Weer grote belangstelling voor Evangelisatielanddag Rode Jeugd trok door IJmuiden Alliance winnaar van Gastarbeider toernooi Strawberries overleden na Officiële opening ter gelegenheid van veertigjarig bestaan vechtpartij H. H. Jonkman veertig jaar bij V. en D. VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND NIEUW CLUBHUIS VOOR STRAWBERRIES Protestwandeling door duingebied IN DE VISHAL Nu bedrijfsleider in IJmuiden DINSDAG 19 MEI 1970 IJMUIDER COURANT Velsen-IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De leden van de jubi lerende hockeyclub „Strawberries" uit Velsen hebben hun vereniging ter gelegenheid van het veertigjarig be staan het mooist denkbare verjaars cadeau geschonken, in de vorm van een bijzonder fraai en gezellig inge richt clubhuis aan de Waterloolaan in Driehuis. Een en ander dank zij een intensief gevoerde inzamelings actie en een knap verzorgde finan cieringsregeling en niet te vergeten de enthousiaste zelfwerkzaamheden van de leden, die bij de bouw- en in richtingswerkzaamheden de handen flink uit de mouwen hebben gestoken. Door al deze betoonde voortvarend heid kon het nieuwe clubhuis zater dagmiddag. nog juist op tijd voor het internationale jubileumtoernooi, offi cieel in gebruik worden genomen Knappe vorm V elsen-N oord WINKELDIEFSTAL Opening De demonstratieve optocht van de Rode Jeugd uit Velsen-IJmuiden zaterdagmiddag, welke was gericht tegen het Amerikaanse optreden in Zuidoost-Azïe is voor de organisa toren op een mislukking uitgelopen. De dag tevoren waren bij alle scholen voor voortgezet onderwijs pamfletten uitgedeeld, waarin een oproep werd gedaan om deel te nemen aan de op tocht. De verwachtingen waren niet gering, doch op het vastgesteld tijd stip om drie uur zaterdagmiddag be vond zich slechts een zeer klein groepje op Plein 1945, gewapend met spandoeken en borden. Er werd nog een tijdje gewacht op eventuele laat komers, doch die verschenen niet. Als oorzaak werd aangewezen het mooie weer, waardoor de meesten zich wel aan het strand of bij voetbaltoer nooien zouden bevinden. Doch hoe dan ook, legen half vier werd be sloten toch maar op pad te gaan met de dertig aanwezigen. Toen konden de rijkelijk aanwezige politieauto's ook starten. De inzittenden daarvan hebben geen moment behoeven op te treden, want ordelijk bewoog de stoet zich door een aantal straten van IJmuiden om tenslotte op Plein 1945 terug te keren, zonder dat zich een enkel incident had voorgedaan. (Van onze redacteur geestelijk leven) IJMUIDEN. Ook de afgelopen twee de pinksterdag waren ze weer uit alle windstreken naar het park Velserbeek ge komen, al die bezoekers van de evangeli satielanddagen, die het op hoge prijs stel len een hele dag te kunnen luisteren naar geestelijke boodschappen en liederen. Park Velserbeek bood weer het getrouwe beeld. Rondom de hoofdtent, die zo'n 2500 bezoekers bevatte bij de verschillende samenkomsten, stonden kleinere tenten, waar toegewijde medewerkers de kinde ren bezighielden, vond men de boeken stalletjes, waar geestelijke lectuur en grammofoonplaten op de koper wachtten, was voor noodgevallen een ambulance van het Rode Kruis ingericht, en kon men ook de maag tussen de bedrijven door vullen in de koffie-, limonade- en snoeptenten. Maar het centrum was na tuurlijk weer de grote tent, waar de spra kers elkaar opvolgden, en waar de spe^ ciale jeugdrally een opmerkelijk onder deel vormde. De dag werd door de Amsterdamse ds. J. A. Malgo meteen opzienbarend ge opend, want hij begon met een zeer strijdlustige toespraak, die veel beroering teweegbracht. Als een afschrikwekkend voorbeeld sprak hij over de gemeente van Laodicea, de stad „waar de homoseksua liteit gewoon was, waar het volk regeer de, en waar men de inspraak vond, die tegenwoordig zo in zwang is." Sprekend over het volk dat regeert, over de zogenoemde democratie betoogde ds. Malgo, dat de bijbel leert dat Jezus Christus het hoofd is. In Nederland heerst echter alom de Laodicea-geest, het volk regeert, het horizontale evangelie staat in het middelpunt. „Er wordt gezorgd van de wieg tot het graf, straks