VAN DAG TOT DAG Hamman spreekt vrijuit Harriman: „Invasie zal slechts tijdelijk effect sorteren" NIEUW ZUID VIETNAMEES OFFENSIEF IN CAMBODJA Oe Thant wil leefmilieu in wereld verbeteren Natte voeten in Saarbrücken Kassei-gesprek kan in gevaar komen DDR blijft voorlopig buiten Wereldgezondheidsorganisatie stoutenbEek r - - „Mirabel" Dubcek verraden door Franse communisten Nu is net tijdvoor Beschuit met aardbeien. ^■1 commentaar op actuele zaken ,In Zuid-Afrika zijn politieke gevangenen gemarteld" Beschuldiging van prof. Garaudy: Komt u ons helpen?? i VRIJDAG 15 MEI 1970 Tijdelijk effect Brand in universiteit van Grenoble i calculatie-afdeling Versterkt Ongebruikelijk Minder interesse SlllliiSMSS 5 v- - Defence and Aid Fund": Nieuwe arrestaties in Griekenland Boutique 99 99 Averell Harriman, een van de meest invloedrijke Amerikaanse politici en steunpilaar van de Amerikaanse harde- vuistpolitiek in Azië gedurende de ambtsperioden van Johnson zowel als de daaropvolgende periode van Nixons be wind, heeft lange tijd de onderhande lingsdelegatie van de Verenigde Staten in Parijs bij de vredesbesprekingen met Hanoi geleid. Hij was Johnsons belangrijkste politie ke adviseur in deze aangelegenheid en is zeker nooit een voorstander gebleken van een overmaat aan concessies om Noord- Vietnam te bewegen zijn medewerking aan de bevrijdingsoorlog van de Vietcong te staken of te verminderen. Toen hij als leider van de Amerikaan se delegatie aftrad, werd algemeen aan genomen dat hij dat deed uit teleurstel ling over de keiharde vertragingstactiek van de Noord-Vietnamezen. Nu hij vrij is van verantwoordelijkheid voor de on derhandelingen en ook officieel geen ver antwoording draagt voor de Amerikaan se regeringspolitiek, heeft hij zich vrij moedig uitgelaten over de achtergronden van de ontmoedigende „sleepcontacten" met Noord-Vietnam. Verrassend is, dat Harriman niet de Noord-Vienamezen maar de Zuidvietnamese regering de schuld geeft van het moeizame verloop der Parijse besprekingen en zich boven dien zeer sceptisch toont ten aanzien van het duurzame succes der Cambodjaanse campagne. Het is wel bijzonder interessant dat hier nu een tipje wordt opgelicht van de diplomatieke sluier, die over de politieke gebeurtenissen rondom de Vietnamese kwestie ligt. Met stalen zelfbeheersing heeft Harriman gedurende zijn functie als onderhandelaar zijn ongenoegen ver borgen over de sabotagetactiek van de Zuidvietnamese regering en voortdurend als zijn mening geponeerd dat de Ameri kaanse tactiek in Vietnam, zowel militair als politiek, zijn volledige instemming had. Intussen twijfelde hij, zoals nu dui delijk blijkt, aan beide. De onenigheid tussen Washington en Saigon is al eens eerder aan de dag ge treden, vooral nadat Nixon de terugtrek king van Amerikaanse troepen had aan gekondigd en had laten doorschemeren dat de Zuid-Vietnamezen zelf veel meer zouden moeten doen dan zij tot zeker moment hadden gedaan. De beslissing om de Amerikaanse troepen etappege- wijs uit Vietnam terug te halen verleidde president Thieu indertijd tot de nogal krasse uitspraak, dat Zuid-Vietnam zich zou blijven verzetten tegen de Vietcong ook al werd het door zijn bondgenoten In de steek gelaten. Niettemin is er van een officiële breuk tussen de Zuidvietna mese regering en Washington nooit spra ke geweest. De Cambodjaanse veldtocht is ook kennelijk in volkomen eensge zindheid tussen de militaire kopstukken van beide legers voorbereid en uitge voerd. Hier treedt echter opnieuw aan de dag dat er een diepgaand meningsverschil groeit tussen de militaire en politieke adviseurs van president Nixon. De mili taire clan in de Verenigde Staten, waar mee de bevelhebbers te velde nauw be trokken zijn, heeft ook bij Johnson inder tijd voortdurend aangedrongen op een maximum aan militair geweld. In die kringen heerst nog altijd de overtuiging dat de ontzaglijke militaire kracht van de Verenigde Staten in staat moet zijn het betrekkelijk onbelangrijke Noond- Vietnam aan de Amerikaanse zegekar te binden. Politieke deskundigen zijn daar niet zo zeker van, een deel van hen is zelfs openlijk overtuigd van de hopeloos heid en uitzichtloosheid