Regering herhaalt in Cambodja-nota: Begrip voor Nixons motieven EMS-optie in Den Haag niet verlengd mh ai SHERRY BODEGA Dienstplicht in Nederland moet op de helling Aangeboden: drie minuten bellen voorde prijs van twee. Spelen en speel goed Geen reacties op initiatief voor vreedzame regeling uw matras Haarlems matrassenhuis Bloemist de dupe van autodief Amsterdamse „Eilanders" willen niet weg Eén week wegens bezetten Stedelijk Museum Stelend personeel van V. en D. berecht Ook uw zakenrelaties zullen een bezoek aan de exclusieve bijzonder waarderen. Geopend: dagelijks (ook zondags) van 17-21 uur. GRAVINNESTEEG 9 (aan het Spaarne, tussen Oudegracht en Melkbrug) PvdA IN RAPPORT: Interlokaal bellen? Profiteer van de goedkope uren: elke werkdag van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens -plus de hele zaterdag en zondag. Dat scheelt u ruim 30% in de kosten. Dus als het niet al te dringend is, wacht dan met bellen tot de avond. U kunt dan langer praten voor hetzelfde geld. PTT Septuagint-groep dankt Belgische kardinaal „Laat beslissing over Hoogovens aan nieuwe raad" Jongeman zette bomkoffer neer MODE-NIEUWS Krasnapolsky wil hotel bouwen DINSDAG 12 MEI 1970 te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruiiactie f tot 25,voor uw oude spiraal of ledikant. In Utrecht m i /'f.'JjF- PvdA Rotterdam: Op Schiphol Heeft u plotseling een feest, receptie of hap pening! Geen zorgen maken. U kunt bij ons rond neuzen en slagen. Alle maten in diverse prijs klassen. k Grote Houtstraat 26-30 Haarlem DEN HAAG. „De Nederlandse re gering is van oordeel, dat de loop van de gebeurtenissen in Indo-China de laat ste w eken een bedenkelijke wending heeft genomen. Er kan inderdaad gespro ken ^worden van een hernieuwde „esca latie" van het gewapend conflict in deze streek", aldus een gisteren verschenen nota van de Nederlandse regering. De nota geeft een uitvoerig overzicht van het verloop van de ontwikkelingen in Indo-China, waarna een formulering volgt van het Nederlandse standpunt. Daarin wordt opgemerkt, dat de regering ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis b de graaft grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft maandag door het aan nemen van twee voorbereidingsbesluiten het gemeentebestuur de mogelijkheid ge geven spoedig bouwvergunningen te ver lenen voor het Nervi-project en voor een winkelcentrum in de Haagse wijk Maria- hoeve. Deze twee projecten zouden door de Exploitatiemaatschappij Schevenin- gen (EMS) worden gebouwd. Het concern heeft niet voor de vastge stélde datum de reserveringsvergoeding voor de bouwgrond betaald. Er zal misschien een ander plan kun nen worden uitgevoerd Over het andere, veel grotere miljoe nenproject van de EMS, het Nervi-com- plex, zei burgemeester Marijnen goede hoop te hebben dat de onderhandelingen tussen EMS en Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds enerzijds en de gemeente anderzijds, zo zullen verlopen dat het langs die weg tot realisatie van de Ner- vi-gebouwen zal kunnen komen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Een bloemist in Enschede kreeg een telefonische opdracht om op een bepaald tijdstip bloemen te bezorgen bij een familie op de elfde verdieping van een flatgebouw in Enschede. Toen hij daar met zijn bestelling kwam, bleek de familie van niets te weten. Enigszins ontstemd ging de bloemist weer naar beneden, waar hij tot de ontdekking kwam dat zijn auto van 9500,was gestolen. niet kan ontkomen aan gevoelens van diepe teleurstelling dat het is moeten komen tot het overschrijden van de Cam bodjaanse grens door aanzienlijke Ame rikaanse en Zuidvietnamese gevechts eenheden. De regering kan evenwel be grip opbrengen, zo herhaalt de nota, voor de door president Nixon opgesomde mo tieven. In de nota wordt ondermeer gesteld, dat de communistische dreiging in Cam bodja zeer reëel is. „Of het de regering van Cambodja zal gelukken deze dreiging het hoofd te blijven bieden valt voors hands niet te voorspellen". „De regering blijft bereid haar volle medewerking te geven aan ieder initia tief dat een voor de volken van het voor malig Indo-China naar vrije keuze te be palen staatskundige regeling naderbij kan brengen. In dit verband zijn sinds 6 mei dan ook een aantal regeringen be naderd met de suggestie zo mogelijk te komen tot een zinvol initiatief voor het bevorderen van zulk een vreedzame re geling. Reacties werden tot dusver niet ontvangen. De regering blijft e veneens aandringen bij alle betrokkenen op maxi male matiging en op inschikkelijkheid. De regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat alles in het werk diende te worden gesteld om een vreed zame regeling van het conflict te bevor deren door een zodanige oplossing van de Indo-Chinese vraagstukken dat daar mede de basis gelegd zou worden voor een ontwikkeling der regio in het belang der rechtstreeks betrokken volken. De Nederlandse regering