UW in Velsen-IJmuiden en Santpoort vierde haar 25-jarig bestaan Werkers van Z eewijk in sporthal geëerd Eis acht maanden na inbraak bij juwelier Maritiem Journaal VERENIGINGSWEES UIT DE IJMOND DRIJVENDE BOK IN STAALHAVEN VAN HOOGOVENS VERONGELUKT G. Schöil spreekt in IJmuiden over milieuhygiëne Vele herinneringen zijn opgehaald Verdachte bleef ontkennen ZATERDAG 23 MEI 1970 IJMUIDER COURANT 5 (Van een medewerker) IJMUIDEN De toeloop van grote schepen heeft de gehele week in het teken gestaan van het nieuwe haring seizoen, dat maandag weer een aan vang neemt. De uit IJmuiden ver trekkende schepen, die al een onder houdsbeurt hebben ondergaan, wis ten de beschikbare vaartijd zodanig te regelen dat de aanwezige vangsten nog deze week aan de markt zijn ge komen. De meesten hebben voor het Velsen-IJ muiden Velsen-Noord Stichting Industriële Vormgeving gered hebben gebracht, aangevuld met enige Velsense hoofden van dienst en de wethouders J. G. Kolkman, J. van Leeuwen en C. Ockeloen. lossen daarvan de donderdag- en vrij dagmarkt gekozen. Op deze wijze is er aan het begin van de week een tekort aan rondvis ontstaan, zodat de drie schepen die hun „vangetjes" dinsdag en woensdag hebben gelost, hiervoor meer besomden dan aan vankelijk mocht worden verwacht. Vierduizend Tong I Haring jacht (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het PSP-kamerlid de heer B. van der Lek, die zou spreken over de milieuhygiëne in de IJmond, is door ziekte verhinderd. De openbare vergade ring op 25 mei, in café Kraak, Marktplein, IJmuiden, gaat toch door, omdat de heer G. Schöil uit Rotterdam medewerker van de PSP werkgroep voor de milieu hygiëne bereid gevonden is om over dit onderwerp te spreken. In het jaar van de natuurbescherming 1970 zal zijn betoog meer gericht zijn op de lucht-, bodem- en waterverontreiniging in het algemeen, dan op de speciaal in de IJ mond aanwezige problemen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Hartstikke leuk, Oc- keloen", was de enthousiaste reactie van een der ongeveer tweehonderd- vijftig genodigden, die vrijdag in de namiddag op invitatie van het ge meentebestuur van Velsen en de N.V. „Panagro" in de sporthal „Zeewijk" aanwezig zijn geweest, om het gereed komen van de ruim duizend woningen voor Zeewijk met een gezellig samen zijn te vieren. Aldus bestond dit gezel schap uit vrijwel alle werkers van hoog tot laag, die de bouw van dit enorme project gezamenlijk tot stand (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De afdelingen Velsen- IJmuiden en Santpoort van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hebben vrijdag op genoeglijke wijze het zilveren be- staansfeest gevierd in het koetshuis van „Beeckesttjn", waar in de ochtend- en middaguren een drukte van belang heerste. Om half elf 's morgens waren de dames bijeengekomen en luisterden na een kopje koffie allereerst naar de woorden van de presidente van de afdeling Velsen- IJmuiden, mevrouw C. P. J- Anten But- zelaar, die in haar speech een ere-saluut bracht aan de werksters van het eerste uur. Tevens herinnerde mevrouw Anten aan het devies van het hoofdbestuur: „Bij de Nederlandse vrouw het bewustzijn te versterken van haar verantwoordelijkheid ZATERDAG 23 MEI Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden Oost, 20 u. „Het Witte Paard", toneel door ADVENDO. T, Allison, jeugdsociëteit, Kanaalstraat IJmuiden. seizoensluiting met BZN. ZONDAG 24 MEI Landgoed Middenduin, Driehuis, 9 u. kringwedstrijd NH Politiehondendressuur- De Weyman, Santpoort-Nrd, 20 u. „The Double Dutch". Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. 9.0U- 10.30 uur zwemver. V.Z.V.; 10.30-12 uur gemengd zwemmen; 12-13.45 uur zwemver. C.s.B.; 13.15-14.45 uur gemengd zwemmen; 15-16.30 uur gemengd zwemmen. MAANDAG 25 MEI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 19.45 u. Bridgecentrum De Jump. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui- den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstrataweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19-21 u.; filiaal Venusstraat 15, IJmui den, 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Vel- sen-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en. 19 tot 21 u.; filiaal „Spaarnberg", Wüste- laan 79, Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Velserbad. Briniostraat, IJmuiden: 6.30-8 uur gemengd zwemmen: 8-16.15 uur schoolzwemmen16.15-16.45 uur zwemles sen; 16.40-18 uur gemengd zwemmen; 18- 21 uur zwemver. Kenn. St.; 21-22.30 uur zwemver. R.K. Velsen. Hervormd W^jkgebouw, Radarstraat, IJmuiden, 20 u. ledenvergadering NCVB. ZATERDAG 23 MEI De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 20-23.30 u. dansen. ZONDAG 24 MEI De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 11-13 n. Jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 14.30-17 en M.30-22.30 u. dansen (vanaf 15 jaar). MAANDAG 25 MEI Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13. Geopend van 14-17 en 19-21 u. Handenarbeidcentrum. Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15 u. kinderclubs (2-7 jaar), 19 u. muziek- en gitaarlessen (beginners), 21.15 u. muziekles (gevorderden), 15-17 en 18.45-20 u. jeugd kaffee (vanaf 13 jaar), 18.45-22 u. jeugd- (vanaf 1-5 jaar). De presidente van de afdeling Vèlsen-IJmuiden mevrouw C. P. J. Anten-Butzelaar tijdens haar toe spraak in een van de koetshuizen van Beeckestijn. voor het welzijn der gemeenschap" er- „dit welzijn daadwerkelijk te bevorde ren, voorzover het kan geschieden door samenwerking van Nederlandse vrouweti, met als leidend beginsel naastenliefde en hulpvaardigheid". Hierna hebben de dames zich uitvoerig onderhouden over herinneringen aan het werk in de eerste jaren en het werk dat nu verricht wordt. Een scala van werk zaamheden, zoals het bieden van hulo in UW- of individueel verband in zieken huizen, als fruit schoonmaken en arbeid in de sector van het Welfarewerk; voorts bijstand bieden aan bejaarden, de verzor ging van warme maaltijden; actief zijn bij werkzaamheden voor invaliden; het or ganiseren van oppasdiensten, medewerken aan zegel verkopen en collectes. Het is maar een greep uit die hoeveelheid aan werkzaamheden door de UW ontplooid en voortgezet, zonder dat dit opvallend naar buiten is getreden. Zeer velen echter weten dat het geschiedt en hebben er dankbare ervaringen mee. Tijdens de lunch in een van de koets huizen heeft mevrouw A. M. E. Traast Nijmann, presidente van de afdeling Santpoort de dames toegesproken en las mevrouw Anten een zelf geschreven ge dicht voor, waarin de wederwaardigheden der laatste 25 jaar werden belicht. Ook de middaguren werden in gezellige sfeer doorgebracht. (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Door het verlenen van een gezamenlijke subsidie door de ministe ries van C.R.M., Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en Economische Zaken, alsmede financiële toezeggingen van het bedrijfsleven is nu de continuïteit van de Stichting Industriële Vormgeving verze