Nixon bruingebrand terug uit Florida TEGENSTELLINGEN IN VS HOPEN ZICH OP Amerikanen riskeren breuk in ontwapeningsgesprekken Mode voor Ex-nazikampbeul in het nauw tijdens Treblinka-proces STANGL HEEFT ALLES ALLEEN MAAR „VAN HOREN ZEGGEN" Wat al die Zonnige Landen missen: de Beemster, Walcheren, Friese meren en 'kaas uit 't vuistje'. Vrije tijd voor MAN BANKMEES &HOPE NV Twee unieke voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: ALLÉÉN BIJ ALLÉÉN BIJ DONDERDAG 21 MEI 1970 Full brogue, mahonie brushed look. Deense vissers staken I „Hard werken" Hoge rente per maand vrij opneembaar. Hoge rente 71/* Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over januari '69 bedroeg dat percentage 5 >4 Thans over april '70,7V4 f 2.000,- per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed.Voor andere doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting 500,—. Daarna tenminste 100, per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer voordelige spaarrekeningen: Spaardeposito: 4x/i/*> bij een opzegtermijn van 1 maand Termijnspaardeposito: 5%% bij een opzegtermijn van 6 maanden Termijnspaardeposito: 6)4% bij een opzegtermijn van 12 maanden Termijnspaardeposito: 7% 24 maanden vast. Onze kantoren zullen u graag alle gewenste inlichtingen verschaffen. BMH Kiplekker Vier jaar GOUDEN TANDEN Wie in eigen land blijft met vakantie hoeft helem&öl niet jaloers te zijn.Nederland zit boordevol schoonheid—en de meesten van ons kennen er maar een partje van. Je kunt hier tien vakanties lang ontdek kingen doen als je wilt: goed koop, zonder eindeloos gereis en in je moers taal.'t ïs wel raar dat Traas uit't vuistje' niet als bezienswaardigheid in alle reisgidsen staat. Want er is geen ander land waar je je kunt veroorloven zo royaal te zijn met die Gouden Glorie. Gewoon happekee,hét mes erin en zo'n ferm brok onder de zon. Geweldig! PINNIG Zwaar tuigleer, koper beslag. Anti-slipzool. ADVERTENTIE (Door onze redacteur in Washington) WASHINGTON Minister van Defensie Meivin Laird heeft, ten overstaan van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, zonder blikken of blozen verklaard dat de regering in Washington een mo gelijke breuk in de gesprekken met de Sovjet-Unie in Wenen over een wederzijdse beperking van het kernwapenarsenaal als gevolg van de Cam bodjaanse inval, minder helangrijk acht dan de resultaten die er met die inval te boeken zouden zijn. Nu steeds meer blijkt, dat de actie in Cambodja om geen enkele andere reden is opgezet dan de hoop Noord-Vietnam toch militair op de knieën te dwingen en Hanoi tot concessies in Parijs te brengen, rijst de vraag welke maatstaven de Nixon-regering voor het veel vuldig beleden verlangen naar een „wereldvrede' aanlegt. ADVERTENTIE '•hW. i Laird's uitlating weegt namelijk een mislukking van de kerngesprekken en de resulterende uitbreiding van de installatie van de super-dodelijke, meervoudige kern kopraketten af aan het al of niet gezit'hts verlies lijden door Amerika in Indo-China. Als er dan ook iets van de huidige toe stand in de VS gezegd kan worden, dan is het dat de liberalen gealarmeerd zijn, de middenwegbewandelaars bezorgd en zelfs de conservatieven, ondanks hun aanhan- kelijkheidsbetoon, hun vragen hebben over het intrinsieke karakter van de Nixon- regering. Wat moet men denken van een regering waar tenminste drie, en waarschijnlijk vier, van de elf ministers ernstige bezwa ren hebben tegen het beleid van de presi dent? Wat moet men concluderen wanneer grote aantallen medewerkers van drie ministeries protesteren tegen de koers die hun ministers volgen? En wat moet men tenslotte denken van een president, die keer op keer in gebreke blijft om