Nederland wil internationale bescherming van privéleven Eind dit jaar stichting voor autokeuring Klacht eerst geseponeerd Kamer onderzoekt declaraties generaal GROEN Co Bolbliksem richtte grote schade aan Maanstof voor koningin GROTE BRAND IN HAVEN Mini-demonstranten NAVO praat weer over verhouding Oost-West Politicologen ontruimen instituut Minister lichtte Kamer niet goed in FORD-VERKOOPCENTRUM 4t/rO6AA/0£At Conferentie Europese ministers van Justitie: In Bolnes Camera gericht op reizigers UB Baank ontvoerde mij naar grens RW US Weinig belangstelling voor veiligheidsconferentie Drie ministeries meer in nieuw kabinet Hoofdagent wordt alsnog vervolgd voor mishandeling Kinderbescherming moet op de helling Schorsing nodig van Samkalden (/A/V MM waw&c VRIJDAG 2 2 MEI 1970 VOOR MODERNE SUÈDE-, NAPPA- en LEDEREN KLEDING Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Proef in treinstel Roel van Duijn: M£ER GELD YÖÜR htT 'M In Amsterdam Storing sterrenwacht Lastige Amsterdammer: ADVERTENTIE Zijlstr. 29 Haarlem Telet 0 23 31 07 66 HEDEN WEER GROTE VOORRAAD LAKJASSEN ook voor de kleintjes. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft donderdag op zijn ministerie in Den Haag een eerste oriënterend gesprek gehad met vertegen woordigers van negen vervoersorganisa ties over de oprichting van een lande lijke stichting, die in de toekomst onder meer de taak krijgt de verplichte veilig heidskeuringen te coördineren en te dele geren aan de keuringsinstituten. Hoewel de oprichting van de stichting nog niet haar beslag kreeg de organi saties hebben over een paar punten nog verschil van mening is de naam al wel bekend: Stichting Centraal Bureau Veiligheidskeuringen Voertuigen (CBW) Verwacht wordt dat eind dit jaar de stichting haar werkzaamheden kan be ginnen. De stichting is alleen realiseerbaar, zo werd donderdag van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, indien de kosten van de keu ringen kunnen worden bestreden. Het is de bedoeling de veiligheidskeuringen te gen een vastgesteld uniform tarief te ver richten. De veiligheidskeuring zal in het eerste jaar van haar werkzaamheden erop berekend moeten zijn 350.000 tot 400.000 personenauto's van tien jaar en ouder te keuren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van 26 tot en met 28 mei wordt in het Congresgebouw in Den Haag de zesde conferentie van Europese ministers van Justitie ge houden. Ministers uit de zeventien landen aangesloten bij de Raad van Europa nemen aan de conferentie deel. Finland en Spanje zijn als waar nemers aanwezig. Onderwerpen die ter sprake komen zijn: de juridische bescherming van de consu ment tegen agressieve verkooppraktijken; de bescherming van de persoonlijke levens sfeer: de strafrechtelijke aspecten van de verslaving aan verdovende middelen en het wegnemen van de strafbaarheid van bepaalde handelingen. Nederland, dat als gastheer optreedt, neemt één van de discussiestukken voor zijn rekening. Minister Polak pleit voor de bescherming van de privacy, voor een internationaal verbod van het vervaardi gen en verkopen van ónder meer afluister- apparaten en verborgen camera's en voor een verbod om de door gebruik van deze apparatuur verkregen gegevens bekend te maken aan derden. Een belangrijk internationaal probleem acht de Nederlandse minister de bescher ming van het telefoongeheim, gezien de uitbreiding van het internationale telefoon verkeer. Ook hiervoor zijn internationale waarborgen nodig. Het is niet zeker of de discussie over deze voorstellen zal resulteren in resolu ties. Hoofddoel van de conferentie is de mogelijkheid scheppen voor de Europe se ministers van Justitie om met elkaar van gedachten te wisselen. Wensen die aan het slot van deze vrijblijvende gedach- tenpeilingen naar voren komen zullen worden overgebracht aan de Raad van Europa. Over de wetgeving voor zedelijkheids delicten en pornografie verwacht minis ter Polak weinig overeenstemming tus sen de Europese ministers. „De meeste landen voelen nog weinig voor de ophef fing van alle bepalingen tegen pornogra fie." De Nederlandse regering wacht op het rapport hierover van de commissie- Peters. In Nederland hanteren de rechters ech ter al soepeler maatstaven bij de toepas