Haal troepen uit Cambodja „Oorlogsdocumentatie gaat verdwijnen Mej. Turksma verliest geding Weinreb Krakers mogen nog blijven KvanVEELEN Cam bodja-optoch t rustig verlopen n Onderwijs in vijf maal vier jaar Pak milieuhygiëne internationaal aan Buschauffeurs hebben veel klachten VIER PARTIJEN STUREN BRIEF AAN NIXON: Prof. De Jong bij jubileum: Sterke politiemacht rond Amerikaans consulaat 31 Griekse koning in ons land Russisch protest bij Nederlandse regering Bemiddeling in conflict prof. Wieberdink IDEE VAN PROF. VELEMA: Ook vrouwen naar politieacademie NEDERLAND VRAAGT WERELDGEZONDHEIDSRAAD: ATERDAG 9 MEI 1970 99 AANVALLEN IN UTRECHT EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK "MM,oro S52S D. H. Dutmer overleden Spionage-affaire Stichting Militaire Omroep opgericht Voorbarig Gif in de Rijn In Utrecht Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen -nnnnnnnnnnnn DEN HAAG. De voorzitters van de PvdA, PSP en de PPR, de heren Von deling, Burggraaf en Jurgens en de vice- voorzitter Jongendjj k van D'66 hebben vrijdagmiddag op de Amerikaanse am bassade in Den Haag een aan president Nixon persoonlijk gerichte brief over handigd. In de brief, die in ontvangst werd ge nomen door de ambassaderaad Sohm, vragen de vier partijbesturen met klem om onmiddellijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Cambodja; geen hervatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam; een versnelde terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Indo-China en actieve medewerking van de Amerikaanse rege ring aan een internationale conferentie tot regeling van de conflicten in Indo- China. In hun brief stellen de vier partij besturen dat de jongste besluiten van de regering Nixon om opnieuw Noord-Viet- nam te bombarderen en Amerikaanse troepen ook op Cambodjaans grondge bied in te zetten in lijnrechte tegenstel ling zijn met de recente rede van de Amerikaanse president waarin hij aan kondigde dat de Verenigde Staten 150.000 man uit Vietnam zouden terug trekken, waarna aldus het schrijven, de algemene verwachting was dat de Ame rikaanse regering een vreedzame oplos sing van het conflic4 in Indo-China wil de nastreven. „Deze besluiten belemmeren het eer dere streven van uw regering om on dermeer via de conferentietafel in Pa rijs, een politieke oplossing van het con- V.l.n.r. de heren Burggraaf, Von deling, Jongendijk en Jurgens op de stoep van de Amerikaanse am bassade. flict te bereiken. Het lijkt er op dat in uw jongste besluiten militaire overwe gingen zwaarder hebben gegolden dan politieke", aldus de brief. De partijbesturen zeggen de besluiten te veroordelen omdat dit beleid opnieuw een gevaar inhoudt voor de internatio nale vrede en veiligheid en omdat zij dit beleid niet zien als een stap naar de vrede in Vietnam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocupientatie in Amsterdam heeft zjjn langste t«d gehad. De directeur, prof. dr. L. de Jong, liet dat gistermiddag weten bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van het instituut in het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam. „Oorlogsdocumentatie" werd in het leven geroe pen op 8 mei 1945 door de pas in zijn functie herstelde secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. J. van Poelje. Hij kon digde de instelling van het instituut af met machtiging van het college van ver trouwensmannen. Een jaar of drie later dreigde de op heffing van het instituut, maar het werd gered door het Nationaal Steunfonds uit de bezettingsjaren. Toen het in 1963 weer op de normale rijksbegroting kwam te staan, was het voortbestaan van „oor logsdocumentatie" verzekerd. „Maar het instituut is met zijn werk over de helft, misschien al ruim over de helft", zei prof. dr. De Jong. „De vijftig jaar halen we niet en willen we ook niet halen. Wij willen slechts één ding: ons werk af maken". Hij besloot: „Alles wat wij hebben gepubliceerd is slechts een bijdrage tot de publieke discussie die het wezenskenmerk van onze democratie is Hij pleitte daarbij voor een critische be geleiding van het werk. Hét instituut is