VAN DAG TOT DAG DEMONSTRATIE VAN NPD TEGEN DDR IN KASSEL Cambodja krijgt nu hulp uit Thailand Ra-2 kruist in volle zee Volgende week start in Rome conferentie van de NAVO Gewekt door öckraak Oost-Duitsland erkend door Algerije Model Erfurt nagebootst Faure weigert functie in Nanterre China in de VN" Garaudy uit partij gezet commentaar op actuele zaken voor die koffie en thee waar geen suiker in mag McCormack niet lerkiesbaar Frankrijk gaat nog meer kernproeven nemen in Stille Oceaan TOENEMENDE RUSSISCHE INVLOED IN MIDDELLANDSE ZEE-GEBIED Arthur Goldberg: DONDERDAG 21 MEI 1970 Sucrosa Oostenrijkse minister met SS-verleden afgetreden Pijnlijk ,Weg met nazi's FILIBUSTER" TEGEN OPPOSITIE IN AMERIKAANS CONGRES 8 (Van onze redacteur in Rome) ROME Delegaties uit de NAVO-landen komen de volgende week dins dag en woensdag in Rome bijeen ter gelegenheid van de NAVO-voorjaars- conferentie. De Italiaanse hoofdstad ontvangt zijn gasten uit de verdrags organisatie in een periode van enorme interne moeilijkheden. A ctiviteit V Diplomatenprotest Munitiedepot ontploft in Pakistan: 14 doden Er zijn de laatste jaren weinig buiten parlementaire acties geweest die zoveel effect hebben gesorteerd als de „huizen- krakerij", de illegale protestbezetting van leegstaande panden, een actie die niet de bedoeling had enkele slechtbehuisde ge zinnen aan betere woonruimte te helpen maar een algehele doorbraak op het ge bied van de volkshuisvesting te forceren door de geesten der bëstuurders wakker te schudden en te confronteren met hun maatschappelijke opdracht. In Haarlem maar ook elders zijn de huizenkrakers door de overheid mild bejegend. Men heeft met succes getracht te vermijden dat er geweld en frustraties uit voortkwamen. Nu heeft de burge meester van Haarlem, mr. De Gou, voor de schappelijke houding van de autoritei ten tegenover de onwettige bewoningen een tegenprestatie gevraagd: hij heeft een beroep op de krakers gedaan om zich van verdere acties te onthouden, omdat de gemeente een huisvestingsbeleid wil introduceren dat meer dan voorheen ge richt is op een effectieve bestrijding van ongewenste woonsituaties en een goede woonruimteverdeling. Natuurlijk heeft de Haarlemse burge meester het niet letterlijk zo gezegd, maar wij mogen aannemen dat hij het wel zo bedoeld heeft. Het is immers duidelijk dat verandering en verbetering van het gemeentelijke beleid op het gebied van de huisvesting niet toevallig uit de lucht komen vallen, maar verband houden met de acties die gevoerd zijn. Men zou daar in een schuldbekentenis kunnen zien, maar die zou een verantwoordelijk ge meentebestuur zelfs niet ontsieren. Schuld bekennen is een bewijs van zede lijke moed. Deze overweging gaat uit van het onweersprekelijke feit, dat alle men den falen en dat ook bestuurderen net als gewone mensen met vallen en op- 8taan door het leven gaan. Natuurlijk zal er ook wel weer van al te grote toegeeflijkheid en „zwichten voor chantage" worden gesproken. De kraakacties behoren in de gedachten van vele ordelievende lieden tot het complex van gezagsondermijnende wanordelijkhe den, die alleen met grof geweld kunnen worden tegemoetgetreden. Een dergelijke gedachtengang brengt echter geen vrucht baar idee op dat kan bijdragen tot oplos sing van het nijpende woonprobleem. De hooggeroemde „orde" is op het gebied van de woonvoorzieningen in de eerste plaats verstoord door het feit dat vele gezinnen geen menswaardig onderkomen hebben. Een orde die de woonellende continueert en gedoogt, is geen goede orde. Het lijkt daarom een aannemelijke redenering van stadsbestuurders, dat zij de huizenkraak- acties niet in de eerste plaats als een