Dr. Christian Rohrer op eerste dag van geluidshindercongres: „Lawaai hoort onder controle van Wereldgezondheids organisa tie Zondagclub in Zeewijk Oecumenisch initiatief LUIDSPREKERS Avondvierdaagse in de IJmond SCHOOLH ANDB ALTOERNOOI GING VAN START IN DE DR. PRINSENHAL Drie peuters uren zoek MANNELIJK PERSONEEL Slagerij RES MARC0N DONDERDAG BIEFSTUKDAG PROEVEN MET RATTEN Verkeerslichten in gebruik In tweede week van juni Auto's-Motoren-Scooters Oieren-Planten (Brom)fietseo Lessen PLASTIC PACKING N.V. WOENSDAG DINSDAG 12 MEI 1970 Oplossing Huishoudelijk personeel gevraagd Bedrijfspersoneel gevraagd Woonruimte aangeboden Te koop aangeboden Examens Radio T.V. Diversen VERF GLAS v. REE U WIJK ZAAL Du Commerce GAMO per k.g. 3,49 250 GRAM supermalse (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN „Lawaai hoort onder controle van de Wereldgezondheids organisatie", aldus verklaarde gisteren de Zwitserse dr. Christian Rohrer. Dr. Rohrer, praktizerend arts in Oberglatt, gelegen in de directe nabijheid van het Züricher vliegveld Kloten, deed zijn relaas op het internationale congres voor geluidshinder „Noise 2000" dat tot en met donderdag in de Martinihal in Groningen plaats heeft. De Zwitserse arts besteedde ook aandacht aan de mogelijke overerving van vatbaarheid voor gehoorschade door een volgende generatie. Hierbij haalde hij een voorbeeld aan uit Rheinland-Pfalz, waar rond honderdtwintigduizend mensen aan gehoor- verlies lijden. Van dezen zijn ongeveer drieduizend volwassenen ernstig gehoorgestoord of geheel doof. Zeven- tot achthonderd kinderen moeten vanwege hun slecht gehoor speciale scholen bezoeken. Hij stelde hierbij de vraag of de kinderen nakomelingen zijn van door geluidshinder ge plaagde ouders. Wanneer dit inderdaad het geval zou zijn, zou de toestanc zeer ernstig zijn, zo was hij van mening. In zijn betoog haalde hij een onderzoek aan van twee Russische collega's, die maandenlang enkele ratten vijftien minu ten per dag met lawaai „onderhanden namen." Later stelden zij vast dat bij een groep van de dieren ernstige agressiviteit ont stond, die zich onder meer uitte in be vliegingen en bijten. Een andere groep reageerde met een onrustige slaap on derbroken door schrikreacties. Veel der dieren vertoonden krampen, die ook nog enige minuten na het afzetten van het lawaai aanhielden. In zijn praktijk zei dr. Rohrer de laat ste jaren ook bij mensen dergelijke reac ties ontmoet te hebben. De enige werk zame oplossing leek hem dan ook de aangetaste kinderen uit het lawaaigebied te verwijderen. Kortstondige schade zou dan nog te helen zijn. Niet zo zeker zei hij ervan te zijn of door langere tijd ontstane schade te genezen is. Hierna vertelde hij het hartverscheu rende verhaal van een jeugdige „lawaai patiënt", het zesde kind uit een gezin van tien personen. De vader h ad een landbouwbedrijf, waardoor verhuizen uit de buurt van het vliegveld niet mogelijk was. Dit voorjaar zou de jongen voor het eerst naar de lagere school gaan. Als voorbereiding bezocht hij afgelopen jaar een kleuterschool, waar hij in het begin door sterke motorische onrust nauwelijks gehouden kon worden. Als een wesp be woog hij zich van de ene hoek naar de andere. Met behulp van medicijnen en de wilskracht van de jongen gelukte het hem wat rustiger te worden, 's Nachts was bb echter verre van dat. De jongen sliep alleen in een groot bed dat hij al woelend en zich tegen de muur afzettend tijdens zijn slaap vijftig centimeter van de muur wegdrukte. Van het naar de la gere school gaan van de jongen werd voor het komende jaar afgezien. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Ook kerkelijk is Zeewijk In IJmuiden een nieuw gebied. Een grote wijk zonder kerk, althans zonder kerke lijke gebouwen. De verschillende Kerken hebben Zeewijk als wijk, als sectie of hoe de benaming ook mag luiden, ingedeeld bij het bestaande territoir. Waarmee nog niet het laatste woord is gezegd over een even tuele kerkbouw in Zeewijk. Wat door velen wel al gezegd werd is: „Laten we nu alstublieft niet allemaal een eigen kerk in Zeewijk willen bouwen" en ook is er al veel gesproken over de even tuele gezamenlijke bouw van een kerk. De ontwikkeling zal in dit opzicht stellig in teressant zijn. Ten behoeve van de kinderen van vier tot tien jaar is er een oecumenisch iniatief ontwikkeld in de vorm van een zondags school die men zondagclub noemt waarin de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerk en de Oud-Katholieke Kerk samen werken. Door middel van een kleur- wedstrijd zijn de kinderen opgewekt om te komen. Zondag vond de prijsuitreiking plaats en de eerste kennismaking. Er kwam een vijf tigtal kinderen. Er werden films vertoond, er is gezamenlijk gezongen, enz. Voortaan elke zondagmorgen van half elf tot half twaalf zijn de kinderen welkom in een lo kaal van de Duin en Dennenschool aan de Dennekoplaan dat hiervoor beschikbaar werd gesteld. Van elke Kerk zullen enkele medewer- kers(sters) de club leiden. Kinderen van alle gezindten en levensbeschouwingen zijn welkom. Veel van de tijd zal besteed wor den aan ontspanning, aan recreatie, maar natuurlijk wordt het doel ook niet uit het oog verloren. De deelnemende Kerken zijn tot de conclusie gekomen, dat een geza menlijke zondagsschool zeer wel mogelijk is op basis van hetgeen de Kerken bindt. Aan hetgeen de Kerken gescheiden houdt zijn de kinderen in die leeftijd nog niet toe. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Woensdagmorgen om elf uur zal burgemeester J. G. S. Bruinsma officieel de verkeerslichteninstallatie aan de Van Riemsdijklaan in gebruik stellen. Zoals bekend is de installatie in zeer korte tijd aangebracht nadat er een ver keersongeluk was gebeurd. Enkele malen per dag moeten veel schoolkinderen de Van Riemsdijklaan oversteken. Er is nu een bedienbare installatie. Bij de ingebruik name zullen leden van de verkeerscom- missie uit de gemeenteraad en van de Oudercommissie van de school aanwezig zijn, alsmede de leerlingen van de Apostel Mattheusschool en de Robert Schuman- school. nrmnnrnnnnruMiium verschijnen DAGELIJKS in méér dan 12.000 gezinnen t 0.60 per regel met een minimum aantal te bereke nen regels van 4 (2 koloms annonces 1.20 per regel met een minimum aantal te berekenen regels van 4). Bij afgifte aan loket en contante betaling 0.50 korting per advertentie. Gevr. werkster voor 1 of 2 ocht. of midd. p.w. Mw. Klerk, Hoofdstr. 124, Santp. Tel. 6327. MWWVWWVWWWWWWWVWWW Gevr. voor de ocht. en-of midd. aardige mensen die be reid zijn met bejaarden be zig te zijn, met alles waar toe zij zelf niet meer in staat zijn. Herenweg 40. Heemste de. Tel. 023-281346. Gevr. Een benzine pompbe diende. Wisseldiensten. Aan melden bij de chef van Gulf- station Brinkmann, Papento- renvest. Haarlem. Gevr. aank. kok, leerl. kok. Automatiek -Rest. Dekkers Kajuit, Marktplein 60, IJm. Telef. 13500 of 12089. Wasserij Hoek en Vaart kan nog enkele nette meisjes pl. v. eenv. en lichte werkz.h. Goed loon, prett. werkkr. en verg. van reisk. Aanm. dag 8-17 u. Bl'daalsestr.w. 17 te S'poort-Z. vlak bij station en bushalte. Tel. 02560-8200. Dameskapsalon Bedrijven Herman Moné. vr. voor één van haar filialen le kapper of kapster in de functie van ass. bedrijfsleider. Zeer gun stige salarisvoorw. in over eenstemming met deze func tie. Tev. gevr. le en 2e kap pers of kapsters en leerl. kapsters. Soil, te richten aan ons bedr. Breestr. 