komt er een kerk, maar Jezus Christus wordt op de achtergrond geschoven", aldus ds. Malgo, die het hekelt als christenen alles doen voor de medemenselijkheid, maar niet ge dreven door een voor de Heer brandend hart. De IJmuidense ds. G. van 't Wout bracht de dag in wat positiever vaarwa ter. Hij signaleerde de onderdrukking en uitbuiting, die men nog overal vindt en DINSDAG 19 MEI Gymzaal Moerbergschool, 19.30 u.: Oefen avond boksvereniging „Manly Sport". PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang, Spaarnestraat, 19-20 u., spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Openbare leeszaal en bibliotheek, Fili aal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.30 u. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19-23 u. WOENSDAG 20 MEI Stadhuis, 19.30 uur openbare vergadering gemeenteraad. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u. filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord Spaarnberg Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Ban- jaertstraat 13, Velsen-Noord 14 tot 17 uur Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30- 8.00 uur gemengd zwemmen; 8.00-9.30 uur schoolzwemmen; 9.30-10.45 uur dames- zwemmen; 10.45-11.15 uur zwemlessen da mes; 11.20-13.00 uur schoolzwemmen; 13.00- 14.00 uur gereserveerd; 14.00-15.15 uur ge mengd zwemmen; 16.15-16.45 uur zwemles sen; 16.45-17.15 uur zwemlessen; 17.15- 17.45 uur zwemlessen: 18.00-19.30 uur zwemver. R.K. Velsen; 19.30-21.30 uur zwemver. V.Z.V.; 21.30-22.30 uur Gemengd zwemmen. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den bejaardensoos, kinderclubs, ontspan- ningsgymnastiek voor dames. Sporthal Zeewijk, 19-23 u. badminton BC Velsen. die tegen Gods wil ingaan. Hij vertelde onlangs enkele broeders en zusters uit Rusland te hebben ontmoet. „Ze zijn on der het communisme niet vrij, maar zij kennen de vrijheid in Christus. En er zijn mensen van achter het ijzeren gordijn, die hier komen maar toch teruggaan, omdat hier bindingen bestaan, die tirannieker zijn dan het communisme." Ds. Van 't Wout benadrukte dat Jezus is gekomen om de vrijheid te geven nee te zeggen tegen machten die de mens in de greep hebben. In de jeugdrally, waarin Ken Benjamin trompet speelde en „Young World" op trad, zei rev. Bracks, dat Jezus populair is. Platenfabrikanten zeggen veel te gaan verdienen aan God en Jezus, want het onderwerp is in. „Maar het gaat om de Christus der schriften", aldus rev. Bracks. .Jonge mensen moeten nieuw worden, er moet over zonde worden gesproken. Er mag niet worden geknoeid met de gaven Gods, knoeien met de gezondheid bijvoor beeld is zonde." Ds. Bracks zei te passen Het mooie zomerweer noodde velen in de openlucht te verblijven, indien dat maar even mogelijk was. Op deze foto veel belangstelling voor een groepje, dat begeleid door gitaar muziek een aantal liederen zong. voor een houding „Ik ga toch wel naar de hemel". Het gaat om het geëngageerd zijn, de wereld wacht op diegenen, die de Hei lige Geest in zich weten. In de slotsamenkomst kwam de evange list Jb Klein Haneveld uit Bodegraven weer op het thema van ds. Malgo terug. „Mensen kunnen nu wel inspraak en de mocratie willen, maar de Heer der We reld heeft zijn keus al bepaald. De op lossing voor de wereld ligt in de toe komst, als Jezus komt." In een tijd, waar in politici en homofielen kleur beken nen, moeten wij dat ook doen. We moe ten geen compromis sluiten, we moeten het juist zoeken in scheiding en afzonde ring. Wie de wereld liefheeft, gaat met de wereld onder. (Van onze hockeymedewerker) VELSEN. Hockeyclub „Strawber ries" heeft in het afgelopen pinkster- weekeinde de viering van het veertig-ja rig bestaan van de vereniging nog eens dunnetjes overgedaan. De officiële jubi leumviering viel in oktober 1969, maar in verband met de competitie werd toen een jubileumtoernooi uitgesteld tot Pink steren. De feestelijkheden begonnen za terdagmiddag met de officiële opening van het clubhuis. In november 1969 werd gestart met de bouw hiervan en tot een dag voor de opening zijn de leden zelf bezig geweest om de zaak