kerd. Hiermee is een einde gekomen aan de onzekerheid over de toekomst van deze nationale organisatie. Alvorens in de sporthal na een ge animeerd borreluurtje een begin werd gemaakt met de eenvoudige, doch goed verzorgde maaltijd, werd er door wethou der C. Ockeloen even op gewezen dat hier thans een gemengd gezelschap aanwezig was van „praters en werkers". Echter met het gemeenschappelijke doel de mensen in goede huizen te laten wonen. Vier jaar heeft men hieraan gewerkt om het project op tjjd gereed te krijgen, het geen in feite betekent dat tweeduizend gezinnen aan een betere woning zijn ge holpen. Immers de nieuwe bewoners van deze wjjk hebben in vele gevallen hun huis weer voor anderen achtergelaten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Ondanks het hardnekkig ontkennen van een 47- jarige gedetineerde, die de laatste tijd zonder vaste woon- of verblijfplaats is geweest, achtte tijdens een donder dag gehouden zitting van de Haar lemse rechtbank de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de tegen verdachte inge brachte beschuldigingen toch over tuigend bewezen. Vandaar zijn eis: acht maanden hechtenis met aftrek van voorarrest. Het gold hier de op 23 maart van dit jaar gepleegde in braak bij een juwelier aan de Hoofd straat in Santpoort, waarvoor de da der met een trottoirtegel een etalage ruit had ingegooid. Korte tijd later werd de verdachte in een der Sant- poortse stations door de politie aan gehouden, waarbij hij in het bezit bleek van achtentwintig dames- en herenhorloges, die door de juwelier als zijn eigendom werden herkend. Tegenover de president, mr. N. Roeling Brouwer verklaarde verdachte echter dit alles in het station te hebben gevonden, waarna hij door zijn arrestatie werd ver hinderd gevolg te geven aan het voor nemen, de vondst bij de politie aan te geven. Welke uitleg kennelijk wantrou wend door de rechter werd aangehoord Ook de getuigenverklaringen waren sterk in het nadeel van de verdachte. Zo had de juwelier vastgesteld dat de manier van lopen van beklaagde dezelfde was als die van de man die zich in de bewuste nacht snel verwijderde, terwijl het de rechercheur die de arrestatie had verricht na onderzoek was gebleken, dat nog nie mand op dit vroege uur uit de trein was gestapt. Voorts brachten de met een po litiehond verrichte sorteerproeven aan het licht, dat de tegel door verdachte moest zijn gehanteerd. De raadsvrouw, mr. L. van Cranen- burgh-Taverne wees in haar pleidooi op de trieste levensomstandigheden van be klaagde, die tot eenzaamheid is gedoemd omdat zijn familie en kennissen allemaal rond hem zijn weggevallen. Hij is daar door volmaakt onbeschermd en bovendien nog gemakkelijk te beïnvloeden. Zij hoop te daarom dat haar cliënt toch weer de kans zal krijgen een nieuw leven te be ginnen en verzocht dan ook bij het vonni* enige clementie. Nadat de verdachte nogmaals zijn on schuld had betuigd, bepaalde de president de uitspraak op donderdag 4 juni. De wethouder meende daarom dat het goed was om bij het bereiken van deze mijlpaal een klein feestje te bouwen. „We hebben ons best gedaan en dit is wel ge- staking bleken", stelde spreker vast, die zijn korte tafelrede besloot met een opwekking actief te blijven, teneinde volksvijand nummer een steeds meer te kunnen terugdringen. DE TRAWLER „Francina" bijvoor beeld verscheen dinsdag aan de markt met een lading schelvis, welke wat kwa liteit betreft ver uitstak boven die van de „Haarlem". Een en ander werd door de handel naar