is steeds het uit oefenen van het zelfbeschikkingsrecht blijven onderstrepen. Slechts inbinding van ieders absolute eisen kan tot een compromis leiden, waaronder zonder wa pengeweld een ieder op constitutionele wijze zijn inbreng zal kunnen leveren aan de toekomstige structuur van de landen in kwestie. De regering is er ech ter niet van overtuigd dat alle partijen zich dit inzicht reeds hebben eigen ge maakt. Helaas heeft men aan de zijde van Noord-Vietnam en de Vietcong niet de geringste bereidheid tot werkelijke toenadering getoond. De regering betreurt het ten zeerste dat de van vele zijden ondernomen po gingen om hetzij de Geneefse conferen tie, het zij een ander internationaal ge- spreks-forum bijeen te doen komen, door de weigering zowel van een der wereld machten als van een der direct betrok ken partijen nog niet met succes zijn be kroond. Overeenkomstig zijn toezegging aan de Tweede Kamer heeft minister Luns de regering in Washington inmiddels op de hoogte gesteld van de „diepe verontrus- ting die een eventuele hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam teweeg zou brengen in ons land. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, heeft de nota van de Nederlandse regering een „teleurstellend stuk" genoemd. „Zij geeft een verklaring van het Amerikaan se optreden in Indo-China en zij herhaalt AMSTERDAM. De bewoners van de westelijke eilanden in Amsterdam zijn in verzet gekomen tegen de gemeente lijke saneringsplannen voor dit eeuwen oude gebied, zoals deze zijn neergelegd in de nota „Binnenstad". De ongeveer zevenhonderd bewoners zijn het er niet mee eens, dat zij op den duur zullen moeten verdwijnen om plaats te maken voor kantoorgebouwen en industrieën. Zij menen dat de beslissing over de toe komst van het Bickers-, Prinsen- en Rea- leneiland moet wachten tot de bewo ners met een alternatief voorstel komen waarbij het behoud van de eilanden als woongebied voorop staat. Een enquête heeft uitgewezen, dat 95 percent van de eilandbewoners niet wil verhuizen. dat de Nederlandse regering begrip heeft kunnen opbrengen voor de door president Nixon opgesomde motieven voor de in- vasie-Cambodja. Daarmee kiest de Ne derlandse regering voor Nixon's beleid, dat in Amerika zelf gelukkig op een zo breed verzet stuit. De nota bewijst op nieuw, dat de Nederlandse regering in deze zaak aan de verkeerde kant staat. Zij maakt zich door deze opstelling me deplichtig aan een uitbreiding van een oorlog, die reeds eerder beëindigd had moeten zijn", aldus drs. Den Uyl. AMSTERDAM. De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft maandag de eerste van de dertig kunste naars, die in de nacht van 16 op 17 ja nuari de hal van het Stedelijk Museum in de hoofdstad bezetten, na een eis van een boete van 150, wegens lokaalvrede breuk veroordeeld tot één week gevange nisstraf onvoorwaardelijk. Het was de 31-jarige kunstschilder F. M. van Bom mel, lid van het dagelijks bestuur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK). De bezetting was een protest tegen het in opdracht van B. en W. verwijderen van de BBK-actiestand op de tentoon stelling van de Amsterdamse kunste naarswerkgroep (AKW). De BBK was door de AKW uitgenodigd een stand in te richten. UTRECHT. Maandag zijn de eerste negen van de ongeveer twintig verdach ten in de omvangrijke verduisterings zaak bij het centraal magazijn van V. en D. in Utrecht, voor de Utrechtse poli tierechter verschenen. Uit het magazijn zijn in 1969 en in de eerste maanden van 1970 goederen ont vreemd ter waarde van ongeveer 12.000. Deze varieerden van luiers tot een zestiendelig slaapkamerameuble ment. Alles werd ontvreemd door perso neel van het bedrijf. De goederen wer den door chauffeurs naar huis gereden. De straffen varieerden van één week voorwaardelijk tot anderhalve maand onvoorwaardelijk. De eis van de officier was gemiddeld twee of drie maanden. Minister Klompé heeft in het Amsterdamse Hiltonhotel het twaalfde congres 11 van het Europese speelgoedinstituut ingeleid. Niet alleen het spelen en het spelmateriaal worden op dit congres onder de loep genomen, ook de begeleiding van het kind door de ouders bij zijn spel. De minister vroeg onder meer van de fabrikanten speelgoed „dat als fantasierijk tegenwicht kan dienen in de huidige klinisch-hygiënische flats". ADVERTENTIE (jravitt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De huidige manier van het vervullen van dienstplicht in ons land is zeer onbevredigend. Er zullen op korte termijn alternatieven moeten komen. Over de manier waarop dit dient te geschieden heeft een commissie van de P.v.d.A. zich beraden. In een rapport over deze kwestie z(jn enkele punten aangestipt waarvan het belangrijkste wel is dat de dienstplicht niet moet worden uitgebreid maar dat er enkele mogelijkheden moeten worden geschapen om „diensten te verrichten" die gelijkwaardig worden beschouwd aan het vervullen van de