in de 25 jaar van zijn bestaan gekomen tot een verzameling die thans twee en halve kilometer kastplank beslaat. De lijsten waarop vermeld staat waf er zo al te vinden is, tellen meer dan vijftienduizend bladzijden met een trefwoordenregister waarin meer dan elf' duizend begrippen zijn opgenomen. Prof. dr. jhr. P. J van Winter, de AMSTERDAM De Haagse mej. B. Turksma heeft haar kort geding tegen de uitgever van Weinrebs memoires verloren. Zjj wilde dat het eerste deel („Het land der blinden") waarin zy voorkomt, uit de handel zou worden genomen. Voorts had zij gevraagd dat in de volgende drukken van dit deel alles over haar zou worden weggelaten. Drs. F. Weinreb schrijft in het boek dat een mej. Turksma (zonder voorletter) bij haar arrestatie door de Duitsers in 1942 de naam Weinreb genoemd zou hebben als de man, die haar valse papieren en een on derduikadres had gegeven. Volgens mej. Turksma heeft Weinreb haar op het oog gehad. Zij voelt zich door deze passage ge griefd. Ter zitting verklaarde zij Weinreb nooit te hebben gekend, laat staan hem te hebben aangegeven. Het kort geding bad mej. Turksma aangespannen tegen drs Weinreb, de uitgeverij Meulenhoff en de Amsterdamse journaliste Renate Rubin stein, die het manuscript van Weinreb heeft bewerkt. Mej. Turksma werd veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde 500. UTRECHT. Het college van B. en W. van Utrecht overweegt op dit moment geen acties tegen de tientallen Utrechters, die in de nacht van maandag op dinsdag vyftien leegstaande panden hebben gekraakt. Dit hebben zy vry dagmiddag beslist na een bespreking van de krakersacties. B. en W. vinden het nodig te weten wat er na een eventuele ontruiming met de desbetreffende onbewoonde panden gaat gebeuren. Ze zullen daartoe contact op nemen met de eigenaars van de panden. B. en W. hebben hierbij aangetekend, dat de tijdelijke bewoners van de gekraakte panden zich niet kunnen beroepen op een van de stichting bijzondere aanvullende huisvesting verkregen toestemming. In een oud winkelpand aan de Oude gracht dat werd gekraakt, werd vanmor gen een crèche geopend. Daarvoor was het gebouw vrijdag grondig schoonge maakt voorzitter van het instituutsbestuur, be streed gisteren de aanvallen die zijn ge maakt op de Geschiedenis van het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog die prof. De Jong aan het schrijven is. „Inderdaad is het gevaar voor misbruik bij officiële geschiedschrij ving (in opdracht van de overheid) niet denkbeeldig. Bedacht moet echter wor- den", aldus prof. Van Winter, „dat het grote boek niet geschreven had en verder zal kunnen worden als het nu ten dienste staande apparaat had ontbroken of als het onmogelijk was geweest een schrij ver daarvoor grotendeels vrij te maken". ADVERTENTIE MARKIEZEN/ZONNESCHERMEN RPUUIKEN/LUXAFLCX JAtODZIEiN DEN HAAG. Op 61.-jarige leeftijd is vrijdag overleden de heer D. H. Dut mer, voorzitter van de Protestants Chris telijke Bond van Onderwijzend Perso neel. De heer Dutmer, die in 1908 in Groningen werd geboren, bekleedde deze functie sedert 1 januari 1957. Vanaf 1940 was hij al penningmeester geweest. De heer Dutmer was bestuurslid van de stichting „Teleac" bestuurslid van de „Nederlandse Onderwijsfilm", van „In ternationaal schoolverband" en secreta ris-penningmeester van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. (Van onze correspondent) AMSTERDAM By de Cambodja-optocht vrijdagavond in Amsterdam hebben zich geen incidenten voorgedaan. Een sterke politiemacht stelde zich als een schild op voor het consulaat-generaal van de Verenigde Staten aan het Museumplein in Amsterdam. Ruim 1500 jongelui belegerden het gebouw. Het beleg kwam voort uit een betoging tegen de Amerikaans-Vietnamese invasie in Cambodja. Om en naby 4.000 jongelui liepen in die demonstratie mee vanaf het monument van de Dokwerker op het Jonas Daniel Meperplein naar het Kwakerplein in West. Spandoeken werden meegedragen waar in de terugtrekking van de Amerikanen uit Indo-China, Vietnam en Cambodja werd geëist. President Nixon werd voor moordenaar uitgemaakt. Van de