wanordelijkheid maar als een nadrukke lijke noodkreet hebben te verstaan. Dien overeenkomstig handelend, komt men tot de soort van afspraak die de burgemees ter van Haarlem nu wil maken: geen illegale huizenbezetting meer, maar een in de orde ingepast beter gemeentelijk beleid dat onbillijkheden voorkomt en op het algemeen belang van alle woning noodslachtoffers gericht is. Het is een beetje laat, maar aan de andere kant kan men nieuwe bestuur ders moeilijk de fouten van hun voor gangers in de schoenen schuiven. Ook op ministerieel niveau is het woningbeleid ook niet vijfentwintig jaar door één man bepaald. Het publiek heeft bijzonder lang geduld geoefend, voordat het tot een uit barsting kwam die serieus moest worden genomen. Dat zij serieus is genomen, moge nu blijken uit wat men er aan gaat doen. Het is te hopen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen geen enkele factor hebben gevormd in de op zichzelf zeer verheugende reactie van ijver en goede wil, die de bestuurders tonen. En als die komende verkiezingsconfrontatie al geen rol heeft gespeeld, is het toch te hopen dat de ijver na de verkiezingen niet verflauwt. Een bepaalde wijziging in het patroon van de meeste gemeentera den zal er misschien aan meewerken, dat de nieuwe stimulansen levend blijven en dat alle partijen van de stedelijke volks vertegenwoordigingen doordrongen blij ven van een gezamenlijke maatschappe lijke plicht om de sociale kanker van de woningnood met voorrang onder handen te nemen. nnnnnnnnnnnnnnnnnnnfir" TAnnnnnnnnnnnnnnnnnfinni—------ ADVERTENTIE WASHINGTON, (AP). De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, John McCormack, heeft bekend gemaakt dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen in de voor november vastgestelde verkiezingen. McCormack, democratisch afgevaardigde voor Massachusetts, is 78 jaar. Waarne mers geloven dat hij met zijn besluit de weg vrij heeft gemaakt voor verkiezing van zijn partijgenoot Carl Albert uit Okla homa tot „speaker" als de democraten de meerderheid in het Huis behouden. De 62-jarige Albert is nu democratisch Sucrosa.de kaloriebesparende zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. PARIJS (Reuter). Frankrijk zal vol gend jaar opnieuw kemproeven in de Stille Oceaan uitvoeren. Dit heeft minis ter van Defensie Michel Debré na een zitting van het kabinet bekend, waar hij verslag heeft gedaan van de resultaten van de proeven, die vorige week boven de Moeroeroa Atol, in Frans Polynesië, zijn begonnen. Debré zei, dat de proeven van volgend jaar als doel hebben de in 1970 ontwikkel de kernwapens voor militair gebruik ge reed te maken. Frankrijk begon zijn jongste serie kern proeven vorige week vrijdag met een kernexplosie van geringe kracht. De ex perimenten zullen in de komende zes we ken worden voortgezet „om de weg te effenen" voor het tot ontploffing brengen van een waterstofbom op 3 juli. WENEN, (DPA). De Oostenrijkse mi nister van Landbouw, dr. Hans Oellinger, wiens vroegere lidmaatschap van de SS scherpe critiek van de parlementaire op positie heeft uitgelokt, is „om gezondheids redenen" afgetreden. Oellinger was door de bondskanselier dr. Bruno Kreisky, benoemd, zonder dat Kreisky van het SS-verleden van Oellinger op de hoogte was. Kreisky heeft zich even wel, nadat bekend geworden was, dat Oel linger tot 1940 „SS-untersturmführer" is geweest, „beschermend" voor de aange vallen minister opgesteld. ILO-directeur. De Brit Wilfred Jenks is gekozen tot directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), Hij volgt in deze functie de Amerikaan David Morse op. KASSEL Wanneer na het ge sprek, dat bondskanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph vandaag in Kassei voeren, de contacten tussen jeide Duitslanden worden voortgezet, beschouwt de regering in Bonn dat gesprek als geslaagd. Deze uitlating van regeringswoordvoerder Ahlers toont hoe gering de verwachtingen van het tweede topgesprek Brandt- Stoph in Westduitse regeringskring is. Het wordt „zeer sceptisch" beoor deeld, aldus Ahlers gisteravond. Brandt zou zijn Oostduitse gast. zoals gemeld, een twintigtal voorstellen voor regeling van de betrekkingen tussen Bondsrepubliek en DDR voorleggen. De voorstellen betreffen niet alleen het politieke contact (erkenning van de Oos telijke staat komt daarin niet ter sprake), maar ook toenadering in handel en ver keer en verbetering van het contact tus sen Oost- en Westduitse families. Het al geruime tijd geleden door Ul- bricht aan de Westduitsers voorgelegde ontwerp-verdrag voor het aanknopen van gelijkgerechtigde betrekkingen kan, wat Brandt betreft, als een onderhandelings element fungeren. Algemeen wordt aan genomen dat Stoph dit ontwerp vandaag opnieuw aan de orde zal stellen. Het Oostduitse regime boekte vlak voor de ontmoeting in Kassei een politiek succes dat de regering-Brandt pijnlijk heeft getroffen. Minister van Buitenlandse Zaken Win- zer, die enkele dagen geleden plotseling naar Algerije reisde, kwam gisteren naar Oost-Berlijn terug met een overeenkomst over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen. Algerije is de eerste Noord- afrikaanse staat die de DDR erkent. Win- zer kon praktisch onmiddellijk na terug keer in eigen land de trein naar Kassei nemen. Vanmiddag onderbreekt premier Stoph het politieke gesprek voor een uitstapje naar een gedenkplaats voor slachtoffers van het nazisme. Hij legt bij het monu ment een krans en volgt daarmee het voorbeeld van Bondskanselier Brandt, die tijdens het eerste gesprek, in Erfurt, voor een kranslegging naar het voormalige concentratiekamp Buchenwald reed. Inmiddels doet de Oostduitse pers het voorkomen alsof Kassei een stad is die nog allerminst met het fascistische ver leden heeft gebroken. Het persbureau ADN publiceerde gisteren een beschrij ving van de stad voor gebruik in Oost duitse bladen. Kassei, dat voor een voortreffelijke ont vangst van de enkele duizenden gasten heeft gezorgd, werd daarin afgeschilderd als een centrum van revanchisme, neo nazisme en verwerpelijke traditionele groeperingen. De Oostduitse journalisten vonden in de Kasseier telefoongids negen tien revanchistische organisaties, tal van neo-nazistische agentschappen, enzovoort. tent opgeslagen: een grote circustent waarin de Westduitse kameraden Willi Stoph hadden willen ontvangen. Nu Stoph zijn verwachte uitstapje (het model-Er- furt zou immers zo getrouw mogelijk worden nagebootst in Kassei) naar het monument maakt, stellen de communisten zich tevreden met de verspreiding van propagandamateriaal en een redevoering van DKP-voorzitter Bachmann, die laat in de middag commentaar zal leveren op het gesprek tussen de beide regerings leiders. Het beeld van onverzoenlijke revan- chisten kon nog worden versterkt door het optreden van NPD-leider Adolf von Thadden op een sportterrein aan de rand van de stad. Von Thaddens waarschuwin gen tegen toenadering tot de DDR gingen gisteravond overigens vrijwel verloren in spreekkoren van studenten en andere jon gelui. De NPD-slogan „Weg met de muur" was niet opgewassen tegen het „Weg mc-t de nazi's" van Von Thaddens tegenstan ders. Eveneens aan de rand van de stad had de Westduitse communistische partij haar PARIJS (AFP). Edgar Faure, voor malig minister van Onderwijs in Frank rijk heeft de functie van deken