sing van deze wetten, aldus de minister. Uit een rapport van de Deense minister kreeg hij de indruk, dat Denemarken best tevreden is met de afschaffing van de pornografiebepalingen. In Denemarken zijn ook abortus en homosexuele prostitu tie legaal. De Deense minister van Justitie is van mening dat het privégebruik van verdovende middelen niet onder de straf wet mag vallen. Wel wil hij een verbod op het vervaardigen en vrij verhandelen ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG Een subcommissie van vijf leden van de Tweede Kamer zal onder zoeken of de nu gepensioneerde generaal-majoor A. M Luijk, commandant van het korps mariniers, te ver is gegaan met het indienen van zijn declaraties voor auto vergoeding. De commissie is samengesteld nadat de kolonel A. F. van Velsen, hoofd van het bureau vervoer van de Koninklijke Marine, een brief stuurde aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor Defensie, waarin hjj schrijft dat „generaal-majoor Luijk 500 gulden per maand van de dienst ontving als vergoeding voor het gebruik van zjjn eigen auto terwijl hij in wezen steeds gebruik maakte van een dienstauto". Generaal-majoor Luijk is inmiddels op eigen verzoek vervroegd gepensioneerd. Kolonel Van Velsen had reeds eerder over deze affaire een rapport gestuurd aan de bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal J. B. M. J. Maas. Deze had de klacht, hoewel hij liet weten „wei nig gelukkig met deze zaak te zijn" door gestuurd aan de marechaussee. De zaak werd, na onderzoek, door de justitiële autoriteiten geseponeerd. Kolonel Van Velsen, die eerstdaags met pensioen gaat, heeft zich bij deze beslissing niet neerge legd en nu de Tweede Kamer ingescha keld. Op de achtergrond van deze zaak speelt het passeren van kolonel Van Velsen als opvolger van generaal-majoor Luijk tot commandant van de mariniers. Bevorderd werd tot generaal-majoor en commandant de heer C. C. Schoenzetter. Kolonel Van Velsen meent dat dit passeren een gevolg is van zijn -apport over de declaraties van generaal-majoor Luijk. De Tweede-Ka mercommissie bestaat uit de heren Jans sen (PPR), Geelkerken (ARP). Wierda (PvdA), Kleisterlee (KVP) en Vonhoff (WD). ADVERTENTIE ADVERTENTIE RIDDERKERK Met een zware klap sneuvelden donderdagmiddag In Bolnes in twee straten honderden ruiten. Op ver schillende plaatsen viel de stroom uit, te lefoonkabels bleken verdwenen. Oorzaak: de inslag van een bolbliksem tijdens een hagelbui. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor al kreeg een arts veel mensen te verbinden die glaswonden hadden op gelopen. Aan de rand van Bolnes werden tal van mensen door de uit hun sponnin gen gerukte ramen gewond. De schade was hier ook groot. Vele dakpannen wer den van de daken geveegd. Ook de water leiding werd geraakt door de inslaande bliksem zodat het water uit de grond gutste. In totaal werden ongeveer dertig huizen min of meer ernstig beschadigd. van verslavende middelen. De Deense regering neemt sinds kort een mildere houding aan tegenover gebruik van en handel in de zogenoemde soft drugs. De Nederlandse regering heeft haar standpunt over het drugprobleem nog niet bepaald. De minister van Justitie voert hierover besprekingen met zijn col lega van volksgezondheid. Vandaar dat Nederland bij dit onderwerp „een luiste rende rol" zal spelen, aldus minister Po lak. Tijdens deze zesde conferentie zullen de deelnemende landen drie conventies kunnen ondertekenen; de eerste om het verhandelen van gestolen effecten te be moeilijken, de tweede om vonnissen van buitenlanders te laten uitvoeren in het land van herkomst en de derde om terug geleiding mogelijk te maken van minder jarigen naar het land van herkomst. DEN HAAG. President Nixon heeft aan koningin Juliana een geschenk aan geboden, bestaande uit enige deeltjes maanstof, gevat in doorzichtige kunst hars. Met de Nederlandse vlag, die de maan- reis met de Apollo 11 meemaakte, is het geschenk geplaatst op een houten voet stuk, voorzien van een inscriptie, die ver meldt, dat dit een geschenk is van de Amerikaanse president aan het Neder landse volk. Vanaf zaterdag zijn zowel de maanstof als de vlag te bezichtigen in het Rijks museum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen in Leiden. UTRECHT. In het experimentele treinstel 1970, dat vanaf 1 juni tussen Groningen en Den Haag gaat rijden, zul len reizigers met een camera worden ge observeerd als zjj daar tenminste toestem- min? voor hebben gegeven. De camera maakt iedere twintig seconden een foto. De NS wil aan de hand daarvan bekij ken of de verschillende typen fauteuils in het treinstel „gemakkelijk zitten": iemand die vaak van houding verandert voelt zich waarschijnlijk minder op zijn gemak dan een ontspannen reiziger die kennelijk zijn draai gevonden heeft. De NS gaat bovendien via een schrifte lijke enquête de voorkeur van de reizigers ten aanzien van het comfort, de indeling het interieur van de trein peilen. NS!-*!.: Laswerk dat, tegen de voorschriften in, dicht bij een partij naftaline werd verricht, veroorzaakte gistermiddag een zware brand in Amsterdams oos telijke havengebied. Tot ver buiten de stad waren de smerige rookwolken te zien. De schade wordt voorlopig op minstens een half miljoen gulden ge schat. De brand woedde bij het Stu wadoors- en Scheepsonderhoudsbe- drijf P. ter Haak n.v. aan de Java- kade. Met het laswerk aan de vracht auto waren twee monteurs bezig. Vonken sloegen over op een partij van zestienhonderd zakken naftaline, dat al bij om en nabij tachtig graden ont brand. De zakken lagen op de kade en op een truck met oplegger. Het vuur zette ook een deel van de loods in vlammen. AMSTERDAM. Roel van Duijn, die in Amsterdam lijsttrekker is van de Ka bouters, heeft in het hoofdbureau van po litie in Amsterdam de echtgenoot van het raadslid mevrouw Baank aangewezen als de man die verantwoordelijk was voor zijn ontvoering in een auto naar de Bel gische grens. De heer Baank zou te zamen met enkele anderen (verenigd in Groep 7) Roel van Duijn naar de grens hebben ge bracht en hem daar aan zijn lot hebben overgelaten. Roel van Duijn herkende de heer Baank tijdens een confrontatie in het politiebu reau, zo zei hij. De onthullingen werden gisteravond door hem gedaan tijdens een forum van politieke partijen, georganiseerd door de Amsterdamse vrouwelijke studen ten en het corps. Max Lewin van Nieuw Rechts zei tijdens dit forum dat de Kabou ters de ontvoering zelf in scène hadden gezet. Roel van Duijn had aangifte gedaan om dat volgens hem Groep 7 nog meer men sen zou bedreigen. mmm Mini-demonstranten van een kleuterschool in de Amsterdamse Arubastraat op pad. Zij vormen een deel van de leerlingen die door hun ouders vandaag „thuis" gehouden zijn als protest tegen de onderwijssituatie in de hoofdstad. DEN HAAG. De verhouding tussen Oost en West en met name Europese vei ligheidsvraagstukken zullen volgende week dinsdag en woensdag in Rome het hoofdonderwerp van gesprek zijn op de ministeriële voorjaarsconferentie van de vijftien landen van de NAVO. Aangeno men wordt dat de conferentie tot een nieuwe opiroep tot ontspanning in Europa, onder meer door een wederzijdse even wichtige vermindering van troepen aan de grens tussen Oost en West in Europa zal besluiten. Overigens voelen de NAVO-landen niet veel voor een grote Europese veiligheids conferentie, zoals de socialistische landen hebben voorgesteld. De Warschau-pact- landen hadden twee agendapunten voor- DEN HAAG. Bjj de volgende kabi netsformatie zullen er drie ministeriële portefeuilles meer te verdelen zijn dan in 1967 het geval was, aldus heeft minister Beernink van Binnenlandse Zaken deze week onthuld aan een redacteur van het weekblad HP-Magazine. De drie nieuwe portefeuilles zullen wor den ingesteld voor Wetenschap en Techno logie, Welzijnszaken en Grondwetszaken. Het kabinet zou het in grote trekken eens zijn met dit besluit, dat overeenkomst met één der conclusies van het rapport van de studiecommissie-Van Veen, dat advies moest uitbrengen over de herindeling van de ministeries (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Na een maand be zetting hebben studenten van het insti tuut voor de politieke werenschappen het gebouw van hun instituut in Amsterdam ontruimd. De bezetting bestond nog uit slechts twintig man. Men verliet het ge bouw vrijwillig. Tot de ontruiming werd besloten op een vergadering van de zogenoemde referen dum-commissie. Het besluit viel