Neder landse premier De Jong riep men uit dat hij met zijn „begrip voor het Amerikaan se optreden" alleen sprak namens zijn duikbootbemanning. Eén spandoek ver kondigde dat „hun bloed het Westen rood zal maken". Er werd luid van de afkeu ring jegens het Amerikaanse ingrijpen in Zuidoost-Azië gegeven. De optocht verliep niettemin zonder incidenten. Tot de betoging was opgeroepen door het (communistische) Algemeen Neder lands Jeugdverbond, de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam, de Federa tie Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, de Katholieke Werkende Jeugd een de Socialistische Jeugd. Ook enkele kop stukken van de P.v.d.A. liepen in de de monstratie mee. Na een slottoespraak op het Kwaker plein begaven vele honderden zich in groe pen naar het consulaat-generaal aan he Museumplein. Dat was al geruime tijd van tevoren omringd door tientallen met helm, rieten schilden en lange gummi latten uitgeruste politie-agenten. Handen klappend. schreeuwend, roepend., fluitend en zingend stelden zich de jongelui tegen over de politie op. Deze liet zich door een enkele fietsbel nog niet uit haar tent lok ken. SCHIPHOL Ko ning Constantijn van Griekenland en zijn gemalin zijn in Ne derland aangekomen. De koning, die lid is van het Internatio naal Olympisch Co mité, zal volgende week in het Amster damse RAI-centrum een congres bijwonen van het comité. On der meer zal dan worden bepaald in welke steden de Olympische zomer en winterspelen van 1976 worden gehou den. X "7 y' ,iv'. V DEN HAAG. De Russische ambas sadeur in Nederland, de heer V. S. La- vrov, heeft vrijdag bij het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ge protesteerd tegen de uitwijzing uit Neder land van de tweede secretaris B. P. Ne' trebski en tegen het verbod tot terugkeer naar Nederland van de ambassadefunc tionaris V. S. Sjarovatov. Ambassadeur Lavrov overhandigde daarbij een schrif telijke verklaring aan de chef directie kabinet en protocol van het ministerie, mr. W. J. G. baron Gevers. Het optreden van de Nederlandse rege ring wordt door de ambassade omschre ven als een „grove provocatie, die niet in overeenstemming is met het belang van de ontwikkeling van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie. Er is geen enkele grond voor het optreden van de Nederlandse re gering, aldus de verklaring. Zoals wij bericht hebben worden de beide Russische functionarissen ervan beticht in Nederland spionage te hebben bedreven. 's Avonds hebben minister Luns van Buitenlandse Zaken en zijn echtgenote alsmede hoge ambtenaren, onder wie ba ron Gevers, een receptie bezocht in de Russische ambassade „ter gelegenheid van de vijfentwintigste verjaardag van de overwinning van het Sovjet-volk in de grote vaderlandse oorlog". UTRECHT Het curatorium van de Utrechtse universiteit zal een commissie van deskundigen instellen, die moet bemid delen in een gerezen conflict tussen enige leden van de geneeskundige faculteit en prof. dr. J. Wieberdink, hoogleraar in de heelkunde van hart- en vaatziekten, die de leiding heeft van de afdeling hart- en vaat- chirurgie aan het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. In het geding is het medisch beleid van dr. Wieberdink, alsmede de sterfte in zijn kliniek. Volgens uitspraken, waarover geen bevestiging is te krijgen, zou de mortaliteit in deze kliniek hoger zijn dan in andere. Volgens curator mr. J. H. des Tombe kan een publikatie in een ochtendblad deze week de schijn wekken dat prof. Wieber dink de kwade genius is in het conflict. Prof. Wieberdink overweegt juridische stappen wegens schade en smaad jegens het instituut naar aanleiding van het dag bladartikel. De bemiddelingscommissie komt onder leiding te staan van mr. J. Donner. AMSTERDAM. In Amsterdam is op gericht de stichting Militaire Omroep Ne derland (MON). Initiatiefnemers zpn de 22- jarige ex-marinier Hans König uit Amster dam en de 21-jarige beroepsmarinier Peter ledema uit Amstelveen, die respectieveiyk voorzitter en secretaris-penningmeester van het voorlopig bestuur zyn. De initiatiefnemers staat de Amerikaan