132, Be verwijk. Tel. 02510-23089 's av. na 7 uur, Tel. 02510-31448. Gevr. in bejaardentehuis een verpleegkracht van 7-10 u. om bejaarden te helpen t.m. het koffie drinken. Herenw. 40, H'stede. Tel. 023-281346. Hoog loon! Gevr. jongeman 16-19 jr. voor onze hulpkeu ken. Werk omvat: automaten bijvullen, frites bakken etc. Automatiek - Rest. Dekkers Kajuit, Marktpl. 60, IJm. Telef. 13500 of 12089. Voor licht werk gevr. lasser en enkele leerl. Hoog loon. Draad- en Buis Ind. Kamo, St. Martinstr. 12-14. Santp. Telef. 02560-7177. Gevr. 2 meisjes ca. 15-16 jr. 5-daagse w.w. Géén avondd. Automatiek - Rest. Dekkers Kajuit, Marktpl. 60, IJm. Te lefoon 13500 of 12089. Gevr. in particulier bejaar dentehuis te H'stede vakan tie invallers voor alle func ties. Br. GL. 607. Gevr. nette caissière boven de 30 jr. tev. om leiding te geven, afwiss. diensten. Br. onder nr. GL. 608. Zoekt u tijdelijk werk? Bent u 4 weken tot 6 maanden be schikbaar kom dan bij Hoog ovens IJmuiden werken. U kunt direct beginnen en per dag opzeggen. Het gaat om fabriekswerk voor mannen v. 18-50 jr. Goede salaris- en arbeidsvoorw. Melden: Hoog ovens, IJmuiden, Pers. voor ziening, Hoofdkantoor 2, Vel- sen-Nrd. Tel. 02510-94000. De Snackbar, Stationsplein 6. vr. voor dir. nette werkster, voor de ochtenduren, maan dag, woensd. en vrijdag. wwwmwawwwwwywwwwywywy Te huur aangeb. Eén kamer met verw. en kookgelegenh. Géén echtpaar. Br. L. 4943. Wie wil ruilen. Ben.flat met tuin, Homburgstr. lage huur, voor 6 hoog flat Schiplaan, 1 tot 4 hoog. Br. L. 4944. De Houthal doe-'t-zelf-super- markt. Nu ook voor verf en behang. Kenn.laan 167-169. IJmuiden. Na de reactie van het jongetje op het lawaai ging dr. Rohrer weer terug naar de bevindingen van zijn Russische colle ga's die, voor de nakomelingen van door geluidshinder geplaagde ratten een ver korte levensduur noteerden. Zij reageer den op akoestische prikkels door opwin ding, grotere agressiviteit en motorische discoördinatie. De Zwitserse arts gaf ook een beeld van verschillende reacties van ouderen en kinderen. Als voorbeeld van een kind vertelde hij het verhaal van een vierja rig jongetje, dat bij zijn grootouders in een nabij het vliegveld Kloten gelegen plaatsje ging logeren. Het jongetje ren de al direct toen het eerste vliegtuig overkwam naar de woonkamer, verstop te zich onder de tafel met de armen over zijn oren en bleef twintig minuten zitten. Dat herhaalde zich en al op de avond van de eerste vakantiedag wilde de jon gen weer naar huis. Volwassenen die in een stille omgeving wonen dus een nog onbedorven alarm reflex hebben en in een vakantieoord met fors lawaai worden geconfronteerd, verstoppen zich dan wel niet, aldus dr. Rohrer, maar beklagen zich bij hun dok ter en houden het na twee, drie dagen niet meer uit. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Van 9 tot en met 12 juni kunnen de liefhebbers(sters) van de wandelsport weer deelnemen aan de avondvierdaagse in de IJmond, welke wordt georganiseerd door de Noordhol landse Wandelsportbond, onder auspi ciën van de Nederlandse Wandelsport bond. In voorgaande jaren meldden zich meer dan duizend deelnemers (sters) en ook nu verwachten de organisatoren weer een grote belangstelling. Men kan individueel, in verenigingsverband of in schoolverband starten. De junioren van tien tot en met der tien jaar moeten viermaal