Expositie jeugdwerk in Brulboei JONGELUI GAAN ZONDAG STRAND SCHOONMAKEN „Ik heb zijn dood nooit willen aa99 TRUITJES ZOMER PANTALONS Creativiteit in ruime zin r Oproep aan de jeugd Medewerking van gemeente Reddingsbrigade en Kabouters Eis vier maanden voor botsing onder invloed Sportplaquette voor Kennemers Havenberichten VROUW VAN IN DE OORLOG GEËXECUTEERDE SOLDAAT JAN HUBERT GAARTMAN: Weduwe woont al 23 jaar in krotwoning Beloningen voor goede ideeën VRIJDAG 15 MEI 1970 iSSMf WÈ Discobar „DE POORT VAN VELSEN" lliii»! Haarlemse rechtbank Discobar „DE POORT VAN VELSEN" Leed verzachten Krotwoning ENORME KEUZE IN met korte en lange mouw modellen: met ronde hals met V-hals met knoopsluiting enz. heup- en SPAANSE MODELLEN VISTRAM MANTELS69,- TERLENKA MANTELS getailleerd 59,- MARKTPLEIN IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De activiteiten van de jeugd in het buurthuis „De Brulboei" worden van de week geaccentueerd door een uitgebreide expositie in alle lokali teiten van het grote gebouw aan de Ka naalstraat. Daar zijn niet alleen de werk stukken opgesteld voor de bezoekers, maar worden ook demonstraties gegeven van de werkzaamheden der onderschei dene clubjes. Deze demonstraties hebben plaats ge had op de clubavonden, zodat de bezoe kers de jongelui aan het werk konden zien en van nabij in staat werden gesteld kennis te nemen van de al bereikte hand vaardigheid. Met name gold dit het wer ken in de emailleerclub en bij het pot tenbakken. Talrijke proefstukjes en proef stukken waren hiervan tentoongespreid en genoten dan ook de volle belang stelling. Het is uiteraard teveel alle activiteiten op te sommen, doch de bezoekers aan „De Brulboei" hebben een uitstekende indruk meegekregen van al hetgeen hier gebeurt onder leiding van de heer A. Bosua. Op alle verdiepingen was wel wat te zien en te doen in de afgelopen dagen, zowel bij de balletgroep, als de meisjesclub, de figuurzaagclub en andere groepen en groepjes, die hier wekelijks bijeen zijn en hun tijd goed besteden. In de afdeling van de pottenbakclub waren verscheidene zeer mooie voor werpen te zien. Asbakken, bloempot ten en vazen vormden slechts enkele van de vele geëxposeerde voorwerpen. Het werk van de meisjesclub is nogal uiteenlopend, maar de bezoekers toonden over het algemeen een uit gebreide interesse voor de vervaar digde leuke werkstukjes. v - (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de avond van eerste pinksterdag om zeven uur gaat een groep jongelui het Wijk aan Zeeër strand schoonmaken. Het is een initia tief van Ruud Pels, die hiervoor mede werking krijgt en vraagt van diverse in stanties en groeperingen. De gemeente lijke reinigingsdienst, de Wijk aan Zeeër Reddingbrigade en de Beverwijkse Ka bouters hebben al medewerking toege zegd, maar het is de bedoeling dat ver der iedere jongen of meisje wie het strand ter harte gaat zich zondagavond meldt. De Kabouters hebben donderdagavond ADVERTENTIE PLEIN 1945-4 IJMUIDEN 1 V mm'ma HAARLEM. „Waarom wordt deze zaak anders dan andere zaken van rijden onder invloed behandeld?" Dat vroeg zich mr. O. H. van Wijk zich in zijn pleidooi gisteren af in het proces tegen een 29-jarige slager uit Nieuw-Vennep. Tegen hem had de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. J. J. Bredius vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist en twee jaar ont zegging uit de rijbevoegdheid, omdat de verdachte na het drinken van enkele gla zen sherry-tonic op 25 februari tegen een geparkeerde vrachtauto was gereden. Het meisje met wie hij die avond uit was werd bij de aanrijding gewond. Zij kreeg een lichte