Herstructurering niet zonder gevaar Flinke produktiestijging bij metal ektro-industrie ook morqen Geènt kortmq romiqste koffiemelk Verblijfrecht werknemers in ontwerp-verordening Achteruitgang bij Vredestein Leven weer 0,4% duurder Effect Plan op'n lit literfles i nutroma I WOENSDAG 13 MEI 19 7 v 17 Veranderd Onvoldoende Initiatieven Winstmarges i VJ/ji f 1 Europees parlement: Heidebrand in Limburg Zeker, zulke mensen bestaan. Zij zijn er voortdurend op attent de groeikansen van geld zo goed mogelijk te benutten. Door het te beleggen in aandelen. En van hun kennis willen zij ook U laten profiteren. Zoals de beleggings specialisten van de AMRO-Bank en die van Pierson, Heldring Pierson. Wanneer kunt U op hen rekenen? Als U deelneemt aan het Effect Plan. U stort dan teikens een bepaald bedrag (minimaal f 500.- perjaar).EnU doet dat gedurende 10,15 of 20 jaar. Volgens een vast plan dus. Uw geld wordt dan op een uitgekiende manier belegd door specialisten, die het Amro-Pierson Fund beheren. Zodat U.als het Plan is voltooid, er hoogstwaar schijnlijk aanzienlijk beter van bent ge worden. Het aardige van het Effect Plan is bovendien.dat het altijd wordt voltooid, omdat het is geconstrueerd als een levensverzekering. Ais U b.v. niet meer zou kunnen betalen omdat U invalide bent geworden,dan nemen twee grote verzekeringconcerns (de Eerste Nederlandsche en Nationale-Nederlanden) Uw betalingen voor hun rekening; Uw Plan gaat normaal door. En mocht U tijdens de looptijd van het Plan overlijden,dan ontvangen Uw nabestaanden de uitkering. Direct. Het Effect Plan is dus een com binatie van beleggen en verzekeren, waaraan tevens belangrijke fiscale voordelen zijn verbonden. En wij menen dat mensen, die iets meer van hun geld willen maken, maar daarnaast toch zekerheid wensen, prijs stellen op een duidelijke uitleg. Dat kan in een kwartier- Op onze kantoren. En in een gesprek met Uw eigen verzekeringsadviseur. Wie weet wat er allemaal uit zo'n gesprek kan groeien. ïn het Effect Planwerken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank; Pierson, Heldring Pierson (diehetAmro-PiersonFundbeheren); Nationale-Nederlanden;deEersteNederlandsche. En hopelijk U. den HAAG. ïn conjunctureel opzicht was 1969 ook voor de metalektro-industrie een in verscheidene opzichten bevredi gend jaar. Een sterk expansieve buiten landse vraag zorgde voor een goed gevul de orderportefeuille. De produktiesti.igmg (met 13,5 percent, tegen 6,4 percent in 1968) had nog groter kunnen zijn als niet voor vele ondernemingen het tekort aan arbeidskrachten een rem was geweest op het verwerkelijken van een verdere groei van de omzet. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1969 van de federatie metaal- en elektrotechnische industrie (FME), fe deratie van vijf samenwerkende werkge versorganisaties, dat vandaag is versche nen. I Deze industrie heeft tot in het begin van de jaren zestig een belangrijk aan deel gehad in de industrialisatie na 1945. De snelle groei der produktie bij de FME kon worden bereikt door toeneming van personeel en door de snelle groei der produktie per werknemer. De voor de metalektro-industrie niet onaanzienlijke toeneming van de personeelsbezetting in 1969 (circa 3,5 percent) had tot gevolg dat eind 1969 de totale bezetting op 440.609 kwam. Daarmee was de recordbezetting van eind 1966 overtroffen. Eind septem ber 1969 was de personeelsbezetting 437.594, waarvan 304.183 arbeiders en 133.411 „overig personeel". De stijging kwam vooral voor in de elektrotechnische industrie en in de sector vliegtuig- en automobielindustrie. Duide lijk minder was de toeneming o.m. in de machine- en staalbouw, de plaatverwer- kende en de draadindustrie. De spanning op de arbeidsmarkt nam in 1969 snel toe, hetgeen tot arbeidson rust bijdroeg. De vraag naar werk was vele malen groter dan het aanbod. In de loop van de jaren zestig is de wereld, ook economisch, in velerlei op zicht snel veranderd. Ook de metalektro- industrie, in ons land bevindt zich in een proces van aanpassing aan deze veran derde, en nog steeds veranderende, situ atie. Een aanpassingsproces dat niet on verwacht is gekomen, de hoofdlijnen er- I van waren al vaak voorspeld. De structurele ontwikkeling van deze bedrijfstak kwam onder andere tot uiting In fusies, hergroeperingen en samenwer kingen. Dat het ingrijpende herstructurerings proces