zelfs maar de gebruikelijke betuigingen van medeleven te betonen wanneer staats burgers door de politie worden neerge schoten? Om niet te spreken van het uit blijven van, bijvoorbeeld, een nationaal uitgezonden rede, waarin het regerings hoofd belooft de kwesties van Kent, Au gusta en Jackson onpartijdig te laten uit zoeken? KOPENHAGEN (Reuter). Het groot ste gedeelte van de Deense vissersvloot, gestationeerd in Esbjerg, is door een sta king getroffen. Zeshonderd vissersboten liggen als gevolg daarvan werkloos. De vissers eisen hogere lonen en willen dat de reders onderhandelingen beginnen met hun vakbond. kozen en zelfs de wanhopige geleerden, die zoals de professoren van de Columbia Universiteit een aktie op touw hebben gezet om Nixon en Agnew uit hun ambt te ontzetten (geheel volgens de overigens zo goed als niet uitvoerbare regels van de Amerikaanse grondwet), weten dat zij dit tweetal als de leiders van hun land ge durende die periode hebben te aanvaarden. Er zijn Amerikanen, zoals de schrijver Gore Vidal, die menen dat het land alleen kan overleven wanneer het wordt opge deeld in een aantal zelfstandige regionen, die voldoende met elkaar gemeen hebben om een eenheid te vormen en die het dan zonder een federaal gezag moeten stellen. Er zijn anderen, zoals George Reedy, de voormalige perschef van Johnson, die ge loven dat de president een soort symbo lische monarch moet worden met daar onder het regeringsapparaat, zoals dat in Engeland bestaat. Weer anderen zien heil in een verregaande decentralisatie van het huidige gezag, waardoor de staten meer [zeggenschap zouden krijgen dan nü (al) het geval is. Waar deze uiteenlopende meningen van diepbezorgde en de traditioneel ontevre den Amerikanen op duiden, is dat het land zich in een gigantische omwenteling be vindt, die alleen door een verregaande versocialisering van de maatschappij op gevangen kan worden. Maar zelfs ook de liberale Amerikanen dus niet wat hier „radicalen" worden genoemd zijn zo verankerd in de eeu wige waarden van het kapitalisme, dat er heel wat water door de Missisippi zal moeten vloeien voordat zelfs de primaire beginselen van het socialisme ooit een kans zullen krijgen: namelijk het prin cipe dat iedereen de zorg voor zijn naas ten aanvaardt. Want bij bijna alle Ameri kanen die iets bereikt hebben ligt het zelfde gezegde op de lippen bestorven: .Waarom zou iemand anders er minder hard voor moeten werken dan ik?" De vraag anno mei 1970 is, of Amerika de tijd heeft om op die enorme waterver plaatsing in de Missisippi te wachten. Er zijn er, die geloven dat daar geen tijd meer voor is. Hoofdkantoren: Amsterdam. Herengracht 548, tel. 020-213213Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040. Bijbank: 's-Gravenhage. Kneuterdijk 13, tel. 070-924031. Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. IN PLAATS DAARVAN neemt de Nixon-regering zijn toevlucht tot oude en nu niet langer vertrouwde public relation- stunts. Minister van Justitie Mitchell werd na de dood van twee negerstudenten naar Jackson gestuurd een gebaar dat na de dood van de vier studenten in Kent niet nodig werd gevonden. Toen zeiden de president en de vice-president alleen, dat ze altijd wel gewaarschuwd hadden tegen de studentendemonstraties. Het communicatie-manusje-van-alles. Herbert Klein, vloog naar Chicago om uit te leggen dat de resultaten van de inval in Cambodja alleszins de moeite waard zijn: zoveel tonnen rijst, ammunitie en wapens de vijand zou er zeker zeven maanden nadeel van hebben. Minister Laird van Defensie hield voor de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen vol, dat het deelnemen van een paar honderd Amerikaanse adviseurs