BESCHULDIGD VAN MOORD OP 400.000 EUROPESE JODEN EEN EEUW GELEOEN Van anti semitisme tot de gaskamers COMMANDANT VAN VERNIETIGINGS KAMPEN TREBLINKA EN SOBIBOR A. Willinck Door Ongeneeslijk „Weinig bekend" Eén cent Betere methode Veertig Badhuis „Grote taken" Onvoldoende 1970 MEI ZATERDAG VOLGENDE WEEK WOENSDAG begint voor het gerechtshof van de Westduitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen in Düsseldorf het proces tegen de 62-jarige oorlogsmisdadiger Franz Stangl. Hij wordt ervan be schuldigd als commandant van het vernietigingskamp Treblinka tenminste 400.000 joodse Europeanen te heb ben vermoord. In dit tweede „Treblinka-proces" komt niet Stangls optreden in Sobibor aan de orde. In dit vernietigingskamp werden volgens schattingen 300.000 mensen onder wie tienduizenden Nederlanders vergast. Vóór zijn „werkzaamheden in Polen" was Stangl commandant van het Oostenrijkse kasteel Hart- heim, een trainingscentrum van de SS, waar hij zijn manschappen hardheid leerde door middel van het „euthanasie-programma" en waarbij tienduizenden Oostenrijkse bejaarden, geesteszieken en ongeneeslijk zieken werden gefolterd en vermoord. Het Stangl- proces wordt waarschijnlijk de laatste grote zaak tegen een oorlogsmisdadiger. Men verwacht dat het maanden zal duren. i»sm> Eerste stap STANGL VOOR Z'N RECHTERS De GESCHIEDENIS van de jo denvervolging in het Derde Rijk bestaat uit een aaneenschake ling van ongelooflijke verschrikkin gen en misdrijven. Die geschiedenis is tamelijk kort en het begin zon men kunnen stellen op februari 1920. Toen werd in het program van de Nationaal-socialistische Partij vast gelegd: „Staatsburger kan slechts zjjn wie volksgenoot is; volksgenoot kan slechts zijn wie van Duitsen bloede is ongeacht zijn geloof. Daar om kan geen iood volksgenoot zijn". WIE MOEITE heeft de logica hier van te volgen zal er ook niet uit komen als Hitler in „Mein Kampf" uitlegt waarom hij anti-semiet werd: „Niets heeft mij in de korte tijd zo zeer tot nadenken gebracht als het langzamerhand doorbrekende in zicht in de wijze, waarop de joden op bepaalde gebieden werkzaam waren. Bestond er eigenlijk wel er gens iets vuils, een schaamteloos heid, in welke vorm ook vooral op cultureel gebied, waaraan niet ten minste een jood had meegewerkt? En wanneer men nu maar voorzich- tig in zulk een gezwel sneed, vond men, als de made in rottend hout een joodje dat dikwijls nog met ver blinde ogen knipperde in het plot selinge licht". HOE DE anti-semitische propa ganda van de nazi's tenslotte culmi neerde in ronduit baarlijke onzin, maar niettemin levensgevaarlijke propaganda moge blijken uit een passage in een kinderboek. „Giftige vingers", geciteerd uit Lord Russells „De gesel van het hakenkruis", uit gegeven door J. M. Meulenhoff in Amsterdam: „Inge zit in de wachtkamer van de joodse dokter. Ze moet lang wachten... Ze laat haar blik over de kranten op de tafel glijden maar ze is te zenuwachtig om te lezen: ze herinnert zich wat haar moeder haar heeft gezegd en steeds opnieuw keren de waarschuwingen van haar leider van de Bund Deutscher Madel in haar geheugen terug: een Duits meisje moet niet naar een joodse dokter gaan. Menig meisje dat naar een joodse dokter ging om genezen te worden werd besmet en onteerd. Inge wacht nu al een uur. Dan gaat de deur open. De jood komt binnen Ze schreeuwt het uit. In paniek laat ze de krant vallen. Vol afschuw springt ze op. Haar ogen staren naar het gelaat van de dokter, dat gelaat is van de Duivel zelf. In het