SWA ■1 .gss m Idee voor een weekend-trip over de grens HANDEN AF VAN „HET WAD!" r SPERTIJD OP SPAANSE CAMPINGS Vakantie '71 Lrvr^ Concurrent voor De Efteling.. ZATERDAG 23 MEI 1970 2 t '"f** v' ir -^oj ppl? 1 ,.Vl- B 1 mm JPf ^Pyii ^IfllMlllil (Van een onzer redacteuren) WAT WEET U eigenlijk van „het Wad": populaire gewone recreant is het nog terra incognita, dit unieke afkorting van de Waddenzee? Sportvissers en getijdengebied, zoals er in Europa geen tweede bestaat wadlopers kennen dat geweldige brok Puur Na- En dat terwijl het autootje u in krap een uur naar di tuur op de grens van land en water wel, maar voor de dorado van rust en natuurleven brengt EIND van dit jaar krijgt Utrecht een nieuwe consu mentenbeurs, Vakantie 'VI ge doopt. Zij wil het publiek voor lichten over het „waarheen, wanneer, hoe en wat kost het? van vele vakantiemogelijkheden, van wereldcruises tot snipper dag-excursies. Pluizige strandlopertjes, soms bij duizenden tegelijk, slapend op een poot en allemaal in dezelfde richting gekeeid... s I BHSPMPP. .u xm%m V „PHANTASI ALAND". Duitse pendant van De Efteling op 15 km van Keulen, is opnieuw uitgebreid. Behalve de bewegende en spreken de sprookjestafrelen beschikt dit 70.000 m2 grote kinderparadijs nu ook over een stukje Oud-Berlijn met Brandenburger Tor, Unter den Linden en „keizerlijk postkantoor" waar alle ansichten een speciaal poststempel krijgen, een variété theater met 1000 plaatsen waar da gelijks gratis voorstellingen gege ven worden door bekende artiesten, een echte paardentram en een an tieke stadsbus op massieve banden. Binnenkort begint men met 3 ge dresseerde (speciaal uit Florida overgevlogen) dolfijnen een „flip- pershow" en voorts komt er nog dit voorjaar een gondelbaan van waar uit men op 8 meter hoogte het hele pretpark kan overzien. Andere attracties zijn: een kaap vaart met vikingschepen op een meer van 30.000 m2 naar de pira- tenrots Carthagena en naar een fraai zeeroversgaljoen met de doodsvlag nog in top: „gefundenes Pressen" voor fotografen en smal- filmers. Een Western-Pacific-ex- press brengt de bezoekers naar Silverstone, een Wild West-stad.ie compleet met „saloon", „jail" en wat dies meer zij. Voor de klein tjes is er een scooterbaan en een ponypiste, geflankeerd door een wigwamdorp, een indianenoverval en een openluchttheater complete ren het park, dat parkeerterreinen voor 1000 auto's en bussen heeft. Phantasialand ligt aan de spoor lijn Keulen-Bonn, halte Brühl, van waar een bus (naar Euskirchen) u voor de ingang van het park (hal te Schnorrenberg) brengt. Per auto neemt u in Keulen de Bundes- strasse B 51. Het entree is voor kinderen 1 mark, volwassen 2,50 mark. Vlakbij ligt het slot Brühl in Versailles-stjjl, dat eveneens te be zichtigen is. Een leuk uitstapje voor een lenteweekend. H. C. DE WADDENZEE wordt bedreigd, zoals alles wat eeuwenlang ogen schijnlijk „nutteloos" ongerept heeft gelegen, uoor de ontginningswoede van de mens. Wij lozen onze afvalprodiik- ff EEN NUTTIG initiatief, want op het ogenblik is de reismarkt één chaos. De reisbureaus pogen elkaar te overtroeven met steeds aanlok kelijker aanbiedingen tegen steeds onwaarschijnlijker afbraakprijzen en de consument ziet door de bo men het bos niet meer. ER IS natuurlijk geen enkele ga rantie, dat Vakantie '71 louter kla re wijn (in casu: objectieve voor lichting) zal schenken. Maar wel vindt de consument daar vrijwel alle concurrenten die het op zijn vakantiecentjes gemunt hebben, on der één dak bijeen, hetgeen veel meer mogelijkheden tot vergelij king schept dan totnogtoe, via de huis-aan-huis-folders en kleurige reisprogramma's, mogelijk was. Al was het alleen maar om het feit, dat men nu de exposanten met slim me vraagjes bestoken kan. V'71 IS een opzetje van de Utrechtse Jaarbeurs en een groot aantal reisorganisaties. Er zullen toeristische films vertoond, folklo ristische uitvoeringen gegeven en nationale gerechten geserveerd worden. Reden genoeg dus er een dagje voor vrij te houden. Van 26 tot en met 30 december 1970 in de Julianahal aan de Croeselaan