Voorstel aan Amsterdamse raad B. en W. WILLEN vREDIET VOOR STADSSPOORLIJN caballero. de sigaret Geen zaal voor congres over Midden-Oosten VPRO achter minister A 4Sïïi$ De Kleine Wereld 597 ste Staatsloterij ASVA: Politieke censuur Met 180 km/uur CONTROVERSE NOS EN DE OMROEPEN onder vrachtauto Vormstahing Moederdag 17 L VERHOEVEN's DINSDAG 12 MEI 1970 anders dan andere. 12 mei 1970 Eerste klasse door wiiiiilliii JHPiu» dubbele graan-genever 'n zuiver natuur product vraag het uw slijter Parkeren Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel ADVERTENTIE Prijzen van f 10.zijn gevallen op nummers eindigende op f 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummers eindigende op f 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op 4 83 39 237 252 777 116 4550 Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer De prijs van 5.000.is gevallen op het nummer 25.000.— is gevallen op het nummer De extra-prijs van f 50.000.is gevallen in de serie „M" op het nummer En de troostprijs van ƒ1.000.op nummer van elk van de andere series. LET WELOp dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 072460 062070 008244* 000489 098773 031132 073370 022871 022871 (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA) noemt de volharding van de president-curator Samkalden zalen te weigeren voor het Midden-Oostencongres politieke censuur. De ASVA had voor dit congres, dat eind deze week wordt gehouden, het bestuur van de universiteit de beschikbaarstelling van zalen gevraagd. Aanvankelijk werd dit toegestaan later geweigerd. Als reden werd opgegeven dat het congres te eenzijdig en daardoor te weinig wetenschappelijk was, zodat voor het congres geen universitaire ruimtes beschikbaar konden worden gesteld. Het ASVA-bestuur is, blijkens een gis teravond uitgegeven verklaring, van me ning dat de „quasi-wetenschappelijke bochten waarin men zich wringt om de weigering te rechtvaardigen, illustratief zijn voor het feit dat het hier gaat om een geval van politieke censuur". „Gezien de bestaande en door niemand te "loochenen eenzijdigheid in de oordeels vorming in Nederland", aldus de verkla ring, „achten wij het voor een zinvolle discussie op het slotforum (zaterdagavond red.) met voor- en tegenstanders nodig dat in de eerste dagen van ons congres een aantal fundamentele lacunes in de informatie worden opgevuld en dat het probleem ook vanuit het Midden-Oosten en niet, zoals gebruikelijk, vanuit onze Europa-centrische visie wordt belicht Inmiddels hebben drie personen hun toezegging op het congres te spreken, in getrokken. Dr. Lipschits heeft ontkend ooit een toezegging te hebben gedaan. Dr. Lea Dasberg heeft zelf geen toezegging gedaan daar zij in Israel was, maar, aldus de ASVA bij de vraag heeft haar vertegenwoordigster verondersteld dat mevrouw Dasberg „zeker bereid zou zijn deel te nemen" In die zin heeft de ASVA haar medewerking ook bekendgemaakt. De publiciste Renate Rubinstein heeft eveneens haar aanvankelijke toezegging ingetrokken, nadat de twee eerder ge noemden hun terugtrekking bekend had den gemaakt. De „Collectieve Israel-actie" die aan vankelijk had toegezegd films beschik baar te stellen, heeft dit bij nadere over weging eveneens ingetrokken. AMSTERDAM. B. en W. van Am- sterdam hebben de gemeenteraad voor gesteld een krediet van 405 miljoen be schikbaar te stellen voor de aanleg van de oostlijn van de Stadsspoorweg. Voorts wordt een bedrag van 4,5 miljoen ge vraagd voor de aanschaf van vier proef - rijtuigen, 80 miljoen voor het omhoog- brengen van de spoorbanen in de zuid oostelijke stadsuitbreiding, 2 miljoen voor de bouw van een viaduct in de spoorlijn Amsterdam-Utrecht en bijna 5,5 miljoen voor onteigeningsdoeleinden. De 18 km lange oostlijn, voor de aan leg waarvan het rijk enkele maanden ge leden een over zeven jaar verdeelde bij- drage van 195 miljoen toezegde, begint bij het Centraal Station en zal via Nieuw- markt, Weesperstraat, Wibautstraat, Amstelstation en een gedeelte van de spoorbaan Amsterdam-Utrecht naar de Zuid-Bijlmer lopen, met een door het woongebied van de Bijlmer afbuigende zijtak ter hoogte van Duivendrecht. De