelle, Boston, Zaandam: Christa Köncke, Great Yarmouth; La Colina, Port Talbot; Femgrove, Bremen; Kormoran Isle, Bremen; Nanna, Hamburg; Audri Johanna Stettin, Zaandam; Spirit, Londen; Nova, Halsta- vik; Brisk, Antwerpen; Mangen, Rouaan; Srngo Port Talbot; Tairlaw, Londen; Hollandia, Dublin: Capella, Norrköping; Ali Damhof, Le Havre Dania. Kopenhagen: Zaanstroom, Felixtowe; Sierra Blanca, Rotterdam; Margaretha, Karl stad, Zaandam; Arran Firth, Birkenhead; Ra- pieto, Hull: Rolf Behrmann,"Londen. Dinsdag te IJmuiden aangekomen; Sinon, Ant werpen; Emsland, Monsteras, Velsen; Maintenay, Antwerpen, IJmuiden; Fritz Heckerh Kopen hagen; Oranje Nassau, Southampton; Centricity, Londen; Esso Salisbury, Antwerpen; Martha Friesecke, Boulogne sur Mer, IJmuiden; Adele Hagenah, Oskarshamn; Chevron Arnhem, Halm stadt; Johannes, Noordzee, Nebam; Rijnstroom Shoreham; Worchesterbrook, Ipswich; Libelle Hamburg; Progress, Bremen; Estetor, Sornaes Lamara, Rotterdam; Triumph, Londen, IJmuiden Fosforico, Bremen; Hoof inch, Brussel; Cams, Rotterdam; Pallas. Hamburg; Tor Anglia, Go thenburg: Essex Shore, Continentaal Plat, IJ muiden; Climping, Hamburg. Dinsdag van IJmuiden vertrokken: Kai, Bre men; Vega, Rotterdam; Blankenstem, Hamburg; Dependance, Londen; Centurity, Newcastle; Ost- clipper, Gevle, Zaandam; Angolakust, Ham burg; Pengall, Detroit, IJmuiden; Vasum, Cm*3" cao; Gertrud Harren, Rotterdam, IJmuiden, Hoegh Baniere, Rotterdam; Thea K. Odense; Hugo Retzlaif, Piombino, IJmuiden: Otello, Ant werpen; Libelle, Bremen. Woensdag le IJmuiden aangekomen: Elbe Ore Norfolk, IJmuiden; Ciudad de Tun ja, Antwer pen; Ammon, Antwerpen; Wolfsburg. Bremen; Voline, Dagenham; Amstelstroom, Huil: Prinsen beek, Stettin, Zaandam. Woensdag van IJmuiden vertrokken: Regina Oldendorf, US Golf. (Als achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, is het betreffende schip van of naar Amsterdam ge gaan.! URK. In Urk werd de aanvoer maan dag verzorgd door zevenenveertig vaartui gen en deze bestond uit: 51.220 kilogram tong 4,73—7,75; 3280 kilogram tarbot 2,98— 7,66; 963 kilogram griet 1,812,22; 60.000 kilogram schol 0,30—0,82; 4000 kilogram kabeljauw 0,67—0,84; 4000 Kilogram wij ting 0,71—0,84 en 600 kilogram schar 0,20— 0,24. Alles per kilogram Op de gemeentelijke begraafplaats „Duinhof" is 's morgens om 11 uur na mens het gemeentebestuur door loco-bur gemeester J. van Leeuwen en wethouder J. G. Kolkman een krans gelegd bij het beeld ter nagedachtenis aan de aldaar be graven oorlogsslachtoffers. Dit geschied de in tegenwoordigheid van een aantal nabestaanden, die bij de graven bloemen legden. Voor het eerst is dit jaar ook uit naam van het gemeentebestuur bij elk graf een boeket bloemen gelegd. Dit geschiedde door de heren Van Leeuwen en Kolkman in aansluiting op de krans legging. In de middaguren heeft op Plein 1945 een grootse herdenkingsmanifestatie plaats gehad, waarbij alle geledingen van de burgerij en het verenigingsleven betrokken zijn geweest en honderden bloemstukken en talrijke kransen zijn ge legd aan de voet van het Oorlogsmonu ment. Allen, die hierbij aanwezig waren ver zamelden zich in de burgerzaal van het stadhuis, terwijl buiten op het Plein de IJmuider Harmonie zich opstelde. Pre cies kwart voor vier verliet de lange stoet, voorafgegaan door twee kransdra- gers en daar achter het gemeentebestuur, het stadhuis teneinde op het Plein 1945 een indrukwekkend carré te vormen. Midden in het carré op het grote plein stond een luidspreker met daarachter twee leerlingen van het gymnasium Fe- lisenum. Het waren de 14-jarige Els de Boer en de 15-jarige Bram Heymans; respectievelijk uit de tweede en derde klasse van het gymnasium, die op de gi taar begeleid door Bram Heymans het lied „Apocalyps" van