-jV Na studentenverzet nu ook actie van kerken tegen politiek N Enorm wapenarsenaal in Cambodja ontdekt •fc Morgen presidentiële persconferentie AMERIKAANS OFFENSIEF OP RIVIER DE MEKONG De kortste weg Grootse huldiging bij terugkeer in Rotterdam Feijenoord: Nu de wereldbeker Maanreis wordt uitgesteld Israel waarschuwt Libanezen ribcord bankset iac.warning Auto kantelde op Zeeweg ii\terfwl\ioi\s AGENDA pag. 23 Verder in de krant HET WEER Vrijspraak voor William Owen Koeznetsov weer naar Peking Gevluchten uit West-Irian teruggekeerd Baby omgekomen bij ongeluk in Overveen Paus Paulus gaat naar Spanje er is weer véél nieuws bij Wapenvondst Persconferentie Enkele buien *2 3 zitsbank met formica pnr Het woord is aan VADERS EN KINDEREN morgen volop MOEDERDAGTAARTEN Telefoon 1 64 79 <r z z Nog slechts 2 da^en grote 4 - daagse ANTIEKMARKT HAARLEM 60e JAARGANG NUMMER 154 VRIJDAG 8 MEI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur m SAIGON/WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) Een vloot van Ameri kaanse en Zuidvietnamese marinevliegtuigen is vandaag de rivier de Me kong opgevaren om te helpen bij het vrijmaken van een stuk van honderd kilometer op deze belangrijke Indochinese waterweg naar de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, zo is van officiële zijde in Saigon vernomen. De schepen kunnen op felle tegenstand rekenen want langs net grootste gedeelte van de rivier zijn Noordvietnamezen en eenheden van de Vietcong gelegerd Et doen veertig Amerikaanse en zestig Zuid vietnamese schepen aan de operatie mee. Er zijn ook berichten dat /liegkampsche- pen van de Amerikaanse zevende vloot in de Golf van Tonkin ter hoogte van Noord-Vietnam zijn samengetrokken om de actie op de Mekong te beschermen. De Zuidvietnamese regering zou verder een amfibie-aanval overwegen op de ha venstad Kompong Som het vroegere Si- hanoekville en op de Cambodjaanse basis Ream, die door de Noordvietnamezen tot op dertig kilometer benaderd is Het mi nisterie van Defensie in Saigon noemt de vandaag begonnen operatie een hulpactie om geneesmiddelen en andere hulDgoede- ren naar Vietnamezen te brengen die niet uit Cambodia kunnen vertrekken. In Washington is gisteren meegedeeld dat Amerikaanse troepen in Cambodja een groot complex van de Vietcong heb ben ontdekt waarin enorme hoeveelhe den wapens en munitie waren opgesla gen. Men twijfelt er echter sterk aan dat dit het hoofdkwartier v: n d communis tische troepen in Indochina is waarnaar de Amerikanen sinds hun inval in Cam bodja op zoek zijn Het complex, dat door de Amerikanen „de stad" werd genoemd, omvatte onge veer vijftig bunkers var aarde en rots en was drie kilometer lang en anderhalve kilometer breed. Er werden honderden tonnen wapens en munitie, uitrustings stukken en voedselvoorraden gevonden. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat president Nixon morgenochtend om drie uur onze tijd een persconferentie zal houden die per televisie zal worden uit gezonden. De president is niet van plan een openingsverklaring af te leggen. Ver wacht kan worden dat op de Dersconfe rentie vooral vragen zullen worden ge steld over de inval 'n Cambodja en de toe nemende onrust ondei de Amerikaanse studenten. De Amerikaanse Raad van Kerken, waarbij 33 kerken en geloofsgemeen schappen met in totaal rond 41 miljoen leden zijn aangesloten neeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen Nixons be sluit nog meer troepen naar Cambodja te sturen en het Witte Huis dringend ver zocht te luisteren naar de grieven en de kritiek van mensen lie het niet met de regering eens zijn. (Zie erder pagina 3) MART1GNY (AP) Zwaluwen op weg van Italië naar Zwitserland maken ge bruik van de zes kilometer Ifinge tunnel door de St. Bernard, zo heeft men gecon stateerd. Dat scheelt de vogels veel tijd en moeite. Vóór de tunnel er was moesten de vogels over de 2500 meter hoge Alpen heenvliegen. >w Uit het binnenland2, IS Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Medische verzorging 4 Plaatselijk nieuws 4, 5, 713, 39 Films r7, 21 Schrijvende lezers9 Uitgaan in Haarlem'5 