Uit PvdA getreden Kamerleden: NIEUW LINKS HEEFT DE PARTIJ IN HAAR GREEP Drs. Den Uyl: V ervreemd van de werkelijkheid' Jurist wist niet dat hij na botsing moet stoppen Incident op hogeschooldag in Kampen i „Dit is geen strafrecht maar schertsvertoning" Papierfabriek in Doetinchem in vlammen Moties oppositie over Cambodja verworpen Soesterberger: „Nu is het weer rustig chris corner Politie minder autoritair dan kantoorpersoneel Krijgsraad voor de zeemacht Generaal Harberts naar Engeland Raadsman in drugaffaire: VUURPIJL ALS PROTEST TEGEN VLIEGTUIGLAWAAI Nieuw stadhuis in Amsterdam nu al helft duurder Meer samenwerking Nederland-USSR VRIJDAG 15 MEI 1970 Onderzoek wijst uit: Te veel lastig gevallen Wereldvreemd Grote Houtstraat 26-30 S Haarlem f I SWllIl vihk', fv |P*Ü EIS TWEE JAAR VOOR INBRAAK EN MISHANDELING Vier miljoen schade 99 Artikel in Lenin-uitgave: DE HEER GOEDHART UTRECHT. De politie, die over het algemeen een autoritaire houding wordt toegemeten, blijkt in haar ideeën minder autoritair te zijn dan mensen uit sommi ge andere beroepsgroepien. Zo heeft een onderzoek onder de Utrechtse politie uitgewezen, dat zij niet meer autoritair is dan kantoorperso neel. In dit geval werd een vergelijking gemaakt met mensen, die eveneens in een grote o nganisatie werkzaam zijn, namelijk spoorwegpersoneel. Het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de heer R. A. Roe van het bedrijfs- psychologisch instituut van de universi teit van Amsterdam, kwam donderdag ter sprake tijdens de jaarlijkse confe rentie van het Nederlands Instituut van Psychologen in het Jaarbeurscongres centrum in Utrecht. DEN HAAG. „Wij willen niet lan ger betrokken blijven bij het desintegra tieproces waarin de Partij van de Ar beid zich bevindt^, aldus de heren F. J Goedhart en W. J. Schuitemaker, bei den lid van de Tweede Kamer in een brief aan drs. Den Uyl, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer, waarin zjj verklaren afscheid te ne men van de Partij van de Arbeid, zich los te maken van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, toe te treden tot DS'70 en als haar vrtegenwoordigers in het parlement te gaan optreden. In de brief wordt gezegd dat Nieuw Links de Partij van de Arbeid in een positie van quasi-revolutionair isolement heeft weten te drijven. „Voor een pro gressieve volkspartij, die er van nature altijd op uit moet zijn deel te hebben aan de regeringsmacht om zodoende gro te invloed op de gang van zaken in het land te kunnen oefenen, is dit een on gewenste en onmogelijke positie. De groep van Nieuw Links heeft als gevolg van de zwakheid van de partijleiding en van de lauwheid van de ledenmassa een onevenredig grote greep op de partij ge kregen. Zij heeft zich praktisch meester kunnen maken van het partijbestuur en van de besturen van verschillende par tij-afdelingen. Met toepassing van de be kende methodes hebben zij de partijcon gressen onder druk weten te zetten. Nieuw Links heeft bij de kandidaatstelling voor de Provinciale Staten en voor de gemeenteraden talloze bekwame en res pectabele mensen beentje gelicht. Deze groep heeft gewerkt als een partij in de partij, als een cellenbouwende fractie en dit alles heeft resultaten opgeleverd, zo dat men zich ongetwijfeld aangemoedigd voelt om er in versterkte mate mee voort te gaan", aldus de heren Goedhart en Sthuitemaker, die voorts schrijven dat men zich erop voorbereidt de thans zittende kamerfractie, waarin vele ver- DEN HAAG Een vice-admiraal uit Doorwerth, adviseur voor volkenrechtelijke aangelegenheden der marine, bracht donderdag de krijgsraad voor de zeemacht in Den Haag tot uiterste verbazing met de mededeling, dat hij niet wist, dat hij na een aanrijding niet mocht doorrijden als zijn identiteit niet was vastgesteld. De zeekrijgs raad veroordeelde hem hiervoor tot f 250 boete en Intrekking van het rijbewijs voor vier maanden. De fiscaal had hiervoor dezelfde straf gevorderd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Generaal-majoor b.d. J. Harberts, de man die in de meidagen van 1940 de sergeant Chris Meijer heeft la ten fusilleren bij de Grebbeberg, heeft met zijn vrouw Nederland