Oplossing voor conflict om loonwet MOGELIJK LOONOVERLEG NAAR DUITS SYSTEEM Israëliërs beschoten Libanese grensdorpen Zes merken sigaretten goedkoper Eerste olie uit Noordzee in IJmuiden aangekomen Grand Prix gaat door Spandon ontslaat 400 man Beter weer Rechter herzag eigen vonnis Ï3 weken HftABLEMS DAGBLAPgf 0 - 183 weken ijmuider courantH E ;3 weken Bevornijkse Courantill 0 V ergeldingsacties AGENDA pagina 10 HET WEER VS staken steun aan Vietnamezen in Cambodja op 30 juni Zandvoort, 21 juni VANDAAG IN ERBIJ: NA CONFLICT IN DE TOP Consumentenbeurs Aardse bacterie bleef leven op de maan Vertier fa de krant \S8 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 A chtergrond 3 Schrijvende lezers 4 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Kerkdiensten 9 Weerrapport 10 Feuilleton 10 10 10 11 11 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 12 13 4 Iets warmer Van loopjongen tot burgemeester Duitse concurrent voor De ESteling Texel vóór de seizoeninvasie Levine's lustige litterarium Autobedrijf KONING N.V. H et woord is aan Woningkraker krijgt alsnog respijt BERENDSEN N.V. 60e JAARGANG NUMMER 166 ZATERDAG 23 MEI 19 7 0 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 13 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagea Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post. f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur UTRECHT Om een uitweg te vinden uit de impasse waarin zich het loon- overleg bevindt, nadat het NVV en NKV zich daaruit hebben teruggetrokken, gaan „de zeven voorzitters" zich volgende maand in West-Duitsland oriënteren over de manier waarop daar het loonoverleg plaats vindt. „De zeven voorzitters" zijn de voorzitters van de grote werkgevers- en werknemersbonden in Nederland. Vol gens een NV V-zegsman gaat de belang- ztelling uit naar Wat Duitsers de „Con- eentrierte Aktion" noemen. Dit houdt in dat werkgevers en werk nemers enerzijds en de overheid ander zijds overleggen over de economische situatie en over de financiële plannen van de overheid in het komende jaar. Daar uit moet dan de conclusie volgen wat er in het komende jaar mogelijk is en daarop stemmen weliswaar in grote lijnen werkgevers en werknemers hun loononderhandelingen af. Deze methode ontneemt de overheid de mogelijkheid achteraf in te grijpen in afzonderlijke CAO's. Dat kan in Nederland krachtens artikel acht van de Loonwet van minis ter Roolvink de overheid nu wel doen en dat is de reden voor NW en NKV geweest uit het overleg te stappen. Zouden werkgevers en werknemers besluiten het Westduitse systeem over te nemen, dan zou het voor de regering volgens de NW-zegsman erg moeilijk worden vast te blijven houden aan artikel 8 van de loonwet. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Opnieuw wordt de prijsconcurrentie in de sigarettenbranche scherper. Verwacht wordt, dat British American Tobacco Company de merken Arsenal, Chief Whip, Lucky Strike, Alas ka. Miss Blanche en Three Castles gaat leveren voor 1,75 per 25 stuks, dan wel voor 1,50 per 20 stuks. Al deze merken staan' thans op een prijs van 20 voor ƒ1,75, behalve Miss Blanche, dat 1,60 kost. De fabriek zwijgt over de op handen zijnde wijzigingen nog in alle talen en ook de handel weet niet waar zij aan toe is. Bevoorrading is door de fabriek stil gezet tot einde deze maand. In vele win kels zijn zij al uitverkocht. De prijzenslag in de sigarettenbranche is destijds ingeluid door de accijnsver hoging van 1 januari 1969. Nieuwe, goed kope merken beleefden toen een onge kende opkomst. Als eerste antwoordden daarop in april 1969 de Turmac-fabrie ken, die met de merken Pall Mali en Pe ter Stuyvesant overgingen op pakjes van vijfentwintig voor dezelfde prijs van 1.75. Daarna zijn heel wat bekende mer ken op de 25-stuks verpakking overge gaan. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag avond Overwegend droog weer met wolkenvelden, maar later meer iconnige perioden. Zwakke tot 'rfe wind tussen zuid en west. Iets hogere temperaturen. TEL AVIV, BEIROET, (DPA en AP) Vergeldingsacties hebben de toch al ge spannen toestand in het Midden-Oosten verder verscherpt. Het begon gisteren met een overval door Arabische guerrilla-strij ders op een Israëlische schoolbus, waarbij acht kinderen en drie volwassenen om het leven kwamen. Onmiddellijk daarna heeft Israëlische artillerie grensdorpen in Liba non beschoten. (Van een onizer verslaggevers) IJMUIDEN. Vrijdag is door het be voorradingsschip „Essex Shore" de eerste in de Noordzee aangeboorde olie in Ne derland aangevoerd. In de Haringhaven in IJmuiden werden de eerste monsters officieel in ontvangst genomen. Zij zijn overgebracht naar een laboratorium in Amsterdam teneinde te worden geanaly seerd. De olie werd zoals wij dezer dagen berichtten aangeboord in Blok F-18 op 120 kilometer ten noorden van Den Hel der. Aan boord van het bevoorradings schip „Essex Shore" werden de eerste monsters door kapitein John Knight vei lig in een kast opgesloten en eerst te voorschijn gehaald toen zich de official van de maatschappij bij hem meldde. Het was mr. A. R. Gibson, district drilling engineer van Tenneco Netherlands inc., een zustermaatschappij van Tenneco Oil Company. Deze heeft de drie jerrycans persoonlijk afgeleverd bij het Shell-la- boratorium in Amsterdam. Tenneco is tamelijk optimistisch ge stemd over de vondst en is voornemens in hetzelfde blok nog een boring te verrich ten met het booreiland „Orion", dat nu ter plaatse aanwezig is. Inmiddels heeft Tenneco een kantoor betrokken in de IJ-bunker om van daaruit verdere resul taten te volgen. WASHINGTON (AFP) De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat alle tactische steun van de Amerikaanse luchtmacht aan de Zuidvietnamese troe pen in Cambodja op 30 juni zal worden gestaakt. Dit is op de dag waarop de Ameri kaanse strijdkrachten zich uit Cambodja zullen terugtrekken. De steun van de strategische luchtmacht zal waarschijn lijk worden gehandhaafd. In drie jerrycans zijn de eerste mon sters aardolie uit de Noordzee in Ne derland aan wal gebracht. Geheel vooraan mr. A. R. Gibson van Tenneco Netherlands inc., daarachter kapitein John Knight en als derde de heer C. Mout van expeditiekantoor „Rijn poort" welk kantoor als agent optreedt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Nederlandse Grand Prix, vastgesteld voor zondag 21 juni op het circuit van Zandvoort, gaat door. Gis termiddag heeft de stichting .Autoraces Nederland", waarin de KNAC en de NAV zijn vertegenwoordigd, het besluit geno en dat de Nederlandse race, geldend voor het wereldkampioenschap coureurs (formule-I renwagens) niet wordt afge last. Door een bundeling van krachten uit het bedrijfsleven is het op het laatste mo ment mogelijk gebleken de zestiende Ne derlandse Grand Prix veilig te stellen. Daarvoor was nog een bedrag van 50.000 gulden en garanties voor 100.000 gulden nodig. De positieve beslissing is mede te danken aan de houding van het ministe rie van CRM, dat zich voor de eerste keer in de geschiedenis mede garant heeft gesteld voor het behoud van de Grote Prijs van Nederland. Ten minste achttien rijders mogelijk zelfs 22 zullen op 21 juni op Zandvoort starten. Er zijn ongeveer 25 inschrijvin gen voor de race ontvangen. In overleg met de constructeurs en privé-rijders is besloten geen kwalificatie „mini-race" op zaterdag 20 juni te houden, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De rijders zullen zich op grond van de trainingstijden van vrijdag 19 en zaterdag 20 juni moeten klassificeren. Het doorgaan van de grote prijs van Nederland biedt ook mogelijkheden voor de grote prijs van Zandvoort voor formu- le-II renwagens, die voor zondag 9 augus tus is vastgesteld. Beide evenementen worden namelijk gefinancierd uit hetzelf de fonds, dat uitgeput raakte door de ma tige publieke belangstelling in de laatste twee jaar. De sterk verhoogde uitgaven, onder meer start- en prijzengelden, zijn er oorzaak van dat de begroting van de Ne derlandse Grand Prix tot een hoogte van een kleine half