SCHRIJVENDELEZERSSQHRIJ Kampeervereniging twintig jaar ■B Voor bejaarden boeken met grote letters Zeebrugge wordt haven van allure F Juwelier Voet heeft al vele gelukkige duifjes geringd. \70ET 1Ü3 weken haarlems dagbladH E .f S3 weken uwuideb courantU E Sterfte van honden en katten in Driehuis mm Speciale uitgaven naar Engels model ANTWERPEN KIJKT MET LEDE OGEN TOE id*1** VJuweliers IN DE VISHAL of =3 weken Beverwijkse CourantÜË E 2 VRIJDAG 15 MEI 1970 13 Busdiensten Weg De Ranitz V er pleegster stekort Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. KANSEN Cambodja s unieke aanbieding 1 RECORDERTAPE marktpiein-ijmuiden KROON Ze zijn nu verloofd of getrouwd. Gouden ringen uitgezocht bij Juwelier Voet. Glad, bewerkt, dun, dik. In ieder geval "<^)w \S stijlvol. Ze zijn er gelukkig mee. Dat kan niet anders, want je ziet ze regelmatig terug. Voor een cadeautje van goud of zilver. Of vóór hun cassette, waarvoor ze lang hebben gespaard. Dan stap je dus naar een vertrouwde, gerenommeerde juwelier. Zou't toevallig zijn dat ze daarvoor Juwelier Voet uitkiezen? Haarlem: Anegang 13-15 - Grote Houtstraat 16a. SCHOOLBOEKEN vvS v 'S Het busvervoer van de N.Z.H. wordt steeds slechter. Lijnen worden zo maar opgeheven of samengevoegd en de fre- kwentie wordt steeds minder, met het ge volg volle bussen met meer staanplaatsen dan zitplaatsen Prettig voor ouden van dagen en voor diegenen, die naar hun werk moeten en aan de tussenliggende haltes de bussen vol voorbij zien rijden. Bovendien is het ook nog een verkapte tariefsverho ging, want als men b.v. van Heemstede naar Bloemendaal moet en met overstap pen de halfuurdienst .naar Bloemendaal mist, is het overstapje verlopen, zodat men opnieuw een kaartje moet nemen of laten afstempelen. Dubbel tarief dus. Het zou interessant zijn eens te weten welke instanties zo maar vergunning hebben ver leend voor al deze veranderingen. Het ge meentelijk vervoerbedrijf te Amsterdam werkt al ruim 50 jaar met tekorten, maar onderhoudt desniettegenstaande een rede lijk vervoer. De N.Z.H., als dochtermaat schappij van de N.S., wil haar tekorten verhalen op de passagiers. Het is te hopen dat een en ander nog eens grondig wordt bekeken en dat er een mogelijkheid ge vonden wordt om het vervoer beter te la ten functioneren. J. F. SALWEGTER, Haarlem. COMMENTAAR VAN DE N.Z.H.: Wij zijn het met de geest van het hier boven geplaatst ingezonden stuk eens, namelijk dat voor het door ons verzorgde openbare personenvervoer bedrijfsecono mische maatstaven niet het laatste woord behoeven te betekenen. Dit wil echter niet zeggen dat we bedrijfseconomische ge gevens helemaal buiten beschouwing kunnen laten. Wat zijn de feiten? a. Het aantal reizigers daalde van 61 mil joen in 1963 tot 44 miljoen in 1969; derhalve met 17 miljoen (28%) in 6 jaar tijds b. In diezelfde periode stegen de lonen en sociale lasten per man met 97%. Het aantal personeelleden daalde met 7%. c. De tarieven werden met 100% ver hoogd. Naar onze mening zal een gezond beleid ten aanzien van het openbaar vervoer moeten bestaan uit het bieden van een redelijke vervoersvoorziening tegen zo laag mogelijke kosten. De vaststelling van het voorzieningsniveau zal in overleg met de daarvoor aangewezen overheidsinstan ties dienen te geschieden. Bij dit beleid zullen overheidsbijdragen noodzakelijk zijn. Overigens moeten overheidsbijdragen óók betaald worden uit o.m. de inkom sten- en loonbelasting en de B.T.W., die dachten wij, velen toch al hoog vinden. Aan tarief aanpassingen bij de N.Z.H. die