tien kilome ter afleggen; de senioren elke dag vijf tien kilometer. In de parcoursen zijn onder meer op genomen IJmuiden, Driehuis, Santpoort, Wijk aan Zee, Beverwijk en Heemskerk. Op de laatste dag, vrijdagavond 12 ju ni, worden de deelnemers naar Bever wijk geleid, waar zij vanaf de Laan van (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK, In de Dr. Prinsenhal is maandag het schoolliandbaltoernooi voor lagere scholen van start gegaan. Teams van vijf en twintig Heemskerkse scholen hebben al op de eerste dag el kaar geducht partij gegeven op felle maar ook sportieve manier. Spectaculaire ontmoetingen zijn er niet geweest. Het zou hoogstens de match tus sen de Leonardusschool en de Kardinaal Da Jongschool moeten zijn. De meisjes van de Leonardusschool zegevierden met 6-0 over hun rivalen. Na deze eerste dag valt er uiteraard nog geen prognose te stellen. In poule 1 behaalden het team van de Otterkolken (de vroegere Mariaschool) en het zevental van de Leonardusschool de volle winst van 4 punten. De Maerten van Heemskerckschool moest genoegen nemen met 3 punten uit twee wedstrij den. In poule 3 kon de Branding geen voel aan de grond krijgen; dit team verloor beide wedstrijden. De drie teams uit pou le 4 de Otterkolken 2, Leonardus 2 en Kerkbeek 2, gaven elkaar geen duim breed toe. Franciscus 2 en Gallee 2 ein digde in poule 5 gelijk bovenaan. Dit was in poule 6 het geval met Titus Brandsma 2 en Zilvermeeuwen 2. De meisjes van Zilvermeeuwen 2 ondernemen een aanval op het doel van Assumburg 2 tijdens de eerste dag van het schoolhandbaltoernooi in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk. Blois muzikaal zullen worden begeleid naar Velsen-Noord. Het buurthuis „De Loods" aan de Geelvinckstraat 28 fun geert als start- en finishplaats. De junioren starten elke avond tussen half vijf en half zes en de senioren tus sen zes en zeven uur. De inschrijfadressen voor deze zeven entwintigste avondvierdaagse in de IJmond zijn: H. C. Smit, Lange Nieuw- straat 408, tel. 02550-13024, IJmuiden; A. J. Marcus, Pelsstraat 13, tel. 02510-24280, Velsen-Noord; W. Huijer, Sparrenstraat 29, tel. 02550-11180, IJmuiden; mevr. Wenning, Lekstraat 33, Beverwijk; mevr. Assendelft, Ir. Krijgerstraat 17, tel. 02510-27834, Velsen-Noord. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vijf politiemensen en ongeveer 20 burgers met auto's zijn maan dagavond tussen half acht en half tien aan het zoeken geweest naar drie in de Rubi- constraat woonachtige kleuters van onge veer twee en drie jaar. Gezocht werd in de wijken Meerestein en Oosterwijk, doch ook verder, waarbij tevens de hulp was inge roepen van de politie van Heemskerk. Ten slotte werd het drietal aangetroffen in een in aanbouw zijnde flat aan de Beneluxlaan in Heemskerk. Om half tien konden de kinderen aan de ouders worden afgeleverd. NIJMEGEN Geslaagd voor examen medicijnen (II) M. G. J. Bosman, Heem stede. Aardgas. De mod. voordeli ge verwarming. Vakkundige aanleg en keus uit de mer ken Bocal, Etna, DRU, E. M. Jaarsma en Beckers gasconvectors. Fa. v.d. Oute- naar Raave, Tuindersstr. 93 IJm.-O. Telef. 10851. Aluminium jaloezieën. Dir. van de fabriek met 30 pet. korting. Leverbaar in meer dan 30 verschill. kleuren. Met banden of met koord. Smalle of brede lamellen en 5 jaar schrift, garantie. Fa briek Bronsstr. 10. IJmuiden. Telefoon 13836. Debaperm zonwering, alum, jaloezieën, 20-40 pet. korting. Saarstraat 19, Heemskerk. Telef. 02510-39852. Goedkope diepvriezers, uit- gebr. sortering vanaf f 395. Incl. BTW, Importeurs Mar- tex Holland NV, Kouden- horn 32, Haarlem. Reforma zout-arme suiker vrije en dieetartikelen. Cor van der Meer, Kenn.laan 131 Telef. 