„WEG NAAR ZANDVOORT HAD ER REEDS IN KUNNEN Lawine van moties en amendementen Gedeputeerde twijfelt aan juistheid van rapport één Kennemerland bijzonder, zacht, Italiaans, modern, lui, swingend, ontzettend goed Kritiek in Staten op te weinig gekleurd standpunt van G.S. inzake Kennemer wegen De gedachten aan de ruiiter alle inlichtingen over modern grafisch onderwijs: '99 ?R.Afl?ICHE SCHOOL HAARLEM Marktplein 30 IJmuiden tel: 19015 streekpiankaart werden aangegeven, thans nog de mees te kans maken alsnog te worden uitgevoerd. De wegen: de traverse door Haarlem-Zuid aansluitend op de weg benoorden Aerdenhout alsmede de verbinding langs de spoorlijn Heemstede-Leiden. Gezien de „stemming" op de eerste dag van de behandeling van het streekplan moeten er wel erg vreemde dingen gebeuren, willen Provinciale Staten maandagochtend anders beslissen. Voordat het zover is, moet er echter nog over welgeteld 22 moties en amendementen worden gestemd. Het zou onjuist zijn te veronderstellen, dat er in de Staten na de jaren lange discussies pro en contra een doorsnijding van het duingebied van de Amsterdamse Waterleiding in belangrijke mate eenstemmigheid zou be staan. Integendeel, in de meeste van de acht fracties bestaat hierover ver deeldheid. Desondanks lijkt de groep van voorstanders van de weg-De Ranitz veel te klein om de door de Kennemer gemeenten en de meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten ontwikkelde wegenplannen krachtig genoeg te kunnen ondersteunen. Daarvoor wogen argumenten als aantasting van het natuurschoon en bedreiging van de Amsterdamse drink watervoorziening met name in de fracties van de P.v.d.A. (inclusief de twee Gedeputeerden Roelse en Mensink), de K.V.P., PSP. en C.P.N. te zwaar. Maandag zal duidelijk worden hoe zwaar. Volgens mr. Kranenburg, de commissaris der koningin, „het moment van de waarheid". Steun aan Haarlem Onmacht Regio sprak JVog 12 jaar (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het is niet de eerste keer, dat Provinciale Staten zich over het streekplan voor Zuid-Kennemerland buigen. Dat gebeurde reeds in 1957 en in 1964 en thans bij de herziening van het ontwerp, dat achter af wellicht helemaal geen herziening maar een nieuwe vaststelling van het oude plan blijkt te zijn, in 1970. De balans van de eerste dag: behalve een langdurig debat 22 moties en amendementen. Uw zoon verlaat straks de lagere school? Houdt hij van vorm, kleur en techniek? Stelt U zich dan op de hoogte van de mogelijkheden die het grafisch onderwijs biedt. Sinds augustus 1968 voorziet het nieuwe leerplan in een brede algemene en grafische vorming die naast het voorbereiden tot vakman ook kan leiden tot doorstroming naar de Grafische M.T.S. (over zo'n zithoek moet je niets zeggen, je moet erin gaan zitten... probeer het 'ns bij ons) intermeubel SA] dagat verkil Arbei ringei met voerd tal jo voerc „hear waar] overt adv: Ge' V, VRIJDAG 22 MEI 1970 lijjl{J?]ljpil)nijllflpp!j!i!g!lHtUU{{t (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Waartoe dienen de Staten eigenlijk?" Het liberale Statenlid Heijligers maakte zich duidelijk kwaad. „Waarom hebben G.S.", zei hij, „zich laten ver leiden het in 1964 definitief vastgestelde streekplan voor Zuid-Kennemerland te negeren? Als het besluit toen was uitgevoerd, hadden de wegen naar Zandvoort er in 1971 wel gelegen en was men van veel narigheid verlost geweest". De heer Heijligers doelde hiermee op het zeld zame feit dat juist d i e wegen, die in 1957 reeds op de Aan de Gedeputeerde Vorstman van Verkeer en Waterstaat heeft het niet ,'e- legen, dat de wensen en de belangen van de ISK-gemeenten zo weinig gehoor kre gen. Volgens hem zou het beter zijn ge weest indien de wegenkwestie in iaatste instantie beter was voorbereid. Het in drie weken opgemaakte rapport, waarop de streekplancommissie-Harmsen bij naar advies aan de Staten in niet onbelangrij ke mate is afgegaan, noemde hij twijfel achtig. Tijdens het debat zei mr. Bettink (V.V.D.) dat Haarlem niet gelukkig is met een weg dwars door de agglomera tie, die voorts een aantasting van het mooiste deel van Haarlem en Aerdenhout zou betekenen. De meerderheid van zijn fractie was trouwens voor de weg De Ranitz. Mocht er gekozen moeten worden tussen de Zandvoortselaan en de door snijding van de zuidkant van het Ko ningshof, dan zou hij voor de laatste mo gelijkheid stemmen. Verder nog ging de heer Pielage, die het minderheidsstandpunt van de Partij van de Arbeid toelichtte. „Een ramp", zo noemde hij het voorstel om de weg dwars door de stad aan te leggen. Het verkeer moet buiten de stedelijke agglomeratie worden geleid, anders ont staat er een afschuwelijke situatie. Het A.R.P.