lijn gaat 19 stations tellen, waaronder een gecombineerde NS-stadsspoorstation langs de spoorbaan Amsterdam-Utrecht. In het van het CS tot de kruising Wibautstraat met de spoorbaan naar Utrecht ondergrondse gedeelte (ge raamde kosten ƒ218 miljoen) zijn vijf stations geprojecteerd, de stations Wi bautstraat, Weesperplein, het nieuwe stadhuis Waterlooplein), Nieuwmarkt en Centraal Station. Om voor de Nederland se spoorwegen de mogelijkheid open te houden de tunnelbuis voor hun rand- stadmaterieel te gebruiken zullen de tun nels en de stations een hoogte van 4,10 meter krijgen. Bij de aanleg van het bovengrondse traject wordt ervan uitgegaan, dat de lijn in de Bijlmer voor een deel als viaduct wordt gebouwd en voor een deel in een verdiepte bak komt te liggen. Voor het overige ligt de baan op een zandlichaam met de nodige onderdoor gangen. De kosten hiervan worden ge schat op 187 miljoen, evenals bij de ra ming voor het ondergrondse gedeelte ge baseerd op het prijspeil van het eerste kwartaal van 1969. De voordracht zal op 27 mei in de ge meenteraad worden behandeld. B. en W. verwachten, dat spoedig daarna met de aanleg van de lijn zal kunnen wonden begonnen. ,.,.....s....s. v. - i'. Ed. LAURENS KERKWIJK. Op de rijksweg van I Den Bosch naar Utrecht bij Kerkwijk is maandagmiddag de 47-jarige heer H. van Ree uit Bussum met zijn sportauto onder een vrachtauto gereden nadat hij bij een snelheid van naar schatting 180 km per uur de macht over het stuur had verloren. De heer Van Ree overleed ter plaatse. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De VPRO staat voor het grootste gedeelte achter de brief die ,',-o - ADVERTENTIE ANNO 1792 In Italië, waar geloof en kerk even zeer met het dagelijkse leven en met de sociale gemeenschap zijn verbonden als eten en drinken, betekent een rebellie tegen de kerkelijke hiërarchie nog heel wat anders dan bij ons. Bovendien worden daar het ceremo nieel en de traditie even hoog in ere gehouden als de kernelementen van de religie. Des te opmerkelijker is het dat in Ravenna een staking tegen de aartsbisschop is uitgebroken: de ouders van zeventig kinderen wei geren hun kroost het sacrament des vormsels te laten toedienen uit soli dariteit met de mensen in een armen wijk van Florence, Isolotto, waarvan de zeer progressieve pastoor door de bisschop is afgezet en die door de kerkelijke overheid wordt geboycot vanwege de steun die zij de afgezette pastoor blijft toedragen. Het is ongetwijfeld een nieuwtje m de kerkgeschiedenis, dat gelovigen stakingen houden. De weigering om hun kinderen te laten vormen rang schikt de opstandige ouders van Ra venna onder een geheel nieuwe ca tegorie protestanten. Zij weigeren een genademiddel van de kerk, waarvan de kerk leert dat men slechts dank baar mag zijn als men het bij Gods gratie krijgt Dat is een vreemd soort protest. Zeventig kinderen uit Raven na gaan misvormd door het leven, al thans ongevormd, wat op zichzelf een niet oninteressant experiment is om dat men nu voor het eerst eens kan constateren wat zo'n vormsel al of niet bewerkstelligt. Het ligt ongeveer op het vlak van het experiment van Tiel, waar kinderen jarenlang ge fluorideerd drinkwater hebben geslikt om de wetenschap in staat te stellen na te gaan, welke invloed fluor op tanden en gestel heeft. De ongevormde kinderen van Ra venna - en de eveneens ongevormde kinderen van Isolotto. maar die liepen de vorming mis buiten hun schuld moeten héé' andere volwassenen wor den dan de gevormde. Anders heeft zo'n vormsel weinig zin. Wat houdt het vormsel in? De Nieuwe Katechismus zegt erover dat het een sacrament is ter mededeling van de geest Gods aan de gelovigen. Het schijnt niet altijd even goed te werken, want het boek zegt: „Het vormsel gebeurt het best tijdens de viering van de mis, en wel na het evangelie' Er staat beschreven dat de bisschop zijn hand op het hoofd van de vormeling legt (daarom gebeurt het waarschijnlijk altijd bij kinderen, want volwassenen als Pierre Jansen zouden de bisschop voor onoverkome lijke moeilijkheden stellen) en vervol gens het voorhoofd van de betrokkene zalft met chrisma. Wat chrisma