se soldatenzender American Forces Net work (AFN) als voorbeeld voor ogen. LEEUWARDEN Een scholengemeenschap met een onderafdeling van vier jaar, een middenafdeling van vier jaar en een hogere afdeling van eveneens vier jaar. Het secundaire onderwas, dat op dit primaire onderwys aansluit, zal vervolgens ook vier leerjaren tellen, waarop universitair onderwys volgt met een vierjarige opleidings duur, waarin het doctoraal met een toegestane studieduur van twee jaren de inter disciplinaire opleidingen, de universitaire beroepsopleidingen en het doctoraat hun beslag krygen. Tot deze structuur van het Nederlands onderwijs kwam vrijdag prof. dr. E. Ve- lema in de Provinciale Bibliotheek voor Friesland in Leeuwarden in een uiteen zetting voor congres van de Vereniging van Directies bij het Beroepsonderwijs. In de conceptie van prof. Velema ver zorgt de onderafdeling van het primaire onderwijs de overgang van het gezin naar school en het elementaire onderwijs. De midden-afdeling legt de basis voor de ho gere, die naar de determinatie van de verdere mogelijkheden toewerkt. Elk kind, dat het primaire onderwijs heeft ge volgd, ontvangt een diploma, waarop het begaafdheids-, prestatie- en interessepro fiel is aangebracht. Voor gehandicapten zullen speciale voorzieningen moeten worden getroffen. Het wier jarige secundaire onderwijs om vat bij prof. Velema de leerjaren 5 en 6 van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) het vijfde van het ho ger algemeen vormend onderwijs (havo), het middelbaar beroeps-onderwijs (mbo), het hoger beroepsonderwijs (hbo), de leerlingenstelsels en de eerste twee stu diejaren van de huidige universiteiten en hogescholen. Prof. Velema oordeelde, dat kwalita tief en kwantitatief de onderwijssystemen in vele landen niet voldoen aan de ei sen, die op grond van pedagogische, technologische en sociale ontwikkelingen moeten worden gesteld. „Vanuit humaan en zakelijk oogpunt bezien leiden we on ze kinderen onvoldoende op voor de hoog- industriële, veelvormige samenleving," aldus de hoogleraar. Hij meende, dat wij ondanks de Mammoetwet op geen stuk ken na toe zijn aan een vormgeving van ons onderwijs, die voor individu en maat schappij voldoende perspectieven biedt. DEN HAAG. De ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie hebben besloten, voorlopig by wyze van proef, een klein aantal gedacht wordt aan twee a drie per jaar vrouwelijke abituriënten van middelbare scholen toe te laten tot de opleiding aan de Nederlandse Politie Academie. Met deze toelating zal voor het leerjaar 1971-1972 een begin worden gemaakt. Dit besluit werd genomen nadat was ge bleken, dat reeds nu een zettere behoefte bestaat aan vrouwelijke hogere politie ambtenaren, die een volledige opleiding aan de politieacademie hebben gevolgd. Tot nu toe werden vrouwelijke hogere politie-ambtenaren slechts ingeschakeld bij de zeden- en kinderpolitie. GENEVE. Mede namens de Benelux- landen heeft staatssecretaris Kruisinga in de vergadering van de Wereldgezond heidsorganisatie in Genève een resolutie ingediend die versterking van de activi teiten op het gebied van de milieuhygiëne tegen verontreiniging van bodem, water en lucht tot doel heeft. In de resolutie wordt onder andere ge vraagd vaststelling van internationaal geldende normen boven welke vervuiling van lucht, water en bodem niet toegela ten mag worden, voorts vaststelling van een meerjarenprogramma op het gebied van de milieuhygiëne, bevordering van het onderzoek naar de invloed van giftige stoffen op de gezondheid van de mens, internationaal vastgestelde methoden voor de meting van luchtvervuilende en giftige stoffen, en bevordering van het tot stand brengen van internationale rege len op het gebied van de miliehygiëne. Dr. Kruisinga stelde dat zeker van uit het gezichtspunt van de kleinere landen er geen hoop kan bestaan op ef fectieve bestrijding van de vervuiling van het milieu als hiertoe niet in inter nationaal kader maatregelen wonden ge troffen. Hij zei dat jaarlijks in de gehele we reld 300.000 ton DDT wordt gebruikt en waarschuwde tegen het ongecontroleerd gebruik en spuien in de rivieren van kwik, arsenicum en cadmium. Aangeno men mag worden dat maandelijks 8000 kilo kwik, 90.000 kilo arsenicum en 20.000 kilo cadmium via de Rijn wordt geloosd, welke stoffen het biologisch evenwicht verstoren. Hij wees ook op de schadelijke invloed die de verspreiding van duizen den tonnen zwaveldioxide in de lucht op den duur moet hebben. Dr. Kruisinga zei verder dat interna tionale samenwerking volstrekt noodzake lijk is voor een effectieve bestrijding van de milieuverontreiniging, een specifieke taak voor de Wereldgezondheidsorganisa tie. 