Nieuw amendement in Amerikaanse Senaat Naar beschaving der oren VOORSTEL ACTIES IN TOT VERBOD CAMBODJA Iberia neemt maatregelen Strauss' blad: „Marx loert om de hoek" SPD-congres in partijbelang eist Saarbrücken kalm debat Vis houdt fit Wajang in-t-kuipje. 58ct Tornado treft stad in Texas Parijs tracht geweld in te golf van dammen Supermarkt in Lyon verbrand Zuidvietnamezen ukken op naar Pnom Penh V eiligheidsr aad stemt voor een onafhankelijk Bahrein Drie communisten in Griekenland gearresteerd Franse gaullisten tegen uitbreiden van de WEU Roofoverval per telefoon in VS Sartre geeft het kapitalisme de schuld dm -m Vloot Na bomaanslagen VIS OP Z N JAPANS' Volle laag Op de helling Rechtse jeugd Twee „milieubedervers" vragen de laatste tijd steeds meer de aandacht: de luchtvervuiling en de geluidshinder. Het is verheugend dat de Nederlandse rege ring voor beide euvels in toenemende mate belangstelling heeft en ook initiatie ven neemt die tot effectieve bestrijding ervan kunnen bijdragen. De bestrijding van de geluidshinder hangt, evenals die van de luchtvervuiling, voor het grootste deel af van de techniek. De techniek is niet alleen de grootste veroorzaker van hinderlijk lawaai, zij beschikt ook over de middelen om het tot een draaglijk niveau te beperken. Het heeft weinig zin deze techniek en in maatschappelijke toepassing heet zij „industrie" met een schuld te be lasten en strafbepalingen te eisen. Dat is ook in de kwestie van de luchtvervuiling te veel gebeurd. Aan de ene kant heeft de industrie ten aanzien van de luchtver vuiling in eerste instantie de houding aangenomen als werd zij door de voor standers van een zuiverder atmosfeer in haar bestaan en uitbreiding bedreigd, maar aan de andere kant hebben de activisten tegen luchtverontreiniging vaak uit het oog verloren dat men bij het streven naar luchtzuiverheid niet zomaar in het wilde weg industrieel-economische belangen kan negeren. Intussen is echter aan beide kanten meer begrip gecreëerd, zodat een dialoog ontstaan is die tot vruchtbaar resultaat zou kunnen leiden. Hetzelfde mag men verwachten ten aanzien van de geluidshinder. Het zijn niet alleen de straaljagers en verkeers vliegtuigen die bijdragen tot een medisch niet langer verantwoorde overschrijding van het totale maatschappelijke ge luidsvolume, maar ook bijvoorbeeld bromfietsen, motoren, kerkklokken, open lucht-luidsprekers, bouwmachines, elek trische zaagapparatuur, sloopwerktuigen en het traditionele burengerucht, een ge volg van de gebrekkige isolatie der wo ningmuren. Dat totale patroon van la- waaivoortbrenging is volgens deskundi gen bezig zenuwstelsels te ondermijnen en lichamelijke en geestelijke kwalen te bevorderen. Uit het oogpunt van volksgezondheid is de taak van de over heid in deze aangelegenheid duidelijk aanwijsbaar. Een andere kwestie is ,dat de mensen zelf zozeer aan het lawaai gewend zijn geraakt, dat zij weinig activiteit betonen om er iets aan te doen. De lauwheid van het publiek is een handicap voor actie groepen op dit gebied. De mens is ge neigd het lawaai als een vanzelfsprekende zaak te aanvaarden en hij blijft dus zelf ook onnodig lawaai voortbrengen, in plaats van zich in dat opzicht te beheer sen. In zekere zin is zelfs de lawaaifactor een behoefte geworden, waaraan de in dustrie uit louter economische motieven probeert te voldoen. Er worden auto hoorns en speciale auto- en brommer- uitlaten gefabriceerd die abnormaal la waaierig zijn, omdat daar grote vraag naar is. Stereo-apparatuur voor platen spelers, oorspronkelijk bedoeld om de kwaliteit van de gereproduceerde muziek te verhogen, wordt aangewend om een zo groot mogelijk geluidsvolume voort te brengen en is vaak in dichtbewoonde huizenblokken een ware plaag. Er zijn talrijke andere voorbeelden te noemen van opzettelijk en als „genot" versterkt geluid, waardoor duidelijk wordt dat la waai een soort narcoticum is geworden dat zeer schadelijk voor de gezondheid is en desalniettemin als onmisbaar wordt ervaren. Uit dat oogpunt beschouwd is de geluidskwaal een ziekelijke afwijking, voor het ene deel van de mensheid een behoeftebevrediging en voor