Kassei-gesprek begint donderdag CRITIEK OP BRANDTS OOST-POLITIEK" INDUSTRIETERREIN NKV wil raamwet voor con j unctuur beleid Residentie Orkest naar Portugal vertrokken Fa. B. ENGELENBERG Kent u de'luchtpost voor een kwartje'? Direct beschikbaar: (vlakbij Haarlem) 597 ste Staatsloterij 1970 klasse Bonn wil vooral vertrouwen winnen Premier bezorgd over opsplitsing van parlement Nota inkomensbeleid verschenen Russische order voor N.V. Prins Verolme-werf in Zuid-Afrika Credietbank leent tegen SVd pet Bouwbedrijf vraagt surséance Kom, zwartkijker Duur om elke week naar de kinderen in Canada te schrijven? Duur om een snel krabbeltje naar Chili te sturen? Welnee, u kunt voor een kwartje vliegensvlug de wereld rond met een briefkaart of ansichtkaart. Want die vragen geen luchtrecht en reizen toch altijd per vliegtuig. Gewoon een postzegel van 25 cent erop en een 'par avion' strookje. En u kunt heel wat kwijt op zo'n kaart! PTT DINSDAG 19 MEI 1970 99 (Van onze redacteur in Bonn) BONNEnkele dagen voor zijn tweede ontmoeting met de Oostduitse premier Stoph heeft bondskanselier Brandt zijn „Oost-politiek" moeten verdedigen tegen scherpe critiek in eigen land. De regering zal zich niet van haar politiek-van-goede-wil laten afleiden, aldus de bondskanselier zondagavond. Het komt er op aan vertrouwen te winnen. Men kan niet afstand doen van iets dat men niet bezit. 19 mei Tweede Speculaties In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam - 30 miljoen OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN 1885 85 JAAR VERF 1970 Russisch-Nederlandse landbouwovereenkomst ga naar het postkantoor en geef uwTV aan Demonstratie tegen het I ultracentrifugeproject waarmee een royale meerderheid der Westduitse bevolking instemt. Het feit dat leden van de regering hebben gespro ken op bijeenkomsten van verdrevenen heeft tot verontwaardigde commentaren in Poolse en Tsjechische pers geleid. Inmiddels kwam de scherpste perscri- tiek ook het afgelopen weekeinde uit de DDR. In een commentaar op de ontmoe ting Brandt-Stoph overmorgen in het Westduitse Kassei, schreef het partijblad „Neues Deutschland": „Brandt heeft in Érfurt schone woonden over non-discri- tingszone als de DDR wordt bedoeld en Brandt richtte zich tot de organisaties I van „verdrevenen", die op hun traditio nele pinksterbijeenkomsten zijn beleid af keurden. In Essen, waar de „Landmann- schaft" van de Oppersileziërs vergaderde, ---- kondigde het CDU-parlementslid Czaja minatie en gelijkgerechtigdheid gesproken, aan dat de organisaties van verdrevenen Niettemin heeft zijn regering talrijke met alle vreedzame en legale middelen nieuwe discriminerende feiten op haar verzet zullen bieden tegen erkenning van geweten." de Oder-Neisse-grens als Polens west- Het ^lad wijst op de Westduitse activi grens en tegen legalisering van de ver- teit om de DDR buiten de Wereldgezond- drijving." heidsorganisatie (WHO) en de economi- De regering in Bonn, die steunt op 48,3 sche commissie van de V N. voor Europa percent van de kiezers, heeft niet het te houden: Een uitbarsting van diepste recht om tot een volledige koersverande- vijandigheid Verder zou Bonn volhar- ring in de buitenlandse politiek te beslui- den in de „alleenyertegenwoordigingsaan- ten aldus Czaja. Bonn heeft volgens hem matiging", want in Westduitse documen- eve'nmin het recht met grensregelingen ten is onveranderd sprake van de bezet vooruit te lopen op een vredesverdrag. Ditzelfde werd in Münehen verklaard op een bijeenkomst van Sudetenduitsers. In Münehen vergaderden 300.000, in Essen 100.000 verdrevenen. Omdat zij ook in de fracties der regeringspartijen hun vertegenwoordigers hebben, vormen de verdrevenen afkomstig uit gebieden die nu deel uitmaken van Polen, Tsjecho- Slowakije en de Sovjet-Unie een fac tor waarmee de met een geringe meerder heid regerende Brandt terdege rekening dient te houden. De „Landmannschaft" van Oppersile ziërs dicteerde de regering haar eisen voor de onderhandelingen met Polen Voordat over andere onderwerpen wordt gesproken, dient van het regime in War schau verbetering van de positie der in Oppersilezië achtergebleven Duitsers te worden verlangd en verkregen. Ongeveer 800.000 Duitsers worden in hun oude