Huidige regeringscombinatie geeft economisch evenwicht Razende man slaat vier collega's neer KvanVEELEN Prof. Belinfante bezorgd over huidig onderwijs Scheepje valt uit takel I Op een krokodil L Prof. Kolff„Vooralsnog geen kunsthart mogelijk" Journalistenschool geen vrije academie MINISTER WITTEVEEN OP VVD-BIJEENKOMST Brieven sturen aan alle studenten Drie arrestaties na havenbrand Stakingsoproep op scholen geslaagd DICHTER BIJ Nederlandse kunstnier-pionier Voorzitter Nederlandse Dagbladpers: Premier De Jong over Amerikaanse wapenleveranties Parooljournalist onderscheiden Man zwaar gewond DE DIEREN ZATERDAG 23 MEI 1970 EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Ruim 75 bleef thuis Een krokodil plengt soms spontaan een dikke krokodilletraan als hij terugdenkt aan zijn moeder. Het door hemzelf verslonden loeder was bij haar leven een nogal bekrokodillerig geval. Trijntje Fop Hartinfart VERHEUGEND Verslag over rechtzaak Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen AMSTERDAM. In een plotselinge aanval van razernij heeft een 29-jarige bankwerker vrijdag in de elektrotechni sche fabriek Groenpol aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord zonder enige aanlei ding vier mede-arbeiders met een hamer neergeslagen. Twee van hen, de bankwer kers W. Rampersad en A. C. Heemeijer, beiden uit Amsterdam, kregen een klap op het achterhoofd en moesten ernstig ge wond in een ziekenhuis worden opgeno men. De twee andere slachtoffers werden lichtgewond. De monteur E. J. van Veen uit Landsmeer werd op de rechterschou der getroffen, zijn collega W. H. Stroom uit Amsterdam liep wonden aan het hoofd op. De snel gewaarschuwde politie kon de aanvaller ter plaatse aanhouden. Hij is verdacht van poging tot doodslag ingeslo ten en zal maandag voor de officier van Justitie worden geleid. De man kon geen verklaring voor zijn gedrag geven. Bij zijn verhoor verklaarde hij zich niets te kunnen herinneren. ADVERTENTIE MARKIEZEN ZONNESCHERMEN W*LUIKeWlUXAPl.ex jalouzibIn MIODEMHAVSNéTBAAT 17 IJMUOM OMSO-HW» KM IftOO UUR mtt-nm (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Voortzetting van de huidige regeringscombinatie geeft de beste waar borgen voor beheersing van het economisch evenwicht, dat overigens dankzij het beleid van het kabinet-De Jong in 1969 kon worden hersteld. Een snellere en meer radikale aanpak van de maatschappelijke problemen zou dat evenwicht weer in ge vaar brengen. Dit bracht minister Witteveen (Financiën) vanmorgen naar voren op een verkiezingsbijeenkomst van de VVD in de Leidse Stadsgehoorzaal. De minister vond het van belang dat in een politieke situatie vol onduidelijk heid nu al bijna drie jaar een zeer con structieve samenwerking van de drie christelijke partijen met de V.V.D. moge lijk is gebleken. Hij wees er op dat het kabinet-De Jong er in is geslaagd de werkloosheid terug te dringen en de be talingsbalans in evenwicht te brengen. Er is een belastingverlaging doorgevoerd ter neutralisering van de inflatiegevolgen en een krachtig prijsbeleid heeft de prijs stijging, die op noodzakelijke invoering van de BTW volgde, weer tot rust ge bracht. Volgens dr. Witteveen mag voor 1970 een ruime verbetering van het reëel be steedbare loon van drie percent worden verwacht zonder dat de loon- en prijs- spiraal te fors in beweging komt. Toch blijft de prijsstijging voor de gehele Wes telijke wereld een ernstig probleem. In die Westelijke wereld neemt Nederland thans een rustige positie in, waarbij de gulden een van de harde valuta's is ge worden. De fractieleider van de V.V.D. in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, zag als taak voor zijn partij vooral het bundelen van de zwijgende meerderheid. „Wij vechten voor de samenleving van de gewo ne man en In die zin zijn wij meer volks partij dan wie ook", aldus mr. Van Riel. Volgens de liberale senator mag men rode en half rode dwingelanden" niet de kans laten de Nederlandse werkne mer te dwingen tot nog grotere over dracht van inkomen aan de gemeenschap om op die manier te verwezenlijken wat die werknemer zelf niet als zijn welzijn niet. Mr. Van Riel zei dat ons land in ver teerbaar inkomen per hoofd van de be volking in de EEG achterop dreigt te raken en de „armoedzaaiende hekkeslui- ter