MOGELIJK MEER ACTIES TEGEN LIBANON Vietnamezen gevechtstaak nemen over Mis voor Hitier Labours verkiezingscampagne bijzonder fel begonnen Belastimi Veiligheidsraad: „Trek troepen „El Fatah „napalm gebruikt Proces-Stangl begonnen Kaper Japanse veerboot gedood Senaat in VS akkoord met Blackmun Vijf oppositieleiders als kabouters Olievlek in zee jvoor Bretagne Bateau Lavoir afgebrand Bomalarm op vliegveld van Bazel Rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... commentaar op actuele zaken In Spanje Nixon: enorm succes in Cambodja ïoSSfS'tl «r» SPD gaat congres beleggen over inkomens o™*»* - .-stiSe WOENSDAG 13 MEI 1970 In Düsseldorf V rouw in Moskou leeide misdrijven van het nazi-regime in het al- S uur met varkenslever gemeen en die van verdachte Franz Stangl LAIRD: „AMERIKANEN HOEVEN BINNEN EEN JAAR NIET MEER TE VECHTEN Opperrechter mm Blok ateliers in Montmartre Enorm succes' mmmmm De belastinginspecteurs zijn via hun organisatie en een daaruit voortgekomen commissie in actie gekomen om bij te dragen tot vereenvoudiging van het be lastingheffingssysteem. Men kan slechts waardering hebben voor dit initiatief, om dat het komt van mensen die in de voor ste linie staan. De belastinginspecteur is de figuur die aan het uiteinde van een oneindig inge wikkelde keten van voorschriften en be palingen het directe contact vormt tussen belastingstelsel en belastingbetaler. Aan de ene kant kan hij beoordelen op welke wijze de nu eenmaal noodzakelijke ader latingen het meest efficiënt kunnen wor den toegepast, aan de andere kant weet hij door zijn confrontatie met het be lastingbetalend publiek met welke moei lijkheden de mensen sukkelen en hoe lastig het voor velen is, wijs te worden uit de bepalingen en methoden. In het algemeen wordt de belastingin specteur als de wrekende gerechtigheid voorgesteld, in feite is hij de man die zich inspant om de voorschriften van het ministerie voor de belastingbetaler te vertalen. Men heeft vaak critiek op het feit, dat de bureaucratische werkwijze van de belastinginnende overheid het pu bliek noodzaakt een dure tussenpersoon in te schakelen, wiens deskundigheid de belastingbetaler moet behoeden voor ver gissingen. Men gaat dan echter te veel uit van de veronderstelling dat de belas tinginspecteur een soort vallenzetter is, die het tot zijn taak rekent het publiek een loer te draaien.Er zijn inspecteurs en inspecteurs, maar in het algemeen wordt een groot deel van de dagtaak van deze functionarissen in beslag genomen door hun optreden als adviseurs en des kundige voorlichters, waarbij de inter pretatie van de voorschriften uiteraard op strikt ambtelijke en dus neutrale wijze geschiedt. Natuurlijk zijn er ingewikkelde belas tingzaken, die men als particulier niet op eigen houtje kan ontwarren en waarbij men de hulp van een deskundig mede werker nodig heeft, die men voor die hulp uiteraard zal moeten betalen. Maar eenvoudige belastingproblemen, die toch het gevaar opleveren dat men zichzelf benadeelt of dat men voorschriften over treedt zonder het te weten, zullen door de belastinginspecteur altijd bereidwillig worden ontward. Dat de inspecteurs de heffing willen vereenvoudigen, is natuurlijk niet een kwestie van filantropie. Het is echter voor hen geen prettige ervaring, dat zij veel tijd moeten verdoen aan het uitzoe ken van puzzeltjes en het controleren van details in aangiften, waarbij het om tamelijk onbelangrijke bedragen gaat. Een eenvoudiger systeem van heffing aangepast aan omstandigheden die speci fiek van deze tijd zijn, zou het publiek en de inspectie heel wat tijd en ergernis kunnen besparen. Waarom zijn het de inspecteurs die op 99. .99 TEL AVIV/BEIROET (Reuter en AFP) „Als de Arabische guer rilla's de Israëlische steden en dorpen I blijven aanvallen" dan zal Israel de „aal„JU r grond- en luchtacties op en boven deze wijze hun eigen baas moeten ver- Libanees grondgebied herhalen. Mo- zoeken, het wat simpeler te doen? Kan gelijk op groter schaal dan gisteren men op het ministerie zelf niet tot de I het geval was. conclusie komen, dat men te ingewikkeld Ondanks de oproep van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties om de troe pen terug te trekken een oproep die werd gedaan toen Israel al een uur tevoren het einde van de operatie tegen de Ara bische guerrilla-bases op de berg Hermon ure,, -- -jla(j aangekondigd verborg men van- geconfronteerd worden met de domheden 1 morgen in Tel Aviv niet dat Israel vastbe- i j"- I 2— ,,nn In matron aan rif* 3.Ü.H te werk gaat en zich niet tijdig heeft gerealiseerd wat er in de maatschappij allemaal veranderd is? Ongetwijfeld leeft bij ambtenaren die geen direct contact met het publiek hebben en niet dagelijks en het onbegrip van de niet belasting- kundig geschoolde mens, veel minder be sef voor de norm, waaraan voorschriften sloten is een einde te maken aan de aan- I vallen vanaf Libanees grondgebied. „v-x De gewapende eenheid die gisteren nog en hun formulering moeten voldoen om voor zonsopkomst de grens met Libanon werkelijk begrijpelijk te zijn De mensen gufrX- kunnen ongelofelijk slecht lezen. Daar I ^Hjciers gevangengenomen, een onbekend van kunnen de inspecties beter meepra- aantal gedood, 40 gebouwen verwoest en ten want zij krijgen de enormiteiten on- tien voertuigen van de guerrilla's vernie- der ogen dl, op he, S,« v„ de S£*XFZZ£ tingaangifte volkomen argeloos en vaak groter verw0estend effect kan worden her in eigen nadeel worden gepresteerd. haald tuigen zijn neergehaald. De enige verliezen aan Israëlische zijde waren volgens hem elf gewonde soldaten. Op een plaats dreig de de operatie zich weliswaar te ontwik kelen tot een gevecht dat het gehele noor delijke front van Israel zou bestrijken met name daar waar de guerrillastrijders wer den gesteund door Syrische en Iraakse troepen. De woordvoerder wees er echter op dat drie Syrische Mig-17-toestellen wa ren neergeschoten en dat de Iraakse troe pen in Jordanië alleen hun gezicht lieten zien toen ze 15 granaten afvuurden. Waarnemers in Israel zijn overigens wel verrast over de betrekkelijk geringe resul taten van wat in Tel Aviv officieel werd omschreven als de grootste actie in Liba non sinds de onafhankelijkheid van Israel in 1948. Maar de woordvoerder zei dat de actie bedoeld is zowel om verzetstrijders gevangen te nemen en hun schuilplaatsen te vernietigen als om de Libanese autori teiten te waarschuwen. Rond al de verwarrende berichten over de actie van beide zijden is vanmorgen in Beiroet een communiqué verschenen van „El Fatah". Daarin wordt gezegd dat „de gevechten tussen de verzetsstrijders en de zionistische vijand nog steeds voortduren met name in de sector van Arkoub. Een De vereenvoudigingen die zij nu voor stellen zij betreffen voornamelijk on derdelen die door nieuwe maatschappe lijke ontwikkelingen niet voldoende aan gepast zijn zijn gericht op een grotere uniformiteit, een logischer combinatie van schijnbaar afzonderlijke grootheden, eenvoudiger aangifte met betrekking tot huizenbezit, kortom egalisering van talrij ke kleine oneffenheden waardoor veel simpeler aangifte kan worden be reikt. Dat de controle en correctie daar door gemakkelijker zouden worden, werkt in het voordeel van de inspectie zelf, maar veel meer in het belang van de belastingbetaler, die niet langer het gevoel zou behoeven te hebben dat hij als een detective moet speuren naar verbor gen voordeeltjes maar ook voetangels, om tot een belastingbetaling te komen die voor zijn geval als de juiste moet worden beschouwd. