Snelle ontwikkeling in dienstverlening aan vrachtmakelaars en coasterreders Regionaal Instituut wil h.a.v.o. voor Castricum (gemeenteraad velsen Beheer van bejaardenhuizen thans centraal geregeld Begin juni opening in Sluiswijk -v - <■- - s A VERENIGINGSNIEQWS UIT DE IJMOND Kggyga v:0;< i Nieuw systeem uitgewerkt in IJmuiden Volledige havo bij Scholengemeen schap Witte Tejater besluit seizoen Speeltuin wordt feestelijk heropend ADO-sportdag voor senioren RIJWIELEN BROMFIETSEN v. B U G N U M Stormvogels tegen Marlow m ■5 1 i C -* DONDERDAG 21 MEI 1970 IJMUIDER COURANT IJmuidens toekomst Amsterdam en Rotterdam «WV /r-. m mw/' Êm Jm Nadruk op lagere technische school (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De laatste vergadering van de Velsense gemeenteraad voor de verkiezingen was woensdagavond vrijwel geheel gewijd aan het voor stel van het college van B. en W., dat de instelling van een dienst tot beheer en exploitatie van de gemeentelijke bejaardentehuizen behelsde. Over het algemeen gingen de leden onmiddel lijk met deze plannen akkoord, al ver zochten sommigen de wethouder van sociale zaken, de heer J. van Leeu wen, dan ook wel enkele punten van een nadere toelichting te willen voor zien. Veis en-I J muiden Velsen-Noord ■be? i Opnamebeleid - - m I Beverwijk (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. Een in IJmuiden uitge dacht uitgewerkt en toegepast nieuw sy steem voor een snellere communicatie tussen makelaars in vrachten en reders van kustvaarders heeft in enkele weken verrassende resultaten opgeleverd. Ge dacht wordt binnen afzienbare tijd deze „snelverbinding tussen vraag en aan bod" uit te breiden tot op de terreinen van ^chéepsreparatiewerven, binnen vaart en wegtransport. Uitvinder van de nieuwe werkwijze is de heer A. S. Hammerstein, die met de heer J. H. D. Koppe de directie voert van de NV Verenigde scheepsagenturen in IJmuiden. In het kantoorgebouw van deze nv is sedert kort ondergebracht Brokers Telex Service; hier, aan de Ka naalstraat 17 in IJmuiden, is het cen trum van het zo genoemde BTS-net. Tot voor kort ging het alsvolgt. De re ders belden een groot aantal makelaars op om lading voor hun coaster te krij gen en omgekeerd belden makelaars re ders om een schip voor lading. Dit over en weer telefoneren of telexen was erg tijdrovend en een nogal kostbare zaak. Tot gistermiddag warén reeds dertig reders en makelaars in vrachten geabon neerd op het BTS-net, uniek in de we reld. Op een uiterst snelle wijze, die be paald niet duur is, circuleren nu vraag en aanbod tussen de aangesloten leden. Het aantal abonnees groeit sneller dan werd verwacht. Naast de dertig aange slotenen in Nederland doen, voorlopig al leen in het eenrichtingverkeer, een der tigtal makelaars in het buitenland mee. Voorheen was het zo, dat een makelaar in het buitenland zijn wensen bij een groot aantal Nederlandse kustvaartbe- drijven bekend moest maken door even zoveel telexberichten uit te sturen alvo rens hij slaagde. Het kost hem nu slechts één bericht naar het BTS-centrum, dat zijn wensen nog heet van de naald mee deelt aan alle abonnees. Door deze efficiënte manier van wer ken zullen de buitenlandse makelaars eerdèr geneigd zijn hun ladingen op de Nederlandse vrachtenmarkt te plaatsen. Het gaat immers veel sneller dan voor heen het geval was. De heer Hammerstein, die vroeger zelf werkzaam was in de kustvaartbe vrachting, heeft reeds zeer waarderende reacties mogen ontvangen uit het buiten land, met name uit Duitsland en Enge- land, met de bekentenis dat men ook daar reeds lang gezocht had naar een oplossing, zonder die te kunnen vinden. BTS-centrum IJmuiden startte met en kele tientallen berichten per dag; nu is het aantal bijna verdubbeld. Zoals eerder gezegd, kunnen de bui tenlandse makelaars nu nog