zich, ondanks de gunstige con junctuur, duidelijk bleef manifesteren, zegt iets over de kracht en de noodzaak ervan, aldus de FME. De gunstige conjunctuur camoufleert toch nog een aantal situaties dat op wat langere termijn aanleiding geeft tot be- I zorgdheid. Voor een aantal ondernemin gen is de toekomst inderdaad zorgelijk. Daarbij doen zich nog de gevolgen voe len van de recessieperiode 1966-1967. Toen heeft men dikwijls orders aanvaard te gen marginale prijzen, hetgeen de finan ciering niet ten goede is gekomen. Die raakt bovendien in de knel als de grond- stoffenprijzen snel stijgen, zoals in 1969 Dit betekent dat, bij een hoge rente- itand en terughoudendheid van kapitaal verschaffers, outillage, noodzakelijk om I de snel voortgaande ontwikkeling bij te houden, onvoldoende kan worden vervan- gen. Het is duidelijk, aldus het jaarver slag van de FME, wat dat op den duur moet betekenen. Te meer daar het economisch beleid op korte termijn van de overheid op het ge bied van de prijzen en van de fiscaliteit ten aanzien van de investeringen, de wijs heid van een beleid op langere termijn bedriegt. Bij de herstructurering doet zich her haaldelijk voor dat buitenlandse onder nemingen bedrijven van Nederlandse ori- I gine overnemen of er in deelnemen. Wanneer overname, waarbij het beslis singscentrum over doen en laten van de j Nederlandse vestiging buitenslands komt, tot incidentele gevallen beperkt blijft, zal dat nog geen problemen hoeven te geven. Zou echter een belangrijk deel van een I sector van het bedrijfsleven in handen komen van buitenlandse ondernemingen, I dan zou dat zonder meer de mogelijkheid van schade aan nationale belangen inhou den. Ontbreekt het onze nationale economie niet aan een instantie die op dit gebied initiatieven kan nemen? Zo'n instituut zou, mede wellicht met het oog op na tionale belangen, ten behoeve van bedrij ven die voor buitenlandse ondernemingen interessant zijn, dezelfde, of soortgelijke, groeikansen kunnen scheppen binnen een nationale of een andere, meer evenwich tige, internationale combinatie. De industriële pi-oduktie van de metaal verwerkende en elektrotechnische in dustrie zal in 1970 kunnen toenemen met een jaargemiddelde van 7 percent, gezien tegen de nog steeds bijzonder gunstige conjunctuur. Dit zegt het jaarverslag van de FME over 1969. De prognoses van de OECD, de EEG en het Centraal-Plan- bureau verwachten een afzwakking van de wereldhandel en daarmee van de we- reldinvoer, vooral in het tweede halfjaar van 1970. Toch zal de groei van de uit voer voor investeringsgoederen nog met 12 percent (volum)kunnen stijgen tegen 20 percent in 1969. Voor de afzet van consumptiegoederen door de metaalverwerkende en elektro technische industrie biedt 1970 betere vooruitzichten dan 1969. Het Centraal- Planbureau verwacht een groei van de binnenlandse afzet voor de elektro-tech nische industrie van 12 percent (1969: 8 percent) terwijl voor de metaalproduk- ten en machinebouw een groei van twee percent (1969: 2,5 percent) wordt voor zien. Deze gunstige perspectieven zijn een gevolg van de relatief snel gestegen loon sommen. Het jaarverslag wijst op de mogelijk heid van een omslag in de vraag naar investeringsgoederen, wat zal afhangen van de recessieve tendensen in Amerika. Ook vreest het een synchrone verminde ring van de vraag naar outillage ïn de meeste industrielanden, als gevolg van de reeds zo sterke synchronisatie van de krachtige inversteringsboom in outillage, ADVERTENTIE Een andere minder hoopgevende factor is, volgens de FME, de steeds hardnek kiger inflatoire ontwikkeling in de mees te industrielanden en de bestrijding daar van. Dit alles wordt voor 1970 verzacht door een omvangrijke orderpositie in het grootste deel van de investeringsgoede- renindustrie, zodat bij een duidelijke vraagvermindering de produktie voorals nog op een hoog peil kan worden ge handhaafd. Ook kan een tijdig passende conjunctuurpolitiek worden gevoerd. Behalve door een minder expansieve ontwikkeling van de vraag zal in 1970 de produktiestijging vooral worden ge remd door de in de meeste sectoren be reikte capacileitsgrenzen, die thans voor al door de mogelijkheden van personeels uitbreiding worden bepaald. Het Centraal Planbureau ziet toch nog een uitbreiding van 1,5 percent op jaarbasis. In 1970 zal opnieuw een druk komen te staan op de winstmarges de rentabili