s Doe niet stomstem!": actie om jongeren naar stembus te krijgen Politiek hoeft niet voor oude mensen te zijn Kinheim zeer ontevreden over accommodatie Rooswijk M Vechtpartij in Velsen-Noord K.P.A.B.-STUDENTEN IN MOEILIJKHEDEN DOOR GEBREK AAN KAMERS COR 0LY COR OLY Receptie H. werd druk H. Jonkman bezocht LUDIEKE AVOND MET ALLE KANDIDATEN VOOR GEMEENTERAAD IN ABC-SOCIËTEIT Pittige brief aan gemeentebestuur van Velsen Na opheffing internaat Winst voor renners van „Kennemerland" ZAAL Alles in voorraad V8NM6 M£l 197 0 (Van een onzer verslaggevers) „BRANDENBURG" II ph«Sfiïïïr In klare taal T ouwtrekken BURGERLIJKE STAND VELSEN Bloem [Kort IJmondnieuws bromfietsen: HONDA, 1 3 versn. 649,00 KREIDLER vanaf 649,50 SOLEX349,00 VESPA379,00 enz. enz. motoren: JAWA - CZ 125 cc 175cc. YAMAHA 2 cyl. 1295,00 1475,00 1595,00 BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK mi ADVERTENTIE Electrotechnisch Burean Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Service en storingen binnen 24 uur. In de huiskamer van mevrouw De Wildt (links) wordt wel duidelijk dat 29 mei een gedenkwaardige dag is. Rechts op de joto mejuffrouw Al. 4> v<* BEVERWIJK Verbijsterd door het wegblijven van een groot aantal jongeren bij de Statenverkiezingen hebben Miep de Wildt-van Overmee- ren en Toos Al het initiatief genomen voor een actie om juist de jongeren ervan te doordringen dat zij bij de aanstaande raadsverkiezingen niet bij de stembus weg moeten blijven. Op vrijdag 29 mei wordt er in de ABC- sociëteit een ludieke avond gehouden, waarop iedereen, maar vooral de jeugd, welkom is en waarop in prin cipe alles mogelijk is. Het motto luidt: ,,Doe niet stom, stem!" Het wordt vermoedelijk gewoon een gekke avond, die niettemin genoeg moge lijkheden zal bieden om over serieuze plaatselijke zaken te praten indien de jongeren dat willen. De opzet is zo aan trekkelijk, dat zelfs de raadsleden, die er voor gepolst zijn, enthousiast blijken, al zal het voor hen geen geringe opgave zijn. Ze worden namelijk niet alleen poli tiek op de proef gesteld, maar ook licha melijk en op het gebied van de creativi- teit. De avond, waarop vooral jongelui tus sen 18 en 25 jaar worden verwacht, was aanvankelijk 'bedoeld aks propaganda- avond van de K.V.P.-jongeren, van wie mejuffrouw Al de vertegenwoordigster is. Samen met mevrouw De Wildt is zij tot de conclusie gekomen dat het vooral geen „duffe forumavond" mocht worden en dat het niet van één politieke partij moest uitgaan. Hoewel Miep de Wildt zelf kan didate is voor de raad (ofschoon op een onverkiesbare plaats), willen de initia tiefneemsters de avond alleen maar zien als een actie om jongeren, die vaak voor het eerst gaan stemmen, duidelijk te ma ken dat zij vooral niet weg moeten blij ven, op welke partij ze ook willen stem men. i iswsmss 1 (Van een medewerker) VELSEN-NOORD. In een door een twintigtal leden van de s.v. Kinheim- IEV-combinatie donderdagavond in de kantine van het sportpark Rooswijk ge houden buitengewone ledenvergadering van de afdeling voetbal zijn harde noten gekraakt met betrekking tot de onvol doende kleedaccommodatie. Het actie-comité, dat deze zaak opnieu aanhangig maakte naar aanleiding ook van de toezeggingen door de wethouder voor de sport, de heer C. Ockeloen, tij dens de viering van het gouden bestaans- feest van KIC. die