-lid Reus sprak in dit verband over een lapmiddel. „Amsterdam wenst toch ook geen doorgaand verkeer door de stad!" Niet alleen de C.P.N. (mr. Properi meent, dat de oplossing benoorden Aer denhout de minst schadelijke is. Ook de Amsterdamse P.v.d.A.-wethouder De Wit betreurde het dat deze verbinding nog niet klaar is. Het had hem ook ver rast dat er in de Westelijke Randweg nog zoveel ongelijkvloerse kruisingen ontbreken. Met de Ranitzweg was hij snel klaar. „Het is onze taak op te ko men voor het schaarse natuurschoon en bovendien mag je met het drinkwater geen enkel risico nemen. Tenslotte gaat het om 1,3 miljoen mensen". Als de Sta ten zich inderdaad met het plan-1957 verenigen en die kans vond hij groot dan moet er met de uitvoering van deze beslissing haast worden gemaakt en zou Haarlem op krachtige financiële steun ook van de provincie moeten kun nen rekenen. De heer De Nie (P.S.P.) zag in het feit, dat GS zich zo onverbloemd hebben laten leiden door de voorkeur van de Kennemer gemeenten een bewijs van be stuurlijke onmacht. Voor Zandvoort drong hij aan op een soepele oplossing, maar eigenlijk zouden er helemaal geen nieuwe wegen meer bij moeten komen. De bestaande zouden ook kruisingsvrij kunnen worden gemaakt. „Als de Zand- voorters zonder middelen van bestaan ko men, moet het uitgespaarde geld van de wegen daarvoor maar worden aange wend", aldus de heer De Nie, die de socialist Harmsen onder applaus van de Statenleden bedankte voor de wijze waar op hij de commissie van onderzoek had geleid. „We wensen hier geen grote kustboule vard", kreeg de heer Pluister van de Boerenpartij te horen, nadat hij had ge pleit voor een slag door het duingebied bij de grens met Zuid-Holland, waardoor er bezuiden Zandvoort een nieuwe bou levard van enkele kilometers zou kunnen worden ontsloten. De heer Heijligers (V.V.D.) ging uitvoe rig in op de voorgeschiedenis van de we gen en hij kon niet begrijpen, dat GS met hun voorkeur voor De Ranitz en het duin- voettracé van het natuurschoon in deze regio een „ruïne" wilden maken. Hij eiste dat het college niet opnieuw de fout zou maken om vastgestelde plannen niet uit te voeren. Het standpunt van de na tuurbeschermers had zijn keuze voor de route-Aerdenhout medebepaald. Of de Haarlemmers daarvan de dupe worden? „Allerminst", zei hij, „als de weg er maar snel genoeg komt". Tenslotte vroeg de heer Huibers (A.R.) aandacht voor de bloembollencultuur, die bij een weg langs de spoorlijn bedreigd zou wor den. Namens GS merkte mr. Kranenburg op, dat het ISK-standpunt bij de beoorde ling van de wegenplannen zwaar heeft gewogen. Naar zijn mening terecht, want de regio heeft gesproken. De eenstem migheid is wellicht moeizaam bereikt, maar is daarom temeer te respecteren. Als GS met de streekplancommissie zou den zijn meegegaan, zon het ISK-stand punt niet meer hebben meegeteld. Dat het wel is gebeurd is volgens de com missaris van belang bij de moderne pro cedure, die aan de besluitvorming van het streekplan is voorafgegaan. De heer De Nie betwijfelde echter 'of de regio wel heeft gesproken. De ISK- bestuurders hebben immers geen hoor zitting gehouden de commissie wel. Daarbij zijn andere wensen naar voren gekomen. „Het gaar hier", aldus Gedeputeerde Vorstman, „om een uitgekauwd en hele maal doorgepraat voorstel, waarin moei lijk nog een nieuw element is te ont dekken'^ In alle discussies is het duin- voettracé van de kaart geveegd, maar samen met de Ranitzweg vond hij dit verkeerstechnisch gezien nog steeds de meest juiste oplossing. De Gedeputeerde vroeg zich af of het wel juist was om deze kwestie nog door deze Staten af te handelen. Op het technisch rapport maak te hij namelijk enig voorbehoud, vooral ten aanzien van de knelpunten bij de spoorbaan en Haarlem-Hoog. Technisch is het mogelijk, maar de consequenties zijn nog niet te overzien. Deze reserve is naar zijn mening (de heer Pfelage vroeg daar nadrukkelijk om) reëel, aangezien het in drie weken niet mogelijk kan zijn een volledig rapport samen te stellen. Tegen deze achtergrond vond hij het wenselijk, dat de Staten in het streek plan nog zoveel mogelijk varianten open zouden laten. De traverse door Haarlem zal volgens de prognose nog wel 10 tot 12 jaar ver gen, terwijl het niet zeker is of de pro vincie wel in de kosten kan meebetalen. Overigens was hij van mening, dat de Staten niet alleen voor het natuurschoon maar ook voor de bewoners en wegen dienen op te komen. Pas na afweging van alle belangen kan er een juiste be slissing worden genomen. De Gedeputeerde Roelse zei mede na mens zijn collega Mensink voor het spoor- De meesten hebben direct betrekking op de wegenplannen in deze regie. De meest serieuze zijn 1. Vervanging van het duinvoettracé door de weg langs de spoorlaan. 