klaar te krij gen. De opening geschiedde door ere-voor zitter J. van Randwijck, de nestor van de vereniging die praktisch vanaf de op richting in 1921 een bestuursfunctie heeft gehad bij Strawberries. Hij was geruime tijd voorzitter en twintig jaar secretaris. Tevoren had de heer H. Korting, de hui dige voorzitter van Strawberries, een Voorzitter Han Korting heeft in zijn welykomstwoord, waarin hij vele Neder landse, Franse, Engelse en Duitse sport vrienden mocht begroeten, met veel dank en waardering aan deze met succes be- kroonde acties herinnerd. Ook toonde hij zich bijzonder erkentelijk voor de van de gemeentelijke instanties ondervonden steun en hij prees vooral gemeente-ar chitect H. Peters voor zijn mooi en doel treffend ontwerp. moeilijke financiële situatie het gemeen tebestuur om voor alle gewenste verbe teringen direct de nodige fondsen be schikbaar te stellen. De rechtvaardigheid bij de verdeling gebood dat Strawberries, die twaalf jaar geleden het tot dusver dienstdoende club huis hadden geopend, eigenlijk nog even moeten wachten. De wethouder had er begrip voor dat men nu zelf aan de slag was gegaan en hij toonde zich verheugd over het bereikte resultaat, dat voor de Velsense sportuitrusting een werkelijke verrijking betekent. Een enveloppe met inhoud was de brijdrage van het ge meentebestuur, om de nu wel erg zicht baar geworden bodem van de verenigings kas enigszins mee te bedekken. DINSDAG 19 MEI Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560 Geopend 19 tol 22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13, 18.45 tot 20 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar); 18.45 tot 22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar). WOENSDAG 20 MEI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: Geopend van 14 tot 17 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560: Geopend van 9 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13, 13.30 u. cursus koken (IC tot 14 jaar); 14 en 16 u. kinderfilms (vanaf 3 jaar); 15.30 u. cursus fijne keuken (14 tot 17 jaar); 20 u. „Van alles" (9 tot 12 jaar); 21 u. „Van alles" (13 tot 15 jaar). Architect Peters heeft op de beperkte oppervlakte welke hem hier ter bechik- king stond, gelegen tussen een aantal „Heilige beuken" en de sportvelden, een knappe vorm gevonden om tegemoet te komen aan dc ruimtebehoefte van de sterk gegroeide vereniging. Door het ontwerpen van een tussenverdieping, een z.g. „in steek" en een verlaagde vloer, konden drie royale en in elkaar overgaande ruimten worden gecreëerd. De Strawber- rianen en hun bezoekers er konden tijdens de opening ruim honderd belang stellenden gemakkelijk een plaatsje vin den kon door de grote glaswand een prachtig uitzicht over de hockeyvelden worden geboden. Wethouder C. Ockeloen, die het ge meentebestuur van Velsen kwam verte genwoordigen, complimenteerde de ho ckeyclub niet alleen met het jubileum, maar ook met het resultaat van de ge voerde acties. Spreker wees erop dat door de verheugende toename van de sportbeoefening, het bedrag dat hiervoor aan accommodaties wordt besteed jaar lijks sterk groeit. Helaas verhindert de (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Zaterdag is een 39-ja rige dame uit Heemskerk aangehouden we gens een winkeldiefstal. Zij had gepoogd bij het modemagazijn C. A. aan de Bree straat een zomer japon ter waarde van ze ventig gulden mee te nemen zonder te be talen. werkers onder de leden nog een hartelij ke huldiging ondergaan, waarna men zich kon voorbereiden op de tweede hoofd schotel van de jubileumviering: het internationaal hockeytoemooi. Bij de da mes werd hieraan deelgenomen door een Engels team uit Winchmore Hill, door de Nederlandse teams Alliance, Hurley, Pi- noké en Mop, plus twee elftallen van Strawberries. De mannelijke toernooideelnemers wa ren de teams van La Beaumette uit het Franse Angers, Rot Weiss uit Bergisch Gladbach, Enfield uit Engeland en Pino ké, Upward, Alliance, Hurley, Mop en twee Strawberries-teams. kort welkomswoord gesproken. Na hem was het woord aan de heer Ockeloen, waarnemend wethouder