Duinlandschap wordt hersteld Duinpark van 30 hectare Dankzij bouwsysteem, huren in Zeewijk aanvaardbaar V oortreffelij k bouwteam DE „DUIZEND-EN-ACHT" VAN ZEEWIJK ZIJN GEREED Panagro n.v. bouwde woonwijk in duinen van IJmuiden ZWANENBURG GESLOTEN STOOK MET PETROLEUM CHEVRON DONDERDAG 21 MEI 1970 IJMUIDEN De sleutels voor de laatste van de 1.008 zogenoemde „Pana- gro-woningen" in plan-Zeewijk zijn aan de bewoners uitgereikt. Sinds sep tember 1965 is hier vrij onopvallend een nieuwe wijk ontstaan, welke 1.008 gezinnen huisvest „en is in dit hoekje van Nederland een brok woningnood gelenigd!" Als dit overal in ons land zo zou zijn geschied, zag het er allerwege heel wat beter uit" aldus concludeerde wethouder C. Ockeloen woensdagmorgen tijdens de 76ste en tevens laatste bouwver- gadering welke aan dit project werd gewijd. De heer Ockeloen voegde hier aan toe, dat in Velsen de woningnood niet gelenigd wordt met optochten en kreten, maar met steen en beton. Het wordt een bijzondere woonwijk zo bleek uit de woorden van de wethouder want ofschoon het duinland schap door de bouwwerkzaamheden veel heeft geleden, zal het weer in oude luister worden hersteld. Zoveel mogelijk heeft men gepoogd het oor spronkelijke geaccidenteerde terrein te bewaren. Het was een riskante onderneming, maar zodra alle werkzaamheden teneinde zijn, zal het plant- soenbedrijf van stukken ruig terrein duinparken maken. In de duinen Huismeesters Velserduinweg 175 IJMUIDEN Telefoon 12545 is wegens feestelijke omstan digheden a.s. zaterdagmiddag van 12.30 uur af Zeewijkplein KOLEN - OLIE LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-O - TEL. 1 54 04 m. MM» Besparingen (Van een onzer verslaggevers) Dit alles is tot stand gekomen door een goede samenwerking van alle betrokke nen in het gevormde bouwteam, waar in de loop der jaren uiteraard wel eens de meningen lijnrecht tegenover elkander stonden, doch waar wederzijds begrip voor elkanders moeilijkheden en proble men toch prevaleerde. Dit heeft tot ge volg gehad, dat de 1008 woningen binnen de geplande tijd zijn gereed gekomen in een tempo zelfs van twee woningen per werkbare dag. Een opmerkelijk verschijnsel is voorts, dat ln deze nieuwe wijk voor de verwar ming men beschikt over oliestook- zowel als gasverwarming —geen zwavel- te zal zijn gecreëerd voor zo'n 1300 ge zinnen. De wethouder merkte in dit ver band op, dat het bouwen van woningen toch het meest afdoende antwoord is, dat gegeven kan wonden op de voortdurende uitdaging waarvoor het hardnekkige wo ningtekort de gemeente stelt. Al het or ganisatorisch en technisch vermogen, dat voorhanden is, werd er op gericht die woningen te bouwen waaraan in de eer ste plaats een schrijnende behoefte was. Voor de kwantiteit en de kwaliteit had de heer Ockeloen alle waardering. auuuüinnwwiiiiinnniiiMWWiww'»*''"''****''""" «.jwnnnniyiiiniv— uuuuumnniuüinnnn— 1immmmwim"'"'"" houdende brandstof gebruikt wordt. Bij westenwind wordt het achterland dus niet verontreinigd. Althans niet door de verwarming van Zeewijk. Een belang rijk element, indien men bedenkt, dat luchtverontreiniging in grotere wooncen- tra veelal voor een groot deel veroor zaakt wordt door de verwarming van de woningen. In deze laatste bouwvergadering al thans voor de 1008 woningen m de kantine van de n.v. Panagro aan de Orionweg is door meerderen het woond gevoerd. Wethouder C. Ockeloen zette uiteen, hoe na het slaan van de eerste paal door oud-wathoudsr R. Verbeek m 1965 hem werd een bloemenhulde ge stuurd in verband met het gereed komen van dit project er hard is gewerkt. En snel, dankzij de werkwijze, waarin flinke series gelijke woningen in zoge noemde bouwstromen, volgens een doel- treffende organisatiemethode tot stand konden wonden gebracht, tegen een aan vaardbare huur. Het totale bouwplan werd in onderde len aangepakt. Het eerste