behoren gehonoreerd, zodat laatstgenoemde trawler, die welis waar over meer koolvis beschikte, voor tweeduizend kisten vis toch maar liefst 48.000 ontving. De „Francina" besom- de daarnaast voor ruim negenhonderd kisten ook niet minder dan 41.000. Dit resultaat werd bereikt omdat voor de I kleinste schelvissoorten gemiddeld wel vijftig gulden per kist werd betaald, met een gemiddelde van 65 voor de gul en kabeljauw. DE AAN DE woensdagmarkt geloste KW.81 zette ook ruim tweeduizend kis ten aan de wal en besomde hiervoor meer dan 76.000. Ook toen bedroeg de schelvisprijs nog iets meer dan veertig gulden per kist, terwijl de bijvis, zoals haai, heek en enige tarbot en heilbot eveneens voor fantasieprijzen van de hand is gedaan. HIERBIJ WAS het opmerkelijk dat aan de donderdagmarkt. bij een aanvoer van ongeveer 2500 premiekistjes en 1200 halkisten schelvis, de handel dit alles niet heeft kunnen opvangen, zodat een deel daarvan voor dierlijk voedsel moest worden doorgedraaid. Daarentegen was de slechts matig aangevoerde wijting niet alleen bij de binnenlandse handel, maar ook bij de exporteurs naar Frank rijk in trek. zodat de in premiekistjes verpakte wijting na een inzet van 19, voor ƒ26 konden worden verkocht. Door de heer J. P. van der Zeeuw, di recteur van de N.V. „Panagro' werd hier nog aan toegevoegd dat met de geslaagde afbouw van Zeewijk ongeveer vierdui zend mensen aan een goed onderdak zijn geholpen. Dit is bijna hetzelfde aantal als geheel Warmond aan inwoners heeft. Spreker betuigde vervolgens zijn harte lijke dank aan alle hier aanwezige wer kers, die het mogelijk hebben gemaakt dit project op de vastgestelde tijd te voltooien, waarhij het tot voldoening stemt te weten, dat de .opdrachtgevers hierover bijzonder zijn voldaan. De derde en laatste spreker was de heer G. Keizer, die als onderaannemer meende te mogen vaststellen dat allen hard, maar met plezier aan deze duizend woningen hebben gewerkt. Daarnaast was hij ervan overtuigd, dat Velsen in Nederland uniek is wat de woningbouw betreft, zodat hij zijn korte toespraak besloot met een „Leve het gemeentebestuur van Velsen en Pana gro!" DOOR EEN WILDE staking onder de Deense vissers is de kabeljauw deze week bij de Belgische en Franse afne mers hijzonder in trek geweest. Vandaar dat de regels kleine en grote kabeljauw respectievelijk voor ongeveer honderd en tweehonderd gulden werden verkocht. Bij de gul kon hetzelfde worden waarge nomen, want ook voor de grootste soor ten werd meermalen ruim honderd gul den per kist betaald, terwijl de kleinste soorten het zelfs presteerden om zeven tig gulden op te brengen. De fileerders hebben zich dan ook ijverig op de kool- vissoorten geworpen, zodat de exporteurs hun inkopen moesten afstemmen op het binnenlandse verbruik. Hetgeen in tij den niet is gebeurd! DE KOTTERVLOOT, ook al behoor lijk uitgedund omdat verscheidene van deze schepen thans een onderhoudsbeurt ondergaan, heeft aldus niet veel kunnen uitrichten om het tekort aan platvis te overbruggen. Hiervan hebben de zoge noemde „dagschuiten" goed geprofiteerd want de gehele week heeft zowel de gro te als de kleine schol weinig minder dan een gulden per kilo opgebracht. Aan de donderdagmarkt lag deze prijs zelfs nog aanzienlijk hoger. De vroegere salonboot Prins Hendrik van de Maatschappij Alkmaar Packet is na een aantal jaren als sleepboot te hebben gevaren deze maand wederom als passagiersschip gereedgekomen. Het vaartuig is in 1910 nieuw in de vaart ge komen als Prins