midden van dat duivelsgezicht is een grote kromme neus. Achter de brilleglazen glinsteren twee misdadige ogen. Om de lippen speelt een grijns, die be tekent: „Nu heb ik je toch eindelijk, jij klein Duits meisje!" En dan springt de jood op haar af. Zpn vette vingers grijpen naar haar. Maar nu heeft Inge haar zelfbeheersing te ruggevonden. Voor de jood haar kan grjjpen, slaat ze met haar hand in zjjn vette gezicht. Een sprong naar de deur. Ademloos rent ze de trap af en ontsnapt uit het jodenhuis". IN DIT KLIMAAT kon het ge beuren dat pogroms werden ge orgas'seerd, dat joden werden ver volgd. gearresteerd, gemarteld. In dit klimaat werden de plannen voor de „Endlösung" ontworpen. Zo ontstond Treblinka. SS-Hauptsturmführer Stangl werd destijds genoemd „de beste kamp leider die het grootste aandeel had in de actie". Met die actie werd be doeld „Aktion Reinhard": de wraak van de nazi's voor de aanslag op Reinhard Heydrich in Praag. In het kader van die actie, onderdeel van de uitroeiing van het joodse volk, verloren in de in Polen ge legen kampen Treblinka, Sobibor, Belzec en Majdanek zeker ander half miljoen joden het leven. Anderhalt miljoen; mannen, vrou wen en kinderen. Stangl kreeg voor zijn aandeel hierin het oor- logsverdienstekruis eerste klasse met de zwaarden. DIT ZIJN sombere feiten uit een weerzinwekkende periode, die vijfen twintig jaar geleden werd afgesloten. Men kan zich afvragen waarom het allemaal gebeurde. Daarover zullen nog honderden jaren mensen zich be zig gehouden. Geen enkele verklaiing zal volledig zijn. Met het gewone ver stand kan het niet eens verklaard wor den. „Om de nazi's te begrijpen moe ten we gebieden betreden waar de re gels van het gezonde verstand niet meer gelden. De motiveringen die de nazi's gaven gaan ver buiten de gren zen van wat normaal of te voorspel len is", zegt de Amerikaanse rabbijn Richard Rubenstein in zijn boek „De God van de joden na Auschwitz EN DE overlevenden uit de nazi- hel? De vorige week overleden, be faamde prof. J. Presser schreef in het voorwoord van zijn bekende boek „Ondergang": „Geen enkele jood, die bewust de genoemde periode 40- 45) meebeleefd heeft reageert „normaal op welke handeling ook van deze ma terie.Overal bleek op zijn hoopt verdrongen, nergens bleek werkelijk vergeten, vrijwel nimmer bleek ver werkt. Het is onvermijdelijk, hier van ongeneeslijke wonden te spreken: dit al les zal pas voorbij zijn. wanneer de generatie, die het heeft^ ondergaan, voorbij is niet eerder." Stangl werd eind februari 1967 in Brazilië in de stad Sao Paolo gearres teerd. Hij werkte daar als technicus bij de Braziliaanse Volkswagenfabriek. Een politieman aldaar vertelde kort na de arrestatie: „Stangl heeft zijn militaire nazi-gewoonten nog steeds niet afgeleerd. Als een politie-officier hem benadert om hem te ondervragen springt hij overeind, neemt de houding aan en hij gaat pas weer zitten na met de hielen te hebben geklakt. TERESA STANGL, die in 1932 met de toenmalige politieman trouwde zegt nu over de oorlogsjaren: ,Over de aard van het werk was mij weinig bekend. Franz moest zijn werk Wel doen, anders zou hij worden doodge schoten. Mijn man is in het algemeen zwijgzaam. Hij vertelde niets over zijn militair verleden". Aan de arrestatie van Stangl is een macaber verhaal verbonden. Ir. Si mon Wiesenthal, leider van het joods documentatiecentrum in Wenen vertelt het in zijn boek „Moordenaars onder ons". Stangl was aanvankelijk kort na de oorlog in Oostenrijk gearresteerd. In afwachting van zijn proces lukte het hem, tamelijk gemakkelijk, naar Sy rië te ontvluchten. Hij weid daarbij ge holpen door de organisatie Odessa, die topnazi's steunt en helpt ontvluch ten. In 1948 werd Wiesenthal door toe val opmerkzaam gemaakt op de naam Stangl. Hij kreeg een lijst onder ogen van artikelen die vanuit vernietigings kampen in Polen aan het RSHA (Reichssicherheitshauptamt) in Berlijn waren geleverd, ondertekend met de naam Stangl. OP DE LIJST stond bijvoorbeeld: 25 vrachtwagens gevuld met vrouwenhaar,. 