in Utrecht. ten in zee, opdat we die maar kwijt zijn, het is echter alleen maar een verschuiving van de problemen. Er is nu een persleiding aangelegd die het afvalwater van de Groningse in dustrieën ver het Wad opspuit. Des kundigen hadden berekend, dat dit geen noemenswaardige verontreini ging zou veroorzaken. Maar -eeds een maand nadat de leiding in gebruik was genomen, had er in de wijde om geving van de monding zelfs na een periode van stormweer nauwelijks verversing van het water plaatsge vonden. De garnalen, die toen wer den gevangen, stonken de pan uit. DE LAUWERSZEE is al verdwe nen. Ook zijn er plannen om nog meer stukken in te polderen, dijken te leg gen, dammen naar Ameland. Er wordt naar olie en gas geboord en de gemeente Den Helder wil zware in dustrieën vestigen op het Balgzamd, omdat de vuile lucht en het smerige water daar zo gemakkelijk kwijt zijn te raken. Allemaal plannen die in grijpende, zo niet onherstelbare gevol gen zullen hebben. DE WADDENZEE is rijk aan dier lijk leven, maar betrekkelijk arm aan soorten. Deze soorten vormen echter samen een hecht evenwicht, dat ge makkelijk is te verstoren. Hoe ge makkelijk blijkt wel uit een voor beeld. Er waren op Griend, Texel en Rottumeroog enkele grote kolonies grote sterns (40.000 paar). Een onge lukje in Pemis bracht een chemisch vergif in sterk verdunde vorm via de Nieuwe Waterweg in de Noordzee. Vandaar kwam het in de Waddenzee, waar het zich in een iets sterkere concentratie ophoopte in algen. In het dierlijk plankton dat van deze al gen leeft, hoopte het vergif zich nog meer op. Via garnalen en visjes kwam het gif in steeds sterker concentratie bij de grote sterns t erecht, die er voor een groot deel aan dood gingen. In korte tijd daalde het aantal paren tot 770. Het zijn niet alleen de grote sterns die hun voedsel uit de Waddenzee ha len. Tienduizenden eenden, ganzen, meeuwen, scholeksters en vele ande re soorten zoeken er naar mossels, garnalen, wormen, schelpen en vis jes. Ze zoeken nooit tevergeefs, want het wad is geweldig voedselrijk. Nog wel. De charme van het Wad is voor mensen die er nooit zijn geweest niet gemakkelijk onder woorden te bren gen. Het is misschien de paradoxale rust, want stil is het er nooit. Het ge- gorgel van het water in de kreekjes tussen de droogvallende platen, het gekrijs van de meeuwen, of het ka baal van de ruziënde scholeksters zijn de talrijke en wellicht ook de opvallendste verschijningen langs de Waddenikusten. Of het zijn de malle strandlopers, pluizige bolletjes die allemaal in de zelfde richting gekeerd op één poot staan te slapen en dan plotseling zon der aanwijsbare reden opvliegen. Troepen van enkele tienduizenden zijn geen uitzondering en het is een indrukwekkend gezicht zo'n zwerm vogels snelle rondjes te zien draaien boven de plaatsen waar ze „overtij- en". Een boeiend schouwspel levert ook de meeuw die een mossel heeft gevonden, maar hem niet open kan krijgen. Hij vliegt er mee naar een bazaltdijkje en laat de mossel net zo lang vallen tot hij openbarst. Vaak ook zijn de meeuwen te lui om hun eigen voedsel te vangen. Pesterig vliegen ze achter de sterntjes aan, net zo lang, totdat die zenuwachtig worden en hun prooi laten vallen. ER ZIJN VELE mogelijkheden om het Wad te verkennen, lopend of va rend, met verrekijker of werphengel. U hoeft zich niet direct aan te sluiten bij zo'n groepje wandelaars dat zo mer of winter „wadloopt" naar Ame land of Schiermonnikoog, soms tot hun middel in het water, dan weer tot de knieën in het slik. Er zijn ook an dere mogelij khedeft. Met een paar laarzen aan wandelen vanaf een ei land. De bodem is daar zanderig en hard, je kunt er uren lopen zonder een mens tegen te komen en de vo gels zullen u nauwelijks bemerken. Zorg wel dat u niet te ver van de kust raakt, het wad is grillig en de vloed kan u plotseling verrassen. Het uiter lijk van de Waddenzee is wisselend en de grenzen tussen water en land zijn oneindig gevarieerd. VOOR WIE niet in de gelegenheid is om het Wad zelf te bezoeken, is er bij uitgeverij Ploegsma in