va derland met fascistische onderdrukkings methodes de primitiefste mensenrechten geweigerd. Gebruik van de moedertaal is verboden, Poolse namen worden de Duit sers opgedrongen en vrijheid om te rei zen hebben zij niet, aldus een in Essen uitgegeven verklaring. De liberale ministers Genscher en Ertl hebben Brandts politiek tegenover de verdrevenen verdedigd en verklaard dat slechts stappen zullen worden gedaan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong beziet de komst van de 15de fractie in de Tweede Kamer met zorg maar hjj gelooft niet dat de voortschrijdende op splitsing in nieuwe politieke groeperingen zal leiden tot de roep om een sterke man. „Daarvoor zijn w(j te individualistisch en te democratisch ingesteld", zei de prem'cr eerste pinksterdag in een televisiegesprek met enkele journalisten in het NOS-pro- gramma „Persoonlijk". De minister-president vond dat vooral In deze tijd van Europese integratie het land gebaat is bij een krachtig bestuur en een goed werkend parlement. Hij had ech ter ook oog voor buitenparlementaire ac ties, die de aandacht vestigen op werke lijke tekortkomingen in de maatschappij, zoals de acties van de woningkrakers. „Het is nuttig dat op dergelijke problemen ge wezen wordt", vond hij. „Er zal altijd een heilige onrust moeten zijn". De heer De Jong verklaarde zich bereid, als hem dat zal worden gevraagd, een nieuwe termijn als minister-president te aanvaarden. Hij zal echter ook wel eens weer een tijdje rust willen hebben. De pre van de demarcatielijn als de westgrens van dat land aan de onde is. In Kasesl ontvangt men vandaag nog maals de Oostduitser Gerhard Schüssler, die voor het gesprk van donderdag met name de directe telefoonlijn tussen Stoph en Ulbricht aan een laatste inspectie on derwerpt. De bondskanselier zal vermoedelijk al morgenavond in de stad arriveren. De laatste dagen is druk gespeculeerd over voorstellen die hij Stoph zal doen. Rege- ringswoordvoerder Ahlers, ontkende gis teren de bewering van het blad „Welt am Sonntag" dat Brandt het aanvragen van het V.N.-lidmaatschap door beide staten zou voorstaan. Die stap is volgens Ahlers slechts aan het einde van een toenade ringsproces met verdragen tussen Bonds republiek en de DDR mogelijk. „Welt am Sonntag" meldde eveneens dat de vorming van gemeenschappelijke commissies en de uitwisseling van rege ringsgevolmachtigden zal worden voor gesteld. De minister in de Bondskanse- larij, Ehmke, verklaarde in een radio interview dat de kanselier „elementen en standpunten meeneemt, die in een ver dragsregeling opgenomen zouden kunnen worden." Brandt zal dus in Kassei wel voorstellen doen om tot verdragen tussen beide landen te komen, maar geen ont werp voor een verdrag indienen. ADVERTENTIE Prijzen van 10.zijn gevallen op nummers eindigende op 2 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 56 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 97 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 325 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 362* 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 933 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 729 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op 8077 Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer 040363 2.000.is gevallen op het nummer 012303 2.000.is gevallen op het nummer 043134 2.000.is gevallen op het nummer 071076 2.000.is gevallen op het nummer 037508 De prijs van 5.000.is gevallen op het nummer 050649 50.000.is gevallen op het nummer 091883 De extra-prijs van 100.000.is gevallen in de serie „f" op het nummer 071607 En de troostprijs van 2.000.op nummer 071607 van elk van de andere series. LET WELOp dit nummer zijn twee prijzen gevallen. SCHIPHOL. Maandagmorgen zijn 110 leden van het Residentie Orkest van Schiphol naar Portugal vertrokken voor deelname aan het Gulbenkian Festival. Naast de vaste dirigent Willem van Ot- terloo zal als gastdirigent Erich Leins- dorf de reis meemaken, speciaal voor de medewerking aan de uitvoering van de opera Fidelio van Van Beethoven. konden scharen. Nadat echter telefonisch de verzekering van de organisatoren van het festival was gekomen, dat het orkest absoluut niet in politieke verwikkelingen zou worden betrokken, gingen de twijfe lende orkestleden akkoord met de deel name aan het festival. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Om rechtvaardige wel vaartsverhoudingen tot stand te brengen heeft een speciale commissie van het Ne derlands Katholiek Vakverbond een inko- mensnota opgesteld die een bijdrage van het NKV wil zijn aan een algemeen doel- beust inkomensbeleid, zoals dat indertijd door minister Roolvink is toegezegd. Dit beleid, aldus de nota van het NKV, hoort een algemeen karakter te bezitten in die zin dat het alle vormen van inko men en alle categorieën van inkomen- trekkers omvat. Gelet op de huidige maat schappijstructuur en de daarbinnen le vende opvattingen, vindt de commissie het nodig dat onder normale economische omstandigheden het inkomensbeleid een globale opzet vertgont. Bij ernstige verstoringen van het eco- nomisch evenwicht zal het veelal noodza kelijk zijn dat de overheid zich meer rechtstreeks met inkomensvorming be moeit, aldus de nota. De commissie acht dit ingrijpen onder economische omstan digheden die als abnormaal worden be schouwd niet ongeoorloofd. Daarbij moet echter het integrale karakter van het in komensbeleid gehandhaafd blijven. Met andere woorden: de directe regulering mag onder die omstandigheden zich niet tot de looninkomens beperken. Een wezenlijke correctie van de be staande inkomens- en vermogensverhou dingen is alleen bereikbaar als in de vorm an het inkomensbeleid een specifiek daar- op afgestemd onderling samenhangend geheel van maatregelen wordt getroffen, zo zegt de commissie. De conceptie van het inkomensbeleid opent de beste pers pectieven voor een harmonisatie van het op de inkomens gerichte beleid in de ver schillende lidstaten van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Als aan bepaal de voorwaarden wordt voldaan acht de commissie de realisering in de praktijk van het door haar voorgestane inkomens beleid zeer goed mogelijk. Daarbij zal echter een zekere geleidelijkheid moeten worden betracht, omdat op dit moment niet alle voorwaarden voor het inkomens beleid zijn vervuld. Als de belangrijkste voorwaarde be schouwt de commissie: 11. Een juiste coördinatie tussen het inko mensbeleid en de overige beleidsin strumenten. 2. Het ter beschikking staan van voldoen de gedetailleerd en recent -cijfermate riaal over de welvaartsverdeling en de ontwikkeling daarvan. 3. De mogelijkheid om eenvoudige en operationele normen te ontwikkelen aan de hand waarvan de evolutie van de welvaartsverhoudingen kan worden beoordeeld. 4. De instemming die het inkomensbeleid kan verwerven bij alle partijen die aan het proces van inkomensvorming deelnemen. 5. De mate waarin op internationaal ni veau overeenstemming kan worden be reikt over de grondslagen en de me thoden van een geharmoniseerd inko mensbeleid. Het verdelingspatroon, zo zegt de nota, toont op twee plaatsen ernstige tekortko mingen die op korte termijn om een op lossing vragen. Dat is in de eerste plaats bij de minimumloontrekkers en in de tweede plaats de positie van de gepensio neerden. Ten aanzien van eerstgenoemde groep stelt de commissie een structurele verhoging voor van het minimuminko- komen en koppeling aan de loonindex. Voor de verbetering van de inkomenspo sitie van gepensioneerden is het noodza kelijk te streven naar een verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen en naar een belangrijke verbetering van de aan vullende pensioenen. Onder abnormale economische omstan digheden kan het noodzakelijk zijn dat de overheid zich tijdelijk meer met de inko mensvorming bemoeit. Om te bereiken dat die bemoeienis zich tot alle inkomens- vormen en alle inkomentrekkers uitstrekt, beveelt de commissie aan de invoering van een algemene raamwet voor de con- junctuurpolitiek die al eerder door het NKV is geïntroduceerd. In een dergelijke raamwet moeten alle maatregelen en in strumenten worden opgenomen die ter be strijding van conjuncturele verstoringen kunnen worden gehanteerd. Om het ikomensbeleid concreet te or ganiseren stelt de commissie voor een permanente inkomensadviescommissie in het leven te roepen. DEN HAAG Het door Prins N.V. te Dokkum ontwikkelde systeem van kassen bouw