RONDEWINNAAR FRITS SCHÜI NEEMT LESSEN BIJ DE BELGEN Rijke sponsors hebben te veel sterke renners" Nationale cricketcompetitie gaat dit weekeinde van start 8-Daagse vakanties 172.- K I VIERENHALF MILLE VOOR KETTINGRIJDERS Bondscoach Joop Middelink: Tricot Noble en Acifit uiteen v.a. Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65* kaart Olympia-cijfers Karatestrijd in Zandvoort Vreeken en Timmer titelkandidaat Halve finales Z.-Amerika-beker ROOD EN WIT ZONDER VAN SCHOUWENBURG Maximaal drie buitenlanders in ijshockey teams I West-Duitsland [versloeg Joegoslavië i lilli* voordelig uit met NS VRIJDAG 15 MEI 1970 23 mmzmsm liillst Advies Eerste Harry Jansen in Tour Lesterhuis sprong 2 meter JU# mmrn. voordelig uit met NS (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Duizend gulden extra had ploegleider Ton Ketting zijn corifeeën beloofd als zij Frits Schür in de oranjetrui in Amsterdam zouden brengen. Met de drieëneen- halfduizend gulden die reeds op de rekening van hef zestal stond zou dat op een totaal saldo van viereneen half mille komen, geen gering bedrag voor zes jongens die een week „voor hun plezier" op de fiets klimmen. Voor die extra-premie wilden de Kettingmannen, na een week met een waanzinnig tempo door Nederland te hebben geraasd er nog wel even een schepje bovenop doen. Het advies van hun ploegleider „maak er maar een tijdrit van" was niet tegen dovemansoren gezegd. In krap aan twee uur sleepten zij het peloton over het 96 kilometer lange traject dat hen van Amsterdam scheidde. Pas onder de rook van Amsterdam lukte het vijf man, waaronder Ben Kooken en Jan Aldershof. enkele tientallen seconden voor de bijna sprintende troepen macht te komen. Het was tenslotte Kooken die Ovis op het nippertje nog een eerste prijs bezorgde. Jan Alders hof werd vierde. Toen de stofwolken waren opgetrokken stond Frits Schür uit het kleine Groning se Hoogezand nog steeds in de oranje trui. Langzaam drong het tot hem door dat hij het kostbare tricot nu definitief mee naar huis mocht nemen. De eerste plaats in Nederlands grootste ronde was voor hem, het 19-jarige broekie dat voor de eerste maal deel mocht nemen aan het grote spel. Veel tijd om te leren had hij niet nodig gehad. Met een goed ge reden ronde van België als generale repe titie, kreeg hij al vlug in de gaten dat de kop van het peloton de enige plaats voor een toekomstig winnaar van deze ronde moest zijn. Daarom was de stille Noorderling dan ook constant te vinden en vandaar beloerde hij groten, als Fe Tijdrit: 1. Popke Oosterhof (Locomotief Vredestein) 22.23 (met bon. 22.08); 2 Fnts Schür (Ketting) 22.32 (met bon. 22.22); 3 Den Hertog (Amstel) 22.46 (met bon. 22.41), 4 Tabak (Militairen) 22.56 5. Van de Ruit (Acifit) 22.58 6. Duyker (Peugeot) 23 01, 7. Bravenboer (Acifit) 23.10; 8. Kooken (Ovis) 23.11; 9. Leferink (Peugeot) 23.16; 10. T. An dresen (Noorw.) 23.20 26 J. Ald^hot (Ca ballero) 23.51; 36. K. Balk (Ketting) 2L07 Tweede halve etappe: 1. Kooken (Ovis) de 95 km in 2.01.27 (met bon. 2.01.12), 2. Van der Kruys (Tricot Noble) z.t. (met bon. 2.01.17); 3. J. Cornelissen (Caballero) z.t. (m®i bon. 2.01.22); 4.'Aldershof (Caballero) z.t.; 5. Niemeyer (Ketting) z.t; 6. Baik (Ketting) 2.01.39: 7. Janbroers (Peugeot) z.t., 8. van Katwijk (Amstel) z.t.; 9. Bedendo 10. Heeringa (Batavus) z.t.; 67. A. Duyker 9 07 0*1 Eindklassement: 1. Schür (Ke"ing'24 uur en 56 sec.; 2. Van Pol (Mars) 24.03.22, 3. De Koning (Militairen) 24.03.51; 4. T. Andresen (Noorw.) 24.05.33 5. Van Katwijk (Amstel) 24.07.02; 6. Van der Kruys <TncotNobïe) 24 07 15; 7. Westrus (Peugeot) 24.07.34 8. Oosterhof (Locomotief) 24 07 42; 9.N;Bakker (Amstel) 24.08.30; 10. Tabak (Militairen) 24.08.45: 11. Bravenboer (Acifit) 24.11.09,12. Briissing (Tricot Noble) 24.12.14; 13. Aïing (Militairen) 24.14.17; 14. Van de Ruit (Acifrt) 24.14.31; 15. Den Hertog (Amstel) 24.15.13 23. K. Balk (Ketting) 24.20.38 28. A Duijker (Peugeot) 24.25.35 40. J. Aldershof (Cabal- lerAIgmneen'ploegenklassement: 1. MilltMrem 71.43.42; 2. Ketting 71.44.20; 3. Amstel 71.47.37, 4. Mars-Flandria 71.49.13; 5. Tricot Noble- Acifit 71.58.49. Puntenklassement: 1. Bravenboer (Acifit) 87 put.; 2. Van Katwijk (Amstel) 85 pnt., 3. T. Andresen (Noorw.) 