Amster dam een boek verschenen dat u een indruk kam geven van wat u allemaal had kunnen zien. Jan van de Kam se lecteerde een hoeveelheid kostelijke foto's die hij in zes jaar op en rond het wad maakte tot een document dat samen met de tekst praktisch alle fa cetten van „het Wad" belicht. Met de poëtische inleiding van Diok Hillenius is het een boek geworden, dat bij iedereen het verlangen wakker moet maken om ook met dat wad ken nis te maken. Hillenius besluit zijn boek met de opmerking: „De mooie foto's van Jan van de Kam en het feit dat de Wadden in 1970 internationaal in de belangstelling staan als uniek natuurgebied, zullen ongetwijfeld mee helpen om onwetende anderen, de meerderheid, op te wekken, zich de kostbaarheden van de natuur niet uit handen te laten grissen" HET IS in dit verband te hopen, dat het boek van Jan van de Kam nooit een historisch document zal worden. WIE DIT JAAR weer (of voor het eerst) in Spanje gaat kampe ren, die moet zijn reisplan zo in delen dat hij voor elven 's avonds op de camping van zijn keus arri veert. Komt u later dan is er kans dat u de zaak op slot vindt. Vorig jaar is er, hartje hoogsei zoen, door de Spaanse overheid, be paald dat elke campinghouder zijn terrein van 11 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens gesloten kan hou den voor alle motorisch verkeer. Hij is daartoe niet verplicht, maar voert hij die spertijd in, dan moet hij er ook streng de hand aan hou den. En diverse campingexploitan ten hebben die regeling al inge voerd. DAT IS natuurlijk prettig voor de nachtrust van de kampeerders op zo'n terrein. Inderdaad was het de laatste jaren vooral op de gro te campings vrijwel de gehele nacht rumoerig van komende en gaande families. Nu kan men op zulke terreinen dus niet meer opzet ten of afbreken in de nachtelijke uren. Wie na elven arriveert, zal dus in de auto overnachten moe ten. Maar ook de vroege ver trekkers (en dat waren er altijd, voor het begin van de lange thuis reis, een heleboel) zullen moeten wachten tot de ochtendklok acht „heit". Het is dus goed, daar vice versa tevoren rekening mee te hou den. OOK VOOR de (heel grote) cate gorie van kampeerders die er 's avonds nog wel 's op uittrekt mei de auto om in een naburig dorp of stadje te gaan eten (en wellicht daarna nog een stevig afzakkertje pleegt te pikken, aangezien de drank er nog steeds spotgoedkoop is!) heeft de nieuwe regeling ge volgen. Wie niet voor 23 uur terug keert, moet zijn auto buiten de camping laten staan en dat vin den velen stellig geen prettige ge dachte. ERNSTIGER kunnen de conse quenties zijn wanneer er 's nachts plotseling iemand ernstig ziek wondt. Vorig jaar hebben wij in een camping bij La Escala aan de Costa Brava zo'n geval meege maakt. Een Fransman die met ho ge koorts en hevige buikpijnen in een naburige caravan huisde en kennelijk een spoedgeval was. De receptie bleek (het was een uur 's nachts) gesloten, zodat wij geen telefonische hulp konden inroepen. De enige „autoriteit" een simpe le nachtwaker bleek noch door smeekbeden, noch door steekpen ningen of dreigementen te bewe gen de slagboom van het toen nog kersverse nachtelijke rijverbod voor deze ernstig zieke op te heffen. PAS NA urenlang hollen en dra ven van tientallen mede-kampeer ders gelukte het in een villa op kilometers afstand van de camping telefonisch alarm te slaan. En nog maar net op tijd, want toen de man eindelijk per taxi naar het zieken huis in Gerona vervoerd was, bleek dat hij een acute blindedarmontste king had, met alle risico van per foraties en buikvliesontsteking. DAAROM IS HET misschien wel raadzaam meteen al bij aankomst met enkele mede-kampeerders af te spreken om bij toerbeurt elke nacht één auto buiten de camping te par keren, opdat men in geval van nood altijd transport bij de hand heeft Tenzij de Spaanse overheid nu di rect maatregelen treft om aan deze gevaarlijke toestand een eind te ma ken. Bijvoorbeeld door op ieder kampeerterrein een publieke tele fooncel te installeren. H. C.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19