verlaten. Hij is naar Engeland vertrokken waar hjj zijn intrek heeft genomen bij de kinderen van zijn vrouw. Generaal-majoor b.d. Harberts, die ove rigens de dag nadat hij sergeant Meijer wegens „desertie" had laten doodschieten zelf van zijn commando werd ontheven, omdat hij volkomen over zijn zenuwen was, is na een televisie-uitzending over de fu sillering belegerd door mensen die hem hun afschuw over zijn emotionele beslis sing kenbaar wilden maken. De generaal-majoor die in Den Haag woont, heeft ook zijn telefoon laten af sluiten. Volgens de PTT „op verzoek tot nader op te geven datum'.' KAMPEN. „Gebruik uw gezag, trap die knul eraf, en wel onmiddellijk". Dat riep gisteren ds. Van der Wiel uit Zwart sluis uit tijdens de hogeschooldag van de gereformeerde kerken in Nederland over het C.P.N.-lidmaatschap van student C. P. Bakker. De uitspraak ontlokte bijval, maar ook veel kritiek. Prof. H. N. Rid derbos, die de samenkomst leidde, merk te op: „Wij vragen van de studenten geen rellen te schoppen. Dominees moe ten dat hier ook niet doen". De bezoekers kregen na afloop van de bijeenkomst een pamflet uitgereikt waar in studenten naar aanleiding van de uit spraak van ds. Van der Wiel werden op geroepen voor een protestvergadering vandaag in de theologische hogeschool in Kampen. Student Bakker is lijsttrekker voor de C.P.N. in Kampen. Het ongeluk gebeurde in juni in Wasse naar. De vice-admiraal had op kasteel Duijvenvoorde in Voorschoten gedineerd en was op weg naar Den Haag. Bij de maaltijd had hij enige glazen wijn ge dronken. Voor de zeekrijgsraad wist hij niet meer hoeveel. Een bocht naar links had hij te krap genomen. Hij reed met zijn wagen een stilstaande auto aan. Hij verklaarde de wagen niet te heb ben gezien. Voor de krijgsraad zei hij na de botsing te zijn gestopt, maar aan gezien hij de schade niet groot vond reed hij door. Getuigen echter zeiden dat de vice-admiraal onmiddellijk met verhoog de snelheid was doorgereden. De vice- admiraal, die adviseur is van minister Den Toom, voerde nog aan dat hij de politie twee dagen na het ongeluk had gebeld. Ter zitting bleek dat dit niet was om de politie in te lichten, maar omdat hij gegevens nodig had voor zijn verze keringsformulier. standige en redelijke mensen zitten gron dig te wijzigen en op te vullen met ge lovigen in de PAK-godsdiensten en tege lijkertijd de fractie onder druk zet om bepaalde standpunten in de kamer te ne men. De druk van Nieuw Links op de frac tie zal in de naaste toekomst ongetwij- fels voortdurend toenemen. In die kring wil men nationalisatie van alles wat los en vast zit, men stuurt aan op buiten parlementaire acties, men voelt zich één van geest met herriemakers op onze universiteiten en men was uitermate ver ontwaardigd toen gij 'de Amsterdamse studentenrellen en de bezetting van het Maagdenhuis veroordeeld hebt". In de brief wordt tenslotte nog aan dacht geschonken aan de opstelling van de Partij van de Arbeid met betrekking tot de NAVO, het anti-Amerikanisme, de erkenning van de Oostduitse Volksrepu bliek „een staat, die in feite niets an ders is dan het resultaat van een grove en flagrante schending van het zelfbe schikkingsrecht der volkeren" en tot de hulpverlening aan onderontwikkelde landen. Over dit laatste punt merken de briefschrijvers ondermeer op „dat de mateloze overdrijving, waarmede de P.v.d.A. de laatste jaren in concurrentie met D'66 aanstuurt op verdergaande drastische verhogingen van de uitgaven voor ontwikkelingshulp, de uitvoering van de zo noodzakelijke binnenlandse programmapunten bijna onmogelijk maakt". Tot deze programmapunten re kenen de briefschrijvers de krotoprui ming, de uitbreiding van de woningbouw de verhoging van de AOW en een verbe tering van het lager en middelbaar on derwijs door een ingrijpende verlaging van het aantal leerlingen per klas. In zijn antwoord aan de heer Goedhart schrijft drs. Den Uyl onder meer dat de ze „nogal eens zijn gal heeft samenge vat in beschouwingen, waarin elementen van juiste waarneming verdrinken in mateloze overdrijving en een onhoudba re voorstelling van zaken. Het hardnek kig opereren met voorstellingen uit