alleen aan het eenrichtingsverkeer deelnemen; zij kunnen nog niet meelezen wat op het BTS-net staat, zij kunnen slechts vragen j om een schip. Bij BTS-centrum IJmui den wordt echter reeds gedacht aan „in ternationalisering", dat het meelezen mo gelijk maakt en men heeft hierbij vooral het oog gericht op Duitsland, Engeland en Denemarken. De heren Hammerstein en Koppe zien in de toekomst grote mogelijkheden voor IJmuiden. „Een buitenhaven komt hier zeker. Het moet. Voor Amsterdam is het een kwestie van „to be or not to be". Elke andere gedachte oplossing is onbetaal baar. Grotere schepen, tot een miljoen ton, naar Amsterdam laten varen eist dieper en dus meer water en zo iets be tekent ook dat de ziouttong nog dieper landinwaarts vreet". Het zou, volgens de heer Hammer stein, goedkoper zijn een buitenhaven te maken. Een buitenhaven voor overslag bedrijf, ferry-vervoer, grote container schepen, passagiersschepen en olietan kers. Tegelijkertijd dient er een pijplei ding te komen tussen de buitenhaven en de raffinaderijen aan het Noordzeeka naal voor de doorstroom van olie vice- versa. Indien in exploitabele hoeveelheden olie en/of gas wordt gevonden op het Neder landse deel van het Noordzeeplat, wordt een pijp naar de wal onmisbaar. Bij de bouw van de buitenhaven mag daar wel rekening mee worden gehouden. Het lijkt ook logisch ,dat de vaartui gen die momenteel voor IJmuiden zand uit de Noordzee zuigen zo iets gericht gaan doen en aldus alvast een begin gaan maken met een diepwatergeul naar de te bouwen buitenhaven. Nu wondt er toch gezogen en waarom dan straks langdurig en duur graafwerk in de Noordzeebodem? De heer Hammerstein betreurt het, I dat Hoogovens zich met betrekking tot de buitenhaven niet duidelijk uitspreekt. „Men krijgt de indruk, dat ze maar nau- welijks geïnteresseerd zijn bij een voor haven, terwijl ze straks de diepwater geul toch beslist nodig zullen hebben voor hun steeds grotere ertsschepen. Jammer, dat IJmuiden in dit opzicht de steun van een bijzonder belangrijke be trokkene tot dusver heeft moeten mis sen", aldus de heer Hammerstein. Over het Noordzeekanaal zegt de heer Hammerstein: „Het is een van de veiligste waterwe gen en de kapiteins die ik ken varen Het gebouw van de Verenigde Scheepsagenturen is behalve met het BTS-centrum ook nog uitgebreid met een geheel vernieuwd en groter Reis- en Passagebureau. Links: directeur P. J. Bakker. qua veiligheid liever naar Amsterdam dan naar Rottendam. Een betere samenwerking tussen Rot terdam en Amsterdam zou alleen maar logisch zijn. De te verdelen koek is groot genoeg voor beide. Misschien zal de toe komst ons leren, dat het goed geweest is niet alles op de Rotterdamse kaart te zetten. Ik denk daarbij aan de mogelijk heid van een gezonken groot schip op de Waterweg of een mogelijke ernstige br*nd in het oliegebied, waardoor de scheep vaart volkomen stil zou komen liggen, met alle gevolgen van dien. Rotterdam is de grootste havenstad, Amsterdam nog steeds het grootste handelscentrum. Daarom moet Rotter dam wel de Rijnpoort krijgen voor zijn containerschepen, maar ik dacht dat het moet komen". En wat IJmuiden, ja de gehele IJmond betreft, wijst de heer Hammerstein op de door loco-burgemeester herhaaldelijk naar voren gebrachte grote problemen die op een oplossing blijven wachten om dat beslissingen op bestuurlijk gebied Uit blijven. IJmuiden, het IJmondgeied en het gehele land zijn daarmee niet ge baat. Het BTS-centrum: voor de telex batterij telexiste mejuffrouw S. Jan sen, op de voorgrond directeur Ham merstein en geheel rechts directeur J. H. D. Koppe. mffir Wrn W.