West-Duitsland wil verdrag over samenwerking met DDR BRANDT DOET VERGAAND VOORSTEL Th. M. van Erp voorzitter directie Plan minister Schut: Aflopend karakter voor huurb Kwartierdienst Beverwijk-Haarlem haalt niet Ranitzweg het „Stop kraken" Muziek om van te smullen Jf ROYAAL PAND wat een makkelijke verf HET WEER Haarlem" krijgt twee ton Russische piloten vochten wellicht al met Israeli Betere doorgaande treinverbindingen naar Amsterdam Haarlemse raad praat 10 juni over Schiphol AGENDA pagina 19 Verder in de krant BOEKEN BOETIEK 60e JAARGANG NUMMER 164 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuideru Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning BIJ HOOGOVENS Scherpe verklaring Koud Leuzen Premier Nasser: dro' Bke'* Te koop gevraagd of event, te huur „Tetrode" ir Specialiteiten Restaurant Het woord is aan Verwachting bij begin debatten in Staten: Burgemeester De Gou: UNIEKE KOLLEKTIE Autobedrijf KONING N.V. CHR. POL. GROEPERING KOLKMAN-3 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 21 MEI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16 franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Door onze redacteur in Bonn) KASSEL Bondskanselier Brandt heeft de Oostduitse premier Stoph vanochtend in Kassei voorgesteld een verdrag te sluiten, dat vrijwel neer komt op erkenning van de DDR door de Bondsrepubliek. In Bonn en Oost- Berljjn zouden „gevolmachtigden'' moeten worden gevestigd, die hun re geringen in de rang van minister vertegenwoordigen en dus in feite am bassadeurs zijn. Brandt wenst dat beide regeringen laten onderzoeken in hoeverre hun wetgeving voor de ander onaanvaardbaar is, waarbij van het principe moet worden uitgegaan dat zeggenschap van de landen zich be perkt tot de eigen grenzen. Dit laatste houdt in. dat de regering in Bonn nu ook officieel afstand zal doen van haar recht tot „alleenvertegenwoordi ging" van het gehele Duitse rijk. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Met ingang van 1 juli zal bij Hoogovens de heer Th. M. van Erp, directeur personeel en organisatie, voor zitter van de directie IJmuiden worden. De directie IJmuiden wordt gevormd door een college, dat verantwoordelijk is voor de gang van zaken van het IJmui der bedrijf. Tot dusver was de heer W. Bakker lid van de Raad van Bestuur voorzitter van de directie IJmuiden, doch diens werkgebied is te omvangrijk geworden. Bovendien bleek het, door de toename van de activiteiten van de onderneming vooral ook buiten IJmuiden nodig in de verdeling van de werkzaamheden tussen de Raad van Bestuur en de di rectie IJmuiden enige wijzigingen aan te brengen. Voortaan zal de directie IJmuiden niet alleen een grotere verantwoordelijkheid hebben inzake de beleidsuitvoering, maar ook ten aanzien van de beleidsvoorbe reiding van het bedrijf in IJmuiden. De directie IJmuiden is per 1 iuli als volgt samengesteld: Th. M. van Erp, di recteur personeel en organisatie, voor zitter; jhr. ir. B. de Jonge, directeur produktie, onder-voorzitter; D. Langkam per, directeur verkoop, onder-voorzitter' H. E. Möckel, directeur inkoop, lid: ir D. G. Nijman, directeur nieuwbouw, bui tengewoon lid en ir. G. W. van Stein Callenfels, directeur speurwerk en ont wikkeling, buitengewoon lid. Brandt deed zijn voorstel om onder handelingen over een verdrag aan te kno pen in zijn toespraak bij het begin van de tweede ontmoeting met Stoph. Royaal besteedde hij in die toespraak aandacht aan de verdachtmakingen die zijn rege ring de laatste tijd uit Oost-Berlijn heeft moeten ondervinden en die de publieke opinie slechts nadelig kunnen beïnvloeden. Premier Stoph antwoordde op Brandts rede met een korte, scherpe verklaring die zich concentreerde op de naar zijn oordeel voortdurende discriminatie van de DDR door de regering-Brandt. In een minder gespannen sfeer dan men tevoren had verwacht, is de Oostduitse premier Willi Stoph vanochtend in de Westduitse stad Kassei ontvangen voor zijn tweede topgesprek met bondskanse lier Brandt. De Oostduitse regeringslei der keek strak voor zich uit toen hij om