de jaren 1950 blokkeert het uitzicht op een realistische en vruchtbare politiek. Nie mand zal beweren „aldus drs. Den Uyl, dat alles wat zich aandient als ver nieuwing, ideaal of utopie, als geloof- waarheid moet worden omhelsd. Maar wanneer vrijwel elke nieuwe ontwikkeling met achterdocht tegemoet wordt getreden, ontvalt de grondslag aan een doeltreffend, op de toekomst gericht politiek handelen. Daardoor ontstaat tegelijk een vervreem ding van de maatschappelijke werkelijk heid". De heer Den Uyl schrijft voorts, in de opvatting van de heer Goedhart over de ontwikkelingshulp een gedachtegang te hebben aangetroffen die hij met overtui ging bestijdt bij zijn politieke tegenstan ders. „Daarom", aldus de brief, „is het geen toeval dat onze politieke wegen zich scheiden". ADVERTENTIE Door het sukses in Rod'er- artike en bij Mariette heb ben wij op de 1e etage bij Vogelzang „Rodier voor mannen" geopend. U vindt daar moderne vrije- tijdskleding zoals col truien. V-halstruien, vesten etc voor de man van nu. Aiaü BREDA „Dit is geen strafrecht meer, dit is een schertsvertoning geweest, wat we hier vandaag hebben meegemaakt en ik wil openlijk en met nadruk de minister van Justitie vragen om snel een circulaire te doen uitgaan naai de procureurs-generaal en de officieren van Justitie om in drug-zaken zeer zorgvuldig en zeer individueel te werk te gaan en tot seponeren te komen waar dit nodig en mogelijk is. De minister mag dan wel hoog bejaard zijn en niet zo snel zijn met het veranderen van wetten, die circulaire kan er wei snel komen". Met deze critiek pleitte de Bredase ad vocaat mr. H. Maeijer donderdagmiddag voor de rechtbank in Breda voor een 20 jarig meisje uit Amsterdam. Zij was de laatste van de acht jeugdige verdachten tussen 20 en 28 jaar. die voor de recht bank terecht moe-sten staan wegens ge bruik van hasjiesj en opium in juli van het vorige jaar in twee pensionkamertjes in Breda. Toen de politie daar invallen deed, bleken vijf verdachten ernstig ver slaafd aan opium te zijn en de rechter commissaris in Breda liet hen ter verple ging opnemen in de Jelinek-kliniek in Amsterdam. Vier werden genezen en één is nog steeds verslaaft! en onlangs uit een inrichting weggelopen, zodat hij voor de rechtbank verstek liet gaan. Deze hele zaak heeft geleid tot de op richting van een drug-team van de reclas sering in Breda om te komen tot het in passen van het drugverschijnsel in onze hedendaagse maatschappij. Tweemaal had de officier van Justitie de zaken reeds aangebracht en tweemaal vroegen de raadslieden om uitstel, om de rechtbank toch vooral goed te laten voorlichten over het drugverschijnsel in ons land. Juri disch had de zaak niet zoveel om het lijf omdat alle verdachten bekenden en de feiten vaststonden. DEN HAAG. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft donder dag tegen een 21-jarige autohandelaar en een 23-jarige chauffeur, beiden uit Den Haag twee jaar gevangenisstraf geëist wegens het plegen van inbraken en ern stige mishandeling. Bij de mishandeling had de chauffeur de belangrijkste rol gespeeld. Toen een autobestuurder in de Newtonstraat in Den Haag zijn auto niet snel genoeg uit de weg haalde nam de verdachte een be hangersmes en sloeg daarmee naar de autobestuurder. Deze probeerde de klap af te weren, doch werd in een hand ge troffen. Enkele pezen werden doorgesne den, zodat blijvend letsel werd veroor zaakt. De handelaar had het slachtoffer met een ijzeren staaf enkele klappen toe gebracht. De uitspraak is bepaald op 28 mei. Volgens advocaat mr. M. Koeken uit Breda, die twee cliënten verdedigde, is het overigens de vraag of de Opiumwet uit 1920 nog geldig is op het punt van het bezitten en gebruiken van hasjiesj en marihuana, omdat dit in het internatio nale verdrag van New York van 1961, in 1964 met een Goedkeuringswet in Neder land bekrachtigd, niet meer strafbaar wordt gesteld. De uitspraak van de recht bank op dit juridische punt kan belang rijk zijn. De officier eiste straffen variërend van drie maanden, waarvan een deel voor waardelijk, tot 100 gulden boete. De raadslieden stelden dat gevangenisstraf geen enkele zin zou hebben. (Van