Hoe is het ontstaan Deze tijden lijken op die uit de oorlogsjaren i' f.900 v. DUIVENBODEN n.v. 1 Wajang in-t-Kuipje. Dierentuin De Petomaan PACIFIST OTTO BOETES: Duitse violiste in Beethovencyclus VRIJDAG 15 MEI 1970 15 advertentie Dit woord: SLOKKER HAARLEM Otto Boetes, in het dagelijkse leven leraar aan een Am sterdamse sociale academie en sedert jaar en dag bezig met diverse anti- oorlogbewegingen en vredesbetogin- gen, is niet erg ingenomen met de, dikwijls op rellen uitlopende, demon straties in de hoofdstad. In zijn wo ning, aan de rand van het landelijke Heiloo, wordt druk gesproken over de recente gebeurtenissen op en na koninginnedag en de activiteiten in de komende maanden. Denkkracht Druk verminderen Dit woord: PASTOOR Dit woord: SALVO De slaapkamer Constance heeft vele mogelijkheden. Als voorbeeld ziet U een zit- slaapkamer, met secretaire en veel bergruimte Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108-110 Tapijtinformatiecentrum GED. OUDE GRACHT 88-90-92 3000 m2 permanente meubelshow KRUISSTRAAT 22 Sleepinghouse TELEFOON 3 1 3 8 4 0 HAARLEM Dit woord: ZICH WEGSCHEREN mtRtj a u> |g tès door VERHOEVEN'S VIEUX u proeft vraag het uw slijter Beschaafd dier Bidden Kraken Moeilijk begrip ïm l P waja Ofschoon Otto Boetes minder op de voorgrond treedt dan een paar jaar ge leden, wil dit niet zeggen dat hij de ge beurtenissen niet op de voet volgt. Was het een paar jaar geleden nog zaak ac tief te demonstreren, voor en/of tegen bepaalde overheidsbeslissingen, nu wordt er steeds meer achter de schermen ge werkt. „Het is niet langer meer een vraag of ie wel of niet mee doet, maar een men taliteit", zegt hij en geeft als voorbeeld de rechtspositie van de mens. „De rechts positie beschermt ons tegen manipulaties. Maar het omgekeerde gebeurt. Er heerst angst bij de mensen, dat ze uit hun werk gezet worden als ze inspraak willen". De arrestatie van een 26-iarige vriend tijdens een recente rel heeft hem en zijn vrouw met afschuw vervuld. „Hij werd zonder pardon in de boeien gestopt en meegenomen naar het politiebureau zegt mevrouw Boetes. „Twee uur moest hij in een soort hokje zitten en teksten aanhoren die hem moesten intimideren. Iemand zei zelfs: „Je leeft niet lang meer". Er klinkt verbittering in haar stem. Otto Boetes vergelijkt deze tijden met de oorlogstijd. „Met de ondergrondse van toen. Het is een vorm van romantiek voor mij. Er gaat een bepaalde aantrekkings kracht van uit. Je gaat de deur uit en je weet dat je de kans loopt dat je op gepakt wordt". „Ik kom steeds weer te rug op mijn principe: de bestrijding van geweld, in welke vorm dan ook". Een principe waarmee hij ook de struc tuur op zijn school wil benaderen en ver anderen. Dat laatste is gepland voor sep tember. Otto Boetes geeft in enkele woor den de essentie ervan weer. „De opbouw moet van onderafaan beginnen. Maar wan neer je het bestuur moet garanderen dat het evangelie niet in de knoei komt en er geen politieke facetten bij insluipen, stuit je al op moeilijkheden. Want je moet rekening houden met andere men sen. in andere landen". u Het vaak gehoord verwijt aan zijn adres: „Je probeert je politieke ideologie op te dringen" of „jullie indoctrineren" weerhoudt hem er niet van door te gaan „Ik ben een denkkracht. Ik heb soms een dag nodig om mijn plannen uit te werken. We zijn vanaf januari bezig met het septemberplan, waarbij alle facetten van het onderwijs op onze school aan de orde komen. Maar de officiële kop van het statuut is nog niet gemaakt". Het „september-plan", dat de toekom stige basis zal zijn waarop het totale leer proces zal evolueren, heeft weinig te ma ken met de huidige vorm van schoolgaan. Het accent ligt op de verantwoordelijk heid van leraar en leerling ten opzichte van elkaar, studiegenoten en het studie- (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest zal op woensdag 20 mei 's avonds om 8 uur in het Concertgebouw het tweede concert in de