onderdeel de woningen in blokken van 12 en 6 bouw lagen is 4% jaar na het slaan van de eerste paal gereed gekomen. Gestart is met de bouw van een ander onderdeel: 525 woningen in drie bouwlagen op een onderbouw. De eerste woningen daarvan hoopt men nog vóór het einde van het jaar op te leveren. Van de eengezinswo ningen zijn er 144 gereed en 112 in aan bouw. Dit betreft het derde onderdeel. Dit komt er op neer, dat in een tijd bestek van ongeveer vijf jaar woonruim- „De gemeente is dankbaar en zeker niet ontevreden, maar pertinent toch nog niet voldaan. Immers met het bouwen van de woningen is men er nog niet. Om een prettige en leefbare woonwijk te creë ren is meer nodig. Daarvoor zijn veel eisende financiële, technische en organi satorische voorbereidingen nodig. Het is onmogelijk alle noodzakelijke voorzienin gen tegelijkertijd tot stand te brengen doch er wordt hard aan gewerkt. Een van die dingen, die voor een pret tig leefklimaat zorgen is de omgeving. Was het bouwprogramma conventioneel, even weinig conventioneel is de wijze waarop de woningen in het duin zijn ge plaatst. Voor het eerst in IJmuiden is er naar gestreefd om op zo ruim mogelijke schaal tussen de woningen het geacci denteerde terrein te bewaren. Een ris kante onderneming, want duinterrein is nu eenmaal zeer kwetsbaar. Tijdens de bouwwerkzaamheden, bij het lopen en rijden door dit terrein is de dunne boven ste laag verdwenen en heeft de wind vrij spel gekregen. In de omgeving van de Orionweg, de Scheiberglaan en de Kruis berglaan ziet men dagelijks de zand ver stuivingen langs de ramen vliegen en we gen worden even dikwijls weer met een laag zand bedekt, als zij worden schoon gemaakt. Zand stuift in riolen, pas ge graven sleuven en in de juist aangelegde tuinen. Dat betekent overlast en schade. De gemeente poogt dit zoveel mogelijk te bepeyken. Er zijn rietschotten ge plaatst, bij bouwputten zal men probe ren het zand af te dekken met plastic, dat verzwaard word met zandzakken doch de gemeente is ervan overtuigd, dat het desondanks toch zal blijven stui ven. De omwonenden, de bewoners dus van Zeewijk, kunnen er hun medewer king aan verlenen om deze verstuivingen mede te beperken, door het terrein zo veel mogelijk te ontzien en de kinderen te verbieden erin te spelen of alleen al maar in te lopen. Als de duingrond rust krijgt om zich vast te zetten, kan er wat het landschappelijk aspect betreft een unieke stadswijk ontstaan. de maatregelen om de zandverstuivingen zoveel mogelijk tegen te gaan ongeveer anderhalve ton vergen. Bij het in goede staat houden van de woonblokken is de medewerking van de bewoners eveneens onmisbaar. Vooral op het gebied van een goed gebruik van de voorzieningen en zorg voor orde en net heid. Ook de gemeente draagt haar aan deel daar in bij, want binnen afzienbare tijd vermoedelijk nog voor de vakan tietij d zullen in de vier twaalf hoog blokken huismeesters worden aange steld. Een van de redenen welke hiertoe aan leiding hebben gegeven is, dat er helaas nog mensen zijn, die menen, dat hun wo ning begint achter de voordeur van hun flatje. Dat is naar het oordeel van de heer Ockeloen volkomen onjuist, want de woning van de bewoners in de flatgebouwen begint op het parkeerter rein. Dü4r reeds moet men erop toezien, dat er geen rommel ontstaat. De gangen van de bergruimten, de hall, de trap portalen en de liftportalen behoren daar evenzo toe. Wanneer de bouwwerkzaamheden ach ter de rug zijn, krijgt het plantsoenbe- drijf de gelegenheid om van stukken ruig duinterrein, duinparken te maken daarna zal alles aanzienlijk verbeteren. Men bedenke daarbij, dat naar wet houder Ockeloen mededeelde alleen al (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Binnen niet al te lan ge tijd hoopt het gemeentebestuur aan het plan Zeewijk een fraai duinpark te kunnen toevoegen. Een duinterrein met