Russen: „Concrete details aan de orde" Stemming in Wenen bij het Salt-gesprek is opperbest TOPÏ! 2 L.P/S F. 12.80 Woning bureaus onderzoeken ook morgen tieènt /sorting romiqste koffiemelk Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit •met aardbeien. Zomaar wat zwerven met Bert Garthoff, tot één juli 8.50 daarna 17.50 Boek van de Maand SHV MAAKT 7 MILJOEN MEER WINST Het Schaep metde5pooten struikelt nco Puzzel van de week UITGAAN IN HAARLEM Aiphenaar fnutromat ANWB tevreden over wegenbouw Geen tussentijdse salarisverhoging voor ambtenaren Verdrag van Rome Iniet bedoeld voor tuchtrecht fX Jè VRIJDAG 22 MEI 1970 17 f f Kosygin VERKRIJGBAAR BIJ: KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Kamerlid Van Thijn: I «SS Stilzwijgen I Hoog Militair Gerechtshof: Vlak achter de drukbevolkte bennen. Leest u maar in "Zomaar wat zwerven". Want daarin vertelt Bert Garthoff u dat er in Nederland nog talloze stille plekjes zijn, waar niemand zo gauw aan denkt. En hij neemt u mee naar al die verrassend-mooie-hoekjes. In 160 pagina's. En meer dan 120 foto's. Waarvan vele in kleur. Een boek van formaat dat u niet mag missen. ahtvergeUHm. FrieotUn Puzzelpnjswinnaars ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Door onze redactie in Wenen) WENEN. In de Salt-besprekingen tussen Russen en Amerikanen over een begrenzing van de strategische kernwa pens zijn nu concrete details aan de orde. Dat werd na de negende gespreksronde in de Russische ambassade bekendge maakt. Het is de eerste en tot nu toe enige zakelijke informatie sinds het over- leg dat 16 april begon. Een complicatie is dat China op 24 april zijn eerste kunstmaan lanceerde en daar- I mee bewees over raketten te beschikken I met voldoende reikwijdte om behalve sa tellieten ook kernkoppen te transporteren. Allerwegen rees twijfel aan het nut van de Weense onderhandelingen, wanneer het resultaat daarvan zij het in de vorm van een formeel verdrag, zij het als een stilzwijgende overeenkomst voor de nieuwe raketmogendheid China niet bindend zou zijn. HAARLEM DEN HAAG - DELFT DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamerlid, Van Thijn heeft de ministers van Volks huisvesting, Economische Zaken en Ju stitie gevraagd een onderzoek in te stel len naar de werkwijze van in Amsterdam gevestigde woningbureaus „Succes" en „De Biesbosch". In schriftelijke vragen wijst de heer Van Thijn er op, dat vele! woningzoekenden die zich bij „Succes" hebben laten inschrijven, zich erover be klagen nimmer enig adressenmateriaal ter beschikking te hebben gekregen. In het bijzonder dringt hij aan op een onderzoek om na te gaan, hoe het moge lijk is, dat de inschrijfgelden in enkele jaren gestegen zijn van 60 tot 280 en of er een redelijk aantal ingeschrevenen is, dat kan terugzien op een reële te genprestatie. Over „De Biesbosch" stelt de heer Van Thijn onder meer, dat dit bureau er een gewoonte van maakt te bemiddelen bij de verkrijging van woonruimte tegen be taling van enige duizenden guldens aan zogenoemde „overnamekosten". Naar zijn mening staan deze overname-kosten doorgaans in geen verhouding tot de wer kelijke waarde en bovendien, aldus de heer Van Thijn, komt de opbrengst maar ten dele ten goede aan de oorspronke lijke bewoners van wie de overgenomen goederen afkomstig zijn. ADVERTENTIE Kort daarna trokken bovendien de Amerikaanse troepen Cambodja binnen, waardoor de internationale situatie voel baar werd verscherpt. Op de eerste pers- I conferentie sinds zijn ambtsaanvaarding verklaarde de Russische minister-presi dent Kosygin naar aanleiding van Indo china op dreigende toon: „Het is duide lijk, dat bij Salt alles op vertrouwen is I gebaseerd. Als men alle overeenkomsten I verscheurt en alle mogelijke acties onder- I neemt, dwingt men ook ons tot voorzich tigheid. De jongste beslissingen van de Amerikaanse regering helpen niet be paald om het wederzijdse vertrouwen te I versterken." Ook al kunnen zulke woorden ten dele als propaganda en ten dele als pressie middel worden opgevat, het is toch dui delijk dat de delegatieleiders Smith en Semjonov uiteindelijk van de directieven I uit hun respectieve hoofdsteden afhanke' lijk blijven. 