Beethovencyclus uitvoeren. Het concert staat onder leiding van Henri Arends. Soliste is de jonge Duitse violiste Edith Peinemann. Nadat het con cert geopend is met de ouverture Leonore 3, zal deze soliste het Vioolconcert spelen. Na de pauze volgt een uitvoering van de Vijfde Symf mie. ADVERTENTIE OTTO BOETES materiaal, waarmee gewerkt wordt. Dat het belang van de leerling centraal staat laat geen twijfel. „Vanuit de leerlingen wordt een eigen juridisch kader gevormd, waarbinnen deze alternatieve maatschappij zich kan ontwikkelen. Maar het blijft een hiërar chie zolang de druk van bovenaf niet vermindert", zegt hij. „Maar ja, dat is de eis van de buitenwereld, die geen er varing heeft. Het manco aan ervaring van de leek op het onderwij svlak werkt remmend op een progressieve ontwikke ling. De angst voor buitenparlementaire acties wekt dikwijls agressie op. Vooral wanneer de bestaande normen in gedrang dreigen te komen". Het gevecht van de eenling kent Boetes niet. „In groepsverband kan er een daad werkelijke actie ontketend worden. Wat de kabouters doen bijvoorbeeld. Dat is een groep waar ik achter sta. Ze zijn met problemen van vandaag bezig, waar bij de sociale positie en het leefklimaat van de bevolking centraal staan". Zijn teleurstelling over de houding van het parlement bij buitenparlementaire acties steekt hij niet onder stoelen of banken. Vooral de kwestie-Biafra. waar aan hij niets meer heeft kunnen doen, heeft hem gedeprimeerd. Niet dat Otto Boetes zelf zonodig tot de politieke top wil behoren. Politiek is voor hem niet meer dan een onderdeel van een totale humane samenleving. „Ik ben lid van een partij (P.S.P.) geworden om te participeren niet om dat ik me zo graag wil laten verkiezen. Dan zou ik de concurrent van de partij genoot zijn, die ik zelf geschikt acht. Ik ben partij. Het is mijn gedach- tengang om de andere leden binnen de partij te activeren. Er moeten acties ko men. Die acties brengen een uitstraling teweeg. Politiek is voor mij eigenlijk het centrum van de actie. Politiek zorgt voor de beweging, de katalysator van de samenleving". Er zijn enkele woorden die afwisse lend met en zonder begin-s voorko men: naast het Latijnse taurus staat ons woord stier oaast ons smelten het Engelse to melt. Zo wordt slok in ver band gebracht met het Griekse luudzo dat betekent: ik heb de hik. Iemand die veel slokt is een slokker en vroe ger kwam dit woord dan ook veelvul dig voor in de betekenis: veelvraat, slokop. Daarna werd het de spotnaam van de zogenaamde tafelschuimer, de berooide klaploper die de resten kreeg van de tafel van een rijk man. Zo iemand moest zich natuurlijk veel la ten welgevallen, hij was in zekere zin beklagenswaardig. Wij spreken dan ook van: een arme slokker voor: een stakker. Het Latijnse werkwoord poseere be tekent: weiden, laten grazen. De man die over het grazende vee waakt, de herder, is pastor. Dat is ons woord pastoor dat vroeger algemeen ge bruikt werd voor zieleherder en nu al leen voor de Rooms-Katholieke gees telijke die aan het hoofd van een pa rochie staat. Dit is een ander woord dan paap dat, ontleend aan het Griek se papas, vroeger gebruikt werd als benaming van lagere geestelijken, aanvankelijk als erenaam, later als scheldwoord voor Rooms-Katholieken in het algemeen. Het woord paus ten slotte stamt van het Latijnse papa: ho ge geestelijke en sinds het decreet van Gregorius VII van 1075 de titel die al leen de bisschop van Rome mag voe ren. Het gelijktijdig losbranden van een aantal vuurwapenen noemt men een salvo. Overdrachtelijk snreekt men ook van een salvo van verwensingen of scheldwoorden. Het ziet er naar uit dat de o aan het eind verklaard moet worden uit de neiging het woord een Italiaans voorkomen te geven. Zo spre ken de Engelsen van tomato uit Spaans tomate. Het Italiaanse woord voor ons salvo is namelijk salva, de imperatief van salvare' beschermen, redden. Misschien is er ook invloed van