Dag met veel hoogtepunten BEVRIJDINGSFEEST IN GEMEENTE VELSEN DE S antpoortenaar vrij gesproken door hof Loco-burgemeester J. v. ontstak bevrijdingsvuur Popfestival bij J eugdcentrale Leeuwen „VRIJHEID VOOR DE ANDER" Indrukwekkend bevrijdingsspel in sporthal „Zeewijk" Pleinbijeenkomsten en „Witte Tejater ESTAFETTE UIT WAGENINGEN IJMUIDER COURANT OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Ongeluk in Heemstede Voor jong en oud Vlam Origineel |S1 ,.x.i'A ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 14886 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Overeenkomstig de eis van de procureur-generaal heeft het Amsterdamse gerechtshof in beroep een 28-jarige acquisiteur uit Santpoort vrijge sproken van ondeskundigheid of roeke loosheid waardoor op 18 mei 1968 in Heemstede een ernstig ongeval ontstond. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bevrijdingsdag 1970 is in deze gemeente op uitgebreide schaal gevierd. Alom wapperden de vlaggen en in tal van gemeentedelen heeft men muziekkorpsen horen en zien voorbijtrekken. De festiviteiten waren voor het grootste gedeelte gericht op de jeugd, voor zover het dan, de activiteiten betrof, welke overdag plaats hadden. Voor de ouderen waren er in de morgenuren de pleinbijeenkomsten met entourage van muziek korpsen en Witte Tejater, het ontsteken van de bevrijdingsvlam op Plein 1945 waarbij ook de jeugd aanwezig was en het bevrijdingsspel rij- heid voor de ander" in de Sporthal. De niet al te jeugdige jongeren konden hun harten ophalen in de oude PEN-Centrale aan de Kanaalstraat, waar een popfestival werd gehouden. van de mens en deze op schrift gestel de rechten wijd en zijd verkochten. Daar naast wezen zij in persoonlijke gesprek jes met het publiek kalm en rustig op de onvrijheid welke elders in de we reld nog heerst; op de slachtoffers van „politiek-militair geweld" zoals zij zich uitdrukten. In het kader hiervan ver kochten zij veel kaarten. Leden van het „Witte Tejater" m Velsen hebben tijdens de pleinbijeen komsten op hun wijze een alternatief gesteld tegenover het vieren van de bevrijdingsdag. Geheel vermomd hebben zij met touwen aan elkaar gekoppeld en borden meetorsend ge wezen op de ellende welke elders in de wereld heerst. Jt De festiviteiten begonnen dinsdag met een beiaardconcert van negen uur tot hali tien door de stadsbeiaardier H. >de Ligt op het carillon van het stadhuis. In aan sluiting daarop begonnen de kinderfees ten en de mini-kermis en werd een aan vang gemaakt met zes pleinbijeenkomsten onder auspiciën der Raad van Kerken in "Velsen te zamen met het Humanistisch Verbond. Leden van het Witte Tejater en verscheidene muziekkorpsen hebben hieraan hun medewerking verleend. De rij van zes bijeenkomsten werd om half tien geopend op het Koningsplein en wel met een uitgebreide show van de IJmuider Harmonie, die hier op> voortref felijke wijze een staalkaart presenteerde van haar kennen en kunnen tot grote bewondering van de vrij talrijke omstan ders. Als spreker trad allereerst naar vo ren de heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Velser Gemeenschap. Deze verklaarde volkomen begrip te heb ben voor de jongere generatie, die van het standpunt uitgaat: „Je mag herden ken wat je wil, maar mogen wij ook over de toekomst praten?" Juist in dit lmht wilde de heer Van Os ook de herdenking van de bevrijding en de viering daarvan bezien. In zijn toespraak legde hij er de nadruk op, dat vrijheid betekent, dat men ook openlijk van mening mag verschil len; dat men ook een ander aan het woord moet laten. Deze duur bevochten vrijheid heeft daartoe geleid. Bovendien heeft men in die oorlogsjaren één ding absoluut ge leerd: „verdraagzaamheid". En het was ook daarom, dat de heer Van Os aan dacht vroeg voor het optreden van leden van het Witte Tejater, die zich op hun wijze willen uiten; die de aandacht vra gen voor allerlei problemen welke na „5 jaar vrijheid nog niet zijn opgelost. „Ook zij hebben recht hun mening te uiten aldus de heer Van Os. Daarop betrad een lugubere groep de grasmat. Een twaalftal leden van