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv wees overigens alle Arabische berichten van de hand als zou er hevig gevochten zijn en als zouden diverse Israëlische vlieg' DÜSSELDORF, (ANP) In de West- duitse stad Düsseldorf begint vandaag het proces tegen een van de beruchtste oor logsmisdadigers van het Hitlerrijk, de nu 62-jarige Franz Stangl. Deze oud-SS-offi- cier wel de „tweede Eichmann genoemd was in de oorlogsjaren achtereenvol- I gens commandant van de moordenaars- vijandelijke helikopter en een jachtvlieg- schooi Hartheim bij het Oostenrijkse Linz tuig zijn neergeschoten. De vijand heeft en commantjant van de vernietigingskam- bovendien zeven tanks, twaalf gepantserde pen sobibor en Treblinka. en andere voertuigen en een groot aantal In de vele pagina>s tellende tenlaste- manschappen verloren". legging wordt Stangl moord op vierhon- Het communique vervolgt: „De vijande- I derddujzend joodse gevangenen in Tre- lijke luchtmacht heeft bombardementen derdau uitgevoerd op uitsluitend door burgers be- processchema voorziet in twee zit- woonde streken zoals bij Habbanya, Fara- dagen per week: iedere woensdag en dis, El Khyam, Kfar Haman en Hasbaye. iedere vrjjdag. Het Landsgericht heeft be- Daarbij werd onder meer gebruik gemaakt |st epn groQt aantal rustdagen vastge- van napalmbommen I ste|d om de betrokkenen niet bij voortdu- -» T a _11 „f,1I ring te confronteren met de afschuwelijke in het bijzonder. MOSKOU (AP) Russische chirurgen Bovendien zijn ruime marges nodig om in Moskou hebben de lever van een ern- de president en de griffier de gelegenheid stig zieke vrouw tijdelijk vervangen door te geven enkele getuigen, die in verband die van een varken. met ziekte of ouderdom met in staat zijn r- a ,H4f ,„,r Hat He hloeds- naar Düsseldorf te komen, in hun woon- Gedurende de vijfuur, dat debJoeds tgen te bezoeken. In totaal zijn veertig omloop van de vrouw met de varkens gedagvaard. Zij wonen in Duits lever was verbonden, kon haar eigenlever f^uigen g a g verenigde Staten, „uitrusten". Daarna werd deze weer terug- lana> geplaatst in haar lichaam, aldus het pers- bureau Tass. De vrouw was zes maanden zwanger, toen zij tengevolge van geelzucht plotse ling ernstig ziek werd. T» WUIUCI1 uut-waiu. al een jaar. Twee eerdere kandidaten van president Nixon zijn door de Senaat afge wezen. Twee Cambodjaanse militairen be waken een Vietcongstrijder die gis- MADRID, (AP) Ongeveer 150 nazi- WASHINGTON (Reuter) De Ameri- sympathisanten hebben in Madrid een kaanse Senaat heeft ingestemd met de be- uitvaartsmis bijgewoond ter herdenking noeming van rechter Harry Blackmun aan van het feit, dat Adolf Hitler 25 jaar ge- het Hooggerechtshof. De vacature bestond leden zelfmoord pleeggde. De politiebe- -1 oq-ha-o vt„n „nn waking was scherp. Na de mis die een half uur duurde werd een jonge man gearresteerd die „Cara al sol", het lied van de Spaanse falanxpartij, zong. De politie verbood het nemen van foto's en nam toestellen van journalisten in beslag. Bij de mis werden geen persoonlijkhe den uit de nazi-kolonie in Spanje ge zien, maar sommige aanwezigen wissel den de nazi-groet voor het betreden van de kerk. Een aantal droeg het blauwe hemd van de Falanx-partij, die in Span je ter ziele is. Het blauwe hemd was een stille herinnering aan het feit, dat gene raal Francisco Franco een „blauwe di visie" Spanjaarden in de Tweede We reldoorlog aan de zijde van de troepen van Hitler had laten vechten. Volgens een pamflet was de mis geor ganiseerd door een „groep