HOOGOVENPERSONEEL WIL MEER ZEGGENSCHAP IN AFDELINGEN barbecuen Bernard Bernard bellen- voor uw barbecue De Gruyter mag brood goedkoper leveren nu Eier crisis in Zuid- Nederland In 1980 een Rus op Mars meubelen NEDERLAND DEFINITIEF AKKOORD KING-IOS Voor 160 mensen ontslag j gevraagd in Groningen maak van elke feestda. een échte vlees Schilderwerk 10 duurder dénkt aan NEDERLAND n. Wie meubelen zoekt, gaat naar NEDERLAND n. H&J LAMP H&J LAMP Uitspraak in beroep Ziekteverzuim aanleiding tot nieuwe aanpak Overbruggings krediet KNTU van 17.5 miljoen Hoogovens komt met 8V2 markenlening Overname Phoenix-Fongers-Germaan: steeds jonger steeds jonger WONINGINRICHTING VRIJDAG 15 MEI 1970 (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Bij Hoogovens wil het personeel meer zeggenschap in de afdelingen. Daarover bestaan duidelijke verlangens, die betrekking hebben op arbeidssituatie en werkomgeving. Uit een overleg-enquete is bovendien gebleken dat de invloed van de Raden van Overleg (afdelingsvertegen- woordigingen) te gering wordt geacht. De leden van deze radenmtoaal 275 ziin naar de mening van het personeel te afhankelijk van de leiding. Deze feiten staan vermeld in het jaaroverzicht Personeel en organisatie Hoogovens IJmuiden over 1969. Het overzicht, in deze opzet voor het eerst verschenen, is onder meer bedoeld als uitgangspunt voor een gedachten- wisseling met de vakorganisaties over het gevoerde en het te voeren be leid Tevens kan het volgens de directie IJmuiden aanknopingspunten - den voor nader overleg met de ondernemingsraad of commissies daaruit. HUISVESTING ONDERZOEK BELONING Afwachten Ruimtevaarder Leonov: Internationale Europa - Meubel - collectie Grote keus Scherpe prijzen Vakkundige voorlichting Vrij entree IJMUIDEN: Marktplein 29 en 21, tel. 1 91 20 Alkmaar: Limmerhoek 25 (verl. Laat), tel. 21013 goed idee Publicatie van ADVERTENTIE Het verslag constateert een sterk toe genomen wens om mee te beslissen over zaken als werkplaats-inrichting, promo tiebeleid, functie-indeling, reorganisaties en het sluiten van afdelingen. Naar de mening van de Centrale Raad van Over leg, een orgaan van negen vrij gestelden altijd even vlot. Vaklieden op werktuig kundig en elektrotechnisch gebied zijn moeilijk te krijgen. Rangeerders en smel ters eveneens. Er zijn in 1969 minder mensen aangenomen dan in de bedoe ling lag. De behoefte was 3.450. Het te kort was 690. Aangenomen zijn 1335 Ne- strumenten en voorwaarden komen, die een grotere autonomie in eigen kring mogelijk maken. De belangen van de on derneming in haar geheel mogen daarbij niet in gevaar komen. Er wordt gezocht naar geschikte vormen van overleg, waarbij de afbakening van de verant woordelijkheid en bevoegdheden van de vakorganisaties enerzijds en die van de interne overlegorganen anderzijds een knelpunt is. De centrale raad is tot de bevinding gekomen dat medezeggenschap op afdelings- en ondernemingsniveau ten nauwste met elkaar samenhangen. De a-f- delings-overlegorganen moeten verant woordelijkheden en bevoegdheden krij gen van instanties op ondernemingsni veau. Daartegenover moet er goede com municatie vanuit de afdelingen naar de centrale organen staan. De centrale raad van overleg heeft vastgesteld dat er in het bedrijf een toe nemende weerstand optreedt tegen alge mene regelingen en afspraken, die direc tie, vakbondsbestuurders of leden van het interne overleg hebben ontworpen of gemaakt, maar waarvan de algemene geldigheid wordt betwist. Diezelfde weer stand doet zich voor, wanneer het per soneel meent dat die regeringen