Ruim 735.000 buitenlanders kwamen de grenzen over Bed op wielen Auto verleende geen voorrang: 2 doden Uitgewezen diplomaat op Schiphol 1 ft» Suenens teleurgesteld over verklaring paus In Nederland eerst geen geld voor kunstnier Pinksteren sloeg toeristische records Nog geen akkoord over behoud van Carré Veel ongelukken in verkeer Aanklacht tegen generaal Harberts Jongelui pleegden dierenmishandeling Wachtdienst tegen bandenprikker Vrouw verdronken PTT-besteldienst op de helling Man doodgestoken Prof. Kolff paste 25 jaar geleden haemodialyse met succes toe PAK wil overleg over premierschap Vrouw gewurgd in Alkmaar Echtpaar valt in gierput uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 19 MEI 1970 EMS houdt vast aan eigen voorwaarden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Pinksteren 1970 heeft een toeristisch record opgeleverd: er kwamen maar liefst 735.000 buitenlanders onze landsgrenzen over om hun vrije dagen hier door te brengen tegen 425.000 in 1969. De tien hoogte- dagen, Pasen, 1 mei en Pinksteren trokken gezamenlijk bijna twee miljoen buitenlandse gasten, want met Pasen kwamen er 540.000 en met het 1-mei- weekeinde 610.000. Zover men heeft kunnen nagaan moet men tot 1963 teruggaan om dit cijfer enigszins benaderd te krijgen. Het overgrote deel van de vakantiegangers bestond uit Duitsers, maar er waren ook Belgen, Fransen, Engelsen en Scandinaviërs. PROMOTIE te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen en de Wagons Lits hebben in de nacht van zaterdag op zondag een couchetterijtuig beschikbaar ge steld om zestig Italianen aan een slaapplaats te helpen. De Italianen maakten deel uit van een groep van honderd man, die per trein naar Ne derland waren gereisd om in Rotter dam aan een sportevenement deel te nemen. In Rotterdam waren door de pink- sterdrukte vrijwel alle hotels volge boekt. De Italianen vroegen daarop hulp aan de Spoorwegen. Voor hun plaats in het couchetterijtuig, dat in Hoek van Holland werd neergezet, moesten ze het normale tarief beta len. De Spoorwegen hebben in dit ge val een uitzondering gemaakt. Het is niet de bedoeling om in het hoogsei zoen vaker op deze manier toeristen op te vangen. AMSTERDAM. De impasse met be trekking tot Carré is nog steeds niet door broken. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben een tweetal voorstellen gedaan ter keuze van Zwolsmans EMS die het beide mogelijk maken Carré voor langere tijd als theater te blijven exploiteren zonder dat daar voor de EMS enig financieel nadeel uit zou kunnen ont staan. De heer Zwolsman heeft zich ech ter op het standpunt gesteld, dat hij de sluiting van Carré zal doorzetten als de gemeente de door hem gestelde voor waarden niet accepteert. De EMS heeft de voorstellen van B. en W. van de hand gewezen, zo is vandaag meegedeeld. Het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag is over deze gang van zaken bijzonder te spreken. Directeur Jan Strijkers: „Wel een bewijs dat ons land geliefd is om de vrije dagen door te brengen. Er is nog maar uit te halen, dat staat vast. Op zo'n grote toeloop als nu hadden we niet gerekend^ Het is fantastisch". De kust- en bollenstreek waren ook nu weer de favorieten. Opmerkelijk was dit maal dat de vakantiegangers ook de mooie plekjes in het zuiden, oosten en midden van het land hadden opgezocht. Naar schatting van de kampeercentrale van de ANWB hebben 500.000 kampeer ders de overal verspreide terreinen in ons land bevolkt. Daaronder bevonden zich 40 percent buitenlanders. Dat de kampeerterreinen met pinksteren overvol zijn is de laatste jaren steeds het geval. In de loop van zaterdagmorgen kwam de stroom vakantiegangers pas goed op gang. Ook veel Nederlanders gingen zater dagmorgen vroeg op pad om in het bui tenland de vrije dagen door te brengen in Duitsland, België, Luxemburg en Frankrijk. De vvv's in de kusttreek hebben het bijzonder druk gehad. Tot zaterdagavond laat zijn de kantoren open geweest en zondag moest er heel vroeg in de avond „nee" verkocht worden. Alle beschikbare bedden in hotels, pensions en bij particu lieren waren bezet. De toeloop in de kuststreek was zö groot, dat men zaterdagavond zelfs gas ten heeft moeten verwijzen naar Utrecht en Dordrecht waar men op dat moment nog over kamers beschikte. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Delft en Leiden waren toen reeds vol en ook in de bollenstreekgemeenten Noordwijkerhout, Rijnsburg, Voorhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom was geen bed meer beschik baar. De autoraces gisteren in Zandvoort telden 25.000 bezoekers. Maandag reden er van Amsterdam naar deze badplaats negen extra treinen. In de bollenstreek was ook veel ver- BELLINGWOLDE Zondagavond zjjn twee personen in Bellingwolde om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten op een kruising tegen een andere wagen botste. De slachtoffers zijn de 43-jarige H. Weeke uit Vlagtwedde en de 57-jarige F. Mulder uit Bellingwolde. De heer Weeke zou geen voorrang hebben verleend. De inzittenden van de andere auto kwamen met de schrik vrjj. HEERHUGOWAARD. In Heerhugo- waard zijn zondagavond de 16-jarige Ma ria Groenland en de 15-jarige Cornelia Dekker, beiden uit Heerhugowaard, ver ongelukt. De beide meisjes stonden op de rijbaan naast hun bromfiets te praten met twee jongens. Zij werden aangere den door een personenauto, bestuurd door een 19-jarige jongeman, die met een vaart van 100 km reed. De auto reed nog een stuk door en kwam via een boom en een lantaarnpaal tot stilstand. De meis jes waren op slag dood. Volgens de poli tie reed de man onder invloed. DEN HAAG. Op de rijksweg Kroos wij k- Numansdorp is maandagavond het echt paar Streefkerk uit Oud-Beijerland om gekomen. De auto waarin het echtpaar reed werd frontaal geraakt door een te genligger die inhaalde. Man en vrouw waren elk 43 jaar. UTRECHT. Zaterdagmiddag is in het Utrechtse station een oudere dame van een perron gevallen en onder een trein gekomen. Zij is aan haar verwondingen overleden. LICHTENVOORDE. In lichtenvoorde botsten een Nederlandse en Duitse personenauto zondagnacht frontaal op elkaar. Om het leven kwamen de 28- jarige 'technicus H. Keen uit Hengelo en de 24-jarige Duitser F. J. Mersmann uit Bocholt. Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto'-- m LITH verongelukte de 64- jarige M. van Kraaij uit Oss. MARUM. Bij Marum zijn zondagmiddag twee personenauto s tegen elkaar ge botst. Hierbij verloren de 59-jarige heer J. Kuipers uit Leeuwarden en de 55- jarige mevrouw E. M. Pot-Holzen het leven. BAKHUIZEN. De 8-jarige J P. Thibou- dier uit Bakhuizen is zondagavond om streeks zes uur bij het plotseling over steken van een weg in Gaasterland door een auto aangereden. Het kind bezweek later aan zijn verwondingen DEN HAAG. De 22-jarige invalide man J. W. Ludwig uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn wagen tje in de Zuidwal gereden en verdronken. NUNSPEET. In Nunspeet zijn een 20- jarig en een 17-jarig meisje omgekomen. De auto waarin zij zaten reed tegen een boom. UTRECHT. Zondagavond is de 3-jarige Bernd Hinkelmann op het baanvak En schedeHengèlo door een trein uit de richting Enschede aangereden en gedood. De kleuter is wellicht via een gat in de afrastering langs de spoorbaan gekropen HEES WIJK. In Heeswijk-Dinter is een 16-jarige bromfietser door een auto aan gereden. De jongen overleed later aan zijn verwondingen. De auto belandde in een sloot. WINTERSWIJK. De 60-jarige landbou wer J. H. Boeijink is maandag in zijn woonplaats Winterswijk, toen hij met zijn bromfiets vanuit 'n binnenweg de hoofd weg kwam oprijden, door een motorrij der aangereden en op slag gedood. DEN HELDER. De 19-jarige stucadoor J. Post uit Den Helder is maandagoch tend om het leven gekomen, toen hij op zijn motor .net te hoge snelheid door een bocht in de rijksweg LemmerSneek reed, de macht over het stuur verloor en tegen een elektriciteitsmast botste. keer. Er waren hier en daar nog wat spaarzame bollenvelden te zien die in volle bloei stonden. Ook de Keukenhof floreerde in al zijn schoonheid. De late tulpen zijn nu pas aan het ontluiken en de bomen zijn prachtig groen. Van die kleurenpracht hebben vele