82 pnt.; 4. Ooster hof (Locomotief) 73 pnt.; 5. Westrus (Peu geot) 71 pnt. dor den Hertog, Popke Oosterhof, en Wim Bravenboer. Schür: „Ik ben bijna niet uit de voor ste linie geweest. Op de derde, vierde plaats van voren. Niet helemaal op kop want dat vind ik een ongunstige positie. Ik wil wel graag zien wat er voor me gebeurt". Slechts één maal in deze wissel vallige ronde was de Groninger niet op zijn post, waardoor hij de slag miste. De klappen die in de loop van de week aan zijn concurrenten uitgedeeld werden waren echter heel wat harder, zodat hij alle kans kreeg om zijn foutje te her stellen. Mocht er op de laatste dag van de wedstrijd nog twijfel geweest zijn over zijn vaardigheid, dan was dat ook ver dwenen na de formidabele tijdrit, waar in Schür zich met een tijd van 22 minuten en 32 seconden als tweede achter win naar Popke Oosterhof plaatste. namelijk omdat hij zoveel in België rijdt. Daar worden de renners tenslotte ge maakt. Ik ben van plan om veel meer in België te gaan koersen". De oranje trui van Olympia is de eer ste echte grote trofee die huize Schür van af vandaag zal sieren. Voordat hij als winnaar van de ronde van Nederland ge- Frits Schür gaat daarmee in op het dringende advies dat bondscoach Joop Middelink aan alle jonge Nederlandse amateurs geeft. Middelink: „Schür heeft voor zijn leeftijd al een goed koersin- zicht, maar daarmee is hij er nog niet. Net als zoveel andere jonge renners zal hij veel bij moeten leren en dat kan het beste in België. Daar worden bijna al le zware wedstrijden gereden. Ik zeg zo vaak tegen de jongens: gaan jullie eens een koers in de Ardennen rijden. Daar kan je het vak leren. Door tijdsgebrek komt er bij de meesten echter weinig van Met Oosterhof, Pustjens en Aling gaat Schür eind deze maand naar de ronde van Oostenrijk. Daar zal hij zich kunnen voorbereiden op de volgende fase van het plan dat Joop Middelink voor hem heeft opgesteld. „Wij kijken eerst hoe hij het w miwdi vrtn ut o opgesieia. *,vvij jvijxvcai huldigd werd, was een overwinning in de er op het kampioenschap van Nederland t w - tnaaf hpt nnff steeds goed d^n (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Vanavond worden in Zandvoort in gebouw „De Krocht" voor de eerste keer karatekampioenschappen ge houden. De teams uit Haarlem en Zand voort die tegen elkaar uitkomen staan res pectievelijk onder leiding van de heren Bok en Koopman. Aan de strijd zullen ondermeer deelne men de heren Schultz (3e dan), Reus (3de dan) en ex-kampioen zwaargewicht Voor- mey (2de dan). Verder werken mee de huidige Nederlandse kampioen zwaarge wicht, Heumen, en Plas, tweede bij de nationale titel. De wedstrijden worden af gewisseld door demonstraties van diverse Japanse vechtsporten. vierdaagse door Belgisch Limburg (vo rig jaar) de enige meerdaagse zege waar Schür op kon bogen. Temeer daar de Hoogezandse coureur nog zo weinig ervaring in etappewedstrij den had, viel zijn uitstekende koersinzicht op. Henk Nieuwkamp, met zijn 27 jaar de captain van de ploeg: „Ik hoef Schür in de koersen nooit iets te zeggen. Hij weet zelf maar al te goed wat hem te doen staat". Alleen taktisch inzicht zou echter niet voldoende geweest zijn om als snelste man in Amsterdam te arriveren Frits Schür had meer troeven achter de hand: een uitstekende conditie en na tuur lijk de welkome hulp van de sterke Ketting-équipe, in wielerkrinigen bekend als de feestploeg. „Afgelopen winter heb ik de conditietraining van Frans Mahn gevolgd. Daar heb ik erg veel aan ge had", aldus Frits Schür. De kersverse winnaar is er van door- drongen dat de overwinning in Olympia s ronde slechts één klein stapje op de goe de weg is. Hij heeft zich voorgenomen om niet zoals zijn voorgangers in Olympia's ronde als oudere coureur in de midden moot te blijven hangen. „Ik heb wat dat betreft veel