Puzzel IS K tinst 21 Radio en tv21 Feuilleton 23 Beeldverhalen 23 Weerrapport 23 Aangestipt 23 Economisch nieuws2S Scheepsberichten 2S Sport Zie bijlage Deze krant bestaat uit veertig pagina's Verwachting van het K.N.M.i. tot zater dagavond Zonnige perioden maar ook en kele regen- of onweersbuien. Matige, in het waddengebied tiïdeliik krachtige oosteliike wind Onöeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere (Van onze sportredactie) MILAAN/ROTTERDAM. Ruim 300 miljoen mensen uit 22 landen zijn er, respectievelijk voor hun TV-toe stel en in het Milanese San Siro Sta dion. getuige van geweest hoe de trot se en bijkans arrogante equipe van Celtic door landskampioen Feijenoord langzaam maar zeker naar een desas treuze nederlaag werd gevoerd. Hon derdentwintig minuten voetbal dat alles bracht wat Europacup-voetbal maar te bieden heeft waren er voor nodig voordat het dolle tumult onder de Feijenoord-spelers en hnn trainer Ernst Happel en het Nederlandse 20.000 man sterke supporterslegioen nas goed uitbrak. De Schotten werden gedeklasseerd. Niet zozeer de uitslag (2-1) maar vooral de manier waarop de Rotter dammers triomfeerden heeft in heel Europa een diepe indruk achtergela ten. Ook Rotterdam deelde in de feest vreugde. De binnenstad was gister middag één gonzende bijenkorf van uitgelaten mensen. De landingsbaan van het vliegveld Zestienhoven was gisterochtend vroeg al zo vol dat Feijenoord aanvankelijk naar Schip hol moest uitwijken. Na de feestroes kwam echter voor Ernst Happel al weer snel de realiteit om de hoek kij ken. De Oostenrijkse oefenmeester heeft nu zijn blik al op Zuid-Amerika gericht, waar hij graag naar toe wil. Geheel zeker is dit echter nog niet Als vorsten zijn de Feijenoord-spelers in Rotterdam ingehaald. Na een ont vangst op het stadhuis verschenen zij even op het balkon, waar zeker honderdduizend supporters hen toe juichten. De UEFA heeft zich na de „veldslagen" van de afgelopen jaren, zeer kritisch opgesteld tegenover een eventuele wed strijd tussen de kampioen van Europa en de titelhouder van Latijns-Amerika Als Feijenoord echter een uitnodiging krijgt dan zal het ook deze uitdaging zeker accepteren. Tevens realiseert Happel zich dat het volgend seizoen waarin de po sitie geconsolideerd dient te worden bijzonder zwaar zal worden. Daar om ook zal Feijenoord zeer waarschijn lijk diep in de buidel tasten om enke le nieuwe spelers aan te trekken. De koningin en prins Bernhard heb ben telegrafisch hun hartelijke geluk wensen gezonden aan het bestuur en de spelers van Feijenoord. Ook prinses Beatrix en prins Claus, prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven zon den direct na afloop van de wedstrijd telegrammen. (Zie verder onze bijlage „Sportief") WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse organisatie voor Lucht- en Ruim tevaart, de NASA, heeft officieel het ge bied van de Framauro-krater als doelwit aangewezen van de maanvlucht van de Apollo-14. De lancering van de Apollo-14 met een bemanning onder leididng van Alan She- pard, is voorlopig vastgesteld op een tijd stip na 2 december. De commissie voor de begrotingskre dieten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden had aan de NASA ver zocht de lancering niet op 1 oktober dit jaar te laten doorgaan, maar tot begin volgend jaar uit te stellen. De commissie heeft hiermee niet de bedoeling bet aan tal ruimtevluchten te beperken, maar vindt het nodig bepaalde vluchten uit te stellen totdat de problemen die de vlucht van de Apollo-13 heeft opgeleverd, zijn opgelost. TEL AVIV. (AFP, AP en DPA) Ge neraal Haim Bar Lev, chef van de ge nerale staf van de Israëlische strijd krachten, heeft gisteren Libanon ervoor gewaarschuwd dat Israel „zal terugslaan als er nog eens vanaf Libanees gebied Jp een Israëlisch dorp zal worden geschoten. Vandaag zijn bij Metoella Israëliërs be schoten door Palestijnse guerrilla-strij ders. Vier militairen raakten daarbij ge wond. Woensdag kwamen in het Israëlische dorp Kiryath 'Sjmoneh twee mensen om het leven bij een raketaanval vanaf Liba nees grondgebied Ook minister