van de economische en rechtskundige faculteit van de universiteit van Nanterre gewei gerd. Hij was daarvoor zonder overleg geko zen. Faure zei wel bereid te zijn een ad viserende taak op zich te nemen. De verkiezing van Faure vond plaats door de bestuursraad van de faculteit. De functie was vacant sinds het aftreden van de vorige deken op 24 april. Faure, die in de periode vóór De Gaulle tweemaal premier was, heeft vermoede lijk de functie van deken geweigerd om zijn politieke carrière niet in gevaar te brengen. SAIGON-WASHINGTON-NEW ÏORK (AP, Reuter) In de Thaise hoofdstad Bangkok is van goed ingelichte zijde ver nomen dat Thailand Cambodja zal voor zien van militaire adviseurs, instructeurs, voertuigen en mogelijk lichte wapens. Troepen zullen echter niet op grote schaal worden gezonden, tenzij Thailand rich door de toestand in het buurland bedreigd gaat voelen. De Cambodjaanse minister van Buiten landse Zaken Yam Sambaur zou dit heb ben vernomen toen hij dinsdag in Bang kok aankwam na in Djakarta de confe rentie van 12 Aziatische landen over Cam bodja te hebben bijgewoond. De Sovjet-Unie heeft een verzoek wji De sociale onrust is na de opwinding van de afgelopen winter niet verstomd. Het ziet er naar uit dat ze zal voortgaan tot een nieuwe sociale orde voor het land gevonden is. Italië moest na afloop van de tweede wereldoorlog in een overtrok ken ritme structuurveranderingen onder gaan die andere westerse democratieën in een gezonder tempo konden verwerken. Een thema, dat op de NAVO-conferen- tie beslist niet op de agenda zal staan, maar dat achter de schermen ongetwij feld aan de orde zal komen is dan ook in hoeverre Italië met zijn tumultieuze ontwikkeling een gevaar binnen de NAVO- structuur aan het opleveren is. Als in dit land op 7 juni aanstaande regionale verkiezingen worden gehouden voor nieuw in te stellen regionale „rege ringen" en regionale parlementen, rekent men ermee dat de communisten in een drietal „regiones" in staat zullen zijn een regering te vormen, weliswaar in samen werking met socialisten. Niet alleen zal dit, naar wordt voorspeld, een nieuwe crisis in de regering van midden-links in Rome opleveren, het betekent ook het begin van de officiële communistische deelname aan het landsbestuur (wat niet wil zeggen dat de communisten niet al lang vanuit de oppositie weer concreet aan de besluitvorming van de regeringen heb ben deelgenomen). Deze versterking van de communisti sche invloed in Italië valt samen met een versterking van de communistische in vloed in het hele gebied van de Middel landse Zee. Het is de Russische hulp aan het Egypte van president Nasser, aan wie ook het nieuwe regime in Libië eeuwige trouw heeft gezworen. Het zijn de Russische steunpunten in Syrië. Het is de allerwegen gesignaleerde opzienbaren de uitbreiding van Russische vloot die in de Middellandse Zee het machtseven' wicht aan het verstoren is. Italië is temidden van deze ontwikke lingen een onontbeerlijk bestanddeel van de NAVO. Geflankeerd door het commu nistische Joego-Slavië en lidstaat Grieken land met zijn twijfelachtig regime aan de ene kant en aan de andere kant door Spanje, dat vooral door de Europese so cialisten nog niet wordt geaccepteerd, is Italië de enige democratie volgens West- europese maatstaf aan de zuidflank van het Europa van de NAVO. Italië is de thuisbasis van de Amerikaanse zesde vloot die het enige serieuze tegenwicht biedt tegen de Russische presentie te wa ter in de Middellandse Zee-gebied. De huidige regering van minister-presi dent Rumor doet merkbaar alles om het land vooruit te brengen in het kader van de Europese veiligheid» Dat betekent ook