een oppervlakte van 30 hectare het zogenoemde plan Zeebad waarin niet gebouwd zal worden, doch dat uit sluitend zal dienen als recreatieterrein. De toenemende drukte tijdens de week einden en de vrije dagen zowel als (warme) feestdagen maken het in de toekomst vrijwel onmogelijk om ver buiten de eigen woonstreek te gaan. Men zal het vertier, de recreatie bij huis moeten zoeken en Velsen wil haar bewoners daar op deze manier toe in de gelegenheid stellen. Het betreft het terrein, dat aansluit op de meest zuidwestelijke bebouwing van Zeewijk, waarover een onteigeningsprocedure aanhangig is gemaakt. "De laatste vergadering over „de dui- zend-en-acht" van Zeewijk in de kan tine van Panagro n.v. Het bouwteam hier bijeen voor de laatste bespre kingen over dit project. Hierna gaat men vergaderen over een project van 525 woningen in drie woonlagen. gen zij van het gemeentebestuur een taakomschrijving mee, waardoor het mo gelijk wordt de afstand tussen huurder en huisbaas sterk te verkorten. Een van de gevolgen daarvan zal zijn, dat gebre ken sneller verholpen en storingen spoe diger opgeheven kunnen worden. Daar naast zal de huismeester toezien, dat er geen brommers, motoren of scooters in de gangen bij de boxen of in de hal wor den gerepareerd. Indien het wenselijk is, dat er ergens een herstel- of knutsel werkplaats in Zeewijk komt dan zou het gemeentebestuur dat echter wel gaarne willen vernemen. Gedacht wordt namelijk aan het reserveren van ruim- ADVERTENTIE De huismeesters zullen niet optreden als een soort politie-man. Maar wel krij- ten, ook voor verenigingsactiviteiten, clubs en dergelijke in de omgeving van de 525 woningen, die in drie woonlagen worden gebouwd op de uiterste zuid-west hoek van Zeewijk. In het kader van de voorzieningen voor een nieuwe woonwijk als Zeewijk is, past uiteraard ook een winkelwijk. Deze komt op het Zeewijkplein zoals wij onlangs reeds berichtten. Vanzelfsprekend is de bewoner van een nieuwe stadswijk in ze kere zin een pionier. Hij wéét, dat hem moeilijkheden en onvolkomenheden wach ten en is bereid die voor lief te nemen, daar zij nu eenmaal bij een nieuwe wijk horen en omdat zij tijdelijk zijn. Niet temin is het gemeentebestuur van oor deel, dat het nu toch wel tijd wordt, dat de bewoner van Zeewijk in eigen omge ving kan gaan winkelen, naar de biblio theek kan gaan of deel kan nemen aan ontspannings- en verenigingsleven. Binnen een aantal weken zal nu op het Zeewijkplein de eerste spade de grond in gaan. De vereiste vergunningen zijn ver leend. Er komen hiér ruimten voor een super-markt, voor winkels en voor voor zieningen op sociaal-cultureel gebied, zo als een bibliotheek en wellicht een buurt huis. Tot die voorzieningen behoren uiter aard scholen. Zo komt er een r.-k. kleu terschool en heeft de bouw van een pro testants-christelijke basis-school bij het gemeentebestuur een urgentie-niveau be reikt. Daarnaast is er behoefte aan sport accommodatie in een nieuwe wijk. Zee wijk mag zich gelukkig prijzen de Sport hal te herbergen met veel mogelijkheden voor binnensporten. Het erbij gelegen sportveldencomplex wordt verder uitge breid. Voor Terrasvogels komt er nieuw voor IJmuiden een honkbal-ac- Een overzicht van het grootste deel van Zeewijk, gefotografeerd vanaf de 12-hoog flat aan de Kruisberglaan, met uitzicht naar het westen. Op de voorgrond worden eengezinswo ningen gebouwd. Het duinterrein wordt straks weer hersteld. commodatie, waarop ook gevoetbald kan wonden en met de vereniging SVIJ wordt op het ogenblik ook onderhandeld om naar Zeewijk te komen. De reed* gebouwde of nog te bouwen clubhuizen kunnen even-zovele centra voor gemeen schapswerkzaamheid worden. Bij dit al les wordt er door het gemeentebestuur naar gestreefd de direct betrokken be woners van Zeewijk de mogelijkheid te bieden mee te denken en te oordelen over wat wenselijk en noodzakelijk is. ADVERTENTIE .,'A. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Tijdens de laatste bouw- I vergadering over „de 1008 van Panagro" in de kantine van dit bouwbedrijf zijn over en weer lovende woorden en waar deringen uitgesproken van de zijde van I het gemeentebestuur via de directie van i Panagro tot alle medewerkers-vice versa. I BU al die toespraken is duidelijk tot uiting gekomen, dat de leden van het bouwteam op den duur zeer goed op elkaar inge speeld zijn geraakt, waardoor allerlei technische moeilijkheden mede door de I aanwezigheid van de goede deskundigen goed konden worden voorbereid en men aanvankelijk moeizaam tot stand gekomen verrichtingen naderhand vlot kon vol brengen. Als een van de oorzaken werd genoemd I het systeem van de bouwstromen en hierover heetf de directeur van Panagro n.v. Warmond, de heer J. P. de Zeeuw duidelijke taal gesproken. Daarbij bracht hij hulde aan de man, die de stoot heeft gegeven tot het opvoeren van de woning- produktie in ons land, oud-minister Bo- gaers, die het systeem bezigde van de bouw-stromen, het bouwen van vrij grote aantallen woningen op één bouwplaats met niet teveel verscheidenheid, 'door één aannemer. „Er zijn bezwaren aan dit systeem. De eenvormigheid van een woonwijk is er één van. Met name echter het plan Zee wijk is een voorbeeld van een al leszins aanvaardbare stedebouwkundiee oplossing. De afstand tussen de verschil lende sectoren is zodanig ruim van opzet, dat die eenvormigheid niet storend is. Door tussen de hoge blokken eengezins woningen en drie-hoog blokken te plaat sen krijgt de wijk voldoende variatie". I Naar de mening van de heer De Zeeuw is het bouwen in bouw-stromen een van de mogelijkheden om de woningnood te bestrijden. Objectief bezien blijft het een onontkoombare zaak zelfs al beziet men het commercieel. Mede door het herha lingseffect is datgene, wat bij het eerste blok woningen voor de mensen die er aan werken voor onmogelijk werd gehouden, naderhand als het ware spelenderwijs be reikt. Daarnaast mag men de besparingen niet uit het oog verliezen. Indien men in Zee wijk om een voorbeeld te noemen al leen maar 72 woningen (een blok van zes hoog) had gebouwd, zou de prijs tussen de drie- en vierduizend gulden per woning hoger liggen, hetgeen in de huurprijs tot uitdrukking zou moeten worden gebracht. Daarnaast moet men zich realiseren, dat het niet meer mogelijk is een stadsbeeld te bouwen zoals dat van Amsterdam rond de grachten. De Panagro-directeur gaf tevens als zijn mening te kennen, dat er weliswaar in het algemeen nogal wat kritiek wordt uit geoefend op de woningbouw in ons land. Kritiek op de kwantiteit zowel als op de kwaliteit. Bouwen is echter naar zijn Lte UVLUUIIVI VUrl» U.C. xt#-«»wvy J de Orioniveg hebben een fraai uit zicht over dat gedeelte duinterrein, dat bewaard is gebleven. In de toe komst zal men op verscheidene plaat sen in Zeewijk dergelijke plekjes tussen de woningen kunnen waar nemen. oordeel in de eerset plaats een finan ciële zaak. Als er veel beter en dus duur der moet worden gebouwd, zijn de huren helemaal onbetaalbaar. Momenteel is het al moeilijk voor de laagstbetaalden goede woningen te bouwen. Het zal dus altijd een compromis worden tussen de wense lijkheden en de mogelijkheden. In een korte toespraak heeft architect J. van Coolwijk, die 3'/a jaar geleden bij de bouw betrokken geraakte als opvolger van wijlen architect A. Verschoor, zijn bewondering uitgesproken over de een dracht in het bouwteam. Een team, waar in alle partijen: opdrachtgever en stede lijke diensten, aannemer en onderaanne mers, stedebouwer, architect en adviseur, vanaf de aanvang inspraak hebben gekre gen in het te ontwikkelen plan. Ook hij gewaagde van de uitstekende samenwer king en bezieling van hoog tot laag.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7