het Witte Tejater, die afschu welijk vermomd, sommigen met gasmas kers voor, in zwarte, witte en bonte, ver scheurde gewaden voortstrompelden. Sommigen aan touwen gebonden, een knaap met een groot kruis, een ander met een zwarte doos, weer een ander met een oude stofzuiger, vrijwel allen borden meetorsend met opschriften als: „Honger - Cambodja - Zuid-Amerika - Grieken land - Woningnood". De reactie van het publiek was hier koel. Van een shock effect viel niets te bespeuren. Ook niet, toen men aan het slot van door elkander lopen, terwijl een geluidsbandje met stemmen werd afgedraaid, met benzine op de grond een kruis goot, in het midden de zwarte doos plaatste en dit in brand stak. Even zwijgend als zij gekomen wa ren, verdwenen zij weer om later weer op de andere pleinbijeenkomsten op te da gen. De televisie zond een optreden op het Canopusplein uit. Pastoor J. C. M. Keman van de Oud Katholieke Kerk in IJmuiden hield daar op een toespraak, waarin hij opmerkte, dat de kerk verweten wordt, dat zij al leen maar terugziet, op tradities leeft en dat wanneer zij vooruitziet, dit altijd wazig is. De O.K.-pastoor wees er echter met stemverheffing op, dat „Wie het he den wil zien, de spiegel van het verleden moet hanteren." Bezwaar tekende hij aan tegen het demonstratieve verbranden van de bevrijding 1945 het opschrift van een bordje in de verbrande doos. Hierop inhakend benadrukte hij, dat alleen op het fundament of wel het altaar van „de liefde tot de naaste" men aan de toe komst zal kunnen bouwen. Een applaus van het publiek onderstreepte zijn woor den. Het was tijdens deze en alle overige pleinbijeenkomsten, doch ook tijdens ac tiviteiten elders in de gemeente, dat een andere groep jongeren eveneens ac tief bezig is geweest. Het waren leden van „Amnesty International", die de aan dacht vroegen en kregen voor de rechten het zeil heeft gehouden met het oog op het verkeer, alsmede een zeepkistenrace. Voor de avonduren was een stijlavond belegd in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Rembrandtlaan, waarbij als voorschrift gold „voor de dames lang en voor de heren aangepast". De concurren tie van het Pop-festival was er klaar blijkelijk de oorzaak van, dat men hier helaas een geringe opkomst had. De Santpoorter, die nog geen rijbewijs had, was met een auto vol passagiers te gen een wachthuisje van de bus gereden, waarbij een van de passagiers zodanig werd verwond dat hij pas na een week buiten direct levensgevaar was. Al eerder, op 27 november van het vo rig jaar, had de Haarlemse rechtbank de Santpoortenaar vrijgesproken, die de auto van zijn vriend bestuurde omdat de ze te veel gedronken zou hebben. Het on geluk ontstond na een handgemeen met een lifter die niet overtuigd was van de rijcapaciteiten van de acquisiteur en het stuur wilde overnemen. ADVERTENTIE Belangrijk nieuws voor inwoners van IJmuiden, Beverwijk e.o.: De bekende Heren- en Jongens kledingzaak van Chris Duin, Kloos terstraat 33-35, Bevenvijk, is vrij dagavond tot 10 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tot de hoogtepunten van deze geslaagde feestdag in Velsen be hoorde ongetwijfeld de opvoering van het bevrijdingsspel „Vrijheid voor de ander", waarvoor des avonds in de sporthal „Zee wijk" een bevredigend aantal belangstel lenden was opgekomen. De tekst was van de heren G. Barbiers en J. H. Verhoog, die het hiervoor gelukkig niet in een moei lijk over te komen symboliek hadden ge zocht. Integendeel, want de monologen, beurtelings voortreffelijk gearticuleerd ge sproken door Lilian de Vente en Henny Zwanenburg, vormden een goed verkla rende begeleiding voor de reeks taferelen, waarmee werd herinnerd aan het wereld gebeuren sinds de bevrijding. Door de auteurs was Nederland in deze historie centraal gesteld. Na een concert door de muziekvereni ging „Soli Deo Gloria" uit Santpoort en het Velsens Gemengd Koor, verkreeg het spel onmiddellijk een waarlijk overrompe lende inzet met het levendige bevrijdings tafereel, door de goed getimede sa menwerking tussen de muziekkorpsen en het njassale aantal vrolijke