248 vrachtwagens met kleding. 100 vrachtwagenns met schoenen. 12.000.000 Russische roebels. 145.000 kilogram trouwringen. Dit alles was afkomstig van vermoor de joden uit de vernietigingskampen van de nationaal-socialisten. „Sinds dien droeg ik altijd een foto van Stangl naast die van mijn dochter in mijn portefeuille", zo vertelt Wiesenthal „Als ik de foto van mijn dochter be keek werd ik automatisch aan Stangl herinnerd". De foto zou er nog lange jaren blijven zitten. TOEN DANK zij Wiesenthal in 1960 Eichmann in Argentinië door leden van de Israëlische geheime dienst werd gepakt en naar Israel gebracht is Stangl uit het Nabije Oosten naar Bra zilië „vervoerd". Later volgden ook zijn vrouw en drie dochters. Een ver lopen ex-Gestapo-figuur verried ten slotte Stangl. Hij vroeg Wiesenthal 25.000 voor de aanwijzing van Stangls schuilplaats. Zoveel geld had Wiesen thal niet. maanden. Vier van hen kregen levens lang. Zo waanzinnig hoog was tenslotte het tempo van'de moordpartijen in Tre blinka dat de bewoners van het ene deel van het kamp vrijwel de hele dag bezig waren met transporten van de lijken naar de crematoria, die on danks alle inspanningen de vloedgolf van stinkende hopen niet konden ver werken. De „capaciteit" van Treblinka werd geschat op 25.000 moorden op één dag. DE VIER vernietigingskampen Bel zec, Sobibor, Treblinka en Majdanek zijn in het kader van de „Aktion Rein hard" opgericht, zijn „slechts" onge veer anderhalf jaar in dienst geweest. In die periode werden daar anderhalf miljoen mensen afgeslacht. Beeldengroep van prof. Fritz Cremer in het voormalige concen tratiekamp voor vrouwen in Ravensbrück. „Nou, dan weet ik wat anders", antwoordde de man. „Dan wil ik één dollarcent voor elk lijk in Treblinka. Zevenhonderdduizend lijken. Dat wordt zevenduizend dollar. Een koop je". Inwendig kokend van woede stemde Wiesenthal toe. „Want ik wil geen wraak", zegt de man die er zijn hoofdwerk van heeft ge maakt nazi-misdadigers op te sporen, „maar de vijand van gisteren is de vijand van vandaag en van morgen als men hem met rust laat. Onze jeugd moet weten wat er gebeurd is om een herhaling te voorkomen." WAT ER in Treblinka onder SS- commandant Franz Paul Stangl is ge beurd is zo grondig gedaan dat maar veertig mensen dit kunnen navertel len. Slechts enkelen van hen kunnen nu nog als getuigen worden gehoord. Dat het proces tegen Stangl tot ongeveer september zal duren is mede een ge volg van het feit dat de president van het gerechtshof en de griffier ver scheidene reizen naar het buitenland moeten maken om bejaarde getuigen te verhoren. Ongeneeslijke wonden worden weer opengemaakt. Die getuigen zijn al eerder gehoord. Dat was in 1965 in de rechtszaak tegen Stangls plaatsvervanger in Treblinka Kurt Hubert Franz en negen andere SS'ers, die deel uitmaakten van het kamppersoneel. Ook zij stonden in Düs seldorf terecht. Hun proces duurde elf Leider van de gehele actie was Christian Wirth, die ook de methode van vergassen met koolmonoxyde