geleerd in de laatste rorde van België. Ad Duyker won daar voor-1 afbrengt. Gaat het nog steeds goed dan werken we naar een tweede top: het we- reldkampioenschap. De derde en laatste fase zou de Ronde van de Toekomst moe ten zijn", aldus Middelink. FRITS SCHÜR ARNHEM. Corry Vreeken en Rie Timmer hebben samen de leiding in het Nederlands kampioenschap schaken voor dames. Vijfde ronde: Fenny Haak—Jeanetie Mulder remise. Zesde ronde: Mevr. Roodzantmej. De Klerck 01; Corry VreekenAda v. d. Giessen 1 0; Carla v. d. Giiendt—Fenny Haak 1—0; Jeanette Mulder—Rie Timmer 0—1. De stand met nog een ronde te spelen is: 1. Vreeken en Timmer 4% punten; 3. V. d. Giessen en V. d. Griendt 4; 5. Mulder 3 HAARLEM. De Nederlandse profren ner Harry Jansen, in dienst van het Franse merkenteam Sonolor-Lejeune, heeft van zijn ploegleider de bevestiging gekregen dat hij deel uit zal maken van de équipe in de Tour de France. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Gisteren kwam er in de Amsterdamse Van Swinden- straat een einde aan de meest specta culaire nationale wielerronde van de laatste jaren. Spectaculair omdat er dit keer in de koers werd afgeweken van het gewone recept dat de ama teurs de laatste jaren in de ronde van Nederland plachten te volgen. De af gelopen week werd er niet dagelijks een soort afvalrace gereden, waarin de sterksten automatisch overbleven en de mindere broeders in de loop van de wedstrijd moesten afhaken, maar helden de heren coureurs sterk over naar meer professionele methoden :P de eerste etappe na werden de ritten namelijk stuk voor stuk beslist door één, vaak de eerste, ontsnapping. De renners die attent en met het no dige geluk reden bevonden zich op het beslissende moment voorin; de minder fortuinlijken waarbij zich toch favorieten konden bevinden bleven achter in het peloton. Zij ston den voor de hopeloze taak de vluch ters te achterhalen. Dat dit deze ronde geen enkele keer gelukt is, kan twee oorzaken hebben: a) de klimatologische omstandigheden (bijvoorbeeld wind in de rug) waren zodanig dat de koplopers door hun ge ringe aantal voordeel hadden en b) de gewijzigde instelling bij de coureurs, die zich in tegenstelling tot voorgaan de jaren meer in ploegverband kon den schikken en bereid waren de hulp aan de kopman boven de eigen kansen tG stellen. Een van de mensen die deze ontwik keling met argusogen gevolgd heeft is KNWU-bondscoach Joop Middelink. Na zeven dagen met on- Nederlands koersen oordeelt hij: „Er werd dit keer wel wat beter in ploegverband gereden, maar dat zou ik niet als voor naamste oorzaak van het vreemde koersverloop willen noemen. Ik geloof namelijk niet in het perfecte teamwork bij de amateurs. Je kan die jongens als ploegleider voor de koers vertel len wat je wilt, als ze in de wedstrijd zitten en ze krijgen zelf een kans dan vergeten ze al de afspraken en rijden toch alleen voor zichzelf." Dus geen professioneler aanpak; wél bijzondere beïnvloeding door het weer. Middelink: „Die grote gaten konden vallen omdat de renners de wind, vooral de eerste dagen, steeds goed mee hebben gehad. Als de split sing er eenmaal was werd er door de achterblijvers wel voor de eigen man in de kop gewerkt, maar pas als de eigen kansen zo goed als verkeken wa ren." Vanuit dit standpunt redenerend komt Middelink tot de conclusie dat het al of niet in combine rijden voor de amateurs in de ronde van veel minder belang was dan velen aanne men. „De drukte die er over combi nes gemaakt is, was niet meer dan een storm in een glas water. Natuur lijk komt het bij amateurs voor dat zij elkaar gaan helpen, maar dat geldt voor iedere ronde. Vorige week nog heb ik met de twee Nederlandse ploegen in de ronde van België in combine gereden. Ik heb de jongens van de andere ploeg op de laatste dag gevraagd om ons te helpen, anders had Duyker niet kunnen winnen en was de trui naar een Belg gegaan aldus Middelink. Met de ontwikkelingen in de ronde van Nederland is eens te meer vast komen te staan dat de aanduiding „amateur" voor vele