feestgangers, welk tafereel aldus een sfeervol uitgangs punt vormde voor het verdere gebeuren. Het spel had in zijn verloop betrekking op alles wat de wereld en Nederland se dert 1945 beroerde: de watersnood, de kroning van koningin Juliana, de atoom bom op Hiroshima en de reis naar de maan. Dit alles functioneel ondersteund door een zorgvuldig uitgekiende belich ting, met op de achtergrond een modern decor, waarop ruimte was gelaten voor de projectie van hiervoor geselecteerde film beelden. Verder werden er allerwegen in de ge meente kinderfeesten georganiseerd door de Velser Jeugd Centrale in samenwer king met de Oranjeverenigingen. Het zon nige weer lokte tal van jeugdige deelne mertjes, die op de meest uiteenlopende wijzen zich voortreffelijk hebben weten te vermaken. Er is daarbij menig zweet druppeltje gevallen, doch de aanwezig heid van ijsoowagentjes compenseerde dit in ruime mate. In Driehuis had men als hoogtepunten op het programma een puzzelfietstocht, een goed bezochte turn- demonstratie van TVIJ en een lampion optocht. In Santpoort waren twee verenigingen actief. In „Noord" heeft de Oranjevereni ging het Paramariboplein in de middag uren centraal gesteld. Daar waren turn- demonstraties die druk bezocht werden en een zeer geslaagde ballonwedstrijd, waaraan zeer veel kleuters hebben deel genomen. Groot ook was de deelneming aan de lampionoptocht, waarvoor de bal lons in de middaguren massaal zijn afgehaald. Het bestuur van de Oranjevereniging hier is dankbaar gestemd jegens de on dervonden medewerking en hoopt dat daarmede tevens het aanvankelijk drei gende gevaar van opheffing, bezworen is. De Handdraverijvereniging „Santpoort en Omstreken" hield twee druk bezette wedstrijden op het circusterrein aan de Hagelingerweg. In de morgenuren was er ringsteken met tractoren; 's middags kon de jeugd haar hart ophalen aan een han dicaprace voor paarden en pony's. Als volleerde ruiters rosten hier meisjes en jongens over de grasmat. De animo was steeds geweldig .'s Avonds hield deze ver eniging een gratis toegankelijk Bevrij dingsbal in zaal „Zomerlust", dat zeer druk bezocht was. In Velsen-Zuid werden de kleintjes aan het straattekenen gezet rondom het plant soen aan de Van Tuyllweg en de Jan Kostelijklaan. Zij hebben zich met over gave aan het kleuren gegeven en met nog groter enthousiasme de prijzen in ontvangst genomen, al was het wel eens moeilijk een keus te doen. IJmuiden-Oost en -West kenden diverse activiteiten. Zo waren er in deze gemeen tedelen behendigheidsspelen, een zeskamp met cycle-cross voor de schooljeugd, waarbij de politie ook hier een oogje in (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Wat hebben we ge daan en wat werd door ons na gelaten" zijn de voornaamste uit gangspunten geweest, waar loco burgemeester J. van Leeuwen en pa ter Th. van Overbruggen hun toespra ken op hadden gebaseerd, nadat dins dagmiddag op Plein 1945 het bevrij dingsvuur was ontstoken. De vlars hiervoor was door elf estafettelopers van „De Brulboei", onder leiding van De IJmuider Jeugd Centrale heeft de voormalige PEN-centrale aan de Ka naalstraat op bevrijdingsdag vreugde vol ingewijd met een goed verlopen- popfestival, dat tot laat in de avond ongeveer duizend belangstellende jongeren trok. Zij hebben zich hier kunnen overgeven aan de opwindende klanken, bijna zonder onderbreken voortgebracht door in die kringen ge renommeerde orkesten als „Eksep- tion", Modesty Blaise", „Ginger Ale" en Amsterdam Rubber", die tezamen dus een voor de jeugd indrukwek kend programma vormden. Daarbij werd als attractie nog een disc- jockeywedstrijd gehouden, waar Wil lem Visser, Arie Kuiper en Johan Dijkhuizen, allen uit IJmuiden op de drie eerste plaatsen eindigden. Een en ander is zonder incidenten verlopen, van welke goede gang van zaken on der meer wethouder J. G. Kolkman en de ambtenaar voor culturele zaken in Velsen, de heer G. W. F. de Man, zich persoonlijk hebben overtuigd. Op de foto „Ekseption" tijdens het optreden. de heer A. Bosua van het nationale monument in Wageningen naar Vel sen overgebracht, waarvoor