is, staat er met bij, alleen schijnt het een doordringende geur te verspreiden. Daarna geeft de bisschop de vorme ling 'een kaakslag, een lichte, zegt de Nieuwe Katechismus vermanend. Misschien zijn er tijdens de geldings duur van de oude katechismus on gelukken mee gebeurd. Na de klap zegt de bisschop sussend: Ga in vrede. En dat doen de kleine vormelingen dan ook zeker haastig. Dit alles gebeurt echter nu in Ra venna niet. Het is toch eigenlijk maar beter geweest dat de bisschop van Florence, die zo verbolgen was over de steun aan de afgezette pastoor van Isolotto, geweigerd heeft te komen vormen. Een boze bisschop, een kaak slag, je weet nooit wat er allemaal uit kan voortkomen. Merkwaardig is ook nog de opmer king van de Nieuwe Katechismus dat het vormsel niets met vormen te ma ken heeft, al spreekt men van vormen en vormelingen. Het is afkomstig van het werkwoord vromen. En voor wie niet weet wat het werkwoord vromen betekent, wordt erbij gezegd dat het „sterken" is. En wie niet weet wat bijvoorbeeld betekent „ik sterk", moge bedenken dat het geen schande is niet alles te weten, maar kan genoegen nemen mei te veronderstellen dat het dan wellicht „versterken" betekent. Welnu, als over vijftien jaar de Ita liaanse kerkelijke overheid zich af vraagt waarom in Ravenna zeventig mannen en vrouwen er zo zwakjes- gelovig bijlopen, dan moge zij met berouw bedenken dat het haar eigen schuld is Moederdag is weer voorbij en ik hoorde van een klaarblijkelijk zéér goede moeder die van haar vijfjarig zoontje een vaatwasmachine heeft ge kregen. Men zou kunnen zeggen dat de bedoeling van de uitvinders van Moederdag, de zakenwereld, in dit geval volledig werd bereikt. Er is ech ter een bittere onzekerheid over de vraag, hoe het vijfjarig zoontje zich heeft gevoeld. Er ligt een oceaan van sentimenten rondom Moederdag. Men kan daar heel wat uit opvissen. Met enige ont roering moet men denken aan de op gekropte genegenheid van kinderen voor hun ouders en speciaal voor hun moeder, die op zo'n dag een uitweg zoekt. De vader van het zoontje met de vaatwasmachine meende een hand je te moeten toesteken en ongetwijfeld was zijn bedoeling goed, maar het zoontje stond volledig in zijn hemdje en als het een intelligent ventje is, heeft hij dat nog gevoeld ook. Wat moet een kind op Moederdag, als het volkomen zonder eigen mid delen van bestaan geroepen wordt een „geschenk" te geven? De afhanke lijkheid van kinderen is eigenlijk be droevend Zij beschikken over geen rooie cenl en ze zijn juist op een leef tijd dat zij alles zouden willen weg geven om hun liefde te uiten. Toch blijkt dan weer, dat geld niet alles op deze wereld is. Want er zijn moeders die kostbare, onvergankelijke geschenken hebben gekregen waaraan geen dubbeltje was gespendeerd. Meestal waren dat tekeningen. Moe ders, laat goed tot u doordringen dat een kindertekening het voortbrengsel is van de diepste, warmste roerselen in een kinderziel. Tekenen is zo on geveer het enige, waardoor kleine kinderen zich kunnen uiten en waar door ze het liefste, meest eigene van hun gedachten kunnen wegschenken. Een kindertekening, met grote inspan ning en volledige concentratie tot stand gebracht, is het enige dat een kind het zijne kan noemen. Het hondt van zijn tekening zoals een moeder houdt van haar boreling, die zij zo juist ter wereld heeft gebracht. En zo'n bezit, zo'n tweede ikje op papier, geeft het kind weg omdat het houdt van degene die het in ontvangst neemt. Het is te hopen dat op Moederdag alle kindertekeningen met gepaste dankbaarheid en waardering in ont vangst zijn genomen. In sommige gemeenten houdt men er een merkwaardige tactiek op na tegenover de onmaatschappelijken die het wagen in een auto binnen de be bouwde kom te verschijnen De stad Haarlem geldt van oudsher als de veste die zich het hardnekkigst ver dedigt tegen autobezoek van buiten, maar ook Zandvoort kan er wat van. Daar praai men eerst enkele jaren over de vraag of men een parkeer terrein voor tweehonderd auto's moet minister dr. M. A. M. Klompé in april aan de bedoeling om stoer te zijn steatrvanPde Nofwe hfbtnbesüri Sebbeï o^aTTaLrged^tantieerd