de algemene kostenstijging volgen, zal niet zijn te ontkomen. De verantwoordelijkheid voor de door gevoerde wijzigingen ligt bij de N.Z.H Deze door ons voorgestelde wijzigingen zijn goedgekeurd door de daarvoor aange wezen overheidsinstanties als passende in het hierboven beschreven beleid. De over heidsinstanties zijn voor de interlokale lijnen de Rijksverkeersinspectie te Am sterdam en voor de lokale lijnen te Haar lem en Leiden de desbetreffende Gemeen tebesturen Wie Nederlandse overheidsin stanties kent, zal wel begrijpen dat deze consciëntieus werken en niet „zo maar" goedkeuren De overstaptermijn op de lokale lijnen bedraagt sinds 1 mei 1966 één uur. Een verkapte tariefsverhoging tenge volge van verlaagde frequenties is niet onze bedoeling Mocht dit in de praktijk blijken voor te komen dan zullen wij ons zonodig aanpassen. Tot slot menen wij nog te mogen op merken dat het voor de oplossing van onze moeilijkheden er niet veel toe doet wie onze aandeelhouders zijn. Aansluitend op het ingezonden stuk van 1 mei over het verpleegsterstekort wil ik het volgende opmerken: Verpleegster zijn is een roeping, waar men zich geheel voor inzet. Het is geen „baantje" waar men een paar uur per dag en 3x per week werkt. Patiënten moeten elke dag gewassen en verzorgd worden, ook zogenoemde parti culiere patiënten. Part-timers doen geen avonddienst, nachtdienst en bij voorkeur niet zaterdags en zondags dienst. Het ver pleegsterstekort ligt dus bij de volledige krachten. Wil men een paar uur per dag dienstbaar zijn, dan is er in eetzaal, koffie kamer, broodkeuken en linnenkamer vol doende werk aanwezig! Ook daar is de hulp belangrijk. Mej. B. A. PLATERINK, Haarlem In daze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege- zonden; voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. jk De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaat®. (Dus geen pseudo niem initialen). De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. Se De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet esaentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van enn bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactiehet eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De plaatselijke afdeling van Dierenbescherming heeft vastgesteld, dat er met name in de omgeving van Driehuis in de afgelopen weken een aantal dieren door vergiftiging om het leven is gekomen. Het betreft honden en katten, die bij na der onderzoek sporen van thallium, ratten vergif, in hun maag bleken te hebben. Zij I waarschuwt de dierenbezitters hun katten I en honden zoveel mogelijk thuis te houden, J dan wel aangelijnd uit te laten. Nu ook de tijd is aangebroken van de jonge vogeltjes, die uit nesten vallen en op de grond worden aangetroffen, waar schuwt Dierenbescherming ervoor de jonge beestjes niet op te pakken en naar het asyl te brengen, omdat hun levenskans dan beslist verkleind wordt. Jonge vogeltjes in bos en duin kan men het best ter plaatse laten. In de bebouwde woonkernen kan men ze het best op een hoge plaats deponeren, opdat de vogelouders erbij kunnen. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 waken voer 1.13 op t A B C. NAAM I ADRES i WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonneea van ome bladen. (Van onze correspondente) EINDHOVEN Sinds enkele maanden is in de Jac. Oppenheimstraat in Eind hoven de Grote Letter Bibliotheek gevestigd, een uitgeverij die boeken met grote letters op de markt gaat brengen, speciaal voor slechtziende bejaarden. Nog deze maand gaan de eerste elf titels de deur uit en het is de bedoeling van GLB-directeur P. Castelein dit jaar nog dertig titels uit te geven. Sinds wanneer beslissen buitenlanders mee over de aanleg van nieuwe wegen in ons land? Het Actiecomité Autowegen Zandvoort kan zo natuurlijk wel handte keningen verzamelen, maar die bestaan dan voor meer dan de helft uit buitenland se. Voor hen is het alleen belangrijk boe snel en gemakkelijk ze in Zandvoort ko men. En of een stuk natuurschoon wordt verwoest zal hen niet interesseren. Mo gen Hollanders ook in 't buitenland mee beslissen over de aanleg van nieuwe auto wegen? M.W.M. BRAAT-V.D.HORST, Haarlem.] (Van onze correspondent) ZEEBRUGGE. In Zeebrugge gaat het nog steeds zoals intertijd in Rotter dam: vlag en wimpel in top, als een nieuw havenrecord is bereikt, een nieuw uitbreidingsproject Brussels fiat heeft ge kregen of een nieuwe rederij de haven in haar dienst opneemt. Zeebrugge is in opmars. Financieel ruim gesteund door de regering wordt de haven in drie fasen uitgebreid en achter eenvolgens toegankelijk gemaakt voor schepen van 125.000, 150.000 en 200.000 ton. Als het hele plan is voltooid, is de eeuw wisseling langzamerhand in zicht .geko men. Met andere woorden: tegen die tijd heeft Zeebrugge zonder twijfel het beste j van de Belgische havensteden. Het is allemaal anders gegaan dan de plannenmakers (in 1895) voor ogen beeft gestaan. Brugge moest weer de handels- stad van weleer worden. Daarvoor moest het kanaal naar Zeebrugge en dus naar de Noordzee de mogelijkheden openen De opzet mislukte. De scheepvaart koos niet voor Brugge, maar voor bet dichter bij gelegen Zeebrugge. Niettemin is de groei van de haven, die tijdens de Eerste èn Tweede Wereldoorlog tot de grond werd vernield, stelselmatig getempori seerd door de invloed van Antwerpen, dat, daarin gesteund door Brussel, geen sterke haven aan de Noordzeekust wilde. werpen toegankelijk wordt voor grotere schepen. De plannen van Zeebrugge hebben in middels weerklank gevonden in de wereld van de internationale industrie. De vcsti- ging van een aluminiumfabriek in het ge- projecteerde uitbreidingsgebied gaat wel- iswaar niet door, maar dat neemt niet weg dat er voor 800 hectare gegadigden op de stoep staan. Het is een feit, dat het havenbestuur van Zeebrugge steun in de rug geeft met zijn argument: „De ha ven van de toekomst verdient de grootste financiële hulp." Onze regering-De Jong heeft begrip voor de motieven van president Nixon! Heeft zij ook begrip voor de overwe gingen van senator Fulbright? Vrijheid is een kostbaar geestelijk goed. De volke ren van Zuid-Amerika en Indo-China zul len eerst uitzicht moeten hebben op een menswaardig bestaan, dan pas kunnen zij de vrijheid ervaren als een „geeste lijk goed" Solidair zijn met deze mens is voor ons uit het rijke westen een noodzakelijkheid willen wij aan onze kin deren onze geestelijke vrijheid waar kun nen maken. W. C. KUITER, Haarlem. ADVERTENTIE Sinds vijf jaar heeft Zeebrugge's voor de hand liggende expansie eindelijk kan sen gekregen. Het begin was in 1965-1966 de komst van de Townsend-veerdienst naar Dover (in 1969 360.000 passagiers), die het reizigersverkeer op gang bracht De containerdienst van de Britse spoor wegen naar Harwich en de aanvoer van ruwe olie voor de Texaco-raffinaderij in Gent. Voor de hand ligt, dat vooral de komst van de tankers de overslagcijfers in Zeebrugge fors omhoog heeft gestuwd. Verleden jaar werd 9.5 miljoen ton be handeld (waarvan 5,5 miljoen ton olie). In 1967 bedroeg