2. De weg De Ranitz niet te handhaven. 3. De Haarlem-traverse alsmede de weg benoorden Aerdenhout wel te handhaven. Deze amendementen diende de socialist Harmsen in. Er waren ook amendementen voor een grote of kleine ring rond Zandvoort. Of allebei. Ook werd voorgesteld alleen het oostelijk deel van de weg bezuiden de agglomeratie indicatief op het streekplan te plaatsen. Dat zou bijvoorbeeld ook kunnen worden gedaan met een busbaan over de voormalige trambaan naar Zandvoort. De NZH en de busreizigers zouden daarmee geholpen zijn, zo werd gezegd. Er kwamen moties op tafel, waarin met het oog op de Haarlemmerhout werd gevraagd de traverse tot vier rijstroken te beperken en (ook deze was van mr. Wensing van de CHU) om de oostelijke stadrandweg hoge prioriteit toe te kennen. Voorts zou moeten worden bestudeerd of er ook nog niet een noordelijke traverse door Haarlem aansluitend op de Zeeweg wenselijk is. Het waren niet uitsluitend de Kennemer wegen waarom het de Staten gaat. Zo is men unaniem bezorgd over de trage aanleg van het laatste stuk van rijks weg 6. In een door alle fracties ondersteunde motie zal er bij het rijk op worden aangedrongen hiermee haast te maken. Een ander punt: de onzekerheid rond de aanleg van rijksweg 16, van de Bel gische grens tot de noordkop van Noord-Holland. De vijfde baan van Schiphol heeft hier, wat de tracering betreft, een spaak in het wiel gestoken maar de Staten willen nu toch wel de garantie hebben dat spoedig met de bouw van de Buitenhuizen tunnel wordt begonnen. De CPN op zijn beurt wenst niet dat er over een verlenging van de rijksweg wordt gesproken, aangezien men daaruit zou kunnen afleiden dat de vijfde Schipholbaan niet op ernstige bezwaren zou stuiten. De PSP daarentegen ziet hierdoor weer gevaren opdoemen voor het Spaarn- wouderbos. In een andere motie vraagt deze partij op overleg met en inspraak van lagere bestuursorganen bij de studie over een buitenhaven van IJmuiden. t Was het vreemd dat Gedeputeerde Roelse het na deze motie-regen niet meer zag? Hij zei tenminste: „In deze gedachte ligt eigenlijk de gedachte opgesloten van een gedachte aan een Kennemerland baantracé en de weg benoorden Aerden hout te zullen stemmen. Voorwaarde daarbij is dat de traverse door Haarlem niet meer dan vier rijstroken krijgt. Bij de replieken gisteravond verweet de socialist Harmsen G.S., dat zij te wei nig kleur hadden bekend en zich teveel aan het ISK-standpunt hadden geconfor meerd. Het betoog van de Gedep. Vorst man had hem geïrriteerd. Hij had daar in de tendens geproefd om de wegen maar in te tekenen en de Staten in de nieuwe zittingsperiode te laten beslissen. Ook wees de heer Harmsen er nog eens op, dat twee ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid alsmede CRM ernstige bezwaren hebben tegen de weg De Ranitz. De zitting wordt maan dagochtend voortgezet. Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is Bankstel.,, eigenlijk zou hier een ander woord voor moeten zijn Ongelooflijk Eén royale 3-zits bank 895.- één bijzonder ruime 2 (en een half) zit. bank 695- En één levensgrote fauteuil 495- In vistram, de soepele bekleding van de toekomst I In verschillende, wervelende moderne kleuren. Langwerpige salontafel met formica onderblad en glazen bovenblad 195— Exclusieve salonkast, 250 cm. lang. 3-delig. palissander front, bar, tv-vak en verlichtino 1325- Onn loen z eindig hem a tische burge spraal bij pli tie. Dez allern herint heel ingeri vens IJn Pavil, Stran ook c 360 k: Hei laan, weet, VIDC Pal Oost, ling ging Op 1945, straa filiaa 19-21 Sant] lemsl Pa 20 t ADV Al den, BZN Bi bliot filial Nooi Sant IJmi uur. D< den: V< uur zwei men men 13.11 uur zwe 16.4 zwe 18.4 genr V.Z K jaei H Gec D bad E me: 17 U. jeu I jae I Ge I u. dai 1 opi in Griekenlandlaan 1 - Haarlem - Tel. 023-28 4450 Dit is maar san van d,e lnt.rm.ubel a.nb.sd.ng.n, Vsel meer v,ndt u in de bosKmde.d.kk, Intermeubei-catalogus.U krijgt hem grat.s bij uw Intermeubel woninginnchter.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4