hei werkwoord salver e waarvan de gebie dende wijs salve luidt: wees gegroet, welkom. En inderdaad is een salvo eigenlijk een plechtige eregroet. Bij solvere behoort sal rus; ongedeerd, on geschonden dat wij kennen in safe: brandvrije kluis en als bijvoeglijk naamwoord: veilig 1 O O I O O o o O 9 1 Extra voor tweedeurskast f. 435 Dit wederkerende werkwoord komt vrijwel alleen in de gebiedende wijs voor. Men zegt: scheer je weg! maar: de dief scheerde zich weg is hoogst ongebruikelijk. Het is waarschijnlijk dat wij het werkwoord aan het Duits hebben ontleend. Daar bestaat in de spreektaal sich scheren voor: zijn bie zen pakken, sich packen zoals de Duit ser' ook zegt.Wij hebben te maken met een werkwoordsstam die verwant is met het Griekse skairein dat: huppe len, springen, dansen betekent en waar van ook ons woord scherts familie is Het Italiaans heeft scherzo: grap, spel. oen woord dat ook als muziekterm wordt gebezigd. Ook schrikken hoort hierbij. Het gemeenschappelijke in al deze woorden is de vlugge beweging die men maakt, lopend, dansend of aan het schrikken gemaakt. 15 i'ïi KP-YM AM. Ét* tl 4M Vs**; «IK li «SM» -K TWEE GEDICHTENBUNDELS, die terecht zijn verschenen: „De Grote Dierentuin" van de Cubaanse dichter Nicolas Guillén en „Laat me met je meegaan" van de Griek Yannis Ritsos. Guillén, die vertaald werd door Cees Nooteboom, neemt je mee door een Artis, waar honger, macht, knechting, onrecht en andere beesten, zoals mooi praters en pooiers, achter de tralies zitten. De vrije Cubaan kan er een dagje naar kijken. Wij ook. Een iro nische, tegelijk wrange ervaring. Bij voorbeeld: Het monster Lynch: Lynch uit Alabama staart in de vorm van een zweep, tertiaire hoeven. Meest al waargenomen met een groot brandend kruis. Voedt zich met ne gers, touwen, vuur, bloed, spijkers, teer. Gevangen vlak bij een galg. /Mannetie. Gecastreerd. Ritsos is totaal anders, (onnodig te zeggen). Guillén is een vrij man. Rit sos is gevangen, niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk en ook dat jaren lang. In 1936 schreef hij een doden- zang. Een moeder klaagt over het lijk van haar om politieke redenen ver moorde zoon. De zang toont de groei van treurnis en moederliefde tot op standigheid en een veralgemeende '..V» -iC' V'v? 'C- v/ ANN01732 Straatrelletjes in West-Berlijn kre gen onlangs een tragisch aspect door dat twee politiepaarden, die door hun ruiters tegen de derrjonstranten wer den opgejaagd, zo ernstig werden ge wond dat zij ter plaatse het genade schot moesten krijgen. Natuurlijk zijn mensen belangrij ker dan dieren, maar een demon strant die bont en blauw geslagen wordt, heeft dat meestal aan zichzelf te wijten en een politieman die ste nen naar zijn hoofd krijgt geslin gerd, kan zich tenminste nog verwe ren. Bovendien draagt hij een helm, een schild en andere beschermings middelen en wordt hij gedekt door waterkanonnen en traangasgranaten. Een politiepaard, dat bij iedere actie tegen demonstranten toch al in staat van doodsangst verkeert doordat het gebruikt wordt als een agressief beest wat het van nature niet is, en helemaal niet begrijpt waarom het op zijn gladde ijzers over straatklinkers moet galopperen, terwijl de stenen om zijn oren vliegen, vormt een le vend voorbeeld van officiële dieren mishandeling. Er is geen onschuldiger slachtoffer van straatschenderij en vandalisme te bedenken dan zo'n weerloos, tref- baar en doodsbang dier, dat in onze eeuw van techniek nodeloos wordt misbruikt voor een taak waarvoor het niet gemaakt is. De afschaffing van politiepaarden bij onlusten zou een daad van be schaving zijn. het een gerechtvaardigd protest te gen een ontoelaatbare misstand." De rechter was heel vriendelijk en zocht links en rechts zó naarstig naar verzachtende omstandigheden, dat de jongeling er met twee weken voor waardelijk afkwam. De volgende zaak betrof eveneens een tijdsverschijnsel. Een jongeman had een eerzaam meisje