de overslag nog slechts 2,5 miljoen en voor dit jaar wordt aange stuurd op 10 5 11 miljoen ton. In aanbouw is voorts de terminal voor de veerschepen van Townsend. De veer dienst moet zich nog steeds behelpen in de zeesluis, die tien van de 24 uur niet door ander scheepvaartverkeer kan wor den gebruikt, omdat er een Townsend- schip ligt. Aan die gebrekkige situatie komt een einde, als in 1971 de nieuwe rij op-rij af-pier gereed is. Zeebrugge wil Antwerpen niet naar de kroon steken. Het havenbestuur zegt: I „Antwerpen is België's grootste haven, na tuurlijk. Wij, Zeebrugge, komen op de tweede plaats". Van wezenlijke concur- I rentie is dus op het ogenblik geen sprake I Desondanks geven Zeebrugge's aktivitei- I ten spanningen in de verhouding met Ant- I werpen. De Scheldestad maakt bezwa ren tegen de huidige ontwikkeling van 1 Zeebrugge. Waarom, zeggen ze in Ant- I werpen, geven de Belgische spoorwegen I de voorkeur aan Zeebrugge? Het heeft Igeen zin Zeebrugge verder uit te breiden als straks het Nauw van Bath wordt I afgesneden en daardoor de haven van Ant- De kampeervereniging Aardenburgia, een bijna unieke club, bestaat twin tig jaar, wal voor de hechte vereni ging, die vooral een grote vriend schapsband kent, alle aanleiding is om de bloemetjes buiten te zetten. Zater dagmiddag van drie tot vijf uur is er receptie in de zaal van café De Zon, waar 's avonds onderling gefeest wordt. De avond wordt verzorgd door het Duo Globetrotters en een Antil- liaans combo, terwijl het Confetti Combo de balmuziek voor zijn reke ning neemt. Voor de jeugd is er deze dag een venassing. Op de foto een overzicht van het kampeerterrein Aardenburg in Wijk aan Zee, waar de vereniging zetelt, die ook buiten het seizoen de band tussen de leden handhaaft onder meer door een goed verzorgd clubblad. ADVERTENTIE kennemerlaan 150. telefoon 10745*. i|muiden De bibliotheek is opgericht in navolging van de Engelse uitgever Thorpe, die daar twee jaar geleden mee begon. Vorig jaar volgden West-Duitslan-d en de Verenigde Staten en nu Nederland. „Het nadeel is, dat wij in een klein -verspreidingsgebied zitten," aldus de heer Castelein, die zijn activiteiten tot in België heeft uitgebreid „Maar de eerste reacties op onze folders zijn binnen en die zijn zeer gunstig." Een onderzoek, dat in 1962 in Noord- Holland werd verricht, wees uit dat on der de bejaarden 67 percent niet leest, omdat ze slechte ogen hebben. „Dat be tekent," rekent de heer Castelein, „dat bij een huidig bejaardenaantal van 1,3 miljoen, meer dan de helft niet meer leest uit overmacht. Er zijn er bij, die zich behelpen met een loupe of leesli- nlaal, maar dat is erg vermoeiend" Het aantal bejaarden groeit nog steeds, dus ook het aantal mensen met een vermin derd gezichtsvermogen. Dat is gewoon een slijtageverschijnsel. Een enquête die door de blindenbibliotheek Le Sage ten Broek vorig jaar werd gehouden onder een aantal openbare bibliothekën en be jaardentehuizen, toonde aan dat er een duidelijke behoefte bestaat aan boeken met een grote letter. De heer Castelein, die al 22 jaar in het uitgeversbedrijf zit en zelf ook reeds onderzoekingen op dat gebied had verricht, hoorde van deze en quête en nam contact op met Le Sage ten Broek-stichting. Toen bleek dat ook in Den Haag en Voorburg plannen be stonden om boeken met grote letters te gaan uitgeven, werden deze initiatieven ADVERTENTIE gebundeld en werd besloten tot oprichting van de Grote Letter Bibliotheek. „Het is de bedoeling dat we „self-sup porting" worden. We gaan niet werken