teit zal in een groot gedeelte van de metalektro-sector verminderen. De loon kostenstijgingen, door de per januari 1970 van kracht geworden metaal-CAO, zullen daaraan niet onaanzienlijk bijdragen, al dus het jaarverslag. Ook de andere in dustrielanden verkeren in deze situatie, wat inhoudt dat de Nederlandse metalek tro-industrie zich moeten kunnen aanpas sen aan het internationale prijsniveau, ook wat de prijzen op de binnenlandse markt betreft. Dit vereist een soepel prijsbeleid van de overheid, volgens de FME. ~WÊ v *9 KOFFIEMELK I MM MNM f A De vestiging van N.V. Hoeks Machinale Zuurstoffabriek uit Schiedam in Hengelo zal op grond van reorganisatiemaatregelen in de loop van de komende maanden geleidelijk worden gesloten. Voor de tien man personeel zal met de vakbond een afvloeiingsregeling worden ge- STRAATSBURG. Het Europese par lement heeft zich dinsdag in Straatsburg met algemene stemmen uitgesproken voor een ontwerpverordening van de Eu ropese commissie, die het recht regelt van werknemers om met hun gezinsle den in een andere lidstaat van de EEG te blijven wonen na daar een betrekking te hebben vervuld. Volgens de ontwerp-regeling, die een nadere uitwerking inhoudt van het begin sel van het vrije verkeer van werkne mers binnen de Europese Gemeenschap, heeft een werknemer aanspraak op dit recht als hij o nder een o uderdomspen- sioenregeling valt in het land waar hij werkt en voorts onder andere in dat land meer dan drie jaar voortdurend heeft ge woond. In het geval van blijvende ar beidsongeschiktheid zijn de voorwaarden lichter en als die arbeidsongeschiktheid het gevolg is van een arbeidsongeval of een beroepsziekte, die de werknemer recht geeft óp uitkeringen van een ver zekeringsorgaan in het land van zijn werkkring, vervalt i edere voorwaarde met betrekking tot de duur van het ver blijf, aldus het ontwerp. VENRAY Nabij de vliegbasis „De Peel" onder Venray is dinsdag door on bekende oorzaak een heidebrand uitge broken. De brandweer van Venray, geassisteerd door de brandweer van Deurne van de vliegbasis Volkel, waren na twee uur blus sen de brand meester. Vijf hectare heide ging hierbij verloren. De koninklijke mare chaussee te Venray heeft de zaak in onder zoek. DEN IIAAG. Het groepsresultaat voor belasting van nv rubberfabriek Vre destein over 1969 bedraagt C 7,1 min (v.j. ƒ11,6 min.) De nettowinst komt uit op ƒ3,2 min (v.j. ƒ5,3 min). Dit blijkt uit de geconsolideerde winst- en verlies rekening over 1969, opgenomen in het be richt aan aandeelhouders betreffende het bod op de aandelen Vredestein. De tot dusverre in 1970 behaalde resul taten zijn beter dan die van de overeen komstige periode van 1969. Het zou ech ter prematuur zijn om hieraan reeds conclusies voor het gehele jaar 1970 te verbinden, aldus het bericht. Als voornaamste factoren die het re sultaat over 1969 ongunstig hebben be ïnvloed worden genoemd: gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en daardoor enerzijds onderbezetting in vele fabrica- geafdelingen en anderzijds hoge kosten van werving en scholing, hierdoor tevens de onmogelijkheid om in een stijging van de efficiency compensatie te vinden voor de met meer dan 10 pet toegeno men loonkosten. De omzetgroei stagneer de. De resultaten stonden mede onder druk van de prijsmaatregelen van de Nederlandse regering en de stijging van de grondstoffenprijzen. Noch Vredestein zelf, noch enige tot het Vredestein-coneern behorende ven nootschap heeft in het afgelopen jaar aandelen of certificaten ge- of verkocht, aldus het bericht. Het gpld groeit U niet op de rug. Kan iemand U vertellen waar het wel groeit? (Van onze correspondent) DEN HAAG. Van half maart tot half april is het leven opnieuw 0,4 pet. duurder geworden. Dat betekent dat de duurte di1 jaar nu al met 2,6 percent is toegenomen. Volgens het centraal bureau voor de statistiek moet deze stijging vooral worden toegeschreven aan hogere kledingprijzen. De overgang op het zomerpakket voor kle ding kwam, evenals vorig jaar. neer op een stijging van 0,2 pet. Brood, gebak, aard appelen en vlees werden duurder, groen ten, fruit en eier en daalden in prijs Duur der werden ook het onderhoud van de wo ning en medische verzorging. Een stijging werd ook geregistreerd voor de abonne mentsgelden van weekbladen en de huur prijzen van zomerhuisjes.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17