tienduizenden geprofiteerd. Aantal bezoekers in de Keu kenhof: 75.000 (vorig jaar 26.000). De Linnaeushof in Bennebroek kreeg 10.000 kijkers, dat was ook meer dan 1969. ALMELO De heer J. Oldersma uit Almelo, secretaris van het comité dat eer herstel wenst voor de in mei 1940 geëxecu teerde sergeant Meijer uit Dieren, heeft bij de officier van Justitie in Almelo een aan klacht ingediend tegen generaal (b. d.) Harberts, die het doodvonnis destijds heeft bekrachtigd. De heer Oldersma wenst geen genoegen te nemen met het aanbieden van veront schuldigingen in het openbaar door de oud-generaal. Deze heeft zich in een recent televisie-interview denigrerend uitgelaten over de gevechtsbereidheid van het Neder landse leger in mei 1940. Voor deze uitspra ken wil de heer Oldersma strafvervolging UTRECHT De Utrechtse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier jongelui aangehouden twee jongens van 18 en 16 jaar en twee meisjes van 18 en 17 jaar die zich schuldig hebben ge maakt aan dierenmishandeling. Zij waren zaterdagavond de steigers rond de Jacobi-kerk, die gerestaureerd wordt op geklommen en hebben er een aantal duiven doodgeslagen. Ook bonden zij duiven met touwtjes aan elkaar waar na ze de aldus weerloos gemaakte dieren boven een brandende kaars hielden. ZEIST De burgerij van Zeist is be gonnen met het organiseren van nacht wachtdiensten. Nadat in de nacht van 15 op 16 mei reeds meer dan honderd auto bezitters werden geconfronteerd met lek geschoten of gestoken banden liep in de nacht van zondag op maandag het aantal gedupeerden weer op. Ook banden van ziekenauto's werden hierbij niet ontzien. NUNSPEET In een openluchtzwem bad in Nunspeet is maandagmiddag de 21-jarige mej. W. J. van Hof uit Nieuwe- kerk aan de IJssel verdronken. Over de juiste toedracht tast men in het duister. Het slachtoffer kon niet goed zwemmen. Ze verbleef met een groep van ongeveer twintig meisjes met vakantie in Nunspeet. DEN HAAG Een 25-jarige kantoor bediende heeft tegenover de politie be kend de brand te hebben gesticht, waarbij in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week in een woning aan de Tromp straat in Den Haag de 22-jarige Willem Gieling om het leven kwam en zeven per sonen werden gewond. De uit de Sovjet-Unie uitgewezen eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Moskou, mr. M. P. van Soest, en zijn echtgenote kregen zon dag bij aankomst op Schiphol elk een bosje tulpen van een Haarlems bloemenmeisje. Dit vriendelijke ge baar werd gemaakt omdat de lucht haven vijftig jaar bestaat. Mr. Van Soest is volgens de Russische regering het land uitgezet wegens „daden die niet te verenigen zijn met zijn offi ciële status". Zijn uitwijzing wordt gezien als een represaille op de uit wijzing uit Nederland van twee Rus sische diplomaten op beschuldiging van spionage. DEN HAAG. Meer vrouwen in part time-dienst is een van de mogelijke op lossingen voor het enorme tekort aan be stellers, waarmee de PTT met name in de Randstad te kampen heeft, aldus een woordvoerder van de PTT. In Rotterdam werkt de PTT al met vrouwelijke bestellers en het plan is nu ook in andere steden vrouwen aan te wer ven. Een moeilijk punt is de bestelling van de grotere poststukken. De PTT is met diverse onderzoeken en proefnemingen bezig om na te gaan op welke wijze met name in de Randstad, ondanks het nijpend personeels tekort, de bestelling van deze stukken kan worden gehandhaafd. De aanvankelijke mening van de PTT- autoriteiten, dat het enorme tekort aan bestellers slechts van tijdelijke aard zou zijn, heeft langzamerhand plaats gemaakt voor de overtuiging, dat men hier te ma ken heeft met een structureel verschijn sel, zodat er maatregelen dienen te wor den getroffen, die een blijvende oplossing bieden. Zo zou de bezorging van een deel van de periodieke drukwerken in een af zonderlijke besteldienst kunnen worden ondergebracht. In dit verband zou de PTT overwegen een groot aantal sterk aan de wijk gebonden bestelagenten aan te stel len die onder eigen verantwoordelijkheid de periodieken in hun wijk bezorgen. De Nederlandse