binnen het kader van de Middellandse Zee. Het is de minister van buitenlandse zaken Aldo Moro die na de recente vor ming van de midden-linkse regering op zijn terrein een enorme activiteit ontwik kelt. Niet alleen reisde minister Moro kort geleden naar Bulgarije en Honga rije maar ook naar Ankara en Istan- boel waar hij alle Italiaanse ambassa deurs in het Midden-Oosten om zich heen verzamelde. Binnenkort gaat hij naar Caïro voor een bezoek van 24 uur en af gelopen week was hij voor een officieel bezoek in Parijs. In Frankrijk werd Moro geconfronteerd met het Franse offensief in de richting van de Middellandse Zee. Het streven naar de vorming van een „Middellandse Zee Gemeenschap" is duidelijk gewor den bij het bezoek van koning Hassan van Marokko aan Parijs begin dit jaar. Frankrijk steunt de gedachte van de „Middellandse Zee voor de Middellandse Zee landen", wat dit ook moge betekenen óók voor andere aanhangers van deze formule zoals Joego-Slavië en Algerije. Het is echter de vraag of het zwakke Italië in deze maalstroom van nieuwe ont wikkelingen binnen zijn eigen levenssfeer een betrouwbare verdediger voor de NAVO-strategie zou kunnen blijven. De NAVO-delegaties zullen dinsdag en woens dag in Rome als het ware op het uiter ste puntje van de golfbreker staan waar de golven al een onrustbarende kracht ontwikkelen. Het is zelfs mogelijk dat deze hele strek dam aan de zuidflank van Europa, on danks verwoede pogingen van de huidige Italiaanse regering, op gevaarlijke manier bezig is in te sakken. De papyrusboot Ra II van de Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl in volle zee tijdens de reis die moet bewijzen dat de oude Egyptenaren in staat moeten zijn geweest meer dan drie duizend jaar voor Columbus Amerika te bezoeken. NEW YORK (Reuter). De voorma lige Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft de toelating tot de VN bepleit van de Chinese volksrepubliek en Noord-Viet- nam. Hij zei dat China, dat nu zowel een kernmogendheid als een ruimtevaartmo- gendheid is, de zetel van Formosa in de veiligheidsraad moet innemen. Goldberg zei voorts dat de tijd gekomen is om ook Oost- en West-Duitsland, Noord- en Zuid- Korea en Zuid-Vietnam toelating tot de VN aan te bieden. In een rede op een bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging voor de Vere nigde Naties zei Goldberg dat de toela ting van China de VN de gelegenheid zou schenken om bij te dragen tot het berei ken van vreedzame oplossingen in Viet nam en elders. „Laten wij de situatie onder ogen zien", aldus Goldberg. „De VN kan niet volledig effectief zijn voordat China en andere verdeelde mogendheden tot het lidmaatschap zijn toegelaten. De proce dures zullen moeilijk zijn, maar hoe snel ler we daarmee beginnen, des te beter" Bomaanslag. Op het paleis van justitie m de Westfranse stad Angers is een bom aanslag gepleegd. De ontploffing heeft ernstige schade aangericht aan het ge bouw, waarvan alle ruiten werden ver nield. Aardbeving. Vorige week heeft zich in de afgelegen Russische republiek Dage stan in de Kaukasus een reeks aard schokken voorgedaan, waardoor in die 1,2 miljoen inwoners telt, schade is driekwart gedeelte van deze republiek, aangericht Engeland verworpen om een internationa le conferentie over de crisis in Indo-China bijeen te roepen. De regering in Londen maakte gisteravond bekend dat minister van Buitenlandse Zaken Stewart het verzoek op 1 mei heeft gedaan en dat er gisteren een negatief antwoord uit Mos kou is gekomen. De Sovjet-Unie en En geland zijn zoals bekend bij toerbeurt voorzitter van de Geneefse conferentie over Indo-China. Aanhangers van president Nixon m het