van de grip voor deze brief en dat dan niet met geldende «n we^ijn gering. De bestaande omroepen treden op namens en richten zich tot een bepaalde bevolkingsgroep. Daarnaast kan de NOS in nieuwe conceptie uitstekend bestaan ddus de heer J. Kassies. De heer De Smit, die namens de VPRO fitting heeft in het NOS-bestuur, verdui- delijkte een en ander. De omroepwet is altijd een compromis geweest. Nu men dan aan de interpretatie van een nauwkeuriger formulering toe is, steken de oude tegenstellingen prompt weer de kop op. Aan de ene kant zien we de A-omroepen die een zo minimaal mo gelijke interpretatie van de wet ten opzich te van de NOS voorstaan, aan de andere kant staat de VPRO die streeft naar een maximale interpretatie. Wat wij echter minder juist vinden in de brief van minis ter Klompé, is de fixatie van de NOS- zendtijd voor de eerste drie jaren. Dat gaat ons iets te ver. En in dit verband kunnen wij dan tevens wel zeggen, dat ons enthou siasme voor een nationale omroep nog lang niet verdwenen is". De VPRO, die financieel bepaald nog niet op rozen zit, ziet zich genoodzaakt deze zomer op TV tal van herhalingen uit het winterprogramma te geven. Het vol ledige zomerschema zal 23 mei ter goed keuring aan de ledenraad worden voor gelegd. Dan zal men tevens bekend maken wat het resultaat is van een kwalitatief, nieuw onderzoek naar de kijk-cijfers. maken. Na het verloop van die enkele jaren zegt men „ja" tegen elkaar en njen denkt dan altijd nog aan twee honderd auto's. Men bestemt een ter rein voor de aanleg van de gewenste parkeergelegenheid en komt dan tot de conclusie, dat het verharden en be straten van die plek vijf jaren zal duren. Na die vijf jaren heeft men het steeds nog over die tweehonderd auto's van acht jaar geleden. Volgens de Zandvoortse wijzen is er in al die acht jaren geen enkele auto bijge komen. Als straks die tweehonderd auto's een plaatsje zullen hebben, is de behoefte echter volgens de beken de progressiecijfers verdriedubbeld. Maar daar heeft men in Zandvoort nooit van gehoord. In Haarlem gaat men als volgt te werk. Men maakt een groot terrein in de buurl van het stadscentrum vrij door de afbraak van oude panden en zegt: hier komt de stadsbibliotheek. Men heeft echter geen geld voor die bibliotheek en laat pp de lege plek tijdelijk auto's parkeren. Na een jaar of vier is dal parkeerterrein volkomen onmisbaar geworden voor de econo mie van de stadswinkeliers. Die win keliers smeken de gemeente om een parkeergarage vanwege het toe nemende autoverkeer. De gemeente eist dat de winkeliers die garage zelf betalen en als ze dat dan gedeeltelijk doen, veegt men de bestaande par keergelegenheid van de baan en be gint op dezelfde plek een parkeer garage te bouwen. Daardoor zit Haar lem gedurende het gehele toeristen seizoen zonder noemenswaardige par keergelegenheid bij het centrum. Als de garage klaar is, zal de parkeerge legenheid in de open lucht voorgoed zijn verdwenen en staat een duur bouwwerk te wachten op de rijke klanten, die zich kunnen veroorloven het hoge garagetarief te betalen. Intussen is de behoefte zodanig toe genomen. datoch, wat zeggen die cijfers in een stad waar de heilige doctrine geldt, dat iedereen maar de bus moei nemen? Wélke bus, dat is een vraag die in het gemeentehuis met diepzinnig stilzwijgen wordt be antwoord Want dat het openbaar ver voer wegens onvoldoende rentabili teit zijn lijnen steeds verder moet in krimpen is de schuld van de ge meente niet. Zo gaat dat in Haarlem. De winke liers van het stadscentrum kunnen rekenen op een uitstekend georgani seerde dienst van Sociale Zaken. Dat wel. Nu in boekvorm door Jos Lodewijks Een keuze uit de gelijknamige rubriek die sinds 1948 in onze bladen ver schijnt In paperback-uitvoering Prijs f 3.64 p. stuk, afgehaald aan onze oketten. Wilt u het boekje per post gezonder hebben, maakf u dan 3,64 f 1,— verzendkosten f 4,64 over op post- jiro 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Gr Houtstraat 93 Haarlem Vermeldt u dan op he* biljet „De Kleine Wereld" Een speciale uitgave vc.' 'bon nees van

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17