en af spraken wel van lager niveau afkomstig hadden kunnen zijn. Deze aversie is vaak versluierd onder onverschilligheid en kan plotseling agres sieve vormen aannemen wanneer er sa laris- of huisvestingskwesties aan de or de zijn. Zij zijn niet alleen gericht op zakelijke belangenbehartiging, maar er komt tevens in naar voren de behoefte om zich nu eindelijk eens buiten de of ficiële kanalen om te laten gelden 398 vrouwen. Uit militaire dienst kwa men 96 man terug en "an de tijdelijke krachten ginger er 143 over in vaste dienst. De ondernemingsraad, een college van 27 mensen, van wie er 20 uit de vakbe weging komen en 7 uit de personeelsgroe- peringen, zal actiever worden betrokken in het huisvestingsbeleid. Er wordt geld beschikbaar gesteld voor doorstroming en het bevorderen van eigen woningbezit. In 1969 kwamen voor Hoogovens beschik baar: 214 huizen in Heemskerks plan De Maer, en verder 256 woningwethuizen, waarvan Velsen er 31 kreeg, Heemskerk 25, Uitgeest 4, Alkmaar 100 en Heerhu- gowaard 96. Eind 1969 waren er 530 hui zen voor Hoogovens in aanbouw in de woningwetsector. Ter bevordering van eigen woningbezit werden bovendien voor- en Organisatie deelde gisteren ter toe- lichting mee, dat er bij Hoogovens een j grote vrijheid bestaat voor de organisa ties maar dat er nog geen algehele over eenstemming is bereikt over he bedrij- venwerk. Er is geen verschil van me ning over het al of niet toelaten van het bedrijvenwerk, maar over de voorwaar- den waaronder dat gebeuren kan. De I heer W. Bakker, voorzitter van de IJmui- dense directie en lid van de raad van bestuur Hoogovens zei dat de vakbewe ging eerst eens exact moet meedelen welke wensen er zijn Bovendien mag I het interne overleg door het bedrijven werk niet doorkruist worden. Volgens de heer Van Erp heeft Hoogovens de vak bonden al het aanbod gedaan om in drie- hoeksoverleg met de ondernemingsraad te gaan zoeken naar een juiste vorm voor het bedrijvenwerk. Het aanbod is| niet aanvaard. Het spijt Hoogovens dat de vakbonden nog uiet verder gaan dan de algemene eisen van de meer erkende vakorganisa ties. Als het bedrijvenwerk zou uitmon den in de eis tot aanstelling van een „shop-steward", een vrijgestelde vak bondsfunctionaris, die het bedrijf bezol digt, dan is Hoogovens daar een fervent tegenstander van .„Zo'n functionaris fun geert vaak als de katalisator van onlust gevoelens en ontevredenheid en zorgt voor onrust op het bedrijf. En Engeland hebben zij al vaak oijgedragen tot sta kingen", aldus de heer Bakker. waren 1.170 Spanjaarden, 375 Italia nen en 175 van overige nationalitei ten. Het verloop onder het eigen perso neel met een vast die.istverband was 956 man. Door onvrijwillig ontslag huwelijk., overlijden of pensionering werd het bestand nog eens met 580 man verminderd in 1969. Het aantal werknemers verspreid over enkele gemeenten in de agglo meraties Haarlem en de IJmond: In Beverwijk woonde" er eind 1969 ruim 4.300, in Heemskerk 3.500, in Velsen bijna 5.000, in Haarlem ruim 1.100 in Heemstede 70. Barbecuen omdat u dan buiten bent, niet vet eet, de kinderen plezier doet, en u happy voelt. Lapjes, karbonaden, biefstukken, bouten, kippen, vissen uit de beek, niertjes, levertjes, r knakworstjes voor de kinderen, groenten - alles is kruidig te barbecuen. Meer en meer wordt buiten gebrast. Maar u hebt vragen. Vraag ze aan Bernard Klein, de man die er alles van weet, de barbecuemaster van Lamp waar de grootste collectie staat. Vraag hem - voor het betere buitenbraswerk. hofleverancier Lamp's barbecuemaster Bernard Klein weet alles van het buitenbrassen, van de twintig verschillende barbecues (2.95 tot 239.