dankbare Spanjaarden die iedereen tot de mis uit - - UCgllll UV/iC vwvn AA* AJU^VIMIIU vv« vmmmm. OMT -'O "7 w__r_. dit land ooit heeft gekend. Het is de Labourpartij, die het gevecht opent De mis diende ook om hen „te eren me{ een reeks advertenties en affiches, die in strijd zijn met alles wat men die gestorven zijn voor de verdediging rownil was In de advertenties wordt het woord van de westerse en christelijke bescha- ■ving teren tijdens gevechten bij de Mekong gevangen werd genomen. HIROSJIMA (Reuter). Bij een vuur gevecht met de politie, waarbij hij een kogel in de borst kreeg, is vanmorgen vroeg de 20-jarige Japanner Moboehisa Kawafoezji, de kaper van de veerboot van Hirosjima, gedood. Met zijn dood kwam een einde aan een grootscheepse jacht waaraan een tiental patrouilleboten deelnamen. De jacht was ingezet toen de jongeman gistermiddag gewapend met een gestolen politiepistool en enkele uit een winkel gestolen gewe ren in de haven Oedjine de veerboot met meer dan 40 mensen aan boord kaapte en de schipper dwong uit te varen. Al schietehd verwondde hij toen een politie man en een burger. Vanmorgen vroeg toen de veerboot m de haven van Matsoeyama aankwam om nieuwe brandstof in te nemen liet de ka per de 33 passagiers en 4 bemanningsle- I den vrij. Met de overige bemanningsleden WASHINGTON-SAIGON (Reuter-AP), voer hij terug naar Hirosjima waar hij De Amerikaanse minister van Defensie I bij aankomst door de politie in de borst Meivin Laird heeft gisteren tegenover de werd geschoten, commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat verklaard te ver wachten dat alle operaties te land in de Vietnamese oorlog voor juni volgend jaar door het Zuidvietnamese leger kunnen worden overgenomen. De gecombineerde acties in Cambodja verlopen sneller dan was verwacht, zo zei hij. Cambodia ziin teruggetrokken en dat schuwd voor eén enorme drijvende olievlek mee, 2» «"ome,er troepen teruggetrokken zullen worden. breedte, die zich in het kanaal in de nch- Volgens Laird is de gang van zaken in ting van Frankrijk voortbewoog. overeenstemming met de verklaring die Gisteravond had die massa het eiland president Nixon vorige week vrijdag op I Guernsey juist gepasseerd. De Franse auto zijn persconferentie heeft afgelegd. Nixon I riteiten hebben onmiddellijk een verken zei toen dat Amerikaanse troepen die ningsvliegtuig en een observatieschip uit- aan de inval in Cambodja hebben meege-1 gezonden om de enorme olievlek te volgen, daan, voor 30 juni uit dat land zullen zowel de Fransen als de Britten tasten zijn teruggetrokken. tot dusver in het duister over de herkomst De terugtrekking van Amerikanen uit van de 0iievjek die, gezien de omvang, de actieve oorlogvoering is volgens Laircl afkomstig van een verongelukte tanker de eerste fase van Nixons Vietnamise-1 zou moeten zijn. Men herinnert zich in ringsprogram. Krachtens dit program Bretagne nog goed dat de ondergang van zullen voor het einde van deze maand I een Engels reuzentankschip enkele jaren 260.000 man naar huis zijn teruggekeerd. I aejeden de kusten van Bretagne met een De tweede fase, waarin de Zuidvietname- I jaag oliedrek bedekte. zen zelf voor hun bevoorrading en andere - faciliteiten gaan zorgen, zal langer duren. Eind volgend jaar zullen de VS nog steeds grondstrijdkrachten in Vietnam hebben maar die zullen dan niet meer aan de strijd deelnemen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS De Franse kustwacht is gis- (Van onze redacteur in Londen) 0LONDEN Hoewel de datum van de verkiezingen nog niet bekend is, Sl^tegSooS^Th^pto^de om begint deze week in Engeland een van de felste verkiezingscampagnes, die sterfelijkheid van Europa". dit