hersenschudding. Het ongeluk was gebeurd toen het erg koud was. „De ruiten waren beslagen en werden schoongeveegd", aldus de raads man. De botsing had plaats kort nadat ze waren gestart. De eerste 500 meter zijn onder die omstandigheden het moei lijkste", aldus de raadsman. De officier meende dat de slager „plompverloren" op de goed verlichte weg tegen de vrachtauto was gereden. De raadsman echter vond de weg smal en slecht verlicht. Bovendien zou volgens klachten van publiek de vrachtauto gere geld gevaarlijk geparkeerd staan. De raadsman vroeg, daar de verdachte al 29 dagen in voorarrest had gezeten, een straf die niet hoger zou zijn. Twee jaar ontzegging vond hij vee] te lang. ADVERTENTIE WVlfVWWWWWWWWWWWWWVWVWWWWWWWWWM PLEIN 4 IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De voetbalvereniging De Kennemers ontvangt dinsdagavond tjjdens een ontvangst op het Stadskantoor de gemeentelijke sportplaquette. De plaquette, die altijd wordt uitge reikt aan sportverenigingen die zich bij zonder onderscheiden, hebben De Kenne mers verdiend omdat zij onlangs gepro moveerd zijn van de derde naar de twee de klasse van de KNVB. Bij de ontvangst zullen aanwezig zijn het eerste elftal met reserves, de coach, de trainer en het be stuur met de dames. Donderdag te IJ mui den aangekomen: Regina, Westhartlepool; Areas, Rotterdam; Tubo, Poole; Noordburg, Hamina; Benny Skou, Rotterdam; Jytte Skou, Antwerpen; Tor Scandia, Imming- ham; John Kruse, Malmö; Manden, Glückstadt; Amstelstroom, Huil; Karin Winkler, Kingslynn; Zaanstroom, Felixtowe; Black Watch, Londen; Marie Frem, Londen, IJmuiden; Portsmouth, Londen; Heike Bos, Skoghall; Atland, Boulogne; Cristel, Frederiksvark; Peter Moss, Kenitra, IJ muiden; Jubilation, Greenwich; Marine Elec tric, Philadelphia; Cherry wood, Middlesbo rough; Aruba, Hull; Brinda. Poole; Handy Merchant, Avonmouth; Nanna, Hamburg; Tor Mercia, Gothenburg; Cadence, Londen; Medan, Antwer pen; Gerda K., Frederiksvark; Spaarnestroom, Rotterdam; Pericles, Rotterdam; Jade, Den Helder, IJmuiden; Aardenburg, Rotterdam. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Lisa T., Rouaan; Alpha, Londen; Bonaire, Rotterdam, alle drie naar Zaandam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Wies- baden, Antwerpen; Elia, Zeebrugge; Helga Russ, Antwerpen; Continuity, Birkenhead; Cha- ris, Barbados; Benares, Philadelphia; Martha Friesecke, IJmuiden, Londen; Ferocia, Londen; Dageid, Puerto Ordaz; Gregham, Hull; Willem stad, Noordzee; Penelope Everard, Birkenhead; Antille, IJmuiden, Palermo; Hermann Helene, Stettin; Merkur 2, Stettin; Aida, Zaandam, Antwerpen; Amstelstroom, Hull; Portslade, Portsmouth; Regina, Withbich; Tor Scandia, Im- mingham; Mandan, Rotterdam; Energie, Rotter dam; Wega, Stavanger; Hauku Sawicka, Ham burg; Ilias, Rotterdam; Merseylloyd, Marseille; Karen Winkler, Manchester; Fritz Heckert, Mal mö; Hebe, Turku; Zaanstroom, Felixtowe; Delta drecht, Monrovia; Tiger, Bremerhaven; Neptunus, Curagao; Kilo, Tarragona. (Indien achter de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „De laatste woorden van Jan tegen zijn kameraden waren: kijk niet naar het mooie van buiten, maar kijk naar het binnenste van iemand. Zijn luitenant heeft ons geschreven, dat hij tot het laatst toe zijn plicht heeft gedaan en een voortreffelijk soldaat was." Mevrouw V. Gaartman-Rejek, 67 jaar oud en al 30 jaar weduwe van Jan Hubert Gaartman, kan haar tranen niet bedwin gen. Op 20 mei 1940 kreeg zij bericht van het Rode Kruis dat haar man ge sneuveld was. Dank zij naspeuringen van haar en de familie ontdekte zij maanden later dat Jan Gaartman, met