miljoen gulden is geste gen. Volgens Libanon zijn daarbij twintig burgers gedood en veertig gewond. In Bei roet ziet men de beschietingen als een vergelding voor de overval. Zowel Israel als Libanon hebben bij de Verenigde Naties klachten ingediend. Er is niet gevraagd om bijeenroeping van de Veiligheidsraad, maar de Britse regering is van plan de aanslag op de schoolbus in de Verenigde Naties ter sprake te brengen. Het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" heeft de verantwoordelijkheid voor de beschieting van de bus op zich ge nomen. In een telegram aan president Nasser wordt de overval op de bus een vergelding genoemd voor de Israëlische luchtaanval op een Egyptisch dorp, waarbij vorige maand 40 schoolkinderen om het leven zijn geko men. In een regeringsverklaring heeft Israel Libanon opnieuw in scherpe bewoor dingen verweten, dat het agressiedaden vanaf zijn grondgebied toestaat. In New York zijn de kantoren van twee Arabische organisaties overvallen. Drie functionarissen werden gewond. Een van hen is de leider van de vertegenwoordiging van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie in de VS, Saadat Hassan. Hij werd met een gebroken arm en steekwonden aan het hoofd in een ziekenhuis opgenomen. Aan de overvallen werd door zeven of acht jonge mannen deelgenomen. Zij zou den volgens de Arabieren behoren tot de joodse defensieliga" en wilden wraak ne men voor de overval op de schoolbus. In de overvallen kantoren lieten zij pamflet ten achter waarop te lezen was: „oog om oog, voor de vermoorde joodse kinderen. Nooit meer". I (Can onze correspondent) TILBURG De NV André van Spaen- donck en Zoon, wollenstoffenfabriek in Tilburg, gaat 400 personeelsleden ont slaan. Met 200 werknemers wil de hinds enkele dagen weer actieve directeur, de heer Ch. van Spaendonck, binnen zes maanden een reorganisatieplan doorvoe ren. Dat plan is gericht op een beperkte produktie (400 stukken per week) van hoogwaardige en goed in de markt lig gende Spandon-stoffen. De heer E. van Spaendonck is benoemd tot manager. Hij moet de reorganisatie van het bedrijf snel realiseren. De spinne rij wordt afgestoten. De bedrijven van de N.V. in Tilburgs binnenstad worden ge sloten. Het gehele bedrijf wordt op het noordelijk industrieterrein geconcen treerd. Reeds jaren zijn er spanningen in de directie van het bedrijf. De heer Ch. van Spaendonck heeft reeds tweemaal voor lange perioden niet actief aan het direc tiebeleid meegewerkt. Hij geeft toe dat er, ook in het verleden, fouten zijn ge maakt. Hij wijst erop dat er de afgelopen jaren met stijgende miljoenen verliezen is gewerkt. De prodüktie-per-man bleef aanzienlijk onder het vereiste minimum. Hij beschuldigt de afgetreden gedele geerd commissaris ,de heer F. F. van Rhijn, ervan, sinds zijn optreden als ma nager december 1969 het bedrijf verder in de put te hebben gewerkt, voor al door een prijsverhoging van achttien percent door te voeren. De heer Ch. van Spaendonck erkent echter dat vóór die prijsverhoging de produkten met acht percent verlies werden verkocht. De or- derpositie van Spandon is slecht. De or derportefeuille ligt 70 percent onder het economisch verantwoorde minimum. Het reorganisatieplan van prof. dr. G. Diephuis fusie van Spandon met twee kleinere bedrijven noemde de heer Ch. van Spaendonck een slag in de lucht. Dat plan was niet klaar. Boven dien was de eis dat hij, en zijn broer J. van Spaendonck, uit de directie van de nieuwe combinatie zouden treden. Drie van de vijf aandeelhouders, allen fa milieleden, verwierpen dit plan zaterdag jongstleden. Daarop traden de vier com missarissen af. Onder het personeel heerste gisteren grote verslagenheid, al was men daar niet al te zeer verrast door de medede lingen. Drs. Van Rhijn en het deel van de staf dat met hem vertrok, boezemden de werknemers meer vertrouwen in dan de huidige leiding. Voor de ontslagen werknemers is er waarschijnlijk elders wel emplooi te vin den. In Tilburg is sedert kort weer een tekort aan