't Kernprobleem ligt volgens de staats secretaris besloten in de keuze tussen het geen economisch aantrekkelijk is en het geen op volksgezondheidsoverweging moet worden afgewezen. De geïndustria liseerde landen hebben in hun ongebrei deld streven naar economische groei tot dusver te weinig aandacht geschonken aan de schade welke aan het leefklimaat wordt toegebracht. Voorkomen moet wor den dat toekomstige generaties met een toenemende schaderekening wonden ge confronteerd. De door dr. Kruisinga ingediende reso lutie zal in de komende zittingsdagen van de assemblee van de Wereldgezondheids organisatie worden behandeld. Als uitgangspunten voor het primaire onderwijs nam prof. Velema onder meer aan, dat de huidige ontwikkelingen ver eisen, dat alle kinderen van vier a vijf jaar tot zestien jaar algemeen vormend onderwijs ontvangen. Dit dient de natuur wetenschappelijke, technologische, soci aalwetenschappelijke, economische en geesteswetenschappelijke dimensies van de cultuur te omvatten. De onderschei dingen in vwo, havo, mavo, lavo en lbo kunnen volgens hem in vele gevallen als voorbarig worden beschouwd: de beslis singen vallen thans te vroeg. Uitgangspunten voor het secundair ei tertiair onderwijs waren voor prof. Vele ma onder meer dat de studieduur tot re delijke proporties wordt teruggebracht en dat universiteiten en hogescholen zich moeten kunnen richten op hun specifieke taken. Het was voor hem zeer de vraag, of de huidige universiteiten en hogescho len op niveau de opgaven kunnen vervul len, die zouden voortvloeien uit een vol ledig samengaan van het hoger beroeps onderwijs en het wetenschappelijk onder wijs. UTRECHT. Ongeveer een kwart van de chauffeurs van de Utrechtse stadsau tobusdienst (GEVU) heeft maagklachten. Velen zijn ontevreden over het feit dat bij de eindhalte iri de bus geen boterham mag worden gegeten. Ontevredenheid is er ook over het feit, dat de Utrechtse buschauffeurs bij warm weer een pet moeten dragen als zij naast de bus een sigaretje roken. Bij koud weer mag die sigaret niet in de bus worden gerookt. De grootste on tevredenheid bestaat evenwel over dien sten, verlof en vakantie. Bijna 90 per cent van de Utrechtse buschauffeurs vindt dat verlofdagen te vaak worden ge weigerd en 92 percent vindt dat ze te laat horen of het verlof wordt verleend. Dit blijkt uit een lijvig rapport over de arbeidsverhoudingen bij de vervoers dienst in Utrecht, dat de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek heeft op gesteld naar aanleiding van de vorig jaar bij de Utrechtse Gevuchauffeurs ontstane onrust. In het rapport wordt gepleit voor een betere communicatie met het „stadhuis" met betrekking tot het personeelsbeleid. Aanbevolen wordt een personeelscontact- man aan te stellen en de directie uit te breiden. Utrecht is de eerste gemeente in Ne derland die een onderzoek naar de ar beidsverhoudingen bij het gemeentelijk vervoerbedrijf heeft laten instellen. Als alle aanbevelingen worden uitge voerd, zal het tekort van het Utrechtse vervoerbedrijf een half miljoen gulden hoger worden. Op 6 augustus komt het rapport, maar dan voorzien van een ad vies van B. en W., in de gemeenteraad. ADVERTENTIE is 125,— per m3 te duur? Beslist I ZELFBOUW bespaart u I 2300.—. U wordt gesteund door een erkende vak man die de gasaansluiting fnregellng en garantie-service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wtl i. toch nog 20% op de gebruikelijke ortis. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2