bestaande uit geprefabriceerde meta len profielen heeft in verschillende landen de vraag naar de bouw van complete fa brieken voor de vervaardiging van kassen volgens dit systeem doen ontstaan. Voor de uitvoering van dergelijke projecten heeft Prins N.V. uit het buitenland al drie aan vragen in behandeling. Een aanvrage uit Rusland heeft inmiddels geleid tot de op dracht voor de bouw van een complete fa briek met een capaciteit van 250 ha per jaar. eMt deze opdracht is een bedrag van ruim f 30 min gemoeid. JOHANNESBURG. Cornelis Verol- me heeft aan de Sladanha-baai, ongeveer 110 km ten noorden van Kaapstad, een terrein gekocht, waar een scheepswerf gebouwd zal worden, zo heeft de Johan- nesburgse Sunday Express bericht. Veroime zou van plan zijn om tenminste 2000 Nederlandse en andere arbeiders naar Zuid-Afrika te brengen voor de bouw van de werf. Hij onderhandelt waarschijnlijk met andere scheepsbouwers over de op richting van een consortium voor de scheepsbouw, aldus het blad. AMSTERDAM De Nederlandse Cre dietbank N.V. deelt mede over te gaan tot de uitgifte van nom. 30 min 8'/, pet zes jarige obligaties in stukken van 100 aan toonder tegen de koers van 100 pet. De inschrijving is op woensdag 27 mei, stor ting op maandag 15 juni. Officiële note ring te Amsterdam wordt aangevraagd. De lening zal in haar geheel worden afgelost op 15 juni 1976. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 COEVORDEN Het ruim 70 perso neelsleden tellende bouwbedrijf Wemmen- hove in Coevorden heeft surséance van betaling aangevraagd. Het personeel heeft eind vorige week ontslag gekregen. Het bedrijf, dat vijf jaar geleden werd opge richt, had al enige tijd financiële moeilijk heden. Het had gebrek aan liquide mid delen. MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie en Nederland hebben besloten tot samenwer king bij onderzoek op het gebied van de landbouw. Een overeenkomst, die maandag in Mos kou door de Russische minister van Land bouw, Mazkewitsj, en zijn Nederlandse collega, ir. P. J. Lardinois, is ondertekend, voorziet in uitwisseling van technisch- wetenschappelijke gegevens en van des kundigen. ADVERTENTIE Het orkest, dat 24 mei op Schiphol weer een ujuje iusl wmcu ucuw.„. hoopt terug te keren, zal in Lissabon mier vond dat zijn kabinet wel degelijk I twee concerten geven en in de universi- leiding en vorm geeft aan de maatschap- teitsstad Coimbra één. Het is de tweede pelijke vernieuwing. In dat verband wees maal dat het orkest aan dit festival deel- hij op de voorstellen tot hervorming van I neemt. De eerste maal was in 1960. Het het universiteitsbestuur en tot modernise- festival zal ongeveer een maand duren ring van de ondernemingsstructuur. „Al en js yerpreid over geheel Portugal, loop ik niet met schuim op de mond, er Naasf het Residentie Orkest zullen nog zijn een heleboel dingen die ook mij per- fwee orkesten concerteren: het Philhar- soonlijk bezig houden en mateloos erge monisch orkest van Philadelphia onder ren", aldus de heer De Jong. leiding van Eugene Ormandy en het Portugees Radio Symfonie Orkest. Nadat het Haagse orkest naar Neder land is teruggekeerd zal een week lang toch een Nederlandse artistieke verte genwoordiging in Portugal zijn. Een woordvoerder van het orkest vertelde dat het Nederlands Danstheater een uitnodi ging heeft ontvangen om voorstellingen te geven eveneens in het kader van het festival. Voorts werd meegedeeld dat, gezien de actualiteit dat het Angola-comité aan deze reis heeft gegeven, er enige orkest leden waren die principiële bezwaren te gen deze reis hadden en zich derhalve achter de brief van het Angola-comité ADVERTENTIE (dan kijkt u véél prettiger) ALMELO „Geen A-bom via Almelo was de leuze, die enkele jongeren van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond (ANJV) uit heel het land zondagmiddag in een demonstratieve optocht tegen het ultracentrifuge-project door Almelo droe gen. de stad van het UC-project. In een Almelose camping hielden zij een Pinksterweekeinde in de vorm van een politiek-culturele manifestatie, onder meer omvattend een Vietnamavond en een forumavond met jeugdige CPN-kandida ten voor de gemeenteraden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23