D'66 meent: Ook controle op geheime uitgaven nodig MINISTER WIL INVOERNG PRESTATIEBEGROTING Bomalarm op "Israëi-markt ook morqen 6WSnt koi romiqste koffiemelk Samenwerking mogelijk tussen Europa en VS Vertrouwen in PvdA is ongeschonden Nederland viert feest niet mee Zilveren tientje ontmoet wantrouwen Fa. B. ENGELENBERG SHERRY-BODEGA Staatssecretaris De Koster sprak over milieuhygiëne en ruimtevaart Waarnemings- station voor Rijnwater Reactie op woorden premier over woningkraken Geen autoriteiten bij protestmars B. en W. mogen geen singels dempen VOORZITTER VONDELING: VOOR VERZAMELAARS TE ERNSTIG BESCHADIGD Rode Kruis krijgt nieuwe taken nutroma si DONDERDAG 21 MET 1970 Geheime uitgaven GRAVINNESTEEG 9 Eed van trouw Kamerlid verwonderd Binnenstad Utrecht Grieks bewind jarig Jongen valt uit trein VERPAKKING WISSELGELD De „Henri Dunant" wordt vervangen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN 1885 85 JAAR VERF 1970 ADVERTENTIE crA KOFFIEMELK DEN HAAG Minister dr. H. J. Witteveen van Financiën wil overgaan tot de geleidelijke Invoering van de zogenaamde prestatiebegroting, waarbij voor bepaalde projecten de gelden niet langer over de verschillende departementen worden ver deeld. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Comptabiliteitswet. Deze herziening beoogt een vernieuwing van hot begrotingsstelsel, waardoor het mogelijk wordt de opstelling van de rekening aanzienlijk te vervroegen. Daarnaast worden wijzigingen aangebracht in de bevAegdheden van de Algemene Rekenkamer. Minister Witteveen deelde mee geen bezwaar te hebben tegen het amende ment van de Kamerleden mr. W. Schol ten (C.H.U.) en G. Kieft (A.R.P.), waar in wordt gevraagd in de eerste helft van elk kalenderjaar de Kamer in een nota een overzicht te geven van de wijzigin gen die ten opzichte van de oorspronke lijke begroting zijn ontstaan en welke betekenis hieraan moet worden gehecht voor het voorgenomen beleid. Ook kon hij meegaan met het verlangen om jaar lijks een overzicht te produceren van de doorloopposten, dat zijn de begrotings posten die over meer dan een begro ting zijn uitgesmeerd. Het vervaardigen van een alternatie ve, lagere, begroting naast de oorspron kelijke, zoals door P.P.R.-afgevaardigde drs. P. Janssen voorgesteld, noemde dr. Witteveen ondoenlijk. Bij de voortzetting van het debat en de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp voor een nieuwe comptabili teitswet in de Kamer woensdagavond werd (opnieuw) uitvoerig gesproken over de suggestie om ook de geheime uitga ven aan de controle van de Algemene Rekenkamer te onderwerpen. Aanleiding daartoe vormde een amendement van de afgevaardigde De Goede (D'66) die het onwenselijk en ook onnodig noemde, dat voor geheime uitgaven helemaal geen verantwoording aan de Rekenkamer zou behoeven te worden afgelegd. Minister Witteveen was het daar niet SCHIPHOL Vooruitlopend op overleg, dat eind juni in Parijs zal worden ge pleegd tussen Europese en Amerikaanse technici heeft staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken in de afgelopen negen dagen in het Witte Huis in Washington met de adviseur van de president, dr. Lee Dubridge, en later ook met NASA-specialisten gesproken over nauwere technologische samenwerking in de komende jaren op het gebied van ruimtevaart en de bestrijding van water- en luchtverontreiniging. „Tot nu toe is gebruik gemaakt van kostbare wegwerp-raketten" zo vertelde de heer De Koster. „Er moet een be mande satelliet in een vaste baan om de aarde worden gebracht. Op die manier kunnen de hoge kosten van de wegwerp- raketten tot 10 percent worden terugge bracht. De staatssecretaris zou het onzinnig vinden om in technologisch opzicht ach ter de Verenigde Staten te gaan aanlo pen. In Nederland hebben wij gewerkt aan onze Eldo-raket, maar hij vroeg zich af of dit langzamerhand geen prestige project is geworden. Apollo-foto's zijn zeer waardevol geble- (Van onze correspondent) BIMMEN. Bij Tolkamer wordt in de Rijn een