van Europa" dreigt te worden. Boe ren en middenstanders dragen op het ogenblik de grootste last, evenals een groot deel van de gepensioneerden. Wet telijke voorzieningen kunnen naar zijn mening dan ook niet te lang meer uit blijven. Mr. Van Riel vond dat de V.V.D. AMSTERDAM De rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, maakt zich ernstig ongerust over het huidige onderwijs aan de universiteit. Op bepaalde onderdelen van het wetenschappelijk onderricht is de situa tie als gevolg van democratiseringsbewegingen zo deplorabel geworden, dat de voort gang van het onderwijs in ernstige mate is verstoord. Diverse hoogleraren en weten schappelijke medewerkers knappen af, zijn overwerkt en laten verstek gaan door ziekte. Vele deskundige docenten verlaten de universiteit en voor de opengevallen plaatsen zijn geen nieuwe mensen te krijgen. Deze klachten uitte de rector tegenover persvertegenwoordigers, die hij had uit genodigd om zijn ongerustheid kenbaar te maken. „Het studiepeil gaat naar bene den", zo zei hij, „studierichtingen gaan kapot. Wij kunnen zo niet doorgaan" De oorzaak zoekt orofessor Belinfante In de democratiseringsbewegingen en herstructureringsplannen van bepaalde groepen studenten, die niet meer verant woord zijn. Hij zei begrip te hebben voor hernieuwd onderwijs en veranderingen in de eeuwenoude universiteitsstructuur. „Maar wanneer studenten zelf hun stu dieprogramma gaan opstellen, daar al leen verantwoordelijk voor willen zijn en tenslotte ook nog hun eigen resultaten wil len beoordelen, geeft dit spanningen met docenten en de wetenschappelijke staf. Democratisering is goed, maar we kun nen er niet onderuit dat onderwijs °en ken nisoverdracht is, waarbij de docent een onvervangbare rol speelt. Als we de fi guur van de docent wegdenken is het einde zoek", zo zei hij. Als voorbeeld haalde hij aan de nieuwe structuur aan het instituut van Neerlan distiek, die thans op losse schroeven is komen te staan. Ook bij de andragogen is de zaak in een impasse geraakt en bij de politicologen kan men evenmin van een succes spreken „Ik heb deze ont wikkelingen een jaar gadegeslagen en de experimenten bestudeerd. Ik voel veel voor medezeggenschap van de student PROF. BELINFANTE bij de bepaling van zijn studieprogram ma als dit in overleg geschiedt met de docent, maar als democratie wordt opge vat als een studiebeleid, dat geheel en al en alleen voor de verantwoording van de student komt, die daarbij ook nog over zijn eigen studieprestaties kan oor delen, is dit een moordende zaak vanwege het gebrek aan Inzicht, bij een begin nende student" Bij democratisering zal volgens pro fessor Belinfante toch altijd in het oog moeten worden gehouden, dat de docent bij het opstellen van een studiepro gramma een beslissende stem heeft, de beoordeling van de studieresultaten bij de hoogleraar ligt en het beheer van de gelden en universiteitsgoederen dooi daartoe bevoegde personen geschiedt. De rector magnificus heetf nu besloten om door middel van brieven aan alle le den van de universiteit zijn zorgen ken baar te maken en de richtlijnen aan te geven, volgens welke de studie op een verantwoorde wijze weeT op gang kan worden gebracht. voorts tot taak heeft de kwaliteitscon trole op objectieve basis ten dienste van de consumenten aan te moedigen. Mr. Van Riel verwelkomde voorts het ujttreden van de heer F. Goedhart c.s. uit de P.v.d.A. en de komst van DS'70. Hij zei dat de P.v.d.A. ondanks de waar schuwingen van Drees haar eigen toe komst in gevaar brengt en daarmee het gezond staatkundig evenwicht. De liberale senator noemde DS'70 wellicht een ge schikte partij om mee te regeren. Op de verkiezingsbijeenkomst, die in het teken stond van de naderende raads verkiezingen, keerde mevrouw Haya van Someren-Downer zich tegen meerder heidsvorming in de colleges van B. en W. Mr. Geertsema, fractieleider in de Tweede Kamer, sprak zich in dit verband uit voor een verdergaande bestuursde- centralisatie binnen het gemeentelijk be stel. Hij wilde de burgers meer bij het bestuur van de gemeente betrekken en daartoe de informatie aan de burgerij aanzienlijk uitbreiden. ROTTERDAM Een klein motorvaar tuig van de Koninklijke Marine, de Y 8218, is donderdag op kraanbaan 11 