KWAAD GEMAAKTE DEN HERTOG „EXPLODEERDE" Na gesprek tussen Krott en Liebregts verdween Ketting uit koppositie Feijenoord met Europa-cup naar Haarlem Okker won in Atlanta Ad Duyker en Haarlemmers kansloos in „Olympia" P' Joop Verbon raakt titel kwijt aan Riedewald Jan van Ispelen versloeg Nico Aloserij opnieuw Terug van weggeweest Oudkerk zwaar gewond bij stayerskoers De Graaff ernstig gewond Olympia-cijfers Van der Giessen, Timmer en Vreeken op kop Hoogerheide tweede in Vuelta I DINSDAG 12 MEI 1970 21 Groene trui Slachtoffer Schaakkampioenschap DOOR DICK BRUYNESTEYN (Van onze sportredactie) OPLOO „Ga jij je koffers maar pakken, schiet maar op naar huis", beet Herman Krott zijn topcoureur Fedor den Hertog 's middags toe. De Amstelrenner perste zijn lippen op elkaar en bleef het antwoord schuldig. Hij wist dat zijn stalbaas meende wat hij zei. Krott heeft een grondige hekel aan jongens met ster- allures en de gedragingen van de Amstelcoureui in de derde rit had daar veel op geleken. Doordat hij ver zuimde om zijn opdracht, de be waking van het peloton, uit te voeren was Ketting ei in geslaagd om Am- stel volledig op de achtergrond te drukken. „Mijnheer voelde er schijn baar niets voor om de trui van Wicher Vlot te verdedigen. Mijnheer ging rechtop zitten toen de anderen demar reerden. Ik heb dat zondagavond niet willen zeggen; maar nu hou ik het toch niet langer voor me". Krott kon er nog steeds niet over uit. Zwijgend reed hij gistermiddag met de zonde bok naar de start van de vierde etappe, een rit van 167 kilometer van Elsloo naar Oploo. Niet alleen Den Hertog, alle zes de rijders van het biermerk waren onder de indruk van (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Jaap Oudkerk. de wereldkampioen bij de prof-stayers, is ernstig gewond geraakt bij een valpartij op de Hilversumse wielerbaan. Met een slagaderlijke bloeding en een hersen schudding moest de Naarder profwiel renner in het Diaconessenziekenhuis wor den opgenomen. Dertig meter voor het einde van een stayerswedstrijd waaraan onder andere ook Leo Proost en Piet de Wit meededen, kwam Oudkerk ten val. Bij het uitko men van de laatste bocht op de ovaal raakte gangmaker Joop Stakenburg, met achter zich Piet de Wit, het wiel van Oudkerk, die zelf achter zijn vaste gang maker Bertus de Graaf reed. Voor de wedstrijd had De Graaf Sta kenburg nog geadviseerd om niet „drie- dik" door de bochten te gaan omdat de ruimte daarvoor te klein was. Staken burg sloeg dat advies echter in de wind in een laatste poging om zijn renner meer naar voren te schuiven in het klas sement. Proost reed op dat moment op kop, Oudkerk lag tweede. Stakenburg zelf tuimelde ook naar beneden. Hij raak te slechts licht gewond. Oudkerk. die de zware motor over zich kreeg, liep be halve de zware hersenschudding en de slagaderlijke bloeding ook nog brand- en schaafwonden op. Hij zal de eerste we ken volledig uitgeschakeld zijn. Tijdens deze wedstrijd werden de nieuwe 750 cc. handelsmotoren van de KNWU uitgepro beerd. Proost werd eerste in het slot klassement. de knallende ruzie. Tot in de laatste vezel gespannen wachtten zij op het startsein, bereid om zich helemaal voor een eerherstel te geven. Ook Krott nam onder hoge druk plaatf in de ploegleiderswagen. Erg lang hoef de hij niet te wachten op de uitvoering van zijn psychologische oorlogvoering. Na zestig kilometer, in het Limburgse plaatsje Meiiel, precies op de plek waar Amstel zondag een