land ooit heeft gekend. Het is de Labourpartij, die het gevecht opent hen ..te eren I llu:l txn icciva auvcucuuco cu aiucuw, u.i tot nu toe in Engeland gewend was. In de advertenties wordt het woord „Labour" niet genoemd. De conservatieve partij daarentegen komt er her haaldelijk in voor, zij het als de „partij, die niemand wil", terwijl de conser vatieve leiders worden bestempeld als „het team van gisteren het faalde al eerder". niet bederven", was het commentaar van Tussaud. In plaats daarvan lieten de socialisten toen een soort tuinkabouters van plastic maken door Alan Aldridge, een artiest die vooral naam heeft gemaakt met zijn karikaturen van de Beatles. Hij koos als zijn nieuwe slachtoffers behalve Heath en Powell ex-premier sir Alec Dou glas Home, Reginald Maudling, Ian Mac. Leod en Quintin Hogg. Terwijl de karikaturen allesbehalve vleiend zijn, is de tekst nog scherper Over Maudling wordt onder meer ge zegd: „Wie is die man toch? Hij was die minister van Financiën, die Engeland een tekort van acht miljard gulden na liet. Hij was een van de wonderkinderen van de Tories, maar nu is hij niet langer een kind (hij is 53 jaar) en ook geen wonder meer. Hij is gezet, vriendelijk, maar een geboren verliezer" Van Hogg wordt onder meer gezegd, dat hij grote schoenen draagt en daarmee dikwijls op andermans tenen trapt. Het meest frapperende in de adver tenties zijn de afbeeldingen. Het zijn fo to's van vijf kabouters, voorzien van be- j spottelijk gemaakte hoofden van opposi tieleider Edward Heath en vier van zijn I naaste medewerkers. Om het geheel nóg hatelijker te maken hebben de organisa- J ioren van de campagne ook nog het zwarte schaap van de conservatieven, Enoch Powell bij de groep gezet. Powell PARIJS. (Reuter) Een historisch ge bouw in Parijs is gistermiddag in een kwartier tijd in de as gelegd. Het was een blok ateliers in Montmartre, „Bateau La- ~*~cftwee' jaar geleden "dankzij zijn ras voir" genaamd, waar Picasso en andere s olitiek door Heath uit het schaduw- moderne kunstenaars in het begin van deze c' ge„+0ter, eeuw hebben geschilderd. Twee vrouwen l<aDine1 fie T0 hebben lichte verwondingen opgelopen. Jn Londen waar m6n vandaag de eer- Tientallen brandweerlieden hebben ge- ste advertenties in enkele kranten kan tracht de brand te blussen, maar het vuur vinden, is men erg verbaasd over de wij greep te snel om zich heen in het houten I ze, waarop de socialisten de verkiezings gebouw. Twee aangrenzende panden zijn strijd aanpakken. Tot nu toe was het in licht beschadigd. Engeland nimmer de gewoonte een tegen- De oorzaak van de brand is nog niet stander met name aan te vallen en door bekend. De „Bateau Lavoir" lag dicht bij de modder te halen. Maar het bestuur de Sacré Coeur. waar zondag een poging van de Labour-partij, onder leiding van tot brandstichting is gedaan. Deze maand premier Wilson, heeft zonder aarzelen zijn in Frankrijk verscheidene brand- zijn goedkeuring gehecht aan het geheel, stichtingen en bomaanslagen gepleegd. I Het was aanvankelijk de bedoeling van Het verwoeste gebouw was vooral be-1 de Labour-partij geweest de wassen beel- kend als geboorteplaats van de kubisti I den van de conservatieve leiders m ma- sche kunst en centrum voor dichters. Vo- I dame Tussaud voor hun affiches te ge- rig jaar december kocht de stad Parijs bruiken, maar het museum wilde daar het pand als historisch monument. De niet van weten. „We hebben uitstekende ,YT i, j» I1 i.: v\otnu am tin 11PY1 filP naam betekent „Wasserijboot De campagne zal de socialisten 750.000 gulden kosten. Zij is onderworpen door dezelfde mannen, die in 1966 de Labour partij aan de overwinning hield met hun leuze: „You know