liet toepassen. Dit in tegenstelling tot Auschwitz waar men werkte met Zy- klon-B gas. Rudolf Höss, comman dant van Auschwitz ging er prat op dat zijn methode beter was: bij hem duurde het enkele minuten, terwijl op de manier van Wirth men soms een half uur moest wachten voordat ieder een in de gaskamer gestorven was. Treblinka was opgezet als een zeer geheime aangelegenheid. Het droeg het uiterlijk van een sanatorium. Er was zelfs een „normaal" spoorstation, met twee wachtkamers, voor de eerste en de tweede klasse. Bij het loket voor de kaartverkoop stond een bordje „ge sloten". Verder hingen er tabellen met de aankomst en het „vertrek" van de treinen. Er waren bordjes met „WC", „restauratie" en boven was een klok. de wijzers daarvan konden niet bewe gen: ze wezen altijd drie uur aan. Franz Stangl (links) bij zijn aankomst in 1967 op het vliegveld in Düsseldorf. deren. Iedereen moet zich naakt uit kleden. Voorwerpen van waarde moe ten worden afgegeven. „De schoenen stevig aan elkaar vastbinden, anders kan niemand ze meer terugvinden in de berg van 25 meter". Dan gaan vrouwen en meisjes naar de kapper. Het haar verdwijnt in grote zakken om er pantoffels van te maken voor onderzeebootbemanningen. Vervolgens trekt de lange stoet van ongelukkigen, naakt en kaal naar de gaskamers. „We gaan nu naar het bad huis" wordt er gezegd. Met de handen boven het hoofd worden zoveel moge lijk mensen naar binnengeperst. De kinderen worden er bovenop gestapeld. Soms werden baby's eerst gedood. Een SS'er was daarin gespecialiseerd. Hij greep hen bij de voetjes vast en dood de hen met een klap door hen met het hoofdje tegen de muur te slaan. Dan worden de deuren gesloten. „Mijn chronometer heeft alles gere gistreerd", vervolgt Gerstein. „Vijftig minuten, zeventig seconden". Want de diesel wilde niet starten. Als dit ein delijk is gelukt verstrijken nog eens 25 minuten. Dan zijn velen dood. Maar nog niet iedereen. Door een kijkgat is dat te zien. Zeven minuten later be weegt niemand meer. In ruim één uur en twintig minuten zijn in de vier gas kamers viermaal 750 mensen als on gedierte vermoord. DE DEUREN van de gaskamers gaan weer open. Als bazaltblokken staan de lijken tegen elkaar opgeperst. Er is geen plaats om te vallen. Men smijt de doden naar buiten: nat van zweet en urine, besmeurd met uit werpselen. Er is geen tijd te verlie zen. De volgende groepen moeten naar binnen. Tandartsen trekken met haken de monden open. Met tangen worden gouden kronen uit de kaken getrok ken. Genitaliën en rectum worden on derzocht op verstopt goud of briljan ten. De lijken blijven enkele dagen lig gen. Dan is de stapel wat ingekrom pen en verdwijnt alles in massagra ven. Pas later ging men in Treblinka over op cremeren. SS-commandant Globocnik antwoord de aanvankelijk op het voorstel om de lijken te verbranden in plaats van ze te begraven, omdat er wellicht een ge neratie zou komen „die voor dit alles geen begrip heeft.": „Mocht er na ons ooit een generatie komen die zo slap en verwekelijkt is dat ze voor onze grote taken geen begrip kan opbren gen, ja dan is inderdaad het hele na tionaal socialisme vergeefs geweest. Maar ik ben juist van mening dat men bronzen gedenkplaten zou moeten meebegraven, waarop voor het nage slacht is vastgelegd dat wij de moed hebben opgebracht dit grote en nood zakelijke werk uit te voeren." „De grootste misdaad in de wereld geschiedenis", noemt Lord Russell van Liverpool de massaslachting door Hit- Ier en zijn trawanten van meer dan zes