Boudewijn de Groot en Lennaert, Nijgh ten gehore brachten. Deze twee leerlingen deden dit op werkelijk indrukwekkende wijze, waarbij zelfs het talrijke publiek rondom, haast ademloos toeluisterde. Het in aansluiting hierop leggen van kransen en de bloemstukken door depu taties van de burgerij en het vereni gingsleven nam lange tijd in beslag. Het was gedurende dit deel van de herden kingsplechtigheid dat een zeeverkenner onwel werd en nog steeds in de houding welke hij ha aangenomen pal voorover op de stenen viel. Hij werd snel wegge voerd. Eerder waren in de hal van -het stadhuis een jongen flauw gevallen en een ander onwel geworden. Zij werden aan de zorgen van de Ongevallendienst, welke direkt ter plaats was, toever trouwd. trokken bij de graven van de geallieer den. De opkomst was drie a vier maal groter dan vorig jaar. Het was een in drukwekkende aanblik deze zwijgende groepen bij Westerveld de dodenakker te zien betreden. Alleen het geknerp van de steentjes op de paden en de geluiden van de vogels verstoorden de rust. Massaal begaf men zich naar de plaats van de herdenking rond de vijver op een van de oevers waarvan het Monument is ge plaatst. Voor dit Herdenkingsmonument schaarden zich de gemeentelijke autori teiten en de nabestaanden. Alle overigen stelden zich op rond de grote vijver. Te genover het Monument -hadden zich daar reeds verzameld de muziekvereniging „Soli" uit Driehuis en een koor samenge steld uit Velser koren onder leiding van dirigent A. Verschoor. Ten gehore werden gebracht „Ecce Quomodo Moritur"; „Blijf bij mij Heer" en „Heer, -die uw tent in de Hemelen spreidt." Precies acht uur kondigde een hoorn signaal de twee minuten stilte aan. Daar op zong men twee coupletten van het Wilhelmus waarna de onafzienbaar lange rij van deelnemers aan deze 25-ste Stil le Tocht zich in beweging zette om langs het Monument te defileren, waar een schat aan bloemen werd gelegd. Opmer kelijk was het grote aantal jongeren dat dit jaar aanwezig was. Na het verlaten van Westerveld werd het groepsverband verbroken en ging ie der zijns weegs. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Een groep Velsenaren verontrust over de berichten met be trekking tot de milieuhygiëne in het IJmondgebied in het algemeen en over de aanleg van een buitenhaven bij IJmuiden in het bijzonder, heeft het Aktiekomité Buitenhaven IJmui den in het leven geroepen. Het Aktie komité wil in eerste instantie berei ken, dat de bevolking meer en beter geïnformeerd over dan wel betrokken wordt bij deze belangrijke zaken waar zij direct bij betrokken is. Het comité wil dit bereiken door de ar tikelen van de thans bekende en onbe kende studiegroepen te bundelen en de resultaten hiervan zonodig bekend te ma ken. Bovendien wil het aktiecomité bij de betrokken gemeentelijke, provinciale en rijksoverheden aandringen op meer open heid en informatie. Coördinatie van de thans verrichte activiteiten en meer open- Op de gemeentelijke begraafplaats Duinhofhebben loco-burgemeester J. van Leeuwen en wethouder J. G. Kolkman een krans gelegd bij het Oorlogsmonument aldaar alsmede bloemen op de graven van de om gekomenen. Vanaf zeven uur 's avonds vertrokken uit alle gemeentedelen de deelnemers aan de Stille Tocht op weg naar Westerveld, waar Oud-Illegalen met de Oranjeband om de arm reeds de wacht hadden be- v. baarheid van de bestaande plannen is de directe doelstelling van het comité, dat hoopt op een zo breed mogelijk maatschap pelijk en politiek front achter de doel stellingen van het Aktiecomité Buiten haven IJmuiden. Dat is de reden waarom het aktiecomité nog geen vast organisatie patroon heeft. De heer Ed. Lub, Kruis berglaan 195. IJ muiden-Zeewij k, heeft zich bereid verklaard als contactpersoon te