Labour-government works". Een van hen, Dennis Lyon, ver klaarde gisteren: „Ik ben van mening, dat men de laatste tijd te vriendelijk is in de politiek en ik geloof dat een knok partij geen kwaad kan". De conservatieven hebben besloten de hele campagne te behandelen met „koele minachting" en hun eigen strijd met edeler wapens te voeren. Uiteraard zal de Labour-partij het in de komende verkiezingsstrijd niet bij de ze negatieve benadering laten Over en kele dagen zullen er ook affiches en ad vertenties komen met de socialistische ni6i van wctcxi. ,,wc ucuucii uitpvciic a.»**»#»-» relaties met beide partijen en willen die ministers, liet „winnende team President Nixon heeft gisteren op een bijeenkomst met vakverenigingsleiders (Van onze redacteur in Bonn) SAARBRUECKEN. De Westduitse U1JCL111VUU1CI JlH/lIlDIV L LLIVLi^- IJC CMUUllb in Washington gezegd dat de Amerikaan- regering zal door de Sociaal Democrati se aanvallen op communistische schuil-1 sche Partij niet worden gedwongen op zijn geworden, veel groter dan was ver- I mens> vermogens en belastingen. wac^" I Op het congres van de SPD in Saar- De president schatte dat men al meer brücken heeft minister van Economische munitie heeft buitgemaakt dan de tegen- Zaken, Schiller, gistermiddag de overgro- stander in de afgelopen vijf a zes maan- I te meerderheid van zijn partijgenoten er- den in Zuid-Vietnam heeft verbruikt. van overtuigd dat zulke veranderingen Nixon zei dat de Amerikanen en de I over een lange periode dienen te worden Zuidvietnamezen tot nu toe zevenduizend I uitgesmeerd. handvuurwapens en duizend zwaardere De jongeren en links georienteerde par- wapens als mortieren hebben buitge- tij afdelingen, die m Saarbrucken in vaak maakt en meer dan drieduizend bunkers heel drastische bewoordingen aandringen hebben vernield. Verder zijn 8.458.000 pa- op snelle actie, hebben gisteren niettemin tronen, 11.000 granaten. 10.000 mortier- enig succes geboekt. Besloten werd uiter- granaten, 800 grote raketten, 8.500 kleine lijk eind volgend jaar een bijzonderpar- raketten, 1,8 miljoen kilo rijst en 170 voer- tijcongres te wijden aan maatschappijher- tuigen buitgemaakt. Er zijn ongeveer vorming, waarbij inkomens- en vermo- vijfduizend tegenstanders gedood en meer I genspolititiek het centrale onderwerp dan dertienhonderd gevangen genomen. I vormen. BAZEL (AFP). Het vliegveld van Bazel heeft gisteren opnieuw een telefo nische waarschuwing gekregen dat er een postpakket met explosieve lading onder weg was. De directie van de Bazelse PTT heeft nu tot nader order besloten luchtpostpak ketten 24 uur te laten liggen voordat zij aan boord van vliegtuigen gebracht wor den. Twee dagen geleden was een soortge lijke telefonische waarschuwing op het vliegveld ontvangen. Een vliegtuig van „Swissair", dat naar Madrid zou vertrek ken, zou een bom aan boord gehad heb ben, maar onderzoek leverde niets op. Het toestel vertrok toen met vijftig mi nuten vertraging. ADVERTENTIE n.l. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 's werelds groot ste haven in het klein ziet. Eén van de attracties van C70. Havens, sche pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nagebouwd en door in beweging te zetten. C70 biedt meer! Een kabelbaan, dwars door het centrum... Dolfiro- dam het driivende dolfinarium... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... caté's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat ailes51maan den lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen zoals wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfestijnen, sportactiviteiten enz. Vraag de agenda bij de VVV. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3