renners niet meer van toepassing is. Dat het geld in deze wedstrijden een steeds grote re rol is gaan spelen onderkent de bondscoach ook: „Het is nu zo dat de rijkste sponsors alle sterkste renners onder contract hebben. Ik ben met die situatie niet gelukkig. Dat dit bij de profs voorkomt is normaal, maar bij de amateurs moet het toch nog een beetje een spel blijven". Belangstelling Een mogelijkheid om de krachten wat meer te verdelen ziet Middelink in een limiet voor het aantal renners bij een sponsor. „Als er vastgesteld wordt dat bijvoorbeeld niet meer dan tien of vijftien amateurs bij een spon sor ondergebracht mogen worden, dan blijven er genoeg sterke coureurs over voor andere belangstellenden. Over in teresse bij de sponsors hebben wij niet te klagen. Er zijn op het ogenblik alleen niet genoeg sterke renners vrij die voor de belangstellende fabrikan ten kunnen gaan rijden", aldus de bondscoach. innnnnnnn-uuMwnOTuwiiwvin BUENOS AIRES. De tweede wed strijd voor de halve finales van het toer- nooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker tussen de Argentijnse clubs Estudiantes de ia Plata en River Plate, die woensdag avond in Buenos Aires zou plaatsvinden, is verzet. Hevige regenval had het terrein onbespeelbaar gemaakt. De eerste wed strijd is door Estudiantes met 10 gewon nen. Voor de andere halve finale tussen Penarol uit Montevideo en de katholieke universiteit van Chili is een beslissings- wedstrijd noodzakelijk gewoiden. De Chi- lenen wonnen in Santiago met 10, terwijl in de returnwedstrijd Penarol met 20 zegevierde. BUNNIK Tjjdens de in motel Bunnik gehouden bondsraadvergadering van de Nederlandse jjshockeybond is besloten het aantal buitenlanders per club in wed strijden voor de nationale competitie in de eerste divisie op drie te houden. De ver deling per divisie blijft als volgt: le divisie drie buitenlanders, 2e divisie twee en 3e divisie een. Daarnaast is de clubs te ver staan gegeven, dat er in het seizoen 1972- 1973 geen buitenlandse doelman meer mag worden opgesteld. Voor de zogenaamde vrije wedstrijden (vriendschappelijke duels en ontmoetingen voor de cup international) kwam een voor stel ter tafel, dat behelst het komende seizoen met maximaal vijf buitenlanders aan te treden, het jaar daarop met vier tot in het seizoen 1973-74 met twee „vreem delingen". Dit plan moet echter nog goed gekeurd worden door de internationale ij shockeyf ederatie. HANNOVER Het Westduitse natio nale elftal heeft woensdagavond in Han- nover de oefenwedstrijd tegen Joegosla vië met 1-0 gewonnen. Afgelopen zater-1 dag hadden de Westduitsers ook al grote moeite met het team van de Ierse Vrij staat (2-1). Na elf minuten nam West-Duitsland de I leiding door een kopbal van de onver- woestbare Uwe SeGler. Dit betekende het veertigste doelpunt van de Hambur- ger als international. Ondanks kansen aan beide zijden bleef het bij deze tref fer. Er waren 70.000 toeschouwers in het uitverkochte Nedersaksenstadion. De l ontmoeting gold als de laatste voorbe- I reiding van de Westduitsers voor het i toernooi om het wereldkampioenschap j in Mexico. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM Als zondag de cricketcompetitie van start gaat zal de Nederlandse cricketsport een unicum in haar geschiedenis beleven. Bij het Amsterdamse VRA, dat zal aantreden voor het duel met stadgenoot ACC staan voor het eerst vier gebroeders Spits opgesteld: aanvoerder Nico en Frans, de bekende cricket- en hockey-intemationals, Hergen en de jongste telg Jan, die zijn debuut in de hoogste afdeling van de cricket competitie zai maken. VRA, dat vorig HILVERSUM Tijdens atleüekwed- strijden van de Nederlandse politiesport- bond heeft de Nederlandse recordhouder hoogspringen Ben Lesterhuis donderdag in Hilversum zijn specialiteit gewonnen met een hoogte van 2.00 m. Egbert Nijstad zegevierde op de 3000 m in een tijd van 8 min. 33.3 sec. ADVERTENTIE Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. seizoen op glorieuze wijze de titel in I B behaalde, mikt dit