Bondskanselier Brandt na Kassei: „DIEPE KLOOF TUSSEN TWEE DUITSLANDEN" Geen uitspraak over erkenning van de DDR Roemeense stad Galati bedreigd door water Bomaanslag in Frankrijk Begrafenis in Jackson Massabetoging in Peking tegen VS Cricketraad annuleert tournee Stangt over massamoorden: Het was een bevel van de Führer" Kaapverdianen mogen blijven achtergrond Ben Goerion beëindigt lange carrière PAUW Lint gestolen Weer Westduitse „Starfighter" neergestort Rude Pravo heeft kritiek op Dubcek Dodental zal Vriendelijke leeuw Theodorakis niet naar Brussel Opnieuw Franse kernproef nog stijgen Schip gestrand bij Mozambique ZATERDAG 23 MEI 1970 de I ig^ II prpprt in de kop van Noord-Holland Zuid-Afrika woedend 11- Foto's het horen van mevrouw Stangl als ge- Minister geeft uitstel tuige worden uitgesteld tot aanstaande vrijdag. Woensdag zal Franz Stangl eerst nog eens aan de tand worden gevoeld aan de hand van een reeks foto's die van het Treblinkakamp zijn bewaard geble ven. (Door onze reisredacteur) TEL AVIV David Ben Goerion, 83 jaar oud, Israels eerste premier, die in 1948 op de 14de mei de onafhankelijkheid van de staat Israel uit riep, heeft zich deze week teruggetrokken uit het Israëlische parlement. Daarmee is een eind gekomen aan de actieve politieke carrière van een man, die vermoedelijk meer dan wie ook zijn stempel heeft gedrukt op het gezicht van de staat Israel. In een gesprek heeft de ex-premier zijn politieke visie gegeven op de huidige situatie. Ben Goerion, die altijd al een controversiële figuur is geweest, zou Ben Goerion niet zijn wanneer hen daarin niet enkele verklaringen had verwerkt die duidelijk bestemd zijn om als saluutschoten te dienen voor het afscheid van Israels belang rijkste staatsman. Wet „Missie" Oneerlijk' (Van onze redacteur in Bonn) BONN Dat het in Kassei niet tot concrete afspraken is gekomen, be wijst eens te meer hoe diep de kloof is die tussen de twee delen van Duitsland bestaat en hoeveel geduld wij moeten opbrengen, aldus gister middag bondskanselier Brandt in een gesprek over zijn tweede ontmoeting met DDR-premier Stoph. De kanselier kon bij het opmaken van de balans weinig positiefs naar voren brengen. De twee gesprekken, die Stoph en hij nu achter de rug hebben, zijn naar Brandts oordeel van invloed geweest op de wederzijdse beoordeling. Hij beschouwt de Oostduitse regerings leider als een rustig en vakbekwaam man. Maar juist door de gesprekken tus sen beiden is gebleken hoe ver de opvat tingen in Bonn en Oost-Berlijn uiteen liggen. Uit kranten en redevoeringen meent men de standpunten van de ander te ken nen, aldus de bondskanselier. In een ont spannen gesprek aan de koffietafel of tij dens een wandeling blijkt dan echter „dat veel nog moeilijker is, dat het mog min der beweeglijk lijkt dan men al wist". Duidelijk bleek uit de woorden van de kanselier dat hij de Oostduitse misvattin gen omtrent de situaties in de Bondsrepu- wenste hij niet te doen. West-Duitslands i ii 1J n.An rlifmiecin bliek niet beschouwt als louter onderde len van de DDR-propaganda. Premier Stoph zou er bijvoorbeeld „dwangvoor stellingen" op na houden wat de agres sieve mentaliteit van de Bondsrepubliek betreft. Brandt had overigens in de voorstellen, die hij Stoph in Kassei deed, al erkend dat ook in de Bondsrepubliek aanpassingen noodzakelijk zijn om goede contacten tus sen beide Duitslanden mogelijk te ma ken. Onafhankelijk van volgende gesprek ken zal de regering in Bonn nu laten on derzoeken in hoeverre wettelijke en ande re juridische bepalingen in de Bondsrepu bliek zouden moeten worden gecorrigeerd. Aan een derde ontmoeting met Stoph wenst de kanselier voorlopig niet te den ken. Het gevaar zou