Zweden hef verst met de emancipatie" VROUW Vrouwen uit de hele wereld in Bergen bijeen NIET MEE NAAR MEXICO VIER TTTT VERSE GRAVEN Mevrouw Van Ravens: „Ik ga nooit mee Reünie Vrouw van bekende scheidsrechter houdt niet van voetbal (Van onze correspondente) BERGEN Worden de gevestigde vrouwenorgani saties door de overrompelende activiteiten van de Dolle Mina's en soortgelijke actiegroepen min of meer buiten spel gezet of zullen zij, met dit onverwachte steuntje in de rug, nu eindelijk een nieuwe weg op durven? De opper-huisvrouwen en de opper-boerinnen van Europa zijn vorige week tijdens een internationaal congres in het Noordhollandse Bergen nauwelijks aan de beant woording van die vraag toegekomen. Vips van de Asso ciated Countrywomen of the World, een organisatie, die vijf miljoen vrouwen bij de Unesco, de Unicef, de Wereldgezondheids- en de Wereldvoedselorganisatie vertegenwoordigt, kwamen in eerste instantie bij el kaar om een resolutie over de ontwikkelingshulp voor de komende wereldconferentie in 1971 op te stellen. T ekortgeschoten Tevreden Onwetendheid Van onder af n De Turkse afgevaardigde mevrouw Dogan: „Hulp voor vrouw, die haar recht niet kent". «lil HET kost tijd om de dubbeltjes, die de leden van hun huishoudgeld voor de arme landen spaarden, zo eerlijk moge lijk te verdelen. Vooral omdat al het werk belangeloos moet worden ver richt. De leiding van vrouwenorganisaties is daardoor ongemerkt een aangelegen heid voor wat oudere dames geworden. Huisvrouwen van gemiddeld 52 jaar, dip, doordat de kinderen uit huis zijn, zich gemakkelijker voor allerlei werk zaamheden vrij kunnen maken. Maar de onvermijdelijke consequentie daar van is, dat het niet zo in hun lijn ligt om met spectaculaire stunts aan de weg te timmeren en het tevens moeite kost om niet al te bemoederend op te treden. MEVROUW M. K. Scheurholts-Groo- tenhuis, Europees vice-presidente van de Associated Country Women of the World, gelooft dat door het ontbreken van opzienbarende acties vrouwenorga nisaties ten onrechte het image van ge zapige theekransjes hebben gekregen, en dat terwijl er achter de schermen wel degelijk aan de aktivering van de huisvrouw wordt gewerkt. Ze vindt het spijtig dat de Dolle Mina's zoveel pu bliciteit en aandacht krijgen vooral omdat ze hun acties meer als een tijds verschijnsel ziet en verwacht dat ze net zoals de Provo's weer spoedig zullen verdwijnen. Het gaat, aldus mevrouw Scheurholts, om een explosie van ge voelens van onbehagen. Ontevreden heid, die op bepaalde praktische pun ten ook bij de gevestigde organisaties bestaan. Wanneer ze aan het begin van het congres in de volkshogeschool in Bergen de acties van de Dolle Mina s aan een diepere beschouwing onder werpt, zegt ze: „Eigenlijk is het natuur lijk schandalig dat er 25 jaar na de bevrijding nog reden tot protest bestaat Misschien zouden wij de hand ir eigen boezem moeten steken en ons afvragen hoe het komt dat er überhaupt nog omstandigheden zijn waardoor de Dolle Mina's op het ogenblik bestaansrecht hebben. Wij zouden moeten weten wat de oorzaken zijn waardoor zij er wel in slagen om het nooit zo erg in vrouwen problemen geïnteresseerde publiek van allerlei wantoestanden bewust te ma ken". IN EUROPEES verband bleek dit vraagstuk echter niet interessant ge noeg te zijn om tijdens het internatio nale vrouwencongres aan de orde te stellen. En ook al hebben de Deense „rode kousendraagsters" en actiegroe pen van Franse en Duitse studentes zich min of meer achter het beginselpro gramma van de Dolle Mina's gesteld, de nieuwe stromingen in het maat schappelijke leven leenden zich tijdens de werkbijeenkomst nauwelijks voor een bespreking. Het congres in de Volkshogeschool in het Noordhollandse Bergen had meer het karakter van een genoeglijke reünie waar torenhoog in de vereni gingshiërarchie opgeklommen dames onderlinge uitwisselingen bespraken. Met 'n ondertoon van lichte niet kwaad bedoelde jaloezie ging men er liever aan voorbij om over het alles omvat tende onderwerp „De taak van de vrouw in en buiten Europa" te discus siëren. prinses Marita Sayn-Wittgenstein, ver tegenwoordigster van het nogal behou dende Deutscher Landfrauenverband, eigenlijk niet eens