Organisatie van Tijd schrift Uitgevers (NOTU) heeft de ver wachting uitgesproken dat deze reorgani satie reeds op zeer korte termijn haar be slag zou krijgen, maar volgens de woord voerder van de PTT is dit niet het geval. Er is voor de PTT geen aanleiding om hals over kop een dergelijke reorganisatie door te voeren nu een grote order '-an het VNU- concern naar alle waarschijnlijkheid haar neus voorbij gaat. ST. MICHELSGESTEL Zaterdagavond heeft een 58-jarige metselaar uit St. Mi chielsgestel in een café in zijn woonplaats tijdens een vechtpartij de 42-jarige De Kort uit Den Bosch; vader van zes kin deren, met een knipmes in de halsslagader gestoken. Het slachtoffer is in het zieken huis overleden. De dader is gearresteerd. BRUSSEL De Belgische kardinaal Suenens heeft zondag in Mechelen, in ver band met het recente interview dat hjj met het Franse blad „Le Monde" heeft gehad en, reagerend op de reactie van de paus op dit interview, verklaard „in dit interview in geweten en voor de Heer" gesproken te hebben. „Ik meen dat dergelijke ver klaringen normaal geuit moeten kunnen worden zonder inbreuk te maken op de eer bied, verschuldigd aan het opperste gezag". „Wat de twistvraag omtrent het celibaat betreft", zo vervolgde de kardinaal, „is het niet mijn bedoeling de priesterbeloften in twijfel te trekken. Ik heb gemeend te mo gen vragen dat onze priesterraden het pro bleem zouden mogen bespreken. Ik formu leerde dit aan -de vooravond van een bij eenkomst van bisschoppen die de synode 1971 moest voorbereiden. Ik stel het op prijs de verwarring op te helderen die het incident bij sommige gelovigen kan heb ben veroorzaakt". „De heilige vader verklaarde dat het probleem door een commissie van spe cialisten zal worden bestudeerd. Het ad vies van de priesterraden is dus uitgeslo ten. Ik meende dat dat verkeerd zou zijn. Ik heb me niet ten gunste van een of an dere oplossing willen uitspreken". De Belgische kardinaal zei dit in een toespraak dit hij hield in de Sint Rom- boutskerk in Mechelen tijdens een plech tige hoogmis die hij ter gelegenheid van Pinksteren celebreerde. ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. DEN HAAG. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat dr. Willem Johan Kolff voor het eerst een patiënt die aan een niervergiftiging leed, met behulp van een door hem uitgevonden kunstnier in leven hield. Ter herdenking van dit feit zal prof. Kolff (sinds 1956 burger van de Verenigde Staten en sinds 1967 hoogleraar in de chirurgie en hoofd van de afdeling kunstmatige organen, tevens directeur van het „Institute of Biomedical Engi neering" van de universiteit van Utah in Salt Lake City) volgende week in Neder land worden gehuldigd. Van 20 tot 25 mei zullen er in Kampen, Amsterdam en Groningen feestelijke bij eenkomsten wonden gehouden waar prof. Kolff zal worden geëerd. Prof. Kolff werd geboren op 14 februari 1911 in Leiden. Willem Kolff de oudste van vijf broers bezocht het gymnasium in Apeldoorn en studeerde medicijnen aan de Leidse universiteit, waar hij in 1938 slaagde voor het artsexamen. Na zijn artsexamen werd Kolff assistent bij de Groningse hoogleraar in de interne geneeskunde Polak Daniels, die hem toe stond zijn plannen voor een kunstmatige nier uit te werken. Toen Polak Daniels na de Duitse inval in 1940 samen met zijn vrouw zelfmo,ord had gepleegd en de bezetter in zijn plaats een NSB-er be noemde, verliet Kolff in 1941 de Groning se universiteit. Hij werd internist aan het gemeenteziekenhuis in Kampen, waar hij een bestuur aantrof dat ook open stond voor zijn medisch-technische verlangens. Bovendien stelde zijn particuliere prak tijk hem in staat de kunstnier ongehin derd door financiële obstakels verder te ontwikkelen. Het denkbeeld met behulp van zo'n apparaat het lijden van patiën ten met falende nierfunctie te verlichten door verwijdering langs kunstmatige weg van urine vatte hij op in 1938, getroffen door de ellendige toestand van een pa tiënt in een laatste stadium van chroni sche nierontsteking. De biochemicus prof. dr. R. Brinkman maakte hem oprner- zaam op