aangerand nadat hij haar had verleid hem mee te nemen naar haar kamer „om wat te praten". De officier van Justitie was heel boos op de dader, maar ook een beetje op het domme meisje. Hij hekelde de losheid van zeden, de golf van sex die de samenleving over spoelt en eiste een strenge straf, om een voorbeeld te stellen. De jongeman zei: „U noemt het aanranding, ik kijk daar een beetje anders tegenaan. Dit meisje is een Dolle Mina die op uitdagende wijze ouderwetse denkbeelden bespotte en zich laatdunkend uitliet over preutse jongetjes en bekrompen huwelijks ideeën. Bovendien liet zij doorsche meren dat zijnou ja, ze liet eigenlijk alles doorschemeren. En, meneer de rechter, ik ben van me ning dat in plaats van de ouderwetse opvattingen en de verouderde termen als aanranden en zo een nieuw be grip zou moeten worden ingevoerd. Wat ik gedaan heb, is eigenlijk alleen maar dit: ik heb een leegstaande Dolle Mina gekraakt." „Het is een maatschappelijke schande", sprak een bebaarde jonge ling tot de rechter, die hem vonniste wegens lokaalvredebreuk, „dat vijf entwintig jaar na het einde van de oorlog nog steeds niet ieder echtpaar in Nederland een eigen woning heeft. De huizenkraakacties zijn bedoeld om de maatschappij wakker te schud den en de overheid te dwingen, iets voor de onbehuisden te doen. U noemt het lokaalvredebreuk, ik noem Over de waarde, het wezen en het nut van het gebed breekt de mens heid zich al het hoofd zolang zij be staat, althans, zo lang zij weet dat zij bestaat. Eeuw na eeuw hebben de mensen als het ware de hemel be stormd met vragen, verzoeken, smeekbeden, wensen en als men bekijkt wat er van de wereldsamen leving op de dag van vandaag ge worden is, dan zou men geneigd zijn te geloven dat alleen de domme ver langens zijn uitgekomen en dat de hemel inderdaad alle egoïstische ge beden heeft verhoord. Maar dat is natuurlijk dwaasheid. Er is in al die eeuwen zoveel leed. zoveel angst en zoveel wreedheid over de mensen uitgestort, dat men slechts de conclusie zal kunnen trek ken dat alles is gekomen zoals het komen moest en dat alle gebeden te zamen daaraan niets hebben kunnen veranderen. Wanneer men de heuvels en dalen van het verleden overziet, beseft men dat onder de aardlagen en het groen van de wereld miljarden mensen rusten die in de korte spanne van hun bestaan ergens om hebben gevraagd wat voor de gang van de tijd van geen enkel belang was. Zij hebben gebeden toen zij ziek waren, en nu zijn ze dood. Ze hebben gebe den om vrede, en honderden oorlo gen zijn over hen heengegaan. Zij hebben gebeden om de terugkomst van hun dierbaren die vermist wa ren, en alle dierbaren zijn nu dood. Zij hebben ook gebeden om voedsel, om bezit, om regen voor hun oog sten, om redding uit een watersnood, om kinderen in hun huwelijk, om een levenspartner, en allen zijn nu dood. Slechts degenen die gebeden heb ben om verlossing uit hun lijden zijn verhoord. Maar dat is nu juist dat gene, waarom niemand behoeft te bidden. Want de zegenrijke, goedaar dige tijd verlost iedereen uit alle lijden, ook zonder dat men bidt. Het kan een troost zijn, te kunnen bidden. Maar laat men niet met nuch tere gedachten filsoferen over ge bed en verhoring. Want dan vergaat het de beschouwer als het de priester in het tropische binnenland van Bra zilië verging, toen hij biddend aan het hoofd van een processie door de verdroogde velden schreed om de hemel te bewegen, de oogst door een fikse regenbui te redden. De proces sie passeerde een akker waar een boer bezig was, tabaksbladeren uit te spreiden die hij zojuist geoogst had. De priester vroeg de man ver strooid of hij zo weinig vertrouwen in de uitslag van de bidprocessie had, dat hij tabak uitspreidde die weken lang zou moeten liggen drogen. De man sloeg een kruis en zei eerbiedig, dat hij al zijn hoop op de goede God gesteld had. „Maar", voegde hij er aan toe. „ik heb Hem gevraagd om het nog drie weken droog te laten