half tien door een glimlachende Brandt op een voorstation in Kassei werd be groet. De begroeting verliep zonder enig ce remonieel (van militaire erewachten is, anders dan op 19 maart in Erfurt, van daag geen sprake). Over een rode loper verlieten de delegaties het station om, vrijwel geheel ingesloten door gemotori seerde politie, de route van enkele kilo meters naar het conferentieoord op de Wilhelmshöhe aan de rand van de stad af te leggen. De rit tussen de duizenden belangstel lenden, door Stoph nu en dan toegewuifd, verliep zonder incidenten. Bij het station slaagde een opgewonden demonstrant er in de afzetting te doorbreken, maar voor dat kon worden vastgesteld wat de man van plan was, had de politie hem al ver wijderd. (git het binnenland 2, 17 Buitenlands nieuws3, 15 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Films 9 Kunst 13 Radio en tv13 Economisch nieuws 17, 21 Weerrapport 19 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Aangestipt 19 Scheepsberichten 21 Beurs 27 Sport23 Luidsprekers 8 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.NJM.I. tot vrijdag avond: Koud weer met plaatselijk en kele buien maar ook zonnige perioden, vooral in de kustge bieden. Krachtige, aan de kust aanvankelijk harde tot storm achtige noordwestelijke wind, tegen de avond afnemend. 's Morgens hadden leden van de West duitse communistische partij op de gun stigste plaatsen langs de route in Kassei met spandoeken postgevat. Spandoeken waarop erkenning van de DDR werd ver langd en Willi Stoph als "welkome gast werd begroet. De indruk was vanochtend dat de DKP de eerste slag van haar te genstander op de uiterste rechtervleugel, de NPD, heeft gewonnen. Alleen bij het station trokken leuzen tegen het Oost duitse regime, voor een vrij Berlijn en voor vrij reizen voor alle Duitsers de aandacht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De overgrote meerder heid van de Haarlemse gemeenteraad is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel om de Eredivisieclub Haarlem een voorschot te verlenen van twee ton. Ontmoeting op het station van de Westduitse stad Kassei. Links bondskanselier Willy Brandt die zijn Oostduitse collega Willi Stoph de hand schudt. Vlak bij het station van Kassei sprong een demonstrant naar voren. Voordat duidelijk was geworden waartegen de man wilde protesteren, had de politie hem gepakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De huurbijslag. die per 1 juli zal worden ingevoerd voor mensen, die noodgedwongen een voor hen te dure huurwoning moeten betrek ken, krijgt waarschijnlijk een aflopend karakter. Dit wil zeggen, dat de indivi duele huursubsidies elk jaar iets minder zullen worden en tenslotte geheel ophou den. Minister Schut van Volkshuisves ting wil een nader voorstel in deze rich ting van de raad voor de volkshuisves ting overnemen in zijn binnenkort te verwachten beschikking-huurbijslag. De ze beschikking van de minister staat veel critiek te wachten in de Tweede Ka mer. Minister Schut heeft zijn kaarten gis teren op tafel gelegd in een vergadering van de Kamercommissie voor Volks huisvesting. Het blijkt dat zijn plan voor huurbijslag vrijwel geheel in de lijn ligt van het advies, dat de raad voor de volkshuisvesting begin september vorig jaar verstrekte. Dit houdt in. dat men sen met een bruto-inkomen tussen de 6.000 en 15.000 per jaar, die meer dan éénzesde hiervan aan huur uitgeven, huurbijslag kunnen '-rijgen. Dit zou neer komen op minimaal 120 en ten hoogste ƒ900 per jaar. De huurbijslag is vooral bedoeld om het krotbewoners en bewo ners van saneringswijken mogelijk te maken te verhuizen naar een betrekke lijk nieuwe woningwetwoning. Tegen het plan om de huursubsidies elk jaar te verminderen zijn nogal wat bedenkingen gerezen in de Kamercom missie. Men vraagt zich ondermeer af, wat er moet gebeuren als het inkomen van sommige gesubsidieerden niet genoeg stijgt om de „afbouw" van de huurbij slag op te vangen. Ook de gestelde huur- quote (éénzesde van het inkomen) ligt volgens sommige Kamerleden veel te hoog voor grote