Hendrik in de dienst Amsterdam-I Jmuiden v.v. van Gebr. Goedkoop na te zijn gebouwd door de Ne derlandse Scheepbouw Mij. te Amster dam. Het had een vervoerscapaciteit van 1860 personen en 12.000 kg bagage, waar door het lange tijd het grootste binnen- vaartpassagiersschip is geweest. In 1920 heeft de Reederij Goedkoop de passa- giersdienst overgedaan aan de Mij. Alk maar Packet te Alkmaar en de Prins Hendrik is met de Koningin Wilhelmina tussen Amsterdam en IJmuiden blijven varen tot de oorlog daar een einde aan maakte. Tegen het einde van de oorlog 'S (Van een onzer veraslaggevers) In de Staalhaven van Hoogovens is vrij dagnamiddag een drijvende bok met in de takels een last van 78Yi ton verongelukt, tengevolge waarvan last en bok in het water terecht kwamen. De uit Amsterdam afkomstige drijvende bok, de „Grutto I" moest in de Staalhaven van Hoogovens een juist per dekschuit ge arriveerde ligger van een halkraan op de wal plaatsen. De ligger meet 42,8 meter lengte, 4,5 meter breedte en 5,5 meter hoogte en heeft een gewicht van 78,5 ton. Nauwelijks hing deze ligger in de takels en was de bok iets achteruit gevaren om de dekschuit ruimte te geven of er ge beurde iets. Juist dat „iets" heeft niemand gezien, doch reconstruerend kwam men tot de conclusie dat op een gegeven ogen blik door onverklaarbare oorzaak het ge wicht van de last op één van de poten van de bok heeft gerust, welke daardoor is doorgeknikt en kapseisde waardoor de rest werd meegesleurd in het water van de Staalhaven. Een andere drijvende bok zal er aan te pas moeten komen om alles weer op het droge te brengen. Omtrent de veroorzaakte schade kon men nog geen uitsluitsel geven. De drij vende bok werd geheel verwoest, doch hoe het staat met de ligger, is niet bekend. brandde de Prins Hendrik uit en kwam niet bij de Alkmaar Packet terug. Maar dit betekende niet het einde van het vaartuig. Bij de Scheepswerf A. Vuyk Zonen te Capelle aan de IJssel werd de passagiersboot verbouwd tot motor sleepboot voor de Rijnvaart en op 9 juni 1948 maakte het schip de proeftocht on der de naam Rudolf Gelpke, eigendom van een Zwitserse rederij. Enige maan den geleden is het schip aangekocht door de Rhein Schiffahrt A. G. te Bazel en de Scheepswerf B. van Mill te Boven-Har- dinxveld kreeg opdracht het wederom tot passagiersschip te verbouwen, waar mede men thans gereedgekomen is. On der de naam Triton zal het veertiendaag se tochten gaan houden tussen Rotter dam en Bazel, met accommodatie voor 90 passagiers in tweepersoons hutten. Cornells Vrolijk's Visserij Mij. te IJ muiden heeft vier motortrawlers overge nomen van de NV Rederij v/h Frank Vrolijk te Scheveningen. De Frank SCH. 46 is enige weken geleden te IJmui den aangekomen en woensdag arriveer de de FYank Vrolijk SCH.64. De twee andere zijn de Jacob SCH.50 en de Hui- bertje SCH.242. De Frank is in 1940 als mijnenvegers gebouwd voor de Britse marine en behoorde als zodanig tot de „Tree Class", evenals de vroegere IJ- muidense stoomtrawlers Claes Compaen, Assan Reis en Simon de Danser daar toe hebben behoord. De Frank heette in die tijd Birch en werd in 1952 verkocht aan Vosper Ltd. te Portsmouth om tot motortrawler te worden verbouwd en kwam als Magnolia P. 14 in bedrijf. In 1962 werd het schip door de rederij Frank Vrolijk aangekocht. De Jacob is de vroegere ÏJmuidense motortrawler Maria van Hattem IJM. 10; de Frank Vrolijk en de Huihertje zijn in 1958 rechtstreeks voor genoemde rederij ge bouwd. De Nooit Gedacht IJM. 239, ex