nadat een brief was binnengekomen van de voorzitter van de sub-faculteit prof. dr. Fr. de Jong Edzn, waarin deze meedeel de af te treden als voorzitter omdat twee stromingen binnen de faculteit bestonden waar hij precies tussen instond. DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft bevolen dat een strafvervol ging zal worden ingesteld tegen een hoofdagent wegens mishandeling van de 32-jarige Haagse leraar R. A. Wuite. De leraar had zich bij het hof beklaagd over de beslissing van de officier van Justitie om geen vervolging in te stellen tegen een of meer politiemannen, die hem naar zijn zeggen bij de rellen bij het Antillen- huis op 1 juni van het vorig jaar hebben mishandeld. De leraar had meegedaan aan de de monstratieve mars naar het Antillenhuis en was door enkele politiemannen in bur ger vastgegrepen toen hij naar huis wilde gaan. Hij diende een aanklacht tegen de politiemannen in wegens mishandeling. Hij verweerde zich niet, maar werd niet temin met een gummiknuppel op het hoofd geslagen, naar een politiewagen ge dragen, daar ruggelings naar binnen ge gooid, en kreeg toen hij op de rug in de wagen lag, een trap in het kruis, zo schreef de heer Wuite in zijn beklag aan het hof over niet-vervolging door de of ficier van Justitie. gesteld: een verklaring van het afzien van geweld en bevordering van techno logische en economische samenwerking tussen Oost en West. De NAVO wil ech ter wederzijdse vermindering van de troepen. Een ander onderwerp op de conferen tie is de Russische aanwezigheid in de Middellandse Zee. In het geschil tussen Israel en de Ara bische landen neemt de NAVO geen standpunt in, omdat het buiten haar ter rein valt. Dat is ook het geval met de Amerikaanse interventie in Indochina. V uVjriMt DEN HAAG. Minister W. den Toom van Defensie, is teruggekomen op een eerder door hem gegeven antwoord in zake de storing van de radiosterren wacht in Westerbork. Op 13 mei deelde hij namelijk de Tweede Kamer in ant woord op vragen mee, dat hem geen mededeling was gedaan door de radio sterrenwacht, waaruit zou blijken dat een militaire zender storing zou veroor zaken. Deze beantwoording blijkt thans niet juist te zijn. „Achteraf", aldus de bewindsman, „is mij gebleken dat de voorzitter van de stichting radiostraling van zon en melk weg aan een functionaris van het minis terie van Defensie heeft bericht, dat de radiosterrenwacht in Westerbork werd gestoord door een militaire zender". De minister zegt thans dat naar aanleiding van deze mededeling overleg wordt ge voerd tussen de betrokken militaire in stanties om deze storing op te heffen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De structuur van de kinderbescherming moet nodig op de hel ling en de subsidiebedragen, die nog al tijd op justitiële normen zijn gebaseerd, moeten worden opgetrokken. Dat is gis teren aangevoerd door vertegenwoordi gers van de instellingen voor kinderbe scherming op een „hearing," die de Tweede-Kamercommissie voor Justitie had georganiseerd. Men zou de kinder bescherming het liefst weghalen uit de sfeer van Justitie en onderbrengen bij het ministerie van CRM om de sociaal maatschappelijke kant van de zaak te be nadrukken. Vooral de maatschappelijke werkers hebben veel klachten. Men is afhankelijk van de hulp van vrijwilligers en ziet ei genlijk geen kans het werk naar behoren te doen, waardoor het kind niet de hulp krijgt die het verdient en de dupe dreigt te worden. Gevraagd werd om de wer kers in dienst van de particuliere instel lingen ook een onregelmatigheidstoeslag te verstrekken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In een verzoekschrift aan de minister-president vraagt de ac tiegroep „De Lastige Amsterdammer" om schorsing door de Kroon van Amster dams burgemeester dr Samkalden. De klacht tegen de burgemeester be treft het optreden van dr. Samkalden als hoofd van de politie bij de handhaving van de openbare orde op verkeersgebied. „De Lastige Amsterdammer" meent dat de burgemeester discrimineert door wel optochten met bakfietsen te verbieden en ertegen te laten optreden maar andere optochten namelijk het (dagelijks) in file rijden van automobielen toe te la ten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2