waarnemingsstation ingericht als onderdeel van de bestrijding van de ver ontreiniging van het rivierwater. De op dracht voor de bouw van een drijvend la boratorium zal nog dit jaar worden ver leend. De minister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker heeft dit meegedeeld in het Westduitse grensplaats je Bimmen, waar het eerste Westduitse automatische watermeetstation Rhein-Nord officieel in bedrijf werd gesteld. In totaal worden in West-Duitsland langs de Rijn 21 controle stations gebouwd. ADVERTENTIE exclusieve ook voor sfeervolle RECEPTIES Tel. reservering mogelijk onder de nrs. 32 35 90-32 06 68 of 3217 50. Geopend dagelijks (ook 's zondags) van 17 - 21 uur (aan het Spaarne, tussen Oude Gracht en Melkbrug) Voldoende parkeergelegenheid. ken in het onderzoek naar de waterver vuiling, zo vertelde de heer De Koster. De sporen hiervan zijn juist vanaf gro te hoogte pas goed in zijn geheel te over zien. Ook voor de milieu-hygiëne is de ruimtevaart dus van groot belang. Begin juli zullen in Brussel de Euro pese ministers van technologie bijeenko men om zich te beraden over de samen werking op het gehele terrein van de ruimtevaart met de V.S.. In Washington heeft te bewindsman voorts in het ministerie van Buitenlandse Zaken met minister Rodgers, staatssecre taris Richardson en een aantal senaats leden gesproken over de ontwikkeling van de EEG. „Van beide zijden wordt ge vreesd, dat Amerika en Europa uit el kaar beginnen te groeien", zo zei hij. Bij de besprekingen brachten de Ame rikanen opnieuw' h un grote bezwaren naar voren over het systeem van de hef fingen dat de EEG toepast op de land bouw. Men vreest, dat de toch al sterk verminderde agrarische export van Ame rika een nog zwaardere klap zal krijgen als de vier candidaatslanden straks zul len toetreden. Op dit punt had de be windsman t er geruststelling gememo reerd, dat de Amerikaanse export tussen 1958 en 1968 sterker is gestegen naar de EEG-landen, dan naar de rest van de wereld. Thans is er inderdaad een tij delijke inzinking. mee eens. „We gaan", zo zei hij, „zo ver mogelijk om enige controle mogelijk te maken". De minister, die een beroep op de Kamer deed om de voorgestelde re geling niet te wijzigen, merkte op, dat er bepaald op mag worden vertrouwd, dat er geen misbruik wordt gemaakt. Het voorstel in het amendement-De Goe de om de bewijsstukken van betalingen voor geheime uitgaven aan de president van de Rekenkamer over te leggen acht te hij moeilijk uitvoerbaar, mede omdat vaak geen bewijsstukken aanwezig zijn, „Niet veel bezwaar", zei minister Wit teveen te hebben tegen een ander voor- stel-De Goede, om te bepalen dat van schenkingen, waarvan de waarde 10.000 overtreft, mededeling wordt gedaan aan de Rekenkamer. De verlaging van de grens van deze schenkingen van 100.000 tot 10.000 noemde de minister redelijk. Aanvaarding van het amende ment-Franssen (P.v.d.A.) om vast te leggen, dat voortaan voor vervreemdin gen (schenkingen, verkoop of ruiling), waarvan de waarde 100.000 overtreft, machtiging krachtens of bij de wet is vereist, wees de minister af. Hij merkte op, dit voorstel „heel bepaald" te moe ten ontraden. Bezwaren werden zijnerzijds ook ge maakt tegen de suggestie-De Goede, die had voorgesteld de bepaling in de comp tabiliteitswet te laten vervallen, waarbij wordt voorgeschreven dat de leden, de plaatsvervangende leden en de secreta ris van de Rekenkamer de eed van trouw aan het staatshoofd moeten afleggen. Minister Witteveen merkte ondermeer op, dat met een wijziging als bedoeld zou worden vooruitgelopen op de proeve voor een nieuwe grondwet, hetgeen hij onjuist noemde. Geen bezwaar ontvouw de hij tegen het voorstel, om voortaan ook vast te leggen dat de leden van de Rekenkamer, noch ook de plaatsvervan gende leden en de secretaris lid zouden kunnen zijn van een openbaar lichaam. Aan het slot van de beraadslagingen deed de P.v.d.A.