daardoor ontstaan, zo zei hij, dat men het de bevolking en ook anderen te gemakkelijk maakt. De aandacht zou zich concentreren op een volgende stad met een volgend spec taculair gesprek. Nee, het is tijd, dat de aandacht zich nu concentreert op de po litieke inhoud, aldus Brandt. Een concrete uitspraak over het al dan niet volkenrechtelijk erkennen van de DDR (De oostelijke voorwaarde voor voortzetting van de politieke contacten) KASSEL (DPA) Onbekenden hebben het lint gestolen van de krans die premier Willi Stoph donderdag avond heeft gelegd bij het gedenkteken voor de slachtoffers van de nazi's in Kassei. Hei lint droeg het opschrift „Voor de onsterflijke slachtoffers van het fascisme, die hun leven hebben ge geven voor de democratie en de voor uitgang". Het monument dat donderdag het centrum is geweest van zowel rechtse als linkse radicale depionstraties, was 's nachts niet bewaakt. Toen de diefstal gisteren werd ontdekt, heeft men het gedenkteken afgesloten. De krans van rode anjers is door de politie in veilig heid gebracht. BONN (DPA) De Westduitse lucht macht heeft boven Beieren de 122ste Star fighter verloren. Het toestel, van het type F-104 G, werd tijdens een oefenvlucht door de bliksem geraakt. De piloot kon zich met zijn schietstoel redden. Het vliegtuig kwam neer op een boer derij, waarvan een deel verbrandde. Een vrouw werd licht gewond doordat zij door luchtdruk van de keldertrap werd gegooid. WENEN (AP) Het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo" heeft een nieuwe aanval gedaan op Alexander Dubcek, de voormalige partyleider. Het blad beschul digt hem van „dilettantisme" en van „rechts-opportunisme". De kritiek op Dubcek volgt na een „fe licitatie" die de „Rude Pravo" richt tot het adres van de Franse Comunistische Partij wegens het verwijderen van de partij-ideo loog Roger Garaudy. positie is: de bereidheid tot een discussie over dit onderwerp bestaat alleen wan neer zich in het standpunt van de Oost duitsers een ontwikkeling voördoet die in het belang van toenadering tussen beiae landen is. De politie van Düsseldorf heeft aldus meldt AP de arrestatie bekendgemaakt van veertien leden van het „Europese Vrij heidsfront", een rechts extremistische geheime en gewapende organisatie. De veertien mannen zouden van plan zijn ge weest de ontmoeting tussen bondskanse lier Willy Brandt en de Oostduitse pre mier Willi Stoph onmogelijk te maken. Eén van de arrestanten heeft bekend dat hij van plan is geweest de elektrici teitsvoorziening van Kassei onklaar te maken. INTRA (AP) In de Italiaanse plaats Intra werd door kinderen een leeuw, spe lenderwijs, uit zijn kooi op een circuster rein bevrijd. De leeuw, een vriendelijk dier, ging aan de wandel en kwam terecht in een keuken van een huis in de buurt waar hij wat speelde met de kinderen die zich daar be vonden. Toen de moeder van die kinderen ver scheen was het feest snel uit. Zij greep de leeuw bij de staart en schopte en trapte en sloeg het dier de deur uit. Kort daarop liet het zich, vreedzaam, door de circusmensen pakken en naar de kooi terugbrengen. Bij dit alles werd niemand door het dier gebeten maar de leeuw moet wel zijn ver trouwen in de mensen hebben verloren BRUSSEL (ANP) Het bezoek dat de Griekse componist Mikis Theodorakis vandaag aan Brussel zou brengen gaat niet door. De Belgische socialistische leiders die hem zouden ontvangen en met wie hij besprekingen zou voeren, hebben bericht gekregen dat de gezondheidstoestand van Theodorakis in de afgelopen nacht plot seling verslechterd is. Op doktersadvies mocht hij Parijs niet verlaten. PARIJS (AP en AFP). Frankryk heeft gisteravond op de atol Moeroeroa in de Stille Oceaan een tweede atoomproef