van De fensie Mosje Dayan heeft na deze beschie ting Libanon met represailles gedreigd De Egyptische regering heeft woensdag voor de eerste maal ontkend dat Russi sche piloten vluchten voor Egypte uit voeren. Een Egyptische regeringswoord voerder noemde berichten daarover „vol komen ongegrond". Volgens Egypte is het een poging van Israel „om de Verenigde Staten te bewe gen tot levering van militaire hulp" Er zijn in Egypte wel Russische instructeurs die „onze strijdkrachten en mannen op leiden" zo werd gezegd Caïro zegt dat er uit Washington nog geen officieel antwoord is ontvangen op het verzoek van president Nasser de mili taire hulpverlening aan Israel te staken Een jongeman pakt een traangasgra naat op en gooit die terug naar de politie tijdens protestbetogingen aan de universiteit van Wisconsin in Ma dison. De politie maakte overvloedig gebruik van gas maar kon de betogers nauwelijks benaderen. De demon stranten bekogelden politie en natio nale garde voortdurend met een regen van stenen en flessen. LONDEN. (Reuter) De Britse voor malige Labour-afgevaardigde William Owen is vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij officiële geheimen zou heb ben prijsgegeven. Het proces heeft dertien dagen geduurd De jury sprak hem vrij voor vijf van de acht ten laste gelegde punten. Over de overige drie werd men het niet eens. Deze laatste punten gingen over het door geven van inlichtingen in drie andere perioden, in 1962. 1964 en 1966. PEKING. (AFP) De Russische on derminister van Buitenlandse Zaken Vas- sili Koeznetsov is naar Peking terugge keerd om de 'leiding op zich te nemen van de' Russische delegatie bij het overleg met China. Hij was op 18 april naar Moskou gereisd voor de herdenking van het fit. dat Lenin 100 iaar geleden werd geboren. DJAKARTA. (Reuter) Ongeveer 250 van de circa 500 bewoners van West- Irian die vorig jaar naar het Australische deel van Nieuw-Guinee waren uitgewe ken, zijn naar Indonesisch gebied terug gekeerd, zo is in een publikatie van de Indonesische strijdkrachten bekendge maakt. De vluchtelingen waren terugge komen krachtens een overeenkomst tus sen de Indonesische en Australische auto riteiten. ADVERTENTIES hoektafel UÏJD, wonkunst Zijlstraat 62 Pei 3104 IS Haarlem EDELSMID JUWELIER Korte Houtstraat 16 - Tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Joost van den Vond el: Geen onbeschaemder dier dan een ondanckbaer mensch. (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. De tien maanden oude Michiel Doet uit Uitgeest is gisteravond overleden na een auto-ongeluk op de Westelijke Randweg in Overveen. De auto, die bestuurd werd door een 27-jarige Leidenaar een kennis van de ouders van de baby reed door nog on bekende oorzaak tegen een lichtmast in de middenberm. De bestuurder wend ge wond, evenals een derde inzittende, zijn 16-jarig zusje. Zij en de baby werden naar buiten geslingerd. De politie van Bloemendaal (tel. 259101) zoekt getuigen. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Op het kruispunt van de Zeeweg en de Van Oldenbarneveldweg heeft woensdagnamiddag een in Am sterdam woonachtige bestuurster van een personenauto naar de politie meedeel de geen voorrang verleend aan een van rechts naderende auto. Haar auto werd aangereden en kantelde. De chauf- feuse liep een shock op. De mede-inzit tenden. haar man en een dochter hadden snijwonden aan de benen. VATIKAANSTAD (AP). Het Vatl- kaan heeft de berichten bevestigd dat paus Paulus VI een bezoek zal brengen aan Avila in Spanje. Wanneer hij op reis gaat is nog niet hekend. De reis zou worden gemaakt in ver band met de proclamatie van St. Teresa van Avila tot „doctor" van de kerk, op 27 september. ADVERTENTIES in alle smaken en prijzen Bonbons in luxe dozen; ook eigen fabrikaat bonbons. Het fijnste voor moeder uit Banketbakkerij m. .m. .m.heerlijk co co LU LU LU Krelagehuis - Leidsevaart 7 8. 9 en 10 mei van 11 00 tot 19 00 uur zaterdag tot 22 0C uur Deelname antiauairs 72 stands. Onder de bezoekers worden een aantal antieke voorwerpen verloot.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1