mensen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Met tijdelijk veel bewol king passeert vandaag een zwiak warmte- frontje ons land. Een sterke rug van hoge druk komt via de Britse eilanden naderbij en geeft zondag een verdere ver betering met meer zon, een matige zuid westen wind en enige stijging van tem peratuur tot 15 a 18 graden. Voor de komende dagen is goed mei- weer te verwachten waarbij de tempera tuur geleidelijk in de middag weer in de buurt van 20 graden zal komen. UTRECHT. In de Jaarbeurshallen zal van 13 tot en met 20 mei 1971 voor de eerste maal een consumentenbeurs wor den gehouden. Deze manifestatie krijgt de naam „Ideaal Leven", met als ondertitel „Beurs voor het hele gezin". „Ideaal Le ven" wordt georganiseerd door organisa tiebureau „Nederland" NV in Zaandam met medewerking van de jaarbeurs. ADVERTENTIES Official dealer: v./b W ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Milton: Wie met geweld overwint, overwint slechts half. (Van onze correspondent) DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank heeft het woningkra- kersgezin Ten Kate tot zaterdag 30 mei de tijd gegeven om de gekraakte woning aan de Reitzstraat in Den Haag te ont ruimen. Tevens heeft hij toegezegd dat hij maandag persoonlijk de Haagse huis- vestingsdienst zal opbellen om te vragen of er voor deze 22-jarige Jacques ten Kate, diens zwangere vrouw en hun kind van ruim 1 jaar een woning beschikbaar kan worden gesteld. Dit bijzondere vonnis en deze unieke toezegging deed mr. J. A. C. Slotemaker nadat chauffeur Jac. ten Kate in wan hoop had verteld dat zijn vrouw al drie dagen geleden had moeten bevallen en dat hij niet weet waar hij met zijn ge zin moet blijven indien hij vanavond op straat zou worden gezet. Het gezin kraakte de sinds half decem ber leeg staande wonnig omdat men niet langer kon inwonen op oma's zolderka mer. Deze bejaarde vrouw had een hart aanval gehad nadat een kleinzoon on langs bij een nachtelijke race-partij van souteneurs op de Vaillantlaan was dood gereden. De eigenaar van het pand eiste giste ren in kort geding dat de krakers er nog dezelfde dag uit zouden worden gezet omdat hij een koper had die er nog de^ zelfde avond in wilde trekken. „Woningnood kan nooit dienen als mo tief om de woning van een ander te ro ven", zei de president, „maar in dit ge val staat tegenover het zakelijk belang van de eiser een zo groot persoonlijk be lang van de gedaagde dat wij een ruime termijn voor intruiming in acht willen nemen". De rechter kwam met deze mo tivering terug op zijn uitspraak van en kele uren eerder, waarbij hij onmiddellij ke ontruiming had bevolen. Hij had „zich bedacht", zo verklaarde hij daarover. HOUSTON, (AFP). Een aards „mi cro-organisme heeft gedurende meer dan twee jaar in de maansonde „Surveyor-3" op de maan geleefd. Dit is bekend ge maakt door het Amerikaanse ruimte vaartcentrum (NASA) in Houston. De bacterie is ontdekt in de televisie camera die vorig jaar inovember door de bemanning van de Apollo-12 naar de %arde is teruggebracht. Een groep microbiologen van de NASA heeft de bacterie direct na de ontdekking in normale levensomstandigheden ge plaatst. Al na vier dagen werden de eer ste tekenen van leven waargenomen, al dus professor Frederick Mitchell, leider van deze groep. Volgens de geleerden van NASA zou de bacterie zich al voor de lancering van de „Surveyor-3" in de camera hebben be vonden. Het feit dat de bacterie op de maan in leven is gebleven laat, aldus de ze geleerden, duidelijk de gevaren zien van besmetting van een planeet door „aardse" microben, die zijn ontkomen aan de zuivering die de ruimteschepen voor de lancering moeten ondergaan. ADVERTENTIES Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer station Voor do prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft «ms postzegel to plekken. Det doen wij *oor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement een 3 weken voor 1.13 op A B C ADRfS WOONPLAATS t Dete aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1