wilde proberen nog voor het nieuwe seizoen een en ander te kunnen realiseren, wilde nu van het be stuur wel eens weten waaraan men toe De actie was volgens de woordvoerder, de heer A. van der Aar, geen motie van te praten. Met behulp van zijn appara tuur zorgt hij wel dat de spreker „wordt weggedraaid". De raadsleden en kandida ten worden verdeeld in „links" en „rechts", die samen gaan touwtrekken OttVfede (niet politiek maar echt) om D'66 en P.P.R. in hun helft van de zaal te krijgen. Van alle deelnemers wordt ook verwacht dat zij beurtelings optreden als disc jockey met een originele aankondiging van de favoriete plaat van hun fractie. Er is ge legenheid om ballen te gooien „waarbij koppen kunnen rollen" en zij kunnen hun krachten tonen met gewichtheffen, niet met gewichten maar met zakken. Miep: „Leg alle partijprogramma's maar naast elkaar. Eigenlijk zijn ze allemaal hetzelfde." Beiden zitten vol van hun onvrede met de situatie, waarin de politici zover af staan van de mensen die hen gekozen hebben, dat zij elkaar niet meer verstaan. Dat idee hadden ze twee jaar geleden eigenlijk ook al en gesprekken bij het gemeentebestuur hierover leverden enthousiaste reacties op, maar gemeente lijke initiatieven om de jongere kiezer er meer bij te betrekken zijn er nog steeds niet. Teleurgesteld zijn ze ook, dat het zo moeilijk is om al die jongeren per soonlijk te benaderen. Ze hadden stencils willen sturen aan alle inwoners tussen 18 en 25 of 30 jaar, maar één adres kost aan gemeentelijke leges één gulden. Als men weet dat het aantal 21-jarigen alleen al 800 is, dan is het te begrijpen dat de K.V.P.-jongeren financieel geruïneerd zouden worden. Maar die jongeren móéten bereikt wor den. „Als we ze er nu niet bij betrekken, dan zullen ze ook als ze ouder zijn geen interesse hebben.' En: „Ze zouden ook op scholen meer voorgelicht moeten wor den." (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Even na het mid dernachtelijk uur zijn in de Grote Hout- of Koningsweg enkele buitenlandse zee lieden op de vuist gegaan. Toen de po litie arriveerde bleek een van hen, een Oostenrijkse opvarende van het Duitse m.s. „Martha Friesieke" door een voor bijganger naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk te zijn gebracht. Een on derzoek daar wees uit, dat de man meer last had van overtollig drankgebruik, dan van de opgelopen verwondingen. Daar het Duitse schip op het punt stond uit te varen heeft de politie de man snel aan boord geholpen. ADVERTENTIE wantrouwen jegens het bestuur, maar wilde een aanmoediging zijn om alle voor gaande min of meer gedane beloften door het gemeentebestuur van Velsen door het bestuur van KIC nu tot een afdoende op lossing te kunnen brengen. Want en de citaten uit krantenverslagen van juli 1954 en later liegen er niet om dat de accommodatie ten aanzien van de kleed gelegenheid altijd onvoldoende is geweest en na de vorig jaar tot stand gekomen fusie nog is en zelfs minder is geworden (500 voetballeden), smeekt om betere voorzieningen. De fraaie kantine vorig jaar in gebruik genomen mag dan een grote verbetering zijn, de kleedaccommo datie laat alles te wensen. Na in de oude situatie nog over vier douches de be schikking te hebben gehad, moet men het nu stellen met twee wasbakken en twaalf stralen koud water in een onverwarmd hok, zodat