-afgevaardigde dr. ir. A. Vondeling de suggestie de naam van de Comptabiliteitswet te doen vervan gen door een meer Nederlands woord. Hij suggereerde in dit verband hiervoor de woorden Rekenwet of Begrotingswet, welke suggesties evenwel door de minis ter niet werden overgenomen. De Kamer, die vandaag niet in ple naire vergadering bijeen kwam, zal eerst volgende week dinsdag de behandeling van deze wet voortzetten. (Van >nze parlementsredactie) DEN HAAG. -Het Kamerlid drs. Hans van den Doel (P.v.d.A.), heeft minister Schut (Volkshuisvesting) gevraagd of uit het „begrip" dat premier De Jong zondag in een televisie-uitzending getoond heeft voor de acties van de woningkrakers, mag worden afgeleid dat ook het kabinet het leegstaan van huizen „ongewenst en aan stootgevend" vindt. Als dat zo is dan dient naar zijn me ning onmiddellijk de in december getrof fen beschikking over de toepassing van de woonruimtewet, die dat leegstaan be vordert, te wonden herzien. Volgens deze ministeriële beschikking krijgen kopers van woningen namelijk vrijwel automa tisch een woonvergunning. Daardoor is het aantrekkelijk geworden huurwonin gen om te zetten in koopwoningen en is vooral in de grote steden het aanbod van voormalige huurwoningen gestegen. Deze panden blijven echter meestal ge durende de aanbiedingsperiode leeg staan. Israel-marktgeorganiseerd door de katholieke werkende jongeren in Hilversum is gisteren verstoord door een tot dne maal toe herhaald tele fonische hommelding. Minister Klom- pé (hier in gesprek met agenten) moest de officiële opening daardoor in een elders gelegen zaal verrichten. Het publiek kon na enige tijd toch in de tentoonstellingsruimte worden toegelaten. Het alarm bleek loos te zijn geweest. DEN HAAG. Het D'66-Kamerlid drs. E. Nypels heeft de ministers van CRM, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken en de onder-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd, waarom zij een uitnodiging om aanwezig te zijn bij de demonstratieve wandeltocht, gericht tegen de voorgeno men aanleg van de provinciale weg num mer 1 door de duinen van het Haagse waterwingebied niet hebben aanvaard. In deze vragen wijst de heer Nypels er op, dat ook het provincie-bestuur daarbij niet vertegenwoordigd was, zodat „er geen enkele autoriteit aanwezig was om een petitie van de verontruste burgers in ontvangst te nemen". Vonden, aldus de vragen, de bewinds lieden het niet de moeite waard om ken nis te nemen van de ernstige bezwaren, die bij vele burgers leven tegen de aanleg van een grote verkeersweg, dwars door een recreatie-, natuur- en waterwingebied? (Van onze correspondent) UTRECHT. De ministers Klompé en Schut zijn onder geen beding bereid de gemeente Utrecht nog verdergaande sin geldemping toe te staan. Het college van B. en W. heeft nu besloten binnenkort aan de gemeenteraad voor te stellen geen verdere pogingen te ondernemen om toestemming die tot demping van het gedeelte van de stadsbuitengracht in het noordoorsten van de stad te verkrijgen. Volgens de beide bewindslieden bepa len de singels al sedert eeuwen in be- lanrijke mate de identiteit van Utrecht. Daarbij vallen naar hun mening tijde lijke verkeersmoeilijkheden in het niet. Inmiddels is een alternatief plan opge steld. Voor dit alternatief, een noordelij ker gelegen tracé van de Ringweg, die het hart van Utrecht moet omvatten, zullen echter niet minder dan 630 wonin gen, 125 bedrijven en drie scholen moe ten worden gesloopt, waarmee naar schatting 33 miljoen extra gemoeid zal zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De reacties op het uittreden van de heer Goedhart c.s. zijn zodanig dat gesproken kan worden van een blijvend vertrouwen in de Partij van de Arbeid als actiecentrum voor het democratisch socialisme in ons land. Dat heeft voorzitter Vondeling van de P.v.d.A. gisteren namens het dagelijks bestuur van zijn partij ver klaard. De heer Vondeling reageerde op het formele besluit van het comité „Demo cratisch Appèl" om zich op te heffen en toe te treden tot DS '70. Het comité liet gisteren een bulletin verschijnen, waarin gezegd wordt dat verder voortbestaan van „Democratisch appèl" zinloos is nu „de heerschappij van Nieuw-Links in de P.v.d.A. toch niet meer te keren is en er in DS'70 een al ternatief is ontstaan". Slechts twee van de ruim tien leden, mr. Keuning uit Zie- rikzee en de heer P. Kors uit Hendrik- Ido-Ambacht blijven de P.v.d.A. trouw. De heer Keuning, die wethouder is, zei dat hij als aanvoerder van de plaatse lijke P.v.d.A.