VAN DAG TOT DAG I Kranslegging door Stoph uitgesteld KASSEL Verstopt landje aan de zee BIJ OORLOGSMONUMENT i Eban op persconferentie: Israel krijgt geen vliegtuigen van VS Senaat zal Cambodja-amendement vrijwel zeker aannemen Diplomatiek spel rond aanblijven van Zuid Vietnamese troepen in Cambodja Verklaring van Ky verrast j regering in Washington Manshoge schilden in Ulster commentaar op actuele zaken Zuiveringen in Tsjechische vakverenigingen Correspondent van Reuter moet Cuba verlaten „New York Times" zal maandag niet verschijnen Britse militair doodgestoken trouwkostuums voor Tohn Kennis VRIJDAG 22 MEI 1970 Bankroet Niet mogelijk In Noord-Ierland Demonstratief (Door onze redacteur in Washington) WASHINGTON De verklaring van vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam, dat de Zuidvietnamese troepen net zo lang in Cambodja zullen blijven totdat de Vietcong er is verdreven, wordt door zowel het Witte Huis als het ministerie van Buitenlandse Zaken voorgesteld als een tijdelijke kortsluiting in het Washington-Saigon-overleg. Ambassadeur Ellsworth Bunker, die twee weken geleden uit Saigon werd teruggeroepen voor beraadslagingen met de president, vloog gisteren terug naar zijn stand plaats met specifieke instructies om het misverstand op te klaren. Mansfield Verzet Amendement BETTY BARCLY DICK HOLTHAUS ARA De bereikbaarheid van het Nederlandse strand van het Noordzeekanaal tot aan Hoek van Holland is de laatste jaren door een overweldigend verkeersaanbod op topdagen een gebrekkige zaak gewor den. Alle provinciale en gemeentelijke bestuurders wier territoir aan of nabij de Noordzee ligt, breken zich al jaren het hoofd over de manier waarop de ver stopping der verkeersaders naar de kust moet worden gelenigd, maar het resultaat van dat gepieker en geknutsel is tot op heden niet anders, dan dat op normale zondagen al infarcten optreden die het ge not van een dagje aan het strand volledig vergallen en grote menigten politieman nen overbelaste werkdagen bezorgen. Het merkwaardige is, dat de bestrijding van de optredende verkeersopstoppingen een grote mate van samenwerking heeft doen ontstaan tussen de politiekorpsen van de betrokken gemeenten, maar dat de noodtoestand nog steeds niet geleid heeft tot een coördinatie van provinciale streekplannen. Met andere woorden, de oud-vaderland- se versnippering blijft een grote, algeme ne oplossing verhinderen en de afzonder lijke streekplannen vormen met elkaar een ratjetoe van elkander overlappende en elkander bemoeilijkende detailplan- nen, waarin de grote lijn ontbreekt. De grote lijn, die in de optredende ver- keerscongestie oost-west te ontdekken valt, wordt voornamelijk gevormd door de voor de gehele Nederlandse kust gel dende constatering dat er te weinig en te gering van capaciteit zijnde toegangs wegen en afvoerwegen zijn, die de strandbezoekers noodzaken zich in dikke concentraties door de duinen te wringen. Als men deze situatie als het grootste euvel onderkent, moet men vanzelf tot de conclusie komen dat in de eerste plaats een brede, capabele boulevardverbinding Noond-Zuid-vice versa langs het strand ontbreekt. Wanneer deze Noord-Zuid ver keersweg tussen zee en duinen een door lopende bereikbaarheid van het gehele strand zou verwezenlijken, zouden de daarop aansluitende wegen naar en van het binnenland minder worden belast door de grotere spreiding. Natuurlijk zou den die aan- en afvoerwegen dan toch aan verbetering toe zijn en bovendien zouden er meer duindoorbraken moeten worden gemaakt, maar men zou in ieder geval niet de volkomen absurde situatie krijgen dat een bepaald verkeersnet van een bepaalde stad of plaats op uitgaans dagen volledig verstopt raakt, zonder dat er een mogelijkheid is het verkeersaan bod af te leiden via andere verbindingen. Haarlem, Beverwijk en IJmuiden on dervinden in toenemende mate het euvel, dat in de eigen agglomeratie normaal verkeer op zondagen bijna onmogelijk wordt en dat de eigen bevolking niet of nauwelijks meer in staat is de strand wegen te bereiken. Nu men zich in de Staten van Noord-Holland het hoofd breekt om een oplossing voor de bereik baarheid van Zandvoort te vinden, ter wijl bijvoorbeeld