-), van de gasaanstekers en briketten, van de spitten, roosters en pennen, van de sausen en kruiden, van de scheppen, vorken en tangen, van de schorten, wanten en mutsen, van de lichten en flambouwen. Vraag naar Bernard Klein. Of spreek eerst met hem af voor u komt. Hij is vanavond thuis: bel 02510-23911. Voor het betere buitenbraswerk HOFLEVERANCIER BARTFLIORISSTRAAT 18 TELEFOON 519049 BARTELIOR1SSTRAAT 18 TELEFOON 319049 Hoogovens vindt het jammer dat er dit jaar zo'n lage opkomst is geweest voor de verkiezingen van de onderne- I mingsraad. Vooral in de lagere functie- I groepen was die opkomst gering. In to taal is maar 47 percent van de mensen komen stemmen. Naar de oorzaken daar voor wordt aan de hand van statistisch materiaal een onderzoek ingesteld. Bij Hoogovens zijn 8.000 eigen perso- I neelsleden lid van een van de vakvere nigingen, die partner zijn in de CAU Van de Nederlandse mannen was 43,4 percent georganiseerd en van de buiten landers 14,3 percent. Voor de vrouwen waren deze cijfers 1-1,6 en 2,5 percent De DEN HAAG. Het filiaalbedrijf F. de Gruyter heeft, nog niet officieel maar wel al in feite, ontheffing gekregen van de minimumbroodprijs. In plaatsen waar het concurrentie ondervond van anderen die de ontheffing eerder kregen, maakt het er al gebruik van, in de wetenschap dat geen moeilijkheden met concurreren de instanties te vrezen zijn. De Gruyter dankt dit aan een tussen uitspraak van het college van beroep voor het bedrijfsleven waar het in beroep was gekomen nadat de voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten de ontheffing geweigerd had. De Gruyter had de van anderen on dervonden concurrentie als argument aangevoerd, de produktschapsvoorzitter had de effectieve uitvoering van de mi nimumprijsregeling belangrijker gevon den. Van het college kreeg hij echter de opdracht een nieuw besluit te nemen, met inachtneming van de overwegingen van het college. Die overwegingen waren on der meer dat er geen termen meer aan wezig waren de weigering nog langer te is. Zelfs de Hoge Raad kan er niets meer aan doen, vertelde produktschapssecreta- ris dr. L. J. Schippers. Men vreesde een olievlekwerking, waardoor de werkelijke minimumprijs op het ontheffingenniveau komt, in plaats van op het niveau van de minimumprijs die -de voorzitter van het produktschap voor een groot aantal Ne derlandse gemeenten heeft vastgesteld. Die officiële minimumprijs bedraagt voor verpakt gesneden witbrood 71 cent. Wie ontheffing vraagt, mag, als na vier we ken het accountants-onderzoek naar zijn kostprijs nog niet afgesloten is. 65 cent gaan vragen. Men moet maar afwachten of Albert Heyn ook mee gaat doen, ver zuchtte de voorzitter. ADVERTENTIE waren deze cijfers W.,b en z,o peiueui. i wezig waren ue weighing "-s organisatieraad is het hoogst in de leef- handhaven en dat er, nu de minimum i w «n iaar nriiewrordening van het produktschaj bereid en in aanbouw genomen: 75 hui- I zen in Akersloot, 30 in Heerhugowaard en 56 in Castricum. Voer de financiering kon gebruik worden gemaakt van de EGKS-regeling. Die bood 400 werkne- I mers de mogelijkheid een lening van f6.500 op te nemen tegen 1 percent ren- tijdsgroep 45 tot 60 jaar Andere gegevens uit het verslag Per eind 1969 waren er 1.720 buiten landers in dienst bij Hoogovens. Dat Over het belomngssysteen meldt het verslag dat uiterlijk bij het ingaan van de nieuwe CAO 1972 een aanvaardbare opzet voor een nieuwe regeling klaai moet zijn, omdat 3e oude niet