1 Daarom is in Wenen met grote zorg vuldigheid de blijkbaar onveranderd har telijke verstandhouding tussen de beide delegaties geregistreerd. Begin mei maak ten ze, vergezeld van hun dames en in begeleiding van bondskanselier Kreisky en de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Waldheim, een uitstapje naar de I beroemde abdij Melk, een barok juweel op een rots boven de Donau. De terug tocht per boot verliep dankzij de kennis- ADVERTENTIE ü£7*«\ KOFFIEMELK JsSs ND-Ul ZWOLLE. „Hoewel ook de ANWB van mening is, dat er op het gebied van de wegenbouw nog veel moet gebeuren, bestrijden we de opvatting, dat de uit breiding van het autosnelwegennet ach terop geraakt. In tegendeel, het rijks we - j genbouwprogramma kan bepaald ambiti- eus worden genoemd". Dit zei ir. C. A. Kuysten, directeur verkeer en recreatie van de ANWB, don derdag in Zwolle tijdens een verkeers technische leergang van de bond. Hij be toogde met nadruk dat voor uitschieters zoals op tweede pinksterdag geen wegen net kan worden ontworpen. Dat zou al leen al economisch onverantwoord zijn. making met speciale Oostenrijkse wijn uiterst geanimeerd. Ook in het dagelijkse leven hebben de gasten zich langzamerhand aan de Oos- stenrijkse levensstijl aangepast. De Rus- sische delegatie, die in het ten zuiden van Wenen gelegen plaatsje Baden is in gekwartierd, spreekt met grote voldoe- ning over de badkuur, inclusief massa ge, die men daar en passant doet en die de Russen in topvorm schijnt te brengen. De Amerikanen wonen in twee luxe ho tels in Wenen en hebben, gezien het kal me tempo van één, maximaal twee con ferenties per week, alle tijd om de oude keizerstad on-Amerikaans grondig te „doen". Dat de delegaties hoogst persoon lijk contact met elkaar blijven zoeken, bewees de uitgebreide lunch, de afgelo- I pen week na de conferentie door de Rus sen aan hun gesprekspartners aangeboden en waarbij Russische blini (pannekcrek- jes) met kaviaar en sekt van de Krim niet hebben ontbroken. Het is niet verwonderlijk, dat gezien de absolute trivialiteit van deze Saltin- formaties het overgrote deel van de zes- honderd journalisten Wenen drie dagen na de opening al weer heeft verlaten. Alleen een paar Japanse correspondenten bren gen hun dagen braaf in het speciaal voor de Salt ingerichte perscentrum in de Hofburg door, wachtende op het eind ,-an deze eerste Weense gespreksronde, ergens in juni of juli, maar wanneer precies? Zelfs daarover hullen zich de beide dele gaties stereotiep glimlachend in diep stil zwijgen. DEN HAAG Er zal dit jaar geen tussentijdse bijstelling van de salarissen van het overheidspersoneel worden toege- PaBij de bespreking over een eventuele tussentijdse bijstelling van de salarissen van het overheidspersoneel per 1 juli 1970 wees staatssecretaris Van Veen erop dat zo'n tussentijdse bijstelling alleen al om administratieve redenen ernstige bezwa ren oplevert. De staatssecretaris heeft toegezegd dat al het mogelijke zal worden gedaan om de uitbetaling op basis van de nacalcu latie de definitieve afrekening van de overheidssalarissen over 1970 in elk geval in de maand september te laten geschieden. Hoe ver is de stilte te zoeken in Nederland! DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof is van mening dat het Verdrag van Rome inzake de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden niet van toe passing is op het militaire tuchtrecht. Ge zien de in de authentieke teksten van ar tikel 6 van het verdrag gebezigde termino logie worden in het verdrag kennelijk niet die gevallen bedoeld waarin iemand tucht rechtelijk ter verantwoording wordt ge roepen voor een niet in enige strafwet om schreven feit of voor een strafbaar feit dat zo licht is dat het buiten strafrechtelijke behandeling wordt gelaten, aldus het hof. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft deze uitspraak gedaan in een beklagbeschikking waarbij het beroep van een 22-jarige dienstplichtig soldaat uit Broek op Langen- dijk tegen een hem in de legerplaats Oir- schot opgelegde krijgstuchtelijke straf van acht dagen licht arrest wordt verworpen. De soldaat had in zijn beklagschrift ge steld dat er strijd bestaat tussen de wet op de krijgstucht en het Verdrag van Rome volgens hem moet licht arrest naar de maatstaven van het verdrag van Rome als vrijheidsberoving worden beschouwd. Behalve het niet-toepasselijk oordelen van het verdrag van Rome op het militair tuchtrecht, wijst het Hoog Militair Ge rechtshof er in zijn beschikking op dat naar zijn mening de krijgstuchtelijke straf van licht arrest in de kazerne onder gaan zonder insluiting en zonder van het verrichten van dienst te zijn uitgesloten niet is aan te merken als vrijheidsbero ving. DEN HAAG. De steenkolen-handels vereniging SHV heeft in 1969 bijna 7 mil joen meer winst gemaakt. Het was een jaar van voortgezette expansie in sommige sec toren en van relatieve consolidatie op an dere terreinen van bedrijfsactiviteit. Over de vooruitzichten voor 1970 laat het concern zich in zijn tweede jaarver slag, waarmee het voor het voetlicht treedt, gunstig uit. Voor de groep bestaat geen aanleiding om voor dit jaar een in belangrijke mate van 1969 afwijkend re sultaat te verwachten. De totale concernomzet groeide van f 1,67 miljard tot 1,7 miljard. De post kosten, lonen en afschrijvingen bedroeg onveranderd f 1,6 miljard. Diverse baten en lasten brachten f 13,9 min op tegen f 6,2 min. Aan rente werd 1,4 min 2,7 min) betaald. Belastingen slokten 27 min 20,7 min) op. Het netto-resultaat deel nemingen en afgestoten belangen bedroeg f 1,8 mnl tegen f 7,9 min. Het eigen ver mogen groeide van f 269 min tot 281 min. ADVERTENTIE FR ICO, KAAS MET EEN QUOTE K 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 R PUZZEL NO. 20 Op iedere regel in het diagram komen drie woorden van elk vijf letters te staan, waarbij de laatste letter van een woord tevens de eerste letter is van het volgende woord. Bij een geheel juiste invulling ontstaat op de middelste verticale balk een woord. Welk woord is dat? OMSCHRIJVING 1. strijdperk - deel van een schip - neer slag; 2. scheel - wapen - bouwmateriaal; 3. eender - hoofddeksel - vierkante platte steen; 4. rijkaard - lichaamsvloeistof - niet vochtig; 5. woning - leger - verdie ping; 6. houten schoeisel - streek - bij el kander; 7. zuigdop - juiste gewicht - schouderholte; 8. rij - Nederlander - be wijs van verdriet; 9. koning - korting op het gewicht - watergeest; 10. keurtroep - eenjarig dier - communicatiemiddel; 11. voorschoot - rijwiel - vaartuig; 12. strand- meer - soort bond - bevelschrift; 13. wa- terdamp - maalinrichting - begrip; 14. kooplust - muziekdrama - vertegenwoor diger; 15. roofdier - vleesprodukt - woede. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 19 Horizontaal: 1. klinker; 6. asperge; 11. al; 12. overste; 14. el; 15. sire; 17. Oran; 20. Petra; 22. meute; 23. ober; 25. troep; 27. oele; 29. uiten; 31. toe; 32. toren; 33. we; 34. nies; 36. slim; 38. g.t.; 39. r.r.; 40. e.v.; 41. Ur; 42. se; 43. at; 44. stap; 46. fiat; 48. r.d.; 50. koets; 52. aar; 54. nader; 56. onze; 57. garen; 59. kano; 60. erker; 62. temen; 64. lens; 66. tolk; 67. ei; 69. attente; 72. l.s.; 73. trompet; 74. portret. Verticaal: 1. karbouw; 2. 