Met hulp Amerikaanse „adviseurs OOK ZUID VIETNAMEES OFFENSIEF IN LAOS Cambodja-conf vraagt terugtrekking alle troepen Heyerdahl met de Ra-ll vertrokken Panagoulis overleden Roemenië en Hongarije door overstromingen getroffen ■■Pi I Felle verkiezingsstrijd in Engeland verwacht de gravin het Midden-Oosten op echte oorlog te m T oestand steeds meer gaat lijken OPENHAARDEN Bernadette Devlin krijgt 3 maanden voorwaardelijk Griekse kinderen moeten straten schoonmaken Balaguer gekozen tot president Gesprek VS-China in Warschau gaat niet door Ben Goerion uit Israëlisch parlement Liberalen hopen op enige winst SHERRY BODEGA VOORAL ACTIES AAN SUEZKANAAL NEMEN STERK TOE Soepardjo voor Oudste Rus werd 165 jaar In Griekse gevangenis Conferentie over open haarden nmnffon ravers) Dominicaanse Republiek 5 Ook uw zakenrelaties zullen een bezoek aan de exclusieye bijzonder waarderen. Geopend: dagelijks (ook zondags) van 17-21 uur. GRAVINNESTEEG 9 (aan het Spaarne, tussen Oudegracht en Melkbrug) Vakantie Dajan Zenuwenoorlog Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Goede neus ATHENE (Reuter). Luitenant-kolonel Vassaillios Panagoulis, die na een bom aanslag op premier George Papadopoulos ter dood was veroordeeld, is zaterdag in de gevangenis overleden. Dit is gisteren door zijn familie meegedeeld. Panagoulis was na de aanslag van augustus 1968 gearresteerd, maar werd enige maanden later in verband met zijn gezondheid weer vrijgelaten. Ernstig ziek hij had onder meer een hersenbloeding gehad werd hij in een militair hospitaal opgenomen. Later Is hij naar de gevange nis overgebracht. Zijn zoon Alexander, die ook in verband met deze aanslag werd gearresteerd, zou ernstig ziek in een mi litair hospitaal verblijven. Sinds eind maart heeft hij geen bezoek meer mogen ontvangen. OMAGH (Reuter). Bernadette Devlin, het „op de barricades strijdende" Noord- ierse parlementslid, is tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Zij werd ervan beschuldigd demonstra ties te hebben geleid ter verstoring van 'n bijeenkomst van de gemeenteraad van de Noordierse stad Omagh. De 23-jarige Ber nadette Devlin demonstreerde voor gelijke burgerrechten voor de r.-k. minderheid van Ulster, toen zij vorige week tijdens een zit ting van de gemeenteraad het stadhuis van Omagh binnendrong. Ze is al eerder ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het deelnemen aan gewelddadig heden vorig jaar in Londonderry. Hangen de het hoger beroep dat in deze zaak is aangetekend, is zij nog steeds op vrije voe ten. WASHINGTON/SAIGON/PNOM PENH/DJAKARTA (Reuter en AP) Zuidvietnamese troepen zijn Laos binnengevallen om aanvallen te ondernemen op de Ho Tsji Minh- route, zo meldde gisteren de „Wash ington Post". Deze mededeling zou afkomstig zijn van de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Tran Van Lam. De minister heeft dit volgens het blad verklaard op een persconferentie in Djakarta waar hij de Aziatische conferentie over Cam bodja heeft bijgewoond. Volgens Lam is de Zuidvietnamese ac tie in Laos al enige tijd gaande. „De Amerikanen vallen de Ho Tsji Minhrou- te vanuit de lucht aan en wij doen het op de grond", aldus de minister. De Amerikaanse minister van Defen sie Meivin Laird heeft gisteren gezegd dat Amerikaanse militairen mogelijk wel eens voor korte „beschermende acties" naar Laotiaans gebied zijn gezonden. Hij bevestigde daarmee tegenover de com missie voor de betrekkingen met het bui tenland van de Senaat een mededeling van het Pentagon dat bij de jongste Zuidvietnamese aanvallen op Noordviet- namese troepen in Laos mogelijk ook Amerikaanse adviseurs betrokken zijn geweest. De grensovérschrij dingen zijn volgens Laird zeldzaam geweest en had den nooit langer geduurd dan „een paar uur" en hingen altijd samen met „be schermende tegenacties." Het Zuidvietnamese leger heeft giste ren de stad Takeo bezet. De stad was drie dagen eerder door de Vietcong veroverd, zo is in goed ingelichte kringen in Saigon vernomen. De