meer vol doet. Met inschakeling van de onderne mingsraad worden thans de verlangens gepeild onder degenen, die met dat sy steem te maken hebben. Een aangepaste functiewaardering heeft een herindeling tot gevolg gehad, waarbij de lagere groepen financieel onvoldoende aan hun trekken zijn gekomen. Het salarisbedrag per werknemer is inmiddels gestegen van 13.592 tot f 14.990. Dat is 10,3 per cent, exclusief sociale kosten, die per werknemer met 22,2 percent omhoog gin gen. De sociale kostenstijging werd voor namelijk veroorzaakt door de eindloon- regeling pensioenen en de premieverho gingen. Over de functie-indeling in het alge meen zegt het verslag dat Hoogovens ernaar streeft te voorzien door personeel. In IJ oktober 1969 in totaal 5.666 positiewijzi gingen geregistreerd op een personeels bestand van goed 21.00C mar.. Alleen al in de uitvoerende afdelingen bestaan 1.300 verschillende functies. De wijzigin gen betroffen de groepen 1 tot en met 14. De personeelswerving verloopt niet te; af te lossen in 30 jaar. Hoogovens beschikt nu in totaal over 60.73 huizen. Daarvan staan er 1766 in Heemskerk, 1025 in Beverwijk en 1041 op gebied van Velsen, verdeeld over Velsen-Noord. Vel- zen-zuid, IJmuiden, Driehuis en Sant poort. Wat de huisvesting van buiten landse arbeidskrachten aangaat, is een uitbreiding van Eurocasa Beverwijk nood zakelijk van 270 tot 470 plaatsen. Tevens is Westerduin te Wijk aan Zee gehuurd tot 1 mei. Eind 1969 waren in de woon oorden voor alleenstaande buitenlan ders 1.100 plaatsen. Over het ziekteverzuim, waaraan wij in deze krant al eerder uitvoerig aan dacht hebben besteed, zegt het verslag dat dit verschijnsel aanleiding geeft tot bezorgdheid. Per werknemer ligt het op 8 percent per jaar. Iedereen bleef ge middeld 30 dagen weg in 1969. Zoals be kend houdt een speciale stuurgroep zich MAASTRICHT Zuid-Nederland gaat gebukt onder een ernstige eiercnsis. De situatie bij producent en handel is onrust barend. Een overproduce van rond 30 percent en een mislukte gok op afzet naar Oostbloklanden heeft een dusdanige stag natie in de afzet veroorzaakt, dat oud- voorzitter van de Nederlandse pluimvee- houdersbond en algemeen secretarisvan de L.L.T.B. de heer M. J. Dings uit Roer mond, gisteravond het woord „ramp toestand" liet vallen. De eierprijs voor de prijsverordening van het produktschap j geen criteria geeft voor de ontheffing, ook ruimte moet zijn voor het concur- rentie-argument. De voorzitter van het produktschap, dr. C. van Beukering, vertelde dat hij juridisch gezien het recht heeft opnieuw de ontheffing te weigeren, maar dat hij het onjuist zou vinden dat te doen. Prin cipieel omdat het niet te rijmen zou zijn met behoorlijk bestuur, praktisch omdat De Gruyter toch opnieuw naar het coile- ge zou gaan. Wel zal de ontheffing gel- den tot 1 juli. Met de uitspraak van het college van be roep zat het produktsehapsbestuur nogal in zijn maag. Temeer omdat het college in dit soort zaken de hoogste instantie Zomerkoliekties o.a. van RODIER DICK HOLTHAUS SAINT JOSEPH RALPH UODMUK ,1'LN I.H. I l.l VI l 1 l»l' TOKIO, (AFP). De Sovjet-Unie zal in 1980 in staat zijn een man op mars te laten landen en dat dan ook doen. zo heeft de Russische ruimtevaarder Alexei Leonov in Tokio verklaard. Leonov was de eerste mens, die, in 1965. zich buiten een ruimtevaartuig in de ruimte heeft begeven. Zouden de Russen er in slagen in 1980 op Mars te landen, dan zouden zij daar mee zes jaar eerder zijn dan de Amen- kanen. Leonov zei te menen dat het be mande ruimteschip naar Mars zal ver trekken