enkele kilometers zui delijk van Haarlem de verbinding met Noordwijk aan precies hetzelfde euvel lijdt, zou het toch voor de hand liggen dat men in overleg en samenwerking met andere provinciale besturen, gemeenten en strandschappen tracht een gemeen schappelijke oplossing te vinden, in plaats van te dokteren aan het eigen probleem en in arren moede te kiezen voor een oplossing die enorme bezwaren ontmoet voor het leef- en verkeersmilieu in de agglomeratie Haarlem, Heemstede, Aer- denhout, Bloemendaal en in andere be trokken gemeenten. De zogenoemde „Weg De Ranitz" zal er waarschijnlijk niet komen. Het was ook een funest plan, waartegen Amster dam zich met het oog op zijn waterwin gebied zuidelijk van Haarlem terecht heeft verzet. Maar het plan om het Am sterdamse en uit het Gooi komende ver keer naar Zandvoort dwars door een drukke stad als Haarlem te leiden een stad die er bovendien niet eens in ge slaagd is een redelijke oplossing voor haar eigen normale verkeersproblemen te vinden is al even funest. Waar het de Nederlandse kustprovin cies en -gemeenten aan ontbreekt is een Strandplan, waarin de streekplannen en stadsplannen coördinatie kunnen vinden en waarin als eerste eis het behoud van de strandrecreatie voor zoveel mogelijk mensen zou moeten worden bezien, maar dan bezien door nationale en niet door provinciale bril (Door onze redacteur in Bonn) KASSEL „Ulbricht en Stoph zijn schrijftafelmoordenaars". Eén van Adolf von Thaddens jonge extremis ten waagde zich gisteren met die aan klacht, in forse letters op zijn demon stratiebord tussen de rode vlaggen en om erkenning van de DDR roe pende spandoeken van de tegenpartij. Een paar minuten posteerde hij zich langs de weg die Willi Stoph naar het monument voor slachtoffers van het fascisme zou bewandelen. Toen ver nielden de geprovoceerde kameraden van de DKP. West-Duitslands com munistische partij, zijn bord en ver trapten de plastic helm, die de ver wachte slagen had moeten opvangen De communisten boekten in de Kasse ier Fürstengarten, waar een simpel monu- met herinnert aan de slachtoffers die het facisme tussen 1933 en 1945 eiste, een merkwaardig succes. DDR-premier Stoph had zich voorgenomen er een krans te leggen, de politie van Kassei had zich op dat evenement goed voorbe reid. Dat de politie-commissaris tenslotte afgelasting bepleitte, omdat hij Stoph's veiligheid niet kon garanderen, mocht vooral de duizenden leden sterk, met scheepsroepers en spandoeken uitgeruste communisten worden aangewreven. Niettemin beschuldigde Stoph kanse lier Brandt en zijn regering ervan niet in staat te zijn hem een behandeling te geven zoals de bondskanselier die in Er furt had genoten en voor de Oostduitse televisie sprak ster-commentator Karl- Eduard von Schnitzler over het „ban kroet van bondskanselier Brandt". Brandt zelf zorgde er overigens voor dat de krans toch bij het monument lag, voordat zijn gesprek met Stoph gister avond met een gemeenschappelijk diner eindigde. Vlak voor de maaltijd reed hij samen met Stoph naar de Fürstengarten om de plechtigheid onder minimale be langstelling te verrichten. De DDR-pre mier had met Brandts invitatie daartoe ingestemd. Kassei, dat de ontvangst van de beide delegaties en de enkele duizenden jour nalisten zo perfect had voorbereid, zag zijn organisatie gisteren verpletterd wor den door het werk van de DKP, die de twee maanden sinds het gesprek in Er furt ook voor een doeltreffende organisa tie had benut. Al bij de ontvangst van de Oostduitse premier waren het gister ochtend de communisten die erin slaag den Stoph en zijn delegatie de indruk te- geven alsof de Bondsrepubliek zelden een zo welkome gast heeft ontvangen. v' -• PRAAG (DPA). Een omvangrijke ■uivering van alle „rechtsgezinde (revisio nistische) functionarissen" is gisteren in de Centrale Raad van de Tsjechsolwaakse vakverenigingen begonnen. Naar het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldt, heeft het Centrale Comité het ontslag goedgekeurd van het gehele presidium en van vijftien leden. Onder de slachtoffers bevindt zich de huidige voorzitter, Rudolf Pacovsky, die volgens Ceteka „zijn aandeel in de fouten van het verleden" heeft