Vietcong zou geen al te grote weerstand hebben gebo den. Communistische troepen zijn gisteren bij Tramchnar, ongeveer 45 kilometer ten zuiden van de Cambodjaanse hoofd stad Pnom Penh, een offensief begonnen. De aanval is gericht op een weg die naar de kust leidt. Na twee dagen van zware gevechten met de Vietcong is de stad Kompong Cham, tachtig kilometer ten noordoosten van Pnom Penh. in handen van de regeringstroepen gevallen. BOEKAREST (AFP) De Roemeense regering heeft alle beschikbare hulpdien sten, militairen en burgers gemobiliseerd in de strijd tegen de overstromingen die sinds het einde van de vorige week het noorden en midden van het land hebben getroffen. De overvloedige regenval heeft vooral in de driehoek gevormd door de steden ATHENE (AFP). In Griekenland zijn alle leerlingen van lagere en mid delbare scholen met hun leraren, en le den van padvindersorganisaties in het weekeinde begonnen met een grootscheep se reiniging van de straten. In Athene werden onder leiding van de burgemeester de voornaamste toeristi sche bezienswaardigheden „onder han den genomen". De scholieren en padvin ders waren gedwongen het karwei uit te voeren. Er zijn nogal wat protesten van ouders geweest tegen de actie, maar de over heid had ouders en kinderen met straf fen gedreigd voor het geval ze zich aan de „mobilisatie" wilden onttrekken. Mi nister van Binnenlandse Zaken Pattakos hield persoonlijk een oogje op de „gro te schoonmaak". In een vliegtuig vloog hij boven de werkterreinen. Tirgoe Meores, Dej en Alba Ioeloa op on geveer 250 km ten noorden van Boekarest een ware rampsituatie doen ontstaan. De verliezen aan mensenlevens zijn nog niet precies bekend. In Boekarest, van waaruit de hulpacties worden geleid, spreekt men van verscheidene tientallen doden en ver misten. De schade wordt geschat op ongeveer 65 miljoen gulden. In totaal zijn 300 plaat sen getroffen. Er staan 40.000 huizen onder water. Veel plaatsen zijn van de buiten wereld afgesneden en 400.000 ha bouwland staat onder water. Niet alleen Roemenië, maar ook Hon garije heeft ernstig te lijden van overstro mingen. Bijna 35.000 mensen zijn geëva cueerd uit een veertigtal dorpen die door het water worden bedreigd. Er moeten nog 45 dorpen worden ontruimd. ADVERTENTIE Wees zeker van uw keus. Vraag beslist brochure met uitvoerige inlichtingen over Ringlever open haarden. Antwoordnummer 1444, Rotterdam. SYSTEEM Perfectie sinds 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. De ministers van buitenlandse zaken van elf merendeels Aziatische landen hebben zondag op een conferentie in Dja karta opgeroepen tot terugtrekking van alle vreemde troepen uit Cambodja. Aan de conferentie over Indo-China namen Maleisië, Singapore, Thailand, de Filippijnj, Japan, Zuid-Vietnam, Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Korea, In donesië en Laos deeL China en andere communistische staten hebben de bijeen komst veroordeeld, omdat alleen „de agressieve doelen" van de Verenigde Sta ten in Azië zouden worden gediend. De ministers roepen alle landen op ie neutraliteit, onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van Cambodja te eerbiedigen en de Internationale Controle commissie, bestaande uit Canada, India en Polen, nieuw leven in te blazen. Een commissie van drie landen Maleisië, Indonesië en Japan zal de voorzitters van de Geneefse conferen tie over Indo-China Engeland en de Sovjet-Unie de verlangens van de elf landen overbrengen. De commissie zal zich ook tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, en leden van de Veiligheidsraad wenden met de vraag te helpen bij de oplossing van de Cam bodjaanse crisis. Cambodja was op de conferentie m Djakarta door een waarnemer vertegen woordigd. SANTO DOMINGO (DPA). De Do minicaanse president Joaquin Balaguer is met grote voorsprong op zijn concurren ten herkozen. Slechts in één van de 27 provincies en in een van de 96_ steden ver loor zijn partij de meerderheid. Met meer dan 665.000 stemmen