dienstplicht. Slechts in uiterste noodzaak zou mogen worden overgegaan tot dienstplicht voor meisjes die dan vervuld zou moeten worden in specifiek vrouwelijk maatschappelijke functies De manier waarop thans met de dienst plicht wordt omgesprongen, vindt de com missie die in september vorig jaar in opdracht van het partijbestuur van de P.v.d.A. met haar discussies begon alles zins onbevredigend. Er zijn meer poten tiële dienstplichtigen dan dat er ruimte is in ons leger. Dit betekent dat er een ADVERTENTIE bijzonder discriminerende situatie ont staat voor degene die gedwongen worden actief in militaire dienst te gaan. Een meerderheid van de commissie meent ech ter dat dit een aflopende zaak is omdat in de naaste toekomst ons leger van dienstplichtigen vervangen zal zijn door beroepsmilitairen en deskundigen in kort of lang dienstverband. De commissie meent dat het mogelijk moet zijn, in plaats van zijn dienstplicht als soldaat te vervullen, werkzaam te zijn in een VN-politiemacht of tot een ram pendienst omgebouwde BB. Werk in een ontwikkelingsland en so ciaal werk worden door de commissie niet als alternatieven voor het onder de wa penen komen gezien. Hiertegenover stelt de P.v.d.A.-commis sie dat er vrijstelling van dienst zou moe ten worden verleend aan jongeren die werk doen in ontwikkelingslanden, aan hen die werkzaam zijn in sectoren van sociale dienstverlening en aan degenen die werken in beroepen waarin noodlotti ge tekorten dreigen te ontstaan. De commissie is voorts van oordeel dat een aantal gronden waarop men zich tot militaire dienstweigering kan beroepen behoort te worden uitgebreid. Ook poli tieke motieven moeten naast godsdiensti ge redenen een grond tot militaire dienst weigering kunnen zijn. De tewerkstelling van dienstweigeraars d'ent volgens de leden van de commissie te worden ver beterd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Septuagint-groep, samengesteld uit priesters en leken van de r.k. kerk en sinds kort ook uit een aan tal predikanten uit de kerken van de re formatie, heeft in een telegram dank ge bracht aan de Belgische kardinaal Sue- nens voor diens interview in het Franse blad „Le Monde". De Septuagint-groep zegt de mening van kardinaal Suenens te delen, dat een wederzijdse en eerlijke dialoog in de kerk over het celibaatvraagstuk de vrijheid in die kerk alleen maar kan dienen. Zij zegt met de kardinaal te hopen, „dat zo snel mogelijk het terrein van verlammende discussies zal kunnen worden verlaten om de aandacht te kunnen wijden aan kwesties van meer importantie". Het telegram is namens de Septuagint- groep ondertekend door kapelaan Ruyter, Beverwijk. ROTTERDAM De nieuwe gemeente raad van Rotterdam moet beslissen over de vestiging van Hoogovens op de Maas vlakte. Het gewestelijk bestuur van de Rotterdamse P.v.d.A. en het bureau van de fractie van deze partij in de gemeenteraad van Rotterdam zijn, in overeenstemming mei de opvatting van het landelijk partij bestuur en na overleg met de actiegroep schone randstand-zuid te Hoek van Hol land, tot deze overtuiging gekomen. De nieuwe Rotterdamse raad wordt op 3 juni gekozen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een jonge man heeft op Schiphol het Schots-geruite koffertje neergezet dat zondagmiddag in de vertrek hal is ontbrand. Het koffertje bevatte een brandbom met een chemische tijdontste- king. Als de ontbranding zich aan boord van een vliegtuig zou hebben voorgedaan, zouden de gevolgen rampzalig kunnen zijn geweest. Uit getuigenverhoren is de dienst lucht vaart van de rijkspolitie op Schiphol ge bleken, dat zich zondag een jonge man heeft vervoegd bij de balie van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia die het kof fertje daar moet hebben achter gelaten. Het zou een man zijn geweest met een niet- typisch Spaans uiterlijk. Het signalement is zo vaag dat de politie haar kansen moet schatten als geldt het het zoeken naar een miniscuul speldje in een reusachtige hooi berg. De belangstelling voor een vrouw van midden in de twintig met een bruine jurk en een bruin tekkeltje is aanzienlijk ge daald. Van de vrouw werd gezegd, dat zij enige tijd bij het koffertje in de vertrekhal had gestaan. Nadere getuigenverhoren ge ven de indruk dat men met haar toch op het verkeerde spoor zou zijn. Zij moet in ieder geval al op Schiphol zijn geweest voordat het «offertje er kwam. ADVERTENTIE t AMSTERDAM Als de onderhande lingen met de rijks- en gemeentelijke overheid gunstig verlopen zal Krasna polsky een hotel bouwen aan de toekom stige IJ-boulevard in Amsterdam, aldus de directie van het bedrijf. Dit hotelproject zal dan een economi sche eenheid vormen met :iet deze week te openen Kras-havenrestaurant. dat een vaste verbinding krijgl met de nieuwe vestiging. Het nieuwe hotel zal 340 kamers be vatten, die alle voorzien zijn van eigen badkamer en toilet.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2