van Sportzaken, die de club tevens een donatie gaf voor de door de bouw van het clubhuis danig geslonken verenigingskas. Na de opening van het clubgebouw werd er van drie tot vijf uur gerecipi eerd. Talrijke vertegenwoordigers uit de hockey-wereld, zowel van de zijde van de bond, als van de kant van de clubs uit de omgeving, bezochten deze recep tie. Op de eerste en tweede pinksterdag werd het jubileumtoernooi gespeeld. Bij de heren deden tien teams mee, verdeeld over twee poules. Uit Nederland waren vertegenwoordigd: MOP, Upward, Allian ce, Pinoké, Hurley en Strawberries zelf met twee teams. Uit Engeland kwam de club Enfield, sinds twintig jaar een vas te gast van Strawberries. Uit Frankrijk kwam Labaumette en uit Wiess Gladbach in Duitsland de hockeyclub Rot Weiss. Bij de dames die in een poule waren inge deeld deden mee de verenigingen: Hur ley, Pinoké, Alliance, MOP, Strawber ries (twee teams) en uit Engeland: Winchmore Hill. Zondagavond werd er voor alle deel nemers en andere genodigden een groot feest gehouden in het cultureel centrum „De Schouw" in Velsen-Noord. Meer dan vierhonderd mensen dansten van negen uur tot drie uur 's nachts op de muziek van de „Sound of Society", en maakten er gezamenlijk een bijzon-der geslaagde feestavond van. Gisteren werd het toernooi verder afge werkt. Bij de heren werd Alliance win naar van de ene poule en Strawberries A van de andere poule. De finale bracht ondanks een verlenging van tweemaal tien minuten geen beslissing, zodat straf pushes het pleit moesten beslechten. Al liance schoot er vijf raak, tegen Straw berries slechts twee, waardoor de Heem stedenaren toernooiwinnaar werden. Bij de dames eindigden Alliance en Pi noké gelijk. Een beslissingswedstrijd was noodzakelijk. Evenals bij de heren was ook hier de stand na verlenging nog steeds 0-0. De beslissing viel door doel- schieten vanaf de cirkel. Alliance trof als enige eenmaal de roos, waardoor ook de Alliance-dames winnaar werden van dit zeer geslaagde jubileumtoernooi van Strawberries. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo is vanmorgen de 42- jarige Marokkaanse gastarbeider As- soued Mahdi overleden aan verwondingen die hij in de nacht van zondag op maan dag tijdens een vechtpartij voor een ca fé aan de Botermarkt had opgelopen. De politie heeft een 29-jarige betonvlech- ter uit Haarlem aangehouden, die heeft bekend de Marokkaan een stomp in het gezicht te hebben gegeven, waardoor deze met het hoofd tegen een stoeprand viel. Met ernstig schedelletsel werd het slacht offer naar de Deo gebracht. Aanleiding tot de vechtpartij was een ruzie over enkele opmerkingen, die een vriend van de betonvlechter maakte toen de Marokkaan naar het toilet ging. Bij terugkeer van de gastarbeider knoopte de betonvlechter een gesprek aan, waarna een woordenwisseling ontstond. Op uitnodiging van de Marokkaan ging het tweetal naar buiten, waar de beton vlechter, die meende dat de gastarbei der een mes trok, een stomp uitdeelde. Een andere Marokkaan, die zijh vriend te hulp wilde komen, kreeg ook een stomp. Hij werd licht gewond aan het ge zicht. DEN HAAG. Naar schatting 700 per sonen hebben op le. pinksterdag op een wandeling door het duingebied van Sche- veningen naar Meijendel in Wassenaar, zingend „meer groen en minder stank", geprotesteerd tegen de aanleg van een een autoweg door of langs het duingebied, de zogenaamde provinciale weg no. 1, van Zandvoort naar Den Haag. De eigenlijke opening van het vernieuw de clubhuis was voorbehouden aan de heer Jan van Randwijk, lid van verdien ste en oud-secretaris. In een korte toe spraak schetse hij de ontwikkeling van de club, waarbij spreker herinnerde aan de zwerftocht over verschillende terrei nen en clubhuizen, die thans een mooie en gelukkige bekroning heeft gevonden. Later op de middag mochten ook de (Van een medewerker) IJMUIDEN Dinsdagmorgen werden in IJmuiden door 52 vaartuigen aangevoerd: 6370 kisten vis, 8285 kleine kisten vis, 40.000 kilogram tong en 4890 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 980 kisten en 980 kleine kisten schelvis, 310 kisten en 870 kleine kisten wijting, 550 kisten gul en ka beljauw, 1050 kisten koolvis, 100 kisten en 1130 kleine kisten haring, 250 kisten en 1690 kleine kisten makreel, 1950 kisten en 25 kleine kisten schol, 65 kisten tarbot, 215 kisten en 590 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens, heil bot 6.40-4.40, tarbot 6.50-4.90, grote tong 5.02-4.56, grootmiddel tong 5.38-4.98, klein- middel tong 5.63-5.02, tong I 5.61-5.05, tong II 5.32-4.87, zalm 8.50-5.60. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 190- 140, middel kabeljauw 178-140, grote kool- vis 98, middel koolvis 78-48, grote witte koolvis 140-116, grote leng 108-100. grote wolf 140. Per tien stuks: grote kabeljauw 158-102, middel kabeljauw 82-62. Per 50 kilogram: grote schelvis 70-30 middel schelvis 70-30, kleinmiddel schelvis 73-36 schelvis I 63-28, gestripte wijting 50- 35, kabeljauw I 72-58, kabeljauw II 67-58, kabeljauw III 65-20, grote schol 34-29, schol I 41-32, schol II 36-28, schol III 48- 29, koolvis I 30-18, koolvis II 24-16, tarbot 260-150, griet 144-82, rode poon 55-34, schartong 52, kleine heilbot 178, kleine wolf 63, tongschar 65, heek I 74, ham 158, kleine leng 39-32, lom 36. Scheveningen, De aanvoer in Scheve ningen bestond dinsdagmorgen uit: 10 kis ten schelvis, 100 kisten en 500 kleine kis ten wijting, 50 kisten gul en kabeljauw, 250 kisten en 90 kleine kisten haring, 600 kisten en 800 kleine kisten makreel, 200 kisten schol, 1100 stijve kabeljauwen en 13.000 kilogram tong. IJMUIDEN De heer H. H. Jonkman, bedrijfsleider bij V. D. IJmuiden, viert donderdag 21 mei het feit dat hij veertig jaren in dienst is bij dit concern. Sinds vijf jaren leidt de heer Jonkman het be drijf in IJmuiden. De jubilaris trad in 1930 het hoogte punt van Se crisisjaren in dienst als verkoper op de tapijtafdeling in Haarlem, waar V D toen nog was gevestigd aan de Korte Veerstraat, als warenhuis „De Zon". Het was toen wel een bijzonder groot contrast met nu, stelt de heer Jonkman vast, zich herinnerend dat de verkopers zich toen stonden te verdringen voor de deur. Wilde een sollicitatie succes hebben dan moest men wel wat aan te bieden hebben. Dat had de heer Jonkman want hij had zijn opleiding gekregen bij Brand- steder in Amsterdam, toen en nu een naam op het gebied van de woninginrichting. De heer Jonkman werd bij V D al spoedig verkoopchef van de meubelafde ling. Tijdens de oorlogsjaren werd het waren huis gevorderd door de bezetters. Het dien de toen als opslagplaats voor de radiotoe stellen die moesten worden ingeleverd. De heer Jonkman herinnert zich, dat men door het warenhuis een „gang" had gemaakt. Als het ware de voordeur in en de ach terdeur uit. Als dat niet lukte struikelde men, en op die wijze zijn er verscheidene toestellen „per ongeluk" onklaar geraakt of zoek geraakt. Na de oorlog als het ware een andere wereld met elkaar snel opvolgende ontwik kelingen. Het warenhuis was toen uitslui tend gevestigd in het nieuwe pand aan de Grote Houtstraat. Vijftien jaar lang is de heer Jonkman in- en verkoopleider van een afzonderlijk lingerie-atelier geweest, dat werkte voor V D Nederland en de buitenlandse partners. Daarna bereikte hem het verzoek om de leiding in IJmuiden op zich te nemen, waar het huidige warenhuis toen drie jaren eerder was geopend. De heer Jonkman hoopt hier tot zijn pensioen te blijven, want het directe contact met „de winkel" en het publiek ligt hem beter dan het indirecte, zoals in zijn funktie van pro- duktiechef van het atelier. De heer Jonkman heeft wat IJmuiden betreft grote waardering voor de team geest en de collegialiteit onder het perso neel. Ook stelt hij de contacten met de plaatselijke middenstand, onder meer via - het Contactorgaan Detailhandel, zeer op prijs. De eigenlijke jubileumdatum was 5 mei, maar in verband met de uitzonderlijk drukke tijd tot de pinksterdagen werd de viering op zijn verzoek uitgesteld tot 21 mei. Dan wordt er 's morgens en 's mid dags een receptie gehouden in het koets huis van Beeckestijn. DE HEER H. H. JONKMAN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5