liet hij de sterkste concurrent vice-president Fransisco Augusto Lora met ongeveer 240.000 stemmen ver achter zich. De rechtse generaal Elias Wessin y Wessm kreeg slechts 154.000 stemmen. Van de in totaal ongeveer 1,5 miljoen stemge rechtigden hebben iets meer dan 350.000 personen hun stem niet uitgebracht. Of dit het gevolg is van de oproep van de vroegere president Juan Bosch om de verkiezingen te boycotten is niet bekend. De overwinning van de hervormings partij van Balaguer zal de president een absolute meerderheid in het parlement verschaffen: van de in totaal 98 zetels van de beide Kamers heeft zijn partij 26 senaatszetels en 51 zetels van afgevaar digden. Zoals bekend heeft de 62-jarige Balaguer zijn functie als president een maand geleden in handen gelegd van de president van het Hooggerechtshof om niet de indruk te wekken dat hij zijn po sitie zou misbruiken om zijn overwin ning veilig te stellen. Hoewel tijdens de verkiezingscampagnes vele onlusten voor kwamen (er werden veel bomaanslagen gepleegd en verscheidene verkiezingslo kalen in brand gestoken) is de verkie zingsdag zelf betrekkelijk rustig verlo pen. Het tellen van de stemmen gebeurde onder bewaking van politie en militairen. v." I I I f v De „Kontiki"-held Thor Heyerdahl i« met zijn acht ton zware papyrusboot Ra II uit Safi in Marokko vertrokken om een tweede poging te wagen de Atlantische Oceaan over te steken. Het weer bij het vertrek was bijna ideaal. De eerste poging om in een papyrusboot de Atlantische Oceaan over te steken mislukte vorig jaar. Heyerdahl wil bewijzen dat een soortgelijke boot die door de oude Egyptenaren is gebruikt, geschikt is om de Atlantische Oceaan mee over te steken. De Ra II is gebouwd door Boliviaanse indianen. WASHINGTON (Reuter). China heeft het voor morgen vastgestelde ambassa- deursgesprek met de Verenigde Staten in Warschau afgezegd. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat dit bekend maakte, betuigde zijn spijt over het Chinese besluit. Gezegd werd, dat de VS een nieuwe af spraak hopen te maken. Welke reden Pe king heeft opgegeven werd niet bekend gemaakt, maar officiële kringen verklaren dat redelijkerwijs kan worden aangenomen dat het besluit verband houdt met de Ame rikaanse inval in Cambodja. Het gesprek van 20 mei zou het derde zijn geworden in de nieuwe reeks, die op 20 januari begon na een langdurige onder breking in de contacten in Warschau. JERUZALEM (Reuter). Israels oud- premier David Ben Goerion, die op 14 mei 1948 de onafhankelijkheid van zijn land uitriep, heeft ontslag genomen als parle mentslid. De 83-jarige politicus zei dat hij dit deed, omdat hij toch niet langer actief deelnam aan de werkzaamheden van het parle ment. Ben Goerion was vroeger leider van de arbeiderspartij. Hij stond later aan het hoofd van de kleine Staatslijst-groepering. Ben Goerion was premier en minister van Defensie van 1948 tot 1963, met een korte onderbreking als leider van de Mapai partij. Samen met de huidige minister van Defensie, generaal Dayan, richtte Ben Goerion destijds na een conflict binnen de Mapai de splinterpartij Rafi op, die deelnam aan de verkiezingen van 1965. Maar hij keurde na de juni-oorlog van 1967 het besluit van de Rafi, om weer sa men te gaan met de Mapai, af en vormde een nieuwe partij, de Staatslijst, die bij de verkiezingen van oktober jl. vier zetels kreeg. (Vervolg van pagina 1) LONDEN. De Britse verkiezings campagne belooft de felste en bitterste in ;iaren te worden. De socialisten, die ge durende een lange periode van de kaart dreigden te worden geveegd, hebben zich nog maar pas hersteld. De conservatie ven daarentegen hadden nog alle kansen door het in vele opizchten falen van La bour op de scherpste manier aan de kaak te stellen, dat herstel ongedaan te maken Het wordt dan ook vermoedelijk een nek- aan-nek-race, aldus meldt onze redacteur in Londen Het Britse kiesstelsel dat geen evenre dige vertegenwoordiging kent, leidt mees tal tot verrassende schommelingen