toegegeven. Pacovsky en andere functionarissen zou den niet in staat zijn geweest, consequent genoeg tegen de rechtsgeoriënteerde krach ten in te gaan. Tijdens een geheime stem ming is Josef Havlicek tot nieuwe voorzit ter benoemd. De nieuwe secretarissen van het Centrale Comité zijn Josef Kriz, Vla dimir Marik en mevrouw Marie Ruzicko va. De voorzitter van het staatsvakverbond, Jan Piller, hoeft gezegd, dat alle vakver enigingsorganen van „rechtsgezinde oppor tunisten" gezuiverd dienen te worden. LONDEN. (Reuter) De correspon dent van het Britse persbureau Reuter in Havanna, Andrew Tamowski, heeft van zijn hoofdkantoor in Londen opdracht ge kregen Cuba te verlaten. Dit besluit is genomen naar aanleiding van een tv-uitzending van woensdag, waarina premier Castro Tarnowski een „varken van Jericho", een „paardevijg' een „bandiet", een „spion" en een „agent van de Amerikaanse inlichtingendienst" heeft genoemd. Een bericht van Tamowski over de jongste demonstraties voor het vroegere gebouw van de Amerikaanse ambassade in Havanna heeft, naar men aanneemt, de gramschap van Castro opgewekt. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft bekendgemaakt dat het blad met ingang van maandag vol gende week tijdelijk niet zal verschijnen. Deze maatregel houdt verband met een impasse in onderhandelingen over een arbeidscontract en met name een geschil met een Newyorkse typografen bond, dat acht weken heeft geduurd. BELFAST (AFP) Gisteravond is een Britse militair in een café in Belfast tijdens een ruzie met een burger doodgestoken. De ruzie zou ontstaan zijn toen de mili tair per ongeluk het glas van een van de cafébezoekers omstootte. De politie stelde een onderzoek in, ter wijl Britse parachutisten het café en de omgeving ervan afzetten. WKmÊk - WMjlf Tot de kranslegging was pas eergiste ren besloten. Het was een gebaar dat de regering in Bonn had mogen verwachten en in zekere zin zelfs had uitgelokt. Immers, kort voor het eerste gesprek tussen beide regeringsleiders, op 19 maart in Erfurt, had bondskanselier Brandt onverwacht verzocht in Buchen- wald de slachtoffers van het nazi-regime te mogen gedenken. Wat in de DDR ordelijk kon verlopen, bleek echter in de Bondsrepubliek onmogelijk. Verwacht was dat de rechts-extreme NPD, wier leider Adolf von Thadden al de avond tevoren de Ostduitse gasten te gen zich in het harnas had gejaagd door te verklaren dat Stoph op zijn minst in een tuchthuis zou moeten worden opgeslo ten, bij het monument paraat zouden zijn Ook op de aanwezigheid van hun com munistische tegenstanders was gerekend Correct ingrijpend slaagde de dan ook honderden manschappen sterke politie macht er geruime tijd in incidenten on middellijk de kop in te drukken. Tegen het moment van de kransleg ging, om drie uur in de middag, werden echter de DKP-gelederen snel versterkt. De jongeman die beide Oostduitse leiders voor schrijftafelmoordenaars had uitge maakt, was één van de eersten die de benen nam. Onder de slogan „nazi's raus" rukten de communistische stoot troepen steeds vaker tegen Von Thaddens getrouwen op. Toen tenslotte werd beslo ten de bijeenkomst af te gelasten, dreig den boven het grasveld in de Fürstengar- Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets. Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempts Oud* Gracht 51 311388 AMSTERDAM Singel 462 23 36 80 DEN HAAG Zoutmanstrut 24 336728 ROTTERDAM 1 e Middellandstraat 78 231815 UTRECHT Voorstraat 68 1 00 53 ARNHEM Looierstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikke Hezelstraat 18 20838 EINDHOVEN Leendemeg 108 1 4877 GRONINGEN 0udeEMngestraat49 33112 ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT ten praktisch alleen nog de leuzen van Stophs Westduitse vrienden. De NPD-slo- gans waren onder het communistische geweld gesneuveld. De politie schatte dat tienduizend demonstranten voor de afge lasting verantwoordelijk waren. De Bondsrepubliek heeft, alle goede voornemens ten spijt, de Oostduitsers een maximum aan materiaal verschaft voor hun these dat de monopoliekapitalis ten in het westen niets van het verleden hebben geleerd en hun nog volop fascis tische staat beheersen. Weliswaar verklaarde Brandt tegeno