vernietigende slag werd toegebracht, explodeerden de Am- stel-rijders. Met Den Hertog als anima tor kwam een ontsnapping van achttien renners tot stand. Amstel was daarin met Den Hertog, Piet van Katwijk en Nanno Bakker vertegenwoordigd. Numeriek even sterk met Jules Brüssing, Beter van der Kruijs en Peter van der Donk was Tricot Noble, terwijl Ketting (Frits Schür en Kees Stam) een Acifit (Fer ry van der Vleuten en Wim Bravenboer) twee coureurs in de kopgroep hadden Het was voornamelijk aan het werk van Fedor den Hertog te danken, dat de acht tien vluchters zich met een enorme snel heid van het peloton verwijderden. Mede door de remmende arbeid van de achter gebleven coureurs uit de topploegen kon de kopgroep een voorsprong nemen bij het binnenrijden van Oploo (waar nog een rondje van 20 kilometer afgelegd moest worden) die zes minuten en achten twintig seconden bedroeg. Wim Bravenboer was op dat moment al zeker van zijn eerste plaats in het al gemeen klassement, omdat leider Henny Kuiper („ik kon niet weg komen omdat de ploegen van Acifit en Tricot Noble de zaken potdicht hielden") met andere favorieten als Popke Oosterhof („ik bad vandaag door willen breken"), Thor Leif Andresen, Louis Westrus, Jan Aling, Wi cher Vlot en Ad Duyker de slag gemist had. Duyker: „Vlak nadat de ontsnap ping plaats vond reed ik plat. Ik neem aan dat de achterstand voor de renners die niet bij de kopgroep zaten de komende dagen te groot zal blijken"). Met Balk wezen verschillende andere renners op de samenwerking tussen de Acifit-formaties, een samenwerking die de organisatoren op straffe van uitslui ting verboden hebben. Liebregts daar over: „Ik ben juist blij dat wij hebben aangetoond dat wij niet voor elkaar rij den. Nog voor de laatste kilometers ben ik naar Peter van der Kruijs gereden om hem te zeggen dat hij niet hoefde te werken om Wim Bravenboer, die in onze andere ploeg zit". Hoewel alle prognoses tot nu toe door de renners gelogenstraft werden, Kan er na de verrassende ontknoping van gis teren toch wel heel voorzichtig gesproken worden over een mogelijke eindzege van Wim Bravenboer. Weliswaar staan Jan van Katwijk (tweede), Trits Schür (der de) en Peter van der Kruijs (vierde) nog kort achter hem. Maar de ervaren Bra venboer (23 jaar) heeft door zijn over winningen in Düsseldorf en de omloop van de Braakman en zijn tweede plaats in de Ronde van België al bewezen in uitstekende conditie te zijn. Bovendien weet hij zich hier als de nood aan de man komt toch gedekt door twee ploe gen die moeilijk van wederzijdse hulp af gehouden zullen kunnen worden. Of Peter van der Kruijs ook bij de as sistenten gerekend moet worden, valt te betwijfelen nu Piet Liebregts ook gister avond op de psychologische toer gegaan is. Liebregts: „Ik heb wat tweedracht tussen Bravenboer en Van der Kruijs ge zaaid. Dat kan geen kwaad; ze zijn nu geladen." Bravenboer wilde wel toegeven dat hij Peter van der Kruijs als één van zijn gevaarlijke concurrenten ziet. De Rotterdammer bracht het belang van de ploegleidershulp voor hem echter tot zijn normale proporties terug: „Geen ploeg leider hoeft mij meer iets te vertellen. Ik rijd nu zes jaar als amateur en ik weet goed genoeg hoe ik moet rijden" THEO KLEIN Piet van Katwijk, de etappewinnaar, in actie in de kopgroep. Achter hem Van Pol en rechts Fedor den Hertog. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Feijenoord komt op verzoek van Haarlem donderdagavond met de Europa-cup naar Haarlem. De Rotterdamse ploeg wordt om 18.45 uur gehuldigd op het Haarlem-terrein. M.'oi kan er dus persoonlijk de cup in ogen schouw nemen. De competitiewedstrijd Ilaarlem-Feijenoord begint om zeven uur. Bij Haarlem hebben Boszhardt en Bur gers voor twee jaar bijgetekend. Koopman verlengde zijn contract voor een jaar. Paardesport. De Nederlandse ruiter Harry Wouters van den Oudenweyer is tijdens het internationale concours hippique te Ludwigsburg als derde geëindigd bij een puissance springconcours. Biljarten. Lafebre uit Den Helder is in Groningen Nederlands jeugdkampioen biljarten geworden. Gewichtheffen. De Zweed Hans Bet- tembourg heeft zondag in Söderhamn het wereldrecord drukken in de categorie zwaarmiddengewicht, reeds met 175 kg in zijn bezit, scherper gesteld en gebracht op 175,5 kg. DELFT. De vroegere coach van de Nederlandse schaatsploeg Wim de Graaff is ernstig gewond, toen hij gisteren in Delft bij een trainingsrit met zijn race fiets over de kop sloeg en tegen een muurtje terecht kwam. Het ongeluk gebeurde toen het voor wiel tussen losliggende tegels van het rij wielpad langs de Rotterdamseweg te recht kwam. De Graaf kon het stuur niet meer houden en sloeg tegen de muur van een kleine brug. Hij is met een dubbele kaakbreuk, een gebroken sleutelbeen, een hersenschud ding en verwondngen aan beide benen opgenomen in het Oude en nieuw gast huis in Delft. ATLANTA. Tom Okker heeft door een overwinning in drie sets op de Ame rikaan Dennis Ralston het kampioen schap van Atlanta gewonnen. Okker, die won met 6-4, 10-8, 6-2, ont vangt 5000 dollar. Ralston 3000 dollar. Met Marty Riessen, V.S.. won Okker vervolgens het dubbelspel tegen de Australiër Roy Emerson, die speelde met de Amerikaan Pancho Segura, 6-2, 6-2. Dit leverde hem nog eens 1000 dollar op. Wielrennen. De Koninklijke Neder landse Wielren Unie heeft bekend gemaakt dat.de wereldkampioenschappen cyclecross voor amateurs en professionals op 21 fe bruari 1971 in Apeldoorn zullen worden gehouden. Veertien dagen eerder (31 ja nuari) wordt het parcours, dat in Berg en Bosch op de Veluwe is gelegen, uitgepro beerd bij de nationale kampioenschappen cyclecross. Piet van Katwijk won in zijn geboorte plaats de sprint van de kopgroep en ver overde daarmee tevens de groene trui (puntenklassement). Amstel nam boven dien de eerste plaats in het algemeen klassement weer over van Ketting, ter wijl ook het dagploegenklassement op naam van het biermerk kwam. Fedor den Hertog eindigde aan de staart van de kopgroep (achttiende). Het gecombineer de succes van Amstel en Acifit-Tricot No ble was voornamelijk een uitvloeisel van een belangrijk gesprek Hat Piet Liebregts (op papier slechts ploegleider van één van de twee Acifit-Tricot Noble ploegen, maar in feite de grote organisator voor beide teams) met Herman Krott tot zon dag diep in de nacht voerden. Liebregts: „Wij waren het er over eens dat er maan dag acties van Amstel en Acifit-Tricot No ble moesten komen. Als wij die in de vierde etappe niet ondernomen hadden dan waren de kansen voor ons verkeken geweest". Slachtoffer werd dit keer de Ketting équipe. Ketting, de grote ploeg van de derde etappe, werd op zijn beurt weer uit de voorste positie gedrongen. Ploeg leider Ton Ketting deed zijn uiterste best .om er na afloop zo opgelucht mogelijk uit te zien. „Morgen is het weer onze dag," riep hij lachend. Bij het noemen van Klaas Balk schoot hij even