seizoen op de l andstitel, waarop het met de gebroe ders Spits een uitstekende kans maakt. Het is overigens opvallend, dat ondanks een uitbreiding van het aantal actieve cricketers in Nederland de laatste maand kwamen er weer drie nieuwe clubs bij er relatief te weinig jonge talentvolle spe lers tot de hoogste afdeling doorgedrongen zijn. De meeste ploegen teren op oude roem en spelers, die reeds jaren tot de kern be horen en de dertig reeds lang gepasseerd zijn. De cricketbond zal zich ernstig moeten gaan beraden, wat er aan dit acute pro bleem gedaan zal moeten worden, daar het er anders voor het Nederlandse topcricket wel eens somber zal gaan uitzien. Uit een club als het Haarlemse Rood Wit, dat reeds vele jaren over een zeer bloeiende jeugdafdeling beschikt, komen te weinig prominente „youngsters" naar voren. De Haarlemmers zullen het dit seizoen zonder Chris van Schouwenburg moeten stellen, waardoor Henny Wijkhuizen weer het aan voerderschap op zijn schouders gelegd krijgt en de zeer nuttige, doch weinig pro ductieve van Baasbank weer als openings- batsman in het eerste elftal wordt ge plaatst. De Haarlemmers slaagden er het vorig seizoen in samen met HBS beslag op de titel te leggen, doch het ziet er wel naar uit, dat ze dit seizoen een zware dobber zullen krijgen om zich bij de koplopers te handhaven. Hetzelfde geldt voor HBS, dat zonder Le Noble en R. van Rijn zal moeten aantreden. HCC, jarenlang onbe twist de sterkste in IA, zal dit seizoen on getwijfeld alles op alles zetten om het ver loren terrein te herwinnen. De jongste ploeg in IA is het Rotterdamse VOC, dat echter de routine mist waarover de andere clubs zo ruimschoots beschikken. HCC her stelt een oude traditie in ere door met de Pinksterdagen een tweedaagse wedstrijd tussen het eerste en tweede elftal, die beide Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De dit jaar al* machtigste amateurwielerformatie ge presenteerde ploeg van Acifit en Tricot Noble zal aan het einde van het seizoen uit elkaar vallen. Frans van Turenhout, directeur van de Zeeuwse breigoederen- fabriek Tricot Noble, besloot gisteren om niet langer met Kurt Vyth door te gaan. Van Turenhout: „Woensdagavond is me gebleken dat de belangen van Vyth en mij te veel uit elkaar lopen. Voor mij was de publiciteit rond een combine in onze ploegen een bron van ergernis. Ik zie de wielersport nog steeds als een hobby. Voor Vyth telt daarentegen al leen de publiciteit. Toen Wim Braven boer na de zesde etappe geslagen over de finish kwam was het eerste wat Vyth tegen mij zei: „Het is niet erg joh, we hebben toch publiciteit." Als het zo moet dan hoeft het voor mij niet meer." Het voorspel voor deze breuk, die in vloed zal hebben op de carrière van ne gentien sterke amateurs, speelde reeds vorige week op de laatste dag van de ronde van België. Van Turenhout offerde de gunstige positie van Wim Bravenboer toen op voor de eerste plahts van Ad Duyker. Ploegleider Liebregts: „Op dat moment wist ik eigenlijk al dat het fout zou gaan. De renners van Tricot Noble Acifit waren door de belofte van Van Turenhout aan Middelink verplicht om in de laatste rit voor Duyker te rijden, ter wijl Bravenboer, onze eigen man de ron de ook nog kon winnen. Een belachelijke situatie, waar ik het helemaal niet mee eens was." ADVERTENTIE WIJKHUIZEN AAN BAT in IA spelen, te spelen. Voorts staan er in IA op eerste Pinksterdag ontmoetingen tussen Quick H. en HBS en VRA en ACC op het programma. In 1B speelt Hermes DVS tegen HCC III, ontvangt Bloemendaal op het terrein aan de Donkere Laan het Rotterdamse Sparta en zijn voorts ontmoetingen tussen De Kre kels en Excelsior en tussen SSCC en Quick N. vastgesteld. Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9,12,13, 20, 21, 23, 26, 27, 28 of 30 men Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen, le Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maandskaart f 20.-,, echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f 75.-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23