in de winter helemaal geen water ter verfrissing beschikbaar is. De heer Van der Aar vergeleek de amateur- status van KIC met Telstar, ook een fu sie, echter op betaald niveau, gesteund door gemeente en Hoogovens. De pur sang amateurs offeren hun onbetaalde vrije tijd aan hun jeugdleden en blijven, ondanks te weinig steun van de gemeen te hun club trouw. Zonder steun is ama teurvoetbal niet meer mogelijk. De heer H. Muskee, ook een van de jongeren, die zich volledig voor KIC inzet, verklaar de, dat de selectie eist voor het nieuwe seizoen over een goede kleedaccommoda tie te beschikken. Anders kan be slist niet worden gevoetbald onder de hui dige omstandigheden. Dat kreeg instem ming van de aanwezige veertig leden. Om te beginnen worden alle zittende raadsleden en kandidaten uitgenodigd. De avond staat technisch onder leiding van discjockey Henk Penseel, wiens voor naamste taak het zal zijn om niemand de kans te geven langer dan enkele minuten ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745», ijmuiden GEBOREN: H. F. Oldenburg-Klooster- man, z., Warmenhovenstraat 29, IJmuiden, Th. J. Kunst-de Kort, d.. Gijzenveltplant- soen 161, IJmuiden; M. H. Deen-Bangma, d., Schiplaan 458, IJmuiden; C. C. Schel vis-Blokker, d., Planetenweg 121, IJmuiden; H. C. Mesman-Oorschot, z., Poolsterstraat 4, IJmuiden. ONDERTROUWD: W. C. Veenis, Hoofd straat 183, Santpoort en J. H. Pels, Burg. Enschedelaan 12, Santpoort; A. Tagnaouti, Koningin Wilhelminakade 48 rd, IJmuiden en F. A. Pouwels, Koningin Wilhelmina kade 48 rd, IJmuiden; F. H. B. Taylor, Em- mastraat 77, Alkmaar en C. E. Mak, Rus- burglaan 5, Santpoort, t.a. Haarlem, Golt- ziusstraat 22; P. Homburg, Corantijnstraat 3, Santpoort en E. J. M. Mulder, Min. van Houtenlaan 3, Velsen-Zuid; J. Spierenburg, Roelof Droststraat 21 II, Utrecht en J. C. Prins, Radarstraat 136, IJmuiden t.a. Utrecht, Roelof Droststraat 21 II; F. G. Vermeer, Reijer Anslostraat 56, Haarlem en P. Veldman, Frans Naereboutstraat 38, IJ muiden, t.a. Santpoort, Rijksweg 478; J. Treffers, Bovendijk 25, Rotterdam en A. Eefting, Planetenweg 255. IJmuiden, t.a. IJmuiden, Planetenweg 255; A. Kuipers, Molenstraat 11, Santpoort en J. L. Visser, Molenstraat 11, Santpoort; R. T. P. B. van den Hurk, Julianastraat 2, Poeldijk en N. Visser, van Wassenaerstraat 29, IJmuiden, t.a. IJmuiden, van Wassenaerstraat 29; P. J. Westgeest, Creutzberglaan 73, Bever wijk en C. H. M. Thijssen, Cederstraat 42, IJmuiden; t.a. IJmuiden, Planetenweg 44; H. G. J. Salden, Beukenstraat 3, IJmuiden en J. Keijser, Beukenstraat 3, IJmuiden. GEHUWD: A. P. M. van Maris en M. L. H. Dekker, Haarlem, Waalstraat 6: J. Haak en A. A. Honing, Velsen-Noord, Meerwei- denlaan 55; D. G. Roest en M. A. van Nif- terick, Groningen, Meeuwerderweg 57; N. J. D. ten Have en D. Mrkic, Beverwijk, Adrichemlaan 2; J. F. Kroeze en E. C. Drost Nieuwkoop, Margrietlaan 1; A. H. Lichten- dahl en F. D. Wiljouw, IJmuiden, Seinpost- weg 25; T. Bruinenberg en E. Wolterman, IJmuiden, Poolsterstraat 14; S. Brink en H. Bruinenberg, Zaandam, Morgenster straat 2; H. Daalder en I. O. Stein, Am sterdam, de Wittenkade 57 II; G. H. Kruit hof en C. J. de Pree, IJmuiden, Schiplaan 60; S. Bredewout en G. Sloot, Schoorl, Om loop 33; P. J. H. M. Drijkoningen en H. A. van Santen, Santpoort, Kerkstraat 117. OVERLEDEN: J. van