het andere deel een ondraaglijke kwelling. De geluidshinder is door deze omstan digheid iets moeilijker te bestrijden dan de luchtvervuiling, want er is niemand die vergiftigde lucht als een behoefte er vaart. De bestrijding van de geluidshin der zal daarom, meer dan de uitbanning van luchtverontreiniging, strafbepalingen noodzakelijk maken die tegen de privé- gedragingen van het publiek zijn gericht, ongeveer in dezelfde trant als het gebruik van narcotica wettelijk wordt tegenge gaan. De industrie kan natuurlijk de ver plichting worden opgelegd, de door haar vervaardigde apparatuur zo min moge lijk lawaaiproducerend te maken, maar als een deel van het publiek juist lawaai- instrumenten eist, wordt dat een delicate ingreep. Een zekere mate van hinderlijk geluid zal onze samenleving altijd blijven aan kleven, omdat het tot haar structuur be hoort. Degenen die de stilte van bos en heide ondervinden als een weldadig medi cijn, zullen in de toekomst steeds minder aan hun trekken komen. Aan de andere kant blijft het toch een bij uitstek maat schappelijke opdracht voor overheid, par ticulieren en bedrijfsleven om te streven naar een effectieve bestrijding van de ziekelijke uitwassen op dit gebied. Het moet mogelijk zijn om de volksgezond heid zodanig op te krikken dat een meer derheid van het publiek een gezonde he kel aan onethisch lawaai houdt en ver krijgt. Wat dat betreft zou het een zegen zijn wanneer de jonge en jongste gene raties langzamerhand weer wat meer be langstelling zouden krijgen voor het ethi sche geluid van een beschaafder muzikale vorm dan die, welke de laatste jaren de markt heeft veroverd. WASHINGTON/SAIGON (AFP, Reuter en AP) De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren met negen stemmen tegen vier be sloten bij de Senaat een amendement in te dienen dat een verbod op nieuwe militaire acties in Cambodja behelst. Het amendement zou, als het wordt goedgekeurd, van toepassing zijn op een wetsvoorstel dat de intrekking wil van de regeringsbevoegdheid wapens te leve ren aan bevriende landen en internatio nale organisaties. Het debat begint don derdag. Men gelooft dat dit amendement in de Senaat meer kans maakt dan dat van senator George McGovern en negentien andere senatoren. Daarin wordt voorge steld alle toewijzingen voor de financie ring van de militaire operaties in Viet nam, Laos en Cambodja in te trekken Het amendement McGovern komt vol gende maand in behandeling, wanneer de Senaat zich zal uitspreken over het vori ge week door het Huis van Afgevaardig den goedgekeurde plafond voor de mili taire uitgaven. De flottielje van Zuidvietnamese sche pen die onlangs de Mekong is opgevaren, is gisteren de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh binnengevaren. De schepen zullen doorvaren naar de stad Kompong Cham die 120 kilometer noordelijker aan de Mekong ligt. De schepen zijn in Pnom Penh voor anker gegaan. De schepen maken deel uit van de flot tielje van ongeveer 100 Zuidvietnamese en dertig Amerikaanse schepen die za terdag de Mekong opvoeren om steun te verlenen bij de herovering van het veer van Neak Leoeng dat in handen van de Vietcong was gevallen. De dertig Amerikaanse schepen bevin den zich nu 35 kilometer binnen Cam- I bod ja, de grens die president Nixon I heeft vastgesteld voor de Amerikaanse opmars in dit land. De Zuidvietnamese schepen schijnen opdracht te hebben Vietnamezen uit Cam bodja te repatriëren. Het is de bedoe ling van de regering Lon Nol dat alle Vietnamezen naar hun land terugkeren. Dat zijn er naar schatting een half mil joen. Een groot aantal Vietnamezen die in Cambodja in overheidsdienst zijn, heb ben al ontslag gekregen. Anderen, zoals Vietnamese winkeliers, hebben van de re gering vernomen dat zij hun bezittingen te gelde moeten maken en zich gereed moe ten houden voor vertrek. De „koninklijke regering van nationa le eenheid van Cambodja" heeft giste ren in Peking een verklaring uitgege ven waarin zij haar besluit bekendmaakt de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Dit naar aanleiding van de ongerechtvaardige in vasie in Cambodja, aldus de regering die door prins