wie zij toen vier jaar getrouwd was, op 14 mei 1940 Ln Moordrecht door een luitenant van het Nederlandse leger met een revolver door het hoofd is geschoten. Waarom precies weet de familie nu nog niet. Zeker is wel, dat van desertie geen sprake is geweest. Op 10 mei 1940 werd Jan Gaartman uit Haarlem, waar hij op de Leidsevaart woonde, als chauf feur in militaire dienst geroepen. In Rot terdam vocht hij vier dagen. Na de capi tulatie werd hij niet in uniform maar in een overall met een aantal andere soldaten naar Moordrecht gereden. Wat daar gebeurd is weet mevrouw Gaartman alleen uit verklaringen van mede-solda ten. Volgens hen kwam de bewuste lui tenant uit het café ,,'t Oude Posthuis" naar de groep soldaten toe. Na een korte woordenwisseling schoot hij Jan Gaart man in koelen bloede door het hoofd. Zeker zes keer is de weduwe met de vader en moeder van haar man en schoonzusters naar Moordrecht ge weest om de ware toedracht te horen. Zij vertelt nu: „Niemand wilde ons iets zeggen. De burgemeester vertelde mij dat de veldwachter mijn man op de hoek van de straat had gevonden. Hij gaf me Jan Gaartman was 26 jaar oud toen hij in Moordrecht werd doodge schoten. een ring en wat geld terug en zei dat er in Moordrecht vreselijk gevochten was. Dat is niet waar. In Moordrecht is geen schot gelost." De zuster van Jan Gaartman, mevrouw J. M. Eichhorn-Gaartman, vertelt: „Later heeft de burgemeester tegen mij toegege ven dat hij dat gezegd heeft om het grote leed wat te verzachten. Maar de ware toedracht wilde hij niet vertellen. Mijn broer is in Moordrecht begraven zonder dat wij er iets van wisten. De burge meester heeft mij verteld dat hij de fa milie niet kon bereiken. Op 3 augustus 1940 hebben we mijn broer in Heemstede herbegraven." Uit eigen onderzoek is de familie ach ter de naam en het adres gekomen van de luitenant die Jan Gaartman neer schoot. De weduwe herinnert zich dat bezoek nog zeer goed. „Ik vroeg hem waarom hij mijn man had neergeschoten. Hij zei dat hij het gevoel had dat Jan aan de kant moest. Later zei hij dat hij dacht dat mijn man een parachutist was. Na de oorlog heb ik hem nog geschreven om te vragen of hij mij niet kon helpen. Hij schreef terug dat hij met mij niets te maken had." En haar schoonzuster: „Toen wij wisten dat Jan niet gesneuveld was hebben we naar Den Haag geschreven. We kregen als antwoord dat de zaak zou worden onderzocht en dat we zelf moesten op houden." Tot vlak voor Kerstmis vorig jaar heeft mevrouw Gaartman niets meer van de zaak gehoord. Toen kwamen er drie volgens haar hoge officieren aan de deur die vroegen hoe het met haar ging. „Ik heb ze alles verteld wat ik wist en ook dat ik graag naar Duitsland wilde om mijn familie te bezoeken maar dat ik geen geld had. Toen kreeg ik vijftig gul den." Het gesprek met mevrouw Gaartman en haar twee schoonzusters heeft plaats in haar eigen „huis", een bouwvallig, vochtig krot in de Tuinstraat, waar zij al 23 jaar woont en waar een voortdurend gevecht geleverd moet worden tegen de ratten. Mevrouw V Gaartman in haar krot woning in de Tuinstraat. Sinds de oorlog heeft mevrouw Gaart man geleefd van een Rijkspensioen van rond de tweehonderd gulden in de maand, Daardoor was zij genoodzaakt om bij te gaan werken en zelfs dat was niet vol doende om haar huis op de Leidsevaart te blijven bewonen waardoor zij in de Tuin straat terechtkwam. Nu krijgt zij AOW waarmee zij rede lijk rond kan komen, maar haar twee schoonzusters bevestigen dat zij altijd bittere armoe heeft geleden. „Het is schandalig", zegt één van hen, „dat de regering nooit iets heeft gedaan. Zij heeft alleen