zo'n verwonderlijke zaak. „Je kan natuurlijk wel gaan de monstreren, maar de emancipatie moet eerste een reële wens van iedere vrouw worden. En zover is het nog lang niet, de rechten zijn er wel, maar de meeste vrouwen weten ze gewoon niet te ge bruiken. Wanneer je als vrouw over belangrijke zaken mee wilt praten, moet je er eerst voor zorgen dat je door je activiteiten in een gemeenteraad of een parlement komt. Dat een vrouw in Europa echt wel iets kan bereiken, dat dringt tot de meeste dames niet door". Prinses Marita Sayn-Wittgenstein was het tijdens de conferentie dan ook vol ledig met het standpunt van de Groen- landse afgevaardigde eens, die vindt dat men het effectieve werk van onder af aan moet beginnen. Wanneer je vrouwen maar eenmaal zo ver krijgt, dat zij in hun buurtge- gemeenschap over de bouw van een zwembad mee willen praten, dan komt de rest vanzelf wel. DE DOLLE MINA's mogen met de bestaande voorzieningen nog lang niet tevreden zijn, vertegenwoordigers van de belangrijkste huisvrouwenorganisa ties van Europa zijn van mening dat er afgezien van enkele facetten eigen lijk nauwelijks reden tot klagen is. In Groenland, waar nog niet zo lang geleden de vrouw door haar echtgenoot bij wijze van gastvrijheid aan zijn loge rende vrienden ter beschikking werd gesteld, wordt de vrouw nu met meer respect als een volwaardige medebur ger geaccepteerd. In Zweden, waar men de ontwikke ling al voor de oorlog ver vooruit was, vormen kindercrèches en tegemoetko mingen aan ongehuwde moeders nu de belangrijkste sociale voorzieningen van de overheid. In Engeland, waar vrouwen een ak- tieve rol in de vakverenigingen spelen, is men met de abortuswet andere Euro pese landen voor. In Frankrijk, waar de situatie sinds de oorlog niet zo erg is veranderd, wer den Simone de Beauvoir en Evelyne Sullerot door hun verstrekkende studies en publikaties de „braintrust" voor de Europese vrouw. ZELFS IN SPANJE en Italië is men niet ontevreden. De Spaanse barones Margarita Hortet de Sentis van de Aso- ciacion Para la Promocion de la mujer en haar Italiaanse collega Celia Fecca van de Movimento Feminile zijn achter af zelfs verbaasd, dat het de vrouw in Zuid-Europa zo snel is gelukt om bui tenshuis een niet alledaagse werkkring te aanvaarden. De dames moesten niet alleen tegen de weerzin van de over heid en het bedrijfsleven, maar ook te gen de nogal zwaar wegende religieuze tegenstand optornen. IN TURKIJE zit men nog steeds met de moeilijkheid dat de vrouwen dank zij Atatürk wettelijk wel gelijkbe- (Van onze correspondent) DE SCHIEDAMSE scheidsrechter Law van Ravens bereikt dit jaar de leeftijd waarop scheidsrechters worden „gepensioneerd". De mogelijkheid bestaat echter altijd dat hij er nog één of meer jaren mee zal doorgaan en dat hij zelfs een 25- jarig jubileum kan vieren. Want de heer Van Ravens heeft er nu al zo'n 22 a 23 jaar opzitten. In die jaren heeft hij heel wat afgereisd en is hij talloze malen in de publiciteit geweest. Het jongste nieuws is zijn uitzending als enige Neder lander naar de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico waarheen hij eind mei vertrekt. De vertegenwoordigsters van Groenland: „Vrouwen hebben nu gelijke rechten". rechtigd zijn, maar dat de vrouwen in de meeste dorpjes dat niet eens weten. De Turkse afgevaardigde, mevrouw Ray- han Dogan, heeft dan ook een beroep op haar collega's uit andere Europese lan den gedaan om met ontwikkelingswerk te helpen. Men wil het doen, maar zo gemakkelijk is het met een kapitaal van moeizaam bij elkaar gespaarde dub beltjes niet. De Associated Countrywomen of the World, is, wat haar invloed betreft, wel iswaar één van de machtigste vrouwen organisaties van de wereld, maar toch nauwelijks in staat om professioneel werk te doen, omdat de leden hun lid maatschap van hun huishoudgeld moe ten betalen. IN NEDERLAND, zo bleek enige tijd geleden uit een enquête, is slechts een van de zeven vrouwen van een vrou wenorganisatie lid en heeft men de keus uit bijna veertig verschillende bonden. Zo'n opmerkelijke verscheidenheid doet zich in het buitenland niet voor. Op vallend is wel dat de vrouwenorganisa ties naar verhouding in de N-Europese landen meer en in de