Amerikaanse Congres proberen door lan ge redevoeringen de actie van de oppo sitie tegen het Amerikaanse optreden in Indo-China te ondermijnen. Met deze „fi libuster" hopen zij de „zwijgende meer derheid" in het geweer te brengen, die volgens Nixon en vice-president Agnew het regeringsbeleid steunt, tegen een voor stel om na 1 juli geen geld meer be schikbaar te stellen voor de Amerikaanse acties in Cambodja. Waarnemers achten het waarschijnlijk dat de Senaat dit amen dement zal aanvaarden, mits er op korte termijn over wordt gestemd. Intussen werken Republikeinse en De mocratische leiders achter de schermen aan een voor alle partijen aanvaardbaar compromis. Volgens het voorgestelde amendement zouden er ook geen gelden meer beschikbaar mogen worden gesteld voor militaire adviseurs, instructeurs, huurlingen en luchtmachtsteun voor de Cambodjaanse regering. Ongeveer 500 jonge Amerikaanse diplo maten hebben in een brief aan minister van Buitenlandse Zaken William Rogers geprotesteerd tegen de Amerikaanse in terventie in Cambodja. Vertegenwoordi gers van deze diplomaten hebben giste ren een onderhoud gehad met ondermi nister Alexis Johnson. Die zou hebben ge zegd dat het ontoelaatbaar is dat functio narissen van de buitenlandse dienst zich openlijk tegen de Indochinese politiek van de president verzetten. Tegen de protes terende diplomaten zullen echter geen disciplinaire maatregelen worden geno men. Ongeveer 200 ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben in een brief aan onderminister Macomber geprotesteerd tegen de Amerikaanse po litiek in zuidoost-Azië. Een menigte van naar schatting 150.000 mensen heeft gisteren in New York een vreedzame demonstratie gehouden vóór het Amerikaanse beleid in Indo-China. De demonstratie, langs Broadway, was de grootste die ooit ten gunste van de rege ring is gehouden. De deelnemers waren voornamelijk havenarbeiders en kantoor bedienden. PARIJS. (Reuter) Het Centrale Co mité van de Franse Communistische Par tij heeft de 56-jarige filosoof Roger Ga raudy uit de partij gestoten. In het begin van dit jaar was Garaudy al zijn zetel in het centrale partijcomité kwijt geraakt. Garaudy heeft al enige tijd ruzie met de partijleiding. Behalve door zijn cri tiek op bepaalde communistische denk beelden, zoals die betreffende de klassen strijd, is de crisis vooral ontstaan door zijn onverbloemde veroordeling van de Russische militaire interventie in Tsje- cho-Slowakije. Na aanvankelijk critiek te hebben geleverd op het Russische optre den, heeft de Franse partijleiding zich geleidelijk aan de zijde van het Kremlin geschaard. Het conflict bereikte een hoogtepunt door de beschuldiging van Garaudy. dat de Franse partijleiding actief heeft mee geholpen bij de uitschakeling van de li berale leider Alexander Dubcek, die na het verlies van al zijn partij- en rege ringsfuncties ambassadeur is geworden in Turkije. Volgens Garaudy heeft de Franse par tij en in het bijzonder de waarnemende secretaris-generaal Georges Marchais. de nieuwe leiders in Praag het verslag in handen gespeeld van een gesprek, dat Dubcek kort vóór de Russische invasie had met de Franse partijleider Waldeck- Rochet. Het politieke bureau van de Fran se CP heeft de beschuldiging met kracht afgewezen, maar die verklaring heeft ve len niet overtuigd. RAWALPINDI (Reuter). In de om geving van Lahore in Pakistan is een munitiedepot in de lucht gevlogen. Veer tien mensen verloren het leven en 74 wer den gewond. Tot de slachtoffers behoren zowel militairen als burgers. Het dorp Dher in totaal verwoest. Drie andere dorpen zijn zwaar getroffen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3