15386. Ralston verf en witpasta en verfbelts met zilverzegels. Drog. en verfhandel T. M. Ritskes, Fr. Naereboutstraat 88, IJmuiden. Tel. 15207. Woensdag krokettendag on ze heerlijke vleeskroketten 30 et. Snackbar Smul, Kom- passtr. 38, IJmuiden. Geen onderhoud meer. Plas tic schrootjes, mooie kleuren, enkelwandig 12 m2„ dub belwandig 24., Zowel voor binnen als buitenw. Zaan- landse Hout Import N.V. Kalverstr. 1-3, IJmuiden. Te lefoon 10543. Hele kip aan 't spit. Kant en klaar. H. J. te Loo en Zn. Bloemstr. 102, IJmuiden Te lefoon 14962. V.W. de Luxe '68, met schuifdak. nieuwste model 3750,-; Ford Taunus 20 M TS '67. als nieuw ƒ3950,-: Fiat 124 de Luxe, type '68 ƒ3375,-: Fiat 850 de Luxe '68 ƒ2775,-: Renault 4 L de Luxe '66 1675,-: Fiat Primula de Luxe '66 1975,-; Opel Rekord, 4 drs. '65, nieuwe auto 1975,-; Ford Cortina Luxe 1500 '65 1575,-: Fiat 600 de Luxe '66 1575,-. Inruil, financ.. garantie, 50.- aanbetaling, rest over 2 jaar. Tele foon 0 2560-8087. Bonairestraat 41, Santpoort. Autoschade is altijd duur genoeg om deze zo snel mo gelijk (en toch perfect) te laten herstellen, 't Is uw eigen belang dat u weet wat wij berekenen. Vraagt daarom vooraf prijsopg. bij v. Does burg, Autospuiterij-plaatwer- kerij, Wijkermeerweg 50, Be verwijk. Tel. 02510-24442. Uw TV defect? Bel dan 10849 (ook 's av.) en wij komen di- - reet. W. F. Harrems, Steen- bokstr. 17, IJmuiden. Te koop 2e helft mei nsu prinsz 4 '67 44.000 km. Plein 1945 nr. 42, na 18 uur. Telef. 11823. Voor uw TV-rep. (ook 's av) en aanschaf nieuw, Radio-, TV-stereo D. de Vries, Steen- bokstr. 9, IJm. Tel. 16244. Te koop Fiat 1100 D '60, Re nault 4 L '63. Samen f 600. of ruilen voor Florett of Zün- dapp bromfiets. Bellatrixstr. 75, IJmuiden. Weggevlogen groene papa gaai met gele kop teg. be loning terug te bezorgen. Schoot, Evertsenstr. 6, IJm. Tel. 14373. Verhuur v. rijwielen, brom fietsen, scooters enz. Tevens in- en verkoop v. gebruikte Wielders, Rozenstr. 63, Haar lem. Tel. 023-310667. In- en verkoop en verhuur van rijwielen, bromfietsen, scooters, motoren. Wielders Rozenstr. 63, H'lem. Telef. 023-310667. Diaconessenhuis Eindhoven. Wilt u verpleegster worden? Vraag dan inl. bij de direc tie. Onze cursus begint in september a.s. WVtAMMA/VWVVWWWWVVVW(MVVtW4 metalen, lompen en of wasmach. voor ig bedr. p.m. zon toestel 127 's av. de vakman die II adviseert CELSIUSSTRAAT 27 ichter galerij Duinwijk voor bruiloften, par- vergaderingen, enz. ïtieme feestzaal, prijsopgave. Marktplein 2 - Telef. 145 83 AUTOMATERIALEN lies voor uw auto van bumper tot bumper oek niet langer Wat geeft 't GAMO heeft 't ARALLELWEG - BEVERWIJK ULLEMSBEEKWEG - IJMUIDEN Speciaal ingericht voor Duitsland ontvangstmoge lijkheden. Bouwpakketten voor de doe-het-zelver ANTENNE SPECIALISTEN Antenne showroom en win kelverkoop van alle soorten types en toebehoren U vindt bij ons 1001 artikelen op antennegebied Off dea ler Wisi antennes Barrevoetestraat 8, Haarlem Telefoon 31 23 59 Jagerstraat 4, IJmuiden. Tel. 02550 - 11346 Wij vragen voor spoedige indienst treding leeftijd van 18 tot plm. 45 jaar, dat opgeleid wil worden tot spuiter in de plastic fabricage afdeling. 3-ploegendienst. Wij bieden aantrekkelijk loon premieregeling jaarlijke gratificatie. Voor inlichtingen verzoeken wij U op ons bedrijfskantoor te komen: Jagerstraat 4, IJmuiden, tel. 02550- 11346 500 GRAM GEHAKT 1,98 PAARDEBIEFSTUK 1 Qg PLEIN 1945 no. 53 - IJMUIDEN - TELEFOON 110 16 I

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4