die deze militaire methode oplevert. Tussen een man als senator Fulbright, die vierkant voor een directe beëindiging van het militaire in grijpen is, en Averell Harriman, die de Cambodjaanse veldtocht ziet uitlopen op een langdurige uitputtingsoorlog, is nog wel enig nuanceverschil. Maar in het al gemeen kan men zeggen dat de nuchtere en niet in nationalistische bombast ver dwalende politici de Amerikaanse belan gen niet langer gediend achten door wa pengeweld, terwijl aan militaire zijde nog naarstig wordt geschermd met de illusie dat Amerika „de oorlog moet winnen". Hoe netelig de kwestie wel is, wordt door Harrimans uitlatingen treffend ge- illustreerd. De regering van het land waarvoor Amerika zijn jongemannen en zijn geld opoffert, traineert en saboteert de oplossing die Washington voor ogen staat. Averell Harriman, de bij uitstek deskundige in Aziatische verhoudingen en mogelijkheden, kan geen begrip op brengen voor de Cambodjaanse veldtocht en gelooft eenvoudig de argumenten van Nixon niet, die gebaseerd zijn op het utopisch lijkende militaire perspectief van een snelle overwinning. Dat is een opmerkelijke bekentenis van onverdachte zijde, die waard is ter harte te worden genomen, ook vooral door zo genoemde ingewijden van buitenlandse herkomst. Als een figuur als Harriman zich veroorloven kan een Amerikaanse vergissing te brandmerken, mag men van buitenlandse vrienden van Amerika toch zeker verwachten dat zij de realiteit on der ogen durven zien en uitspreken, zon der vrees verketterd te worden als anti- Amerikaans gezinde criticasters. SAIGON/WASHINGTON/PARIJS (AFP, Reuter en DPA) Het mi nisterie van Defensie in Saigon heeft gisteren in een kort communiqué bekendgemaakt dat het Zuidvietna mese leger een nieuwe actie op Cam- bodjaans grondgebied is begonnen. Eenheden van de 22ste infanterie divisie en pantservoertuigen hebben opdracht gekregen 17 kilometer diep in Cambodja binnen te dringen tot in de provincie Ratanakiri ten zuid westen van Pleikoe. De operatie is het begin van de twee de fase van de actie die op 5 mei samen met de 4e infanterie-divisie van de Ame rikanen in het hoogland van Cambodja werd uitgevoerd. Volgens militaire krin gen is de operatie bedoeld om het alge meen hoofdkwartier van de Noordvietna- mezen in het hoogland op te sporen en te vernietigen. Dit hoofdkwartier zou zich moeten be vinden in de nabijheid van het drielan denpunt (waar grenzen van Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam bijeenkomen) op het „Sihanoek-plateau". In het commu niqué wordt niet aangegeven of de ope ratie samen met Amerikaanse troepen wordt uitgevoerd. Intussen hebben andere Zuidvietname se eenheden het strategisch belangrijke veer bij Neak Leoeng verlaten en trek ken ze nu langs de hoofdweg nummer op in de richting van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. Een militaire woordvoerder zei niet te weten of de eenheden ook naar Pnom Penh zullen gaan maar hij voegde er aan toe: „Van Neak Leoeng naar Pnom Penh is niet zo ver, maar 50 of 60 kilometer". De fractieleider van de Democraten in I de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, is er kennelijk nog niet zo van overtuigd dat de interventie van de Amerikanen in Cambodja begrensd is. Mansfield sprak gisteren de waarschuwing uit dat na de terugtrekking de Amerikanen toch indirect betrokken blijven bij de strijd van de Zuidvietnamezen. Hij verwees hierbij naar uitlatingen die de Zuidvietnamese vice-president ge neraal Ngoejen Cao Ky eerder deze week had gedaan en die er op neerkwamen dat de Zuidvietnamezen niet gebonden zijn aan de plannen van Nixon alle Ame- I rikaanse troepen voor 30 juni uit Cam- bod ja terug te trekken. Zoals bekend lie- omdat de Amerikanen hun altijd veel steun in velerlei vorm hebben gegeven. Het zou trouwens weer een illustratie zijn van het feit dat Saigon met ons aan het sollen is". Deze laatste opmerking van Mansfield geeft volgens waarnemers duidelijk het gevoel weer dat vele vooraanstaande Amerikaanse politici beginnen te krijgen. De vroegere delegatieleider bij de Parij se vredesbesprekingen Averell Harriman bijvoorbeeld zei gisteren nog