in het zeteltal en vaak tot politieke aardver schuivingen. Inderdaad kan er van alles gebeuren en kunnen de liberalen mis schien voor het eerst in decennia een kans krijgen wanneer zij op de wip ko- mee te zitten. In 1964 kwam Labour met een meer derheid van vijf zetels met de hakken over de sloot, maar in 1966 toen Wilson zag dat hij zijn positie kon versterken, kwam het met een meerderheid van hon derd zetels uit de bus welke voorsprong geleidelijk tot zeventig is afgebrokkeld. Het ziet er naar uit dat welke van de beide partijen ook wint hun meerderheid slechts enkele tientallen zetels zal bedra gen. Wilson rekent op een meerderheid van zeker twintig zetels. Het zal de eer ste maal zijn dat jongeren van 18, 19 en I 20 jaar aan een algemene verkiezing mo gen meedoen, hoewel plaatselijke verkie zingen nog geen aanwijzigingen hebben opgeleverd dat dit veel verschil voor La bour zal uitmaken. Het is ook de eerste maal dat op de stembiljetten achter de naam van de kandidaten tevens de naam van hun partij zal worden vermeld. De afwezigheid van dit laatste heeft vroeger vaak aanleiding tot verwarring gegeven. ADVERTENTIE (Van onze redactie buitenland) HAARLEM Het Suezkanaal, sinds de oorlog van juni 1967 lange tijd een bestandslijn tussen Egypte en Israel, is de laatste tijd in toenemende mate de frontlinie geworden waar steeds heftiger wordt gevochten. Boven de waterweg spelen zich steeds vaker luchtgevechten af tussen Israëlische en Egyptische straaljagers. De frequentie van de luchtgevechten en ar tillerieduels doen een volledige oorlogstoestand vermoeden. type SAM-3, zijn bedoeld als afweer te gen laag overkomende vliegtuigen. Mocht Egypte in de toekomst over deze basis beschikken, dan zal Israel zijn suprema tie in de lucht onmiddellijk verliezen en zouden de Israëlische stellingen aan de oostelijke oever van het kanaal onmid dellijk een prooi worden van de kwanti tatief sterkere Egyptische artillerie. Aangenomen kan worden dat de uitge breide hulp die Egypte op het ogenblik van de Sovjet-Unie krijgt, niet vreemd is aan de uitbreiding van de gevechts activiteiten. Waarnemers in Tel Aviv hebben bekendgemaakt dat vorige week pogingen zijn gedaan langs het kanaal bases te bouwen voor Russische lucht doelraketten die zo goed als zeker zullen worden bediend door Russische specialis ten. De waarnemers wijzer erop dat de Is raëlische luchtacties over de gehele leng te van het Suezkanaal vooral sinds de vo rige week steeds intensiever zijn gewor den. Ook zijn er de laatste dagen enor me hoeveelheden militair materieel naai het gebied rond Suez gebracht. Het geheel moet als een ernstige verslechte ring van de toestand in het Midden-Oos ten worden gezien. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft bij herhaling verze kerd dat zijn land alles zal doen om te voorkomen dat er raketbases aan 't Suez kanaal komen. De projectielen, van het De hele situatie in het Midden-Oosten is volgens deskundigen dan ook afhanke lijk van wat de Sovjet-Unie gaat doen: zullen de leiders in het Kremlin volhar den in hun plannen de bases te bouwen en ze zo nodig met Russische specialis ten te bemannen? En zullen zij wellicht hun piloten de opdracht geven de bases te verdedigen tegen de Israëlische lucht macht? Premier Golda Meir heeft te ver staan gegeven dat de Israëlische piloten eventueel niet zullen aarzelen de Russi sche vliegers aan te vallen. Aan de andere kant zullen de Russen nu mogelijkerwijs in een zenuwenoorlog betrokken raken. En als zij tot de slot som komen dat de voordelen, met na me de politieke, niet opwegen tegen de riciso's van een mogelijke rechtstreekse confrontatie met de Verenigde Staten, zouden zij zich kunnen terugtrekken, zo als ook tijdens de Cuba-crisis in 1962 is gebeurd. Ook al is er in Tel Aviv op gewezen dat op het ogenblik de helft van de lucht doelartillerie van Egypte is vernietigd en dat in de Suezkanaalzone nog geen raketten operationeel zijn. Bovendien ziin er tot nu toe