van een om de aarde draaiend ruimtestation. Hij stelde verder voor gezamenlijke vluchten met Amerikanen te gaan onder nemen. „Dat zou niet alleen meer begrip kweken tussen onze beide landen, maar tevens helpen de spanning in_ de wereld te verminderen. De Sovjet-Unie is bereid met elk land op het gebied van ruimte vaart samen te werken". DEN HAAG De regering heeft de bestaande garantie voor een overbruggings krediet van tien miljoen gulden aan de KNTU uitgebreid tot een bedrag van ten hoogste f 17.5 miljoen. Op wens van de regering is voorzien in de benoeming van een onafhankelijke vertrouwensman, die bij de uitvoering van de overeengekomen beleidslijnen ten nauwste zal worden betrokken. De re gering heeft zich ervan verzekerd, dat ook de handelsbanken de nodige medewerking zullen verlenen, aldus minister Nelissen. De Koninklijke Nederlandse Textiel Unie heeft kort geleden drastische reorganisa tieplannen bekend gemaakt, die voor en kele honderden mensen ontslag betekenen. beren de factoren voor opvallend zuim na te gaan. Gezondheid, werk, ar beidsomstandigheden en huiselijke aan gelegenheden zullen in interviews met de j personeelschef aan de orde komen. Directeur Th. van Erp van Personeel ADVERTENTIE Uiijtt-t Hl wciavujx».7 J„4. gedaald te zijn. Daartegenover staat dat üe kosten voor pluimveehouder 1,80 per kilo eieren bedragen in het gunstigste geval f 1,70. Dat wil zeggen dat de eierprodu- centen per kilogram produkt rond 70 cent moeten bijleggen. Oorzaak van de noodtoestand is volgens de heer Dings een mislukte speculatie over de gehele lijn. De hoge prijzen van voor gaande jaren hebben nagenoeg alle pro ducenten aangezet tot verhoging van de produktiecapaciteit. Tegelijkertijd steeg ook in het buitenland de produktie. I Voor de met een debacle bedreigde pluimveehouders in de legsector is goede zullen raad op dit moment bijna onbetaalbaar. I rmgso Rijkssubsidiëring in de dagelijks groeien- I de strop is onmogelijk. Dat kan alleen, als alle E.E.G.-landen daartoe gelijk over gaan. Overigens zou een dergelijke maat- I regel hoogstens mosterd na de maaltijd zijn. De strop is er al, de eierenstroom houdt dagelijks aan en de voorraden sta- I pelen zich op. IJMUIDEN. Hoogovens heeft besloten tot de uitgifte van een 15-jarige obligatie- I lening groot nominaal dm 100.000.000,— rentende 8V2 pet. per jaar, die op of om- streeks 26 mei 1970 ten verxoop zal wor- I den aangeboden door een internationaal I bankensyndicaat onder leiding van de Deutsche Bank ag, Algemene Bank Neder- I land n.v„ Amsterdam-Rotterdam Bank I n.v„ Berliner Handels-gesellschaft en I Westdeutsche Landesbank Girozentrale. I Voor de obligaties zal opneming in de officiële notering ter beurze van Frankfurt I a/Main en Düsseldorf worden aange vraagd, aldus een communiqué van de ABN. j (ANP) Naar de ABN nader meedeelt. I zal de koers van uitgifte der lening later I worden bekendgemaakt. Van de zijde van Hoogovens verneemt het ANP nog dat de lening ten doel heeft j I komende investeringen te financieren. GENèVE, (Reuter). Investors Over seas Services ltd. en president-commis saris John M. King van de King Resour ces Company in Denver (Colorado) heb ben meegedeeld dat zij een definitieve overeenkomst hebben gesloten. King Re sources zal tezamen met bepaalde finan ciële instellingen IOS gedurend drie jaar van geldmiddelen voorzien. Mededelingen over de deelnemers aan de financiering en over hun vertegen woordiging in de raad van commissaris sen van IOS zullen in. de komende weken worden gedaan. Krachtens de overeenkomst, zo