1.1.; 3. kort; 4. Evert; 5. re; 6. as; 7. stoep; 8. Peru; 9. Ge; 10. element; 13. r.k.; 15. spet; 16. Ieren; 18. atoom; 19. neer; 21. arts; 22. mees; 24. bierton; 26. oo; 28. legeren; 30. niets; 32. tiran; 35. eva; 37. lui; 43. akoniet; 44. stere; 45. paar; 46. fret; 47. takel; 49. drogist; 51. ezel; 53. ar 55. dank; 57. geste; 58. netto; 61. knap; 63. moer; 65. de; 68. ir; 70. t.t.; 71. n.p.; 72. Ie. SCHOUWBURG. Stadsschouwburg, (Wilsonsplein). Vrij dag 22 mei 20.15 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met: „De Huisbewaarder'. Woensdag 27 mei 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met: „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" Donderdag 28 mei 2015 u.: Toneelgroep Centrum met: „Smalle weg naar het verre noorden 1 Kleinkunsttheater Haarloheim, (Sme- destraat 23). Zaterdag 23 mei 20.30 u.: Gastoptreden van het Muzevalcabaret I uit Utrecht". I MUZIEK. Concertgebouw (L. Begijnestraat). Don derdag 28 mei 20 u.: Concert door Haar lems Gemengd Koor o.l.v. Anton de Beer. Grote of St. Bavokerk, (Gr. Markt). Dinsdag 26 mei 20 u. en donderdag 28 mei 15 u.: Orgelconcert door Piet Kee. Treslong (Hillegom). Dagelijks, behal ve maandag: diner-dansrnt. Cabaret-dancing Caramelia, (Zand- voort). De weekends: „The Bonny Bees". Hotel Bouwes, (Zandvoort). Dagelijks Toni Dispari. TENTOONSTELLINGEN. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien ex positie van werken van Jacobus van Looy Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 39) Permanente tentoonstelling van oude re ligieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid van 10 tot 12.30 en van 14-17 u. Zondags 14-17 u. Teylermuseum (Spaarne 16). Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve op maandag van 10 tot 12.30 en van 14-17 u. De eerste zon dag van de maand van 13-16 uur. Koudenhornkazerne (Koudenhorn). Per manente tentoonstelling van de Stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimte- waarneming en Onderzoek (MACRO) ge opend maandag en vrijdag van 19.30-22 u. dinsdagen vrijdag 14-17 u. en zater dag 13-17 uur. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a). Ex positie handgeweven wandkleden van Bo- dil Blokker-Veggerby en handgeknoopte rya-modellen uit Scandinavië. Geopend maandag 13-17.45 u. dinsdag 9-12.45 u. woensdag tot en met zaterdag 9-17.45 u. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemen- daalseweg). Tentoonstelling van politie ke prenten van Albert Hahn. Dagelijks geopend van 14-7 uur tot en met 31 mei behalve zondag. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31). Ex positie van werken van Ton Sondaar- Dobbelman en Hans Royaards. Dagelijks van 12-17 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 20-21.30 u., zondags van 14.30-17 uur. Tot en met 24 mei. Galerie Eylders (Haltestraat 77). Ex- positie van werken van Huub van Lith, beeldhouwer en Fred Hakkart, schilder. Geopend van dinsdag tot en met zondag 13-17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht 67) Expo sitie van schilderijen, gouaches en gra> fiek van Rolf de Sprit. Dagelijks van 12- 17 en zondags van 14-18 uur. Tot en met 13 juni. De Hallen (Gr. Markt) Expositie van werken van Etienne Eliasen bronzen beelden van Arthur Spronken. Dagelijks 10-17 en zondags van 13-17 uur. DIVERSEN Waagtaveeme, (hoek Damstraat/ Spaarne) Dagelijks behalve maandag open podium; geopend van 10-18 en 20-24 uur. Vrijdag en zaterdag tot 01 uur. Maandag: Teach in; dinsdag: blues-avond woensdag: folk-avond; donderdag: afwis selend literaire avond en klassieke gram mofoonplaten; vrijdag: „kunsttonen" Poppentheater Merlijn, (Hasselaers plein) zaterdag 14.30 uur: „De apebrood- boom". Woensdag 14.30 uur: „Het sprookje van de zon". PUZZELPRIJSWINNAARS PUZZEL No. 19 10.00 J. Slagboom, Lange Nieuwstraat 796, IJmuiden. f 7.50 J. A. van Rosmalen, Oosterduin weg 53, IJmuiden. f 5.00 Mevrouw A. Booy-Pronk, Ahorn- straat 48, IJmuiden. 10.00 J. Voogel, Jac van Lenneplaan 5, Haarlem. 7.50 J. Koedijk, Lombokstraat 18, Haarlem. 5.00 Mevrouw H. M. v. d. Pluym- Kruyff, Prinses Marijkestraat 12, Hillegom.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17