i aan Zuidvietnamese akties in Laos nood- zakelijk is voor de beveiliging van de Amerikaanse onderdanen in dat land, die nog maar enkele maanden geleden als simpele burgers werden afgeschilderd. En president Nixon keerde bruinver brand van zijn vakantieoord in Key Bis- cane in Florida naar Washington terug. Een verslaggever rapporteerde, dat hy de president met een ongebruikelijke sigaar had gezien het rooksignaal, volgens in gewijden, dat hij zich kiplekker zou voelen. (Van een speciale ANP-verslaggever) DÜSSELDORF Op de derde dag van het Treblinka-proces in Düssel- dorf heeft verdachte Fransz Stangl het moeilijk. Stangl, ogenschijnlijk weer helemaal fit, na de hartklachten die afgelopen vrijdag tot een voortijdige schorsing van het proces leidden haalt zich deze procesdag vrijwel onafge broken het ongenoegen van de openbare aanklager, nevenaanklager, pu bliek en zelfs van president Meven op de hals door bij voortduring te ver klaren dat h(j eigenlijk niets te maken heeft gehad met de hem ten laste gelegde oorlogsmisdaden. DE OPSOMMING van deze feiten doet in Europese ogen het beeld ontstaan van een noodtoestand in ieder geval van een toestand, waarin de regering van een parlementaire democratie door een motie van wantrouwen van de oppositie tot af treden zou zijn gedwongen. De VS hebben deze uitlaatklep niet. President Nixon is voor vier jaar ge „Ik was geen belangrijk man. Met het doden van mensen had ik niets te maken. Ik had meer administratieve functies, probeert Stangl, het deel van de aan hem toegeschreven misdaden in de Oosten rijkse moordenaarsschool Hartheim en het Poolse vernietigingskamp Sobibor weg te wuiven. Vooral openbare aanklager Alfred Spiez en nevenaanklager Heinz Peters, proberen met scherp geformu leerde en vaak emotioneel uitgesproken vragen Stangls dikwijls onbeholpen aan- aandoende verdediging te doorbreken. Dat lukte de beide heren vaak, ondanks hardnekkige pogingen van de Oostenrijk se oorlogsmisdadiger om het lijkt wel een voetbalwedstrijd vertragingstac tieken toe te passen. Te vaak blijkt Stangl namelijk een vraag niet verstaan te hebben of die vraag niet te hebben begrepen. President Meven grijpt in der gelijke gevallen in: „Och kom meneer Stangl, u bent een intelligent mens. U begrijpt toch wel wat er gevraagd wordt?" Stang] knikt dan, schuwtjes in zijn beklaagdenbank zittend, snel en be gint aarzelend de vragen te beantwoor den. Aan het eind van de derde procesdag bestaat alom de indruk dat Stangl deze lang niet zonder kleerscheuren is door gekomen. ADVERTENTIE Fransz Stangl begon gisteren zijn aan deel in de afschuwelijke Hartheim-moor den weg te redeneren. Hartheim werd door de nazi's eerst gebruikt als eutha- nasiecentrum waarin korte tijd bijna 40.000 Oostenrijkse en Duitse geestelijk gestoorden en ongeneeslijk zieken werden vermoord. Later werd in het kasteel ook toen Stangl daar commandant was geoefend in het plegen van massamoor den. Talloze kampbeulen zouden later door het „instituut" Hartheim worden afgeleverd. „Ik was in Hartheim alleen maar politieman. Zo moest ik bijvoor beeld onderzoeken of een van de verple gers zich niet had schuldig gemaakt aan diefstal van gouden tanden", vertelt Stangl. „Gouden tanden?" vraagt president Meven. Stangl moet dan wel: „Van de mensen die daar werden gedood werden de gou den tanden en kiezen afgenomen". Pre sident Meven: „Zoals later in de con centratiekampen gebeurde". Stangl antwoordt niet. Na lang aan dringen wil hij wel vertellen wat hij over Hartheim weet. Als een schooljongen heen en weer schuivend in zijn bank her innert hij zich: „In Hartheim was een gaskamer. Wat er voor gas werd gebruikt weet ik niet, maar