van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij van 5 meter hoog uit een hijs gevallen. Drie ma rinemensen, die in het schip zaten, werden gewond. De 32-jarige kwartiermeester A. van Straten uit Rotterdam en de 22-jarige ma troos le klasse T. L. Lagendijk, die klaag den over pijn in de rug en voeten zijn eerst naar het Dijkzigtziekenhuis en later naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. De derde man, een korporaal-machinist liep een bloedende hoofdwond op, maar kon na een bezoek aan het ziekenhuis naar huis terug. AMSTERDAM Op vermoeden van schuld aan de naftalinebrand die donder dagmiddag bjj het Stuwadoorsbedrjjf P. ter Haak en Zoon op de Javakade in het Am sterdamse havengebied woedde zjjn twee monteurs aangehouden. Het vuur ontstond doordat de mannen met een snijbrander werkten aan hun vrachtauto, waarop 450 balen naftaline lagen. In de nabijheid waren bovendien nog 1100 balen opgestapeld. De schade wordt op 700.000 geschat. Een 21-jarige los-werkman die met zijn auto door de politie-afzetting bij de brand wilde rijden, werd wegens poging tot dood slag en belemmering van de politie aan gehouden. Hij zou zijn ingereden op een politieman, die hem opdracht gaf om te rijden. Eem delegatie van de ouders had een gesprek met enige raadsleden in het stadhuis. Op de voorgrond een jong stakertje, op de achtergrond (met baard) provo-raadslid Roel van Duyn (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Van de leerlingen van het openbare lagere en kleuteronder wijs is gisteren in Amsterdam ruim 75 percent niet op school geweest. Er werd gestaakt uit protest tegen het onderwijs beleid in Nederland en vooral in Amster dam. Van de om en nabij vijftigduizend kin deren werden er ruim 42.000 door hun ouders thuisgehouden. Het was een resul taat dat ook de organisatoren van de sta king verbaasde. Het protest richtte zich in de eerste plaats tegen de overvolle klaslokalen. Het gemiddelde op de openbare scholen ligt in Amsterdam op omtrent 35 kinderen per klas. De ouderraad, waarvan de voorzitter J. Bos de staking leidde, eist klassen van maximaal 25 kinderen. Al ruim een jaar geleden werden hon derdduizenden handtekeningen van ouders naar „Den Haag" gebracht die on derschreven dat de klassen dringend klei ner moesten worden. Een begin wordt er nu wel meegemaakt, maar het gaat de mensen nog lang niet ver genoeg. In het stadhuis hebben de „stakingslei ders" gisteren gepraat met fractieleiders en onderwijsdeskundigen van politieke partijen in de Amsterdamse gemeente raad. Men stond zo goed als algemeen achter de verlangens van de ouderraad. Voorzitter J. Bos heeft ze te verstaan ge geven dat de partijen aan die uitspraak zullen worden gehouden. ROTTERDAM. De raad van bestuur van de Ho'land-Amerika Lijn heeft mee gedeeld dat -net de eigenaren van kraan- verhuurbedrijf Van Twist N.V. en van Van Twist Expeditiebedrijf N.V. in Dor drecht en Rotterdam overeenstemming is bereikt over overneming. De bedrijven hebben samen circa twee honderd werknemers AMSTERDAM Er zjjn twee belangrijke barrières die het langdurig functioneren van een kunsthart vooralsnog tegenhouden. Sinds dr. Denton Cooly in april 1969 met een kunsthart een patiënt 64 uur in leven hield voordat er een geschikte donor was gevonden, x\]n er nog geen doeltreffende verbeteringen aangebracht. Toch komt de tjjd naderbij dat het kunsthart, evenals nu reeds de kunstnier, kan worden toegepast. Dit zei de in Nederland geboren prof. dr. W. J. Kolff, hoofd afdeling kunstorganen van de Universiteit in Salt Lake City (Utah) op een bijeenkomst in Amsterdam. Dr. Kolff die tot Amerikaan is genatu raliseerd, paste in 1943 voor het eerst een door hem ontwikkelde kunstnier toe op enkele patiënten in het gemeentezie kenhuis in Kampen. Hij is thans in Ne derland voor enkele huldigingsfestivitei ten ter viering /an dit feit. De techniek van het kunsthart, zoals het pompmechanisme en de benodigde elektronica, is de eerste van de barri cades, aldus dr. Kolff, die thans nog een beperking oplegt aan de algemene toe pasbaarheid van het kunsthart. De twee de hindernis is net tegengaan van het stollen van het bloed binnen het kunst hart. In dit opzicht ziet dr. Kolff een grote belofte in de toepassing van hydro fiele opprvlakken die als het ware