zuidelijke landen minder leden hebben. Leden, die echter in verreweg de meeste staten voor het merendeel de veertig ruimschoots zijn gepasseerd. En dat is wellicht de oor zaak waarom 's werelds op een na grootste vrouwenorganisatie zich nog niet aan een uitspraak aan de op het ogenblik meest aktuele problemen zo als abortus, de pil, de positie van de ongehuwde moeders, de reageerbuisba by's en voor iedereen betaalbare crè ches heeft gewaagd. Tot dusver is men bij de gelijke betaling van man en vrouw blijven steken. DAT ER IN het vrouwenverenigings werk sinds de bevrijding in feite niet «o heel erg veel is veranderd, vindt Iemand die echter de publiciteit nooit bereikt en ook geen pretenties in die richting heeft is mevrouw Van Ravens, die in tegenstelling tot dochter Ma rian van voetbal niet erg veel afweet. Zou zij er niet blij mee zijn als haar echtgenoot stopt met scheidsrechteren en dus wat meer thuis is? DAT IS NIET het geval. Ze zegt: „Ik zóu het eigenlijk wel jammer vinden als hij ermee ophoudt. Ons leven is er nu eenmaal op mgesteld dat hij veel weg is. En ik geloof dat hij niet rustig thuis blijft zitten, hij gaat dan toch iets an ders doen. Ik zou het bijvoorbeeld wel leuk vinden als hij bij een vaste club kon komen als manager of iets derge lijks". Mevrouw Van Ravens is vaak alleen. Regelmatig vertrekt haar man voor en kele dagen naar het buitenland, meestal dinsdag weg, woensdag wedstrijd flui ten en donderdagavond weer terug. Tweemaal per week gaat hij trainen om in conditie te blijven. En nu staan dus die vijf weken Mexico voor de deur. GAAT MEVROUW Ravens wel eens mee de grens over? „Nee, ik ben nog nooit mee geweest. Het is zo duur voor drie daagjes. Naar Mexico had ik dolgraag mee gewild, maar je hebt er zo weinig aan. Want we mogen elkaar die weken helemaal niet zien. Dan zijn we ieder in een ander hotel ondergebracht, dus wat dat be treft vind ik het toch niet zo erg om hier te blijven". Vijf weken. Wat gaat mevrouw Van Ravens doen? Gaat zij naar uitzendingen van de wedstrijden kijken? „Nee, ik kijk niet zo vaak naar de wedstrijden. Technisch ben ik helemaal niet op de hoogte van voetbal en dan moet ik toch steeds vragen wat er aan de hand is. Als er een voetbalwedstrijd op de televisie is ga ik meestal in het huis wat doen. Mijn man houdt daar helemaal niet van, maar in zo'n geval merkt hij het niet. Als hij naar Mexico isik lees veel, ik handwerk graag en ik draai platen waar hij niet zo dol op is. Daar heb ik dan alle tijd voor. Ik houd erg van Nana Mouskouri en van koren. Bovendien hebben verschillende mensen mij al uitgenodigd om een paar dagen bij hen te gaan logeren. Ik kan me goed alleen vermaken". ZOU MEVROUW Van Ravens wel met haar man meegaan als de financiële kant van de zaak 't probleem niet was? „Ja, dan zou ik wel eens meegaan. Maar als mijn dochter of ik de kans zouden krijgen mee te gaan, zou ik haar laten gaan. Zij is verzot op de sport en zodra ze zestien jaar is wil ze een cur sus voor scheidsrechter gaan volgen. Ik vind het niet zo'n vrouwelijke sport, maar als ze het graag wil mag het van VIER VERSE GRAVEN op het kerkhof van de Petruspa rochie in Vught. De bloe men zijn al verwelkt. Hier liggen vier kinderen uit eér gezin, zondag 19 april omgekomen bij een ver keersongeluk. Ineke, 18 jaar, Jo hanna (16), Tonia (12) en Bern- hard (10) van der Bruggen: vier van de 6000 Nederlanders die dit jaar in het verkeer zullen omko men. Toen zij begraven werden, had zelfs de doodgraver tranen. EEN TRAGEDIE zoals ze elke dag gebeuren. Die alleen de aan dacht trok omdat hier 4 kinderen uit een gezin betrof. Voor de rest: een „routinebericht". Rijkspolitieman adjudant E. van Nierkerk in Vught: Het was afgrij selijk wat we uit de auto haalden. De brandweer en wij waren heel snel ter plaatse, maar er viel niets meer te redden. De splinternieuwe DAF-combi van Van der Bruggen was aan de achterzijde geramd door een Fiat 1100 toen hij vanuit een doodlopend weggetje de Helvoirtse- weg opreed. De benzinetank moet daarbij gescheurd zijn en in een oogwenk stond het bestelwagentje in lichterlaaie. Vader Van der Bruggen zelf, hoewel zwaar ge wond, wist zijn vrouw er nog uit te sleuren. De kinderen