om winst te maken. Zodra de verkoop van de boeken echt goed begint te lopen, gaat de prijs omlaag. Bejaarden zijn over het algemeen niet erg kapitaalkrachtig," verklaart de heer Castelein. „We werken met een zo klein mogelijke organisatie om de kosten te drukken. De keuze van de titels wordt bepaald in overleg met de drie instanties, waar mee de GLB nauw samenwerkt: de Ne derlandse Federatie voor Bejaardenzorg, de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken en de Gezamenlijke Blinden bibliotheken. Er is het probleem hoe de bejaarden te bereiken. De heer Castelein zegt: „Negentig percent van de bejaarden woont, buiten bejaardentehuizen en Is vrij moeilijk bereikbaar Het slagen van dit initiatief Is voor een groot deel af hankelijk van de publiciteit en van de mensen, die bijvoorbeeld uit hoofde van hun functie vaak in contact komen met bejaarden. Mensen die bij dienstverle nende instellingen werken met name. De heer Castelein, die zich de bejaar denzorg enorm aantrekt, heeft ook plan nen in de richting van het uitgeven van speciale schoolboeken voor moeilijk zien de kinderen. „Ik heb al van schooldirec teuren enthousiaste reacties gekregen. Het zou de leermogeliikheden voor die kinderen enorm vergroten. Maar od dat gebied ligt er weer een ander nrohieem: er zijn teveel scholen van verschillende gezindten en als die allemaal anarte boe ken moeten hebben, wordt die geringe op lage te kostbaar. Als die scholen nu tot een samenwerking kunnen komen, met name ook met de Belgische scholen, wordt zo'n oplage wel rendabel. Maar dat Is nog verre toekomstmuziek" (Van een medewerker) IJMUIDEN De aanvoer voor IJmuiden I werd hedenmorgen verzorgd door vijftig I vaartuigen en bestond uit 3270 kisten en 2075 kleine kisten vis, 50.000 kilogram tong en 1400 stuks stijve kabeljauw. Bij deze I aanvoer waren 220 kisten en 440 kleine I kisten schelvis, 80 kisten en 280 kleine kisten wijting, 320 kisten gul en kabeljauw, 180 kisten en 855 kleine kisten makreel, 1520 kisten en 100 kleine kisten schol, 10 I kisten tarbot en 270 kisten en 400 kleine kisten varia. Prjjzen: I Per kilogram werd in guldens be taald voor: tarbot 6,60-5,60; heilbot 7,80- 5,90; grote tong 5,08-4,91; grootmiddel tong 15,45-5,25; kleinmiddel tong 5,63-5,50; tong leen 6,07-5,63; tong twee 5,94-5,56; zalm 1 8,90. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 180- 144; middel kabeljauw 140-122. Per tien stuks: grote kabeljauw 142-128; I middel kabeljauw 102-72. Per 50 kilogram: grote schelvis 41; mid del schelvis 45-40; kleinmiddel schelvis 53- 136; schelvis een 66-41; schelvis twee 47-26; I kabeljauw een 75-56; kabeljauw twee 67- 50; kabeljauw drie 55-39; grote schol 54- 46; schol een 58-46: schol twee 43-20; schol drie 32-22; schar 25-16; wijting 55-44; ha- I ring 21; makreel 60-11,50; tarbot 290-154; griet 176-102; rode poon 96-70; inktvis 92-70. I Besommingen De besommingen van donderdag waren in guldens: KW 39 16.600, 51 6.900, 74 42.900, 144 12.200, 174 6.700. SCH 135 19.000, 67 6.300, TX 21 18.000, 8 15.000, 10 10.000, VL 7 4.580, 110 4.170, IJM 18 7.240, 154 6.600, GO 28 13.900, UK 1 11.000, 18 9.300, 171 12.000, 245 5.500, 246 15.000, 2 6.400, 3. 4.000. Scheveningen De aanvoer voor Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 100 kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 330 kisten en 1580 kleine kisten haring, 780 kisten en 457 kl. kisten makreel, 900 kisten schol, 100 kisten varia en 25.000 kilogram tong.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13