fungeren. Het comité verzoekt de bestaande stu diegroepen contact op te nemen met de heer Lub en zich aan te melden als deel nemer aan de aktiviteiten. Ook degenen die meer informatie wensen of adhesie willen betuigen kunnen zich tot dit adres wenden. Het aktiecomité wil thans nog geen stel ling nemen tegen bijvoorbeeld de aanleg van een buitenhaven in IJmuiden. Pas wanneer de concrete uitvoeringsplannen niet in het belang van de bevolking blijken te zijn, overweegt men de bevolking te mobiliseren- om tijdig akties te onder nemen teneinde de uitvoering te wijzigen of zonodig te verhinderen. Het aktiecomité denkt daarbij aan de volgende eventuele nadelige gevolgen van de buitenhaven voor de bevolking: toe neming van de bodem-, lucht- en water verontreiniging; wellicht onherstelbare schade aan de strandrecreatie (het ge meentelijk zeebaüplanproject zou dan een „papieren tijger" worden; het noodzake lijkerwijze treffen van extra infrastructu rele voorzieningen in deze streek, welke ingrijpende veranderingen tëweeg kunnen brengen en die schadelijk kunnen zijn voor de plaatselijke bevolking. Het aktiecom'ité kan en wil zich thans nog niet uitspreken over deze zaken van wege een tekort aan informatie. Het wil in de eerste plaats meer informatie en openheid ten behoeve van de plaatselijke bevolking, die zich naar de mening van het comité meer bewust móet worden van de grote belangen die op het spel staan. Ed Lub, telefoon 12922, vertegenwoordigt in het comité het P.J.C. en de F.J.G. in Velsen. Verder namen hierin zitting de heren G. Vosse, kandidaat-gemeenteraads lid voor D'66-PPR in Velsen en Jac. Zuur bier, gemeenteraadslid van Velsen voor de PPR. Baldadigheid? Van een winkel aan de Kerkweg in Heemskerk zijn een plas tic lichtbak en een neonhuis totaal ver nield. De politie denkt aan baldadigheid, ADVERTENTIE MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN (Van een medewerker) IJMUIDEN. De aanvoer voor IJmuiden werd hedenmorgen verzorgd door zesen dertig vaartuigen en bestond uit 2715 kis ten en 7272 kleine kisten vis. 33.000 kilo gram tong en 360 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer wareen: 80 kisten en 760 kleine kisten schelvis. 10 kisten en 260 kl. kisten wijting, 240 kisten gul en kabel jauw, 830 kisten koolvis, 2 kleine kisten heek, 25 kisten haai, 5 kisten en 560 kleine kisten haring, 155 kisten en 1180 kleine kis ten makreel, 690 kisten schol en 110 kisten en 10 kleine kisten varia. Prijzen. Per kilogram werd in guldens be taald voor: heilbot 6,305, tarbot 7,60 6,80, grote tong 4,994,79, grootmiddel tong 5,415,20, kleinmiddel tong 5,665,38, tong I 5,95—5,66, tong II 5,78—5,55. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 136— 88, middel kabeljauw 11090, grote koolvis 7053, middel koolvis 6555, grote wolf 140. Per tien stuks: grote kabeljauw 9068, middel kabeljauw 7860. Per 50 kilogram: grote schelvis 4640, middel schelvis 4136. kleinmiddel tong 33—28,' tong I 35—26, tong II 26—20, ka beljauw I 6851, kabeljauw II 5243, ka beljauw III 4330, grote schol en schol I 42—37, schol II 43—34, schol III 32—25, koolvis I 25—16, koolvis II 24—16, schar 15—8, poon 33—23, haai 28—23, wijting ge stript 45—36, haring 20—16, makreel 38— 14, tarbot 204—164, griet 126—110, bot 4.90, schartong 13, wolf II 61, kleine heilbot 194. «f Mk* KENNEMERLAAN 76-78, hoek Moerbergplentsoen Telefoon 1 57 26 Regelmatig ontvangen wij brieven die reageren op een advertentie onder nummer, doch waarop dat immer niet is vermeld. Dit vertraagt de door zending ervan at uumfcl deze onmogelijk. Vermeldt daarom steeds duidelijk op de enveloppe het nummer van de advertentie waarop uw brief reageert Dit ts in uw eigen betangl A

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5