dat de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu verantwoordelijk is voor de impas se in de besprekingen. „President Thieu heeft echt niet het plan om serieus te onderhandelen. Hij misleidde president Johnson en trok ook het tapijt onder de voeten van Nixon weg. Dat is de reden waarom wij sinds januari 1968 nog geen vooruitgang op de Parijse vredesbespre kingen hebben geboekt". AVERELL HARRIMAN ten ook de ministers van Buitenlandse Zaken Rodgers en van Defensie Laird tijdens enkele dagen geleden gehouden persconferenties de mogelijkheid open dat de Zuidvietnamese troepen in Cam bodja zullen blijven. Mansfield zei: „Als de Zuidvietname zen blijven betekent het dat wij indirect betrokken zijn bij de strijd in Cambodja Harriman verzocht de Verenigde Sta ten dringend onmiddellijk een tijdtabel vast te stellen voor de terugtrekking van de troepen uit Vietnam om zodoende pre sident Thieu te dwingen ook met het Na tionale Bevrijdingsfront te gaan onder handelen. Ten aanzien van de Amerikaan se interventie in Cambodja zei Harriman dat het huidige offensief de communis tische activiteiten slechts tijdelijk zou te rugdringen. „De acfie in Cambodja zal wel resul teren in een gedeeltelijke verstoring van de organisatie en de bevoorrading van de vijand, maar de uitwerking zal slechts tijdelijk zijn tenzij wij de oorlog in Cam bodja blijven uitbreiden. Het zou een gro te vergissing zijn te denken dat deze tijdelijke ontregeling van de vijandelijke activiteiten veel verandering zou bren gen in de afloop van de oorlog". NEW YORK, (Reuter). Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft opgeroepen tot het instellen van een wereldorgaan ter bescherming van het leefmilieu van de mens. Een der gelijk gezag moet volgens Thant beschik ken over dwingende bevoegdheden en het daarmee gepaard gaande recht tot politiële acties. Thant dringt er bij de souvereine lan den op aan de moed en het inzicht te hebben zo'n gezag op te richten en te steunen omdat hij het, naar hij zei, be twijfelt of minder krachtige maatregelen voldoende zijn om de uitdaging waarvoor de wereld zich nu gesteld ziet met suc ces te kunnen aannemen. In een toespraak die bedoeld was als voordracht voor de universiteit van Aus tin in Texas zei Thant dat de vervuiling allang niet meer een probleem is van enkele landen. Het is volgens hem abso luut noodzakelijk dat alle landen en vol ken zich van meet af aan aaneensluiten om het hoofd te bieden aan wat wel eens de ernstigste bedreiging van de ge hele mensheid kan wonden. Thant besteedde veel aandacht aan de uitlaatgassen en wolken rook die door de vliegtuigen worden uitgestoten en aan de aanslagen die olie op het water van de zeeën pleegt". „Deze beroving, bevuiling en vernieti ging is al te ver gegaan dan dat de mens nog een beroep kan doen op vrome hoop, beloften achteraf en dralende pogingen om zelf-discipline op te brengen", aldus Oe Thant. GRENOBLE, (Reuter en AFP). Het dak en de twee bovenste verdiepingen van het wetenschappelijk instituut van de universiteit in Grenoble zijn door een hevige brand volkomen verwoest. De brandweer die met groot materieel was uitgerukt slaagde erin de brand te loka liseren waardoor aangrenzende gebou wen konden worden gered. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastge steld. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De Westduitse regering is er gisteren in geslaagd over opneming van de DDR in de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) tot volgend jaar te laten uitstellen. Dat is een diplomatiek succes, want de afgelopen weken heeft zowel Bonn als Oost-Berlqn met een intensieve campagne onder de landen van de „derde wereld getracht medestanders te winnen. Een succes om te vieren is het echter allerminst, daarvan is m zich ook in Bonn hewust. De Bondsrepubliek is evenmin als het oostelijke Duitsland lid van de Verenigde Naties. Van de nevenorganisaties der VN maakt de Bondsrepubliek echter wel deel uit. Ze behoort tot de meest kapitaal krachtige en dus meest belangrijke leden. VN-organisaties als de WHO streven naar universaliteit. Weinig landen ter wereld zijn dan ook buiten deze organisatie