Lente, 68 jr., echt genoot van J. Pool, Overbildtweg 28, Sant poort De creativiteitsproef bestaat hieruit, dat de deelnemers in drie minuten een on derwerp moeten tekenen dat ter plaatse wordt opgegeven. Het moeilijkste onder deel wordt misschien nog de opgave, waarbij werkelijke politiek te pas komt. Zij krijgen namelijk per partij de gele genheid om voor de microfoon in hoog stens twee minuten het programma „in klare taal" aan de man te brengen. Er worden deskundige jury's gevormd (waarvan de namen nog niet worden be kendgemaakt), die elk onderdeel zullen beoordelen. De bezoekers zullen ieder maximaal twee minuten voor de microfoon mogen vragen, zeggen en kritiseren wat zij wil len, waarbij de politici eventueel gele genheid krijgen voor een weerwoord. Er komt een „klaagmuur" waarop iedereen zijn wensen, lof en critiek (mits onder tekend) mag schrijven. Tenslotte zal er deze avond veel muziek zijn in de ABC- sociëteit, die voor deze bijzondere gele genheid geheel gebruikt mag worden. „Ze krijgen volledig Inspraak", zegt Miep, „we moeten ze duidelijk maken: het is gewoon belangrijk dat jullie je stem laten horen." Ze hopen dat alle raadsleden er zijn en zijn optimistisch door de reacties die zij tot nu toe van de raadsleden hebben gekre gen. Toos zegt: „Het gesprek hoeft niet telkens voor de microfoon. Je kunt in de zaal met elke politicus direct contact ma ken." Wie de mensen waarop hij stemmen mag niet kent, kan bij de organisatoren terecht, die herkenbaar zijn aan een bloem in hun knoopsgat. „Politiek hoeft niet voor oude mensen te zijn", zegt Toos. Miep: „Het stikt van de protestgroepen in ons land. Ze wor den kritisch bekeken door de oudere ge neratie, maar er blijkt uit dat de jeugd wel degelijk direct geïnteresseerd is in het maatschappelijk gebeuren. De be langstelling is er wel, maar het contact met de gekozenen is er niet, eenvoudig omdat de politiek altijd door de oudere mensen verkeerd gebracht is." Toos: „We organiseren geen duffe forumavond, het kan ook anders. Met leuzen en kreten kun je niet meer voor de dag komen." ADVERTENTIE Discobar "DE POORT VAN VELSEN" Plein 1945-4 IJmuiden heeft een gezelige voor recepties, vergaderingen en voor uw (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De interne studenten van de Katholieke Pedagogische Acade mie dreigen in grote moeilijkheden te komen nu er nog steeds geen huurka mers voor hen zijn gevonden. Indien het probleem niet op korte termijn wordt op gelost, dan zou de situatie ernstige con sequenties kunnen hebben. Sommigen zouden bijvoorbeeld hun studie elders voort moeten zetten, waarbij het de vraag is of zij zich op die andere aca demie tijdig genoeg zouden kunnen aan melden. Eind april heeft het bestuur van de academie besloten tot opheffing van het internaat, omdat verdere exploitatie bij het teruglopende aantal internen finan- cieel-economisch onverantwoord zou zijn. Het bestuur heeft uitgerekend dat men dan een jaarlijks tekort kreeg van meer dan honderdduizend gulden. Het gevolg is echter, dat minstens 42 studenten in het komende schooljaar „op straat" staan, indien voor hen geen kamers wor den gevonden. De zaak wordt dringend nu de exa- I mens naderen. Over twee weken is de vijfde klas havo (voorbereiding op de be roepsopleiding voor onderwijzer) van school af. Wil deze groep naar de