de filterende eigenschappen van het (toen nog nieuwe) materiaal cello faan. Na jaren van experimenteren ver vaardigde Kolff zijn eerste bruikbare kunstnier in 1943, met behulp van voor de worstfabricage bestemde cellofaanbui- zen en met medewerking van de Kamper fabrikant H. Th. J. Berk, één der direc teuren van de BK-emailfabriek. Tussen 17 maart 1943 en 27 juli 1944 werden in Kampen 15 patiënten met het apparaat behandeld, waarvan slechts één het overleefde. In het laatste oorlogsjaar werd de totale situatie in Nederland van dien aard dat gebruik van de kunstnier niet meer mogelijk was. Pas na de be vrijding kreeg Kolff een patiënte van wie hij vaststelde dat zij haar leven waar schijnlijk aan de haemodialyse te danken heeft. In 1946 promoveerde de arts Kolff in Groningen summa cum laude op 't proef schrift „De kunstmatige nier". Tot 1950 bleef hij internist in Kampen, maar had er tenslotte toch te weinig financiële arm slag voor zijn experimenteerlust. Na een lezingentoernee in de Verenigde Staten aanvaardde hij in 1950 de uitnodiging om toe te treden tot de staf van de research afdeling aan de Cleveland Clinic Founda tion. Tot 1967 is hij daar gebleven, eerst als lector vervolgens als hoogleraar voor klinisch onderzoek en tenslotte als weten schappelijk directeur voor het onder zoekprogramma voor kunstmatige orga nen. In 1967 werd hij hoogleraar chi rurgie aan de universiteit van Utah, hoofd van de afdeling kunstmatige organen en directeur van het „Institute of Biomedical Engineering" in die plaats. Prof. Kolff is overigens niet de eerste geweest, die probeerde de falende filter functie van de menselijke nier door een mechanische filter te vervangen. De term „kunstnier" dateert rees uit 1913 en is verbonden aan het werk van Abel, Rown- tree en Turner, die bij hun poging nog niet konden beschikken over een zo ge schikt materiaal voor membranen als het cellofaan. Hun werk en dat van Haas, Neckeles en Thaltimer is in het expe riment blijven steken, totdat Kolff in 1938 opnieuw begon. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De landelijke werkgroep PAK wil overleg met de partijbesturen van PvdA, D' 66, PSP en PPR over de wijze waarop de kandidaat voor het lei derschap van een progressief kabinet voor de verkiezingen zou moeten worden aan gewezen. De procedure, die op het te hou den PAK-congres moet worden vastge steld, zou ook betrekking moeten hebben op de aanwijzing van kandidaat-ministers. De werkgroep heeft besloten het PAK- congres, dat aanvankelijk in juni zou worden gehouden, op te schorten tot eind augustus of begin september. In juni wor den gemeenteraadsverkiezingen gehouden en congresseren reeds vele partijen. Het congres zal worden voorgesteld om een kiezersconcentratie op te richten, die alle progressieve krachten moet bundelen. De deelnemende partijen zullen tenminste hun lijsttrekkers door deze kiezersconcen tratie moeten laten vaststellen. ALKMAAR. In een woning in Alk maar is de 49-jarige mevrouw M. A. Broertjes met een sjaal gewurgd. De da der is vermoedelijk een 58-jarige man met wie de vrouw negen jaar heeft sa mengewoond. De man werd in bewusteloze toestand in het huis aangetroffen. Hij had een gro te dosis slaaptabletten ingenomen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht en ver keert buiten levensgevaar. Wellicht is ja loezie het motief van de moord geweest. (Van onze correspondent) St. MAARTENSVOEREN De 47-jarige veehouder Jac. Austen en zijn twee jaar jongere vrouw Julia zijn zaterdag in een gierput achter hun woning in de buurt schap De Eycken in St. Maartensvoeren geraakt en daarin omgekomen. Zwager Leon Pinkers die dezelfde hoeve bewoont deed zaterdagavond de gruwelijke ontdekking. Er zijn geen sporen gevonden die een vermoeden van misdrijf wettigen. Niettemin werd daar nog wel rekening mee gehouden. Vooralsnog gelooft men dat de vrouw eerst in de put viel waarna haar man bij het helpen eveneens omkwam. ADVERTENTIE prijsopgave aan huls 's morgens 9 uur gehaald s avonds 6 uur thuis h. de graaf! grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2