-%m (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het algemeen be stuur van het Regionaal Instituut voor Openbaar Voortgezet Onderwijs „Midden- Kennemerland" heeft woensdagavond be sloten bij het ministerie een verzoek in te dienen voor een havo-school in Cas tricum. Ook zal gevraagd worden om een lagere technische school in Beverwijk en een gymnasium, te verbinden aan de Openbare Scholengemeenschap. Het verzoek om een lts is zeer drin gend. Er is vorig jaar al grote veront waardiging ontstaan toen een verzoek voor de jaren 1970-1971 niet gehonoreerd was. Men gaat nu proberen deze onder wijsvorm voor Beverwijk op het zoge noemde deelplan voor 1973-1974-1975 te laten plaatsen. Het dagelijks bestuur (Van oen onzer verslaggevers) IJMUIDEIN. Het Witte Tejater sluit vanavond in de Stadsschouwburg het sei zoen af. Ter gelegenheid hiervan treedt dan op de examenklas van de toneelschool, welke twee- en eenakters zal opvoeren en wel „Het hoofd" van A. Venema onder regie van Joh. Greter alsmede een eigen werkstuk in samenwerking met Leonard Frank. Voorts komt die avond de cabaret groep onder leiding van Ton Toone voor het voetlicht. Zoals drs. Roessingh van de P.v.d.A. die het voorgestelde gecoördineerde en gecentraliseerde beleid in ieder geval zin vol en nuttig achtte. Alleen beschouwde spreker het opnamebeleid als een taak voor een bredere groep, omdat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken dat een „kerkelijk gebondene" eerder voor plaatsing in 'n bejaardentehuis in aanmer king komt dan iemand, die niet tot 'n be paald kerkgenootschap behoort. Terwijl volgens de heer Roessingh hierbij alleen medische en sociale indicaties doorslag gevend dienen te zijn. Ir. Schoonkind (V.V.D.) zou het beheer ook liever willen toevertrou wen aan een bestuurscommissie dan aan B. en W., welke mening echter niet we^d gedeeld door zijn fractiegenote me vrouw Van Heel-Montijn. Zij wenste het college succes met de nieuw op te richten dienst en vertrouwde erop, (at alle huizen het eigen karakter zullen blijven behouden. Nadat de heren Andriesma (K.V.P.) en De Jong (Prot.-Chr.) in het kort hun instemming met het voor stel hadden betuigd, kwam de heer Hoek (P.S.P.) nog even terug op het opnamebeleid. Hij wilde namelijk weten bij welke instantie uiteindelijk de beslis sing over toelating berust en waar bij een eventueel verschil van mening een be roep kan worden ingediend. Ook had de heer Hoek vernomen dat verzoeken om plaatsing in het nieuwe be jaardentehuis in Sluiswijk nog altijd niet zijn beantwoord, hetgeen door hem nu niet bepaald een juiste handelwijze werd geacht. niet geschikt om in een bredere kring te worden besproken. Wat de opmerking van mevrouw Van Heel betreft gaf de wethouder te kennen dat het inderdaad in de bedoeling ligt elk tehuis zijn eigen karakter te laten behou den, al wordt de sfeer uiteraard bepaald door de directeur of de directrice. Hij noemde het ook een gunstige factor, dat voor de opleiding van het personeel het Antoniusziekenhuis zal worden ingescha keld, terwijl de directeur van elk tehuis nog van instructies wordt voorzien. De inspraak is eveneens geregeld bij veror deningen, waarin immers wordt bepaald dat in elk bejaardentehuis met meer dan twintig bewoners een commissie voor overleg aanwezig dient te zijn. De officiële opening van het nieuwe be jaardentehuis in Sluiswijk kan volgens de wethouder nog niet definitief worden vastgesteld, maar vermoedelijk zal dit in de eerste helft van juli kunnen geschie den. Het was hem ook bekend dat de ge gadigden hiervoor nog geen antwoord hebben ontvangen, met als oorzaak de noodlottige brand in ,,'t Seepaerd", waar bij niet alleen het concept, maar ook de formulieren verloren zijn gegaan. Een en ander is inmiddels bij een andere drukker ondergebracht, zodat hier nu spoedig in Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense ge meenteraad ging men zonder hoofde lijke stemming akkoord met het voor stel van B en W., met betrekking tot de restauratie van de panden Zuider dorpstraat 7 en 9 in Velsen-Zuid, welke op de voorlopige rijks monumentenlijst geplaatste woningen men op deze foto ziet afgebeeld. kan warden voorzien. En tenslotte werd nog door de wethouder vastgesteld dat de uiteindelike verantwoording voor de uitspraken bij het college van B. en W. berust- Na dit uitvoerig antwoord van wethou der Van Leeuwen bleek er bij de leden geen behoefte meer te bestaan aan een tweede sprekersronde, zodat het voorstel met algemene stemmen werd aangeno men. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan de heropening van de speeltuin Munuikenweide aan de Munnikenweg wordt dit keer bijzondere aandacht besteed. De speeltuin, die de laatste drie jaar een sluimerend bestaan leidde, is nieuw leven ingeblazen. Dat mag ook wel ,want volgend Jaar bestaat hij 25 jaar. In het najaar van 1969 is er een nieuw bestuur samengesteld met de heren A. H. van de Waal, voorzitter, G. C. A. van de Waal, penningmeester, en P. Aalde- rink, secretaris. Voor het overige moet het bestuur nog worden aangevuld. De heropening geschiedt op zaterdag 6 juni. De hele dag worden er dan voor de jeugd films gedraaid en voor de ouders van de kinderen is er van vier tot half zes een receptie, waarbij men gelegenheid heeft om met het bestuur kennis te maken. werd gemachtigd om alle stappen te on dernemen die nodig zijn om de lts op de rijksbegroting voor 1971 te plaatsen, waarmee men de procedure hoopt te ver snellen. Het verzoek om een gymnasium voor de Openbare Scholengemeenschap zal wellicht niet worden gedaan, omdat dit al op landelijk niveau in behandeling is. Een onafhankelijk bureau heeft een ob jectief sociografisch rapport gemaakt over de vraag of het gymnasium moest komen ten noorden of ten zuiden van het Noordzeekanaal. De gemeente Velsen heeft bezwaren ingediend, die thans wor den besproken. De aanvragen worden gedaan op grond van prognoses van het leerlingenpoten- tieel, waarbij onder meer gebleken is dat Castricum dringend een havo-school no dig heeft bij de Openbare Jac. P. Thijs- seschool. Voorzitter A. J. Hermes deelde mee, dat de Openbare Scholengemeenschap van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen toestemming heeft gekregen om per 1 augustus 1970 te starten met een derde klas havo. Dit is erg verheu gend voor de school, die al mogelijkhe den voor een tweede klas had, zodat een volledige havo-opleiding is bereikt. Men hoopt op vergunning voor een vierde klas in 1971. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het kader van de viering van het vijftig-jarig bestaan van ADO'20 organiseert de jubileumcommis sie op zondag 24 mei een sportdag voor alle senioren-elftallen. Deze sportdag wordt gehouden op het sportpark De Vlotter. In samenwerking met de organisatie Jongerenkerk wordt de dag begonnen met een eucharistieviering 's morgens om half elf op het sportcomplex aan de Oosterweg. Muzikale medewerking wordt verleend door een band en een groot koor. Aan het seniorentoemooi, dat om half twaalf begint, wordt deelgenomen door alle dertien seniorenteams en een elftal bestaande uit bestuurs- en commissiele den. Elk elftal speelt drie wedstrijden van elk twee maal 12% minuut, 's Middags om drie uur wordt er een veteranen- wedstrijd gespeeld. Om ongeveer vijf uur wordt de sportdag afgesloten met een taptoe door het fanfarekorps St. Caeci- lia. ADVERTENTIE Planetenweg 40 IJmuiden TeL 15290 IJMUIDEN. Stormvogels speelt zon dagavond op „Zeewijk" een voetbalwed strijd tegen de Engelse club Marlow. Deze vereniging die uitkomt in de ere klasse van het Britse amateurvoetbal bereikte in het seizoen 1881-1882 de finale van de FA Cup. De wedstrijd begint om 18.30 uur. DONDERDAG 21 MEI Zomerlust, Hoofdstraat, Santpoort-Nrd, 20 u. spreekt wethouder C. Ockeloen voor leden van de PvdA over „Leven en wonen in de IJmond". Huishoudschool. Troelstraweg, IJmuiden, 19.30-21.30 u. kookdemonstratie „een- en tweepits maaltijden". Moerbergschool, IJmuiden, oefenavond boksvereniging Manly Sport, van 19.30 u. af. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid en Wijkcentrum De Duin pan, Willem de Zwijgerlaan, 19-21.15 uur. VRIJDAG 22 MEI Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 16.30 u. feestelijke bijeenkomst bij gelegenheid van het feit dat de laatste woning van het bouwplan van 1008 woningen in Zeewijk aan een huurder is afgegeven. IJmuider Pierenrit, start 19.31 u. bij Paviljoen IJmond aan de Strandboulevard in IJmuiden, waar na de nachtelijke rit over 360 km zaterdagmorgen ook de finish is. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u. „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet", toneel door Ta- vido. Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden - Oost, 20 u. „Het witte paard", toneel door Advendo. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Nrd, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, jongerenclubs, tiener soos, judoles. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: 6.30-8 uur gemengd zwemmen; 8-12.15 uur schoolzwemmen; 12.15-13.15 uur gemengd zwemmen; 13.20-16.15 uur schoolzwem men; 16.15-16.45 uur zwemlessen; 16.45-18 uur gemengd zwemmen; 18.00-19.30 uur zwemver. IJ.R.B.; 19.30-21 uur gemengd zwemmen; 21-22.30 uur zwemver. IJ.R.B. DONDERDAG 21 MEI Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 19 u. to neel (10-14 jaar), kindergymnastiek (9-12 jaar), 20 u. handenarbeid (13-16 jaar), 20 en 21 u. volleybal (vanaf 13 jaar), 18.45- 120 u.jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 18.45-22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar). VRIJDAG 22 MEI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Schouw, Blijenhoevelaan. 20 u. bad minton. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15 en 17.15 u. kinderclubs (5-10 jaar), 19 u. meis jesclubs (9-13 jaar), jeugd-EHBO (12-17 jaar), modpub (vanaf 13 jaar), 15-17 en 18.45-20 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 18.45-22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar). .„SM»!®*»®* .V.% .'V - v-"V /V In zijn antwoord heeft wethouder Van Leeuwen erop gewezen dat het opna mebeleid geschiedt volgens normen, wel ke door alle betrokken partijen zijn aan vaard. Hierbij nog een speciale commis sie in te schakelen is volgens spreker minder gewenst, omdat de hiervoor ver zamelde medische en sociale gegevens altijd van vertrouwelijke aard zijn en djus DONDERDAG 21 MEI Statenhuis, Velserweg 12. 19.30 u. club- I avond Beverwijkse damclub. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 19.30 u. spreekuur Beverwijkse Sportraad. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. tekenen en schilderen. Het Groene Huis, Raamveld. 20 u. bok- I sen (jongens vanaf 14 jaar). VRIJDAG 22 MEI De Magneet, Vlaanderenstraat. 20 u. so ciëteit Darowash. Julianaschool, Akerendamlaan. 16.45 u. volksdansen, 19 u. volksdansgroep Zieme. Harmoniegebouw, Groenelaan. 20 u. repe titie mannenkoor Zanglust. Barakkenkamp Rooswjjk, Westerhout weg. 17.30 u. judo meisjes. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. wandkleden maken. Het Groene Huis, Raamveld. 20 u. so ciëteit Labyrinth. De Slof, Raamveld. 19 u. sociëteit en cur sus kunstschilderen. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. spe ciaal programma voor de jeugd vanaf 17 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend 10-17.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61volw. 14-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volw. 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: Jeugd 15.30-17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5