een medaille gekregen, maar daar kun je niet van eten." Mevrouw Gaartman: „Ik ben helemaal verrast dat er nu over geschreven wordt. Het schijnt dat een soldaat die erbij is ge weest een brief naar een krant heeft ge schreven. Ik kan nog altijd niet aanvaar den dat hij dood is. Jan zijn moeder ook niet. Tot haar dood heeft zij altijd het raampje van de voordeur opengelaten in de zekerheid dat hij eens weer thuis zou komen." op een volksvergadering officieel beslo ten medewerking te verlenen, doch met de bemerking dat zij hiermee bepaald niet het advies van de burgemeester vol gen, zoals al is geconcludeerd. Bij een bezoek aan burgemeester Bruinsma had deze hen namelijk duidelijk gemaakt dat hij hen wel serieus wilde nemen als zij zich daadwerkelijk voor de gemeenschap zouden inzetten, bijvoorbeeld door pa pier te gaan prikken. De Kabouters wer ken alleen mee omdat zij zich bewust zijn van de erbarmelijke toestanden die op het strand heersen. Het is zondagavond afwachten hoeveel jongelui er zullen komen. Dan kan ook pas worden uitgemaakt hoe groot het stuk strand zal zijn dat wordt schoonge maakt. Men begint in ieder geval bij de toegang tot het strand vanaf de Zwaan straat. Ruud Pels hoopt vooral nog veel medewerkers te vinden tijdens het pop festival vannacht in de Heemskerkse sporthal, waar stencils zullen worden uit gedeeld. Die toestanden waren Ruud Pels al eerder opgevallen, omdat hij met zijn gitaargroep The Joseph Miller Selection vaak op het strand speelt. De doorslag gaf voor hen de verwonding, die iemand onlangs opliep door in een kapotte fles te trappen. Later is gebleken dat deze man in het ziekenhuis ligt en dat zijn hiel ernstig beschadigd is. Ook de Kabouters in Castricum wor den benaderd. De Reddingsbrigade heeft een jeep aangeboden om het vuil af te voeren. De reinigingsdienst levert de jon gelui honderd plastic zakken om het vuil in op te bergen, dat niet vernietigd kan worden. Het brandbare vuil zal na afloop op een hoop worden gegooid voor een (ongetwijfeld groot) kampvuur, waar omheen waarschijnlijk wel feestelijkhe den zullen ontstaan. Onder het motto „Doe aan die spijkerbroek en laat je niet kennen voor je eigen bestwil" worden overal stencils verspreid, waarin jonge lui worden opgeroepen om deel te nemen aan de „strandstunt" In het stencil dat is gericht aan „Flierefluiters, zonaanbid- ders en zeemeerminnen", wordt er de nadruk op gelegd dat or nooit genoeg mensen kunnen zijn voor de stunt. ADVERTENTIE HERENMODE unici Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Bij twee grote onderne mingen in de IJmond zijn deze week aan trekkelijke beloningen uitgereikt aan eni ge werknemers, die de respectieve idee enbussen van hun bruikbare suggesties hadden voorzien. Bij Van Gelder Papier waren dit de heren R. A. Geerlofs en J. Kraan, die uit handen van de bedrijfs directeur, de heer J. M. J. Stiphout elk een bedrag van 717.50 ontvingen, om dat zij gezamenlijk een idee hadden in gezonden over het uitschakelen van twee viltdrogers, waardoor een gewijzigde en vereenvoudigde montage van het droog- vilt mogelijk wordt. In de conferentiekamer van het hoofd bedrijfskantoor van Hoogovens werd de heren J. H. van der Runstraat uit Be verwijk en J. C. Kuin uit Alkmaar door de directeur produktie, jhr. ir. B. de Jonge de zilveren ID-onderscheiding op gespeld. Dit gebaar ging vergezeld van de forse beloningen van respectievelijk twaalfhonderd en achttienhonderd gulden omdat zij door hun ideeën zowel de pro duktie als de kwaliteit hebben opgevoerd. ADVERTENTIE VOOR VADER EN ZOON

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6