ge bleven. In Europa zijn het er vier: Lich- tenstein, San Marino, het Vaticaan en de DDR. Toen de DDR twee jaar geleden het lidmaatschap aanvroeg, verzetten de Westduitsers zich daartegen omdat de staat voor hem niet bestond. Dat veel landen graag buiten het intern-Duitse moeras bleven, toonde de stemming over die aanvraag: van de 131 leden brachten er slechts 78 hun stem uit. Met 59 tegen 19 won de Bondsrepubliek. ADVERTENTIE Welk meisje komt ons helpen op de Wij bieden NIET de echt „ge degen" kantoorbaan, maar WEL een job waar je veel afwisse lend werk te doen krijgt. Waar je leert wat het goed in richten van een huis kost. Wat wij u nog meer bieden? -$■ een goed salaris vrije zaterdag -{j- stimulerenspremie. Enfin, wil je meer weten bel of schrijf ons even voor een af spraakje. Mondelinge sollicitatie van 8.30 12.00 en van 15.0018.00 uur (behalve op maandag). Woninginrichting Breestraat74-84 - Beverwijk.Tel.02510-2 5141 Sinds 1968 heeft de DDR haar positie zonder twijfel versterkt. De afgelopen maanden is in verschillende Oostduitse publikaties geschreven dat de DDR zelf niet verlegen zit om hulp van de We reldgezondheidsorganisatie, maar dat haar medici wel waardevolle bijdragen kunnen leveren. Met name hun werk op het gebied van tbc-bestrijding en het onderzoek naar zuigelingensterfte zou de afgelopen jaren internationaal de aandacht hebben getrokken. Bondskanselier Brandt heeft erkend dat er twee Duitse staten bestaan. Al kunnen die volgens zijn standpunt voor elkaar geen buitenland zijn, wanneer bei de gelijke rechten hebben zou ook de DDR lid van de WHO moeten kunnen worden. Premier Stoph heeft het West duitse verzet daartegen dan ook „aanma tigend en discriminerend" genoemd. In zijn laatste brief aan Brandt was het een van de voor zijn regering onaan vaardbare punten. In de Westduitse pers is voorspeld dat het topgesprek van vol gende week in Kassei door de houding van Bonn in gevaar zou kunnen komen. De Wereldgezondheidsorganisatie is een hoogst ongebruikelijk toneel voor een scène uit het politieke spel tussen de Bondsrepubliek en de DDR. Niettemin is ze het geworden. De WHO is de enige VN-organisatie waarin kandidaatleden met eenvoudige meerderheid kunnen worden opgenomen. De DDR heeft in zijn streven naar internationale erkenning dan ook al enkele malen getracht juist tot dat lichaam door te dringen. Immers, wie erkent dat het land lid kan zijn van de WHO, heeft geen argumenten meer om het buiten de andere VN-organisaties te houden. Eenmaal net als de Bondsrepubliek op genomen in alle nevenorganisaties, zou het voor de hand liggen dat beide Duits- landen het volwaardige VN-lidmaatschap werd verleend. Waarmee zegt men in Bonn de erkenning van Duitslands definitieve splitsing een feit is en met name ook de erkenning van de DDR. Dat laatste staat niet op het program ma van de huidige regering in Bonn Als het er uiteindelijk toch toe komt, zal dat zijn omdat het Bonn in taaie onder handelingen wordt afgedwongen. Het voornaamste bezwaar, waarmee West-Duitslands ambassadeur Swidbert Schnippenkötter in de WHO-vergadering in Genève zijn collega's trachtte te over tuigen, was dat door de beslissing op dit moment invloed wordt uitgeoefend op een intern Duits proces dat juist voor zichtig op gang komt. De houding van beide Duitslanden jegens de VN zou im mers onderwerp zijn van de contacten tussen Brandt en Stoph of later tussen deskundigen. Als de DDR lid wordt, zo redeneert men in Bonn, zou ze nog minder interesse hebben voor onderhandelingen met Bonn, omdat de verlangde internationale er kenning toch in het verschiet ligt. Bonn zou, door met de opneming in de WHO in te stemmen, een sterke onderhande- lingskaart uit handen geven en het be schikt nu eenmaal door zijn sterke eco nomische positie en zijn trouwe Weste lijke partners over de macht om de DDR buiten instanties te houden waarvan het zelf wel deel uitmaakt. Voor Brandt is het bedenkelijke spel in Genève een hachelijke zaak geweest. Het gevaar dat Stoph na een Westduits „nein "zijn retourtje Kassei zou afbe stellen, mocht hij kort voor verkiezingen in drie deelstaten niet lopen. Stoph le vert zijn