miljoen joodse Europeanen. Soms zijn woorden absoluut onvoldoende om iets tot uitdrukking te brengen. De Oostenrijkse oud-nazi Franz Paul Stangl komt over vier dagen voor zijn rechters. Hij zal worden berecht voor zijn daden in Treblinka van au gustus 1942 tot augustus 1943. Over de periode daarvoor, in Sobibor, wordt hem niets ten laste gelegd. Een van de voorwaarden, die Brazilië voor zijn uitlevering stelde was dat een levens lange gevangenisstraf, die de rechter in Düsseldorf waarschijnlijk zal uit spreken (West-Duitsland heeft de dood straf afgeschaft), wordt veranderd in een tijdelijke. Dat laatste zal vermoe delijk in een tweede procedure moeten gebeuren. Een andere voorwaarde is dat Stangl na het uitzitten van zijn straf wordt overgedragen aan de Oostenrijk se autoriteiten. In zijn geboorteland wacht hem dan nog het proces wegens misdaden in het kasteel Hartheim. EEN GETUIGE de SS-officier Kurt Gerstein heeft een minutieus verslag gegeven van de aankomst van zo'n trein met nazi-slachtoffers. Hij schreef: „De trein stopt. 45 wagons met 6700 mensen. Bij aankomst blijken er al 1450 dood te zijn. Achter de getraliede raampjes ogen vol doodsangst. De kampbewakers schuiven de deuren open. Met zwepen wordt iedereen er uit geranseld: mannen, vrouwen, kin- (Vervolg van pagina 1), Maar zo vlot ging dat toch nie<. Van Lilaar had, na zijn triomf in de Twee de Kamer de pech, dat er een nieuwe oorlog uitbrak: de Frans-Duitse oor log van 1870. Dat was koren op de mo len van zijn tegenstanders. Het wets ontwerp moest namelijk nog de Eer ste Kamer passeren, en die toonde weinig haast om met de behandeling te beginnen. De heren Senatoren voelden zich trouwens hoog verheven boven de minister die volgens hen „noch door zijn naam, noch door zijn stand of enig bijzonder talent gerechtigd was, in hun midden te verschijnen." En aan vankelijk lieten zij zich beroepend op het nabije oorlogsgevaar het ontwerp dan ook liggen waar het lag.. MAAR BEGIN september, kort voor het sluiten van de parlementaire zit tingsperiode, kwam de Eerste Kamer dan toch nog bijeen om het wetsont werp te behandelen. „Een zonderling ogenblik", betoog den de tegenstanders, „om over het in leven blijven van enkele misdadigers te spreken, terwijl de lijken van vele dui zenden mensen de slagvelden bedek ken." „Nee," het juiste moment", meen den de voorstanders, „Nederland kan juist nu de wereld tonen, hoeveel waar de het aan één mensenleven hecht!' MET DE HAKKEN over de sloot, kwam de wet erdoor (20 tegen 18 stem men) en op 17 september vermeldde het Staatsblad van het koninkrijk der Nederlanden: „Wij Willem III, bij de gratie Gods, koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groother tog van Luxemburg enz. enz. enz." Allen die deze zullen zien of hoo- ren lezen salut. Doen te weten: alzoo wij in overweging genomen hebben, dat het noodzakelijk is de doodstraf af te schaffen, met het na te melden voor behoud ten aanzien van de militaire strafwetten: zoo is het, dat wij, den Raad van State gehoord en met ge meen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, ge lijk wij goedvinden en verstaan bij deze: Artikel 1 „De doodstraf wordt afgeschaft in de gevallen, waarin zij door de burgerlij ke strafwet wordt bedreigd." enz. enz. NEDERLAND had daarmee, de eer ste grote stap naar een humanitaire rechtspleging gezet. Een voorbeeld dat sommige buurlanden bijvoorbeeld Engeland, pas bijna een eeuw later zou den volgen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15