uit zijn rol. „Wij reden vandaag voor het ploe- genklassement, maar K'aas Balk heeft gefaald. Hij was de aangewezen derde man om met de kopgroep mee te gaan; maar op het beslissende moment was hij er natuurlijk weer niet." De renner uit Badhoevedorp was zich overigens van geen kwaad bewust: „Ik heb nog wel ge probeerd om nog wat van -die achterstand goed te maken, maar het was onbegonnen werk. De twee ploegen van Acifit gaven niemand een kans". (Van onze sportredactie) OPLOO. Drie dagen lang heeft Thor Leif Andresen zijn eenzame strijd tegen de Nederlandse wieler-elite volgehouden. Drie dagen waarin de Noor zich in een vooropgezet tactisch plan in het strijdgewoel wierp. De enige hulp waar hij zich tijdens zijn verbeten gevecht ven kon bedienen was een lijstje met een tiental rug nummers dat hij in de haast op zijn linkerarm had gekrabbeld. Die num mers waren van de gevaarlijkste Ne- derlanderse coureurs die hij tijdens de wedstrijd in de gaten moest houden. Een onmogelijke opgave, want de renner uit Oslo moest die bewaking helemaal alleen uitvoeren. Geen van de vijf ploeggenoten was in staat om effectieve hulp te bieden. Gisteren sneuvelde de moedige Noor Hij be hoorde tot de grote massa die door de kopgroep op zeven minuten gere den werd. Met een achterstand van zes minuten moet hij tot de grote groep kanslozen gerekend worden. De plannen van ploegleider Olsen („van af vandaag gaan wt tactisch rijden." De anderen zullen moeten helpen") zullen geen invloed meer hebben op de kop van het klassement, waaruit Thor Leif na gisteren voorgoed verdween. Het is oen schrale troost voor de Noor om te weten dat zijn lot door het leeuwendeel van de renners wordt gedeeld. Tot de verslagenen moeten ook alle renners uit Haarlem en om geving gerekend worden. Ad Duyker miste de boot en zakte terug naar de twintigste plaats op r.cht minuten van de leider. De Zandvoorter Ton van der Valk duikelde maar liefst naar de vijftigste plaats. Klaas Balk kan na zijn bescheiden rol in de wedstrijd van gisteren geen goed meer doen bij zijn ploegbaas Ton Ketting. Het lag in de bedoeling dat hij met Frits Schür en Henk Nieuwkamp ingeschakeld zou worden bij de verdediging van de eer ste plaats in het ploegenklassement. Na de mislukking van gisteren rest ook hem echter slechts een figuran tenrol. Ondanks de negende plaats van Evert Diepeveen („Ik ben er »niets mee opgeschoten, want ik sta nu nog steeds drie minuten achter") bleven de prestaties van Caballero ver onder de maat. Vooral het optreden van Ron Bakker was tot nu toe zeer teleurstel lend. Jan Aldershof en Ted Blom („ik denk er hard over om aan het einde van het seizoen te stoppen") doen het iets beter, maar hun achterstand van een kwartier is ook niet om over naar huis te schrijven. Vierde etappe: 1. Van Katwijk (Amstel) 3.41.54 (met bonificatie 3.41.39). 2. Braven boer (Acifit) zelfde tijd (met bon. 3.41.44), 3. De Koning (Mil.) z.t. (met bon. 3.41.49), 4. Keileners (Mars), 5. Heeringa (Batavus), 6. Brüssing (Tr. Noble), 7. N. Bakker (Am stel), 8. Schür (Ketting)., 9. Diepeveen (Ca ballero), 10. Van der Donk (Tr. Noble), 11. Edwards (Eng.). 12. Van der Vleuten (Acifit), 13. Stam (Ketting), 14. Van Pol (Mars), 15. Van Dam (Batavus), 16. Priem (Tr. Noble), 17. Koot (Mil.). 18. Den Hertog (Amstel) allen in 3.4154, 19. Ger Harings (Felix 3.48,46 40. Ted Blom (Cab.). 