blijkt uit het communiqué van King en IOS, zullen de deelnemers aan de financie ringsovereenkomst rechtstreeks preferen te aandelen IOS kunnen kopen en opties kunnen verwerven op de aankoop van nog meer preferente aandelen in de pe riode van drie jaar. De aankopen van preferente aandelen en van opties zullen geschieden tegen vier dollar per aandeel. Deelneming in de IOS-fondsen door Amerikaanse bedrijven of ingezetenen vereist de toestemming van de securities and exchange commision. de instelling in de Verenigde Staten die toeziet op de effectenhandel. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De n.v. rijwielin dustrie Phoenix-Fongers-Germaan (PFG) in Groningen stopt geleidelijk haar acti viteiten. Op 1 september a.s. neemt de n.v. A. Gaastra rijwielen- en motorenfa- briek Batavus in Heerenveen de produk tie en verkoop van Fongers over. Ge tracht zal worden om ook na 1 septem ber de produktie in Groningen voort te zetten, voor zo ver de dan aanwezige voorraden en het personeelsbestand dit mogelijk maken. Voor het 160 man tellende personeel zal een ontslagvergunning worden aange vraagd. De uitbetaling van vakantietoe slagen is gegarandeerd. Moeilijkheden van structurele aard hebben de maatre gel noodzakelijk gemaakt. Met de vak bonden is volledige overeenstemming be reikt over een sociaal begeleidingsplan. De ondernemingsraad was al van de achtergronden die tot de beëindiging van I de produktie hebben geleid op de hoogte. Bij de afvloeiingsregeling wordt rekening gehouden met de voor iedere werkne mer geldende individuele opzeggingster I mijn, vooral aan de oudere werknemers ADVERTENTIE wordt extra-aandacht besteed. Voor de jongere werknemers zijn er meer kansen om in Groningen en omgeving ander werk te vinden. Daarnaast is Batavus bereid voorlopig 35 werknemers over te nemen. Deze fa briek kampt merkwaardig genoeg ze ker voor een industrie in een ontwikke lingskern met tekort aan personeel. Een belemmerende factor is hier de huis vesting. Bestuur en directie van Fongers hebben al het mogelijke gedaan om het bedrijf in stand te houden. Daartoe is studie gemaakt van de struc tuur van de tweewielerindustrie in ons land. Men kwam tot de conclusie dat de slechte rentabiliteit van deze industrie in het algemeen en die van Fongers in het bijzonder (alleen rijwielen) geen ver schijnsel van tijdelijke aard is. De steeds krimpende marges veroorzaakt door kos tenstijgingen en verscherpte concurrentie deden de rentabiliteit sterk teruglopen. Veel pogingen werden gedaan om tot fusie of volledige overname van het be drijf te komen met behoud van de Gro ninger vestiging. Al deze pogingen mis lukten. Zelfs werd gedacht aan het aan trekken van de fabricage en verkoop van branche-vreemde produkten. De moge lijkheden die op dit terrein lagen, bleken echter niet levensvatbaar te zijn. Een handicap was met name de sterk gespe cialiseerde aard van Fongers. DEN HAAG. In de staatscourant van 14 mei 1970 is afgekondigd de prijzenbe- schikking schilderswerkzaamheden 1970, waarbij mogelijk wordt gemaakt de uur tarieven voor schilderwerk met 10 pet te verhogen. Dit om in de 1969 gestegen kos ten alsnog op te vangen. Gelet op de resultaten van een ingesteld rentabiliteitsonderzoek achten de ministers van economische zaker> en van volkshuis vestiging en ruimtelijke ordening na over leg met het bedrijfschap van hel schilders bedrijf deze varhoging aanvaardbaar ter voorkoming van moeilijkheden bij de kos tendekking in deze arbeidsintensieve be drijfstak.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19