onze correspondent) DOETINCHEM. Een hevige brand bij de papierfabriek Vromen n.v. in Doe tinchem heeft gisteren voor vier miljoen gulden schade veroorzaakt. Twee op slagruimten gingen in vlammen op. Ruim 700 ton papier ging verloren. De brand ontstond doordat vonken van een snijbrander in een partij papder vielen. De vlammenzee werd door tachtig brandweerlieden bestreden. Zij wisten te voorkomen dat and-ere loodsen en de produktieafdeling van de papierfabriek door het vuur werden aangetast. De nablussingswerkzaamheden heb ben nog de hele nacht geduurd, omdat alle balen papier uit elkaar moesten worden gehaald. Hoewel een groot deel van de voorraden en grondstoffen verlo ren is gegaan, kan het personeel aan het werk blijven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De drie moties van de oppositiepartijen waarin het optreden van de Amerikaanse troepen in Cambodja wordt afgekeurd, het terugtrekken van de Ameri kaanse troepen wordt geëist en wordt aangedrongen op het stopzetten van de bom bardementen in Noord-Vietnam, zjjn donderdag door de Tweede Kamer verworpen. Aangenomen werd een motie van de K.V.P. waarin het bevorderen van een vreedzame regeling wordt bepleit en nu reeds stappen worden gevraagd voor een sociaal-econo misch herstel van de betrokken gebieden. Deze laatste motie oogstte de lof van de regeringspartijen. Ook D'66, S.G.P. en de groep-Harmsen stemden vóór. Minis ter Luns had woensdag al verklaard veel voor de motie te voelen. Denemarken zal binnenkort in positie ve zin antwoorden op het Nederlandse ini tiatief om met een tiental andere landen te ijveren voor een vreedzame regeling van het conflict in Indo-China. Ook Noorwegen zal positief reageren als alle geraadpleegde landen gunstig blijken te staan tegenover het Haagse initiatief. Woensdagavond is het Tilburgse station ongeveer twintig minuten lang bezet ge weest door een groep jongeren, die de monstreerden tegen de Amerikaanse po litiek in Indo-China. Op de rails werden spandoeken gelegd. Een trein uit de richting Breda kreeg hierdoor vijftien minuten vertraging. (Van onze correspondent) SOESTERBERG. „Wanneer die straaljagers opnieuw beginnen met zo'n herrie te maken boven mijn hoofd, is het best mogeljjk dat er weer een vuurpijl de lucht ingaat", zegt Soesterberger G. H. de Kuyer. Voor een volgende actie staat er een „lanceerinrichting" klaar tussen de bosjes in zijn achtertuin. Daarmee zal het beter gaan dan bij een dezer dagen van het balkon afgestoken vuurpijl, die vlak voor de neus van een straaljager uiteenspatte. „Het is toch wed erg dat een beleefd verzoek niets uithaalt, maar dat het af schieten van één vuurpijl van 1.50 on middellijk actie geeft", verzucht de heer De Kuyer. Zijn huis aan de rand van Soesterberg ligt in het verlengde van een startbaan. Verhuizen kan hij niet, omdat hij zijn brood verdient als bedrijfsleider van het caravancentrum dat achter het huis ligt, waar ook 's avonds laat nog klanten moeten worden geholpen. Toch is de vuurpijl niet alleen als noodsein de lucht ingezonden tegen het vliegen over zijn huis, maar vooral als protest tegen het lawaai dat de laatste tijd sterk is toegenomen. „Sedert een jaar woon ik in dit huis, maar het was de eerste tijd best uit te houden. De vliegtuigen werden binnen geleid met bijna stationair draaiende mo toren en de Phantoms en Starfighters die er van de zomer kwamen, zijn de eerste tijd nauwelijks van de grond geweest", zegt de heer De Kuyer. „Maar dat is veranderd en dat is gees telijk en lichamelijk goed te merken. Je krijgt telkens zo'n schrik, dat je staat te trillen op je benen. Je krijgt af en toe huilbuien. Er was hier een mevrouw uit de stad in haar caravan bezig, die het servies uit haar handen liet vallen. Onze hond durft niet naar buiten voor het avond is. Afreageren Toen ze ook 's avonds tot elf uur gingen vliegen, heb ik de basis opgebeld en heel beleefd gevraagd of dat nu speciaal moest, of ze zich niet tot overdag konden be perken en dan wat rustiger. Dat bleek niet ^mogelijk „in het belang van het land", maar „ze zouden er een notitie van maken". Op dat moment kwam er weer zo'n straaljager over. Ik