niet onbelangrijke aandeel in de vergroting van Brandts prestige in de Bondsrepubliek. De oplossing die, dank zij het vriende lijke Uruguay, gisteren uit de bus kwam en waardoor de DDR niet wordt afgewe zen, was dan ook voor Bonn een opluch ting. Uruguay stelde voor de beslissing tot 1971 uit te stellen. Met 70 tegen 26 stemmen, bij 19 onthoudingen, werd het voorstel aanvaard. „Het was", zei Schnip penkötter gisteravond, „een ook door ons gewenste oplossing. De keuze voor of te gen het lidmaatschap was voor ons on aanvaardbaar. De keus kon slechts zijn: tegen opneming of voor verschuiving." s 's v - In de Westduitse stad Saarbrücken is het water van de rivier de Saar zo hoog gestegen dat de bewoners door het water moeten waden als ze de straat opgaan. Veel winkels zijn ge sloten nu een groot deel van de binnenstad onder water staat. IV LONDEN (Reuter). Het „Defence and Aid Fund", dat bijstand verleent aan slachtoffers van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, heeft bij mon de van de voorzitter, kanunnik John Col lins, meegedeeld over verklaringen van 22 politieke gevangenen in Zuid-Afrika te be schikken, waarin zij zeggen te zijn gemar teld. Collins zei niet hoe hij het in het bezit van de verklaringen is gekomen. ATHENE, (Reuter.) De Griekse veiligheidsdienst heeft in het afgelopen weekeinde vijf mensen aangehouden, on der wie de Kretenzische verzetsleider Emmanual Bandoevas, die in de tweede wereldoorlog van 1941 tot 1944 op Kreta tegen de Duitsers streed. Dit is gisteren van betrouwbare zijde in Athene vernomen. ADVERTENTIE Deze week uit LONDEN: Leuk ROKJE 14.75 KERKO Japonnetje 34.75 Grote collectie JEUGDIGE TASSEN 10% korting op alle Japonnen. Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Prof. Roger Garaudy, die vorige week uit de Franse Communisti sche Partij werd gestoten, in verband met zijn critiek op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije heeft ernstige beschul digingen aan het adres van enkele van zijn voormalige partijgenoten geuit. De Russische invasie in Tsjecho-Slowa kije heeft in het conflict tussen de vroe gere officiële partij filosoof prof. Garaudy en de huidige communistische leiding vanaf het begin een belangrijke rol ge speeld. Nadat de Franse Communistische Partij die Russische interventie in augus tus '68 eerst publiekelijk had veroor deeld, werd die veroordeling later weer aanzienlijk afgezwakt. Prof. Garaudy die zijn critiek op Moskou nooit onder stoe len of banken heeft willen schuiven, werd wegens zijn critiek eerst uit de partijleiding en vervolgens buiten alle communistische gelederen gezet. Na zijn excommunicatie heeft prof. Ga raudy de huidige leiders nu echter be schuldigd een directe rol te hebben ge speeld in de verwijdering van Dubcek uit de Tsjechische regering en partij. De ver stoten filosoof heeft onthuld dat in 1968 onder anderen de directeur van 't partij- orgaan l'Humanité Edienne Fajon in Praag een langdurig onderhoud met Dub cek heeft gevoerd om zekere verklaringen van de toenmalige Tsjechische premier die in communistisch-orthodoxe ogen be lastend konden zijn, later aan het Krem lin over te brieven. Dubcek had zijn Franse gasten toen onder meer toevertrouwd in de herop richting van een sociaal-democratische partij in zijn land geen gevaar voor het Tsjechische socialisme te zien. Dubceks mening werd achteraf door het Kremlin als een levensgevaarlijke lichtzinnigheid zoniet als een uiting van verraad ge ïnterpreteerd. De partijleiding van de Franse com munisten heeft Garaudy's beschuldiging eerst vierkant ontkend met de medede ling nooit enig document naar Moskou te hebben uitgeleverd dat in het proces tegen Dubcek zou kunnen worden ge bruikt. Maar die ontkenning is wel weer helemaal in het water gevallen sinds het Franse avondblad „Le Monde" een steno grafisch verslag wist te produceren van een uitzending van de door de Russen gecontroleerde, Tsjechische radio waarin de Franse communist Edienne Fajon met name werd geciteerd om Dubceks „Praag se lente" als verraad aan het communisme aan de kaak te kunnen stellen. ADVERTENTIE yy r;

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3