be- I roepsopleiding, dan zal er voor onderdak gezorgd moeten worden. Aangezien de meeste internen ver weg wonen (kop van Noord-Holland en West-Friesland), is het voor hen niet eenvoudig om tijdens hun vakantie in Beverwijk een kamer te zoe ken. Zowel het bestuur als de jongelui zelf doen veel om het probleem op te lossen, terwijl de internaatstaf zich er speciaal voor inzet met de heer Bouma, admini strateur van de KPAB, als coördinator. Alle pogingen zijn tot nu toe op niets uit gelopen. De oorzaak moet gezocht wor- den in Hoogovens, dat voor zijn werkne mers in belangrijke mate beslag legt op kamers. De studenten hebben zelfs ge probeerd voor een groep een flatwoning I te huren van de gemeente maar dat is niet gelukt omdat geen van de studenten de minimum leeftijd had die bij woning toewijzingen wordt gehanteerd. Hoog ovens doet niet alleen overheersend be roep op kamers, maar veroorzaakt daar door ook een stijging van de huren voor kamers, waardoor het voor de studen ten toch al duur voor hun ouders nog moeilijker wordt om aan onderdak te komen. Er gaan zelfs geruchten dat Hoogovens van plan zou zijn om het internaat te hu ren. Voorzitter P. J. A. Huijsmans wist hier echter niets van. Hij achtte het in de toekomst echter wel logisch dat er iets met het internaat wordt gedaan dat geld oplevert, want dat kun je besteden aan de school, een welkome aanvulling van het budget, vooral omdat er in het ko mende cursusjaar minder leerlingen zijn Diefstal. Uit een box achter een banketbakkerij aan de Van Coevenhoven- straat in Heemskerk zijn in de nacht van woensdag op donderdag een gelijk- richter, twee paar ringsleutels, een grote schroevendraaier en een waterpomptang gestolen. ZÜNDAPP alle modellen Van ouds de motorspecialist!! Breestraat 108 - Beverwijk VRIJDAGAVOND GEOPEND Het veertigjarig dienstverband van de heer H. H. Jonkman bij V D is donderdag op stijlvolle wijze gevierd. Gedurende de gehele dag is de jubi laris met zijn echtgenote het middel punt der belangstelling geweest. In de ochtenduren is hij in intieme kring gehuldigd en toegesproken door de directeur van V D Haarlem, de heer G. Rozenmuller, die uit naam van de gehele directie woorden van erkentelijkheid sprak. Voorts hebben in die ochtendbijeenkomst het woord gevoerd de heren Van der Voorn (be drijfsleiding), Van der Heide (chefs V D IJmuiden); Magdelijns (perso neel V D IJmuiden); Bergman (Ondernemingsraad V D-West) en Kwakkenbos (sympathisantenfonds). Een groot aantal geschenken werd de jubilaris daarbij aangeboden. In de middaguren heeft in een van de koetshuizen van landgoed „Beecke- stijn" in Velsen een zeer druk be zochte receptie plaats gehad, welke door een groot aantal collegae, per soneelsleden, vrienden en bekenden is bezocht. Ook daarbij bleven cadeaus bepaald niet achterwege, 's Avonds dineerde hier de jubilaris met echt genote, gezin directie en bedrijfs leiders van de V D-zaken in Haar lem, Beverwijk en Den Helder. Het bestuur van KIC werd door het actie comité verzocht een panklare brief te richten aan het gemeentebestuur van Vel sen. De inhoud van dit schrijven luidt als volgt: „Het bestuur van ds s.v. Kin- heim-IEV-Combinatie verzoekt burge meester en wethouders van de gemeente Velsen, na een door de leden uitgeroe pen buitengewone ledenvergadering om een uitspraak te doen