Norodom Sihanoek in het le ven werd geroepen nadat hij door de hui dige machthebbers in Pnom Penh was afgezet en naar China uitgeweken. NEW YORK (Reuter en AFP). De Veiligheidsraad heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor een volledig en souverein Bahrein, dat vrij is zelf te beslissen over zijn betrekkingen met an dere landen. Dit is de wens van de meer derheid van de bevolking van Bahrein, zoals is gebleken uit een onderzoek dat door een VN-vertegenwoordiger is ver richt. Iran heeft al sinds lang aanspraken ge maakt op souvereiniteit over het Arabi sche sjeikdom, dat voor zijn defensie en buitenlandse betrekkingen afhankelijk is van Groot-Brittannië. Het onderzoek, dat verricht is door de Italiaan Vittorio Winspeare Guicciardi, is gedaan op verzoek van Iran. Enge- lands rol in het sjeikdom zal tegen eind volgend jaar zijn uitgespeeld. SCHIPHOL (ANP) Daags na de identieke aanslagen op vier Iberia-vlieg- tuigen op Schiphol en op de luchthavens I van Genève, Frankfort en Londen, heeft Iberia op Schiphol extra-veiligheidsmaat regelen voor Spaanse vluchten getroffen. Welke dat zijn werd niet bekendgemaakt. Het ontplofte koffertje is gisteren naarl het gerechtelijk natuurwetenschappelijk laboratorium van het ministerie van Jus-| titie gebracht, waar de directeur, prof. dr. W. Froentjes, zal trachten na te gaan op I welke manier deze helse machine was geconstrueerd. a '•s ADVERTENTIE Snijd 400 g kabeljauwfilets in 8 vingerdikke plakken. Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember klein. Knoflook, ui en gember dooreen mengen met- 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in een platte schotel. De vis 2 uur in deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine in de koekepan onder af en toe keren 3 A 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm mèt de vis opdienen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis an Visprodukten. Wassenaarseweg 20, □en Haag. ATHENE (AFP). De Griekse minis ter van Openbare Orde, Tsevellekos, heeft op een persconferentie meegedeeld dat de afgelopen dagen drie leiders van de verboden communistische partij zijn gearresteerd. Het zijn de 53-jarige Nikolaos Kalou- dis, een van de zeven leden van het poli tieke bureau van het Centrale Comité, de 49-jarige Zinon Zorzovilis, lid van het Centrale Comité en de 47-jarige Ioannis Yannaris. Kaloudis is in 1952 naar War schau gevlucht maar onlangs onder de naam Panayotis Lemos clandestien Grie kenland weer binnengekomen. Hij is op 9 mei in Athene aangehouden. Kaloudis zou de communistische beweging in Athe ne leiden. PARIJS, (AP). Noorwegen, Dene marken en Ierland zouden zich willen aansluiten bij de Westeuropese Unie (WEU), die nu wordt gevormd door de zes landen van de EEG, plus Groot-Brit tannië. Een voorstel deze drie landen als nieu we leden toe te laten is ingediend door de Belgische christen-socialistische parle mentariër Hubert Leynen. Het voorstel is door de politieke commissie van de WEU met twaalf tegen drie stemmen aangenomen. De Franse Gaullisten stemden tegen. Zij zijn van oordeel dat een uitbreiding van de organisatie de pogingen tot een politieke eenheid te komen binnen het kader van de EEG, ingewikkeld zou ma ken. LOS ANGELES (Reuter). Een cais- I sière van een supermarkt in de Ameri kaanse stad Los Angeles sloeg de schrik om het hart toen zij opgebeld werd en het volgende bevel kreeg: „Doe al het geld in een zak en leg die bij het loket. Jij en je kinderen worden in de gaten gehou- I den." De vrouw deed wat haar bevolen werd I en vluchtte weg naar huis, waar zij ont dekte, dat haar kinderen in veiligheid I waren. Een man met lang haar heeft de buit (35.000 gulden) opgehaald en is met zijn auto verdwenen. (Van onze redacteur in Bonn) SAARBRÜCKEN Eens een volkspartij, altijd een volkspartij, zei Hel mut Schmidt gisteren. Daarom vergadert de Sociaal Democratische Partij van West-Duitsland niet in een van de vorstelijke congrespaleizen die dit land rijk is, maar in Saarbrücken, een mistroostige buitenpost van mijn werkers en fabrieksarbeiders onder de Franse grens. Met bier, vette worst en de onvermijdelijke