een buffer vormen tussen het bloed en de kunstwand van het hart en de vaten. De bloedplaatjes hebben dan minder neiging aan de wand vast te kleven. Een andere oplossing om het klonteren van het bloed tegen te gaan is het gehele kunsthart, inclusief de kleppen en de va ten, uit één materiaal te vervaardigen Trombose treedt namelijk vooral op bij de overgang het bloed van het. ene op het andere materiaal. Door het materiaal van het kunsthart te beperken tot bijvoor' beeld uitsluitend latexrubber is de kans op deze bloedklontering kleiner. Bij aan sluiting van het kunsthart op de natuur lijke bloedvaten zorgt men er dan voor dit te doen op plaatsen waar het bloed het snelst stroomt. Ten aanzien van het gebruik van donor harten was dr. Kolff bevreesd dat er te weinig van zijn, wanneer men straks deze transplantatietechniek goed beheerst. In de Verenigde Staten sterven jaarlijks één miljoen mensen aan hart- en vaatziekten, waarvan 30.000 gered zouden kunnen worden. Ofschoon er 58.000 mensen bij verkeersongevallen om het leven komen, is dit aantal na selectie te klein voor de benodigde hoeveelheid donorharten. Juist daarom zouden kunstharten in veel ge vallen uitkomst bieden. Ook bij nier transplantaties is dit het geval. Het wordt steeds moeilijker de juiste aansluiting te vinden. Vorig jaar bestonden er al acht tien verschillende bloedgroeptesten, het geen dit jaar is opgelopen tot 28. Met steun van de Nederlandse organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek verricht de Nederlander H. H, J. Zwart, chirurg, bij dr. Kolff een onder zoek naar het op peil houden van de bloeddruk na een hartinfarct. Hiervoor heeft hij een dunne fiberglasbuis ont wikkeld, die bij een slagadei in de oksel het lichaam wordt binnengevoerd, naar het hart gaat en de linkerkamer leeg zuigt. Dit bloed wordt daarna in de lies- AMSTERDAM De Nederlandse Dag bladpers, die weinig gelukkig is met de huidige wanordelijke toestand aan de School voor de Journalistiek in Utrecht, heeft niet de overtuiging, dat een vrije academie de meest efficiënte opleiding voor het beroep van journalist is. Inte gendeel, de NDP zal zich slechts aan de school blijven verplichten, zolang deze kan voorzien in de behoefte aan gekwa lificeerde dagbladjournalisten Hieronder verstaat de NDP mensen, die in eerste instantie en gedurende beginjaren uit sluitend als taak hebben het verzamelen en bewerken van het nieuws met kennis van zaken. „Het is principieel onjuist voor de dag bladjournalistiek te menen, dat het mede de taak van de pers zou zijn de maat schappij te hervormen. Punctie is aller eerst het berichten van feiten, daarna het in onderling verband brengen en het ver klaren van die -"eiten Het Nederlandse volk is gebleken volwassen genoeg te zijn om daaruit zelf de conclusies te vor men. Het wil niet gsmanipuleerd worder. door eenzijdige belichting van de feiten." Aldus gisteren de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagblad pers", mr. C. J. Houwert, die het onder havige probleem in :ijn toespraak ter ge legenheid van de jaarlijkse algement le denvergadering in Amsterdam aansneed. „Wij hebben er begrip voor dat iedere studerende zoveel mogelijk ruimte voor persoonlijke ontplooiing wenst, maar bij een vakopleiding staat de behoefte van het bedrijfsleven nu eenmaal voorop.' De concentraties, de economische ba sis van de kranten bedrijven, de etherre clame en de ondernemingsvormen van de bladen vormden de andere problemen van het Nederlandse dagblad, die de voorzitter in zijn rede aan de orde stelde Het uitsluiten van de dagbladen van deelname aan de exploitatie van radio- en televisiereclame is volgens de heer Houwert een voor de persverscheidenheid desastreus overheidsingrijpen gebleken. Het wegzuigen van reclamegelden de grootste inkomstenbron oor de kranten door de STER heeft vorming van con centraties in de hand gewerkt. Een be langrijk gedeelte van de advertentiebe zetting van de dagbladen ligt nog steeds 13 percent lager dan vier jaar geleden. „De wetgever heeft bij de Omroepwet kennelijk te licht getild aan een van de belangrijkste plichten van een moderne democratie: de instandhouding van een onafhankelijke en gedifferentieerde dag bladpers". aldus de heer Houwert. Verheugend vond de