ver Stoph dat hij de gang van zaken in het Fürstenpark betreurde (al moest men ze, aldus de kanselier, niet dramatiseren, omdat zoiets nu eenmaal mogelijk is in een staat met demonstratievrijheid), maar het was niet het eerste incident dat koren op de molen der Oostduitse politici en journalisten moet zijn .geweest. Met name regeringswoordvoerder Con rad Ahlers leverde hun dankbare ge- spreks- en schrijfstof. Bij het aankondi gen van de kranslegging toonde hij eer gisteren bijna demonstratief dat het mo nument hem onbekend was en hij legde sterk de indruk dat dit uitstapje van Stoph hem ook volstrekt niet interesseer de. Toen gisteravond de Oostduitse gasten waren afgereisd en in Kassei nog slechts verscheurde spandoeken en kapotgesla gen stokken herinnerden aan het rumoer van de afgelopen middag, was echter dui delijk dat de DKP een niet te onderschat ten bijdrage aan de dialoog tussen Oost en West-Duitsland had geleverd. De waardering uit Oost-Berlijn incasseerde DKP-voorzitter Kurt Bachmann gister middag tijdens een korte ontvangst door Willi Stoph in het conferentie-oord op de Kasseier Wilhelmshöhe. Britse militairen, die in Noord-Ier land helpen de rust te bewaren, heb ben hun toevlucht genomen tot mans hoge schilden. Daarmee zullen zij zich beschermen tegen stenen en andere projectielen van demonstranten WASHINGTON (Reuter en AP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gisteravond in Washington verklaard dat hij bij zijn be sprekingen met Amerikaanse functiona rissen geen positief antwoord heeft gekre gen op Israels verzoek om meer straal vliegtuigen. Maar ook in Washington zelf is het allerminst duidelijk wat de Amerikaanse regering nastreeft en welke afspraken er met Saigon gemaakt werden voordat de Cambodjaanse actie werd begonnen. Op 9 mei zei president Nixon op een pers conferentie, toen de actie anderhalve week oud was: „Ik verwacht dat de Zuidvietnamezen ongeveer tegelijkertijd met onze troepen terugkomen, want wan neer wjj terugkeren zal ook onze logistie ke hulp en steun vanuit de lucht be ëindigd worden." Niettemin zei het ministerie van Bui- l'tenlandse Zaken deze week dat wellicht een aantal ZuidvietnEimese eenheden in Cambodja zal achterblijven, na het ver strijken van de door de president ge noemde tijdslimiet van 30 juni. McClos- key, de zegsman v£in het ministerie, zei dat nog niet is vastgesteld welke onder delen van de Zuidvietnamese legermacht van 30.000 man zullen achterblijven en of ze er wel zullen blijven. Deze voor zichtige bewoordingen, gevoegd bij de geruchten over de efficiency en strijd vaardigheid van de door de Amerikanen opgeleide Zuidvietnamezen, doen vermoe den dat de Amerikaanse regering moge lijke reacties aftast op het aanblijven van de Vietnamezen in Cambodja. De leider van de Democraten in de Senaat, Mike Mansfield, die oppervlakki ge banden had met de verstoten prins Sihanoek, uitte onmiddellijk zijn vrees, dat de Zuidvietnamese regering territo riale ambities heeft in Cambodja. Gezien de geschiedenis van conflicten tussen beide landen (de Vietnamezen be zetten een tweehonderd jaar geleden het Cambodjaanse deel van de Mekong-del ta), grenst Mansfields speculatie aller minst aan het ongelofelijke. Ook het plot selinge verschijnen van anti-Vietnamese posters in de Cambodjaanse hoofdstad duidt erop, dat de animositeit tussen de beide volken allerminst is vervaagd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zei verder dat Saigon er van meet of aan mee instemde dat de Cambodjaanse acties niet zouden moeten leiden tot het verlenen van blijvende steun aan de be dreigde regering van generaal Lon Nol in Pnorn Penh. Ook zou het Saigon dui delijk zijn geweest dat het Zuidvietname se leger niet tegelijkertijd het eigen land zou kunnen beveiligen, en ook op langere termijn in Cambodja zou kunnen ope reren. Maar de uitspraken van vice-president Ky duiden erop dat of de van te voren gemaakte afspraken onduidelijk en niet- bindend zijn geweest, of dat Washington niet bij machte is effectieve invloed uit te oefenen op zijn geallieerde in het Cam bodjaanse avontuur. Bij dit alles moet niet uit het oog wor den verloren dat er een zeker diplomatiek