Syrische leger neemt BINNEN A De Pous zou bereid zijn tot concessies JANE FONDA GEARRESTEERD POLITIE SCHIET 4 NEGERS DOOD Grand Prix Zandvoort in gevaar Inspecteurs sleutelen aan belasting jé VNU verliest geding tegen „Ruim Zicht" Bomalarm bij Honeywell in Amsterdam Theodorakis' vrouw vlucht uit Athene |3 weken HAftBLEMS dagbladH E 3wekenkiMUiPER courantH E Leermachines voor medisch onderwijs AGENDA pagina 15 HET WEER Herbenoeming vrijdag in de SER Rassenonlusten in AugustaVS Zuid afrik aanse partijleider staat terecht Kabinetswijziging in Bolivia Eenvoudiger heffingssysteem voorgesteld Als het maar geen ergenis geeft Verder in de krant - f =3 weken Bwerwijkse Courantgl E Iets koeler Geen rectificatie Bedrijf ontruimd Het woord is aan Geholpen door drie ,rode pimpernels" Voor de prijs van 1 week (ƒ1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. 60e JAARGANG NUMMER 157 DINSDAG 12 MEI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1.13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur TEL AVIV (Reuter. AFP en AP) Israëlische tanks gesteund door de luchtmacht zijn vanmorgen vroeg Zuidoost-Libanon binnengetrokken. „De grote actie is bedoeld om het ge bied van Arkoud te zuiveren van Ara bische guerrillastrijders", aldus heeft het militaire opperbevel in Tel Aviv bekendgemaakt. Vanmiddag werd officieel bekend gemaakt dat het Syrische leger mee doet aan de gevechten in Zuid- Libanon. De Libanese regering heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties naar aanleiding van de Israëlische inval. De ambassadeurs in Beiroet van Frankrijk, de VS, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie zijn door het Libanese mini sterie van Buitenlandse Zaken ontboden. Dit gebeurde na de Israëlische inval in Zuid-Libanon. Libanon maakte melding van bombar dementen door Israëlische vliegtuigen van Arnoën, Hamra en het nabijgelegen Marjeyoen. Vier uur na het oversteken van de grens zouden de Israëliërs zeker zes ki lometer zijn doorgedrongen op Libanees grondgebied. Rond het dorpje Khraibe worden hevige gevechten geleverd. Twee Israëlische tanks zouden zijn ver nietigd en twee pantserwagens onklaar gemaakt. Over slachtoffers is niets be kend gemaakt. De Libanese eenheden proberen de Israëliërs te verhinderen op te rukken in het gebied van Khraibe in het district Marjayoen. De aanval volgt op waarschuwingen van Israel, dat Libanon de gevolgen zal moeten dragen als het blijft toestaan dat Arabische guerrillastrijders zijn grondge bied als uitvalsbasis voor aanvallen op Israel gebruiken. Vorige week werd de plaats Kirjat Sjome driemaal door de Palestijnse commando's met raketten be schoten. Daarbij vielen drie doden onder de burgerbevolking. Gisteren werden twee Israëlische dor pen, Menarah en Hanita, vanaf Libanees gebied beschoten met raketten en mor tiergranaten. Er vielen geen slachtoffers. Van Israëlische zijde werd teruggevuurd. Uit Beiroet wordt gemeldt, dat het Li banese kabinet in spoedzitting bijeen is gekomen. ROTTERDAM. In het nieuwe ge bouw van de medische faculteit in Rot terdam, heeft de afdeling pathologische anatomie een studiezaal in gebruik ge nomen, waarin de studenten de gehele leerstof voor het kandidaatsexamen door middel van „audiovisuele trainers" krij gen onderwezen. De gebruikelijke hoor colleges en praktica zijn afgeschaft. Met dit programma is het mogelijk de basiscursus pathologie die elders in Ne derland ongeveer twee studiejaren in be slag neemt tot twintig weken terug te brengen, met dezelfde tentamenresulta ten. Uit het binnenland 2,17 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 45, 7, 9 Kunst 13 Radio en tv 13 W eerrapport 75 Feuilleton 75 Beeldverhalen 75 Aangestipt 75 De Kleine Wereld 17 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten ld Beurs 10 Sport Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagincts Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond Overwegend droog weer met zonnige perioden. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Ma tige. in de kustgebieden tijde lijk krachtige noordelijke wind. .(Van onze correspondent) DEN HAAG. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous overweegt, zo meent men in vakbondskringen, althans in zekere mate tegemoet te komen aan de bezwaren van NVV en NKV tegen het combineren van het voorzitterschap van de Sociaal-Eco nomische Raad met een aantal commis sariaten in het particuliere bedrijfsleven Daarmee lijkt de kans dat hij voorzitter van de SER blijft enigszins gestegen. De regering is, zoals bekend, met een voordracht tot herbenoeming van drs. De Pous tot voorzitter van de SER gekomen. Vrijdag zal de SER >ver deze voordracht in een besloten vergadering advies uit brengen. NW en NKV zullen tegen deze herbenoeming stemmen wanneer drs. De Pous niet bereid is zijn commissariaten te beperken tot overheids- en semi-over- heidsbedrijven. De twee vakcentrales verwijten hem dat hij als SER-voorzitter betrokken is geweest bij de opstelling van een vrijwil lige fusiecode, terwijl hij kort daarna als commissaris te maken had met de fusie van Philips en de Nederlandse Kabel De Amerikaanse actrice Jane Fonda is gisteren gearresteerd bij de leger basis Fort Hood bij de stad Kileen in Texas. Ze had vlugschriften uitge reikt waarin werd geageerd tegen de oorlog in Indochina. Op de foto spreekt zij tot journalisten. UTRECHT Het NKV hoeft geen rectifi catie te plaatsen van passages uit een arti kel, waaraan de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven zich hadden gestoord. Dit heeft de Utrechtse rechtbankpresident vandaag beslist. De schrijver van het gewraakte artikel werd overigens wèl on zorgvuldigheid verweten. Het conflict is ontstaan naar aanleiding van het TON-onderzoek naar het leesbe- reik van tijdschriften. Het NKV-blad Ruim Zicht had gezegd, dat de onder zoekcijfers een geflatteerd beeld onlever- den voor juist die damesbladen, die de NVU uitgeeft. Dat wend door de tegen partij als een verdachtmaking beschouwd. De resultaten van het TON-onderzoek zijn in Ruim Zicht gesimplificeerd weer gegeven, zonder dat daarbij een deskun dige is geraadpleegd. Als dat wel was gebeurd, aldus recbtbanknreside^4 orof mr. W. van Dijk, zou het het NKV duidellik zijn geworden dat aan variaties van en kele percenten in een steekproef voor de praktijk weinig of geen betekenis moet worden gehecht. Formulering en opmaak van het gewraakte artikel in Ruim Zicht getuigden naar de mening van de presi dent van een weinig zorgvuldige houding ten opzichte van de uitgeefster van de damesbladen. AUGUSTA (AP en Reuter) In Augusta, «n de Amerikaanse staat Georgia, zijn gisteravond bij rassen- onlusten vier negers door de politie doodgeschoten De onlusten braken uit nadat 's middags een betoging was gehouden voor de gevangenis van Augusta waar onlangs een zestien jarige neger, die daar op besehuldi ging van moord in voorarrest zat, door twee celgenoten was vermoord. De politie ging tot actie over men groe pen negers na de demonstratie door de binnenstad trokken en winkels gingen plunderen. Ook werden er branden ge sticht. Gouverneur Maddox van Georgia die tweehonderd man van de nationale garde naar Augusta had gestuurd verklaarde: „Ze gaan met scherpe munitie We zijn niet van plan in deze staat anarchie toe te staan." De brandweer stond voor de taak onge veer vijftien branden op verschillende plaatsen in de stad te bestrijden. Zes er van werden ernstig genoemd. De brand weerlieden werden door de menigte met stenen en Dessen bekogeld Er waren ook sluipschutters aan het werk. Het perso neel van de stadsambulances weigerde nog langer gewonden te hulp te komen omdat zij werden beschoten. Ook politie auto's werden door sluipschutters onder vuur genomen. Er zijn ruim "ijftig ar restaties verricht. De 23-jarige zoon van een gepensio neerde marine-officier heeft gisteren ge probeerd zichzelf te verbranden