ge nomen. De reeks van acht Franse kernproeven is bedoeld om de definitieve vorm vast te stellen van de Franse waterstofbom waar van de minister van Defensie Michel Debré deze week zei dat deze het volgend jaar op Moeroeroa zal worden beproefd. Frankrijk heeft tot nu toe zestien boven frondse proeven in het gebied van tille Oceaan gehouden. (Door onze redactrice in Wenen) WENEN. Het einde van de watersnood in Roemenië !s nog steeds niet in zicht. De stand van de Donau, die al geruime tyd hoger is dan ooit sinds mensenheugenis is voorgekomen, stygt zelfs nog voortdu rend. Ook de andere grote rivieren staan vier a vöf meter boven hun normale ma xima. Men verwacht verder heftige wolken breuken in Montenië, Dobrudsca en Zuid- Moldavië. In totaal staan nu 650 duizend hectare bebouwde akkers onder water. Tweeduizend bruggen zijn vernield of be schadigd. 250 fabrieken zijn geheel lam gelegd, omdat alle machines zijn verwoest of beschadigd Sinds gisteren wordt ook de tweehon derd duizend zielen tellende plaats Galati bedreigd, waar zich het grootste staalcon cern van Roemenië bevindt. Duizenden huizen, scholen en cultuurmonumenten zijn door het water geheel verwoest. Het spoor- en autoverkeer is in deze streken geheel verbroken. Over het aantal slachtoffers is niets bekend, aangezien nog talloze mensen zijn vermist. Tot donderdagavond waren er 114 slachtoffers geborgen. Veertien landen, waaronder Nederland, hebben al hulp geboden. Onmiddellijk no dig zijn medicijnen, voedsel, kleding, ten ten, materiaal voor waterzuivering en tot herstel van verbindingen. Het Russische persbureau TASS meldt, dat dertien mensen in de Sovjet-Unie om het leven zijn gekomen en dat meer dan 16.000 mensen zijn geëvacueerd in verband met overstromingen in het noorden en het westen van de Oekraïne. Ook hier is de watersnood het gevolg van overvloedige regen. Meer dan achtdui zend huizen zijn beschadigd. Bruggen spoorlijnen en wegen zijn verwoest reusachtige landbouwgebieden staan blank. PARIJS (Reuter) Gisteren is in de wo ning van de burgemeester van Soulac, in Zuidwest-Frankrijk een bom ontploft. De ruiten sprongen en muren scheurden. Deze maand zijn in Frankrijk meer dan twintig bomaanslagen gepleegd. ADVERTENTIE De fantastische Tab- bert caravans, zoals die in de „Kampioen" van mei zijn bespro ken, tonen wij gaar ne op onze show. Herenweg 288 Egmond a a Hoei Route Egmond-Bergen Tel 02208-157!) Terechtstelling. In de Nigeriaanse hoofd stad Lagos zijn in aanwezigheid van honderden toeschouwers, twee soldaten doodgeschoten Zij waren schuldig be vonden aan het doden van twee burgers, Overeenstemming. Italië en de Verenigde Staten hebben overeensteming bereikt over de uitlevering van vliegtuigkapers De uitlevering zal geschieden als het vaststaat dat de kapers het leven van de passagiers en de bemanning van een vliegtuig in gevaar hebben gebracht. l PEKING, (DPA) De anti-Ameri kaanse campagne die in de Chinese hoofdstad Peking aan de gang is jverd gisteren op grote schaal voortgezet. Dui zenden scholieren en arbeiders trokken in rijen van vier of vijf naast elkaar op naar het Plein van de Hemelse Vrede. Sinds het negende partijcongres heeft Peking niet meer zo veel rode vlaggen en felle leuzen gezien. De demonstran ten, die binnen korte tijd tot een aantal van vele honderdduizenden waren uitge groeid droegen voornamelijk bont-ge kleurde spandoeken waarop de door Mao- Tse Toeng uitgesproken redevoering over Indo-China werd weergegeven. Uit luid sprekers schalden voortdurend mars muziek, revolutionaire liederen en leu zen tegen de „Amerikaanse agressor". Van de uitgenodigde leden van het di plomatieke corps bleven enige vertegen woordigers van