achterin wa ren reddeloos in de verzengende vuurgloed. Maar we hoorden geen gegil en daarom hopen we maar, dat ze al dood waren door het ge weld van de botsing." „Over de schuldvraag wil ik niet spreken. Het onderzoek is nog gaan de. Waarschijnlijk heeft de DAF geen voorrang verleend. Wat wij achter uit de auto haalden, was af grijselijk. Losse, zwartgeblakerde ledematen; de geslachten waren nauwelijks vast te stellen. We heb ben alles maar op één brancard ge legd. Wat er na het blussen van de brand overbleef, was een bruin ver frommeld karkas mij. Mijn man en Marian discussiëren vaak over de technische dingen van het voetbal en daar weet ik helemaal niets van af. Ik zou haar laten gaan als we konden kiezen". „Ik kan me er soms wel eens kwaad om maken dat de vrouwen niet als vanzelf sprekend mee mogen met hun man zonder dat het kosten met zich brengt. Uiteindelijk moet ie zoveel zelf doen: de kleren wassen, de schoenen weer schoonmaken. Niet, dat het voor mij per soonlijk nu zo erg is, maar misschien voor andere dames' HEEFT MEVROUW Van Ravens zelf aan sport gedaan? „Ik heb vroeger veel aan gymnastiek gedaan, maar dat is nu op de achter grond geraakt. Ik doe nu nog gymnas tiek 's morgens bij de radio". Om zeven uur? „Nee", zegt ze lachend, „om negen uur is er ook ochtendgymnastiek en dan doe ik mee. Mijn man houdt van alle spor ten, welke het ook is. Met hardlopen heeft hij vroeger medailles gewonnen". HOE VERKLAART mevrouw Van Ravens de populariteit van haar man in het buitenland? „Dat is moeilijk te zeggen, Ik weet het eigenlijk niet. Men accepteert meer in het buitenland. Hier zijn de mensen wat kortzichtiger". MEVROUW Van Ravens is duidelijk niet kapot van voetbal. Maar ze gunt Feijenoord de Europa-cup van ganser harte. Ze is een bedeesde vrouw die de zaken van twee kanten wil bekij ken en heel goed beseft dat haar actieve echtgenoot nooit een rustige echtgenoot zal worden die iedere avond precies op tijd'thuiskomt. BOER MARINUS, wiens boerde rij het bezoek van de familie Van der Bruggen gold op die noodlots avond: „Om kwart over negen reden ze weg over mijn eigen landweg naar de grote weg. Toen ik mijn voordeur dichttrok, hoorde ik de klap. Ik rende naar buiten maar kon niets meer doen. Van der Brug gen is een rustige man en een voor zichtige chauffeur. De DAF moest hjj inrijden voor de gemeente; hij was er heel zuinig op. Op de Helvoirtse- weg mag ter plaatse 90 km gereden worden, maar daar trekken weini gen zich iets van aan; er wordt altijd gejakkerd. Er zijn veel van die zijweggetjes zoals de mijne, en van de grote weg af zie je die haast niet. Nee, voor mij staat de schuld vraag nog niet vast HET DOET er allemaal niet zo veel meer toe, nu. Het ongeluk haalde maandag 20 april alle voor pagina's, maar is nu vergeten behalve in de Vughtse Rozenstraat waar het gezin Van der Bruggen woont. Buurtgenoten kijken schuw naar de leegstaande woning, besef fend dat vader en moeder Van der Bruggen, nu nog verpleegd in een ziekenhuis in Den Bosch, hier over een aantal weken terug zullen ko men, zonder hun kinderen. „We zullen hen niet onder ogen durven komen", zeggen ze verslagen. IN DATZELFDE ziekenhuis nog twee slachtoffers, de 25-jarige be stuurder van de Fiat cn zijn 19-ja- rige verloofde. Ook zij zullen her stellen, maar hoe lang zal de ge dachte aan dat verschrikkelijke on geluk hun herinnering nog pijni gen? OP DE Helvoirtseweg blijft het verkeer doorrazen. Niemand denkt meer aan de tragedie die zich hier afspeelde; niemand ziet de donkere brandvlekken op de vluchtstrook En niemand staat erbij stil dat die fatale seconde van onachtzaamheid ook hèm zal kunnen treffen, hier of elders in Nederland, waar óók waarschuwingsborden langs de autowegen staan en snelheidsmaxi ma gelden. DE MENSEN vergeten snel. Ze hebben allemaal haast en realise ren zich nauwelijks welke gevaren zij lopen in het verkeer, door eigen schuld of die van anderen. Straks met de pinksteraagen en in de va- kantietijd, zullen er weer ettelijke doden vallen, zo'n zesduizend per jaar. Plus 40.000 ernstig en 25.000 lichtgewonden. Het is goed dat even te bedenken telkens als u uw auto start

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17