uit pro test tegen de oorlog in Ïndo-China. De jongeman, student aan de universiteit van Californië in San Diego, droeg een bord waarop stond: „In Gods naam stop de oorlog." Hij is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Bestuurders en politieke leiders hebben gisteren de heropening gelast van vele universiteiten in de Verenigde Staten die vorige week zijn gesloten. Er zijn echter veel studenten die oproepen tot voortzet ting van de protestacties. DEN HAAG. Het is zeer de vraag of de Grote Prijs van Nederland auto sport, tellend voor de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (for mule 1-renwagens), op zondag 21 juni op het circuit van Zandvoort doorgang zal kunnen vinden. De Stichting, die de wed strijd organiseert, heeft grote financiële moeilijkheden. Indien niet op korte ter mijn alsnog geldschieters worden gevon den zal de wedstrijd worden afgelast. Het reservefonds waaruit de Neder landse Grand Prix tot nu toe werd gefi nancierd heeft de afgelopen twee jaren door de matige publieke belangstelling grote verliezen geleden en is nagenoeg uitgeput. De organisatoren hebben ge tracht nieuwe sponsors te vinden. Nog niet de helft van de direct benodigde gelden is echter toegezegd. De sterk verhoogde uitgaven onder meer startgelden en prijzengeld zijn er oorzaak van dat het budget van ie Grote Prijs van Nederland tot een re cordhoogte van een kleine half miljoen gulden is gestegen. KAAPSTAD (Reuter) Voor het hoog gerechtshof in Kaapstad is gisteren het proces begonnen tegen de plaatsvervan gend leider van Zuid-Afrika's uiterst rechtse Herstigte Nasionale Partij. Jaap Marais, die beschuldigd wordt van over treding van de wet tot bescherming van staatsgeheimen. Pers en publiek werden niet tot de rechtszaal toegelaten. Fabrieken, waqrbij de fusieregels wer den genegeerd. Op de gisteren gehouden vergaderingen van de verbondsbesturen van NVV en NKV is de stellingname van de twee vak centrales nog eens bekrachtigd. Meer nog dan bij de besturen van de twee vakcen trales leeft bij de vakbonden de gedach te, dat het voorzitterschap van de SER onverenigbaar is met commissariaten in het particuliere bedrijfsleven. Aan de andere kant bestaat er ook bij de werknemersorganisaties waardering voor drs. De Pous als voorzitter van de Sociaal-Economische Ra;-1. Voor vrijdag zal er overleg zijn om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden: een voor allen betrokkenen bevredigende formule. Dat zal een zeer elegante formule moe ten zijn", aldus gisteravond een NW- woordvoerder, „Want voor ons weegt deze kwestie zwaar." (Zie verder pagina 19) AMSTERDAM Na een dreigtelefoon - tje dat „de boel de lucht in" zou gaan, is vanochtend aan de Rijswïjkstraat in het zuidwesten van Amsterdam een gebouw van het Amerikaanse concern Honeywell ontruimd. Vermoed wordt dat het gaat om anti- Amerikaanse acties. Gisternacht werd een vestiging van Honeywell in het westelijk havengebied van Amsterdam door een molotovcocktail getroffen. Het explosief kwam terecht in een kantoor van de voor raadadministratie. De schade was gering, Van de inventaris werd een enkel stuk geblakerd. Een brandje ging na korte tijd vanzelf uit. Vanochtend om half tien kwam het nieuwe alarm bij Honeywell via de tele foon binnen. Aangekondigd werd dat het gebouw aan de Rijswijkstraat er omstreeks het middaguur aan zou gaan. Men nam geen risiko en liet het voltallige personeel de ruimten van het Amerikaanse com puterbedrijf verlaten. Om geen nieuws gierigen te trekken werd over het alarm met geen woord over de politieradio ge sproken. Experts zijn daarop op zoek ge gaan naar mogelijke explosieven. LA PAZ (Rtr.) In Bolivia zijn gisteren alle 16 ministers uit de regering van presi dent Alfredo Ovando Candia getreden. Vol gens officiële mededelingen betreft het een hervorming van het kabinet. Gezegd werd, dat de ministers na de de hervorming zullen terugkeren, doch waarnemers geloven dat verscheidene linkse bewindslieden uitgerangeerd zijn. De militaire regering, die vorig jaar sep tember bij een staatsgreep aan de macht kwam, ondervindt groeiende oppositie van de linkse arbeiders die haar politiek niet radicaal genoeg vinden, maar ook van het leger, dat juist een rechtsere po litiek wil. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Een commissie van be lastinginspecteurs heeft op verzoek van hun verenigingsbestuur voorstellen gedaan om tot een eenvoudiger heffingssysteem voor de inkomstenbelasting te komen. De belangrijkste suggesties zijn: Gehuwde werkende vrouwen een af trek van 25 pet. van de arbeidskosten geven, met een maximum van f 2500, Voor de vrouw die in de zaak van haar man werkt zou de aftrekmogelijkheid ge koppeld kunnen worden aan een minimum aantal arbeidsuren en een fictief arbeids loon. Een wettelijke norm voor het vaststel len van baten en lasten van een eigen huis, waardoor het vaststellen van de werkelijke bedragen vervalt. Het voorstel is om hier zowel voor de economische huurwaarde als voor een deel van de aftrekbare kosten, zoals voor onderhoud en afschrijving, te werken met vaste posten (forfaits). Kinderbijslag en -aftrek combineren tot een belastingvrije nieuwe kinderbijslag, ter grootte van het saldo-voordeel van de huidige kinderaftrek en -bijslag samen. De nieuwe kinderbijslag zou aan iedereen van af het eerste kind moeten worden ver strekt. Tegenover het nadeel van het ver vallen van de aftrek in de belastingtarie ven worden als voordelen genoemd: ver hoging van de kinderbijslag en het verval len van de belasting over de kinderbijslag, De premie-heffing AOW/AWW/AKW samensmelten met de inkomsten-belasting. Dus zowel premieheffingen als inkomsten- belasting-heffing in één aanslag. Daartoe is het noodzakelijk dat voor beide heffin gen hetzelfde belastbaar inkomen gaat gel den. Verhoging van de belastingvrije voet tot f 7500.Der iaar. Machiavelli: Het is veiliger gevreesd dan be mind te worden. PARIJS (Reuter en AP). De vrouv en de twee kinderen van de Griekse componist en oppositieleider Mikis Theo dorakis zijn gisteren in Parijs aangeko men. Volgens prof. Paul Miiliez van het Franse comité voor menselijkheid werd mevrouw Theodorakis door drie Franse rode pimpernels" uit Griekenland ge smokkeld. Met een bootje werd de oversteek van Griekenland over een ruwe zee naar Si cilië gemaakt. Vandaar reisde mevrouw Myrto Theodorakis per vliegtuig naar Parijs. De drie helpers zijn jonge Fran sen, twee mannen en een vrouw De ont snapping werd georganiseerd door .Jean Jacques Servan-Sehreiber, secretaris-ge neraal van de Franse Radicale Partij. Theodorakis huilde openlijk toen hij het nieuws op een bijeenkomst ter herden king van de slachtoffers van de dictatuur in Griekenland hoorde. Myrto Theodorakis deed wekenlang vergeefse pogingen toestemming van het kolonelsregime in Athene te krijgen om zich bij haar man te voegen. De politiek links georienteerde Theodo rakis is twintig maanden door het mili taire bewind in Griekenland vastgehou den, totdat hij op 13 april toestemming kreeg naar Frankrijk te vertrekken. Zijn 43-jarige vrouw moest echter met haar kinderen Margharita en George, respec tievelijk elf en negen jaar oud, in Athe ne achterblijven. STOCKHOLM (AP) Vandaag wordt in het Zweedse parlement een wetsont werp aangenomen tenzij de conserva tieven hier bezwaar tegen maken waarbij de geslachtsdaad in het openbaar mag worden uitgevoerd. Beperkende bepaling is dat het niet voorbijgangers mag ergeren. Als de conservatieven dus niet optreden als speV'-brekers mag men binnenkort in Zweden, zo weer en wind dit toelaten, publiekelijk paren op strandenparken en andere plaatsen die hiertoe noden. U hoeft gom postzegel te plekken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor ƒ1.13 opA B C. ADRES t WOONPLAATS S •waeeea^eeaawea******!** •.«••«••■••••trrwrrrraraeee-t Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1