nog geen Russische piloten bij gevechten met Israeli's betrokken geweest, hoewel zij rond bases in mid- ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. den-Egypte vliegen om die tegen even tuele aanvallen te beschermen. Ook op het diplomatieke front is er, met name in het pinksterweekeinde, veel 1 p+/Y«-» activiteit inzake het Midden-Oosten ge- V UUiyClClOll „^1 \Tnn_ „nnlnlrlinir iron hnri/i 111 on ütc I Verder zullen voor het eerst de stemlo kalen inplaats van tot negen tot tien uur 's avonds zijn geopend. Een nadeel van juniverkiezingen is dat er volgens bere kening twee miljoen kiezers met vakantie zijn die niet over de post mogen stem- I men. In april begonnen zich de eerste gun stige symptomen voor Labour te openba ren. Maar de conservatieven die hun ei gen peilingen verrichten zijn het oneens met bevindingen van de enquétebureaus, die Labour een voorsprong geven van 3,2 tot 7,5 percent. De liberalen zijn ook optimistisch. Ze verwachten hun kleine fractie met enke- I le zetels te kunnen vergroten. Constitutioneel behoeft Wilson niet eer der naar de stembus te gaan dan in mei 1971, maar hij neemt het zekere voor het onzekere om te trachten de positie van de Labour-regering te consolideren. Wilson kon ook niet langer wachten om dat voortduren van de reeds begonnen verkiezingsatmosfeer voor Engeland po litiek en economisch funest geweest zou zijn. In Engeland kan elke regering binnen de officiële parlementaire termijn van vijf jaar op het voor haar gunstige tijd stip verkiezingen houden. Het is bovendien uitsluitend de pre mier die het verkiezingstijdstip bepaalt. Wanneer hij een goede neus heeft of een vermaard statisticus en tacticus is zoals Wilson, zou een regering theoretisch ja renlang aan de macht kunnen blijven, aangenomen tenminste dat de kiezers haar niet beu worden. weest. Naar aanleiding van berichten als zouden zich Syrische eenheden in het zui den van Libanon hebben geïnstalleerd na de recente grootscheepse Israëlische aan val daar, heeft de Libanese premier Ras hid Karami zondag een bezoek gebracht aan Damascus. Vergezeld door de opper bevelhebber van de Libanese strijdkrach ten heeft hij daar een bezoek gebracht aan de Syrische president Atassi. Na terugkeer in Beiroet bracht Kara mi verslag uit aan president Helou. Hoewel niet precies bekend is gemaakt wat er in Damascus is besproken, heeft Karami de pers laten weten dat er „over eenstemming over alle vraagstukken is bereikt". Libanon wenst op alle gebieden met het „zusterland" Syrië samen te werken, ook op defensief gebied. „Wij gaan alle noodzakelijke maatregelen ne men om onze samenwerking en onze be trekkingen te verstevigen. Op alle ni veaus zullen directe contacten worden gelegd om de problemen te regelen", al dus Karami. Aangenomen wordt dat er bij de be sprekingen een akkoord is bereikt dat met name voor Libanon gunstig is uit gevallen. Dat zou kunnen worden opge maakt uit het feit dat binnenkort een of ficiële Syrische delegatie een bezoek aan Beiroet zal brengen om het bereikte ak koord verder uit te werken. DJAKARTA (Reuter). De Indonesi sche brigade-generaal Soepardjo, die drie jaar geleden op beschuldiging van mede plichtigheid aan de mislukte communis tische staatsgreep van 1965 ter dood wa« veroordeeld, is in het afgelopen weekein de in West- Java door een vuurpeloton te rechtgesteld. Tot dusver zijn acht personen in verband met de staatsgreep doodgeschoten. Gene raal Soepardjo was commandant van de strategische troepen van het leger. Toen hij zich voor een speciale krijgsraad moest verantwoorden, verklaarde hij dat ver- verscheidene Indonesische generaals ver- antwoordelijs zyn geweest voor het doden van een half miljoen mensen na genoemde staatsgreep. MOSKOU (AP). De oudste inwoner van de Sovjet-Unie, Sjirali Mislimov, is 165 jaar geworden. Dit meldt het pers bureau Tass. Mislimov woont in het stad- j je Barzavu in Azerbajdzjan. Hij heeft 209 1 nazaten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3