blaaskapel zijn gisteren de prominente gasten van buitenlandse arbeiderspartijen ontvangen in hal dertien van het jaarbeurs- terrein ter plaatse, die vier dagen lang in het middelpunt van het West- du itse politieke leven staat. Het legioen ontmoette de kernploeg al buiten de vergaderzaal. Daar zijn voor tien SPD-ministers kantoortjes getim merd en voor Willy Brandt zelfs twee, één met een telefoon die hem regelrecht met de achtergeblevenen in Bonn ver bindt. Het regeren gaat vanuit hal der tien in Saarbrücken gewoon door. Vier dagen lang demonstreert de SPD dat de regeringsmacht haar niet naar het hoofd is gestegen: met bier en worst gaat het ook. De interesse voor het congres is groot in de Bondsrepubliek. Het zou een feest- congres kunnen zijn, omdat voor het eerst een kameraad-bondskanselier (de terminologie wordt trouw in ere gehou den) tot partijvoorzitter kan worden ge kozen. Daarbij gaat het om een kanselier die zijn positie in het land snel versterkt. De beste CDU is de SPD, zei men toen de christendemocraten nog regeerden. Brandt bewijst dat die leus zo gek niet was. Inmiddels bestaat vooral belangstelling voor „Saarbrücken" omdat de SPD er behoefte aan heeft de balans van eigen prestaties op te maken en te debatteren over toekomstplannen. Van algemene te vredenheid is binnenskamers geen spra ke. Brandts positie aan de top is onom streden. Datzelfde geldt voor partijstra teeg Herbert Wehner. Karl Schiller, de minister van Econo mische Zaken die er niet in slaagt een eind te maken aan de prijsstijgingen, krijgt echter de volle laag van partijge noten die hem nog geen jaar geleden bewonderden omdat hij voor Brandt de verkiezingen won. En de jongeren atta queren Helmut Schmidt, niet omdat aan zijn capaciteiten als minister van Defen sie wordt getwijfeld, maar omdat hij de grote man is van de rechtervleugel, die naar hun oordeel zijn tijd heeft gehad. De jongerenorganisatie (de „Juso's" in partij-jargon) speelt een grote rol. Sinds 1959, toen het pragmatische Godesberger- program van de SPD een sociaal-liberale partij maakte, die best acceptabel zou zijn als regeringspartij, zijn haar partij congressen zelden interessant geweest. Notoire linksen uit nauwelijks serieus genomen bolwerken als Zuid-Hessen en Sleeswij k-Holstein bereikten met hun ac tiviteiten hoogstens dat redelijkheid en gematigdheid van de partijleiding nog sterker in het oog vielen. Nu de SPD regeert trekt het optreden van de Juso's niet alleen meer aandacht, het vindt bovendien in bredere kring er kenning. Dat blijkt uit zeer vele voor stellen (in totaal meer dan 800, een boek werk van 400 bladzijden) in Saarbrücken De regering krijgt te horen dat ernst moet worden gemaakt met sociaal-demo cratische theorieën. De kans is er. Im mers, Brandt noemt zich de kanselier van interne hervormingen. Er moet eco nomisch en sociaal zo veel op de helling, dat er alle gelegenheid zou zijn voor in-1 grijpende veranderingen. „Karl Marx loert om de hoek", schreef Franz-JosefStrauss' „Bayern Kurier" over het congres in Saarbrücken. Er zijn inderdaad voorstellen die opvallen door hun marxistische taal: „Het systeem van de laat-kapitalistische heerschappij", de „economische uitbuiting door de heersen de klasse", etc. Het klinkt erg opgewon den, maar de oppositie wijst er graag op I dat de Juso's zich de SPD van de jaren tachtig noemen en de SPD zelf is vastbe sloten voorlopig aan de macht te blijven. Met de jongeren moet rekening worden gehouden. Voor al degenen die van het congres I meer verwachten dan een debat en het opmaken van de balans, zal Saarbrücken niettemin donderdag teleurstellend ein digen. Ook de jongeren hebben er alle belang bij dat Brandt aan de top blijft en een maand voor drie belangrijke deel staatverkiezingen (Noord-Rijnland-West- falen, Nedersaksen en Saarland van daar ook de keuze Saarbrücken) is er I niet alleen alle reden om de eigen positie geen geweld aan te doen, maar boven dien om de liberale coalitiepartner te ontzien. Die verkiezingen worden beschouwd als de eerste grote test voor de regering. De vrees dat de kleine FDP aanzienlijk verliest, hetgeen consequenties voor de coalitie in Bonn kan hebben, bestaat in regeringskring nog altijd. Al te drasti sche denkbeelden van de sociaal-demo cratische regeringspartners zouden voor I conservatieve liberalen het zoveelste be wijs zijn dat partijleider Scheel met de verkeerden in zee is gegaan. Een rokende puinhoop, dat was alles wat overbleef van de „Carrefour" supermarkt in de Franse stad Lyon. Het gehele complex van 12.000 vier kante meter brandde gisteren af. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De schade wordt geraamd op ongeveer 200 miljoen gulden. ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. LUBBOCK (AFP). Een hevige tor nado heeft de plaats Lubbock in de Amerikaanse staat Texas getroffen. Daarbij zijn veel mensen gewond. Er werd grote schade aangericht. De ver bindingen met de buitenwereld zijn na- Tenoeg verbroken. De nationale garde is ;emobiliseerd om hulp te verlenen. Eén radio-amateur in Lubbock meldde dat 19 mensen bij de tornado zijn ge dood. De burgemeester heeft de noodtoe stand afgekondigd. Lubbock heeft 160.000 inwoners. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Frankrijks conservatieve minister van Binnenlandse Zaken, Ray mond Marcellin heeft gisteren speciale instructies naar alle prefecten in het land gestuurd. Het doel daarvan is een dam op te werpen tegen een nieuwe golf van ge weldplegingen, aanvallen en sabotages, die sedert enkele dagen over Frankrijk is geslagen. Rond de zenuwcentra van die nieuwe onrust bij Grenoble, Cherbourg, Besan- gon en ook natuurlijk in Parijs zelf, heeft de minister gelijktijdig weer sterke troe penmachten van de oproerpolitie gecon centreerd. Tegen welke vijand dat contra-offensief nu eigenlijk precies is ingezet is onder tussen nog niet erg duidelijk geworden. In de stad Grenoble, die het zwaarste door deze nieuwe epidemie van geweld wordt geteisterd en waar binnen één week tien aanslagen werden gepleegd, lieten de da ders weliswaar hun visitekaartje achter, maar geen enkele groep of clan heeft tot dusver de aanvallen van die zogehe ten revolutionaire groep numero twee, die in Grenoble opereert voor zijn reke ning genomen. Integendeel ze hebben zich van die individuele geweldsacties al lemaal publiekelijk gedistantieerd. Daarentegen heeft zich de laatste da gen ook een aantal gewelddadigheden voorgedaan, die politiek weer wel onder een etiket waren onder te brengen. Zo hebben in de stad Cherbourg leden van een extreem rechtse jeugdorganisatie gis teren ruzie gezocht en ook gevonden met de mariniers van twee Russische oorlogs schepen, die in de haven geankerd lagen. Ook heeft intussen de politie een tweetal studenten gearresteerd, een jongen en een meisje, die met een groep van dertig leden 'n gewelddadige inval hadden gedaan in een internationaal bekende comestibles- winkel in het centrum van Parijs, waar voor ongeveer drieduizend gulden aan kaviaar, oeroude cognac, Japanse abri kozen en andere onbetaalbare lekkernijen was gestolen. Die twee studenten, waarvan er één op de vlucht door voorbijgangers ernstig werd toegetakeld hebben erkend mao- communist te zijn. Hun actie was be doeld, zo zeiden zij. als een kleine correc tie op de heersende maatschappelijke misstanden en inderdaad werd de gesto len koopwaar door huri toedoen verdeeld onder de bevolking van enkele bidonvil les en andere misdeelde groepen van gastarbeiders, die vermoedelijk voor het eerst van hun leven naar hartelust en voor eigen gebruik exquise ganzelevers met champagne mochten besproeien. Maar de sociale of revolutionaire agi tatie nam de laatste dagen ook minder sympathieke vormen aan. Zo werden er zoals gemeld branden gesticht in Parijs en Lyon. De beroemde filosoof Jean-Paul Sartre, die onlangs de leiding overnam van het orgaan der mao-communisten waarvan het laatste nummer opnieuw door de po litie in beslag werd genomen, heeft in een radio-vraaggesprek verklaard dat Frank rijk tengevolge van de innerlijke tegen stellingen van het kapitalistische sys teem nu geconfronteerd wordt met de nieuwe escalatie van het geweld, die hij onvermijdelijk noemde.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3