43. Klaas Balk (Ketting), 50. Ad Duyker (Peugeot), 60. Ton van der Valk (Batavus), 65. Jan Aldershof (Cab.), 68. Ron Bakker (Cab.). Algemeen klassement: 1. Bravenboer (Aci fit) 14.25.45, 2. Van Katwijk (Amstel) 14.26.55, 3. Schür (Ketting) 14.27.12, 4. Van der Krays (Tr. Noble) 14.27.27, 5. Stam (Ketting) 14.28.25, 6. N. Bakker (Amstel), 7. Van Pol (Mars), 8. Van der Donk (Tr. Noble) allen 14.28.25 9. Edwards (GB) 14.28.45, 10. Diepe veen (Cab.) 14.28.49, 11. De Koning (Mil.) 14.29.04. 12. Andresen (Noorw.) 14.31.24. 13. Den Hertog (Amstel) 14.31.38, 14. Kuiper (Ketting) 14.31.53. 15. Westrus (Peugeot) 14.32.26, 16. Van der Loo (Mil.) 14.32.35, 17. Brüssing (Tr. Noble) z.t., 18. Aling (Mil.) 14.33.27, 19. Vlot (Amstel) 14.33.34, 20. Duyker (Peugeot) z.t., 47. Ted Blom, 49. Klaas Balk, 50. Ton van der Valk, 51, Jan Aldershof, 55. Ron Bakker. Puntenklassement: 1. Van Katwijk (Am stel) 50 pnt., 2. Bravenboer (Acifit) 48 pnt., 3. Kuiper (Ketting) 41 pnt. Ploegenklassement: 1. Amstel 11.05.42, 2. Tricot Noble z.t., 3. Mars 11.12.34. Algemeen ploegenklassement: 1. Amstel 43.53,52. 2. Tricot Noble 43.58.39, 3. Ketting 44.00.00 4. Militairen 44.04.19, 5. Acifit 44.04.22. AMSTERDAM. Jan van Ispelen heeft opnieuw van Nico Aloserij gewon nen, maar de Haarlemse middengewicht die twee maanden geleden (eveneens in de oude RAI) Aloserij in de tweede ron de op medisch advies de strijd zag sta ken, had nv meer moeite met zijn tegenstander. Halverwege het op zes ronden afgesloten gevecht had de zeer gevarieerd boksende Van Ispelen reeds een enorme puntenvoorsprong opgebouwd. De Haarlemmer scoorde voortdurend met flitsende linkse directen, die afge wisseld werden met links-rechtse com binaties. De gedrongen Aloserij bleef al leen op zijn wilskracht overeind. Van Is pelen. die een goed gebruik maakte van zijn veel langere roach, maar verzuim de door te stoten, raakte in een sensa tionele laatste ronde zelfs nog in moei lijkheden. De enorm veel incasserende Aloserij, die zijn rechter oog steeds meer voelde opzwellen, zette alles op al les en wist zowaar Van Ispelen nog aan geslagen te krijgen. De Haarlemmer moest acht tellen rust nemen en haalde wankelend de laatste gongslag. Met een ondubbelzinnige juryscore van 3-0 ging de overwinning (de zevende in succes sie) uiteindelijk toch verdiend naar Van Ispelen. Kruis De partij tussen Joop Kruis en de Ma rokkaan Ben Lachemi was van minder gehalte. De Amsterdamse marktkoop- I man liet zich verleiden tot veel lijf-aan- 1 lijf-werk en dat was juist het sterkste I punt van de Marokkaan. De uitgekookte Lachemi, die enige tijd geleden Joop I Verbon knock out sloeg, gaf daarmee Kruis geen kans zijn gevaarlijke eind- stoot in te brengen. Aan het slot van de vierde ronde kwam de atletische Lache mi even in moeilijkheden na enkele felle rechtse hoeken van Kruis, maar hij her- I stelde zich goed. De 28-jarige Marokkaan bracht met zijn getructe repertoire Kruis I vaak tot wanhoop, maar de Amsterdam- I mer wist zodra hij op afstand ging bok- I sen met rechtse hoeken en linkse direc- I ten geregeld te scoren In de laatste ron- I de ontving Lachemi nog een verma- I ning wegens doorboksen na „break' I Het resultaat van deze wedstrijd was een kleine maar verdiende puntenover- winning voor de Nelerlandse kampioen. Ronald Riedewald heeft de nationale I titel in het zwaarweltergewicht op Joop I Verbon heroverd. De 28-jarige Verbon die onlangs twee zware nederlagen leed (k.o. tegen de Marokkaan Ben Lachemi en puntenverlies tegen de Brit Frank