NDP-voorzitter echter, dat de uitgevers er tot dusver ook bij concentraties vrijwel steeds in ge slaagd zijn een krant als eigen informa tie-bron voor een bepaald lezerspubliek te laten voortbestaan Van 1960 tot ul timo 1969 verminderde het aantal zelf standige dagbladondernemingen met 35 percent, van 54 tot 35. Het aantal kran ten met een grotendeels eigen signatuur verminderde slechts met 8 percent van 101 tot 93. In verband met de publieke functie van de krant als informatiebron is overheids hulp thans n studie bij een interde partementale commissie dan ook drin gend nodig. Maar individueel gerichte subsidies achtte de voorzitter niet de juiste vorm van hulpverlening. Hierdoor zou de objectiviteit in het gedrang ko men. Het dagblad moet onafhankelijk blijven van regering en overheidsinstan ties, evenals van de politieke partijen De enige vorm van overheidshulp ziet 'de NDP in slechts algemene, indirecte faci liteiten. De ondernemingsvorm is bij de kran ten in overheersende mate die der beslo ten naamloze vennootschap. De tecbni sche ontwikkeling, die steeds grotere in vesteringen vereist, maakt het moeilijk om deze besloten ondernemingsvorm te handhaven. Ook de maatschappelijke ont wikkeling in Nederland maakt naai het idee van de voorzitter een steeds grotere openheid van het directionele beleid te genover de medewerkers noodzakelijk Hij vroeg zich af hoe die openheid en de inspraak te bereiken zjjn zonder de eigen identiteit van de individuele krant te schaden. Een critisch mderzoek in le in dividuele situaties bij dagbladonderne mingen is volgens hen daarom noodza kelijk voor een juiste aanpassing. slagader weer teruggebracht in het lichaam. Deze methode, de enige aldus dr. Kolff waarbij het hart in omvang af neemt, heeft als voordeel dat ondanks een hartinfarct het bloed met de ge wenste druk wordt rondgepompt. Bij zijn onderzoek heeft dr Koiff te kampen met geldgebrek. Dank zij de steun van een bedrijf twee instellingen, particulieren en sinds kort ZWO kan hij zijn werk voortzetten Tijdens zijn bezoek aan Nederland zal dr Kolff onder meer overleg plegen met ZWO voor een ver lenging van het stipendium, waarop de chirurg Zwart in de Verenigde Staten verblijft. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister-president De Jong deelt als antwoord op vrager, van het socialistische Tweede-Kamerlid H. Wie- renga mee, dat op 11 mei de woordvoer der van het Amerikaanse State Depart ment op een persconferentie heef* ver klaard, dat de Amerikaanse regering geen beslissing heeft genomen de leve ring van zware wapens aan Grieken land te hervatten. In zijn antwoord bevestigt de minis ter-president wel, dat hij kennis heeft ge nomen van persberichten over het besluit van Amerika de levering van zware wa pens aan het kolonelsregime in Grieken land te hervatten, welk besluit volgende week zou worden bekend gemaakt tij dens de vergadering van de Navo-minis- terraad te Rome. AMSTERDAM. De jaarlijkse „prijs voor de dagbladjournalistiek" is voor dit jaar toegekend aan de 49-jarige Jac. van Veen rechtbank-verslaggever van Het Parool waar hij onder meei de mbriek „de rechten van de mens en de mensen van het recht" schrijft Voo> diens oubli- katies over het strafproces tegen de Utrechtse moordenaar februari 1969 De prijs is hem vrijdagmiddag ntge- reikt op de in Amsterdam gehouden jaar vergadering van de Vereniging de Neder landse Dagbladpers. De jury had de strafzaak gekozen omdat het haar wense lijk leek de verslaggeving van strafzaken langs de weg van een gemotiveerde beoor deling, gevolgd door een eventuele prijs toekenning, in de openbare aandacht te trekken althans in de aandacht van hen die werkzaam zijn in het journalistie ke bedrijf. HELDEN Een explosie door een breuk in de gasleiding heeft vrijdag een grote ravage aangericht in de woning van de familie Maassen gelegen aan de Neerseweg in Helden in Limburg. De heer J. Maassen, die alleen thuis was, werd door de kracht van de ontploffing door de vernielde voor deur naar bniten geslingerd. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen. dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruike lijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23-24 20 44

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2