westelijke landen, zoals die van Nederland, Zweden en Noorwe gen, thuis. De in Peking in ballingschap verblij vende afgezette Cambodjaanse prins No rodom Sihanoek dankte de menigte voor de Chinese hulp die hij ondervindt. De 17-jarige negerstudent James Earl Green, die vorige week tijdens een de monstratie bij de neger-universiteit van Jackson door de politie werd doodgeschoten, is gisteren begraven. Ongeveer zesduizend mensen defileer den langs de lijkkist. Op de foto: de moeder en de stiefvader van James. de LONDEN, (AP). De Britse cricket- raad is gezwicht voor de druk van de Britse regering en heeft de komende tournee van de Zuidafrikaanse, geheel uit blanken bestaande, cricketploeg ge annuleerd. Dit besluit werd genomen na een be raadslaging die anderhalf uur heeft ge duurd. De heer S. C. „Billy" Griffiths, secretaris van de Engelse cricketraad, zei: „Na het verzoek van de regering hadden wij geen andere keus". Dit besluit is goed nieuws voor de or ganisatoren van de Gemenebestspelen die in juli in Edinburgh (Schotland) worden gehouden. Want als de tournee van de Zuidafrikaanse springbokken wel door was gegaan zou een groot aantal van de landen van het Gemenebest de spelen hebben geboycot, waardoor dit evene ment ook al een geheel-blanke aangele genheid zou zijn geworden. Gisteren ontving de cricketraad meer dan 500 telegrammen met het verzoek om het been stijf te houden en slechts een dozijn om de tournee af te zeggen, aldus meldt onze redacteur in Londen. In Zuid-Afrika, waar de cricketwereld woedend is, blijkt de openbare mening over het al of niet doorgaan van de tour nee verdeeld te zijn. Twee/derde van de ondervraagden is tegen doorgaan wegens het gevaar dat de cricketspelers zouden lopen. In Engeland speelde de apartheids kwestie de laatste dagen nauwelijks meer een rol. Kern van de zaak was of het risico, verbonden aan massale de monstraties met de mogelijkheid van ge weld, mocht worden genomen. Het gevaar was ook dat gedurende de weken van de tournee een zó grote politiemacht op de been zou moeten worden gebracht, dat de andere politietaken in het gedrang zouden komen. (Door onze redacteur in Bonn) DÜSSELDORF. - van de Führer. Ik „Het was een bevel kon daar als klein I moorden niet gehad. Indirect toch wel, want toen de massagraven te klein ble ken voor de aanhoudende toevoer van lij ken uit de gaskamers ontwierp Stangl mannetje van het groot-Duitse rijk niets grote roosters van spoorstaven waarop de tegen in brengen." Met die verklaring lijken in een hoek van het kamp werden probeerde Franz Stangl de voormalige verbrand. commandant van de nazi-inrichting voor vernietiging van mensenlevens in Tre- blinka zijn macabere SS-functie giste ren te rechtvaardigen. Franz Stangl weet na 28 jaar nog heel goed hoe alles in dat vernietigingskamp indruk, in elkaar stak. Hij herinnert zich nog veel namen van medewerkers en kan daar breedvoerig over vertellen. Gevraagd naar de gruwelen die in dat kamp werden bedreven laat zijn herinnering hem in de Hij haalt dan soms zelfs een tikkel tje verontwaardigd de schouders op en zegt: „Dat herinner ik me niet meer," of „Dat was niet mijn taak, daar ben ik nooit bij geweest." President dr. Heinz Meven van de strafkamer van de Düssel- dorfse rechtbank wond zich daar giste ren nu en dan opnieuw over op. In de rechtzaal is het vaak doodstil als over de gruweldaden in Treblinka wordt gesproken. Een enorme foto van het Tre- blinkakamp trekt keer op keer ieders oog. Franz Stangl komt er niet van onder de Toch is in 1970 de werkelijkheid van „Actie Reinhard" uit 1942/43 zo werd de vernietiging van anderhalf miljoen in Sobibor, Treblinka en Belzec genoemd nog even rauw als toen. Franz