-lijst het onjuist vindt het DEN HAAG. Een officiële Neder landse vertegenwoordiging bij manifes taties ter gelegenheid van de derde ver jaardag van het huidige Griekse bewind „ligt op generlei wijze in het voornemen" Minister Luns heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld, in antwoord op vra gen van het P.SP.-kamerlid A. G. van der Spek. Deze had aangedrongen op de demonstratieve afwezigheid van Neder landse vertegenwoordigers bij dergelijke manifestaties „teneinde geen misver standen te doen ontstaan over de nega tieve mening van de Nederlandse rege ring over het huidige bewind in Grieken land." LEEUWARDEN. Het circa 10-jarige zoontje va nde familie Kuiper uit Leeu warden is woensdagavond bij een trein ongeval tussen Sneek en Leeuwarden om het leven gekomen. De jongen, die samen met zijn moeder reisde, was de treincoupé uitgelopen naar een „voor onbevoegden verboden" bal kon. Hij moet daar aan de buitendeur hebben gemorreld waardoor deze open vloog. Volgens de NS was de deursluiting in orde. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het zilveren tientje, waarvan er vijf miljoen zijn geslagen ter gelegenheid van het vijfentwintigste be vrijdingsjaar, heeft bij publiek en winke liers een slechte naam. Verzamelaars hebben er weinig of niets aan omdat alle tientjes beschadigd zijn, voor verwerking tot sieraad zjjn de muntstukken te plomp en te lelijk, en als betaalmiddel zijn zij slechts met moeite te gebruiken. De zilveren tientjes zijn zo sterk geïn troduceerd als gedenkmunt, dat velen wantrouwend staan tegenover hun waar de als betaalmiddel. Winkeliers zijn bo vendien bang ze in hun kassa met rijks daalders te verwarren en in de speciale sorteerblokken van cassières van grotere winkels passen ze niet. Aanvankelijk was het de bedoeling dat iedere Nederlander een zilveren bevrij dingstientje moest kunnen krijgen. Daar toe werd door het ministerie van Finan ciën gewetensvol een verdelingssysteem opgezet. Iedereen kon bij postkantoren en banken tientjes bestellen. De eerste aan- munt zou vijf miljoen stuks zijn, daarna kon dit aantal worden uitgebreid tot 12 miljoen. Er kwamen echter nog niet eens voor de eerste vijf miljoén tientjes bestellin gen binnen. Ook niet toen de bestelter- mijn was verlengd omdat men dacht dat niet iedereen begrepen had hoe het sys teem werkte. Niettemin mocht men aan nemen dat degenen die wel tientjes had den besteld, ze voor muntverzameling of ter herinnering zouden vasthouden. Voor verzamelaars bleken de tientjes echter zodra ze werden uitgegeven, een tegenvaller te zijn. Er was vrijwel geen muntstuk bij, dat niet beschadigd was, vermoedelijk in de telmachine. Het heeft daarbij ergernis gewekt dat degenen die per tientje een dubbeltje meer betaalden om een in plastic ver pakt, en dus onbeschadigd muntstuk te krijgen, ook zware beschadigingen op hun munten aantroffen. Bovendien is de plas tic verpakking er een van een nogal on hanteerbare soort. Men moet het mapje geheel vernielen wil men het tientje eruit kunnen krijgen. Meer en meer ziet men nu zilveren tientjes in het gewone geldverkeer belan den. Daar worden ze met wantrouwen bekeken. De munt is te zeer als gedenk penning uitgevoerd, om de summiere aan duiding „10 G" tussen het bevrij dings jaar en het gedenkjaar in het muntopschrift overtuigend te doen zijn. In de winkels en horecabedrijven neemt men de munten dikwijls pas als betaal middel aan na druk onderling overleg, waarbij de betalende klant als een valse munter wordt bekeken. Dit kan men