Young), moest na de zesde ronde de strijd op medisch advies staken. Hij had naast een open wond aan de linkerwenk brauw een blessilre aan zijn linkerhand. Na een afwachtend begin nam de klei ne Verbon het initiatief, maar de ruste loze Riedewald herstelde zich snel. Door twee goede rechtse hoeken raakte Ver bon aan het eind van de tweede ronde aangeslagen. In de derde ronde deed Rie dewald met Verbon wat hij wilde. Ver twijfeld riep trainer Theo Huizenaar tel kens: „bewegen, Joop, bewegen", maar zijn pupil was nauwelijks tot enige actie aan te sporen. In de vierde ronde, op een derde van het gevecht, leek het ein de in zicht, toen Verbon na een rechtse hoek van de Surinamer voor acht tellen neer ging. Nadat de getekende Utrechter in de zesde ronde nog een openbare waar schuwing had opgelopen wegens afklem men, behoefde Verbon niet meer uit zijn hoek te komen. Een zware wenkbrauw blessure en een gekneusde hand beteken den voor hem het einde. Een jubelende Riedewald, die ver op punten voor stond, vverd tot Nederlands kampioen uitgeroepen De partij tussen Bas van Duiven bode en Okee Emile Grif fits stond op laag peil. Het duel ontaardde vaak in gooi- en smijtwerk en werd dan ook door het ial rijke publiek op een fluitconcert ont haald. De Amsterdammer gaf Griffits minder kans dan enkele weken geleden, toen de Afrikaan in Den Haag, hoewel hij ver op punten voor stond door een blessure moest staken. Nadat van Dui venbode in de vijfde ronde een waarschu wing had ontvangen wegens duwen, waarbij de helper van de in Dahomey ge boren Griffits om disqualificatie smeek te, ging de Nederlandse kampioen ver standiger te werk. Hij slaagde erin met twee linkse hoeken te scoren en zodoen de zijn zelfvertrouwen te vergroten. In de achtste ronde ging de Afrikaan na een enorme rechtse op de kin naar het can vas, maar hij slaagde erin om reeds na vijf tellen de bokshouding weer aan te nemen. In de laatste twee ronden wist Van Duivenbode afstand te nemen. Hij behield het initiatief en behaalde een geringe puntenzege. ARNHEM. Maandagavond zijn in Arnhem de partijen voor de vierde ronde van het toernooi om het schaakkampioen schap van Nederland voor dames gespeeld. De uitslagen zijn: Corrie Vreeken (Vlaar- dingen)Fenny Haak Heemskerk (Utrecht) 10, mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag) Rie Timmer (Beverwijk) 10, Ada van der Giessen (R'dam)mevr. M. A. Roodzant (R'dam) 1—0, Carla van der Griendt (De venter)—Jeanette Mulder (A'veen) 1—0. SAN SEBASTIAN. De Spanjaard Er- randonea heeft gisteren de achttiende en voor-laatste etappe van de ronde van Spanje gewonnen van Vitoria naar San Sebastian (156 km). De Nederlander Frits Hoogerheide werd tweede. De Spanjaard Tamames behield de leiderstrui. Vandaag wordt een tijdrit van 133 km gereden. Het algemeen klassement luidt: 1 Tama mes (Sp) 86.34.48, 2 Ocana (Sp.) 86.34.57, 3 Willy in 't Ven (Belg) 86.35.00, 4 Van Sprin- gel (Belg) 86.35.05, 5 Manzaneque (Sp) 86.35.14, 21 Pijnen (Ned) 86.38.25, 41 Van der Vleuten (Ned) 86.56.21, 43 Hiddinga (Ned) 86.56.45, 52 Serpenti (Ned) 87.23.27, 57 Hoogerheide (Ned) 88.05.03. DAT ZOU OMé S) WOÓP klim uJerk bes ra t?EsJ \iooe ZICKTI6 D, TIS'MOJk BE WOOU Uözklaabd MUIS.. DAL'JK S,KT-)E Mlé- I WIElO DOOP DAK V-Ai VLAK HOS M6EB IK 'T BEKUK, M'n) MOEDS? WAD &ELUK'- /K NAD NOOIT -ZAKKENROLLER MOETEN WORDEN, MOU KAU IK OOK MOS OP 'T DAK Saam ziTTbO...

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21