Stangl is niet in het minst ge roerd als hij, koel en zakelijk, verhaalt dat hij wel de stroom slachtoffers nu en dan door de sleuf van prikkeldraad de gaskamers in heeft zien jagen. Dit is de deur waardoor de rechtvaar digen heengaan," had hij zelf in het he breeuws boven die deur laten schilderen. Hij heeft ook gezien hoe aan de andere kant van de barakken de lijken werden geborgen. Op welke manier die mensen stierven was voor hem slechts een theo rie. Het verhoor van de vroegere kampcom mandant nam gisteren meer tijd in be slag dan was voorzien. Daardoor moest Op verzoek van de president vertelde Stangl gisteren hoe hij het kamp Tre blinka aantrof toen hij daar in augustus 1942 aankwam. „Het was verschrikke lijk. Overal op het perron en in het kamp c2.cu ----- lagen lijken. Het was er werkelijk een nadere beslissjng in ons land blijven. Ze bende," zegt Stangl en hij lijkt nog ont- jn de loQp yan de dag vrijgelaten., daan over de ön-Duitse wanorde, waarin nezp buitenlanders, afkomstig van de zijn voorganger het kamp had achterge- kaapveraische eilanden (onder Portugees laten. J Een werkzaam aandeel heeft Franz Stangl naar zijn zeggen in de massa- ROTTERDAM, (ANP). Vijfenveertig Kaapverdianen die vrijdagmiddag eerst door minister Polak (Justitie) werden uit gewezen, mogen in afwachting van een „Mosje Dayan", zei Ben Goerion, „is de enige in de huidige Israëlische regering die werkelijk weet wat hij doet. Hij heeft maar één fout ge maakt en dat is, dat hij géén dood straf heeft willen laten uitspreken te gen de leden van de Palestijnse ver zetsorganisaties die door Israëlische veiligheidsdiensten gevangen zijn ge nomen". VOLGENS Ben Goerion is er een wet in Israel (nog stammend uit de tijd van de Haganah) die het moge lijk zou maken om inderdaad de Pa lestijnse verzetsstrijders die in Israë lische handen vallen ter dood te bren gen. Over Golda Meir wenste Ben Goe rion geen verklaring af te leggen. Hij zegt: „Over haar heb ik al genoeg gezegd". Het is waardevol om zich te herinneren dat hij altijd tégen de overleden Levi Esjkol is geweest, die destijds zijn minister van Financiën was, maar van wie Ben Goerion zei lat hij weliswaar als functionaris, die orders kreeg, goed kon functioneren, maar niet geschikt was om zelf or ders uit te delen. Ben Goerion, nog steeds bezig met zijn omvangrijke geschiedenis van de staat Israel, waarin hij volgens zijn eigen zeggen nog een periode van dertig jaar heeft te beschrijven, zei over de Amerikaanse houding: „Ik kan natuurlijk nooit verklaren wat de Verenigde Staten zouden moeten doen ten opzichte van Israel". „Ik kan wel spreken over wat ik graag zou willen wat Amerika zou moeten doen. Dan zou ik wensen, dat de V.S. zich uiteraard niet de wet laten voorschrijven door de Russen. De V.S. zouden de Sovjet-Unie duide lijk moeten maken dat zij geen stap verder kan doen dan waartoe de Sov jet-Unie op het moment al is gegaan" VOLGENS Ben Goerion zijn de Rus sen er niet op uit om Israel werkelijk te vernietigen, want als dat het geval zou zijn zouden ze daarna spoedig Omtrent de huidige politieke situa tie zei Ben Goerion, dat hij gelooft lat er opnieuw een oorlog tussen Egypte en Israel zal uitbreken. Al weet hij niet wanneer en hoe. Hij heeft daarbij het grootste vertrouwen in het Israëlische leger. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat Ben Goerion tenslotte' de man is die destijds het leger heeft opgericht. DAVID BEN GOERION hun „missie" in het Midden-Oosten verliezen. Met andere woorden ook Ben Goe rion is van mening dat de Russen niet voor een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten zijn. Of die op lossing via oorlog of via een vredes verdrag wordt bereikt is van onder geschikte betekenis. Een van de opmerkelijkste verkla- ringen die Ben Goerion in het vraag gesprek aflegde was, dat hij al in 1955 persoonlijk de Sinaï-woestijn wenste te bezétten. Hij zei eveneens, dat hij in 1956 aan het kabinet van israel heeft meegedeeld: „We gaan de Sinaï bezetten en we zullen ons nadien ook weer terugtrekken. Het gaat er alleen maar om, dat wij een vrije doorgang voor onze scheepvaart bewerkstelligen". ALS VOORBEELD haalt hij aan hoe in 1948 alle strategische experts in de wereld dachten dat Israel in twee of drie weken de strijd zou ver liezen en hoe de Israëliërs tenslotte toch hun onafhankelijkheid hebben kunnen verwerven. Ben Goerion, die zijn befaamde wit te haren inmiddels kort heeft laten knippen, heeft zijn parlementszetel opgegeven omdat, naar zijn zeggen, het oneerlijk is om lid van het parle ment te zijn, maar nooit te verschij nen. Zijn splintergroep, in feite af komstig van een rechterfr actie van de socialistische partij, telt vier le den. Sinds zijn aftreden als premier in 1963 heeft Ben Goerion in afzonde ring gewoond in een kibboets in de Negev-woestijn. De „Jerusalem Post" meldde on langs dat hoewel Ben Goerion volgens zeggen een duidelijke supporter is van generaal Dayan, hij zich de laat ste tijd voortdurend meer verzoenend heeft getoond over het vraagstuk van Israels houding ten opzichte van de Arabieren, waarbij hij zelfs gepleit zou hebben voor de teruggave van bij na alle gebieden die in 1967 tijdens de zesdaagse oorlog door Israel werden bezet. jmnjinnnnn bestuur) waren sinds woensdagavond door de Rotterdamse politie aangehouden, om dat zij niet in het bezit van een verbRjfs- verguning waren. Het ministerie van Justitie verklaarde vrijdagmorgen dat het besluit tot opschor ting van de uitwijzing is genomen, omdat de minister zich volledige zekerheid wil verschaffen, dat de Kaapverdianen vol doende gelegenheid hebben gehad om over eenkomstig de voorgeschreven regels toe lating tot Nederland te vragen. Vrijdagmorgen vroeg de dr. Eduardo Mondlane stichting, nauw verbonden met het Angola-comité, om een spoedzitting van de Tweede-Kamercommissie voor Jus titie. Ook een lid van deze commissie, het Tweede Kamerlid, mej. Barendrecht (PvdA), trad handelend op. Zij vroeg de minister geen beslissing te nemen, voordat de Kamercommissie bijeen was geweest. De voorzitter van de vaste Kamercom missie daarentegen mr. Geurtsen, (WD), voor andere zaken op bezoek bij de mi nister, adviseerde deze om zelf te besluiten en niet de kamercommissie op zijn stoel te laten zitten. De verklaring van de minister over op schorting van het besluit tot uitwijzing, geeft volgens de dr. Eduardo Mondlane- stichting goede kansen. Men stelt namelijk dat de Kaapverdianen op hun eilanden niet in de gelegenheid zijn een verblijfs vergunning voor Nederland aan te vragen. Dit kan in Portugal wel, maar daar gaaa enkele maanden overheen. De Kaapver dianen zijn in Portugal niet in de gelegen heid deze periode financieel te overbrug gen. Volgens de stichting is het daarom voor de Kaapverdianen niet mogelijk om overeenkomstig de voorgeschreven regels toelating tot ons land te krijgen. De 45 Kaapverdianen in Rotterdam moeten, wachtend op de definitieve beslissing, zich regelmatig bij de vreemdelingenpolitie melden. BEIRA De Nederlandse vrachtboot „Annenkerk" ;s de afgelopen nacht voor de haven van Beira in Mozambique ten noorden van Lourenco Marques, op een I zandbank gelopen. Aangenomen wordt dat dit is veroorzaakt door de dichte mistban- ken die donderdagavond voor de kust van I Mozambique hingen. Het schip had geen I radar aan boord.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3