dan nog behalve aan de onduidelijkheden in 't muntopschrift en de introductie van het tientje beschou wen als symptomen van eerste onwennig heid met het herdenkingsgeld. Het minis terie van Financiën geeft toe dat de tien tjes eigenlijk zijn geslagen met de bedoe ling dat de mensen ze zouden vasthouden, doch bezweert daarbij dat ze tot in lengte van dagen officieel wettig betaalmiddel zullen blijven. Waar winkeliers nog de meeste last van hebben, is het feit dat men het weliswaar wat grotere tientje gemakkelijk voor een rijksdaalder aanziet in de drukte van het werk. Zij vrezen op die manier een strop te halen bij het teruggeven van wissel geld en hebben de tientjes daarom maar liever niet in hun kas. Bij Financiën gelooft men dat de tientjes op den duur uit de circulatie zullen ver dwijnen doordat de mensen ze toch weer als curiositeit gaan vasthouden, en door dat ook buitenlanders er interesse voor zullen tonen. Men heeft overigens nog steeds niet besloten of men na de eerste vijf miljoen tientjes nog wel verder zal aanmunten tot twaalf miljoen, zoals aan vankelijk de bedoeling was. als zodanig gekregen vertrouwen van zijn plaatsgenoten te beschamen. Ook de heer Kors staat op een verkiesbare plaats Beiden hebben nog hoop op „de regenere rende krachten" in de P.v.d.A. De overigen uit het comité, onder wie oud-Eerste-Ka- mervoorzitter prof. Mazure, de jurist mr. J. M. Drees, zoon van de oud-pre mier, en de heer H. Pors, één van de oprichters van Democratisch appèl, heb ben zich met de kamerleden Goedhart en Schuitemaker aangesloten bij DS'70. Dr. Vondeling vond het, gelet op de in houd van het bulletin, begrijpelijk dat het comité heeft besloten zich zelf op te heffen. „Als men opvattingen heeft over verhoudingen in de P.v.d.A., zoals naar voren komt in beweringen als „minach ting van de democratische spelregels, on der de voet lopen van partijgenoten, het werpen van rookbommen in raden en staten, dan ig er voor de betrokkenen ook geen basis meer voor samenwer king", aldus de voorzitter van de P.v.d.A. „Dan overheerst de sfeer van achter docht, die een zinvolle discussie onmoge lijk maakt". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Nederiandscha Roode Kruis gaat zich in de naaste toe komst bezighouden met nieuwe taken. In de eerste plaats gaat het proberen orde te scheppen in de norme chaos die thans in ons land heerst bij de strijd tegen het druggebruik en in de tweede plaats zal men zich gaan bezighouden met het over brengen van nieren, die moeten worden getransplanteerd. De directeur-genraal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden maakte dit gisteren bekend tijdens de jaarlijkse persconfe rentie in Den Haag. Op het gebied van de drug-bestrijding werken in ons land honderden instellingen naast en door elkaar heen. Dit alles gaat het Rode Kruis coördineren men wil een bureau oprichten, dat moet „registreren, informatie verstrekken en overkoepelen". Voorts hoopt men over twee jaar een nieuw vakantieschip ten behoeve van lang durige zieken in gebruik te kunnen ne men, dat vijf a zes miljoen gulden gaat kosten en in de plaats zal komen van het thans gebruikte schip „J. Henri Dunant". Het hoofdbestuur is tot dit besluit geko men omdat de laatste jaren de inzichten over de recreatie en verzorging van lang durige zieken, zich belangrijk gewijzigd hebben, dit houdt bijvoorbeeld in dat zij overdag rolstoelen tot hun beschikking zullen moeten hebben, hetgeen verdubbe ling van de ruimte aan boord noodzakelijk maakt. Er zullen aan boord van het nieuwe schip evenveel plaatsen beschikbaar ko men als aan boord van de „J. Henri Du nant", welk schip van 1959 dateert. Dat aantal is 72 patiënten en 70 verzorgsters. De opbrengst van de jaarlijkse collecte in 1969 van het Nederlandsche Roode Kruis bedroeg 3.013.000 gulden. Alleen de opbrengst van het jubileumjaar 1967 was hoger. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 in

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2