groepen arbeidersgezin nen. De financiering van het huurbijslag stelsel zal volgens minister Schut geen problemen opleveren. Op de begroting is voor de tweede helft van dit jaar hier voor tien miljoen gulden uitgetrokken. De minister meent, dat hij hiermee dik uitkomt, omdat hij verwacht dat lang niet alle in aanmerking komende perso nen direct al om huurbijslag zullen vra gen. Hij stelt zich wat de kostenbereke ning betreft vierkant op tegenover het (particuliere) Instituut Onderzoek van Overheidsuitgaven, dat heeft becijferd dat de huurbijslag hem dit jaar al op zo'n 40 miljoen gulden kan komen te staan. HAMBURG (Reuter). President Nas ser van Egypte heeft in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Die Welt" voor het eerst volmondig toegegeven dat de Egyptische luchtmacht gebruikmaakt van de diensten van Russische piloten. Nasser sloot de mogelijkheid zelfs niet nit dat deze piloten ook al bij luchtgevechten met Israëlische piloten betrokken zijn ge weest. „Wij hebben de beschikking over Rus sische piloten, zij leiden onze eigen pilo ten op en als zij vliegen zijn ze nooit on gewapend. De mogelijkheid bestaat dat ze met een Israëlische straaljager in aan raking komen", aldus Nasser. Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft Israel ervan beschuldigd, dat het alle pogingen om een politieke oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden torpedeert. Hij beloofde de Ara bische staten dat zij op Russische steun kunnen blijven rekenen. Kosygin zei dit in een boodschap aan de regeringsleiders van Iran, Pakistan en Turkije, die op 7 mei na een conferentie in Ankara over regionale samenwerking een beroep op de Russische regeringslei der hebben gedaan. (Van onze redactie economie) HAARLEM/BEVERWIJK. Treinrei zigers kunnen vanaf 31 mei, als het plan Spoorslag '70 praktische betekenis krijgt in de nieuwe dienstregeling, viermaal per uur van Beverwijk naar Haarlem. Dat komt omdat dan twee intercity-trei nen en twee stoptreinen Beverwijk vice versa zullen aandoen. De twee Noordhol landse intercity-treinen onderhouden de verbinding tussen Amsterdam en Alk maar vice versa. Ze stoppen alleen in Slo- terdijk, Haarlem en Beverwijk. Een van deze intercity-verbindingen wordt op het traject Alkmaar-Den Helder vice versa stoptrein. De twee stoptreinen die Beverwijk ieder uur aandoen rijden op en neer tussen Haarlem en Alkmaar. Daar naast zijn er rechtstreekse verbindingen Den Heider-Amsterdam, die over Zaan dam lopen. De verbinding IJmuiden-Am- sterdam wordt eveneens verbeterd. Tus sen beide plaatsen hoeven de reizigers niet meer over te stappen. Ieder half uur rijdt er tussen beide stations een trein. De beide stoptreinen Haarlem-Alkmaar vice versa en de halfuurdienst IJmuiden- Amsterdam vice versa zorgen ervoor dat er een kwartierdienst ontstaat tussen Santpoort-Noord en Haarlem. Tussen Hoorn en Amsterdam wordt een halfuur- dienst gereden. De NS-directie geeft toe dat de verbin dingen in Noord-Holland nog lang niet ideaal zijn, maar kon er in deze dienst regeling wegens geldgebrek niets meer aan doen. Het intercity-net van de spoorwegen verbindt veertig belangrijke Nederlandse stations met elkaar. Voor de aan- en af voer naar deze drukke spoorwegpunten zorgen de stop- en sneltreinen. De gemid delde rijsnelheid van de intercity-treinen, die op geen enkel tussenstation zullen stoppen, is inclusief het oponthoud op de staions 90 km. per uur. Dit betekent ma ximale snelheden van ongeveer 140 kilo meter. Utrecht wordt het centrum van de nieuwe dienstregeling. Als de zaak daar vastloopt, heeft het hele land er last van. De NS hebben inmiddels 250 man ex tra aangenomen om de nieuwe dienstre geling goed te kunnen rijden. Dat perso neel moest er komen omdat de verlof moeilijkheden, het groter aantal treinen en de arbeidstijdverkorting dat noodza kelijk maken. Er zal aandacht worden besteed aan betere busverbindingen en parkeermoeilijkheden. Zovee] mogelijk overwegen zullen worden geautomati seerd. Langere wachttijden op overwe gen zullen niet te voorkomen zijn. omdat er meer treinen gaan rijden. Wel wordt ernaar gestreefd om treinkruisingen zo veel mogelijk ter hoogte van de over wegen te laten geschieden, zodat er geen dubbele wachttijden hoeven te zijn. De NS richten hun programma Spoor naar '75 op een „selectief autogebruik". Auto en trein moeten elkaar aanvullen, vindt de directie. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN „zomermodemakers" voor te vestigen Keukencentrum en uitgebreide Houthandel. SJEF SCHRAM. Kooiplein 4 -10, Cas- tricum. Tel. 02518 - 53944. Dorpsstraat 37, Castricum. Tel. 02518 - 52419. Het Keukencentrum met oekwame adviseurs, kundige keukenplaat- sers, door eigen Import redelijk lage prijs, waarvan ook u kunt ge nieten. Hotel-Café-Restaurant (vanouds 't Roomhuis) Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tafelres. 023-25 27 01 Pope: ledereen heeft juist zoveel ijdelheid als hij verstand te kort komt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het heeft er alle schijn van dat de meerderheid van Provinciale Staten van Noord-Holland bij de beslis sing over de tracering van de hoofdwe gen door Zuid-Kennemerland zal kiezen voor de oost-west-verbinding dwars door Haarlem en benoorden Aerdenhout Deze voorlopige conclusie kan worden getrokken na de verklaringen die van morgen vanuit de fracties werden afge legd. Daarbij bleek er voor de weg De Ranitz bezuiden de agglomeratie Haar lem weinig steun te bestaan. Tegenstanders van deze verbinding met Zandvoort zijn de K.V.P., C.P.N., PSP, alsmede de meerderheid van de P v.d.A. en de A.R.-C.H.U. Van dc V V.D. is een minderheid vóór de traverse door Haar lem met een voortzetting door de Ko ningshof. Maandag zullen het ontwerp van het streekplan alsmede de talrijke amendementen in stemming komen. (Zie verder pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Burgemeester mr. L. de Gou van Haarlem heeft de krakers gis termiddag ernstig verzocht het illegaal bezetten van lege woonruimte stop te zet ten, aangezien deze acties het uit te stip pelen beleid van de gemeente zouden kunnen doorkruisen. De burgemeester kondigde aan, dat er vóór 10 juni een lijst zal worden gepubliceerd van leeg staande huizen, die voor vordering in aanmerking kunnen komen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De kwestie-Schiphol zal op 10 juni in de Haarlemse gemeente raad aan de orde komen. Dit gebeurt op verzoek van alle fractievoorzitters, die be zorgd zijn over de toeneming van ge luidshinder bij een verdere uitbreiding van de luchthaven. Burgemeester mr. L. de Gou deelde gistermiddag mee persoonlijk zeer onge rust te zijn over de ontwikkeling van Schiphol, dat volgens een geheim rap port er nog een vijfde en wellicht een zesde baan zou moeten bij krijgen. „De recente uitlatingen van minister Bakker hebben deze ongerustheid nog doen toe nemen", aldus Haarlems burgemeester. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid D. Dijkstra (D'66) minister Bakker schrif telijk gevraagd, of hij inderdaad voor stander is van een aanzienliike uitbrei ding van Schiphol. Hij wil dat de minis ter dan uiteenzet, waarom hii meent dat de voordelen groter zijn na de nadelen. UTRECHT. Op vrijdag 22 mei wordt in de Geertekerk te Utrecht het Utrechts Hi-Fi Consumenten Consert ge organiseerd. Dit concert wordt gegeven in het kader van een opdracht, door de commissie vormingswerk verleend, aan de componisten Misja Mengelberg en Dick Raaymakers. In deze manifestatie wordt uitgaande van het fenomeen Consumerennaar relaties gezocht tussen eten en musice ren. Aan de uitvoering wordt zowel me dewerking verleend door de overkoepe lende organisatie van Utrechtse Studen tenorkesten, vele amateurkoren, -orkes ten en -solisten als groepen op culinair gebied zoals het ..Histories kookgezel- schap" en de „Utrechtse rauwkostbri- gade". Seks maand weekbladen ook films Kijkt U vrijblijvend Ruime parkeergelegenheid Amsterdamsevaart 70 Haarlem ADVERTENTIES Official dealer: v /h W ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden lel 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1