het kwam uit flessen. Als het gas in de kamer stroomde keken de artsen toe door een kijkgaatje. De ge vangenen waren snel dood". Staatsanwalt Spiez: „Werd het sterven van die mensen ook gefilmd?" Stangl: „Daar weet ik niets van". Stangl weet trouwens nergens van. Hi, heeft alles alleen maar van horen-zeggen. „Het was streng verboden om naar de vergassingen te komen kijken", zegt hij. Na zijn SS-carrière als commandant van Hartheim te zijn begonnen ging Stangl naar het dodenkamp Sobidor in Polen. „Ik moest wel. Ik kon ook in Oostenrijk blijven maar daar moest men mij niet meer. Als ik dat toch^ had ge daan, was ik in Dachau beland". Onder Stangl's medereizigers bevonden zich veel SS'ers, die in Hartheim erva ring hadden opgedaan in massamoord. Stangl kan zich overigens nog talloze namen herinneren. „Ik wist niet wat ik in Sobibor zou moeten gaan doen. Ik dacht dat ik daar weer in politiedienst kwam", vertelt Stangl. Het is duidelijk, niemand in de zaal van het Schwurge- richt gelooft het. Na een verblijf van en kele dagen in Lublin en na een bezoek aan het dorp Sibobor krijgt Stangl van zijn nazi-bazen opdracht om in dat Sobi bor iets te gaan bouwen. „In het begin dacht ik dat ik een munitie-opslagplaats moest gaan maken". Kort nadat het kamp was afgebouwd vond met enig feestelijk nazi-vertoon de eerste vergassing plaats. 25 „arbeidsjo- den" Poolse joden die in gevangen schap gedwongen waren mee te helpen aan de bouw van het kamp waren de eerste slachtoffers. Stangl's baas Wirt was bij de vergassing en Stangl ook. „Ik moest komen kijken van mijn baas", zei Stangl. „Hoe lang duurde het voor de mensen dood waren", vraagt de president. Stangl aarzelt en zegt daarna het niet te weten. „Ik heb niet gezien wat er bin nen gebeurde, later ook niet. Ik had geen zin om het te zien". Over zijn positie in Sobibor, zegt Stangl tot ontzetting van ieder in de rechtzaal: „Ik was in Sobibor alleen oudste-in-rang en beslist geen commandant. Met vergas sen had ik niets te maken. Ik heb me alleen bemoeid met de bouw van het kamp en later met de verzorging van mijn ondergeschikten. President Meven geloofde er niets van: ,,Als ik dat zo hoor dan hebt u daar dui men zitten draaien". Stangl lacht schaapachtig en doet er verder het zwijgen toe. Merkwaardig genoeg geeft hij wel ant woord en vrij snel ook op de vraag van de president hoeveel mensen er tij dens zijn regime van enkele maanden in Sobibor werden vergast. Volgens Stangl's opgave waren dat er 30.000. meer wil herinneren?", zo veronderstelt de president. Het proces tegen Stangl wordt morgen voortgezet. ADVERTENTIE Dan volgt de periode Treblinka. Als een onderwijzer staat Stangl bij de plat - te-grond van het kamp en geeft in de rechtzaal tekst en uitleg. Hij lijkt veel meer ontspannen, dan bij de ondervra ging die hij eerder over zijn doen en la ten in Hartheim en Sobibor moest onder gaan. Pinnig zegt hij: „Over het alge meen is deze plattegrond goed gemaakt, maar ruimtelijk mankeert er veel aan". Weer beschrijft Stangl de gruwelijke weg die honderdduizenden in Treblinka, na aankomst van de treinen, naar de gaskamers moesten gaan. Treblinka wordt in de dagen van Stangl, aldus diens eigen verklaring, onder con trole gehouden door slechts 35 SS'ers en 90 Oekraïeners. Dezen krijgen hulp van enkele honderden „arbeidsjoden". „Hoe hadden die arbeidsjoden het ei genlijk in dat kamp", wil de president weten. „Hoeveel brood kregen zij bijvoor beeld bij hun ontbijt?" Stangl zegt zich dat, na 28 jaar, niet meer te kunnen herinneren. „Is het niet zo dat deze arbeidsjoden het zo erbar melijk slecht hadden, dat u zich het niet

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15