voordeel is gebonden aan de verwarring tussen Saigon en Washington want het laat Hanoi in het onzekere over Saigons plannen. Om die reden zal ambassadeur Bunker vermoedelijk zijn instructies om orde te scheppen wel uitvoeren, maar waEirschijnlijk minder aandringen op een verklaring die de door vice-president Ky gewekte indruk zal wegnemen. Het anti-oorlogssentiment in de Ver enigde Staten lijkt meer dan ooit gesterkt te zijn in de overtuiging dat de oorlog in heel Indochina op zeer korte termijn be ëindigd dient te worden. De 2500 advocaten uit New York die gisteren naar Washington kwamen om er in het Congres te protesteren, hebben besloten ook hun collega's in andere grote steden in te schakelen. Als resultaat daarvan hebben groepen advocaten in Boston en Cleveland al aangekondigd dat zij de volgende week ook naar Wash ington zullen reizen. Verder worden po gingen ondernomen om ook artsen en ge leerden eensgezinde protestacties te laten organiseren. Dit is een nieuwe ontwikke ling in de geschiedenis van de anti-oor logsbeweging, die erop duidt dat het ver zet nu niet langer alleen geleverd wordt door de studenten. Mede door deze aanzienlijke en invloed rijke pressie is het nu vrijwel zeker dat het door de senatoren Church en Cooper ingediende amendement, waarbij het on mogelijk zou worden om de acties in Cambodja voort te zetten en ook de fond sen worden ontnomen om het Cambod jaanse leger hulp te verlenen, door de senaat zal worden aangenomen. Het belangrijkste obstakel, de formu lering van de considerans waartegen het Witte Huis grote bezwaren had omdat het de president beschuldigde van het uit breiden van de oorlog, schijnt nu uit de weg geruimd te zijn. In de nieuwe formu lering wordt gesproken van een „samen hang met de doelstellingen van de rege ring". Dat wil nu ook weer niet zeggen dat het Witte Huis zich achter het amen dement schaart, maar wel dat het een versie is waartegen de Republikeinen in de Senaat minder bezwaren kunnen ma- kén. Op een persconferentie erkende Eban, dat de V.S. nog niet „positief" hebben geantwoord op herhaalde verzoeken van de Israëlische regering om de leverantie van nog 125 jacht-bommenwerpers van het type „Phantom" en „Skyhawk" aan Israel. Ebans persconferentie werd gehouden na een onderhoud van anderhalf uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Eban legde er voortdurend de nadruk op, dat de leverantie van genoemde vlieg tuigen van vitaal belang is voor de vei ligheid van Israel. Het opvoeren van de Russische hulp aan Egypte in de vorm van MIG-straalvliegtuigen en SAM- 3-luchtdoelraketten dreigt het machts evenwicht in het Midden-Oosten te ver storen. Eban gewaagde voorts van de aan wezigheid in Egypte van Russische pi loten, die gevechtsopdrachten uitvoerden. Eban herhaalde, dat zijn land bereid is alle punten te bespreken die zijn ver vat in de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties maar de aan wezigheid van V.N.-militairen noemde hij totaal nutteloos „omdat er eigenlijk geen V.N.-strijdmacht bestaat". De Verenigde Staten zijn begonnen met de levering van 130 Sikorsky S-H-53 heli kopters aan Israel. Dit meldt vandaag het Egyptische dagblad „Al Achram". De helikopters worden door de „lucht- cavalerie" van de Verenigde Staten ge bruikt in de oorlog in Indo-China. Het Witte Huis stelt zich op het stand punt dat de door Democraten geleide Se naat met het amendement zich straks op de borst wil kloppen dat het de terug trekking uit Cambodja heeft afgedwon gen, terwijl die beslissing allang vast stond. Dat kan, gezien de komende verkiezin gen, inderdaad het geval zijn. Maar het amendement heeft in ieder geval de die pere betekenis dat het president Nixon toont dat hij verdere beslissingen van in grijpende aard beter in overleg met de Senaat kan nemen, dan dit lichaam te negeren. BOGOTA. (Reuter) Een passagiers vliegtuig van de Colombiaanse lucht vaartmaatschappij „Avianca" is met 26 personen (23 passagiers en 3 bemannings leden) aan boord gedwongen naar Cuba te vliegen. Het tweemotorig toestel maak te een binnenlandse vlucht. ADVERTENTIE Zomerkollekties o.a. van PLEIN 1945-48 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3