omtrent de kleed- gelegenheid op het sportcomplex Roos wijk. De eis van de veergadering was, dat de nieuwe kleedgelegenheid, voor dat het seizoen 1970-1971 in september begint, klaar moet zijn. Wij, als bestuur, zijn van mening dat wij ons werk, indien de toestand niet ver betert, onmogelijk kunnen vervullen. U was evenals wijzelf toch ook content met de fusie? Hopend op uw medewerking ver wachten wij uw antwoord veertien dagen na dagtekening van dit schrijven (21 mei 1970) in ons bezit te hebben. (Dit laatste houdt verband met de op 23 juni te hou den algemene jaarvergadering van KIC- Red.). Namens het bestuur van KIC w.g. E. Sanders, voorzitter". Ofschoon ook het beheer van de kan tine ter sprake is gebracht, aangezien de ze is verpacht en KIC-leden menen het beheer zelf in de hand te moeten hou den, werd door de heer Sanders voorge- gesteld tijdens de op 23 juni te houden jaarvergadering dit onderwerp te behan delen. In het algemeen was de mening van de KIC-leden, dat het gemeentebestuur van Velsen de zaken rond het sportcom plex Rooswijk slepende houdt, totdat waarschijnlijk de gehele materie rond de sportvelden in Velsen-Noord zal kunnen worden afgerond. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. De renners van de Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" beslisten donderdagavond in het sportpark Adrichem ook de tweede rit van het „Ab Geldermans"-nederlaagtoer- nooi, waarbij het Zaanse DTS als tegen stander fungeerde, in het voordeel van hun club. Het verschil bedroeg overigens maar vier punten. Eerder hadden de Kennemer rijders met een ruimere mar- ge van „De Bollenstreek" gewonnen. De amateurs, nieuwelingen en aspiran ten gingen weliswaar gelijk van start, maar zij moesten respectievelijk zestig, veertig en twintig rondes afleggen. Van de jongeren wisten alleen de aspiranten Jan Metselaar en Eerenburg zich met de Velser nieuweling Albert v.d. Niet in de hoofdmacht te handhaven. Meteen na afloop van deze nederlaag- rit moest voorzitter Jacques Davidson van „Kennemerland" een huldiging on dergaan, omdat hij reeds 12% jaar als praeses van de rood-blauwe club aan het bewind is. De echtgenote van Davidson werd met bloemen in het huldebetoon be trokken. GEBOREN: Johannes E., z. v. J. van Rijswijk en C. Stutvoet; Davy, z. v. C. Stam en H. Grapendaal; Vincent C. T„ z. v. C. T. Noordermeer en M. A. Hoogeland; Marco, z. van D. Danko en G. J. Krijt; Martin J., z. v. J. C. Tabak en G. H. Wee- gink; Jeroen C., z. v. M. Vallinga en C. M. Suijkerland; Catharina M. M. E., d. v. J. D. van der Munnik en C. M. Boelkens; Ange- lika, d. v. H. J. H. Bartsch en M. Feen- stra; Bernadette D. E., d. v. B. P. P. Tuijn en E. A. M. Burger. ONDERTROUWD: G. J. van der Wijst en J. J. van Dijk; J. Dijkstra en I. S. Boecker; H. van Bezu en M. J. Hommes; A. L. Kühr en D. E. Pieplenbosch. GETROUWD; R. Jones en J. E. Heming; L. P. van der Waal en H. S. Toxopeus; C. N. P. de Boer en W. Rop; W. A. H. Metz en P. Blaauwbroek; J. A. J. Struijl- aart en M. A. A. Bleeker; C. W. Leentvaar en J. H. O. Böhm; H. van der Nagel en A. M. Groen; N. J. Welboren en Baltus. OVERLEDEN: C. F. Penthum, 69 jaar, gehuwd geweest met J. Wold; N. Rooi, 74 jaar, gehuwd met W. de Korter; J. M. Kramer, 76 jaar, gehuwd met F. A. C. Verlinden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9