blijven, vanwege mijn tabak." „En jij denkt", riep de geestelijke uit, ,dat jouw gebed wél zal worden verhoord en het onze niet?" „Jazeker", zei de brave boer. „Want ik heb het Hem het eerst gevraagd". Welaan, zo kan een eenvoudig voorbeeld illustreren, voor welke on menselijke dilemma's een goede God geplaatst wordt. En welke partij moet Hij in Noord- Ierland laten winnen, de katholieken of de protestanten? De katholieken geven zichzelf de meeste kans, omdat niet alleen hun eigen voorouders, maar ook de voorouders van de pro testanten als katholieken in de hemel zitten Onze Lieve Heer krijgt het trou wens ook door andere dingen dan gebeden soms erg moeilijk. In Spanje wordt nu en dan een mis opgedragen voor de zielerust van Adolf Hitler. In de hemel zal men zich met enige verbazing afvragen, waar de zes mil joen Spaanse missen blijven voor de zielerust van Hitiers slachtoffers. De openheid op seksueel gebied en de vrijmoedige voorlichting van de jeugd worden nog niet door iedereen geaccepteerd. Er zijn nog ouders die hun jonge kinderen het oeroude ver haal van de ooievaar op de mouwtjes proberen te spelden. Daar duikt ech ter nu een merkwaardige moeilijk heid op, lie op zeer navrante wijze illustreert hoe onze samenleving zich automatisch van ouderwetse opvat tingen ontdoet. Het blijkt namelijk dat onze kin deren geen enkele moeite hebben met het begrijpen van de natuurlijke gang van zaken die aan een geboorte voorafgaat, maar dat hun niet meer duidelijk gemaakt kan worden wat een ooievaar voor een ding is. Zo ziet men dat de natuur zelfs met haar eigen kwalen als luchtver ontreiniging en gifchemicaliën mee werkt aan de onruiming van onmaat schappelijke taboes. nnnnnnn-r—nnmnnn liefde, die in staat stelt de strijd van de dode zoon voort te zetten. Een ge dicht van lange adem, dat door dege nen die lijfelijk bij de huidige Griekse toestanden zijn betrokken niet zonder droge ogen gelezen kan worden. Het tweede gedicht „Sonate van het maan licht" is een monoloog van de oudere vrouw gericht aan een ionge man. De vertaling is van M. Blijstra-van der Meulen en A. van Gemert. Ik ken geen nieuw Grieks. Ik kan daarom niet stellen, dat de vertaling goed is, maar goed Nederlands is ze wel. („De Grote Dierentuin" is van uitgeverij De Bezi ge Bij, Amsterdam en „Laat me met je meegaan" van Bric a Brac Weesp). WIE VAN MERKWAARDIGE le vensgeschiedenissen houdt, die toch waar gebeurd zijn, moet „De Peto maan" kopen, een uit het Frans ver taald boekje van Jean Nohain en F. Caradec. De Petomaan was een man die muzikale winden liet: een winden- kunstfluiter. De wmdenlater heette Jo seph Pujol; hij leefde van 1857 tot 1945 Rond de eeuwwisseling was hij een van de grote attracties van de Moulin Rouge, later had hij een eigen theater in Parijs. Een truc zult u denken, met ver dekt opgestelde rubberen blaasbalg- jes. Nee. Dokters hebben Joseph on derzocht. Zet ontdekten dat de man inderdaad water en lucht door zijn anus naar binnen kon zuigen. Door ge stage oefening in het beheersen van zekere spieren lukte het Joseph aller hande geluiden te maken: van bariton tot schoonmoeder. Via bruiloften en partijen in zijn geboortestad Marseille groeide zijn succes tot ongekende hoogten, toen hij in Parijs ging optre den. Het publiek lag krom: „De zaal bood een onvoorstelbare aanblik, al die mensen die het uitbrulden, en nog steeds maar harder wilden lachen, terwijl de tranen hen over het ver krampte gezicht liepen", schreef een ooggetuige. Joseph Pujol was behalve artiest een gezellige huisvader. Dat hebben zijn kinderen aan de schrijvers van het boekje verteld. Vadertje windenlater liet zich graag met zijn talrijke kroost fotograferen in zijn zelfs bij vorsten bekende houding: de rechter wijsvin ger in de lucht („Luister, hier komt het") en het fluitende lichaamsdeel in achteruit gestoken positie. (Uitgeverij H. J. Paris, A'dam). ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15