heb de telefoon hoorn in de lucht gehouden om ze te laten horen hoe erg het was. Daarna ben ik _o kwaad geworden om het weinige begrip dat zij daarvoor hadden dat het wel een kleine scheldpartij is geworden. Op het moment van overvliegen maak te een allesoverheersende afweer en agressiviteit zich van mij meester. Later hoorde ik dat het volkomen normaal is, ook dat ik dat afreageerde door te gaan schelden. De onverteerbare dosis lawaai moest ik weer kwijt, wil ik er niet een hartkwaal aan overhouden." Daags na de scheldpartij kreeg de heer De Kuyer bezoek van een kolonel, die hem vertelde dat de meeste hinder na het beëindigen van de oefeningen op 15 april over zou zijn. Maar die dag is verstreken zonder dat de herrie minder werd. „In mijn woede kocht ik toen een flinke vuur pijl. Toen 's avonds om half tien nog vier straaljagers waren opgestegen, wist ik dat zij na een halfuur terug zouden zijn van schietoefeningen op Vlieland. Ik rende naar boven toen om tien uur de landings- lichten aanflitsten. Het eerste vliegtuig was al over toen de pijl de lucht inging, maar precies voor de neus van de tweede klapte hij uit elkaar: allemaal gekleurde ballen." „De piloot heeft verklaard dat hij er door werd verblind. Als de landingslich- ten niet voor tegenlicht hadden gezorgd, was volgens de marechaussee de kans op een ongeluk groot geweest. Dat is vöor mij de reinste onzin. Als hij werkelijk verblind was, zou hij niet zo goed ge land zijn. Met zo'n snelheid ben je gauw een eind weg." Doodsbang Mevrouw De Kuyer zegt: „Wij zijn geen moordenaars. Wij hebben ze alleen een beetje schrik aan willen jagen. Zij maken ons ook altijd aan het schrikken. Telkens als ze over het dak vliegen, ben ik doodsbang. Ze zullen maar eens zo'n knots van een bom verliezen. Je hebt het nu pas gezien met die afgeworpen brand stoftank in het Deelerwoud. Acht jaar geleden stortte bij een huis hier in Soes terberg een vliegtuig neer in de tuin." „En hoeveel Starfighters zijn er in Duitsland al niet neergestort", zegt haar man. „Ze vallen als aangeschoten eenden uit de lucht." Volgens de heer De Kuyer heeft de luchtmacht de laatste dagen revanche ge nomen door extra veel vluchten te ma ken, waarbij boven zijn huis vol gas werd doorgetrokken met de nabranders aan. Maar gisteren is het rustig geweest zoals een jaar geleden. „Er zijn ineens veel minder vluchten en dan nog kalmaan. Mogelijk is het dus wel", zegt de heer De Kuyer voldaan. Ook de buurt is er blij mee. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het nieuwe stadhuis dat Amsterdam bij het Waterlooplein wil gaan bouwen, wordt nu al de helft duur der geraamd dan de schattingen die wer den gemaakt bij het geven van de bouw opdracht aan de Oostenrijker Wilhelm Ilolzbauer. Destijds werden de kosten op 66 miljoen gulden geraamd. Nu stellen Burgemeester en Wethou ders de gemeenteraad voor de architect op te dragen zijn ontwerp zover klaar te maken dat de bouw kan worden aan besteed. De bouwkosten worden nu ech ter geschat op 99 miljoen gulden. DEN HAAG. De mogelijkheden voor samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Nederland zijn „onuitputtelijk". Zo wel de USSR als Nederland zijn hoog ontwikkelde industriële landen en bij een wederzijdse belangstelling en goede wil kan men altijd vormen van samenwer king vinden. Dit schrijft een medewer ker van het Russische ministerie van Buitenlandse Handel in een sneciale Le nin-uitgave van het Nederland-USSR-In- stituut. Nauwelijks normaal te noemen is vol gens deze medewerker het ontbreken van een effectief handelsverdrag tussen de USSR en Nederland of een overeen komst van een algemeen type, die een werkzaam middel zou kunnen worden voor de ontwikkeling van de handel. Het ontbreken van een dergelijk verdrag wordt in de Sovjet-Unie des te meer op merkelijk gevonden, omdat het meren deel van de toonaangevende landen van West-Europa de weg hebben ingeslagen van langlopende handelsverdragen met de USSR en hun goede wil tonen in kwesties als de verzachting van ver schillende beperkingen, die een belem mering vormen voor de handel met de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2