de ploeg des nachts reeds om half een uit Gelderland was vertrokken. Na bijna veertien uur lopen nam J. Heijse de fakkel in Santpoort als laatste ter hand, waarop de loco-burgemeester met zijn assistentie het vuur bij het Devrij dingsmonument in Velsen kon ontsteken. Aan deze ceremonie was reeds een pittige en door het publiek goedkeurend bekeken muzikale show door de drumband „Voorwaarts" voorafgegaan. In zijn toespraak werd er door loco-bur gemeester Van Leeuwen aan herinnerd, dat het Nederlandse volk zich precies vijfen twintig jaar geleden weer kon opmaken voor het herstel van alle vernielingen, welke bezetting en oorlog over ons hadden uitgestort. En inderdaad is er in die kwart eeuw veel bereikt, men bouwde huizen, scholen en kerken, terwijl wij ons thans in een zekere welstand met goede sociale voorzieningen mogen verheugen. Spreker verheelde echter allerminst dat nog lang niet is voldaan aan alles, wat men zich in 1945 als ideaal had voorgesteld. Welvaart, vrijheid en huizen zijn er nog steeds niet voor iedereen, terwijl de ver bondenheid door egoisme is vervangen. Toch is met de vrijheid de mogelijkheid tot kritiek verworven, al is spreker de laat ste tijd dan ook wel eens geneigd geweest zich af te vragen, of de grote waarde van de vrijheid nu voor een groot deel met het schoppen van rellen tot uitdrukking moet worden gebracht. Daarom verzocht de loco-burgemeester zijn gehoor nog even terug te denken aan de jaren twintig, met de opkomst van Hit- Ier en zijn al even demonische volgelingen. „Dat nooit weer!", besloot de heer Van Leeuwen zijn toespraak, „de juist ontstoken vlam is het symbool van onze vrijheid, waarvoor de brandstof door ons allen moet worden aangedragen. Niet alleen voor ons zelf, maar ook om uit te dragen, want dan zijn wij pas echt vrij!". Ook pater Th. van Overbruggen moest daarop ontkennen dat wjj thans in een ideale wereld leven. Immers het uitgeven van miljarden aan defensie is even onzin nig als het feit, dat mensen worden uit gebannen omdat zjj zwart of geel zijn. Er dient dan ook positief aan een nieuwe sa menleving te worden gebouwd, niet alleen door ergens tegenaan te trappen, maar ook door zich verantwoordelijk voor een ander te tonen. .Spreker beschouwde het Plein 1945 hier voor als een enigszins symbolische plaats. Aan de ene kant bevindt zich immers het gebouw, waarin het door Velsen gekozen bestuur nog steeds aan de opbouw werkt, met daar recht tegenover een kerk voor hen, die met het geloof in Christus positief andere volken een deel van onze eigen vrij heid willen geven. Dit in antwoord op het motto voor deze feesten „Vrijheid voor een ander". De bijeenkomst op Plein 1945 werd daar op afgerond met een herhaling van het sombere optreden door „Het Witte Tejater". 4 Een tafereeltje met de kinderen uit het bevrijdingsspel in de sporthal. Bijzonder origineel was ook de manier waarop „Het Witte Tejater" in het spel werd betrokken, waardoor dit optreden de schijn verkreeg alsof hier sprake was van een spontaan en geheel onvoorzien inter mezzo. Alleen was het publiek nauwelijks bereid zich in de uitgelokte discussie te begeven, hetgeen van de spelers toch ken nelijk de bedoeling is geweest. Van de vele medewerkenden dient ver der ook de mime-groep „Carrousel" noj speciaal te worden genoemd, waarvan het optreden telkens in virtuoos gedanste scè nes resulteerde. Dit alles bekwaam in de hand gehouden en tot een boeiend geheel samengevoegd door regisseur A. van Gef- fen. Daarom was het jammer dat „Vrijheid voor de ander" geen besluit was gegeven, dat als een climax voor dit alles kon fun geren. Want het laatste tafereel met de serpetines strooiende kinderen werd na de voorafgaande speelse en dikwijls indruk wekkende scènes ook door het publiek als een mager slot beschouwd. Hetgeen ove rigens niet wegneemt dat men zich over het totaal vertoonde zeer tevreden heeft betuigd. Loco-burgemeester J. van Leeuwen ontsteekt het bevrijdingsvuur, met links van hem de laatste estafette loper. ::.K; ',i' 'V/r f' A s A-'-:

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9