Wiron IV IJM.209, die onlangs naar Urk werd verkocht en het eigendom is geworden van Gebr. de Boer, heeft de naam Wil lem Junior UK.273 gekregen. De kotter Jacoba Maria SCH.253 van de Rederij P. Taal te Scheveningen is verkocht aan H. van Duijn te Katwijk aan Zee en inmiddels onder de naam Wilma KW. 113 in de vaart gebracht ter vervanging van die kotter van die naam die is opgelegd. De nieuwe Wilma is in 1963 gebouwd voor de Rederij en Han delsmij. Rijnmond te Katwijk aan Zee en kwam als Wijna KW.203 in bedrijf. Een jaar later ging het vaartuig over aan de Rederij Taal. De kotter, die is uitgerust met een 600 pk Stork-motor, heeft in 1968 een verlenging ondergaan. De Jan Senior VL.84, die heeft toebe hoord aan de NV Rederij v/h A. Ver boon en korte tijd in de vaart is geweest als Belia SCH.252 voor de Rederij P. Firma C. K. Pronk en is nu de Nellie Taal te Scheveningen, is verkocht aan de OOK DE DIVERSE tongsoorten bleven goed aan de prijs, ondanks de aanvoeren uit de buitenhavens. De om de oost vis sende kotters hebben tijdens de afgelo pen week mooie dagvangsten kunnen ver melden. Deze ladingen moeten de eerst volgende dagen nog aan de markt ko men, maar hier zullen de tongprijzen wellicht niet al te zeer door worden beïn vloed, omdat de visserij hiervan de laat ste dagen in de Liverpoolbaai en langs de Engelse westkust sterk is teruggelo pen. Desondanks zijn enige kottereige- naars toch van plan maandag naar deze vangplaats te vertrekken. INMIDDELS ZIJN uit Urk reeds vijf schepen met een dergelijke bestemming vertrokken. Men is hiertoe aangelokt door de resultaten van hen. die hier in het kader van de gesubsidieerde visserij al enige weken actief bezig zijn. Deze Ur- kers ondernemen dit op eigen risico, hoe wel hun gemeentebestuur wel viskisten beschikbaar heeft gesteld. Daarnaast is het nog bereid een deel van de vracht kosten te vergoeden, zodat de gevangen tong toch op de Urker afslag komt. De vijf schippers zijn echter van plan zelf een losplaats te zoeken, waarbij wordt verwacht deze visserij tot begin juli te kunnen aanhouden. Zekerheid over dit laatste bestaat er evenwel nog niet. ZOALS WIJ reeds hebben gemeld zul len maandag minstens vijfendertig eenhe den uit IJmuiden ter haringvisserij ver trekken. Waar de netten moeten worden uitgezet is voor velen daarvan een nog niet beantwoorde vraag. Want de sche pen die al of niet experimenteel aan de zuid-oostkust van Ierland hebben gevist, zijn daarvan met prachtige partijen ha ring naar huis teruggekeerd, welke ladin gen de gehele week naar België en Duits land zijn geëxporteerd. De hierbij gevan gen makreel was echter bijzonder klein en mager. Toch hebben de rokers zich tot hun grote vreugde nog van aardige partijtjes makreel kunnen voorzien, zij het dan ook in kleine hoeveelheden. Deze vis was afkomstig van de schepen, die vanaf de 54 graden tot 57 graden Noor derbreedte hebben gevist. Het was uit partijen kleine makreel geselecteerde vis, welke moeite ongetwijfeld lonend is ge weest, want de rokers bleken bereid hier voor van ƒ25 tot ƒ35 per premiekistje te betalen. De conservenfabrikanten en de exporteurs naar Frankrijk waren daarnaast de afnemers voor de kleinste soorten, waarvoor soms ook nog meer dan tien gulden per premiekistje werd betaald. WAARSCHIJNLIJK komt door het ver trek van de grote trawlers maandag aan deze aanvoer een eind, tenzij er grotere kotters zijn die deze visserij willen gaan overnemen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5